Zierikzeesche Nieuwsbode RWATTA5 JAVSVREEP Levering van alle modellen BRILLEK. jZEELJIfsJBEM abonnement: Maandag 22 Nov. 1926. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. BetgrdanGpe^^ s buitenland. Uit Stad en Provincie „IN DEN GOUDEN BRIL" - Nobelstr. 12. OPTICIËN-GOUDSMID Eigen Slijp-, Boor- en Reparatie-Inrichting. GOUDEN BRILLEN kunnen op elke maat vergroot worden. Vakkundige bediening. CADEAUX Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Yoor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 83ste JAARGANG. - No. 11469. Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Uitg -Redacteur M.J KOSTEN. van 13 regels öO^cts., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. '.Dit'nummer bestaat uit 2 bladen. et VraagtiliKWATTA-SPECULAAS Er wordt vfel eens gezegd, dat tegen' woordigheid van geest sommigen aange boren is, doch daartegenover staat toch ook, dat men deze eigenschap, die zeker niemand ooit zal ontsieren, kan beoefenen én daardoor tot meerdere ontwikkeling brengen, daar, evenals bij de beoefening van elke deugd, hij. of zij het meest uit blinkt, naar mate men er naar streeft ze 'bij elke voorkomende gelegenheid in toepassing te 'brengen. Het zijn niet de mooie theorieën en schoonklinkende leuzen, die den mensch maken tot wat hij is, maar het zijn zijn daden als uitvloeisels van goede en edele gedachten. Iemand, tfie bij de wisselin gen van hel lot en leven, bij plotselinge storingen in den gewonen dagelijkschen gang van zaken, zijn tegenwoordigheid van geest kan behouden en desgewenscht plots kan ingrijpen, vaak ten voordeelt, ten nutte of ten genoege van een ver bijsterde, radeloos rondtastende omge ving, die niet weet wat te doen, zal al tijd van nature aangewezen blijven om de leiding in handen te nemen. Gelijk ook de geboren bedrijfsleider altijd onmis baar zal 'blijven om een onderneming tot bloei te brengen tot zegen van degenen, die er hun dagelijksch 'brood in verdie nen en wiens deskundig inzicht nimmer zal kunnen worden vervangen door de verschillende denkbeelden van de geza menlijke werkers in het bedrijf, lot uiting gebracht in eenigerlei vorm van mede zeggenschap. Wat eischt „tegenwoordigheid van geest?" Ze verlangt allereerst zelfbeheer- sching en zelfbedwang, kracht tot hande len in oogenblikken van angst, schrik of opwinding. Snel in overzien, zeker in handelen, handig in 'helpen. Ziedaar de te genwoordigheid van geest; ze vraagt slechts: „Op welke wijze kan men hier of ginds helpen?" Men moet beseffen, dat met gejammer en geweeklaag zoo bitter weinig wordt uitgericht in de wereld. Daarom geen nutteloos tranen-vergieten, geen zuchten en klagen, maar krachtig helpen in zorge lijke omstandigheden, niet met ruwe hand maar zoo zacht en zoo vriendelijk, zopals slechts vrouwen en vooral moeders ver mogen. Een kloeke goedhartige vrouw sprak eens 'bij een gelegenheid, waarbij ze geen oogenblik haar tegenwoordigheid van geest verloor, vol medegevoel: ,W\t> nen kan ik altijd, maar helpen niet al tijd en hulp is het voornaamste';. Daarom trekken ons zoozeer aan die moedige fiere geesten, wier handeling in gevaarlijke oogenblikken beslist, die niet schrikken, doch veeleer zich geweld aan doen, om tot het einde toe hun zware taakte kunnen volbrengen, zonder een traan of een zucht. Dezulken zijn in de fabriek, zoowel als op het kantoor, in de werkplaats evenzeer als in den huiselij ker! kring, op het groote oorlogsterren zoowel als in de enge ziekenkamer, in het paleis zoowel als in de nederigste hul. op hun 'plaats. Te zee en te land,- overal is de tegen woordigheid van geest van onschatbaar groot belang. Daarom kunnen wij nimmer te vroeg met de beoefening dezer deugd beginnen. Zeide niet reeds onze dóchter, Dr. E. Laurillard, dat een herinnering u" de jeugd', niet zelden een drang is tot deugd Algemeen Overzicht. POLITIE EN ZAKKENROLLERS. Bij het proces te Leipzig tegen de poli- t'.e-ambtenaren en de zakkenrollers, die het samen eens waren, 'komen merkwaar dige feiten aan het licht. Een typisch geVal is de vrijlating Van den dief Amster; die op' 3 Sept. '24 naar het bureau aan 't centraal station was opgebracht. Dien dag waren verschillen de diefstallen gepleegd in D-treinen. Een spoorwegbeambte bracht een aktetasch met verschillende paperassen erin, op het politiebureau. De tasch was 't eigendom Van Amster. Hoewel de man ontmaskerd werd als dief, lieten twee politieambte naren hem loopen. De president' van de rechtbank constateerde in dit Varband, dat de waehtrapporten van die dagen niet waren terug te vinden. In Verband met een ander geval, waar in een betrapte zakkenroller was vrij gelaten, verklaarde een getuige, dat na die vrijlating een groot onderling feest in een wijnrestaurant was gehouden. Dit schijnt de gewoonte te zijn geweest; een dergelijk feest was gehouden toen enkele weken later weer een arrestant was vrij gelaten. Bij die gelegenheid bestelde een recherche-ambtenaar alleen 30 flesschen wijn. EEN SCHERPE REDE. Senator Borah, de voorzitter van de Se naatscommissie voor bUitenlandsche za ken, heeft te Washington het woord voe rend in een vergadering van den Natio- nalen Raad Voor Joodsche vrouwen, zich op scherpe wijze oVer de gebeurtenissen in China uitgelaten. Hij Verklaarde te gelooven, dat op den langen duur geen land ter wereld zou Verduren te leven onder de douane-wet geving, die door dertien andere mogend heden aan China was opgelegd. De Ver- eenigde Staten hebben de integriteit van het Chineesche grondgebied gerespec teerd, doch die politiek wordt door som mige beoordeelaars belachelijk gemaakt, die gelooven, dat de Chineezen enkel maar ontzag hebben voor kracht. Maar, zeide Borah, „dat is de oude, wxeede imperialistische politiek, 't weer zinwekkende geloof, dat den wereldoor- tog niet enkel mogelijk heeft gemaakt, maar hem ook zeker heeft gemaakt. Het zal China zijn, waarvan zal blijken, of de wereld in zijn internationale betrek kingen al op den grondslag Van 't recht 's aangeland, of wel dat de wereld aan het barbaarsche machtsgeloof vasthoudt". EEN BEZWARENDE GETUIGENIS. Het Verhoor in het proces, dat te So- merville (Ver. Staten) wordt gevoerd tegen mevrouw Hall en haar beide broers Henry en Willie. SteVens, die ervan wor den beschuldigd, Vier jaar geleden do- miné Hall en mevrouw Mills, zijn min nares, te hébben Vermoord, heeft onder zeer dramatische omstandigheden plaats. Hoofdgetuige van het openbaar ministe rie is een zekere mevrouw Jane Gib- som. Deze vrouw is tengevolge v'an een kankergezwel zóó ziek, dat de doctoren het aanvankelijk niet raadzaam achtten, haar uit het. ziekenhuis te New-Jersey, waar zij wordt Verpleegd, naar de rechtzaal in Somerville, op 45 K.M. van New-Jersey, te doen overbrengen. Ten slotte echter gaven zij de vrouw, die ten doode schijnt opgeschreven, toch verlof zich aan een verhoor te onderwer pen, en zoo verscheen zij Donderdag, bleek en doodziek, op een ambulance voor de vierschaar. Zij verklaarde, terwijl de openbare kla ger op den rand der ambulance zat, on der eede dat zij Henry Stevens en „een anderen man" had gezien in een doode- lij'ke worsteling met den dominé. Mevr. Hall en Willie, een negerachtig uitziend man, Zooals Zij hem nader omschreef, waren Vóór den moord in de nabijheid van de plaats, waar die worsteling plaats had, en later zag zij mevrouw Hall bid den bij het lijk van haar vermoorden echtgenoot. Toen meVrouw Gibson de zaal werd uitgedragen, riep zij, onder 't uitsteken van haar vinger in de richting Van be klaagden uit: „Ik héb' hun de waarheid gezegd, Moge God mij bijstaan". „KLIKSPAAN OF FANTAST? Een Engelsiche uitgeversfirma heeft een boek de wereld ingestuurd, dat onder Engeland's politici èn in de pers onmid dellijk na de verschijning zulk een op schudding heeft veroorzaakt, dat men Zich alleen maar erover kan verwonde ren, dat de tweede druk nog niet is aan gekondigd. Het boek fn kwestie Ls getiteld: „De Fluistergalerij, oftewel bladen uit 't dag boek Van een Diplomaat". En hiermee houdt de titel op, want, en dit is 'l lee- lijkte, zij het voor velen pikante, van de zaak: dit boek is het boek van een ano nymus. De man stelt zich als volgt voor „Onder de diplomaten van Europa is mijn naam een alledags-woord. Ook 't grooti publiek heeft mijn naam veak genoeg in druk gezien, maar waarschijnlijk heeft die naam niet meer beteekenis voor het publiek dan de naam van een ta,nd-pasta'' Deze anonieme „diplomaat" dan heeft een uitzonderlijk goed geheugen, en tal van belangwekkende gesprekken tusschen politici van den eersten rang beweert hij niet alleen te hebben bijgewoond, maar ook onmiddellijk daarna volledig te heb ben genoteerd. Zoo geeft hij uitvoerige vierslagen van zeer selecte bijeenkomsten, tijdens den oorlog gehouden in Downing Street, benevens het relaas van uiterst - vertrouwelijke mededee'ingen, hem daan door vrijwel alle vorsten en staats lieden van Europa. Z1ERIKZEE. Schreven we onlangs over de nieuwe gelegenheid', die de heer Guddii aan cle Mol had ingericht, we brengei thans onder de aandacht, dat de heer A. C. J. Buijze zich steeds heeft toegelegd op hel repareeren van het voor velen onzer onmisbare instrument „de f,okr De heer Buijze heeft hiervoor een spe ciale reparatie werkplaats, waar in een minimum het ongemak, dat men mei z'i bril heeft, kan worden verholpen. Bijslijpen, inzetten in elk gewenscht montuur, herstellen etc., al deze zaken kunnen hier verricht worden, in een mi nimum van tijd. Waar, zooals gemeld is, valsche bankbiljetten van f 25 in omloop zijn, wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze banknoten gedateerd "zijn op 20 Juli 1923 en gemerkt serie t) en U, Ach ter het woord Amsterdam ontbreekt de komma. KERKWERVE. Tot agent van de „V. O. V." voor de Raad van Arbeid te Goes is aangesteld de heer J. C. Bravenboer alhier, in plaats van den heer M. Kloet, j die wegens vertrek ontslag is verleend, j Vraagt Uwen Winkelier de NIEUWE CADEAULIJST van 2 November 1926. In deze Lijst zijn een groot aantal I veranderingen gebracht en zijn wederom zeer vele I belangrijk in bons verminderd. De Lijst van 12 Mei is hier- j I door van onwaarde geworden, f HAAMSTEDE. Met medewerking van de Kon. Nederl. Vereeniging „Ons Leger" werd Vrijdagavond j.l. in de met leden en belangslcllenden geVuóde zaal van hétel Bom, Voor de afdeeling Haamstede en Burgh van den Bijz. Vrijwilligen Land storm de interessante Leger- en Vloojt- film Vertoond. De bijeenkomst werd ge opend door den Voorzitter, den Edelaehtb'. Heer J. A. Van Zuijen, die allen een har telijk welkom toeriep, in 't bizonder de sprekers voor dezen avond de heeren Keijzer, kapitein der grenadiers, en V. d. Wall, le secretaris van „Ons Leger", be nevens de heeren Laernoes, secretaris der gewestelijke Landstormcommissie, V. d. Broek, iLandst.-commandant Voor Schou- wen-Duiveland, dhr. Uijl, voorzitter van „Volksweerbaarheid" te Zierikzee, en dhr. Brandes, Voorzitter der vereeniging „Het Mo'bilisatiekiruis". Spr. drukte den wensch uit, dat de2e aVond moge medewerken tol heil Van Vorstenhuis en Vaderland en noodigde de vergadering uit tot het aan heffen Van het le couplet van het Wilhel mus, dat onder pianobegeleiding uit Volle borst werd gezongen. Daarna gaf hij het woord aan dhr. V. d- Wall, tot uiteenzet ting van het doel der vereeniging „Ons Leger". Spr. uitte zijn dankbaarheid over de groote belangstelling dezen avond; het deed hem goed hier tegenwoordig te mo gen zien de oudste landstormèr van Ne derland, dhr. V. Zalm, die in dezen een voorbeeld van aanhankelijkheid en saam- hoorigheid geeft. Het verblijdt hem pis geboren Zeeuw hier in een Vergadering van Zeeuwen te mogen spreken. Zeeland toch heeft altijd in nauw Verband met het Oranjehuis gestaan. Er bestaat tegen woordig een strooming; die met traditie en historie wil afdoen en al wat militair is, uit den booze acht. De vereeniging „Ons Leger" wordt ten onrechte door velen aangemerkt als een militaire ver-» eeniging; niets is minder waar, daar haar ledental hoofdzakelijk uit burgers besLaat Haar doel is het opwekken van sympathie vioor het Nederl. leger en van 't besef, dat het legervraagstuk geen politiek -, doch een nationaal vraagstuk is. De Ned. soldaat moet Voelen, dat het volk achter hem staat, dat hij niet. is een voorwerp Van geringschatting, maar dat de na(tie zich bewust is, dat zij de bewaking van het land in zijn handen heeft gelegd. Zoodoende wordt het leger nader tot het Vólk gébracht. Met een opwekking om lid te worden der nieuwe Vereeniging „het Mobilisatieklruis" geeft spr. vervol gens het woord aan dhr. KeijZer, die door middel dor film een kijkje wil geVen in ons leger, waarmee Vooral de Zeeuwen niet over békend zijn. Men denkt gewoon lijk, dat de troep niet anders te doen heeft dan een wandelingetje te maken. De tijd, dat de soldaat als een machine werd beschouwd, is voorbij. Vooral na den wereldoorlog wojrdt er 'n tamelijke mate van kennis van hem ver langd, daar er veel nieuwe vindingen zijn ingevoerd. Nadat dhr. Keijzer dank gebracht heeft aan dhr. B. T. Boot Cz. voor zijn goede zorgen ten opzichte van dezen avond, geeft hij noodige- en vol doende verklaringen bij den film, die REC8T2 S KEN. VERDUISTERING DOOR EEN ONTVANGER. Het gerechtshof te Leeuwarden heeljt Zaterdag voortgezet de behandeling van dé zaak tegen den oud-ontvanger van Franeker, die door de rechtbank fte Leeuwarden werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens voortgezette verduistering tot een bedrag van f 38.341. De advocaat-generaal vorderde na een requisitoir, dat drie uur duurde, Vernie tiging Van het vonnis en Veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf wegens voortgezette verduistering en 't voort gezet valschelijk opmaken van registers. LANDBOUW m VEETEELT. door dhr. Sporre, directeur der Palace- bioscoop te Zierikzee op de iplaat ge bracht wordt. Achtereenvolgens kregen wij verschillende oefeningen van troepen afdeelingen van infanterie, artilllerie en cavallerie enz. te zien, die ons een denk beeld gaven van wat er door de militairen gepresteerd wordt. Ook verschillende beelden van onze vloot en hare werk zaamheid werden vertoond met tensiotte nog eenige lafereelen uit den wereldoor log en een leuke film uit het zeemans leven. Een en ander werd met volle aan dacht door het publiek gevolgd. Bij het slot dankte dhr. Laernoes allen, die mee gewerkt hébben om dezen leerzamen en aangenamen avond zo.o uitstekend' te doen slagen, 't Was een goede gedaente, voor al nu wij leven in een tijd van afbraak, deze film te vertoonen ,om te doen zien. wat een klein land door eendracht en samenwerking kan doen. STAVENISSE. Meldden we voor een paar weken, dat de melkprijs alhier ver minderd was tot 12 cent per Liter, thans kunnen we mededeelen, dat door een. groot-leverancier alhier de prijs gebracht is op 10 cent. HET BELGISCHE VERDRAG. Mr. Joh. Adriaanse, vrijz.-dem. lid van dc Prov. Staten van Zeeland, heeft aan Ged Staten de vraag gesteld, indien niet vroeger mogelijk, althans in de eerstvol gende zitting der Prov. Staten, mede te deelen of, en zoo' ja welke, schadelijke gevolgen naar het oordeel van het College speciaal voor Zeeland en bijzonderlijk ten opzichte van de Waterstaatsbelangen, zijn te wachten van ev. ratificatie van het verdrag mei Beïgiè. De heer Adriaanse neéit aan dit verzoek eene toelichting bijgevoegd, waarin hij o.m. 2egt: Ged. Staten hebben aan de regeering. reeds tweemaal advies over het Verdrag uTtge- Dracht, maar kunnen geen dier adviezen publiceeren, daar vanwege de regeering daartegen bezwaar wordt gemaaakt. Daar deze zaak van buitengewoon alge meen 'belang is, maar niet het minst voor Zeeland, komt het hem onredelijk voor, maar ook onbegrijpelijk, dat deze uit den aard der zaak gewichtige advie zen, immers uitgaande van het Provinciaal College, tot welks competentie en rechts macht behoort wat de Waterstaatsbelan gen der provincie betreft, aan de publieke kennis worden onthouden. ZEEUWSHE ACTIE TEGEN HET NED- BELG. VERDRAG Zaterdagmiddag is te Middelburg een vergadering gehouden, uitgeschreven'door het Provinciaal Zeeuwseh comité van ac tie tegen het Nederi.-Belg. verdrag, ten einde te bespreken wat kan worden ge daan om aanneming van het verdrag door de Eerste Kamer te voorkomen. De voor zitter zeide, dat alom In Zeeland de aan neming door de Tweede Kamer met te leurstelling'is vernomen en men gevoelt, niet 'bij de pakken te moeten neerzitten!. De vraag is echter: wat moet er nu ge beuren? Niet meer dan 50 personen heb ben nu de beslissing in handen. Voor standers van het verdrag verwijten aan de comité's van actie, dat zij niets doen dan maar agitatie wekken. Maar mets doen zou nu toch ook verkeerdzijn. Er zijn ook onder de Eerste Kamerleden personen, die geen gelegenheid hebban gehad, alles na te gaan, en die wellicht alleen het advies van het hoofd van hun politieke partij zouden volgen. Wel heb ben indertijd de Prov. Staten van Zeeland met algem. stemmen een motie tegen het verdrag aangenomen, maar het zal goed zijn als ook uit de provincie een protest weerklinkt', al weet spr. heel goed, dat geen feitelijke invloed kan worden uit geoefend, Spr. zou het naar voren bren- go. van argumenten willen overlaten aan het nationale comité, aan de personen, die daar tot nu toe voor hebben gezorgd. Een petitionnement is het eenige wat voor Zeeland te doen overblijft, In de verschillende plaatsen dienen daartoe co mité's te worden opgericht. Deze moeten de menschen tot teekenen opwekken. Het petitionnement luidt als volgt: „Aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal: on- dergeteekenden, allen kiezer of kiezeres in dc provincie Zeeland, overtuigd, dal het thans aan uw college ter goedkeuring voorgelegde verdTag met België niet is in hel landsbelang; verzoeken u drin gend, geen goedkeuring aan dit verdrag te verleenen". PAARDEN NAAR FRANKRIJK. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van onzen gezant te Parijs de Fransche re geering heeft besloten, den invoer van 1350 Nederlandsche trekpaarden, Belgisch type, toe te staan tegen het minimum tarief van invoerrechten zonder coëffi ciënt. ONDERWIJS. HAAMSTEDE. De cursussen vervolg onderwijs aan de openbare school worden gevolgd door 18 jongens en 2 meisijes; de cursus aan de openbare school te Burgh door 8 jongens. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Zegveld (bij Woerden), A. J. Hoekzema te Willige Langerak. Te Bergambacht, J. G. Dekking te Kes- teren. Bedankt: Voor Varik, H. Kluin te An- geren. RENESSE. Een milde gever heeft aan de oogsteollectelijst nog f 100 toege voegd, zoodat de totale lopbrengsE f 299,75 bedraagt. BURGH. De aan de huizen gehouden collecte ten behoeve der zending heeft in deze gemeente f 58,36 opgebracht. HAAMSTEDE. De in de consistorie dar Ned. Herv. Kerk gehouden bazaar ten bate van het Orgelfonds, 'heeft ruim. f 500 opgebracht. Na aftrek der onvermijde lijke onkosten kan dus een vrij belang rijk bedrag aan genoemd fonds worden afgedragen. ELKERZEE. Woensdag 24 Nov. 9,30 en 2 ure ds. Neeleman (dankstond voor den oogst). KERKWERVE. Ds. Mortier hoopt 12 December des namiddags afscheid van de gemeente te nemen. POORTVLIET. Bij de op Vrijdag ge houden verkiezing van 3 notabelen wer den 55 stemmen uitgebracht. Het aantal stemgerechtigden 'bedraagt 250. Er was één vacature. Herbenoemd werden J. K. Krijger met 40 en J. C. Endhoven met 29 stemmen; gekozen werd J. van Dalen met 35 stemmen. Géref. Kerk. ELKERZEE. Woensdag 24 Nov. 9,30 en 2 ure, ds. van Tol (Dankstond voor den oogst). ZONNEMA1RE. Woensdag 24 November (dankdag), 9,30 en 2 lire ds. Hoek. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Delft, S. van der Molen te Zierikzee. Te Barendrecht, J. Ree- sink te Aalten. Te Haarlem (2e pred, pL), G. Solomons te Amersfoort. Geref. Gem. Beroepen: Te Seherpenisse, H. Kievit Jz. te Veenendaal. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Opyepast. In de geïllustreerde bladen verschijnen den laatsten tijd advertenties van 'n firma Schravér uit Dubbeldam, in welke advertenties zij, die in het bezit zijn van oude Duitsche Reichsbanknoten, worden verzocht hun bezit aan marken kenbaar te maken aan de Dufcbeldamsche firmas want zoo> luidt he't in de an nonce die papieren zijn waardevol. Schrijft men op de advertentie, dan word;t een circulaire opgestuurd waarin met groote omhaal van 'woorden Wöjrdt mee gedeeld, dat mien er bij de firma 9. een middel op weet om den Duitschen Staat le dwingen die öude bankpapieren terug te nemen en \vel tegen een koers van 60 ct. Ln de circulaire staat tevens dat de firma, wil zij in serieuze onder handeling treden met een markenbezit- ter, van dien klant per mark 1 cent ter leen moet hebben (van inflatiemarkeai 1000 voor ééip celnt) tegen' 4 (ö/o gedurende den tijd' van 10 jaar. In dien tijdi zal de firma zien zooveel marken bijeen te krijgen, dat er met succes zal kunnen worden opgetreden^ want om tot de beoogde resultaten te kiomen, wordt Veel geld vereischt. De eerste uitkeering van rente is vastgesteld op Januari 1928. Ten overvloede zegt de opsteller v!an de circulaire, dat oVer de firma wel nie mand inlichtingen zal kunnen verschaf fen, want eerst zal de zaak zoo gevestigd- móeten zijn, dat parasieten geen schade meer kunnen berokkenen a,an de actie( t)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1