Zierikzeesche Nieuwsbode Tandarts DE RUITER, Tandarts DE RIJKE. DERDE BLAD Avondschool - Christelijke School. Woensdag 17 November a.s. Ds. G. H. REEKENKAMP, EEN KALFVAARS, BIGGEN te koop, Een Salon-Gramafoon, behoorende bij de van Vrijdag 12 Nov. 1926, no. 11465. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare brieven etn brief kaarten, terug ontvangen in de 2e helft der maand October 1926. Brieven: Du doei, L. Zierikzee. Misset, C., Doetinchem. Pool, P., Hoorn. Van der Stelle, J., Zierikzee. Willemse, P. Ch., Kiralingsche Veer. Briefkaarten: Fonteine, E., Dreisohor. Geelhoed, M., Zonnemaire. Oudshoorn, A. J. F-, Den Haag. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken, steeds van een volledig adres, straatnaam en huis nummer te voorzien., BINNE NL A N D~ PROPAGANDA VOOR MEER BROOD- VERBRUIK. Te Amsterdam'is op initiatief van den Nederlandsehen Bakkersbond een verga dering gehouden van afgevaardigden vain dien bond. van de R/-K. Bakkersbond, ver- ceniging van werkgevers in het bakkers bedrijf, vereeniging van meelfabrikanten, vereeniging van importeurs van Buiten- landsch 'Meel, van den Graan-, Meel- en Zaadhandel, van de Ned. Ver. van Meel agenten en enkele andere belanghebben den om, in verband met het verminderd broodverbruik in Nederland middelen en maatregelen te 'beramen die kunnen lei den tot verhooging van de broodcon sumptie Door de aanwezigen werd een commissie gevormd, waarvan het bestuur plannen zal uitwerken om te komen tot een propaganda voor de bevordering van het broodverbruik. Het doel is, o'm door samenwerking van alle belanghebbenden, te komen tot een collectieve propaganda voor meer broodverbruik, welk verbruik sedert de oorlogsjaren procentsgewijze door verschillende oorzaken belangrijk is teruggeloopen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Onlangs "is te Culemb'org op 78-jarigen leeftijd overleden de heer M. Klimmerboom, broeder van onzen mu sicus. De overledene was oud-kapelmees ter der voormalige Schutterij, oud-orga nist bij de Ned. Herv. Gemeente en oud- Directeur van de Harmonie „Concordia". En toen zijn krachten begonnen te slijten en het optreden in het opénbaar teveel moeilijkheden opleverde, bleef hij zich binnenshuis geven aan zijn arbeid met al de liefde en energie die in hem was. De heer Klimmerboom was de fijne speler, die door zijn spel velen deed genieten, zooals weinigen dat konden. Alleen zij, die hem in zijn kunst begrepen, hem ver stonden wat hij gaf, eerden hem als een begaafd kunstenaar. Bij zijn begrafenis werden door ver schillende autoriteiten de verdiensten van den overiedene geschetst. „ALgemeene Ontwikkeling" wordt niet ontbonden! Na de eerste lezing in dit seizoen hebben 65 leden zich aange meld, terwijl er bovendien nog 35 oud leden zijn. De heer Portielje heeft dezer dagen aan het 'bestuur bericht gezonden, dat hij 7 December alhier hoopt o)p te treden. De invité's voor de eerste lezing zullen ook op dien datum welkom zijn, terwijl dan tevens de gelegenheid wordt geboden zich als lid op te geven bij het bestuur, dat thans als volgt is samenge steld: J. J. Cock, voorzitter, mr. C. J B. du Croo, seer., J. A. Biermasz, pen ningmeester, ds. J. H- de Roode, Schram de Jong, P. Verbeek, J. G. La Seur en G. H. Breetvelt. De volgende lezing, op natuurkundig gebied, wordt gehouden door den heer Geerlings uit Amsterdam, welke zijn voordracht zal toelichten doior beweeg bare lichtbeelden van Amerikaanschen oorsprong en verschillende instrumenten. Ook deze lezing, die vermoedelijk eind Januari wordt gehouden, belooft zeer interessant te worden. De R.-K. propagandaclub alhier kon digt voor a.s. Zondag een filmavond aan, waar het filmdrama: „Een slachtoffer van het 'biechtgeheim" zal worden ver toond, Deze film is bewerkt naar de roman van Jos. Spilleman. Een jong geestelijke wordt het slacht- ofler van z'n plicht. In het klooster der parochie wordt een mo,or3 gepleegd, die aan den pastoor gebiecht wordt. De schijn is tegen den jongen geestelijke, die door de jury schuldig wordt verklaard en ter dood veroordeeld. De straf wordt veranderd in levenslange verbanning naar Nieuw-Cadelonië. De vroegere koster, de eigenlijke dader van den moord, die naar Zuid-Amerika is gevlucht, bekent op z'n sterfbed den moord te hebben gepleegd. Revisie van het proces volgt en de pas toor, vergrijsd onder het juk der balling schap, wordt in eer hersteld. BURGH. Zooals uit achterstaande ad vertentie 'blijkt, zal Vrijdagavond 19 Nov. a.s. in hotel Bom te Haamstede voor de, afdeeling Haamstede en Burgh van den bijzonderen Vrijwilligen Landstorm de Leger- en Vlootfilm vertoond worden. Deze film zal verklaard worden door den lieer W. J. M- Linden, kapitein der Gre-^ nadiers, terwijl dhr. J. v. d. Wall, secre taris der vereeniging „Ons Leger" eene verhandeling zal houden over het d'oel dezer vereeniging. De bijeenkomst is ook toengankelijk voor belangstellenden tegen entrée. 6 BRUINISSE. In de Vrijdagavond gehou den vergadering van den gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. Op een verzoek van de oudercommissie om een subsidie voor het houden van een cursus in herhalingsonder wijs van f160, vermin derd met het geïnde schoolgeld, bénevens f20 voor het aanschaffen van leermidde len, wordt gunstig .beschikt; als voor waarde wordt gesteld, dat wanneer het aantal leerlingen daalt beneden 8, het subsidie vervalt. Een schrijven van J. de Waal Rz., houdende verzoek om intrek king van het raadsbesluit, genomen in de vorige zitting, en waarbij adressant verplicht werd om met ingang Van 1 Jan. 1927 een vierde gedeelte of pl.m. f210 bij te dragen in de verplegingskosten van zijn zoon, die thans voor rekening der gemeente verpleegd wordt in VredeTust te Eergen-op-Zoom, wordt aangehouden tot een volgende Vergadering, in welke de Waal zal worden uitgenoodigd zijn schrijven nader toe te lichten. Aangeno men wordt een voorstel Van B. en W. om in de politie-verordening een artikel op te nemen, waarbij wordt bepaald, dat het houden van varkens buitenshuis slechts is geoorloofd met vergunning van B. en W. Het voorstel is gedaan naar aanleiding van een b'ezoek aan deze gemeente door den Inspecteur van de Volksgezondheid te Breda, bij welke gelegenheid deze heefl geconstateerd, d'at de aanwezigheid van veelal slecht onderhouden varkenshokken achter zeer vele woningen, voornamelijk in de buurten, een onhygiënische toestand veroorzaakt. De circulaire Van de Vereeni ging het Ziekenhuis te Noordgouwe in zake reorganisatie van het ziekenhuis wordt wederom behandeld. Thans wordt besloten niet in te gaan op het voorsftel der vereeniging, om de exploitatie van t ziekenhuis te doen plaats hebben door de gezamelijke gemeenten op dit eiland. De Raad geeft er de voorkeur aan, dat de thans bestaande vereeniging in hare functie blijft en de regeling aan haar blijft opgedragen en is dan ook bereid mede te werken om tot een vaste aan stelling van een chirurg te geraken. Be sloten Wordt aan het ziekenhuis voor ten hoogste tien achtereenvolgende jaren een jaarüjksch subsidie toe te kennen bere kend naar ten hoogste 25 cent per in woner, terwijl bovendien de vtoorwaairde is gesteld, dat het subsidie alleen wordt verstrekt, wanneer een chirurg aan het ziekenhuis is verbonden. Vastgesteld wordt een verordening ingevolge art. 178 der gemeentewet. De voorzitter deel/t daarna mede, dat de verslrating in de Kerkstraat ongeveer f300 heeft gekost en de reparatie aan den havendam f .113. Bij de rondvraag informeert de heer van Vessem of nog niets bekend is van de w'aterleiding en de electriciteitsvoorzie- ning, waarop de voorzitter antwoordt, datt hij geen gegevens daaromtrent kan var strekken. De heer de Waal stelt voor de Raad een besluit te doen nemen om de vergadering van den Raad voortaan te openen met gebed. Op voorstel van den voorzitter wordt dit punt aangehouden tot een volgende Vergadering. Daarna slui ting. ST.-MAARTENSDIJK. In de 9 Nov. 1.1. gehouden raadsvergadering was de heer Vroegop met kennisgeving afwezig. Mede> gedeeld werd dat door heeren Ged. Sta ten van Zeeland was goedgekeurd het raadsbesluit tot verhuur der gemeente woning aan C. G. Noom- Ten behoeve van het bezoek aan de „De Ruijterschool" te Vlissingen van den leerling N. C. F- van Sas moet de gemeente ingevolge de Nij- verheidsonderwijswet een bijdrage beta len van1 f 109,78. Het bedrag aan opcen ten grondbelasting zal volgens den In specteur der Directe Belastingen te Zie jrikzee f 1,758,26 bedragen. Ontheffing van het betalen van schoolgeld wordt ver leend aan J. de Korte en M. Fonse. Aan mej. E. de Graaf-Schouten, sedert 1 Juli 1884 gemeente-verloskundige, wordt op haar verzoek ingaande 1 Januari a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Over een opvolgster is het gemeente bestuur in correspondentie met een vroe ger ingezetene der gemeente. Na eenige bespreking wordt met al- gemeene stemmen besloten tot verpach ling der aan de gemeente 'behoorende lan derijen. De heer Quakkelaar meende dat de tijd er zich toe leende de pachten te verlagen. De heer Koopman meende dat op het gemeentebelang behoorde te wor den gelet. Hij heeft van een particulier grond in pacht wanneer de gemeente eigendom hiernaast heeft, mag de pacht wel eenigermate beneden die van den particulier zijn, maar niet al te veel. Er mogen geen wanverhoudingen zijn. Geen uitzuiging maar een billijke pacht. De raad heeft de pachten in commissie vergadering vastgesteld na een en ander behoorlijk te Zijn nagegaan. Bij publieke verpachting zouden de pachtsommen ze ker hooger zijn. Geen einkele pachter zal tegen de gestelde som bezwaar kun nen maken. Enkele stukken land welke voorts vrij komen wegens overlijden van een vorige pachter of om andere redenen zullen verloot worden tusschen landar beiders, die geen land bezitten en hier voor reeds aanvragen indienden voor 1 Jan. 1924. De verder op de lijst voorko mende personen zullen een volgende keer hiervoor in aanmerking, komen. Met al gemeene stemmen wordt besloten het noodige pachtcontract te doen opmaken door notaris Meulenberg alhier. Vrijstel ling zal worden gevraagd van het geven van het vak lichamelijke oefening. Vast gesteld wordt een instructie voor den ontvanger van het haven- en kadegeld. Na enkele opmerkingen betreffende ver betering van wegen waar veel slijk is als gevolg der bieten-campagne, het be pleiten van het uitmodderen van een sloot, enz< wordt de verg. gesloten. THOLEN. Waarschijnlijk door de sterke zuigkracht van het water, is Woensdag morgen een gedeelte der in aanbouw zijnde beschoeiing van den rijkswater staat, gelegen aan den veerdam alhier, ter lengte van 10 M.. afgebroken. Dikke palen waren als lucifers afgebroken en versplinterd. Voor den aannemer, de heer du Burcq alhier, is dit een groote schade post. LANDBOUW Eï i VEETEELT. DE SUIKERBIETENOOGST. In de huidige omstandigheden blijft de suikerbiet onder de akkervruchten, niet tegenstaande de 'beteelde oppervlakte dit jaar kleiner 4s dan in andere jaren, een behoorlijk figubr slaan. Bij een voldoend suikergelftUp het gemiddelde van dat gehalte bedraagt dit jaar ongeveer 17 o/o beloopt de geldelijke opbrengst ge middeld ongeveer f 450' a .f' 500 per h.a., terwijl de waarde der koppen en blade ren opi f 150 per h.a. kan worden ge steld, zoodat men in totaal bruto tot een bedrag vah f 600 tot t 650 komt, Nu eischen bieten weliswaar een belangrijk zwaardere 'bemesting dan welk ander gewas ook, terwijl ze bovendien in totaal veel hov^er bedrag aan werkucn vorderen, maar des ondanks is de teelt voor den boer op 't oogenblik nog te verkiezen boven die van de meeste an dere producten. Voor den boer en voor den arbeider en den binnenschipper eveneens. Weliswaar is het voor den arbeider zaak om op zijn gezondheid te passen in den tijd van den bietenoogst, vooral wanneer de najaarsmaanden zooveel wa ter brengen als dit jaar, maar er wordt in de kleistreken tot diep in den herfst een behoorlijk weekloon gewonnen, ook door vele vrouwen, en. dat is van belang voor den winter, die in 't landbouwbedrijf zooveel werkloosheid 'brengt. En wat de binnenschippers aangaat, met de lage. vrachtprijzen, waarmee ze tegenwoordig in 't algemeen voor de meeste artikelen genoegen moeten nemen, Is 't voor hen zaak om zoo laat mogelijk op te leggen Wat hun thans, wanneer ze in een pro vincie wonen, waar een of meer suiker fabrieken gevestigd zijn, voor 't meeren- deel wonderwel gelukt: tol eind Novem ber, soms tot half December kunnen ze, tenzij de vorst ontijdig -intreedt, tegen woordig blijven varen tegen behoorlijke tarieven, zoodat ook zij bij zuinig over leg, zelfs een tamelijk strengen en lang- durigen winter zonder ai te veel zorgen door kunnen komen. DE VARKENSSTAPEL. Uit een overzicht van de rijksveeteelt consulenten inzake de sterkte van den varkensstapel op 1 Nov. 1926, veTgeleken met dien over het overeenkomstige tijd stip van 1925, blijkt, dat hoewel plaat selijk en gewestelijk nogal verschillen zijn te constateeren over het geheel genomen de varkensstapel eer grooter dan kleiner is dan een jaar geleden. In sommige provinciën neemt het aantal ge dekte zeugen wel af, doch een sterke in krimping der fokkerij heeft nog niet plaats en ook in de eerstvolgenden maan den is nog geen 'belangrijke afneming van het aantal jonge biggen te veirwac-hten. Dit wijst er op, tengevolge van het in voerverbod van versch varkensvleesch in Engeland nog groote aanroeren van z.g. zouters en vette varkens ter markt is te verwachten. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. den. geplunderd. Troepen en politie zijn uitgezonden om de bewoners van deze plaag te verlossen. Blijkens een Reuter-telegram uit Mexico (stad) zijn daar bij relletjes in verband met plaatselijke verkiezingen 10 menschen gedood en 28 gewond. Zondag hébben de kleine renteniers tc Weenen betoogingen gehouden tegen de regeering en de bankinstellingen. Met duizenden trokken zij in optocht de bin nenstad rond, nu eens hier, dan daar weer betoogende. De politie heeft verscheidene al te heftige betoogers in hechtenis moe ten nemen. Twee of drie bizondere rechtbanken zullen in Italië worden ingesteld voor het vonnissen der in samenzweringen bé trokken personen. Ter dood veroordeel den bullen worden gefusileerd. Te Boedapest is de vrouw van een inspecteur van politie uit het raam ge sprongen, omdat haar man haar het huis had uitgezet.... wijl zij /ziich een page- kopje had laten knippen; ook haar ken nissenkring boycotte haar. Blijkens telegrammen uit Durango (Mexico) hebben de militaire autoriteiten in die stadi alle katholfeke priesters, die daar woonden, in hechtenis gesteld op de verdenking, dat zij de bevolking had den aangezet tot opstand. De correspondent van de „Voss. Z." te Boekarest weet te vertellen, dat de vroegere Rumeensche kroonprins Carol in een brief aan een politieke persoonlijk heid zich bereid heeft verklaard naar Roe menië terug te keeren, wanneer de kroon prinses in een echtscheiding wil toestem men. Een hevige wervelstorm heeft, de Philippijnen (Am Eil.groep) geteisterd. Het geheele aantal menschen dat bij den tyfoon en de vloedgolf in het Zuiden van het eiland Luzon omgekomen is, be draagt driehonderd. De nog onvolledige berichten gewagen van een schade Van millioenen dollars. De tyfoon teisterde de provincie Batangas het zwaarst. Daar zijn tweehonderd dooden. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Rome, meldt, dat miss Gib son, de Eng. dame, die den Duce door den neus schoot, alhoewel de zenuw artsen haar ontoerekenbaar verklaard hébben, door het O.M. voor een recht bank zal worden gedaagd, onder beschul diging het leven van Mussolini dat aan het heil en de rust van het gansehe volk is gewijd, in gevaar te hebben bracht. Bij de verkiezingen in Griekenland hébben de republikeinen de overwinning behaald. Men verwacht 't aftreden van het kabinet Kondylis en optreden van een kabinet Kafondaris, met .Venizelos als minister van buitenl. zaken. Een stroom gesmolten lava ter breedte van bijna 400 M. is van den vul kaan Izalco (Midden-Amerika), gestroomd en heeft zich over een groote uitgestrekt heid verspreid. Zeven en vijftig, personen zijn omgekomen. De inwoners van de naburige dorpen nemen de vlucht uit vrees voor een herhaling der eruptie. De magistraat in het politie-hof van Marylebone heeft drie opgeschoten jon gens, die wegens diefstal terecht ston den, voorwaardelijk in vrijheid laten stel len. De voorwaarde, die hij aan hun vrij lating verbond, was, dat zij in geen 12 maanden met elkaar zouden mogen spre ken, als zij elkaar op straat voorbij kwa men. Als zij hieraan geen gevolg gaven, zouden zij, verklaarde de magistraat, naar het verbeterhuis of de gevangenis gezon den worden. Tijdens het feest ter gelegenheid van het kerkelijk huwelijk van prins Leopold hebben te Brussel eenige dieven een dienstbode, die op het huis van haar patroon moest passen, vermoord en «120 duizend francs ontvreemd. ADVERTENTIËN. J. VAN DE ZANDE en D. S. VAN DE ZANDE— Doelemax, geven kennis van de geboorte van hun Zoon HUISRECHT GILLIS. Niecw-Beijerland, 9 Nov. 1926. *?VVVVVVVVt?TVVVTVTTTTTT?W*. Eben-Haëzer. Zoo de Heere wil en zij leven -• hopen onze geliefde Ouders: L. SCHiLPEROORT en ~X E. W. SCHILPER00RT-ELENBAAS, den 18 Nov. a.s. hun 50-jarige -» Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gepaard mogen blijven is de wensch van j Hunne dankbare Kinderen, -» Behuwd- en Kleinkinderen. -9 Bruini88E, 12 Nov. 1926. Voor de vele blijken van deel neming, gedurende de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Broeder en Behuwdbroeder, JOHANNES, be tuigen wij onzen oprechten dank. Bruinisse, 9 November 1926. De Familie MULLER. Door mij curator is heden ter Griffiën der Arr.-Recht- bank.te Middelburg en van het Kanton gerecht to Zierikzee gedeponeerd de eenige uitdeelingslijst in het faillissement van ADRIANUS VAN LOON, winke lier en koopman, wonende te Zierikzee, om gedurende tien dagen te liggen ter kostelooze inzage van de schuldeischers. Mr. F. W. ADRIAANSE, KantoorLange Delft H 7. Middelburg, 10 Nov. 1926. houdt eiken Zatermiddag van 3»5 uur zitdag in Hotel NELISSE, St.-Maartensdijk. 14 November. 1703. De Staten van Zeeland verleenen aan de Doopsgezinden het recht hunne lidmaten in den huwelijken staat te bevestigen. 15 November. Het graven van het kanaal van Neuzen wordt voltooid. 16 November. Geweldige watervloed, waardoor vooral Zeeuwsch-Vlaanderen geteis terd wordt. 17 November. Het telegraafkantoor te Neuzen ge opend. 18 November. Sint-Elizabeths-vloed waardoor N- Beveland en Oostelijk Z.-Beveland veel lijden. 19 November. - De nieuwe school te Noordgouwie ingewijd. 20 November. Te Brouwershaven wordt een de partement der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", onder den naam „Schouwen" opgericht, dat echter in 1811 te niet ging. 1827. 1377. 1859. 1421. 1839. 1805. VAN HEINDE EN VER. Rooverbenden, waarschijnlijk door zigeuners gevormd, maken het Bohemer woud onveilig. Eenige dagen geleden wer den 2 afgelegen boerenhoeven overvallen en totaal leeggeplunderd. Het vee werd voor de oogen der in bedwang gehouden bewoners afgeslacht. Ook worden soms kleine dorpen door de stroopende b'en- VERSCHILLENDE BERICHTEN. InVraak Woensdagochtend tegen 6 uur hebben eenige agenten te Aerdenhout aan gehouden den 21-jarigen Duitscher K,, die in het bezit was van ongeveer 150 gouden en zilveren voorwerpen, zeker ter waarde van eenige duizenden guldens. Alles was gestolen uit een tijdelijk on- tew.oonde villa. De man was door braak in de villa gekomen. Hij bekende de in braak. K. wordt nog van meer diefstallen verdacht. Ongelukkig schot Te Woerden speel den eenige kinderen met een buks, welke geladen 'bleek. Een der kinderen schoot daarmee en trof het 11-jarig zoontje van den landbouwer G. T. precies in het oog. In het ziekenhuis te Almelo werd het oog weggenomen. Het kogeltje werd niet gevonden. Te Nieuwveen heeft de tuinder T. J. K., toen hij met hagel op musschen aan het schieten was, de echtgenoote van A. S. eb het 5-jarig dochtertje met een schot hagel getroften. Beiden werden ernstig gewond. Het meisje is naar het Academisch ziekenhuis te Leiden over gebracht. J ZITDAG des Donderdags 10-12 uur HStel NELISSE, St.-Maartensdijk des Zaterdags 3-5 uur HStel S0NNEVELD, St.-Annaland. Zitdag Tholen (Non semper) eiken Dinsdag en Zaterdag 3.i-6jSt.-Maartensdijk (Hötel Polderman) eiken Vrijdag 4-7; St.-Annaland (Hotel Havenzicht) eiken Woensdag 9—12. NIEUWERKERK. De avondschool zal beginnen Maandag 22 November a.s., om half 6. Aangifte bij het Hoofd der school. NIEUWERKERK. UNIE-REDE. des avonds om half 8, boopt in „Reho- both" op te treden den WelEenv. Heer 1-Ierv. Predikant te Leiden, tot het houden van een rede in het belang van het Christelijk Onderwijs. Het Bestuur der Chr. School. RADIO-NIEUWS. De directie der Telegrafie deelt mede, dat definitief is besloten tot het plaatsen van een nieuwen zender te Scheveningen, wejlke 1 Jjanuari in dienst zal worden ge steld. De energie en de diepte der mo dulatie zullen niet sterker worden ge nomen dan noodig is om het gesproken woord door het geheele land gloed te doen opnemen op een lamptoestel met versterker. De uren van uitzending zullen nader worden 'bekend gemaakt. TE KOOP: aan de rekening, bij QUIST, Buurtsche- weg, Stavenisse. bij H. BEIJE, Kerkwerve. TE KOOP: eerste klas fabrikaat, met 37 onbescha~ digde Platen, voor billijken prijs. Brieven onder letter B Z, aan Boekh. S. OCHTMAN ZOON. TE KOOP: Een in goeden staat zijnde ARBEIDERSWONING met Erfje en Schuurtje, prijs billijk, bij C. VAN DOMMELE Jz. Oud-Vossemeer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 9