Zierikzeesche Nieuwsbode Eene Far-West Film. Brococles muLsie tie Bronchitis PUROL Vriidan 1? Nnv 1Q9R zierikzee^ohe: courant 83ste (jaargang. No. imgs. Inzending op den dag van uit- EERSTE BLAD. Concertzaal - Bioscoop. Openbare Aanbesteding. Loting voor den dienst der Brandweer. Dr. C. E. LIESKER, BIC6ELAAR? Bij Ruwe Schrale huid ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voorliet buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ADVERTENTIEN van 13 regels 60*cts., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. vujudy iz iiuv. lazo. courant. D|r j DE L00ZE Jr üi(g.R6l)lcteijr M j K0STEN gave vóór ure. Dit nummer bestaat uit 3-bladen. ZATERDAG BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Zierikzee, zullen in bet openbaar aanbesteden, bot navolgende over 1927 te leveren drukwerk voor deze gemeente, en wel in drie perceelen, t. w. le perc.het Gemeenteblad. 2e de Memorie van Toelichting op de Gemeentebegrooting. 3e het Gemeenteverslag. Inschrijvingsbiljetten bij den Burge meester in te leveren vóór 20 Nov. a.S. Alleen op zegel van vijftig cents ge stelde en geteekende biljetten komen in aanmerking. De voorwaarden der aanbesteding liggen ten Gemeentehuize ter lezing. Zirrikzee, den 10 November 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de jaarlijksche loting voor den dienst der Brandweer, welke volgens de bestaande Verordening uit de daarvoor benoembare ingezetenen moet geschieden, zal plaats hebben in het open baar op het Raadhuis, op 20 Nov a.s., des namiddags 3 ure. Zij noodigen de ingezetenen, die op de ljjst van benoembaren zjjn geplaatst, uit, bp de loting tegenwoordig te zijn, en herinneren hon er aan, dat zij recht hebben, zelve hun lot uit de bus te nemen- Voor de afwezigen zal door een der leden van het Dageljjbsch Bestuur worden geloot. Zierikzee, 11 November 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BUITENLAN D. Algemeen Overzicht. DE „WENSCH" VAN DEN DICTATOR Deze week kwam de Italiaansche Ka mer bijeen ter aanneming van de wets ontwerpen tot wederinvoering van de doodstraf en de instelling van bijzondere- rechtbanken ter verdediging van de fas cistische regeering. Voor het begin der Kamerzitting had Mussolini aan den president te ke.-.nen gegeven, dat er geen redevoeringen zou den worden gehouden en direct de inge diende ontwerpen moeten worden afge daan. Nu is Mussolini's „wensch" overgezet in zuiver Italiaansch „bevel", zoodat er na tuurlijk aan werd voldaan en de voorzit ter van het Par)ement(?) bepaalde zich er toe voer te stellen tiLeve Mussolini" te roepen, waaraan, alweer heel natuur lijk, werd gevolg gegeven. In plaats van het korte, droge „voor" of „tegen" bij de stemming over een wetsontwerp, klonk een krachtig „Leve Mussolini!" De oppositie, niet minder beleefd, was thuis gebleven, maar dat werd als onbe leefd opgevat en een motie werd inge diend om de leden der oppositie, die im mers weigeren in de huidige omstandig heden aan de parlementaire werkzaamhe den deel te nemen, van hun zetels ver vallen te verklaren. De motie werd aangenomen en het par lement van anti-fascisten gezuiverd. Zoo heeft dus de Kamer naar behooren haar taak als willig instrument van Mus solini vervuld! BERNADOTTE EN PRINSES ASTRID- De toekomstige koningen der Belgen, prinses Astrid van Zweden, is een nazaat van den Franschen generaal Bernadotte en alzoo van Franschen bloede. Bernadotte, zoon van een Fransch ad vocaat uit het district Pau (Z.-Fr.), vrij williger en sergeant-majoor tijdens de Fransche Revolutie, later, onder het Con sulaat, generaal en gezant te Weenen, op perbevelhebber van Bonaparte's Wester- lege'.' (1799), prins van Pontecorvo, deze- avontuurlijke soldaat is de bet-overgrcoit- vader van prinses Astrid, die Woensdag in Sinte Goedele. te Brussel haar levens lot aan dat van prints Leopold van Bel gië" verbond. Bernadotte was soldaat. En stellig zou geen hoogere waardigheid dan die van Napoleontisch edelman op aarde voor hem weggelegd zijn geweest, als de groo te Bonaparte jegens zijn jeugdkameraad niet. een welwillende neutraliteit had 'be- Irócht. Deze hield uitsluitend veFrband 1 Cen bron van kraebt voor kinderen die ■swinters lucht en zon derven. hiermede, dat Bernadotte gehuwd was met. Napoleon's Jeugdliefde, een koop mansdochtertje uit Marseille. Toen, in 1810, de kinderlooze Karei) XIII van Zweden en Noorwegen dan ook Bernadotte aan de Zweedsche Stenden voorstelde als' adoptief -troonopvolger, -had Napoleon zich gemakkelijk tegen deze geweldige promotie van den man, die hem kennelijk ongunstig gezind was, kun nen teweer stellen. Hij deed het niet, om gevoelsredenen. Het is een tragische spe ling van het lot geweest, dat in ,de kjri\tt- sche jaren na 1812 een Zweedsche leger macht onder persoonlijke leiding van Ko ning Karei Johan (Bernadotte) tegenover Napoleon in het veld heeft gestaan. Bernadotte stierf in 1844; zijn vrouw overleefde hem 16 jaren. Bij haar dood was reeds haar kleinzoon, als Oscar I, aan het bewind over beide landen. Na diens kinderloos overlijden, in 1872, volg de zijn jongere broer hem als Oscar II op. Deze, die in 1905 de peTsoneele unie met Noorwegen meest loslaten, is de vader geweest, zoowel van den huidi- gen Zweedschen koning, VSustaaf V, als van den hertog van West-Gotland, den vader der toekomstige koningin van Bel gië. MOND- en TANDARTS, zal op 00NDER0AG 18 NOV. a.s. spreekuur houden voor Tandheel kunde te Zierikzee, van 10-3 uur namiddags, ten huize van I. HAGE, Meubeihandel, Appelmarkt 365. BI N N EIML A N D. PARLEMENTAIRE KALENDER. 0 November. Reeds zes sprekers hebben heden van antwoord gediend op de groote en girootsehe rede van Minister van Knr- neb'eek ter verdediging van 'l Belgisch Verdrag. De Minister is een te goed diplo maat dan dat hij zou verraden waf er in hem omgaat, maar men kon toch duide lijk van Zijn gezicht aflezen, dat hij het een hoogst onaangename middag vond. Immers,'Donderdag j.l. sprak de M nister voor een hem bewonderende, toejuichen de Kamer, maar heden waren zijn tegen standers aan het woord, die allerminst overtuigd wairen en bestand bleken tegen de suggestieve kracht van den Minister. De krachtige aanvallen, in eerste instantie gedaan, werden thans onstuimiger her haald en vaagden den indruk, welken de ministeriëe'.e redevoering had gewekt, Vrij wel geheel weg. Trouwens, die indruk had reeds veel geleden door de adressen, welke inmiddels van de Kamer van Koop handel te Rotterdam en het Gemeentebe stuur van die stad Waren ingekomen. Het was ook wel wonderlijk c'at de Minister de stok-oude adviezen van Rotterdam te voorschijn haalde, doch die b.v. van den Rijkswaterstaat en van Ged, Staten van Zeeland geheim hield. De Minister „hui verde" bij de gedachte aan verwerping van het Verdrag, maar heeft hij dit door ajrgumenten aannemelijk gemaakt? De heer Knottenbelt zeide het kort en krach tig: ons volk huivert bij de gedachte aan aanneming van het verdrag, en een voor zichtig man als Dr. Lovink, vroeg, of wij op de vlucht moeten gaan voor eeniig geschimp in de Belgische pe,rs als waar van wij /eeds een voorproefje mochten genieten? Het is intusschen voor ons de vjraag of het Belgisch volk, dat thans zoo in feeststemming is, wel eenige nota zou nemen van Verwerping van het ver- djrag..... De avondzitting was weder gewijd aan de militaire relletjes te Assen en te Ede. De communist en talrijke socialisten heb ben den ganschen avond vol gepraat, waarbij Zij vooral elkander weer duchtig te lijf gingen. De eenige uitlating van beteekenis was die van den heer Albarda, die „eenig verband" tusschen de relletjes en de ontwapeningsbeweging toegaf. Voila! 10 November. Moeizaam sleepten de de batten over het tractaat zich heden voort. Zeker, dit verdrag was een vette kluif voor onze praatgrage Kamer, maar zij is nu ook tot op het been afgekloven. Ook vandaag waren bijna uitsluitend tegenstanders aan het woord, waarbij één nieuwe spreker, Prof. van Gijn, die uit- voerig betoogde, dat op grond van het recht- dit verdrag voor ons onaannemelijk is. Slechts één voorstander deed zich hooren, Mr. Heemskerk, die met zwier zijn houding heeft gewijzigd. Mr. Heems kerk! „nam aan", dat er slechts één ka naal komt; „nam aan" dat aan de maxi- mum-eischen voor het kanaal niet zou woeden vastgehouden en met dezen geest van luchthartigheid zal hij ook het verdrag willen „aannemen". Terecht wees de heer Marchant er op, dat wèl erger, nooit béter kan worden; daarvoor zullen de Belgen wel zorgen, die immers niet de minste reden hébben om met minder genoegen te nemen! Mr. Marchant deelde tijdens zJjn rede mede,dat aan 't einde der débatten een schorS in gsm olie door hem zou worden voorgesteld. Feitelijk heeft hij deze motie ontfutseld aan den Vrijheidsbond, van welken bekend was, dat hij een dergelijke motie zou indie nen. De Minister wijst natuurlijk deze motie af, en kans op aanneming schijnt zij niet te hebben. Wederom vólgde op de middagverga dering een avondzitting, gewijd aan de militaire relletjes, Geweldig heeft de Mi nister van zich afgeslagen en de inter- pellanten Zullen zeker niet verlangen naar deze „herhalingsoefeningen" in de Kamer. Het bleek al spoedig uit de wijze, Waarop zij elkander onderling 'oestooken, zoodat het slot van dit debat inderdaad een „rel letje" Is geweest. Fel waren de uitvallen der socialisten naar den communist, wiens eno|rm stemgeliud echter alles over stemde. Het schijnt de vloek van alle ontwapeningsdebatten te zijn, dat zij on der tumult en-onderlinge ruzie onder de ontwapenaars moeten eindigen.... 11 November. De motie-L. de Visser (af schaffing herhalings oefeningen en ophef fing politielroepen) wordt verworpen met 64 tegen 22 stemmen. Van de soc.-dem. stemde de heer Schaper tegen. De motie- K. ter Laan (nieuwe commissie van on derzoek) wordt verworpen met 57 tegen 31 stemmen. Vóór de soc.-dem. en de \irijz.-dem., de heer Braat en de commu nist. Bij de voortzetting van de beraadsla4 ging over het verdrag met België be- sp|reekt de heer Vliegen de nationalisti sche hetze. Hij aanvaardt de verklaring op eerewoprd van het Comité van actie, dat het gelid alleen uit Nederland afkom stig Wéis, maar is ten aanzien van de be hartiging van de Nederlandsche belan gen niet tevlreden. Spr. wijst erop, dat het beginsel, dat de Schelde te allen tijde moet voldoen aan de eischen der scheep- vaairt, ook bij Verwerping van het Ver- dlrag blijft bestaan. Antwerpen is sinds 1923 van 32 pCt. op 17 >/o pCt. aan Rijn- vcirvoer achteruit gegaan. Dit geeft re den tot bezorgdheid. Door toezeggingen in 1919 zijn w'ij aan het kanaal naar den Moerdijk gebonden. Voor Rotterdam zal dit kanaal wel even weinig beteekenis hebben als voor Antwerpen zelf. De heer Kortenhorst verklaart, dat zijn voornaamste bezwaar omtrent verdere Eelgische eischen door den minister is ontzenuwd. Spr. stelt alsnog eenige vra gen. De heer van Vuuren heeft tegen het verdrag overwegend principieel bezwaar, Het uitgangspunt van dit verdrag is bij de militaire en politieke eischen, die Bel gië heeft gesteld. Deze zijn altijd onrecht matig geweest. Niemand had ons eischen te stellen. Wij hebben met Versailles niets te maken. Spr. staat hierin tegenover den minister, en al is hij niet tegen elke be paling in het tractaat, zijn bezwaren gel den het verdrag in het algemeen. De heer De Visser zeide, dat 't hoofd bezwaar, dat spr. legen het verdrag heeft, niet door de rede van den minister is weerlegd. Indien de minister niet op meer overtuigende Wijze dit hoofdbezwaar zal kunnen ontzenuwen, zal tot spr.'s leed wezen zijn geheele fractie haar stem niet aan het tractaat kunnen geven. De heer Albarda acht nieuwe onder handelingen wel gewenscht, maar daar- voomoet een atmosfeer zijn, een één heidsfront van de partijen. Nu dit niet kan geeft spr. de voorkeur aan aanneming van dit tractaat boven verwerping. De heer Schaper verklaarde zich na mens de minderheid van de S.D.A.P.-frac- Als Uw in den aanvang onbetee- kenende verkoudheid is verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akker's Abdij siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal temperen, de slijm zal oplossen en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. AKKER's verzacht zuivert geneest. Alom veiltrijgbaat in 'kokera van 230 gram ƒ1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 gram ƒ4.50 tie tegen het verdrag. Spr. kon niet be grijpen, dat er tegenstanders waren, die door de rede van den minister waren be- kee|nd. Halfvijf begon Minister van Karnebeek zijn dupliek. Z.Exc. betoogde dat vast staal, dat er geen verandering komt in het politiek en militair regime van de Schelde en dat onze souvereiniteit onge rept blijft. Zooals de zaken nu staan, gezien de fase, waarin wij nu verkeeren, aldus de minister, dienen wij onder het verleden een streep te zetten. Wij moeten niel tevug naar het verleden van wederkeerig wantrouwen en tegenstellingen tusschen beide landen. Wij moeten het gezicht wen den naar de toekomst! De minister eindigde met te zeggen, dat hij zijn plicht heeft gedaan. Het trac taat dient te worden aanvaard, niet alleen uit commercieel oogpunt, maar ook uit een oogpunt van politiek. Onder groote spanning kwam daarna aan de orde de motie-Marchant, waar in wordt voorop gesteld, dat Nederland een vriendschappelijke regeling met Bel gië op hoogen prijs stelt, maar welke motie bezWaar heeft tegen het niet er kennen van het recht van Nederland tot sluiting der Schelde en aanleg van het Moerdijkkanaal. Voorts strekt de motie tot schorsing der beraadslagingen) tot hieromtrent met België tót overeenstem ming is gekomen. In stèmm ng geWacht lOordt deze motie vepivorpen met 53—44 stemmen, en het Tfactaat met 50—47 stemmen aangenomen. Tegen stemden c'e 11 C.H., de 7 Ytrijz.- Demodraten, de 8 VrijheiJsbonders, de Sociaal-Democraten Van Zadelhoff, Brau- tigam, Schaper, Duys, mej. Groeneweg, Van Braambeek, Van der Waerden, Sten huis, J. ter Laan, K. ter L'aan, de R.K. Van Vuuren, Moller, mej. Meijer, Van Wijnbergen en Veraart, de communist De Visser, de A.R. Schouten en Visscher, als mede de heeren Zandt en Kersten, beiden St.G. en Lingbéek, H.G. Aan de stemming hebben wegens ziekte niet kunnen deelnemen de heeren Dres- selhuys (V.B.), Van Voorst tot Voorst (R.K.) en Scheurer (A.-R.) Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. In de Concertzaal wordt a.s. Woensdag opgevoerd doior de N.V. „Groot Tooneel" uit Amsterdam „Yoshi wara' een chineesch liefdesdrama in 3 bedrijven van Hans Bachwitz. -....„Yoshiwara", is een lustslad in het verre Oosten...... In deze luststad staat een huis...... een opiumkit„Hiet huis van de misdaad".,1..... In die opiumkit leeft een slimme chinees... met de schoonste vrouw van Azië.die hij vond voor de deuren van de British Empire-club die hij mee nam naar zijn. huis...... die hij gelaste te dansen voor de vreemden. Een vreemdeling komtEen Europe aan...... uit het grijze Westeneen man met. een bewogen leven achter zich...4 die op zijn reizen rust hoopt le vindSn.....: Hij vindt de vrouw...... de gele vrouw SishySishyzelfs haar naam her innert hem aan haar in Engeland.i...,: Llzy...... Het drama beginten voert ons door droom en werkelijkheid naar het einde...... „Yoshiwara", (Het huis van de misdaad).L... is de vrucht van een met eenige onderbrekingen arbeid van drie jaren. Een studie die wil aan- toonen dat de cultuurmensch alleen maar liefde vinden kan, als hem in de vervoe rende roes der zinnen een ziel tegemoet komt. De vereeniging van dep man en de vrouw alleen maar als ontspanning van de hartstocht is gelijk aan de daad van "het volk, wiens traditie het is, dé vrouw als ondergeschikt nietswaardig te beschouwen, het volk van Azië Het behaagde den schrijver in zijn stu die te behandelen een van de geweldigste conflicten van het menschelijk leven, het conflict tusschen ziel en hartstocht. Yoshiwara werd in het begin van 1923 voor het eerst te Leipzig vertoond en wond vain daaruit de weg naar alle groote m ifne pijptabak, is l'KK Dl k KL L' ilXiLN Zondag 14 November te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg (Voorber. H. Av.) 's Avonds 6.30 ure, ds. Mortier. Geref. Kerk. 10 eu 6 ure, Leeskerk. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. cl. Molen, 2 Leesdienst en 6 are, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. theaters in Duitschland, In Berlijn, Ham burg. Dresden, Mumohen, 'biraidht. heit maan den lang duizenden toeschouwers onder den indruk. Het werd voor Amerika Engeland, Italië en Polen aangekocht.... en 200 zal het nu ook voor het Holland- schu publiek gaan leven. ,jDe Oprechte Haarl. Ort." zegt van deize uitvoering: „Dit is waarlijk een boeiend brok tooneel. Over liet spel niets dan lof. Allen gaven bij uitstek goed doorvo-eild spel, wat niet naliet eep diepen indruk ts maken. Ook aan het samenspel ont brak letterlijk niets." SEROOSKERKE. De collecte voor het Roode Kruis heeft hier opgejbracht de somma van f 6,29". van Handen en Gelaat Doos30-60-90eti ONDERWIJS. RENESSE. Met subsidie van de gemeen te is een handwerkcursus opgericht, onder leiding van mei. E. Bezemer. Het aantal leerlingen bedraagt 30. SEROOSKERKE. Alhier is ovenals vo- rigen winter, de cursus voor vervolg onderwijs weer 'begonnen. Het aantal leer lingen bedraagt 18, allen jongens, wat voor Seroeskerke wel een groot aantal is. DUIVENDilJKE. De raad dezer gemeente besloot dhr. A. v. Tooren eervol ontslag te verleenen als hoofd der school, amb tenaar van den burgerlijken stand enz., en het nieuw te benoemen hoofd der school bij eventueel bezit der landbouw - akte hiervoor een toelage van f 50 toe te kennen. BRUINISSE. Geslaagd voor 2e stuur man groote stoomvaart de heer J. Jume- let A.Az., leerling van de zeevaartschool op Terschelling. Als Uw Kind Hoest geeft het dan onverwijld de Mijnhardt's Thijmsiroop Hoestatillend, slijmoplossend, verzach tend. Bij Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op ver pakking. Let hierop. VERKOOPINGEN, ENZ. BRUINISSE, 10 Nov. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden alhier publiek verkocht: I. Voor de Erven van den heer Joh. Padmos Mz.Twee woon huizen en erf aan de Oude Straat, voor f 4436; II. Voor Mejuffr. Wed. A. C. van Gilst—Padmos: Een woionhuis en erf in de Padjes, voofc f 3570. POST EN TELEGRAPHIE. ST.-PHILIPSLAND. Dhr. K. Th. Post te Breskens, die eenigen tijd .geledfen be noemd is tot kantoorhouder alhier, heef»' voor deze benoeming 'bedankt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1