Zierikzeesche Nieuwsbode 3 'UKUtClKir I Kohier Orgels. Leonhardt Orgels. Kohier Wereld Orgels ORGELMAGAZIJN FIRMA W. J. WELTEVREDEN, ZEELANO's m ROOMBOTER WOORDEN OP EEN BRIEFKAART abonnement: advertentien Woensdag 6 Oct. 1926. zierikzeesche courant. l"A* i'lff "il,*;.!'"* Inschrijving voor Leveranties. Collecte Nederlandsche Roode Kruis. Concertzaal-Bioscoop. Oneffen Paden. Uw SCHRIJF DUS NOG HEDEN zierikzee. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per posjt/1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1B regels 60'ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Aan het Bureau van Öemeentvverken worden vóór 9 October a.s. aanbiedin gen ingewacht voor de leveriDg van: 15 M3. Schorgrond. rfc 40 M3. Fijne Tuingrint. 10,000 stuks Aanmaakturven. 2000 korte harde Turf. 2000 K.G. Bruinkool-Briketten. 35 H.L. Belgische Anthraciet. Inlichtingen verstrekt de Gemeente- Bouwmeester. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gelezen de circulaire van dèn Minister van Binnenlandsche Zalcen en Landbouw van 15 Juli 1926, no 4301. afd. B B Maakt bekend, dat op Donderdag 7 October a.s., in deze Gemeente eene COLLECTE zal worden gehouden ten bate van het vredeswerk van de vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" en noodigt de ingezetenen uit aan die collecte zooveel mogelijk steun te willen verleenen. Zierikzee, 4 October 1926 De Burgemeester voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., wd.-Burgem. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten. Plaat, Leny, Haag. .Voorzitter Herkeuringsraad. Den Haag. J. de Jonge, Schutje. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij ontestelbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post' te verzenden stukken, steeds van een volledig adres, straatnaam en huis nummer te voorzien. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. ONTHULLINGEN OVER MUSSOLINI. In het begin van Maart 1923 werd in het Duitsche gezantschap te Rome een in braak gepleegd. Destijds heette het, dal de inbraak als een politiek misdrijf moest worden beschouwd en dat het de be doeling zou geweest zijn de toenadering tusschen Duitschland en Italië tegen te werken door het wegnemen van eompro- mitteerende stukken uit het gezantschap. Ruim drie en een half jaar na het ge beurde komt thans een Italiaansche per soonlijkheid, die door haar positie buiten gewoon goed in staat is, de maatregelen der fascistische regeering gade te slaan, 'in het Duitsche dagblad „Vorwarts" ver tellen, hoe, volgens haar, de vork in den steel heeft gezeten. De aanval door Mussolini, na den jong- sten aanslag op hem, op de uitgeweken Italianen gedaan, zou n.l. niet verband houden met dezen aanslag, maar met de bovenbedoelde inbraak. Zijn woede richt zich in het bijzonder tegen eenige zijner vroegere intiemste medewerkers, die in den loop van het jaar de grens hebben overschreden en die reeds 'begonnen zijn bezwarende onthul lingen tegen hem' te publiceeren. FEUILLETON. Uit het Engelsch van SILAS K. HOCKING. 39 De avond was donker en koud. In de meeste arbeidershuisjes was het licht reeds uit. Zij, die des morgens om zes uur beginnen te werken, zijn verplicht vroeg naar bed te gaan. Douglas snelde voort met gezwinden pas, want hij had geen tijd te verliezen. In twintig minuien was de stad achter hem, toen sloeg hij links af en ging een pad dwars over de weilanden door. Op het open veld was de wind scherp en hevig, maar hij gaf er niet om. Zijn zenuwen waren gespannen van opgewon denheid. „Ik zal dit zaakje eens even onderzoe ken en vóór middernacht lig ik rustig in mijn bed." Maar het duurde niet lang of hij bemerkte, dat hij buiten den waard had gerekend. Hoofdstuk XVIII. Opgelicht. -Toen Douglas d« fabriek naderde, Deze vroegere getrouwen hebben een aantal origineele documenten medegeno men, dje voor den Duce bezwarend zijn en met de publicatie waarvan zij begon nen zijn in een te Brussel verschijnend tijdschrift.. In Juni verscheen het eerste num'mer van dit tijdschrift, dat allen dra conischen maatregelen van Mussolini ten spijt, op groote schaal in, Italië verspreid werd en geweldig opzien baarde. Tijdens de Algemeene Vergadering van den Volkenbond te Genève kregen alle gedelegeerden een exemplaar van dil num'mer en tegelijk een aankondiging van den inhoud van de tweede aflevering. Mussolini moet, toen hij dit hoorde, zeer terneergeslagen geweest zijn en onmiddiel- lijk na den aanslag op zijn leven voer hij tegen Frankrijk uit en eischte de uitleve ring der Italiaansche vluchtelingen. TWEELINGBR0EDERS-STR;00)F>E}RS Te Stevenage, in het Engelsche graaf schap Hertfordshire, overleed dezer da gen een 'bekend strooper, die den spre kenden naam droeg van „Fox" (in het Holl.: vos). Hij had een tweelingbroer, die zoo treffend op hem geleek, dat het 2-tal er een benaald systeem op had ont wikkeld. Als er een betrapt werd op stroopen of ervan verdacht werd, zei hij altijd maar dat de ander het gedaan had. Dat gaf veel last en zorg aan de politie (en de landeigenaren. 'Toch liepenj de twee lingen dikwijls tegen de lamp. De een had iets meer dan honderd, de ander bijna honderd veroordeelingen te zijnen laste. Zij waren zoo gevreesd, dat een landeigenares een der tweelingen een pond sterling per week en nog een kop pel vazar'.sn bovendien aanbood wa uet hij in den jachttijd van haar terrein wilde blijven. De strooper nam het aan en hield woerd, maar stuurde zijn broer om 't werk voor hem op te knappen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Wij kunnen niet nalaten met een enkel woord melding te maken van het zeker zeer weinig voorkomend feit, dat eene apothekerszaak, van dezelf de familie als de oprichter, honderd ja ren 'bestaat. Dit jubilé zal de heer C. de Looze, Darn B 90, op 10 October a.s. kunnen vieren. De grootvader van den tegen? woordigen apotheker, Mattheus de Looze (1803—1869), verkreeg 29 Mei 1826 de bevoegdheid te Middelburg en begon 10 October van dat jaar zijne zaak te Zie rikzee, eerst een paar mlaanden in het huis op de Nieuwe Haven C 199 en daar na in het begin van 1827 in het nog als apotheek dienstdoende welbekende huis op den Dam! B 90. In 1864 trok de heer Mattheus de Looze zich uit de zaken terug en werd in d?<t.' jaar opgevolgd door zijn zoon Gerrït Adriaan de Looze '(1834-1895), die reeds 21 Sept. 1859 le Middelburg tot apotheker was toegelaten. Na diens overlijden volgde de zoon Cor nells de Looze zijn vader als apotheker op, nadat hij 5 Juni 1895 te Amsterdam daartoe de bevoegdheid had bekomen. - Dezen winter, te beginnen op a s. Vrijdag, worden vanwege de Mij. Tot Nut van 't Algemeen 15 lezingen per ra dio gehouden over het onderwerp: „De verovering der aarde. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, heeft het departement Zie rikzee van het Nut, voor zijn leden de ge legenheid opengesteld deze lezingen gratis te kunnen volgen. In den foyer van de Concertzaal is daartoe een radio-ontvangioestel geplaatst, gratis afgestaan door de firma Remijn v. d. Zande alhier. We willen hopen, dat uit het drukke bezoek aan deze bizondere lezingen blij ken zal, dat men deze gratis aangeboden gelegenheid zeer op prijs stelt. In verband met het feit, dat hiet hedennacht (6 op 7 October) weder jarig is, dat in 1832 de Groote of Sint Lievens Aan Firma W. J. WELTEVREDEN, Zierikzee. Zend zijn voldoende tot het verkrijgen van een zeer voordeelige aan bieding van eerste klas Orgels. met 9 reg., 2 kniezwellen, met 10 jaar garantie, f 195,- Orgelprijicourant. APPELMARKT D 363 Monsterkerk alhier door brand veirwoest werd, maken wij onzen lezers er attent op, dat in den boekhandel van den heer P. J. Oehtman in de Lange Nobelstraat, alhier, behalve de beide bekende platen van de kerk vóór en na den brand, ook viev foto's té bezichtigen zijn, genomen naar een ongeveer gelijktijdig gemaakt model dier kerk, welke hoogst nauwkeu rig den uitwendigen vorm van dat gebouw te aanschouwen geven. DREISCHOR. De lijst ten bate van het Ziekenhuis te Noordigouwe heeft opge bracht f 142,90. Buiten dit bedrag zijn er nog 18 cadeaux gegeven. streek hij een Lucifer af en keek op zijn horloge. Er ontbrak nog een kwartier aan den bepaalden tijd. „Des te beter", peinsde hij. „Ik zal een donker hoekje kunnen opzoeken waar ik onopgemerkt zal kunnen luisteren. De wind 'blies klagend door de kale boomen, maar met uitzondering hiervan, was alles stil als de dood. Bijna een half uur wei glinsterden de lichten van Deeping, maar hier in de schaduw van de heuvels en boomen was de avond stikdonker. De oude fabriek stak tegen haar som beren achtergrond af als het een of an der tandeloos monster. Hoe was haar heerlijkheid verdwenen! Eenmaal trilde zij onder het gedreun harer m'achines en weergalmden zij van het geluid von honderde menschelijke stemmen; nu stond zij zwijgend en ver laten, de woonplaats van motten en uilen en misschien 'bevolkt door de geesten van Vtoegere geslachten. De weg, die er heen voerde, was be groeid met gras en onkruid, zoodat zijn voetstappen geen echo's wakker riepen. De groote deur, die voerde, naar wal vroeger de machine-kamer was, stond wijd open. Hij liep de stoep voorzichtig op. De samenzweerders zouden door deze deur binnenkomen. Een oogenblik stond hij stil op den drempel en staarde in de duisternis. Het ONDERWIJS. ONDERWIJZERS VOOR IND|IE. Volgens de Java Bode ligt het in de bedoeling om ook gedurende het volgend jaar een 150-tal onderwijzers in Holland, die in het 'bezit zijn van de hulpacte, in het genot te stellen van een studietoelage voor liet verkrijgen van de hoofdacte, waarna zij voor den Indisehen dienst worden uitgezonden. ST.-MAARTENSDIJK. De heer Hage, onderwijzer aan de openbare Lagere school alhier, nam 30 Sept. wegens eervol ver kregen ontslag afscheid. Sedert 7 October 1880 was. hij aan die school verbonden. Verschillende autoriteiten, o.m. de bur gemeester, de leden van den gemeen te- raad, de oudercommissie, leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, de gemeente-secretaris, de voorzitter van de af deeling Tholen van het N. O. G. en de gemeente-geneesheer, waren bij de plechtigheid aanwezig in 't gymnastiek lokaal, waar ook hel onderwijzend perso neel met de kinderen vergaderd waren. Met een auto werd het gezin van den hee|r Hage naar de school gebracht'en aldaar door het hoofd der school, dhr. F. A. Rosendaal, ontvangen. Bij de komst in het lokaal werden mevr. Hage bloemen a>angeböden. De kinderen vielen in met een vriendelijk begroetingslied. waarvan de twee laatste regels luiden: Lieve trouwe Hemelheer, Daal Uw zegen op hem neer. Het hoofd der school sprak den heer Hage vervolgens toe. Wanneer de dienst tijd als kweekeling medetelde zou de heer Hage een diensttijd aan deze school hebben van ruim 50 jaar. Het is over bekend op welk een, uitstékende wijze de heer Hage zich steeds van zijn taak gekweten heeft. Nimmer was hem voor I de school iets te veel. Wat hield hij veel 1 van de kinderen en de kinderen v,an hem. Hoe verheugde hij zich in de schoolTeis- I jets met de kinderen. Ook het personeel mocht den heer Hage gaarne. Hoe aange- naam was het zoo voor dat de school begon met elkander van gedachten te wisselen en steeds was daar een goede toon. Namens het personeel der schooil bood de heer Rosendaal. den heer Hage een wandelstok met zilveren knop aan, hopende dat deze stok den heer Hage nog vele jaren zou mogen dienen op zijn i wandelingen. De burgemeester sprak na- mens de gemeente den heer Hage toe; herinnerende a-an bat besluit van den Raad den heer Hage eervol ontslag te geven met dankbetuiging voor het vele goede, dat hij in het belang van 't onderwijs verricht had. De gemeente wilde op dezen dag ook niet achter blijven en bood dhr. F.age een fraaie ets in lijst aan. Weihouder I Kloet dankte den heer Hage als oud- leerling voor het vele, dat hij en Zijn kin deren van hem hadden mogen leeren en prees hem gelukkig dat hij ook bij zijn onderwijs de Godsdienstige gevoelens niet verzwegen had. De heer Bastiaainse sprak namens zijn collega's onderwijzers en wensebte den heer Hage verder een geluk kigen tijd toe, hopende dat hij van tijd tot tijd nog eens van zijn belangstelling voor de school zou laten blijken. De heer C. G. Hage bracht als voorzitter der Ouder commissie den scheidenden onderwijzer de dank over van ouders en leerlingen voor het vele wat deze geweest was vcoir de school. Hij vroeg zich wel eens af wat de feitelijke taak was van een oudercom- missie, maar op een dag als deze voelde hij de band, die er bestaan kan tusschen ouders, leerlingen en onderwijzers eener school. De heer Buijse sprak den heer Hage eenige hartelijke woorden toe als voorzitter der afdeeling Tholen van het N. O. G., waarvan de heer Hage secretaris is. Het hoofd der school las een brief was geen aanlokkelijke plaats He.t rook er benauwd, alsof het stof en spinrag van jaren over alles lag. Hij deed een stap voorwaarts in de oude machinekamer, en bleef toen weder staan. „Misschien moest ik maar liever buiten blijven, totdat ik zie waar zij plaats nemen", peinsde hij, en hij keer de zich om', als om op zijn schreden terug te keeren. Maar snel als de bliksem en zwijgend als de dood, drongen drie mannen op hem aan. bonden hem, pakten hem op, en lie ten hem1 vallen door het valluik van een kelder, en deden het luik boven hem dichi eer hij wist, wat er gebeurd was. Hij was versuft en pijnlijk van den val, want de vloer was een twaalf vpet onder het valluik. Het kostte hem verscheidene minuten om geheel tot zichzelf te komen en zijn handen vrij te maken; toen kwam hij overeind en tastte rond in de duis ternis. Daarop bedacht hij zich. dat hij een doos mét lucifers in zijn zak had en hij streek er dadelijk een af, en terwijl hij dti deed uitte hij een kreet van ontzet ting. Aan alle zijden was hij ingesloten door stevige gemetselde muren, terwijl zich boven hem een gewelfd steenen dak bevond. Een vierkante opening in het midden was bedekt door een valluik. Daar was de eenige weg, waarlangs hij kon voor van den Inspecteur van het lager onderwijs, waarbij deze mededeelde zeer tot zijn leedwezen persoonlijk verhinderd te zijn tegenwoordig te zijn bij het af scheid van dhr. Hage. Hij deed dit thans bij een hartelijk gestelden afscheidsbrief. De jongejuffrouw van Iwaarden sprak den heer Hage toe namens de leerlingen der school en bood hem namens die een fauteuil aan. De heer Hage wilde in de eerste plaats dank brengen aan God, voor het veie goede hem geschonken, Die hem ook had bijgestaan in vaak moeilijke tij den. Ook aan de kinderen deir school had hij vaak gezegd „Aan des Heeren zegen, is het algelegen". Hij hoopte zeer, dat de kinderen ook in hun verder leven dit steeds zouden voor oogen houden. Hij schetste voorts de financiëele positie van den onderwijzer van vroeger en nu en gaf voorts nog een uiteenzetting van de vroe gere leermethodes, waarbij duidelijk aan het licht kwam, welk een vorderingen er op dat gebied ook gemaakt zijn. De heer Hage dankte den heer Rosendaal voor de 1! tot hem gerichte woorden. De goede ver standhouding tusschen het personeel was, meende hij, vooral te danken aan de uit nemende eigenschappen van het hoofd f der school: Een warm hart en een koel hoofd. Ook andere sprekers werd dank j gebracht voor het gesprokene en verdere 1 aanwezigen voor hun tegenwoordigheid, j De kinderen der school werden alle door i den scheidenden onderwijzer getrakteerd. HAAMSTEDE. Tot assistent aan de bij- zondere school alhier, is benoemd dhr. J. H. Mossel te Zierikzee- De landb.-wintercursus, reeds enkele J jaren door dhr. v. d- Berg gegeven, 1 wordt dezen winter helaas, doorrte gering aar.lal deelnemers niet gehouden. Pogin- gjgn worden in het werk gesteld om een cursus in Bedrijfseontröle le formeeren, J We willen hopen, dat deze pogingen mo- i gen slagen. j Ftfijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kram of Pjjn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. LANDBOUW EÏJ VEETEELT^ Er wordt officieel medegedeeld, dat de weide-commissie der Z.LM- het voor nemen heeft in den loop van den nu ko menden winter een demonstratie te hou den met verschillende typen van grepjpel- ploegen, waarvoor 'de medewerking wordt verzocht van eigenaars enz. van greppel- ploegen. ontkomen, en die bevond zich twaalf voet boven zijn hoofd. Zijn lucifer was spoedig uitgebrand, en hij streek een nieuwe af, en nog een en nog een, en bij het flauwe licht, dat zij afstraalden, bekeek hij, zoo zorgvuldig, hij slechts kon, de muren van zijn gevan genis. Maar het onderzoek gaf hem) hoop, noch moed. De muren waren zoo stevig en sterk als muren slechts zijn kannen. Er. w.as zelfs, zoo ver hij kon zien geen afgebrokkelde steèn. Hij ging voort met het afstrijken van lucifers, tot zijn voorraad half was u;t- geput, toen wierp hij zich neder in een hoek, met zijn rug tegen den muur en trachtte te denken. Wat een dwaas was hij geweest! Van een dozijn dingen, had hij het domste gekozen, om) te doen. Hij verdiende bijna zijn" lot, voor zijn meer dan idiote dom heid. Had zijn gezond verstand hem ge^ heel begeven? Hadden zijn hersens gele den onder hetgeen hij den laatsten tijd had ondervonden? Het scheen waarlijk zoo te zijn, want thans, nu hij de gebeur tenissen van den dag overdacht kon hij geen dommer handelwijze bedenken, dan die hij had gevolgd. Thans, nu het te laat was, zag Douglaseen menigte din gen in, of verbeeldde zich, dat hij ze inzag, die hij van te voren had moeten inzien. Hij trachtte niet, weder op te sfaan en sloot zijn oogen. „Ik moet mijn krachten liever voor morgen bewaren", peinsde hij. „Als er scheuren in de muren of het gewelf zijn, zal ik ze bij daglicht zien, en er moeten hier of daar openingen zijn, want de lucht schijnt mij volkomen zuiver. Neen ik wil nog niet wanhopen; met geduld en een vasten wil, kan nog veel gedaan worden". Het bleek echter een pijnlijkelaak, dat wachten op het daglicht. Daarenbo ven, naarmate de uren voortkropen, werd hij verkleumd van de houde; de gevange nis w§s droog genoeg, maar naar alle waarschijnlijkheid was er nooit 'n zonne straal in doorgedrongen, sedert zij ge bouwd was, en de koude drong hem ten laatste door merg en been. Het duurde niet lang, of hij had een reden ontdekt voor de poets, die hem ge speeld was. Zijn eerste veronderstelling was juist geweest. Het was David Sut- cliffe, die hij had beluisterd in het kan toor van den geldschieter, en het was David, dien hij te Tuxbury had gezien en gehoord, David, de fatsoenlijke en deugdzame David, die Donderdagmorgen met de lieve, onschuldige Floss Gresham trouwen zou. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1