Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND s ROEM Orgelmapzijn F.a W. I. WELTEVREDEN, Opruiming van eenige gebruikte Orgels, I I Koopt geen Kachel ROOMBOTER abonnement: Maandag 4 Oct. 1926. zierikzeesche courant. advertentien KWATTA5.^ JAVA REEPEN" JBafsKWATTA Inschrijving nor lewintk buit e n l a n d. Ga liever zien. N.V. ASSELBERGS' IJZERHANDEL Plattebuis Kachels binnenland. Uit Stad en Provincie. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. APPELMARKT D 363 - ZIERIKZEE. van af f 65.--, met garantie. Bij Scheren Prijs per. 3 maanden f 1,50, franco per post 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60*cts., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 83ste JAARGANG. - No. 11448. Inzending op den dag van uit- Olr. k J. DE LOflZE Jr, Uitg-Redacteur M, J. KOSTEN, gave vóór 11 ure. Slechts één merk kan't beste zijn Aan het Bureau van Gemeentwerken worden vóór 9 October a.s. aanbiedin gen ingewacht voor de levering van: 15 M3. Schorgrond. 40 M3. Fijne Tuingrint. 10,000 stuks Aanmaakturven. 2000 korte harde Turf. ,2000 K.G. Bruinkool-Briketten. 35 H.L. Belgiicjié Antliraoiet. Inlichtingen verstrekt de Gemeente- Bouwmeester. Algemeen Overzicht. EEN BERUCHT INBREKER GEPAKT. De beruchte Fransche dief en oplich ter, Georges. )Rènie, die in zijn daden aan de legendarische Arséne Lupin doet den ken, en zijn 'andgenooten vermaakt met zijn ontsnappingen aan den sterken arm, die hem geen oogenblik met rust laat en hem voortdurend op de hielen zit, is Donderdag te Lyon in de val geloopen. Hij had in de uniform van koloniaal officier met een vriendinnetje in de mon daine badplaats Aix les Bains gelogeerd. Vandaar was hij per taxi naar Lyon ver trokken, waar zijn komst de politie be kend was, maar die er niet dadelijk in slaagde den aartsoplichter in de boeien te slaan. Hijvond dien dag gelegenheid verschillende oplichterijen te plegen en hoewel de politie hem voortdurend op de hielen zat, slaagde zij er over dag niet in Rème te pakken. 's Avonds kreeg de politie bericht, dat Rème een kamer besproken had in hotel „Continental" bij het station. Toen hij daar tegen middernacht terugkeerde vond hij boven, op het oogenblik, dat hij uit de lift stapte, vier rechercheurs gereed slaan om hem te arresteeren. Bij hot verhoor den volgendein dag hield Rème eerst vol luitenani De GrilSon te besten, maar een ambtenaar van de re cherche, die met hem gediend had, héf- kende hein en ten slotte gaf hij toe'de gezochte te zijn. ,,Ja, zei hij, u hebt me, maar voor niet langer dan een dag of vier, vijf. Dat wilt u zeker wel in uw proces-verb aal opnemen?" Naar men weet, heeft Rème indertijd te Parijs bij een van zijn verhooren voor den rechter van instructie weten te ont vluchten uit het paleis van justitie. „De recherche", zoo vertelde hij verder, iyzoekt nog steeds mijn huis en mijn beide auto's te Parijs, maar die zal ze nooit vinden. Ik heb thans 75 jaar gevangenis te goed en 2 a 3 miljoen gestolen. Ook daarvan zal men niets vinden. Ik zal er zelf zeker weer vandoor gaan, maar hier niet, want gij hebt u als vrienden gedra gen. Ik wil u geen last bezorgen. Ik geef u mijn woord, want een woord heb Ik toch ook nog. Maar bij mijn overbren ging garandeer ik niets meer". DE NIEUWE TURKSCHE HUWE LIJKSWETTEEN. Kemal Pasja wil hel Turksche Rijk zoo snel mogelijk de Weslersche be schaving brengen en hij gaat te werk met maatregelen, die een Europeesche dictator hem niet verbeteren zal. Tot hedennacht 4 October mag iedere Turk van zijn tegenwoordige vrouwen scheiden en zich vier nieuwe aannemen, doch deze moet hij dan tot H einde zijns levens behouden. Tot datzelfde fatale uur kan elke Turksche vrouw door haar heer meester zonder opgave van reden verstoo- ten worden, maar wanneer zij hem tot één uur in den ochtend aan de praat kan houden, heeft zij het pleit gewonnen en heeft zij geen verstooting meer te duch ten. i De dagen van meervoudige huwelijken en gemakkelijke scheidingen der Turk sche mannen zijn weldra voorbij. De avondschemering der polygamie is inge treden. Dat is de wet. Het Zwitsersche burgerlijke wetboek overgenomen door cie Turksche Nationale Vergadering, treedt lieden (Maandag) nacht in werking. Zoo wordt het oude Mohammedaansche kerk recht teniet gedaan, dat het familie- en persoonsleven in het land van de Was sende Maan eeuwenlang heeft beheerscht. Huwelijken en verstootingen krachtens de oude wet aangegaan of uitgesproken, en ongeacht hun aantal, blijven geldig, maar onder hét nieuwe wetboek zijn echtschei dingen hef werk van rechtbanken, en heb ben main en vrouw daartoe en daarbij gelijk recht, terwijl bigamie strafbaar wordt gesteld met ten hoogste vijf jaar gevangenisstraf. op een plaatje. Prachtcollectie I ruim 200 Haarden en Kachels Lievevrouwestraat 41 Bergen op Zoom. N.B. Ook zwaar vernikkelde bestaat bij de regeering het voornemen, een algemeenen maatregel van bestuur •jit te lokken, waarbij de gemeentebestu ren met de zorg worden belast, op ver jaardagen van de leden van het Konink lijk Huis de vlag uit te steken. VLAGGEN OP 3t AUGUSTUS. Naar da „N. R. Ct." ter oore komt ZIERIKZEE. Door de af deeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid werd aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken medegedeeld, dat met ingang van 20 de zer voor vele artikelen bij invoer in Bel gië de coëfficiënten van vermenigvuldiging zijn verhoogd. Zoo voor ijzeren buizen en ander gietijzerwerk; voor gereedschap; voor diverse metaalwaren van 5 op 7; voor koper, plaatwerk, staven enz. van 4 op 51/0 en 5 op 7; ander koperwerk van 6 op 8. Nadere gegevens zijn desge- vvenscht, bij afdeeling Handel van het Departement verkrijgbaar. Donderdag j.l. hield de Alge- meene Nederlandsche Politiebond eene algemeene vergadering in het „Huis van Nassau" alhier. Na opening door den voorzitter, de heer Horing, Inspecteur van Politie, vveTdeji de notulen goedgekeurd. Daarna werd het ontwerp-request, het welk bij den gemeenteraad te Zierikzee voor de a.s. behandeling der gemeente, bagrooting zal worden ingediend, ten- enide verbetering in de toestanden van het gemeente-politiepersoneel te verkrij gen, 11a eenige discussie vastgesteld. Ver volgens werd tot afgevaardigde naar de Provinciale vergadering op 15 October te houden le Middelburg, gekozen de heer Jongepier, gem.-yeldwachter en lot pl.v. de heer Haring, Inspecteur van Politie. Hierna werd besloten het eiland Tholen in het afdeelingsverband op te nemen en werd int verband tot 2e secretaris ge kozen de heer de W'itte, gem.-veldwach- ter te Oud-Vossemeer; levens werd over eengekomen de e.k. algemeene vergade ring te Stavenisse te houden. Na behan 'deling van de punten van den Beschrij vingsbrief voor de Algemeene Vergade ring werd besloten tot herbenoeming van de Hoofdbestuursleden, de heeren D. Har. kema, gem.-veldw achter te 's Gravenzan- de; terwijl voor de overige aftredende leden werden aangewezen de heeren M. A. Baselier. commissaris van politie le Roosendaal en A. Monna, rijksveldwach' ter br.g-maj. le Schoonhoven. Wegens het periodiek aftreden als lid van de commissie van vakonderwijs werd her kozen de heer J. J. A- de Koning, com'missaris van politie te Soest en ais lid van de commissie van beheer dei- stichting. de hfeer Th. H. Graus, oud- hoofd-inspecteur van politie te Maas tricht. NOORDWELLE. Vergadering -van den gemeenteraad op Woensdag 29 Sept. li. Afwezig weth. Blom met kennisgeving. De verslagen van het Ziekenhuis en van den keuringsdienst van waren wordeni den Raad aangeboden. De Inspecteur van 's Rijks directe 'belastingen stelt voor de zitdagen van den ontvanger in Maart en Juni te laten vervallen en daarvoor in de plaats te nemen Januari en Juli, ingaande Januari 1927. Deze regeling wordt goed gevonden. Van de heeren W. Verton en L. Jonker was een verzoek ingekomen om vrijstelling van het betalen van schoolgeld. Wordt toegestaan. Op het aamvullings- kohier der hondertoëlasting komen voor C. Steur en A de Vos. De verordening op de heffing van de hondenbelasting wordt zoodanig gewijzigd, dat waaiichoiuden voortaan niet meer vrijgesteld worden van belasting; wanneer iemand in het eerste halfjaar vertrekt, behoeft hij geen honden belasting 'meer te betalen, wanneer het verzoek zich daairtoe echter binnen 3 maanden na den vertrekdatum is inge diend. De vijf-jaarlijksche herziening der strafverordening wordt vastgesteld. De begrooting van het burgerl. armbestuur wordt, nadat de voorzitter opgemerkt had, dat de pensioensbijdrage van den secretaris-penningmeester er bij moest, goedgekeurd. Daarna komt de hoofdscho tel ter tafel, de gemeenjte-begrooting, waarvan de inkomsten en uitgaven ioopen over een som van f 16821,196, met een post onvoorzien van f362,155. De gemeen telijke inkomstenbelasting wordt geraamd I op f2100 (vorig jaar f2300). Uit de be- I sprekingen niemoreeren we 't volgende: bij de post „Bevolking" informeert dhr. Viergever naar de huisnunimering. De voorzitter zegt, dat B. en W. daartoe last hebben gegeven. Ingevolge een schrijven van den Commissaris der Koningin wordt de post van uitrusting van den veldwach ter met f30 verhoogd. De heer Boogerd vraagt, of er een post is voor bestrijding besmettelijke ziekten en op ,'t bevestigend antwoord van den burgemeester vraagt hij of er rekening gehouden is met het aandeel, dat de gemeente bijdraagt in de kosten van het bouwen van een barak bij het ziekenhuis te Noordgouwe? De burgemeester antwoordt, dat, naar hij ver nomen heeft, op een vergadering van het ziekenhuis, er van het bouwen van die barak wel niet veel zal komen. De post „onderhoud schoolgebouwis verhoogd, omdat men plan heeft de .'chool van bin nen te laten verven. De heer Viergever vraagt of hel niet mogelijk zou zijin 0111 draairamen zooals op Renesse te laten niakem en het matglas te vervangen door gewoon vensterglas? Het maakt zoo een gevangenisachtigen indruk. De hooge kosten schrikken de heeren echter af. De inkomsten en uitgaven der havenbegroo- ting loopen voer een som van f5138,34 terwijl de winst totaal geschat wordt op f 400, waarvan Noordwelle de helft krijgt plus het aandeel in rente en aflossen vam leening, te zamen f 736,795. Besloten wordt een gedeelte van den oprit nabij de weeg brug op de haven te bestralen. In ver band 'met de hooge kaai, weeg- en haven gelden zegt de voorzitter, dat deze niet kunnen worden verlaagd, gezien het be trekkelijk lage winstcijfer. Beide begroo tingen worden vastgesteld. De voorzitter deelt miede, dat de secretaris een vergun ning tot uitwoning zal aanvragen en vraagt, welk advies de Raad hierop geven zal, als Ged. Staten dit vragen zullen. De secretaris zegt, dat hij zich genoodzaakt ziet van kosthuis te veranderen en dat hij groote moeite, e.och veirgeefsche, gedaan heeft om een nieuw in deze gemeente te vinden. Z'n woonplaats zal nu Renesse worden, doch hij zal alle mogelijke moeite .doen, 0111 met beide beenen in Noord- welle's samenleving te blijven staan. De leden betuigen hun spijt 0111 het feift. Besloten wordt aan Gedep. Staten een gunstig advies uit te brengen. De zitda gen van den secretaris zullen dan zijn: Woensdagmiddag en Vrijdagmiddag. Bij de rondvraag vestigt de heer Boot de aandacht er op, dat de straat bij v. (dl Hoek nog niet is gelicht en dat de steen voor de boomen bij de tramhalte aan de verkeerde kant staat, hetgeen wethou der Boogerd toegeeft. Hierna sluiting. in de navolgende zaken: N. B., 34 j., sto ker, wonende te Ouwerkerk, werd ter zake van het aan zijn schuld te wijten zijn, dat een overstrooming plaats heeft, terwijl daardoor gemeen gevaar voor goederen ontslaat, veroordeeld tot f 50 b. s. 50 di. h.; R. E. D., 51 j., kapitein van een stoomschip, wonende te Pcrt- mador, werd wegens „door en voor re kening van anderen dan het Rijk ont plofbare stoffen vervoeren, zoinder voor afgaande vergunning van den Commissa ris der Koningin" veroordeeld tot f 175 boete subs 45 d. h. - Ter openbare terechtzitting van den Politierechter le Middelburg van 1 Oct. werd o.m. behandeld de zaak tegen P. L. B., 27 j., koopman, wonende te Zierik zee, verdacht van beleediging van A. Viergever op 16 Augustus 1926 te Zie rikzee. Eisch f 10 bi s. 10 d. h. Uit spraak: idem. GEEN GRATIE. Op het verzoek om gratie door de Markelosche boeren, die in Januari op Geldersch gebied een dijk hebben door gestoken en door het hof te Arnhem' tot 14 d. gev.str. zijn veroordeeld, heeft de Koningin afwijzend beschikt. VFJIKOOPINGEN, ENZ» Te Oud-Vossemeer is Vrijdagavond door notaris D. van de Velde te Tholen, ten verzoeke van den heer J. Stelwagen, hoofcl eener. school te Darle, een woon huis met bijbehoorende schuur verkocht. Hoogste bieder was de heer K. J. Hanse te Oud-Vossemeer ad f8025. Een drietal zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk werden geveild, waarvan slechts één gegund ad f90 aan den heer J. v. d. Houdt te Oud- Vossemcer. POST EN TELEGRAPHIC plaatsje hem1 wel zeer dierbaar geworden door het prettige leven, zoo geheel vrij van elke richtingsstrijd, wat het genoe gen van het onderwijsgeven zoo men g- maal bederft. Met een stevigen handdruk werd daarop van elkaar afscheid geno men. Met verlangen wordt nu naar den nieuwen hoofdonderwijzer uitgezien, maar dat deze ook aller harten zóó zal winnen als de heer Witte, wordt bijna onmoge lijk geacht. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school te 's-Heer-Arendskerke komt als no^ 3 voor de heer P. J. Zonrui- ter, alhier. géén Pijn en naschrijnen of stuk gaan der huid, indien men véér het inzeepen de baardoppervlakte Inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL KERKNIEUWS. STAVENISSE. Bij den landbouwer A. H. en Joh. St. alhier is het mond- en klauwzeer onder het vee geconstateerd. THOLEN. Vrijdag herdacht de heer W. J. Wolf, gemeente-ontvanger alhier, het feit, dat hij 25 jaar als ambtenaar in deze gemeente werkzaam was. Na eerst 10 jaar als volontair ter gemeente-secre tarie werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1911 benoemd tot ontvanger. Vrijdag morgen werd hij ten stadhuize door den burgemeester en wethouders namens het gemeentebestuur gecomplimenteerd. De heer Wolf is een humaan en welwillend ambtenaar en steeds bereid de menschen van dienst te zijn. De botvisscher C. S. en zijn knecht J. B. zijn vorige week ternauwernood aan den dood ontkomen. Terwijl zij bezig waren de netten uit te zetten, sloeg door de zware golfslag de roeiboot om en raakten beiden te water. Daar zij goéd konden zwemmen, zijn 2ij, na een uur te water gelegen te hebben, ,aan den dijk te Noord-Beveland aangeland, waarna zij bij een landbouwer aanklopten, die hen zoo welwillend behandelde, d|at ze aan de deur werden afgescheept, onthaald werden op een boterham met stroopvat en ternauwernood in de schuur werden toegelaten. Waar de Zeeuwsche gastvrij heid over het algemeen wordt geroemd, heeft dit hier toch wel wat te wenschen overgelaten. Intusschen is het een groote schadepost voor Schot, daar netten en boot, tot op heden nog niet terecht zijn. RECHTZAKEN. Ter Openbare terechtzitting der Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg, van 1 October j.l., werd o.m'. uitspraak gedaan BURGH. Vrijdag 1 October herdacht de heer I. D. Bakker den dag, waarop hij 25 jaar geleden als besteller bij de poste rijen in dienst trad. Van de collega's van 1 het kantoor Burgh—Haamstede ontving de jubilaris een fraai nikkelen scheersle1, van famileden een barometer. Wij hopen, dat den heer Bakker nog vele jaren tot het vervullen van zijne betrekking gegeven mogen worden. ONDERWIJS. NOORDWELLE. Donderdagmiddag gaf de heer J. Witte zijn laatste schoolles als hoofd der openbare lagere school. Deze les werd bijgewoond door het gemeente bestuur, de onderwijzeres en het waar nemend hoofd, mej. van der Heijde. Na dat allen in één lokaal vereenigd waren, sprak de heer Witte eenige harte'ijke af scheidswoorden tot de kinderen. De on derwijzeres, mej. Perduijn, liet daarop na eenige hartelijke woorden een der meisjes een schilderijtje van Zierikzee aanbieden, vergezeld van een oorkonde, waarna alle- kinderen hun meester een door haar gemaakt toepasselijk afscheids lied toezongen. Nadat de heer Witte de kinderen allen nog een reep chocolade had uitgereikt, namen ze met een flin- ken handdruk afscheid van hun geliefden meester. Het hoofd, met het gemeentebe stuur en de onderwijzeressen achterge bleven, werd door den burgemeester toe gesproken, die memoreerde, dat nu vijf jaren geleden de heer Witte de achter hoede van de voordracht voor hoofd der school vormde, en toch met groote meer derheid van stemmen werd benoemd. Spr. zegt, dat het hoofd steeds het volle vertrouwen van het gemeentebestuur heeft genoten en algemeen hooig geacht werd, zoowel in zijn persoon als in zijn werk. Hij meende wel de tolk te zijn van de1 in gezetenen, die ouders van schoolgaande kinderen zijn als van ingezetenen, die op andere wijze met hem in aanraking kwa men, als hij dhr. Witte wel zeer be dankt voor al wat hij in deze gemeente heeft gepresteerd. Al zullen met spreken de ambte'ijke banden nu verbreken, de vriendenbanden doen dit niet en hij hoopt hem ook in zijn nieuwe woonplaats Klaas waal nog wel eens te bezoeken. Met den wensch, dat het den heer Witte in zijn nieuwe loopbaan als hoofd der tuinbouw school en in zijn woonplaats wel moge gaan, eindigde de burgemeester zijn rede. De heer Witte dankte daarop den burge meester en de heeren wethouders voor de volle medewerking, die hij op het onderwijsgebied in zoo ruimen mate van het gemeentebestuur heeft genoten en zijn onderwijsgeven hier zoo veel aangenamer heeft gemaakt. Toen spr. voor het eerst hier kwam verzuchtte hij „wat is dat hier een klein gat", maar thans is het Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Groningen, J. J. van de Wall te Breda. Te Burum c.a.. S. IJbema te Hijkersmilde. AangenomenNaar Lemele, cand. C. L. Tuinstra te Seheveningen. Naar Rhe- den-Do Steeg, J. H. Buinink te Meppel. Geref. Kerk. Beroepen: Te Zuilen bij Utrecht, D. Hogenbirk te Charlois (Rotterdam). Te Epe, P. Bos te Sladskanaal. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Barendrecht, J. D. Barth te Alphen a. d. Rijn. Spoedeischende Vergadering van het Waterschaps bestuur van Schouwen, gehouden op Donderdag 30 Sept. j.l. Voorzitter de heer C. J. Boogerd. als oudste heemraad. Afwezig de voorzitter en de hoofdingelanden S. J. Gast en M. de Glopper. Aanwezig 16 hoofdingelan den, alsmede de ontvanger-griffier en de ingenieur. Als eenig punt prijkt op de agenda dezer vergadering het verzoek van den heer J. M. v. d. Bout c.s., om aan de 2e alinea van het 20 September j.l. aan genomen voorstel, tot wijziging van art. 15 van het R. o. B., achter het woord „bloedverwantschap" te plaatsen de woor den „en zwagerschap", zoodat de aldus gewijzigde alinea van art. 15 thans luidt: „bloedverwantschap en zwagerschap in den zin van het Burgerl. W'etb,oek mag in den eersten graad niet bestaan tus- schen den voorzitter en heemraden en hoofdingelanden en ook tusschen de hoofdingelanden onderling". la opening worden de notulen der laatste vergadering aangehouden en het woord verleend aan den heer van den Bout. Deze dankt den voorzitter voor •zijn tegemoetkomende houding cm deze vergadering te willen uitschrijven. Spr. gaat dan uitvoerig de geschiedenis der laatste weken na om reglementswijziging te verkrijgen, en herinnert er o.m. aan, dat de voorzitter hem bestreed met z.i. zwak ke argumenten, n.l. dat men een familie- regeering zou krijgen en dat het nergens zoo was. Volgens spr. was de eensge zindheid over deze kwestie in het Dag. Bestuur niet heel groot. Spr. herinnert verder aan de debatten uit de vorige vergadering o.a. aan het geen de heer Krepel vroeg, n.l. of de formuleering juist was. Hierop werd bevestigend ge antwoord en nu is gebleken, dat de for- muleering niet juist was. Spr. is gebleken, dat hetgeen hij met zijn mede-onderteeke naars wil, sinds 1870 in Walcheren al bestaat. Het reglement van dien polder is in '24 herz en, in '25 opnieuw afge kondigd en het is precies als in 1870 Spr. stelt de vergadering voor, om, ten einde algeheele zekerheid te hebben, art. 15 geheel in overeenstemming te brein- gen met art. 17 van Walcheren, hetgeen spr. hierna voorleest. De voorzitter wijst er op, dat men niet over afwezigen, in casu de voorzitter, moet spTeken. De heer den Boer merkt, naar aan leiding van het door den heer van den Bout gehouden betoog op, dat de ver gadering is bijeengeroepen voor het voor stel, dat op de agenda staat en nu komit er een heel ander voorstel. Wanneer de vergadering het besluit van 20 September niet intrekt, zegt de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1