Zierikzeesche éf Nieuwsbode Kohier Wereld-Orgel ZEEUND's lOfM ROOMBOTER F.a W. J. WELTEVREDEN, PUROL abonnement: Vrijdag 1 Oct. 1926. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. OCTOBER wintertijd Dr. C. E. LIESKER, met 9 registers, 2 kniezwellen, schitterende klank, met 10 jaar garantie. PRIJS f 195,-. Beëindiging Zomertijd. Köstëiooze Koepokinënting en herinënting, bin nenlan d. Uit Stad en Provincie. ~NIEM£!J£IR*S NIEMEfiJER'S SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Houdt ■flit merk m hetoocj BIGGELAAR'5J MORIAAN-BAY. 1 Pijnlijke Kloven Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per poet 1,30. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 83ste JAARGANG. - No. 11447. Oir. A J. OF LOOZF Jr. Uitg Redacteur M J. KOSTEN. van 13 regels 60*cts., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. of wel Abdijsirooptijd. Denk er om Uw klok te verzettendenk er tevens om Akker's Abdijsiroop in huis te halen, want 'de kans is groot dat gij verkouden wordt, waardoor U vatbaor zijt voor Influenza, en Uw onbetee- kenende hoest kan verergeren tot Bronchitis of andere borstaandoenin- gen. Wees paraat, neem een flesch Akker's Abdijsiroop in huiseen waarborg voor de gevolgen van het ruwe winterweer. In vele gezinnen is Akker's Abdij siroop in het koude jaargetij een on misbare hulp voor al die gevallen, die haar oorzaak vinden in ademha lingsstoornissen. Akker's Abdijsiroop bij de hand hebben, beteekent dan ook veelal aandoeningen der luchtwegen voor komen en bestrijden. MOND- en TANDARTS, zal op DONDERDAG 7 OCT. a.s. spreekuur houden voor Tandheel kunde te Zierikzee, van 8-12.45 uur namiddags, ten huize van I. HAGE, Meubelhandei, Appelmarkt 365. Vraagt inlichtingen of schrijft nog heden om prijs-courant aan Appelmarkt D 383. - Zierikzee. "W BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziesikzib; G-elet op de circulaires van den Minister van Bi'nenlandsche Zaken en Landbouw van 9 September 1926 no 6581, afd B B. en van 13 September d.av., no. 6531ij Brengen ter kennis van de ingezetenen, dal de ZOMERTIJD ?al eindigen op den derden October as. te d ie uur in den voormiddag eu dat op dat tijdstip wederom wordt ingesteld de tjjdregeiing van den raidd lbaren zonnetjjd van Amsterdam, welke tijdregeliug alsdan aanwyst twee uur in den voormiddag Zierikzee, 28 September 1926. Burgemeester rn Wethouders voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., w.d-Burgem P. F. WITTERMANS. Secretaris. op Zaterdag 2 October a.s., des namiddags 2 uur, in een beneden- lokaal van het Stadhuis. De geneeskundigemet de vacci natie belastverzoekt met aandrang zorg te dragendat de beide boven armen vom de in te anten kindtren en volwassenen goed gewasschen zijn. de positie een wijzigimg gekomen, die na dere onderhandelingen buiten sluit. De nieuwe regeling moge aan Belgische verlangens tot op zekere hoogte tege moet komen, ze is ook voor Nederland van belang. Wat de kanalen betreft, ook deze mjoe- ten worden bezien in het licht van het territoriale probleem, dat, bij de scheiding zulk een rol heeft gespeeld en na den oorlog weer acuut is geworden. In een toenadering en in een zelfstandig wel varend en Nederland welgezind België wordt het logisch postulaat gezien van hel vervallen van den waarborg, die in de gegarandeerde neutraliteit ook voob ons was gelegen en een verbreeding van de basis van onze staatkundige en com- merciëele mogelijkheden. Wat het nieuwe Schelde-regiem be treft, voor de instelling van een commis sie van deskundigen bestaat -geen aanlei ding, evenmin als voor voorlegging der technische ambtelijke rapporten. Aangaan de het principiëele punt is men niet vrij van overdrijving, wanneer men het voor stelt alsof Nederland bij het Verdrag met België afstand heeft gedaan van de bevoegdheid, op zijn eigen territoir de orde te handhaven. Ware het mogelijk, het verbinding skci- naul tusschen Moerdijk en Antwerpen te beschouwen los van het vraagstuk, waar toe het behoort en van de geheel verdere regeling, dan zou er van Nederlandsch standpunt weinig reden zijn, dat kanaal wensehelijk te achten. Doch het kanaal is con Belgisch desideratum en de vraag, waarvoor de Neder.andsche regeerinig zich gesteld zaig, was, of in dat desidera tum1 kon worden bewilligd of dat het moest worden afgewezen. De bewering, dat de eisch van België ten aanzien van dit kanaal op niets gegrond is, houdt met feiten geen rekening. Nederland zal er op bedacht moeten zijn, de verbinding van Amsterdam met den Rijn zoo spoedig mogelijk te verbe teren en ook met de verbetering van de scheepvaartwegen naar R, tb rdanx den meest mogelijken spoed te betrachten. Voor eerstbedoelde vsrbe ering kunnen weldra definitieve voorstellen worden verwacht. De Minister deelt niet de vrees van een overnemen van de taak der Ne- derlandsche binnenscheepvaart door de Belgische. De minister kan zii.h verklaren, dat sommige leden de Wielingen-quaeslie liever opgelost hadden gezien. De Neder - landsche regeering kan er geen verwijt van worden gemaakt, dat deze quaestie nog niet geregeld is; het is de vraag of van harer oplossing de beëindiging van het geding afhankelijk had mogen wor den gesteld?. De toelating van vreemde oorlogssche pen op de Schelde blijft voorbehouden aan de uitsluitende souvereimlieit van Ne derland. HET VERDRAG MET BELGIË. In de nieuwe Memorie van Antwoord, inzake het verdrag met België, verklaart de Minister van Buitenlandsche Zaken, dat da opvatting, als zou hij als pleit bezorger van het Belgische belang zijn opgetreden, berust op een onjuiste uitleg van zijn betoog. Blijkens het Voorloopig Verslag werd de hoop uitgesproken, dat de regeering opnieuw metde Belgische regeering in onderhandeling zou treden. Echter is, tengevolge van de goedkeuring van het verdrag door het Belgische parle ment, sedert het afdeelingsonderzoek in ZIERIKZEE. In de Donderdagm. spoed- cischend opgeroepen algemeer.e vergade ring van het Waterschap Schouwen- werd het besluit, tot reglementswijziging, van 20 Sept. j.l. ingetrokken, evenals 't voor stel op de agenda van deze vergadering vermeld, n.l. tot wijziging van het reeds aangenomen voorstel. Het daarna ingediende voorstel, om art. 15 van het Reglement op 't Bestuur gelijkluidend te doen zijn aan art. 17 van den Polder Walcheren, werd met 16—4 stemmen aangenomen. Het D. B. werd machtiging verleend oiif als dit noodzakelijk werd geacht het idee-Smallegange, n.l. het omleggen van den weg bij het Stoomgemaal, uit te voeren. Bij de discussies, ontstaan naar aanlei ding van de vragen omtrent het gemaal in den Osse, werd den ingenieur en den heemraad van het betrokken district op gedragen zich onverwijld naar Waigenin- gen te begeven, ten einde met prof. Vis ser een onderhoud te hebben over den bouw van bedoeld gemaal, dat, naar het vrijwel algemeen oordeel, niet hard op schiet. (Uitgebreid verslag volgt). Reeds vele malen werd ons den laatsten tijd de vraag gesteld: W:anneer begint toch de Huishoudschool? We kun nen thans de weetgierigheid bevredigen. Maandag 4 Oct. vangen met ongeveer 50 leerlingen de lessen aan en wel met 2 -2-jarige klassen en 1 3-jarige klasse. De officieele opening volgt nog deze maand. Met genoegen hebben we de uitnoodiging van Mej. Reiehardt aangenomen om voor den aanvang der lessen eens een kijkje te komen nemen in de school in de Nieuwstraat, waar op de 2e verdieping eenige lokalen voor 't bovenomschreven doel zijn ingeruimd en in gereedheid gebracht. Ons eerste bezoek gold de keuken, die geheel blauw is geverfd, met het oog op de vliegen, die-deze kleur haten. Langs de wanden staan voor de leerlingen tafeltjes van eterniet, met on middellijk daaraan een gascomf'oor, pe troleumstel of gas-petroleumstel, zoodat met alle verwarmingsmiddelen gewerkt wordt. Onmiddellijk achter de tafeltje: die verstelbaar zijn, staan dc kastjes, waarin de diverse voorwerpen geborgen worden, die hun onschatbare diensten zullen moeten verrichten bij 't koken, bakken, braden enz. In het midden b vinden zich twee keukenkachels, onder een daar gemaakte walmkap, waarboven een ventilator, die de keuken geuren, hoe verleidelijk die ook mogen zijn, naar buiten trekt. Een diepe kast bevat tal van ingrediënten, onmisbaar voor de be reiding der gerechten. De meisjes, die van 'buiten de stad deze school bezoeken, krijgen niet alleen te proeven van do klaargemaakte gerechten, maar dineeren heel gezellig in de school, hetgeen veel aangenamer is, dan het eenigszins uitgedroogde twaalfuurtje. 18 meisjes tegelijk kunnen in de keuken on derricht ontvangen. Elk is op zich zelf aangewezen, om zelfstandigheid aan te kweeken. Een ander flink lokaal is voor naai kamer ingericht. Ook hier is plaats voor 18 meisjes. De in dit lokaal geplaatste tafeltjes zijn 'itschuifbaar, met het oog op de groote stukken goed, welke ver werkt of bewerkt moeten worden. Een 4-tal naaimachines is aanwezig, welk aan tal later nog wordt uitgebreid. Onmid dellijk aan deze „naaikamer" grenst een paskamer. In een derde lokaal wordt onderwijs gegeven in mangelen, strijken en ander huishoudelijk werk, terwijl in een vierde lokaal theorie wordt gegeven en een 2-tal onderwijzers in land- en tuinbouwkunde de toekomstige huisvrouw liefde tot hel dieren- en plantenrijk hoopt bij te bren gen. ■pijnenzKiespijn Mei een cachet is de pijnrvv/rTp in den regel binnenlO min.UYEiV 90 cis. per doos a 12 cachebj n i» ii ii d ,r 1 A u Zierikzee mag zich gelukkig prijzen, dat weer een inrichting van onderwijs binnen haar wallen geopend wordt en als centrum van ons eiland zoodoende nog meer beteekenis krijgt. We hopen voor mej. Reiehardt, dat zij de school op 't plan mag brengen, dat ze zich heeft voorgesteld, terwijl op de toekomstige huismoeders van ons eiland de dure plicht rust, deze school te be zoeken, hetgeen een volgende generatie ten -goede zal komen. - Hedenmorgen half elf vloog, door onbekende oorzaak, in de werkplaats van de Gebr. L. alhier, een pak kapok in brand. Rappe handen werkten het brand bare goedje naar buiten, waardoor erger werd voorkomen. Een der employé's kreeg daarbij brandwonden aan beide han den. Met eenige emmers water werd de brand gébluscht. KERKW'ERVE. Donderdag j 1. werd, bij het karren van aarde, het zoontje van den landbouwer M. v. d. H. onder deze gemeente, door een slag van het paard of de zwing, dit wist door het snel ge beuren en buiten bewustzijn het ventje niet precies op te geven, zoodanig tegen de kin getroffen, dat dit lichaamsdeel erg gehavend werd, waarna het naaf het ziekenhuis te Noordgouwe werd vervoerd, teneinde verbonden te worden. NOORDWELLE. Het mond- en klauw zeer breidt zich in deze gemeente hoe langer hoe meer uit. De geheele Noord- dijk is er mee besmet en dezer dagen werd het geconstateerd onder het vee van de wed. v. d- S., terwijl het Woens dag uitbrak onder het vee van dhr. L. B. KJBCHTZAKEJL DE MOORD TE ZIERIKZEE. In de halen Vrijdag gehouden zit ting der Mildelburgsche rechtbank werd uitspraak gedaan in de zaak tegen P. J. te Zierikzee, die in den nacht van 14 op 15 Aug. j.l. C. H. d. G. een steekl toebracht, aan de gevolgen waarvan deze kort daar op overleed. Vrijdag 17 September was door den Officier van justitie tegen beklaagde 6 jaar gevangenisstraf geëischl. Do rechtbank veroordeelde heden den beklaagde tot 5 jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. DE CULEMBORGSCHE ZAAK. De rechtbank te Tiel heeft Otto de Beus te Cuiem'borg, terzake van smaad schrift, aangedaan aan een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner bedie ning (de artikelen in de „Nieuwe Culeiri- borgsche Courant" van 15 en 22 Mei j.l., gericht tegen den commissaris van po litie te Culem'borg J. Blok) veroordeeld tot tweemaal vijftig gulden boete of twee maal tien dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering ad f 150 aan de beleedigde partij en onder bepaling dat het vonnis gedurende een maand in hiet oepnbaar aan de hoofddeur van het Pa leis van Justitie te Tiel zal worden aan geplakt. Voorts veroordeelde de recht bank den verdachte in de kosten van de beleedigde partij, welke tot aan deze uit spraak zijn begroot op nihil. Voor den Politierechter bij de Ar- rondissements-Rechlbank te Breda ston den Donderdag 30 Sept. terecht: J. J. S., van beroep schippersknecht, wonende te Tholen. Hij had op 24 Mei 1928 te Scherpenisse P. v. d. D., in een café al daar opzettelijk in het gezicht geslagen. Tegen den beklaagde, die niet ter terecht zitting verschenen was, eischte de Of ficier van Jusitie eene geldboete van 40 gulden suibs. 40 dagen hechtenis, tot welke straf de Politierechter beklaagde even eens veroordeelde. D. S., schippersknecht te Tholen. Deze had zich te verantwoor den, dat hij op 24 Mei 1926 te Scherpe nisse J. v. d. B. met een bierglas tegen het hoofd had geworpen en dezen daar door 'bloedend had verwond. Als ge tuige werd in deze zaak gehoord J. v. d. B., arbeider te Oud-Vosmeer, die ver klaarde dat hij door beklaagde met een bierglas tegen het hoofd onder het rech teroog werd gegooid waarna hij daar ter plaatse verwond was en bloedde. Getuige had zich voor deze mishandeling onder geneeskundige behandeling gesteld en had drie dagen niet kunnen werken. De be klaagde was niet verschenen. Overeen komstig den eisch van den Officier van Justitie werd beklaagde door den Politie rechter bij verstek veroordeeld tot eene PKUDIKBEUKTUN. Zondag 3 October te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, da. de Roode. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. 's Avonds 6.30 ure, ds. de Leur van Zonnemaire. Luth. Kerk. 10 ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen van Hekelingen. Geref. Kerk. IO en 6 ure, ds. K. van Dijk, zendings- leeraar te iseboemen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ore, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. gevangenisstraf voor den tijd van 3 we ken, en tevens tot betaling eener schade vergoeding van f 18, te betalen aan ge tuige J. v. d. B. voornoemd, voor ver goeding doktersrekening en gederfd loon. J. P. O., landarbeider, wonende te Scher penisse. Deze had op *17 Juli 1926 onder de gemeente St.-Maartensdijk, opzette lijk W'. P. geschopt en geslagen en daar door dezen pijn gedaan. Getuige W. P-, arbeider te Poortvliet, verklaarde, dat verdachte hem opzettelijk geslagen en getrapt had. Tegen den beklaagde, die niet ter terechtzitting verschenen was, eischte de Officier van Justitie eene geld boete van f 40 subs. 40 dagen hechtenis. De uitspraak van den Politierechter was in deze zaak eveneens f 40 b. s.40- a. Wegens overtreding der Weggeldver ordening werden o.m. nog de navolgende personen veroordeeld: G. J. A., landb. te Oud-Vosserr.eer, tot f 10 b. s. 10 d- h.; T. J. V.. grossier te Terneuzen, tot f 10 b. s. 10 d. h.; M. J. M., chauffeur te Stavenisse, tot f 8 b'. s. 8 d. h., en A. V., caféhouder te Oud-Vossemeer, tot f 4 b. s. 4 d. h. verzacht en geneest men met KJyiiLNlJ£lJW& Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Feijenoord, J. F. Rolh te Almkerk. Te Sommelsdijk, J. J. Timmer te Ermelo. Te Asten (toez.), J. W. Blankert te St.-Oedenrode. Te Rheden, J. Buinink te Meppel. Te Le- mele, cand. C. L. Tuinstra te Sehevenin- gen. Bedankt: Voor Mijdrecht, S. C. Groene- veld te Leerdam. SIRJANSLAND. Zondag 3 Oct. 's nam- 2 ure, ds. Waardenburg van Zierikzee. DREISCHOR. Op Zondag 1.1. werd al hier, bij gelegenheid van de oogstpreek, voor armen en kerk samen, gecollecteerd, de som van ruiraJ f 21. Geref. Kerk. Beroepen: Te Westbroek, cand. Joh. Meijnen te Baarn. Te Dronrijp, cand. H. Smit te Nieuw-W'eerdinge (Dr.) Te A'dam-Zuid (binnen het kerkverband), H. S. Bouma te Leeuwarden. Geref. Gem. Beroepen: Te Grand Rapids (Michigan N.A.), H. Kieviet Jz. te Veenendaal. ONDERWIJS. SEROOSKERKE. De heer M. v. Gorsel onderwijzer alhier, komt ais no. 3 voor op de voordracht ter benoeming van onderwijzer aan een der openbare lagere scholen te Baarn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1