Zierikzeesche Nieuwsbode 1 ZEELMID's ROEM 1 ROOMBOTER 1 Woensdag 22 Sept. 1926. zierikzeesche courant. ïtV«,&"ï55«i.,ï1ÏJ& SMAAKT ALS f. EN IS EVEN VOEDZAAM. ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ADVERTENTIEN van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Oct. a.s. verschijnende nummers GRATIS. DE TROONREDE. DinsdagvoormidcLag 1 uur verlieten H. M. de Koningin en de Prins het paleis voor de opening der heide Kamers der Staten-Generaal, welke jaarlijks terug- keerende plechtigheid door duizenden werd gadegeslagen. In de oude Ridderzaal hield H. M. de Koningin daarop de Troonrede, waaruit we het volgende overnemen: H. M. verheugde zich er over, dat de toestand van ons land tiot dankbaarheid stemt, al ontbreken de schaduwen niet. Niet dan zeer geleidelijk voltrekt zich het economisch herstel. Handel en Nij verheid, evenals een deel der scheep vaart, ondervinden nog steeds de ongunst der tijden. De land- en tuinbouw wordt in verschillende van zijn takken bedreigd door ongewone belemmeringen in den afzet van zijn producten elders. Er wordt met kracht naar gestreefd dil euvel een einde te doen nemen. De uiting van nationale saamhooriig- heid 'tijdens den watersnood, heeft H. M. met dankbaarheid vervuld. Evenzeer als de toewijding, zoowel van burger zijde als door het personeel van land- en zee- niacht, in de ure van het gevaar betoond. De financiëele toestand van het land blijft voortdurend zorg eischen. Verlich ting van de lasten, op c!e bevolking ge legd, is een onmisbare voorwaarde voor een duurzame verbetering van den eco- nomischen toestand en is slechts moge lijk bij een zuinig beheer. De betrekkingen, welke wij met de andere mogendheden onderhpuden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Naast de in den loop van dit jaar aan gekondigde maatregelen en wetsvoorstel len, worden nog eenige andere voorbe reid, o. a. tot wettelijke regeling van het H a n d el so nd er wij s Een wetsontwerp! zal worden inge diend, ten einde de niet binnen het Rijk wonende Nederlanders, die daarvoor in aanmerking komen, naar billijke rege len te doen bijdragen in de Inkomsten-, Vermogens- en Verdedigingsbelastingen en de nalatenschappen van dezelfde per sonen te betrekken in de Successiebelas ting. Voorstellen zullen worden gedaan tot wijziging en aanvulling onzer sociale wet geving, ten einde te geraken tot ratifica tie van sommige ontwerp-verdragen ter internationale organisatie van den arb'eid. Invoering der Ziektewet ligt in 't voor nemen, nadat deze gewijzigd zal zijn, in het bijzonder in dien zin, dat meer plaats wordt ingeruimd aafri voorzieningen, wel ke uit het maatschappelijk leven opko- men. De droevige ramp, die Nederl.-Indië heeft getroffen, heeft H. M. met deernis vervuld. De gevoelens, die ook daarbij velen tot leniging van nood hebben be wogen, waren Haar een oorzaak van blijdschap. De steun, in donkere dagen wederzijds verleend, heeft den band tus- schen het Moederland en Ned.-Inöië ver sterkt. JB U ITËNLAND. Aigemeen Overzicht. ORKAAN IN FLORIDA. Te Miam|, de bekende badplaats van de Amerikaansche „upper-ten" op Flo rida, aan de AmerjkaansChe Zuidkust, stak Zaterdag een orkaan op, die onafge broken 9 uur lang voortraasde, waardoor ontzaglijke schade werd aangericht. Huizenhooge golven sloegen het groot ste deel .der woningen weg. Daarop be schreef de> orkaan een cirkel lusschen W'est Palm Beach en Miami], trok naar laatstgenoemde stad terug- en richtte ei- langer dan twee uur een verwoesting aan onder de huizen en gebouwen, 'die bij het eerste bezoek waren blijven staan. Een groot .gebied werd onbegaanbaar doordat de straten versperd waren door ontwortelde hoornen, gebroken telefoon palen en palen van het eleetrische licht, verwarde draden, omgeworpen voertui gen, meubelen en alle andere overblijfse len. Hulptreinen met geneesheeren, ver pleegsters, vrijwilligers en drinkwater, werden van allen kant naar het geteister de gebied gezonden. De orkaan ging ver gezeld van ontzaglijke slagregens. De be woners waren krankzinnig van angst en vluchtten naar het strand, maar zij wa ren' weldra ingesloten lusschen de wate ren der zee en die van Bdscayne Bay (het „haff" achter de landtong van Mia mi). Vele personen verdronken ter plaatse anderen lieten het leven toen het water meer dan anderhalven meter hoog in de stadsstraten kwam te staan. Woonschui ten en zeilschepen op de Miaimrivier werden te pletter geslagen en zonken. Vijf hooge seintorens voor de draad- looze telefonie, d|e pas in gebruik waren genomen, zijn als lucifers afgeknapt en verschillende vuurtorens en lichtschepen moesten door de kustwacht ontruimd worden. Doordat de eleetrische installa ties, dp de badplaatsen van licht voor zien, hopeloos ontredderd bleken, is een deel' van het gepeupel onder begunstiging der duisternis aan het plunderen en ste len geslagen, vooral in het rijke Miami- Beac-h. De gouverneur heeft de slaats- militie van Florida echter onmiddellijk naar de bedreigde plaatsen gezonden om de orde te bewaren. Betrouwbare berich ten spreken van 800 dooden en 2000 dak- lopzen. De schade wordt 'op 50 mi lijnen dollar geschat. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE, Zooals men zich herin neren zal was het oorspronkelijk de be doeling dat de trekking der verloting ten bate van de Prov. Zeeuvysc-he Vereeniging ter bestrijding van de t.b.c., zou plaats hebben op W'oensdag 22 September. Men heeft echter moeten besluiten die trekking uit te stellen tot Woensdag 24 Nov. In het verslag der vergadering van den raad zijn door verkeerde correctie enkele regels in 't begin van het verslag door elkaar geraakt. De begrooting voor 1927 wijst een (bedrag aan van. f 2931710,09^* met een onvoorzien van f 5999,,52. Donderdagavond 8 uur zal „Kunst en Eer" bij gunstig weer de laatste uit voering van dit seizoen geven. Programma: 1. Marsch De Gladiaiteurs, Blankenburg; 2. Martha, fantaisie, Jos. Kessels; 3. Wein, Weib. und Gesang, wul- zer, Joh. Strauss; 4. Fantaisie Japonaise, J. Forgeot. 5. Step, Intermezzo, F. Pop.y6. Ballet ,uit Faust, Gounod; 7. La Housarde, Valse, L. Ganne; 8. Suite, Bal let, F. Popy; 9. Les Defenseurs de Ver dun, F. Popry. Toen Dinsdagmiddag de petroleuin- wagen van de F.a v. d. V. alhier op den Blokweg tusschen den Steenendijk en Pennemesweegje een auto-tractor van de F.a A. ontmoette en deze machine na het passeeren „vol gas" gaf, schrok het paard voor den petroleumwagen gespan nen en sloeg op hol, met het gevolg, dat de voerman Z. en zfa helper v. d. B. vain den hoogen wagen werden geslin gerd, waardoor beiden verwondingen op liepen. Ze werden per auto huiswaarts vervoerd. ZONNEMAIRE. In het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, daartoe do.or het. Kerkbestuur welwillend beschikbaar ge steld, had Maandag, onder leiding van den heer E. van Bergen met medewer king van den heer en mevrouw Seerden- Steendam, een concert plaats. Ook onze plaatsgenoote, mej. K. Boot, had hare medewerking toegezegd, doch door een lichte ongesteldheid had ze helaas haar stem niet tot 'haar dienst. Over het con cert zelf niets dan lof. Geweldig in kracht maar ook in wijding klonk reeds aan stonds de orgelmuziek van Bach, diens Fantasia in g kl. t. gecomponeerd ten tijde van 's meesters grootste kunnen. Met veel expressie werd ook Orpheus van Liszt voorgedragen, terwijl we tenslotte de 6e Sonate van Mendelsohn te hooren kregen, een stuk, welks uitvoering de allerhoogste eischen telt. De heer v. Ber gen toonde zijn instrument meester te zijn en men zou 't niet geloofd hebben, dat er uil een betrekkelijk eenvoudig ge construeerd orgel zooveel te halen was. Mevr. Seerden gaf mtjfeiek van Bach, •Tsjaikofski, Liszt en Vieuxlemps en speel- ,de als gewoonlijk met veel innigheid en met een vaardigheid, die de toegewijde, zich volmakende violiste verraadt Glans rijk en het Kerkgebouw geheel vullend, klonk de geweldige bas van den heer Seerden, die ons vergastte op Aria's uit Paulus van Mendelsohn en uit de Sehöp- fung van Haydn. Ds. de Leur was zeker de tolk van allen, toen hij hartelijke woorden van dank en waardeering sprak en de uitvoerders een welgemeend „tot weerziens" toeriep. OOSTERLAND. Die collecte voor Wblf- he zap heeft in deze gemeente opgebracht f 44(30. OUD-VOSSEMEER. Bij den gedecoreer de J. v. d. Houte in de Kalisbuurt werd door de muziekvereenjging een serenade gebracht; de heeren Stoutjesdijk uit Tho- len, bij wie van den Houte gedurende een halve eeuw werkzaam is, waren ook overgekomen. Het is in onzen tegen woor- digen tijd werkelijk een uitzondering, dat men zijn gansche leven bij ééfci familie in dienst blijft. RECHTZAKEN Ter Openbare Terechtzitting van den Politierechter te Middelburg van 21 Sep tember werden o.nu behandeld de na volgende zaken en wel tegen: K. K... 38 j., dijkwerker, wonende te. Sliedrecht, ver dacht van diefstal van ëen bedrag van f 2,25 ten nadeele van J. .C Kooman, op 8 Augustus 1926 te Eikerzee. Eisch f 20 'bi s. 20 d. h.; uitspraak/: f 15 b. s- 15 d. h. J. H. B., kermisreiziger, 24 j., wo nende te Zier|kzee, verdacht van mishan deling van M. Beeke, op 15 Augustus 1926 te Goes. Eisch f 20 b. si 20 d. h.; uitspraak: idem. L. J. LI, werkman, 30 j., wonende te Zierikzee, verdacht van verduistering van een rijwiel ten nadeele van J. L. van de Zande, die dat rijwiel aan verdachte had verhuurd, gepleegd in Augustus 1928 te Zierikzee. Eisbh f 40 b. s. 40 d. h.; uitspraak: idem. DE COMMISSARIS VAN POLITIE TE CULEMBORG. Voor den Hoogen Raad is behandeld een zaak, waarin de procureur van den Hoogen Raad optrad ah eischer in cas satie in het belang der wet tegen de be schikking van de rechtbiSik te Tiel, waar bij de gijzeling is gelast voor den tijd van 12 dagen van den' commissaris van politie te Culemborg, dié als getuige ge hoord was door den rechtercommissaris mr. Hordijk in een rechterlijk vooronder zoek tegen eenige verdachten pizake de zaak. De adv.-generaal wees erop, dat ge tuige Blok bij hel bewuste vooronderzoek verklaard heeft, volkomen'te volharden bij hetgeen hij altijd verklaard had en niet meer licht p de zaak te kunnen verschaffen., De rechtbank was tijdens haar beschikking tot de conclusie 'gekomen, dat getuige wel meer licht zou kunnen verschaffen. In dien gedachtegang zou de geluiige dan een onware verklaVing hebben af gelegd. Ten onrechte heeft de rechtbank nagr spr.'js meening 'beslist, dat getuige geweigerd heeft op vragen te antwoor den. Spr. concludeerde, dit art. 221 Straf vordering verkeerd is toegepast en vor derde dat de beschikking der rechtbank in het belang der wet aou worden ver nietigd. Uitspraak 18 October a.s. DE MOORD TE SPEKHOLZERHEIDE. Voor de rechtbank te Maastricht is de moordzaak te Spekholzerheide behan deld. De 24-jarige man, die op 4 Juli niet het oogmerk om te stelen de vrouw van den landbouwer Borghans aldaar met een zwaren schroefsleutel eenige malen op het hojofd sloeg, zoodat zij terstond dood neerviel, hoorde tegen zich eischen. levenslange gevangenisstraf. Toen het publiek op d| geheel gevulde tribune den eisch hoorde, brak een luid applaus los. De verdediger refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. VERKOOPINGEN, ENZ. HAAMSTEDE, 17 Sept. Ten .overstfean van notaris J. C. Dalebout te Renesse werden heden voor den heer A. Hanse |M.Oz., op diens hofstede „De Driehoek" alhier, fn het openbaar verkocht: kalf- vaarzen voor f 27t>v f 270, f 159, 235 en f 250. ONDERWIJS. Bij het te 's-Gravenhage gehouden exa men vrije- en orde-oefeningen slaagde o.a. mej. C. H. Smits te Tholen- (Met ingang van 1 Nov. is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Papemdrecht (uit 125 soli.), mej. Corry K. den Boer te Dordrecht. Voor de betrekking van hoofd der openb. lag. school te Noordwelle* hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. WEER EEN VREEMDE TAAL OP DE LAGERE SCHOOL. Zeer spoedig zal door de regeering een wetsontwerp bij de Tweede Kamer worden ingediend, waardoor van 1 Jan. a.s. 'af de mogelijkheid wordt geopend éên der talen: Fransch, Duitsch of En- pllsch, gedurende ten hoogste twee uren per week in de vijfde en zesde klassen der gewone lagere scholen te onderwij zen. De bedoeling zou zijn, volgens de „Tel.", het bezoek van deze taallessen voor de leerlingen njet verplichtend te stellen. POST EN TELEORAPHXE. Het Bestuur van den Centralen Neder- landschen Ambtenaarsbond heeft een brief gericht tot den minister van waterstaat met het dringende verzoek, thans die maatregelen te nemen, welke binnen den kortst mogelijken tijd kunnen leiden tot de zeer noodzakelijke loonsverhooging voor het P.T.T.-personeel, in het bijzon der van de 'bestellers, de assisténten en conducteurs. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. ZIERIKZEE. Zaterdagavond werd de nieuwe Gemeentekamer der Ned. Herv. Gemeente alhier aan hare bestemming gewijd. Wie de twee vertrekken van het voormalig registratiekantoor in him deso- laten toestand hadden gezien, stonden ver baasd over hetgeen hier was bereikt, Ruim zeventig belangstellenden woon den de opening bij. De voorkamer was goed bezet. In de achterkamer was nog heel wat ruimte beschikbaar. Ook ver- eenigingen voor welke de vroegere loka liteit te klein was. zullen van de nieuwe kamer gebruik kunnen maken. Ds. de Roode opende de samenkomst met gebed en verzocht daarna de aan wezigen te zingen gez. 194 1—4. In zijn openingswoord wees hij er op, dat MÜn. de Geer een blijk van sympathie voor ons werk had gegeven, door de kamer be schikbaar te stellen op de voorwaarden, die de commissie meende te kunnen aan vaarden en die n|et onbelangrijk afweken van wat de regeering aanvankelijk had gevraagd. De audiëntie, waarop Ds. W'aar- dehburg onze belangen heeft bepleit, had dat succes en den Minister werd dank gebracht voor zijn steun. Spr. huldigde daarna allereerst mevrouw Waardenburg, die de ziel is vah den arbeid, die hier verricht wordt. Hare onverpoosde toe wijding aan het vereenigingsleven, haar juist inzicht in wat aan gezonde ontwik keling van het gemeenteleven dienstig kan zijn, zijn voor onze gemeente van groote waarde. Moge zij nog geruimen tijd hare krachten wijden aap dezen ar beid. Ds. Waardenburg doet |n belang stelling |n dit werk voor haar niet on der, maar doordal andere arbeid beslag op hem legt, kan hij er niet zooveel voor doen, als hij wel wenschte. Hun beider arbeid worde voor ons bestendigd. Naast mevrouw Waardenburg staan hare help sters, die zich ook met toewijding geven aan hare taak. Het is te wenschen, dat onder het opgroeiend geslacht, de 'liefde voor dit werk bestendigd blijve, opdat, wanneer het noodig zijn mocht, uit ge schikte gegadigden hulp kan worden verkregen. Maar voor bestendiging van dit werk |s de belangstelling der ge meente eene onmisbare voorwaarde. En daarom was het voor de Commissie zoo verblijdend, dat een enkele opwekking van Ds. Waardenburg voldoende bleek, om het bedrag, dat voor de verhuizing noodig werd geacht, voor een goed deel bijeen te brengen. Wij zijn nog niet aan de gewenschte som, maar wij hopen er toch wel te komen. Groote en kleine bijdragen werden ge offerd, die alle dankbaar werden aan vaard, om de gezindheid waarvan zij ge tuigen. Die spreekt ook uit de aapklee- ding van de nieuwe kamer, waaraan heel wat onbetaalde arbeid is ten koste ge legd. Den medewerkenden werd daarvoor hartelijk dank gezegd. Die steun der ge meente geeft ook de commissie voor de gemeentekamer moed haar^taak voort te zetten. (Misschien zal hare kas op den duur door jaar lij ksche bijdragen injoeten worden aangevuld, om de hoogère kos ten te dekken, maar ze wil eerst zien hoever ze komt, nu de kamer ook voor grootere bijeenkomsten geschikt |s en er voor kleinere samenkomsten twee ver trekken beschikbaar zijn. •Met den wensch dat de nieuwe kamer, onder Gods zegen, veel bijdragen intocht A tot versterking van het godsdienstig le ven der gemeente, heette spr. de aan wezigen welkom. Het kopje thee, dat nu geschonken werd gaf aan de samenkomst iets huiselijks! De aanwezigen hadden gelegenheid de zaal die door keur van bloemen echt ge zellig was gemaakt, wat nader te bezien. Ds. Waardenburg die ook het gezang begeleid had, fantaseerde nog wat op het orgel, dat alleen nog maar voor deze avond beschikbaar was. We hopen het nog tot een eigen orgel te brengen. Met het zingen van Gez/. 1810 5 werd het sa menzijn besloten. BOEKENNIEUWS. Onder den titel „Zomerland" is ver schenen een kinderleesboek, dat door de Erven d(e wed. J. van Nelle voor de verbruikers van haar verpakte koffie (te gen inlevering van 80 achter-etiketten van de half pondspakjes) wordt beschik baar gesteld. Dit boek, geschreven door C. (M. v. Hille-Gaerthé, geeft een geschie denis weer ergens in een gehuchtje te midden van een prachtige natuur. De schrijfster geeft blijk, een open oog te hebben voor natuurschoon en zich tevens uitstekend te kunnen verplaatsen in de omgeving en den kring, waarin de per sonen uit dit 'boek zich bewegen. Rie Cra mer teekende 12 fraaie platen voor dit boek en deze dragen er veel toe bij, de aantrekkelijkheid van het boek te ver- hoogen. Wij twijfelen dan ook niet, of velen zullen dit boek gaarne in hun be>- z'it willen krijgen. Met dit boek beoogt de Firma van Nelle een reclame voor haar artikel koffie en wij gelooven, dat zij hiermede uitstekend is geslaagd. Deze reclame staat zonder twijfel op een hoog peil. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Zaterdag 18 September jl des namiddags 2 uur. (Slot). Naar aanleiding van het thans aan de orde komend voorstel, n.l. de verhooging der bijdrage voor het Ziekenhuis, stellen B. en W! op den voorgrond, dat zij het niet gewenscht achten om in de wijze van beheer vah het Ziekenhuis eenige verandering te brengen. Wanneer het ziekenhuis een instelling van de gemeenten op Schouwen-Duive- land wordt, dan zou zulks tot allerlei moeilijkheden aanleiding kunnen geven tusschen de diverse gemeentebest,uren, terwijl bovendien de huishouding duurder zou worden, omdat het personeel gemj- ambtenaar wordt. B. en W. hebben over de aanhangige kwestie een conferentie gehad mei de twee gemeente-geneeskundigen. Uit de gevoerde besprekingen is ge,- bleken, dat voor een chirurg geen vol doende werk zal te vinden zijn aan het ziekenhuis, zoodat van het aanstellen van een vasten chirurg om die reden geen sprake kan zijn. Werd aan den chirurg toegestaan particuliere practijk uit te oefenen, dan zou zulks wanneer den chi rurg werd opgelegd om te Zierikzee te komen wonen, weer aanleiding geven tot moeilijkheden met de igeneesheeren; alhier. Als eindresultaat van de gehouden be spreking, komt het B. en W. gewenscht voor, dat alleen een hooger subsidie wordt toegestaan, wanneer niet een vaste chi rurg van elders benoemd wordt, maar aan het ziekenhuis verbonden wordt een chirurg van elders, die op zich neemt om twee dagen per week in het Zie kenhuis te Noordgouwe aanwezig te zijn voor het doen van eventueels operaties en om in spoedeisehende gevallen steeds onmiddellijk voor operaties over te ko men, een en ander tegen een belooning van f l&OiD a f 2000 per jaar. B. en W. adviseeren: le. aan het bestuur van het Ziekenhuis mede te deelen, dat de raad in geen ge val zijn medewerking verleent om van het Ziekenhuis een instelling der gemeen ten op Schouwen-Duiveland te maken; 2e. te besluiten aan de vereeniging ge durende 10 achtereenvolgende jaren, in gaande 1927, een bijdrage te verleenen van ten. hoogste 35 ct per inwoner, onder voorwaarde, a. diat aan 'n chirurg van elders opgedragen wordt om gedu rende 2 dagen per week im het Zieken huis aanwezig te zijn voor het doen van eventueele operaties en om in spoed(- eischende gevallen steeds onmiddellijk voor het verrichten van operaties over te komen, een en ander tegen een belon- ning van; f ïl!5lÖ0_ a f 2000, nader door het bestuur van het Ziekenhuis te bepalen; b. alle gtomeentein op Schouwen-Duivetand onder gelijke voorwaarden eenzelfde b-'ijv drage per inwoner verleenen als de ge meente Ziejrikzee. De heer de Broekert wijst er op, dat in de meeste gemeenteraden op Schout wen-Duivel and deZe zaak al besproken is. Bij het lezen der verslagen van die raden valt het op, dat de besluiten niet met elkaar overeenstemmen, Spr. is het met B. en W. eens, dat men van het Zieken huis geen gemeentelijke instelling moet maken. Maar heelemaal eens met B. en W. is spr. het ook niet. Hij gelooft ook wel dat heel moeilijk zal zijn het vraag stuk op te lossen, maar men mtoet hier zien te krijgen een chirurg, die boven dien consultatieve practijk uit mag oefe nen. Spr. herinnert in dit verband aan, 't ingezonden stuk van dr. M. A. Itt- nïann, die een oplossing aan de hand deed. j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1