Zierikzeesche SÉ Nieuwsbode ZEElANBs ROEM! ROOMBOTER NIEMEIJER'S NIEMEIJER'S abonnement: Vrijdagi17 Sept. 1926. zierikzeesche courant. [advertentien EERSTE BLAD. ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Dr. C. E. LIESKER, Houdt »dtt merk m betoog MORI AAN-BAY. Bij Scheren Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60*cts., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 83ste JAARGANG. - No. 11441. Inzending op den dag vau uit- (llr. K J DE L08Z6 Jr. Ültg.-Redicteur M. J, KOSTEN, gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Oct. a.s. verschijnende nummers GRATIS. B I N N E N LANÖT DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben, wat de ge wone bronnen betreft, in Augustus f 36,3 millioen opgeleverd, zijnde f 1,5 millioen minder dan verleden jaar, hetgeen moet worden toegeschreven aan een daling van bijna f 2,8 millioen in de dividend en tantièmebelasting, waar tegenover een stijging van ruim f I millioen in de accijns op suiker staat. Sedert 1 Januari valt er nog een stijging van) 20 millioen waar te nemen, waarvan ruim) f 10 m'ili- lioen door vermeerdering van de invoer rechten. JAVAREEPEN Slechts een merk kan't beste zyn DE GEER'S BELASTINGPLANNEN. Minister De Geer heeft de door min. Colijn voorgestelde afschaffing van de Verdedigingsbelasting II, vervangen door een ontwerp tot halveering dier hefiing, waarnevens een afschaffing werd voor gesteld van de Leeningsopcenten op de Personeele belasting en op den Suiker- accijns, resp. ten bedrage van f 5,8 milli oen en f8 millioen, zoodat het Leening» fonds totaal f27 millioen per jaar zou derven. Daarnevens stelde Minister De Geer, op liet voetspoor van zijn voorganger, een vermindering der successiebelasting met f 10 mil ioen voor, terwijl de door Min. Colijn ontworpen verlaging der Inkom stenbelasting vervangen werd door een vermindering der Personeele Belasting. De gelden voor deze beide belastingver lagingen zouden worden gevonden uit de opbrengst van de Weelceverteringsbelas- fting en de wijziging der Zegelwet (hotel- en restaurantbelasting), die dan ca f20 miliioen zouden moeten opbrengen. Uit het rapport der Commissie van Voorbereiding voor de behandeling van de finaneiëele ontwerpen, 'blijkt, aldus het Hbl., dat de regeering ten slotte zoowel de halveering der Verdedigimgsbelasting 11 als de afschaffing der opcenten op de Personeele Belasting en van die op den Suikeraccijns geheel zal laten vervallen, in plaats hiervan zal thans een algehe:le schrapping treden van de 25 opcenten op de Inkomstenbelasting, die ten bate van het Leeningsfonds worden geheven. Een andere ingrijpende wijziging is de thans te wachten zijnde intrekking van het voorstel tot afschaffing van de op centen op de Personeele Belasting heeft een ietwat soortgelijk karakter. Een vrij belangrijk gedeelte van deze opcenten wordt gevormd door de heffing op auto mobielen, die thans cus, in tegenstelling met het aanvankelijk voorstel van Minis ter De Geer, zal blijven bestaan. De algeheele afschaffing van de lee ningsopcenten op de inkomstenbelasting zal ongetwijfeld een aanmerkelijke ver mindering van druk der rijksbelastingen beteekenen, Van groote beteekenis is voorts de toezegging van den Minister, dat de ontworpen Weelde-Verteringsbe- lasting voorshands zal blijven ligger), daai; de f 10 millioen. welke uit deze hefiing zouden worden verkregen, gevonden zul len kunnen worden uit het geraamde overschot op de begrooting voor 1927. DE S D.A.P. EN 'T BELGISCH VERDRAG In een debat over hel Belgisch tractaat voor de leden van de Federatie Amster dam, Woensdagavond gehouden lusschen de heeren Henri Polak en Vliegen, zeide deze laatste, volgens „Het Volk", dat in de Kamerfractie niemand is, die met Po lak meegaat inzake het Schelde-regime en het kanaal door Limburg. Men acht dit van minder belang en men zou alge meen voorstemmen als het kanaal S:he\- de Moerdijk uit 't verdrag gelicht werd. De heer Polak concludeerde, dat het verdrag niet dan na ingrijpende verande ringen mag worden aanvaard, de heer Vliegen meent, dat „een scherpe verhou ding" tot de Vlamingen zal ontstaan bij verwerping. Uit Stad en Provincie. ZIER-IKZEE. Het bazarcomité voor het Ziekenhuis ontving aan nagekomen giften jnog1 f 11,75, waarvoor dank. Begunstigd door prachtig najaars weer, heeft de kermis met de laatste dag druk bezoek gehad. Al is „Tante Kermis" oud en, volgens sommiger oordeel, uit den lijd, 't bleek gisteren opnieuw hoevelen nog de oude tante een bezoek willen brengen. Van alle kanten van het eiland troffen we bezoekers aan, die per tram, bus, auto, rijwiel of ander vehikel zich her waarts hadden begeven. Het aantal bezoe kers, dat per huifwagen of per „pedes aposto lorum" zich hierheen spoedde, was vrijwel nihil. Andere tijden, andere zeden! Dit is vooral van toepassing op dé huidige dansmanie. Haast overal werd gelegenheid gebo den zijn danslust te demonstreeren voor orchestrion, jasz band etc., en van de geboden gelegenheid werd dan ook een zeer ruim gebruik gemaakt. Moesten we bij den aanvang der ker mis mededeelen, dat het aantal kramen en spellen telken jare schijni minder te worden, op den laatsten dag waren de gapingen tusschen de periodiek terugkee- rencio gelegenheden aangevuld niet aller lei stalletjes, waar artikelen van diver sen aard te koop werden aangeboden. De parade-spellen en de cake-walk trok ken vooral ook overdag talrijke kermis- gangers, die zich eerst buiten hadden ver maakt om de grappen en glossen van de Clown's. De „kemedie", waarin thans Bouwmees ters Revue werd vertoond, was als ge woonlijk tjjokvol en ook de Concertzaal trok dés middags vele Toeschouwers voor „Mijn Neef uit Canada" en 's avonds voor het detectivespel „De Wrekende God". Van bizondere excessen hebben we ge lukkig niet gehoord. In de Concertzaal gaat, hedenavond De Spooktrein", waarover we reeds in het Woensdagnummer schreven. De collectanten, die gisteren voor „Pro Rege" gelden inzamelden, hebben f85,40 opgehaald. In de godsdienstoefening der Clvr. Ger. Kerk op Donderdagavond is f 154,30 gecollecteerd voor het Ziekenhuis. We zeggen voor deze collecte namens het comité te Zierikzee hartelijk dank. WESTELIJK-SCHOUWEN. In vele drii- venboomtn dezer omgeving vertoont zich de laatste weken een ziekelijk verschijn sel, waarschijnlijk meeldauw. De meeste bladeren worden aan den onderkant wit, op schimmel gelijkend, spoedig geel en vallen vroegtijdig af, zoodat nu reeds enkele boomen vrij kaal staan. De vruch ten worden bruin en taai en vallen af. Mogelijk zal door een deskundige voor- j aarsbespuit Jng deze ziekte bestreden kunnen worden. RECHTZAKEN DE ADVOCAAT-MANUFACTURIER. De meester in de rechten, legen wiens inschrijving als advocaat de Raad van Toezicht en Discipline te Rotterdam zich gekant had, omdat hij behalve hel be roep van advocaat en procureur, werk- zaaml wilde blijven in den manufacturen winkel van zijn vader, is thans tot de balie te Rotterdam toegelaten. Hij heeft p.l. verklaard, dat hij alle betrekkingen tot dien winkel zal verbreken, en daarin niet meer zal bedienen, noch de klanten zal bezoeken. DE POSTFRAUDE TE VLAARDINGEN. De 26-jarige kantoorbediende 2e klas R. P. uit den Haag, die de vorige week, wegens verduistering van golden in dienst betrekking aan het Postkantoor te Vleta-r- dingen, 9 maanden gevangenisstraf tegeh zich hoorde eischen, is Dinsdag door de RotterdainSche rechtbank veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrok van preventief. DIEFSTAL DiOOR EEN GEVANGEN BEWAARDER. Het Arnhemsche Gerechtshof behandel de Donderdag de .zaak tegen een ontsla gen hulpbewaarder in de strafgevangenis te Arnhem, die wegens diefstal van kwasj- ten, kousen en borstrokken, welke in de gevangenis worden vervaardigd, door de rechtbank was veroordeeld tot een jaar gev.str. De advocaat-generaal eischte ver nietiging van het vonnis en verzwaring der opgelegde straf tot een jaar en zes maanden mei aftrek der (preventieve hech tenis. Uitspraak 23 September. ONDERWIJS. Aan de Rij kstuinbo uw school voor de bloembollenteelt te Lisse is o.a. tot de 3e klasse toegelaten D. Q. Mulock Houwer te Zierikzee. AANBESTEDINGEN. SCHERPENISSE. Bij de aanbesteding voor de levering van 6000 k.g. anthraciet ten behoeve van de gemeente zijn inge komen 3 inschrijvingsbiljetten: M. Geuze voor f 178; M. A. Jansens voor f 198; Gebr. Hartog voor f 210. Den laagsten inschrijver is de levering gegund. SPORT. Naar wij vernemen, zullen a.s. Zater dag 3 korfbalwedstrijden gespeeld wor den op de terreinen der G. V. „Rust Roest" en „Olympia" aan 't Sas, n.l. door Z.zeesche Comb. II '51 to I; Z.zeesclie Comb. Ill—Zeelandia Ir. Ook zal gespeeld worden de iievajnche^match. Z.zeesche Comb. I, Zeelandia I. El to en Zeelandia behooren tot de sterks (e korfbalclubs on zer provincie. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 19 September. 1814. De Provinciale Stalen van Zeeland houden hunne eerste vergadering. 20 September. 1856. Koninklijk besluit waarbij conces sie wordt verleend tot het aanleg!-1 gen en in werking brengen van den Zeeuv. sch-Duilsch. n spoorweg. 21 September. 1815. Hel eerste ondeiwijzersgezelschap in Zeeland in Schouwen opgericht. 22 September. 1785. Mr. Laurens Pieter van de Spiegel wordt raadpensionaris van Zee land. 23 September. 1841. De geleerde Johan de Kanter Ph.z., overlijdt le Middelburg. 24 September. 1523. Plakkaat van Keizer Karei V, hou dende verbod van geestelijke instel lingen tot het aanvaarden van erf stellingen van onroerende goederen. 25 September. 1591. Prins Maurits v,-fc*l na eene vijf- daagsehe belegering de stad Hulst. SMAAKT VERSCHILLENDE BERICHTEN. Een meisje mishandeld. Toen Dinsdag avond te Roosendaal een 13-jarig meisje met de beesten van de wei terugkwam, sprong bij het passeeren van den Lang- berg, onder Oud-Gastel, onverwachts een 14-jarige buurjongen uit eeu boschje te voorschjjn, meldt het Dagbl. v. N. B. Hij gaf haar een schop tegeu den buik. Hierdoor half versuft viel zij op den grond, waarna de jongen baar een prop gras in den mond duwde, haar trachtte te wurgen en den hals om te draaien, wat hem echter door haar tegenstand niet gelukte. Daarna ging bij het arme kind mèt zijn klompen te lijf, sloeg haar den neus in en daarna gezicht en armen bont en blauw. De razende jongen trok hierna do kleeren van het arme meisje los en scheurde deze aan flarden. Vreeselijk bebloed ou toegetakeld werd het meisje door haar moeder naar huis gebracht. Nadat de jongen zijn misdaad had gepleegd, verdween bij. Kort nadien is hij evenwel opgespoord. Na bet af nemen van een verhoor, is hij voor- loopig op vrije voeten gesteld. Sleepboot overvaren. Woensdagnamid dag is op de Nieuwe Mans, ter hoogte van IJsselmonde, de Belgische sleep boot „Jupille 40", toebehoorende aan de Sociétó Beige te Antwerpen, over varen door de Duitschc sleepboot „Elting I". Do Duitsche boot, die veel vaart gehad schijnt te hebben, beeft de sleepboot aan den achtersteven ge raakt. De laatste is toen omgeslagen en met den kop tegen een Rijnschip terechtgekomen. Alle opvarenden raakten te water, t.w. de kapitein, Beokx ge- Uw smaak, Uw aard, Is'lbuigen waard. PUDDIHGFABRIGK A.J.POLAK-GRONINGEN heeten, de dekknecht, de matroos en verder de 22-jarige vrouw van den kapitein en hun tweejarig zoontje. De drie eersten hebben zich weten te redden. De laatsten, die zich in het vooronder bevonden, zijn verdronken. Geen treindiefstal? Het in ons blad van Woensdag uit bet Handelsblad over genomen bericht over een berooving van een juffrouw in eon trein schijnt geheel onjuist te zijn. Wel is Zaterdagmiddag een dame te Leiden in den trein be wusteloos gevonden en naar het Aca demisch ziekenhuis overgebracht (dat zij eenigedagen later hersteld heeft verlaten) en heeft een juffrouw uit Aalsmeer 's avonds een mandje met reisgoed in den trein laten staan, dat waarachijlijk gestolen is, maar van een aanval schijnt geen sprake. MOND- en TANDARTS, zal op DONDERDAG 23 SEPT. a.s. spreekuur houden voor Tandheel kunde te Zierikzee, van 8-12.45 uur namiddags, ten huize van I. HAGE, Meubelhandel, Appelmarkt 365. Ongeluk op een schietbaan. Tijdens de schietoefeningen van de burgerwacht van Nieuwe Pekela op de schietbaan te Veendam heeft de ongehuwde 30-jarige II. Vegter tc vroeg de observatiepost verlaten. Hij kwam in de vuurlinie, terwijl er geschoten werd, met het ge volg, dat een kogel hem in liet hoofd trof. Hij was direct dood. Pagekopje verboden. Uit Wijhe meldt men aan Het Volk: Maandag j.l. deelde de godsdienstonderwijzer der Herv. Kerk aan de meisjes dor katechisatie mede, dat voortaan pagekopjes verboden zijn. Een inbreker, die pech had! Te Heem stede zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag j.l drie inbraken gepleegd bij bloembollenhandelaren. De buit van den inbreker was zeer geringde poging, om oen brandkast te forceeren, mislukte. Toevallig hield do Haarlemsche politie dien nacht een man aan, die in het water bleek te hebben gelegen, en die te voet op weg was naar Amsterdam. Een to Heemstede ingesteld onderzoek wees uit, dat deze man de inbreker was. Door de duisternis misleid, was hij tijdens zijn werk in een sloot terecht gekomen. Vadermoord. Woensdagmiddag kwam zekere W. de Ilaas in de woning zijner ouders te Rotterdam. Hij passeerde zijn moeder, die in de deur stond en liep de trap op naar boven, waar zich zijn vader bevond. De zuster van den jongen trachtte onderweg nog hem tegen te houden, want hij had zich indertijd uitgelaten, dat hij zijn vader zou willen vermoorden. - „De oude moet er aan", had de jongen gezegd, die een tijdlang in een krankzinnigengesticht is ver pleegd geweest. Even nadat hij het zolderkamertje betreden had, waar zich zijn vader bevond, hoorden de vrouwen beneden „Moord" roepen. De zoon liep daarna de trap af en verliet het huis. Do oude man werd met bebloed hoofd en een zware wond boven de oogen boven ge vonden. Hij is aan do gevolgen van de hem toegebrachte verwondingen bezweken. De zoon weigert alle inlich tingen. Op zolder is een bijl gevonden. !n de waschketel gekookt I In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben zich te Haarlem in een groot aajntal gezinnen ver giftigingsverschijnselen voorgedaan. De mensebén hadden den avond te voren gar nalen gegeten, die door een Zandvoorter le Haarlem waren gevent. Bij 'een onder zoek is thans gebleken, clat de man deze garnalen had gekookt in een ketel, waiairin ook de vuile wasch van de familie werd behandeld. Alle personen, zeker 40 in getal die van de garnalen gegeten heb ben, zijn zeer ernstig ongesteld gewor den. Het juiste aantal vergiftigden kon niet worden opgegeven, omdat velen geen medische hulp hadden ingeroepen. De meeste zieken waren den volgenden dag zoo goed als hersteld. Volgens den ge- BIGGEL/V\R'S PREDIKBEURTEN. Zondag 19 September te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Luth. Kerk. 10 ure ds, örottendick van Dordrecht. Geref. Kerk. 10.30 eu 6.30 ure, ds. Hoek van Zonnemaire. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen (oude tijd). Evangelisatie JeruSl II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tjjd). neeskundigen dienst te Haarlem' is het niet waarschijnlijk, dat de vuile ketel de oorzaak van de vergiftiging is' geweest. Er wordt aangenomen, clat de garnalen zelf een weinig vergiftigd zijn geweest. Het was niet gemakkelijk de juiste oor zaak te vinden. De politie heeft de zaak nog in onder zoek. géén Pijn en naschrijnen of stuk gaan der huid, indien men véér het inzeepen de baardoppervlakte In wrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL, NIJVERHEID EN TECHNIEK. HET KOOLOXYDEGEVAAR VAN AUTOMOBIELEN. In de „Lancet" wordt nog weer eens uitdrukkelijk gewezen op het gevaar van kooloxydevergiftiging in garages door automobielen. In het artikel wordt uitge legd, hoe het 'komt, dat juist automobiel- motoren zooveel kooloxyde leveren. Een automobielmotor, die aan den gang ge bracht wordt, heeft altijd een mengsel benzinedamp en lucht, dat veel te rijk is aan benzine, om' bij explosie volkomen te verbranden; een groot gedeelte van de benzine verbrandt niet tot koolzuur, maar tot koolmonoxyde. Daar het starten van den motor in de afgesloten ruimte van de garage gebeurt, is daardoor in deze ruimte gevaar voor vergiftiging. Maar ook tijdens het loepen van den goed afgestelden motor, wordt lang niet al de benzine tot koolzuur ver brand. Stelt men n.l. den sproeier zóó, dat dit inderdaad gebeurt, dan heeft men wel een zoo zuinig mogelijk gebruik van de 'benzine, maar dan ontwikkelt de mo tor maar halve kracht. Vandaar dat de sproeiers der motoren altijd op meer benzine zijn ingesteld dan volledig ver brand kan worden. Vandaar ook, dat zelfs volkomen goed werkende aulomobielmo- toren nog veel koolmonoxydegas leveren. Wetenschappelijke Berichten. OUD WORDEN IS ERFELIJK. De kans om een hoogen leeftijd te bereiken, hangt af van zeer veel om standigheden. Een gunstig milieu, een weerstand togen infectieziekten, een afzijdig blijven van vergiftigingen (alco- hol), zijn slechts een paar van de functies, die den levensduur der menachen be palen. In The Lancet worden hiervan een aantal voorbeelden vermeld, die ont leend zijn nan een artikel van dr. H. Ullmann dat zoo juist versohenen ia in een Duitsch handboek „Die Biologie der Person". Zoo bleek in Oostenrijk bij een onder zoek voor deze materie, dat van 281

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1