Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELANls ROEM ROOMBOTER abonnement: Woensdag 15 Sept. 1926. zierikzeesche courant. advertentien Kennisgeving. HINDERWET. Oneffen Paden. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post 1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ets,, van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. - No. 11440. Inzending op dm d»g van uit- -Redacteur M. J KOSTE*1, gave vóór II ure. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Oct. a.s. verschijnende nummers GRATIS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt tor kennis ran de Ingezetenen, dat er op Zaterdag den 18 September a.s., des namid dags te 2 uar, op het Raadhuis, eene open bare vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: 1. Vaststelling notulen. 2 Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Aanbieding gemeentebegrooting 1927. 4 Vaststelling rekening Kunst en Eer 1925. 5. Idem idem Burger-Weeshuis 1925. 6. klem idem Gemeente-Gasfabriek 192'. 7. Idem oninbare posten 1925 8. Idem gemeente-rekening 1925. 9. Verbuur woonhuis Noordhavenpooit 10. Verplaatsing schutskooi en uitgifte iri erfpacht van den grond. 11. Adres inzake verbetering van waterafvoer. 12. Bezwaarschrift tegen monumentenlijst. 18. Adres om vermindering van vischpacht. 14 Voorstel over aanstelling van een leer kracht aan de U.L.O.school. 15. Voorstel aangaande bijdrage Ziekenhuis te Noordgouwe. Zierikzee, den 13 September 1926. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYF.STEYN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het verzoek van JACOB KORSTEN C.Jz te Zierikzee, om op het perceel kadastraal bekend in Sectie A no 2622 een aggregaat, bestaande uit een benzinemotor van 11/2 PK, een dynamo en een accamulatorenbatterjj te mogen plaatsen door hen is ingewilligd. Zierikzee, 11 Sept.. 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS. Secretaris. BUITENL AND. Algemeen Overzicht. DE AANSLAG OP MUSSOLINI. Alle Italiaansehe bladen spreken hun verontwaardiging uit over den aanslag op Mussolini en uiten hun vreugde over het feit, dat Italië gespaard is gebleven voor een groot ongeluk. Men kan deze ontboezemingen bcgrij- pen, maar dat men zich daar te lande nu gaat boos maken op Frankrijk, waar een gewezen chef van den fascistisiohen persdienst verblijf houdt, is verre van fair. Een der voornaamste Italiaansehe bladen heeft zich zoo scherp tégenover Frankrijk uitgelaten, dat de Fransche zaakgelastigde bij de Ital-'aansche regee ring heeft geprotesteerd en verzocht maatregelen te nemen om te zorgen, dat de openbare meening niet op een dwaal spoor wordt gebracht Omtrent den aanslag zelf geven wij nog de volgende bijzonderheden: De dader had zich achter de kiosk van een kran- tenverkooper verscholen. Toen de auto met den premier aan kwam rijden, kwam hij te voorschijn en gooide een bom naar hel rijtuig, en daarna nog een, die niet ontplofte. De chauffeur begree'p onmid dellijk het gevaar en versnelde zijn vaart, waardoor de bom: 7 a 8 M. achter de auto ontplofte. Het was stil op den weg en wegens de hitte liepen de meeste mensehen in de schaduw langs de 'hui zen, zoodat slechts weinigen gewond wer den. Zeven personen werden licht ge kwetst; alleen de kioskverkooper werd ernstig getroffen, omdat een splinter van de bom in de kiosk drong. De dadei trachtte te ontvluchten en verschool zich FEUILLETON. Uit het Engelseh van SILAS K. HOCKING. N 33 Die blik was genoeg. Douglas Wyburn w-as niet onder haar gehoor. Misschien wist hij, dat zij dien middag zou komen en had hij geweigerd te komen. Zij had daaraan te voren niet gedacht. Dit was zonder twijfel de reden. Wel nu, zij kon er zich niet over verwonderen. Na ailes, wat er tusschen hen was voor gevallen, zou hij niet verlangen haar we der te hooren zingen of haar zelfs terug te zien. Zij voelde hoe het bloed haar naar het gelaat steeg, terwijl deze gedachten haar door het hoofd gingen. En toch, over het geheel, voelde zij zich toch verlicht dat hij niet in de zaal was; zij zou nu vrijer kunnen zingen. „Ik zal vandaag een paar gezangen voor u zingen'?, zeide zij, terwijl zij haar lief, innemend gelaat tot den kleinen kring van patiënten keerde. Toen sloeg zij een paar accoorden aan en begon te zingen: ,Hoog omhoog het hart naar bo ven". Hoe spraken de woorden tot aller hart. Zij voelde hoe de woorden haar i«i de portiek van een huis, waar de po litie hem spoedig ontdekte; het is .ge bleken dat hij tot de arbeiders in de marmermijrien van Carrara behoort. Dit iis thans de 4e maal dat een aan slag op den Duce wordt gepleegd. In April 1924 werd melding gemaakt van een poging tot moord op Mussolini, toen deze buiten Rome in een auto reisde. De auto van den premier werd niet getrof fen, een dezen volgende auto echter werd door vele kogels geraakt. Vervolgens werd het vorige jaa*' tijdens de herden kingsfeesten van den wapenstilstand het complot van Zanibom c.s. ontdekt. De samenzweerders hadden in een in de buurt vaat het Paleis-Chjgi gelegen hotel een geweer opgesteld, dal gericht was op het balcon van dit paleis, waar, naar verwacht kan worden, Mussolini, een rede tot het volk zou houden. Eindelijk vuur de in April, een Engelsohie dame, miss Violet Gibson, een revolverschot op den Duce af, dat dezen lichtelijk aan don neus verwondde. Thans is het een, nog slechts achttienjarig, arbeider, die een nieuwe poging waagde, met geen ander resul taat dan dat eenige voorbijgangers wer den gewond. Aan goed geluk ontbreekt het den dictator zeker met. TYPHUS-EPIDEMIE IN WEST-DUITSCHLAND. In Hannover en 'Maagdenburg heerscht een ernstige typhus-epidemie, die steeds verder om' zich heen grijpt en een schrik- wekkenden omvang aanneemt. Men heeft lal van scholen gesloten en ze als hulp- barakken in gebruik genomen, omdat alle ziekenhuizen overvol zijn. De doktoren zijn dag en nacht in de weer, maar de epidemie grijpt zoo snel om zich heen. dat ze niet in staat zijn, alle ziieken te behandelen. Ook de verpleegsters kunnen het werk niet meer af, zoodat mén on dersteuning van elders heeft moeten aan vragen. Op de aanplakzuilen in de stad zijn kennisgevingen bevestigd, waarin de burgerij wordt aangespoord zich te la ten inenten, waartoe van gemeentewege gratis gelegenheid wordt gegeven. Te Hannover zijn de zwembaden geslo ten en wanneer de toestand niet spoedig verbetert, zullen ook de scholen moeten volgen. BINNENLAND. DE OPENING DER KAMERS. Wij lezen in ,Het Volk". Zaterdag is een vergadering van de beide s.d. Kamer fracties gehouden, jn welke vergadering het verdrag met België wederom' een on derwerp van bespreking uitmaakte en vervolgens de vraag van de bijwoning van de opening der Staten-Generaal werd behandeld. Ten aanzien van het verdrag met België kon, waar de tweede Memorie van Antwoord nog niet is verschenen, uiteraard geen definitief besluit worden genomen. Wat het andere punt van de betreft, wérd besloten, dat de Kamerfracties 21 Sept. a.s. de opening der Staten-Genêraal zuilen bijwonen. De 'Tel. herinnert eraan, dat de heer Albarda op 17 Sept. 1925 in ,.Het Volk" schreef, dat de openingsplechtigheid naar hiet uiterlijk mtfn of meer een betooging voor de monarchie en voor het Oranjehuis is, doch dit alles mag ons niet doen verge ten, aldus de S.D.AP.-leider, dat de plechtigheid zelve in haar wezen niet is een betooging voor de monarchie. Uit Stad en Provincie. hoorders troffen. Zij wendde haar hoofd om. ein zag hoe meer dan een traan schielijk werd afgewiseht. Haar eigen oogen werden vochtig, en een nieuwe uitdrukking kwam in haar stem, diep en teeder. Zij kon haar door de zaal zoowel hooren als voelen trillen. Haar gehoor haalde ternauwernood adem. Sommigen zaten met gesloten oogen, anderen staarden in de verte voor zich uit, anderen met gebogen hoofd veegden de stil vlietende tranen weg. De eenvoudige woorden van het gezang roerden een snaar aan in ieders gemoed.' Zij leden smart en pijn, en velen ondéé hen konden op niet beters hier op aarde hopen. En terwijl Floss voortzong en haar slem aan kracht en vertrouwen en uitdrukking won, hadden sommigen harer toehoorders een gevoel, alsof hun hart waarlijk omhoog werd getrokken. Douglas schrikte op bij de eerste tonen harer stem, alsof iemand hem had ge slagen. Dat is Floss Gresham", zeide hij, ter wijl hij de courant neergooide. Ik zou haar stem onder tienduizenden herken nen". Hij stond even later van zijn stoel op, en zette z',n deur een klein eindje open, en stond met zijn schouder tegen de post en zijn oor bij de opening. Hij was zeer bleek, en zijn lippen beefden telkens. Het gezang zou hem bekoord hebben, door elke andere goede zangeres voorge dragen, maar nu het gezongen werd door ZIERIKZEE. Morgen (Donderdag) gaan in de Concertzaal 's middags „M'n Neef uit Canada" en des avonds „de Wrekendn God", beide blijspelen van de bovenste plank, in uitnemende handen. Het laatste bovendien vol geheimzinnigheden en De- tectiven-spanning. Vrijdag, daar zal menigeen zich al op vergasten: het nieuwste van 't nieuwste, het succes van den dag, „da Spooktrein", waarin de griezel en de lach niet vair de lucht zijn. Het schijnt wel een bui ten gewoon sue 02 s te zijn. Na het uitnemende verslag van de „Haagsche Post" van 4 September, schrijft nu de „N. R. Ctrl." 0. m- in haar ochtendblad van j.l. Zondag: Wanneer men nu eens een echt sensa tiestuk wil zien, een stuk, waarbij men van den ijselijken griezel toch weer in een onweerstaanbaren lach valt, een stuk als een nachtmerrie, ook omdat 't even zot nuchter is in zijn oplossing van het spookmysterie, dan moet men dezen spooktrein vooral niet missen. In zijn soort is het een prachtig ding, kostelijk gevonden en vooral ook kostelijk volge houden, zoodat er tot het einde toe cli max is in de sensatie. Er is geen twijfel aan of al de toe schouwers in den vollen schojuwburg heb ben er van genoten. En het was dan ook Floss, deed het de diepste snaren van zijn gemoed trillen. Hij vergat de beleediging, die zij hem nog slechts weinige weken geleden naar het hoofd had geslingerd, vergat alles, behalve, dat hij haar liefhad. Hij zou aan haar voeten hebben kunnen vallen, lerwijl zij zong, om haar te aanbidden. Het ge zang was eindelijk uit en er heerschte diepe stilte, en hij sloop uit de kamer en begaf zich zachtjes door de gang naar de zaal. Buiten de deur stond hij stil en luister de. Floss las haar klein gehoor een hoofd stuk uit een der Evangeliën voor. Zij las Vöh het water te Bethesda, en van de fijÖönde menschen, die lagen te wachten töt( Ret water zou beroerd worden. Hij kende de geschiedenis zeer goed, en in zijn cynische buien had hij er dikwijls om gelachen. Maar terwijl Floss haar voor las met haar zachte, lieve stem1, scheen zij een nieuwe beteekenis te verkrijgen, Hij kon niet cynisch zijn, terwijl z-ij las, en de gedachte ging hem door liet hoofd, dat als alle vrouwen waren zoo als zij, hij misschien nooit zijn geloof zou hébben verloren. Vreemd genoeg, hij had haar nooit haar handelwijze kwalijk kunnen nemen. Hij had er zijn best toe gedaan en het was hem1 niet gelukt. Zijn liefde vond duizend verontschuldigingen voor haar. Het was haar schuld niet, dat zij slecht over hem dacht. Toen bet hoofdstuk teneinde was, ver bijzonder suggestief. Zonder een uitste kende voorstelling voor het echter toch niet opgegaan zijn. Van de regie, en de individueele spelers wordt hier veel ge vergd en de eene zoowel als de anderen bleken volkomen op de hoogte van hun taak. Buitengewoon was Schwab (wien ook de eer toekomt van de regie) als de huichelachtige haltechef. Zijn verhaal (onder hoeveel quasie te genstand er uit getrokken), het verhaal van den spooktrein en zijn vreeselijke. geschiedenis was op zich zelf een mees terstukje en hoe schrikwekkend was la ter zijn binnenvallen als het spook van den rampzaligen machinist. Behalve Schwab spelen in dit stuk Gim- berg en Kitty Posthumus, Jan van Ees en Lilly Bouwmeester als echtparen, Wilhel- rnina Kley als oude vrijster, Theo Fren- kel Jr. alsja laten wij niet zeggen wat, waait de grap zou er dan half af wezen maar het was uitstekend. Jo Feiten- Steenbergen als een zenuwachtige jonge dame, Dommelshuizen en van Gasteren als twee doortrapte schurken en Joh. Steenbergen Jr. als politieman. Wij noe men hen allen, omdat zij elk op Zijn wijze tot de vroolijkheid of den griezel hébben bijgedragen. Theo Frenkel tot beide. Bui tengewoon geslaagd was de vernietiging van den spooktrein met wat daaraan voorafging, een prachtig stukje imitatie. Maandagavond ging voor de eerste maal in onze st;ad in de Schouwb'urg- tent op de Balie, Eouwmeester's Revue, DUIZEND EN ÊÉN LACH. We hebben ons kostelijk geamuseerd 1 Jammer, dat die motor nukken had, hoor ik een bezoeker zeggen. Ja, dat weten we ook wel. Maar na afloop der voorstel ling zijn we even bij dat recalcitrante ding wezen kijken. Hij liep gesmeerd en beloofde plechtig beterschap voor de vol gende op voelingen, welk excuus wc accep teerden. Onze collega's in andere plaatsen heb ben niet te veel geschreven, toen ze be weerden, dat Bouwmeesfcer's revue, een vergelijking met die van Ter Hall, glans rijk kon doorstaan. Een revue is vooral eèn kijkspel, een oogenfeest. Onze verwachtingen waren na kennisnamé van zoowat alles wat hier omtrent geschreven en gezegd was, vrij hoog gespannen, méar dat zoo iets hier voor het voetlicht zou koimen, dal had den ook wij waarlijk niet gedacht. En dan denken we eerst en vooral aan de Kantfinale, die een openbaring was. Zoo iets moois hadden we nog nooit ge zien. Het was dan ook heel stil in de zaal toen deze scène werd vertoond. Men ontkomt eenvoudig niet aan de bekoring, die hiervan uitgaat. De clou vormt in deze afdeeling de kanten bruidssluier, ge dragen door in dezelfde stof gekleede bruidsmeisjes. Alles is van Parijsch maaksel. Snit en leekening zooals alleen een fijn besnaard Franschmian dat kan. Laten we de zilveren ridders, de v rencostuums en de brillanten niet ver geten. Zoo iets hoort thuis in de wonder lijke verhalen van de Duizend en één Nacht of in een sprookjesland, waar feeën rondgaan in prachtige gewaden, bestikt met diamant en beschenen door stralen van „unheimisch" licht. (In dit geval elee'- triseh). Naast een oogenfeest is deze revue een genieting voor het oor. De heer Nieu- vvenhuijzen heeft de bezoekers laten scha- jteren om zijn talent als komiek. Ad le-n is hij als weinigen, in deze eigenschap heb ben wij in hem het meest gewaardeerd. Henriëtte Davids heeft de komische eerste rol en dat die in uitstekende handen was, bleek uit de gulle lach en het applaus van de zichtbaar genietende toehoorders. Ook Kees van Dam dient genoemd. De andere artisten willen we niet ver gelen. Vooral mej. Bpesnach, Joh. Hees- wachtte hij, dat zij weder zou beginnen te zingen, maar in plaats daarvan begon zij te praten. Als het muzikale geklater van een stroom, daalde en verhief zich haar stem, terwijl zij sprak over de god delijke 'bedoeling, die vall op te merken in alle smart en lijden en verlies. Of hij geloofde of niet, hij voelde, dat ,zij geloofde. Oprechtheid klonk helder en duidelijk u?l ieder woord, dat zij sprak. En, of hij het besefte of niet, hij kwam dien avond dichter bij gelooven. dan in langen tijd het geval was geweest. Hij luisterde ademloos gedurende de weinige minuten, waarin zij sprak op haar eenvoudige, ongekunstelde wijze. Hij zag haar in een nieuw licht en een nieuw karakter. Hij haatte vrouwen, die dn het publiek optraden, die zich met de elle bogen een weg baanden door schreeuwen de menigten, en zich moeite gaven her vormingen tot stand te brengen op so ciaal of politiek gebied. Maar Floss' klei ne toespraak bekoorde hem. Haar lief talligheid werd er in zijn oogen grooter door, het verleende haar een nieuwe en onverwachte bekoring. Hij had haar reeds lief, maar nu werd er eerbied aan zijn liefde toegevoegd. Zij nam niet, zooals de meeste vrouwen uit de hoogste krin gen, er genoegen méde in gemak én weef de te leven, terwijl zij nooit haar gedach ten laten gaan, over iets anders dan over haar huis en haar kleeren. Zij was geen oppervlakkig meisje, slechts levende voor genot en om bewonderd te worden. Zij ters en Willy Luers hebben door hun zang velen, zoo niet allen, geboeid en be koord. Het orchest verdient met eere te wor den genoemd. Met zeer veel genoegen hebben we ook naar de muzikale afdee ling geluisterd. Een aanbeveling om deze Revue te gaan zien, lijkt ons eenvoudig overbodig ze spreekt voor zichzelf. Ons bezoek, na afloop der revue ge bracht aan de geheimzinnige wereld van het plankenland, waar de directie ons in de gelegenheid stelde al die rijkdom van kanten en 'bestikte gewaden nauwkéurig te bekijken, was een genieting apart. - Het Hofstadtooneel trad Dinsdag avond in de Concertzaal met Eabriciis' Indo-drama Eenzaam" voor 't voetlicht, in welk stuk de heer v. d. Lujgt de hoofdrol vervult. De zaal was stampvol en de aandacht zooals men zou mogen verwachten, wan neer dergelijke stukken gespeeld wor den door artisten, die zich grooten naam hebben gemaakt in de tooneelwereld. Van den eenzamen controleur op een afgelegen buitenbezitting in onze Oost, waar hij bijna nooit een Europeaan ziet en totaal aan zichzelf is overgeleverd, heeft de heer v. d. Lugt een piracht- creatie gemaakt. We hebben genoten van zijn schitteren de vertolking en van het fijne, stille spel! Een zeer groot deel van 't publiek even zeer, want een langdurig applaus klonk telkens na ieder bedrijf als bewijs van waardeering voor de prachtcreatie die de heer v. d. Lugt van Van Bijlevoorde had gemaakt. Van de andere spelers dient vooral Roemer genoemd te worden, die z'n rol van ervaren Indiscb-man talentvol naar voren bracht. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. EEN MOORD EN EEN ONTVOERING. In 'in perceel ojp: de Balie heeft zich voor eenige dagen een ontzettend dra}ma af gespeeld. Men vond 's mórgens den heer des huizes, een rijke Engelschman, Fal coner genaamd, door een dolksteek ver moord, voor zijn bed liggen. In zijn krampachtig gesloten rechterhand, hield hij een lapje rose cachemire geklemd, vermoedelijk afkomstig van een peignoir. Dadelijk werd de politie gealarmeerd en de twee scherpzinnigste rechercheurs, de heeren Willem en Harry Dickson werden met het onderzoek belast. Zij stonden voor een zeer zware taak, het dadelijk ingestelde onderzoek wees uit, dat die misdadigers de wijk naar New-York hadden genomen, terwijl tevens bleek, dat zij de dochter van den vermoorde uit diens eerste huwelijk, tegen haar wil ont voerd hadden. Door de familie van den vermoorde daartoe aangezocht, vertrok ken de heeren Willemen Harry Dickson met de eerstvolgende gelegenheid naar Amerika, ten einde het spoor der bandie ten daar verder te volgen. Inderdaad ge lukte het hun, na vele wederwaardigheden het complot te ontmaskeren en de schel men in te rekenen. Hoe dit geschiedde en aan welke gevaren de heeren Willem en Harry Dickson daarbij bloot stonden, kunt U Zondagavond 19 September a.s. aanschouwen in de Schouwburgloige op. de Balie. In verband met de opruiming van tie vele décors, noodig voor de uitgebreide revue, wordt Vrijdagavond in de Schouw - burgtent op de Balie niet gespeeld. Zaterdag en Zondag komt liet ensem ble Sluijters met Majoor Wonderolie", behoorde tot een hooger en edeler type. Toen Floss weder begon te zingen, was het hem onmogelijk langer buiten de ka mer te blijven. Het was niet genoeg naar haar te luisteren, hij moest haar ook zien. Naderhand zou zijn smart des te dieper, zijn gevoel van eenzaamheid des te grooter zijn, maar hij kon er niets aan doen. Zijn ziel smachtte naar een blik op haar gelaat. Misschien zou hij achterin kunnen sluipen, zonder dat hij werd opgemerkt, of als zij hem' zag wat deed het ertoe? Zij wist, natuurlijk, dat hij in het ziekenhuis was, en zou dus niet verbaasd zijn. Zij zou hem natuur lijk niet herkennen", in de beteeken'is, die gewoonlijk aan dit woord wordt ge geven. Ook zou hij haar niet herkennen, maar niettemin zou hij zijn smachtend hart aan haar schoonheid laven Zij keek op haar muziek en zag niet, dat de deur open ging. Hij trad binnen zonder eenig leven te maken en nam plaats achter een man met breeden rug, en bleef onopgemerkt tot het einde. Floss zong: ,.Kom tot Uw Heiland, toef ilanger niet", toen hij de zaal binnentrad. Daarna zong zij Houdt gij mijn handen beide, met kracht omvat". Toen het ge zaag: ,,De Heer is mijn herder", en zij eindigde met: Er rvischt langs de wol leen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1