Zierikzeesche Nieuwsbode geen Muziekinstrumenten nf Meubelen, E. HOLTY-APPELS, 1 Koopt geen Kachel Beter en goedkaoper dan anders soorten. abonnement: Maandag 13 Sept. 1926. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. Dr. LIESKER DONDERDAG 23 SEPT. KOOPT Nieuwe Haven, O 204, Zierikzee. Kermis Donderdag extra verlaagde prijzen. Wed. Weltevreden-Nijveld. BUITENLAND. van af f 8,50, Ga liever zien. N.V. ASSELBERGS' IJZERHANDEL Plattebuis Kachels ZeeSands Hoendermeel NSerk V. P. Z. Onder regelmatige controle der V. P. Z. Ais Uw Kinderen PUROLIf rijs per 3 maanden f 1,50, franco per post 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 83ste JAARGANG. - No. 11439. Inzending op den dag van uit- Dir. A. J. DE LOOZc Jr. Uitg-Redacteur M. J KOSTEN, gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Oct. a.s. verschijnende nummers GRATIS. houdt Donderdag 16 dezer geen spreekuur te Zierikzee, maar alvorens prijs te hebben gevraagd in het van ouds bekende adres Enorme keuze, volle garantie. Termijnbetaling. Aanbevelend, Algemeen Overzicht. DUITSCHLAND VOLKENBONDSLID Vrijdagvoormidda.g heeft le Genève de plechtige intrede der Duitsche delegatie in de Volkenbondsvergadering plaats ge had. De voorz. van de hooge vergadering, de Z.-Slavische minister van buitenl. zaken, ontving de Duitsche delegatie, voorz. dr. Stresémann, welke een rede hield, die een voorzichtig dat past aan een diplomaat karakter droeg en geen tactlooze toe spelingen bevatte. De rede verwierf1 lui den bijval en maakte een goeden indruk, maar de groote geestdrift kwam toen de Fransche minister Briand zijn orato riseh talent in 't vuur bracht. Al zijn dichterlijke gaven wendde hij aan en ver zekerde, dat voortaan nooit meer oor log tusschen Frankrijk en Duitschland be slaan zal en dat deze volkeren, die reeds zooveel heldenmoed op de slagvelden hebben getoond, thans hun goede eigen schappen op, vredesgeöied in loyale samenwerking zullen loonen. Eindeloos applaus begroette Briand's redevoering, terwijl een BriLseh afgevaardigde in op laaiende geestdrift opsprong en met levendige gebaren zijn „Leve de vrede!' door de zaal slingerde. Onder algemeene geestdrift was toen de plechtigheid ten einde. Laten we voor de menschheid hopen, dat het geen ijdel woordspel is geweest, wat Europa's staatslieden aan het meer van Genève hebben verzekerd. WOELIG GRIEKENLAND. Generaal Kondilis. die z'n voorganger zoo netjes van den troon wipte, wordt op zijn beurt bedreigd door zijn wapen broeders, die Donderdag weer eens naar de macht grepen. Volgens berichten uit Athene, waarheen men immers geen uilen behoeft te expe dieeren, schijnt evenwel deze militaire ac tie mislukt ein zou de regeering van Kon dilis den toestand alweer beheerseben. Uit de telegrammen in ons Vrijdag nummer heeft men kunnen lezen, dal de opstandige republikeinsche garde, die weigerde het nieuwe bewind te erkennen en er zelfs aan dacht een nieuw directo rium uit te roepen, dcor de regeeringsge trouwe troepen werden omsingeld en zich ten slotte moesten overgeven. Blijkbaar was 't pleit hiermede beslecht, doch toen de regearingstroepen terug trokken, be gonnen de garden den aanval. En weldra ontstond er, na deze verraderlijke over val, een verwoed gevecht tusschen de beide militaire partijen. Naar 't schijnt slaagden de republikeinsehe garelen in met pantserauto's hun kazerne te ver laten en deden zij een poging om ver schillende regeeringsgebouwen te bezet ten. Door de aldus pntstane straatgevech ten, waaraan ook gewapende benden bur gers schijnen te hebben deelgenomen z'ijin vele burgers gedood. Het heet, dat 't com munisten waren, die aldus steun verleen den aan de -muiterij van de garde, terwijl ook het vermoeden is geuit dat monar chisten bij deze actie de hand in het spel hebben. Thans is de rust voorloopig weerge- keerd, het verkeer in de hoofdstad her steld, maar de openbare bijeenkomsten blijven nog verboden. w%. AANSLAG OP MUSSOLINI. Zaterdagmorgen heeft Mussolini weer eens ervaren, wat het beteekent dictator Nieuwstraat D 236. voor Heeren, Jongeh. en Kinderen, in Gabardine-, Loden- en Gummistoffen. NIEUWSTE MODELLEN. ZIE DE ETALAGE. KLEERMAKERIJ. ibi. 1 op een plaatje. Prachtcollectie ruim 200 Haarden en Kachels Lievevrouwestraat 41 Bergen op Zoom. i N.B. Ook zwaar vernikkelde te zijn. Toen hij per auto over het Porta- Piaplein reed om zich naar zijn paleis te begeven, wierp een jongeman, Ermete Giovannini geheeten en steenhouwer van beroep, een bom naar de auto. De bom trof het zijraampje, viel vervolgens op en grond en ontplofte, terwijl de auto zijn weg vervolgde. De scherven, welke door d-e zeer krachtige ontploffing wer den veroorzaakt, verwondden vier voor bijgangers licht. Zij werden naar het hos pitaal gébracht. De Duee bleef ongedeerd. Giovannini, die in 1908 in Casanuovo di Carfagnana is geboren, werd onmiddel lijk door de agenten der escorleerende auto in hechtenis genomen. Hij verklaarde 's ochtends door de bergen uit het bui tenland te zijn aangekomen en geen pas poort te bezitten. Mussolini heeft deze gelegenheid on middellijk aangegrepen om er p-clitieke munt uit te slaan. Van het bal con van zijn paleis heeft hij een rede gehouden, waarin hij den lof zong van het foscisme. Een groote me nigte'juichte den dictator geestdriftig toe. weegbaar zal worden gemaakt en een 200 M. verder de Eendracht op, dan vol gens het thans bestaande plan. KERKWERVE. Spoedeischende verga dering van den gemeenteraad, gehouden op Zaterdag 11 Sept. j.l. Aanwezig alle leden, behalve wethouder Viergever en dhr. der Weduwen, van wie kennisgeving c'er absentie was ingekomen. De opening geschiedt door den burgemeester. Bij liet lezen der notulen maakt weth. v. d. Cin- gel de opmerking, dat bij het besluit om trent het -toestaan der 25 cent betreffen de het Ziekenhuis, tevens bepaald was: „indien de andere gemeenten het ook doen". Alle leden bèamteu dit. De toe voeging zal worden aangebracht. Ingeko men was onder meer een aanvraag van de Bataafsche Import-Mij. om vergunning lot het plaatsen van een pömip voor het sf tappen van benzine vóór de werkplaats van W. Lemsom Jr. B. en W. stellen voor de vergunning tot het plaatsen der pomp op gemeentegrond, het reservoir Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Zaterdag, de eerste van eenige béteekenis van de kermis, mocht zich in een vrij druk bezoek ver heugen, waartoe het weer, dat eerst tegen den avond wat ongunstiger werd, niet weinig medewerkte. Er heerschte hier en daar een gezellige drukte. Vooral de vele gelegenheden waar dansmuziek gegeven werd, trokken de belangstelling der jeugd, die tegenwoor dig, meer dan voorheen, behoefte schijnt te gevoelen haar beste beentje voor te zetten. In den tuin van „Concordia" wordt heden (Maandag) avond een danswedstrijd gehouden, waarvoor fraaie prijzen te zien in de étalage bij de firma Blom Sens zijn uitgeloofd. Behalve een enkele dissonant, verliep de kermis zonder incidenten en ging het over 't algemeen zeer gemoedelijk toe. Zondagavond vond in de Concertzaal de eerste' tooneelvoorstelling plaats, die goed was bezocht. Het Hofsladloeneel is hier zeer ge wild. De heer en mevr. van der Lugt- Meisert trekken reeds gedurende enkele jaren velen naair de Concertzaal waar va;n hun prachtig spel genoten wordt. Mrs. Cheyney's verdwijning, een blij spel, waarin Annie van Ees de hoofdrol vervult, heeft Zondagavond ten zeerste voldaan. De geestige dialogen, de spannende in trige, de goede toon alles werkt mede voor een goed blijspel, dat door het ge zelschap uitstekend voor het voeflicht is gebracht. Bij den lof, die andere bladen het blij spel van Lonsdale hebben toegezwaaid, voegen we graag de onze. De verdwijning van m'rs. Cheyney aan het slot, dat werkelijk pakt, was alleraar digst gevonden. De dames en heeren werden alle har telijk toegejuicht. Voor hedenavond staat De Nu uwe. Hue- ren op de rol, met Dr. Willem Riooyaards de vertaler en regisseur, als gast. 1 In de Schouwburg tent op de Balie gaat vanavond de eerste voorstelling van DE DUIZEND EN EEN LACH. de geweldige succes-revue van Bouw meester. Reeds eerder schreven we er een en ander over in ons blad en memoreerden wat andere bladen over deze praeht-re- vue hebben gezegd. De pers is eenstemmig van oordeel, dat hier werkelijk iets buitengewoons wordt geboden. In Tilburg moesten zeer onlangs, teen deze revue daar werd vertoond, honder den worden teleurgesteld. Na Zierikzee wordt deze schitterend gemonteerde re vue gedurende anderhalve maand in het Casino te Rotterdam vertoond. We zijn dus ditmaal vóór. Het hoofdbestuur van de vereeniging 4,Schuttevaer" heeft aan den minister van Waterstaat verzocht het daarheen te lei den, dat, als dan toch bépaald voor de streek noodig is, dat er een brug over „de Eendracht" komt, deze ten deel© be- Waar niet vertegenwoordigd, wende men zich rechtstreeks tot de VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" te GOESj Telefoon 162. Sept. j.l. Voorz. de heer W. L. Klos, wnd. burgemeester. Tegenwoordig 5 leden en de secretaris. Afwezig de heeren J. Bo- jier en D. K. Rijstenbil. De voorzitter doet mededeeling van den uitslag der ge houden aanbesteding van de leverantie van kolen voor den a.s. winter en van den gehouden openbaren verkoop van de gemeenlemestvaalt. Overgelegd wordt een exemplaar van 't goedgekeurd raads besluit van 20 Aug. j.l. tot wijziging der begrooting voor 1926. Een schrijven van Ged. St., meldende; dat de van hunnent wege gedane opneming der kas en boe ken van den gemeente-ontvanger op 17 Augustus* j.l. geen aanleiding geeft tot het maken van eenige opmerking. Beslo ten wordt de eerstdaags leegkomende ge meentewoning te verhuren aan P. Bolier Jz. Aan den heer D. J. Visser wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar bij den Burg. Stand. De terreinen achter de gemeente-woningen worden wederom voor een jaar verhuurd aan de huurders dier woningen. Vastge steld wordt de begrooting der ink. en uitg. voor 1927. Voor den gewonen dienst in ontv. en uitg. op f 38107,175 en den kapitaaldienst in ontv. en uitg. memorie. De begrooting voor 1926 wordt gewijzigd met een vermeerdering van ui tv. en uitg. van f 7&0. Aan de schielvereeniging „Prin ses Juliana" wordt weder voor 1926 een subsidie uit de gemeentekas toegekend, terwijl besloten wordt den ontruimings- termijn van de muziektent op dc markt voor 1926 te verlengen tot'begin Nov. Vrijdagavond reed de oudste zoon van de wed. M. D., met een geladen wa gen materialen, voor het bouwen van een nieuwe woning cp het land, in de Langeweg, gelegen aan de grens der ge meente. Doordat hij met het voertuig rond een hoop zand draaide, kwamen de lange stellingpalen daarin, waardoor de wagen kantelde en de voerman tus schen het hout bekneld geraakte. Eenige personen die daar juist aanwezig waren, hébben hem uit zijn benarden toestand .verlost. De dokter die in de onmiddellijke nabijheid woont, was spoedig ter plaatse en heeft de patiënt, die veel pijn had, per auto naar zijn woning vervoerd. Beroepen: Te Lopik, A. Wijngaarden te Baarland. Te Laren (N.-H.), L. Hoor weg te Purmerend. Bedankt: Voor Heinenoord, H. van dé Zanden te Z.-Wapenveld. ZIERIKZEE. Zondagavond nam ds. C. J. Wielenga afscheid van Zijne gemeente. Tot tekst had hij genomen Hebr. 13 8. Na de prediking werd hij op zeer waar- deerende wijze toegesproken namens, den kerkeraad door dhr. D. Mulder en na mens de olasse door ds. Z. Hoek van Zonnemaire. De gemeente zong den schei- Menden leeraar toe de zegenbede uit psl. |12l 4 en.1 ps. 134 3. Het kerkgebouw kon ternauwernood het groot getal hoor ders bevatten. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Maassluis, J. P. Melje- rink te Nieuwpoort. Geref. Gein. Beroepen: Te Ridderkerk, R. Kok te Gouda. Oud-Geref. Kerk. Aangenomen: Naar Rhenen, J. Vijver berg teEist (U.) ONDERWIJS. |Mej. A. E. Smelt, leerares Nederlandseh aan de H.B.S. te Zierikzee," is tot lijdelijk leerares aan de 1-i.B.S. te Hilversum be noemd. komt op grond van den eigenaar, te ver- leenen, tegen betaling van een recht van f 1 voor eens. De heer Beije vraagt, hoe dat in andere gemeenten geschiedt? Dc voorzitter geeft nadere toelichtingen, en na nog enkele besprekingen daaromtrent, wordt de gevraagde vergunning z.h.s. ver leend. Een ingekomen adres van den Po litiebond wordt aangehouden tot een vol gende vergadering. Aan de orde is thans punt 3, het converteeren der restant-lee ning van f 18C00, waarvoor deze spoed eischende vergadering was belegd, daar het gebeurd moet zijn voor de eerstvol gende vergadering van Ged. Staten. B. en W. hebben deze zaak, die reeds in de vorige vergadering was besproken verder afgewerkt. Het geld kan verkregen wor den tegen 43/j pCt., terwijl nu 6 pCt. moet worden betaald. Dit geeft over de nog komenden tijd een aanmerkelijke be- bezuiniging. Op dit oogenblik is deze zaak geheel in orde. B. en W. stellen daarom den Raad voor hen te machtigen de con cept-overeenkomst te sluiten, indien dit niet afwijkt van de gehouden besprekin gen en gewisselde stukken. Z.h.s. aange nomen, die machtiging te verleenen. Nog was'ingekomen een verzoek van den heeir J. J. Steur, om eervol ontslag uit het ambt van secretaris-ontvanger van 't buT- gerl. armbestuur met ingang van 1 Jan. •1927. Z.h.s. wordt dit ontslag eervol ver leend. De beide overige gemeentebetrek kingen zullen in de volgende vergadering worden besproken en daaromtrent een besluit worden genomen. B. en W. wbr- deen gemachtigd sollicitanten voor de opengevallen betrekking op te roepen, tegen een jaarwedde van fl 100, 'met twee jaarlijksehe verhoogingen van f 25, bij goed voldoen. De heer Fondse vindt f 100 genoeg en geeft een voorbeeld van een andere gemeente. De voorzitter en de heer v. d. Sluis vinden, dat met het oog op het werk, de verantwoording der gelden, borgtocht enz., behoorlijk dient le worden betaald. Eveneens wordt aan hen machtiging verleend tot 't oplossen van een paar kwesties, betreffende het loozen van afvoerwater. Bij de rondvraag informeert de heer v. d. Sluis nog naar de spuikraan, waarop de voorzitter ii> lichtingen geeft. Vervolgens sluiting. SCHERPEN1SSE. Vergadering van den zich bezeerd hebben (Jebruik dan dadelijk EECHT24KEN OVERTREDING LOTERIJWET. De kantonrechter te Goes had 9 land bouwers uit Noord-Beveland vrijgespro ken van een ten laste gelegde overtreding van de Loterijwet. Verdachten zouden als bestuursleden eener landbouwverloting de lotengelden niet uitsluitend voor aankoop "7an prijzen hebben besteed. De ambtenaar, van fiet O.M. was van dit Vonnis in hoo- ger beroep gegaan en nu diende de zaak Vrijdag voor de rechtbank te Middelburg. De subsituut-offieier van justitie bleek het niet eens te zijn met den ambtenaar en vroeg bevestiging van het vrijsprekende vonnis. YERKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 9 Sept. Ten overstaan van notaris J. C. Daleb'o ut te Renesse werden heden alhier voor zijn principaal publiek verkocht: kalfvaarzen voor f 256. f 200, f 274 en) f 275. RENESSE, 10 Sept. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebcut werden heden voor dhr. C. J. Kooman alhier in hel open baar verkocht: ledige vaarzen voor f 151, f 170, f 163 en f 166; een koe voor f 169; kweekzeu.gen voor f 1301, f 121 en f 127. KERKNIEUWS. gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 10 A Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te De Lier. D. M. Blankhart te Nijverdal. Te Mijdrecht, S. C. Groe- neveld te Leerdam. Te Breskens, A. Keers te Stitswerd. Te Nieuw-Loos- drecht, E. Warmoets te He er de. Aangenomen: Naar Pette, cand. G. S. Pijlgroms te Sneek. Bedankt: Voor Hippolytushoef, A. J. P. Boeke te Sehoorl. BRUIN1SSE. Voor de op Vrijdagvaond j.l. gehouden herstemming voor 2 nota belen zijn ingeleverd 55 stembriefjes. Uit gebracht zijn op de heeren J. Beekman Lz. 36. F. D. van Vessem 30, Joh. M. Otte 20 en Chr. van Erkel 9 st. Gekozen derhalve de heeren Beekman en Van Vessem. Geref. Kerk. TAN HEINDE EN VER. In verband met treurige familie verhoudingen heeft'de 3Ó-jarige landbou wer Dietzel te Altenburg in Thüringen, zijn vrouw, zijn 21-jarige stiefdochter, zijn 13-jarigen zoon en vervolgens zich zelf van het leven beroofd. Van het ge- heele gezin blijft slechts een 3-jarig ion ic tje over. Het aantal millionairs in Dolla.ri.ka daalt. In 1917 waren er 11800, thans nog 11000. Men schrijft zulks toe aan het feit, dat indivjdueele „groote zaken" steeds minder mogelijk worden. Het door Primo de Rivera uitge schreven driedaagsche plebisciet eindigt heden. Alle Spaansehe mannen en vrou wen 'boven 18 jaar moesten vóór of le gen het Directorium stenimen. Voor de eerste maal stemden de Spaansehe vzou1- wen mee. Te Parijc zal, naair het te Wecnen verschijnende Tagblatt thans bevestigt, de ontmoeting tusschen kroonprins Ka- rel van Roemenië en zijn ouders plaats hebben. De koning en de kroonprins heb ben zich reeds met elkaar verzoend en de koningin komt voor de "verzoening naar Parijs over. De kroonprins zou, daar worden verzocht naar Roemenië terug te keeren, wacrrop de terugreis gemeen schappelijk zou worden ondernomen. Spanje houdt over 2 jaar op lid van den Volkenbond te zijn. In hoffelijke termen heeft de Spaansehe regeering me degedeeld, dat '1 verschil in behandeling tusschen Duitschland en Spanje de reden is voor haar uittreden. Zware stormen en Tegens héboen in Japan gewoed, waardoor vele huizen ingestort zijn. Er zijn 30 slachtoffers te betreuren, terwijl 30 personen vermist worden. Op tal van plaatsen hebben aard verschuivingen plaats gehad en zijn brug gen ingestort. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De spoorwegramp. De Minister van Waterstaat heeft bepaald, dat omtrent da ontsporing van trein 218 der Nederland- sehe spoorwegen tusschen Voorschoten en Leiden op 9 September 1926 een onder zoek in het openbaar zal geschieden, en heeft benoemd tot leden van de commis sie van onderzoek ten aanzien van dat ongeval: prof. dr. J. Kraus, oud-minister van Waterstaat te 's-Gravenhage, tevens voorzitter, prof. mr. E. (M- Meyers, hoog- leeraaT aan de rijksuniversiteit te Leiden; ir. A. H. W- van der Vegt, hoofd-inspec-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1