Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND'! DOEM ROOMBOTER Iedereen bezoekt Bouwmeesters Rsvus behalve ik, maar... ik beu ook een Beter en goedkouper dan andere soorten, abonnement: Woensdag 8 Sept. 1926. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. H.H. Adverteerders buitenland. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Zeelands Hoendermeel Merk V. P. Z. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 83ste JAARGANG. - No. 11437. Dir. J. DE LOQZE Jr. Uitg-Redacteur M J KOSTEN. van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. worden verzocht groote Adverten- tiën, bestemd voor het nummer van a.s. Vrijdag, ons Donderdag te doen toekomen. Ni Vrijdag morgen 11 uur kunnen geen Adver- tentiën meer worden aangenomen. Ter voorkoming van teleurstelling gelieve men dus niet tot het laatste oogenblik te wachten met inzenden. DE DIRECTEUR. Algemeen Overzicht. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Getrouw aan de traditie, om telken jare op den Zondag vóór de opening van de Volkenbondsvergadering te Genève in de St.-Pieterskathedraal aldaar een plech tige godsdienstoefening te houden, heeft men Zondag j.l. in die kerk ook nu weer een plechtige dienst gehouden, waar de beroemde aartsbisschop van Upsala, op uitnoodiging van de protestantsóhe ker ken te Genève voorging. De kathedraal was stampvol. De aartsbisschop, die tot tekst had ge kozen de spreuk uit Marcus: Hebt het zout bij U en den vrede onder elkander, betoogde, dat inderdaad geen wezen lijke vrede mogelijk is, zonder het zout der waarheid en der gerechtigheid. De vrede zal nooit kunnen worden opge bouwd op bijzondere eigenbelangen en op egoïsme, maar slechts op de rots van wijsheid, gerechtigheid en vertrouwen. De aartsbisschop sprak den wensch uit, dat de beslissingen van de plechtige Vol- kembondsvergadering wijs en moedig en verheven zullen zijn. Zij zullen dan zeker een bondgenoot vinden in het hart van ieder eerlijk rnensch. Zij, die den moed zullen hebben eerlijk eigen egoïsme en dwalingen te bekennen, zullen zich een groot vertrouwen veroveren, want de ge hoorzaamheid aan Gods geboden is toch steeds de beste politiek in het openbare, zoowel als in het particuliere leven. ONRUST IN SPANJE. Niettegenstaande de geruststellende te legrammen van Primo de Rivera aan di verse buitenlandsche bladen, welke in lichtingen hadden gevraagd over den toe stand in Spanje, waaromtrent vreemde geruchten liepen, blijkt achteraf toch dat er in het land van Alfonso wel degelijk groote onrust heersehte, tengevolge van de groote oneenigheid onder de militairen en hun „junta's" onderling. Alle artille rie-officieren, behoudens die welke in |Ma- rokko dienst doen, hebben hun ontslag gekregen wegens verzet tegen de krijgs tucht. Op verzoek van het directorium is de koning naar Madrid teruggekeerd. Na een onderhoud van hem met Primo de Ri vera is over geheel Spanje de staat van beleg afgekondigd en zijn de disciplinaire maatregelen tegen de arttillerie-officieren vastgesteld, n.l. ontheffen van alLe in- specteuren en officieren der artillerie uit hun functie en hun te verbieden den uni form1 te dragen. Een officieuze meedeeling verzekert, dat Maandagavond het militaire conflict bijna geheel geëindigd was. Alle organisaties hadden hun onderwerping reeds aangebo den. De eorpsoomroandanten en de offi cieren, die de beweging aangesticht heb ben, zullen voor den krijgsraad gebracht worden. De meedeeeling legt er den na druk op, dat de jongste gebeurtenissen geenerlei politieke -of militaire revolutie beteekenen, doch een zuiver corporatief verzet van commandanten en officieren- tegen regeeringsmaatregelen, zonder dat de troep, die steeds de tucht getrouw is gebleven, daarin betrokken was. Er wordt groote beteekenis gehecht aan het feit, dat admiraal Maigaz zich op het oogenblik in Madrid bevindt. Ad miraal Magaz was vóór de jongste -reor ganisatie der regeering vice-president van hel Directorium, doch werd, daar Primo de Rivera zijn invloed duchtte, tot aftre den genoopt en met een speciale missie naar het Vatikaan belast. In Parijs is men van oordeel, dat Primo de Rivera de quaestie van Tanger heeft opgeworpen om de aandacht; af te wenden van da politieke moeilijkheden In eigen land. Het gerucht, dat de Spanjaarden begonnen waren de Spaansche zóne in Marokko te ontruimen wordt tegengesproken. DE SPOORWEGRAMP IN HANNOVER. In het asyl voor onbehuisden te Berlijn zijn twee personen gearresteerd, n.l. de 2f2-jarige wetklooze Weber en de 21- jarige muziekonderwijzer Schlesiinger, wel ke verdacht werden van de onlangs ge- pleegden aanslag op een trein te Leiferte in Hannover, waarbij ruim 20 personen den dood vonden. Na een langdurig verhoor legden beide verdachten een volledige bekentenis af. Weber heeft zijn onschuld het langst volgehouden, maar nadat hem het pro cesverbaal van de bekentenis van Schle- singer voorgelegd was, zag hij in dat langer ontkennen niet baten kon. Het doel van den aanslag is berooving geweest en reeds een dag vóór den aan slag bij Leiferte heeft Sehlesinger een zwaar stuk ijzer op de rails gelegd, waar over de sneltrein naar Amsterdam moest passèeren. Uit een boschje langs den, weg zagen de mannen echter, dat de lo comotief het ijzer op zij schoof. Daarcinti besloten zij den tweeden aanslag dcor losschroeven van de moeren der dwars liggers te beproeven 0m1 beter kans van slagen te hebben. Den geheelen dag heb ben ze telkens tusschen het pacseeren van twee treinen, aan de schroeven -ge morreld totdat de rails eindelijk loslieten. Toen de locomotief nu werkelijk derail leerde, schrokken zij echter zoo hevig van het dj>or hen veroorzaakte ongeluk, dat zij den moed misten 0111 de slachtoffers, quasie als helpers te berooven, zooals het plan was, en zij zonder eenig voor deel van den aanslag gehad te hebben, overhaast gevlucht zijn. NOODLOTTIGE BIOSCOOPBRAND. Omtrent den noodlottige» biiosiicop- brand in het Iersche dorp Drum Collo- gher kan nog medegedeeld worden, dat de bewoners in grooten getale naar de „bios" waren gegaan, die ondergebracht was in een houten schuur, met éé(n in gang, die men nog wel met een ladder m'oest bereiken. Tijdens de voorstelling raakte een film in ib'rand en in een omme zien stond heel de schuur in lichte laaie. Er, ontstond een razend gedrang naar de deur en daarna bezweek de ladder. Degenen die geen heenkomen 'haddon kunnen vinden mannen, vrouwen en kinderen werden aan hun lot overge laten, want voo-r hen was er geen uitweg. Het heele drama was in ruim een uur afgespeeld. Toen de vlammen gedoofd waren, lagen in den wrakhoop slechts onherkenbare m'ensehelijke overblijfselen. Verscheidene slachtoffers waren mo-eders met haar kinderen. Een geheel gezin kwam om. Volgens een van de vele- Le zingen, ontstond de brand door het weg werpen van een eindje van ,een brandende eigaret en zoo raakte, toen de voorstel ling op de helft was, de film in brand. De vlam sloeg over op andere films die op een tafel er vlak bij, lagen. Vrouwen en kinderen riepen toen de vuurzee na derde, hartverscheurend om hulp of vie len in zwijm. Er waren geen bluschmid- delen bij de hand, om den vurigen oven te dooven. De politie en de andere dor pelingen snelden toe, maar konden niets beginnen. De president van den Iersehen Vrijstaat, Cosgrave, heeft de mis van requiem bij gewoond in de dorpskerk, waar tde slacht offers, voor zoover ze herkend en gekist zijn, waren bijeengebracht. Er hadden ontroerende en hartverscheurende tconee- len tijdens de godsdienstoefening plaats. Het aantal dooden bedraagt 51, w.o. 20 kinderen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Op de kermissen alhier heeft imen meestal zeer bijzondere attrac- tie's, vooral in den vorm van goede too- neel-voorstellingen, doch dit jaar spant hierin de kroon. Wij wisten het reeds eenigen tijd offi cieus, doch wij kunnen onzen lezers nu definitief mededeelen dat het bekende en zoo gerenommeerde Revue-gezelschap van Louis Bouwmeester gedurende vier kermisdagen (13 tot en met 16 Sept.) hier in Zieriikzee zal optreden met de succes Revue Duizend en Een LacK De pers stelt de Revue van Bouw meester boven die van Henri ter Hall en dit zegt genoeg. Wij zullen onzen lezers dezer dagen een renojmmé geven van cri- tieken, doch nemen voorloopig iets over van hetgeen een collega uit Tilburg schrijft, in welke plaats de Revue verle den week speelde. Schrijvende over de opvoering van bo venstaande revue te Tilburg, is hij van meening, dat deze, revue, wat décor, ensceneering, costumeexing en verlichting betreft, het bij vergelijking met de laat ste revue van ter Hall, glansrijk' wint. Hoewel zijn verwachting hoog gespan nen was door de uiterst gunstige recen sies, zoowel in de groote als provinciale pers, bekent hij ronduit, dat zijn verwach ting verre overtroffen is. In de Brillant finale zijn in de costu mes meer dan 200.000-Strass brillanten uit de hand verwerkt. Deze scène is een festijn voor 't oog. Bovendien kunnen de bezoekers eens hartelijk lachen om de koddige situaties die in deze revue ver werkt zijn. Het orchest staat onder lei ding van den heer Jules Susan, die reeds elders lauweren heeft geoogst. Wij behoeven hieraan niets toe te voe gen. Kosten noch moeite worden door den heer Louis Bouwmeester ontzien om ons hef beste van het besAfe te brengen. Zelfs een eigen electrische 'iohtniachme wordt medegebracht, enz. enz. Sieni Nieuwenhuizen, de bekende ko miek, Henriëtte Davids, de dolkomische Revue-artiste, Mimii Boesnach, kortom' de zelfde artisten, die deze Revue ook in den Haag en Amsterdam speelden, ko men naar hier. Donderdag 16 Sept., op den laalsten kermisdag, wordt een matiné gegeven van de grootee Revue, terwijl Woensdag 15 Sept. iets bizonders voor de jeugd gegeven wordt, n.l. Piet de Smeerpoets in Tooverland, het beste wat in Neder land voor de kinderen geboden w|o;rdt. (Men zie de advertentie, waarin de op voering wordt aangekondigd. Bij de opsomming van hetgeen er dit jaar op de kennis komt of reeds gearriveerd is, hebben wij geheel on opzettelijk het van ouds bekende wa felkraam van de familie van Bezooijem weggelaten. Gaarne herstellen we dit verzuim, te meer daar dit jaar het wafelkraam een fiinke verbetering heeft ondergaan. De gelegenheid om een fijne broze wafel te gebruiken is uitgebreid. Behalve de drie fiinke kamertjes heeft men thans ook een veranda, waar men bij goed weer de kermisdrukte kan gadeslaan onder het genot van het fijne gebak. BURGH. De Raad besloot jn zijn Maan dag j.l. gehouden, vergadering tot aan neming van het voorstel van het bestuur van het Ziekenhuis tot_ overname dezer inrichting door de gemeente, mits alle gemeenten op Schouwen en Duiveland een besluit in denzelfden geest nemen en de gemeente door een vertegenwoor diger in het 'bestuur medezeggenschap krijgt. ZONNEMAIRE. Het dames comité, dat zoo welwillend was gelden in te zame len voor het tekort van het Ziekenhuis, heeft, behalve een aantal geschenken voor de in October te Zierikzee te hou den bazar, ruim f 295 ingezameld. Har telijk dank aan allen, die hiertoe mede gewerkt hebben. RECHT2 KEN. ZIERIKZEE, 8 Sept. Door den kanton rechter is op heden ontslagen van rechtsvervolging, wegens overtreding der Arbeidswet: C. v. Bi., 41 .j., vlasser te Kerkwerve. Ter openbare terechtzitting van den Politierechter te Middelburg van 7 Sept. werd o. m. behandeld de zaak tegen J. K., 40 j., arbeider, wonende te Zierik zee, verdacht van mishandeling van H. Hillebrand, op 11 Juni 1926 te Zierikzee. Eisch: f 10 boete, subs. 10 dagen hech-i tenis. Uitspraak: Idem. onderwijs! SCHOOLMUSEUM VOOR ZEELAND. Te Middelburg is onder voorzitterschap van den heer K. Brandsm'a, inspecteur van het Lager O., eene vergadering! gehouden, uitgaande van het comité, dat zich ten doel stelde ook in Zeeland een schoolmuseum tot stand te brengen. Reeds kon worden medegedeeld, dat 530 onderwijzers en onderwijzeressen zich als lid hebben aangemeld, benevens een 150 andere inwoners der provincie, totaal' dus bijna 700 leden. Bovendien heeft de gemeente Middelburg drie lokalen voor het museum beschikbaar gesteld. Aan ge- Onder regelmatige controle der V. P. Z. Waar niet vertegenwoordigdwende men zich rechtstreeks tot de VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" te GOES, Telefoon 162. |L m'eente- en schoolbesturen zal subsidie worden gevraagd. De vereeniging werd officiëel geslicht. Statuten en huishoudelijk reglement wer den vastgesteld. Het comité werd bereid gevonden voor het eerste jaar als be stuur op te treden, zoodat de heer K; Brandsm'a te Middelburg, voorzitter, en de heer P. de Biree, hoofd eener openbare school te Zierikzee, secretaris is. -t MARINE EN LEGER. AFVLOEIING BEROEPSKADER. Naar de Stand, verneemt, is een be langrijke afvloeiing van het beroepskader, binnen niet al te langen tijd te wachten.; In hoofdzaak zou dit de onderofficieren der infanterie gelden, terwijl ook enkele officieren in aanmerking zouden komen. ËËRKNIEWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Enter (toez.), D. J. van de Graaf te Ridderkerk. Bedankt Voor Loenen (G.), A. J. Splin ter te Lent. Voor Putten (G.), G. Aleirs te Nieuw-Lekkeriand. Geref. Kerk. Beroepen: Te Hilversum, Mr. W. S. de Vries te Tzum. Te Houwerzijl, D. B. J. van der Meulen te Oosterm'eer. Te Zeist, J. Gille'baard te N.-Scharwoude. Aangenomen: Naar Borsse/e Drieweg:n cand. C. van Sehie te Voor9cihoten. Bedankt: Voor Kampen, ds. van Dijk te Groningen; voor Heemstede, J. H. Ba- vinck te Bandoeng, met verlof te Rotter dam. Voor Bieruin, G. H. Dijkstra te Bergentheim. Geref. Gem. Bedankt: Voor Sliedrecht, J. R. van Oordt te Opheusden. LANDBOUW EI) VEETEELT. Op Zaterdag 4 Sept. hield de T-iin- bouw-ver. „Schouwen-Duiveland" een ex cursie naar Goeree en Overflakkee, welke in alle opzichten gunstig is geslaagd. 's Morgens 9 uur ving de excursie aan te Bruinisse, vanwaar met de Bru. 8, be schikbaar gesteld door dhr. P. de Ko ning, naar Herkingen werd overgestoken. Daar stonden 7 auto Is, gratis beschikbaar gesteld door de heeren C. Zoeterrmans, C. Warnaer, A. van Nieuwenhuijze, (M. den Boer, allen te Dirksland, J. v. Nieuwen huijze en C. Struijk te Herkingen en. D. Breesnee te Nieuwe-Tonge. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de tuinen van dhr. A. de Keijzer te Herkingen, waar we veel te zien kregen, o.a. een grooten boomgaard, een mjooie bijenstand en een groote kippenfokkerij. Vervolgens werd naar Dirksland gereden en Vandaar langs de boomgaarden van dhr. C. Vis naar Middelharnis, waa;r o.a. een bezoek werd gebracht aan de Cen trale Proef to in en aan de Centrale veiling van Goeree en. Overflakkee, waar voor ons heel wat te zien was. Wij werden daar ontvangen door dhr. Slis, die ons allereerst liet zien de groote uiensorteer- miachine, welke de uien in 4 grootten sorteert, volgens de U.C.B.-maten. Dit is een pracht machine en van Hollandsch fabrikaat. Ook werd daar een bezoek ge bracht aan den tuin van dhr. H. Bijle- veld, waar zeer veel kassen met tomaten, druiven en perziken stonden. De besproei' ïng van die kassen vond daar plaats met motorische kracht. Een eigen watertoren met nortonpomip bevond zich op dit be drijf. De deelnemers werden hier allen verrast op prachtige trossen druiven, overheerlijk van smaak. Vervolgens werd gereden over Stellendam naar Ouddorp, waar een bezoek gebracht werd pan de duinen. Daar word onze aandacht getrok ken door een groote kudde vee, p'l.m'. 250 stuks, die daarop overdag op de duinen geweid worden en 's avonds naar de verschillende eigenaars worden terugge bracht. Elk dier weel dan zijn eigen stal te vinden. Daarna werd weer teruggere den naar Dirksland, waar een goed diner in Hotel van den Doel ons wel smaakte. Hier dankte dhr. P. M. Panny namens de vereeniging de heeren autobezitters voor den genotvollen dag, die zij ons bezorgd hadden. Ook bracht hij een woord zan dank aan den heer J. Warnaer, die voor de auto's had gezórgd, en voorts allen die hadden medegewerkt om dezen dag te doen slagen. Hij hoopte dat hij in Zierikzee ook de dames on heeren uit Fiakkee eens zal mogen ontvangen, wan! dergelijke excuirsies zijn zeer leerzaam voor de deelnemers, daar het hun veel nieuws doet zien, wat hun kennis ver meerdert en hun blik verruimt. De indruk die de deelnemers dan ook mede ge nomen hébben van Fiakkee is een zeer gunstige. Men vindt er veel mooie tuinen boomgaarden, kassen, en vruchtbare lan derijen, waar welvaart heerscht. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Een rijwielframe als spaarpet. De fiets handelaar van D. te Gouwsluis, kreeg een karretje ter reparatie van den heer v. d. 1 L. De fiets was een erfstuk en móest grondig herzien worden. Toen de rijwiel hersteller het stuur verwijderde, vond hij eenige briefjes van f 1. Een nader, on derzoek van het frame bracht nog meer op, jD.l, f 40. Maar de grootste verrassing zat onder het stuur. Daar vischte de ver bijsterde rijwieldokter geldswaardige pa pieren tot een bedrag van f 250 op, be nevens eenige familie-portretten. Een zonderlinge maar origineele spaarpot voorwaar! Valsehe zilverbons. Te Maastricht zijn op verschillende plaatsen valsehe biljet ten van f 2,50 in betaling gegeven. Het papier voelt gladder aan en het woord jaren is met twee a"s geschreven. In ver band hiermede zijn reeds vier personen aangehouden. Het materiaal voor het ma ken van de valsehe bons heeft de politie te Heerlerheide in beslag genomen. De aangehoudenen moeten bekend heb ben, dat in totaal 650 biljetten gedrukt zijn. Hiervan werden in de woning aan den Heereweg 207 stuks gevonden, waar na te Heerlerheide in een heg nog 45 stuks werden aangetroffen. Voorts had den de aangehoudenen nog verschillend© biljetten bij zich. De arrestanten zijn ter beschikking van den Officier van Justitie te Maastricht gesteld. Onderzocht wordt intusschen, of nog meerdere personen tot de bende be- hooren. De aangehoudenen waren allen mijnwerkers. Kat en hond. De uitdrukking: „Leveu als kat en hond", waaraan door velen een ongunstige beteekenis wordt gehecht, zoo ongeveer .gelijk staande mét „in gespan nen verhouding" of „op voet van oorJfog leven", krijgt voor ieder die het aardige tooneeltje. bij den heer Lensem te Apel doorn aanschouwt, een andere beteeke nis. Verleden week werd cle keeshond van den caféhouder moeder van een 8-tal jonge keeshondjes. De moeder verloor er het leven bij, acht jonge weesjes keesjes achterlatend. Vier van de jongen werden door een anderen hond terstond welwillend aangenomen, terwijl voor de rest een git-zwarte kat als zoogster werd gevonden.. Het is een vermakelijk gezicht met hoeveel liefde en teederheid deze poes haar pleegkinderen verzorgt en koestert, zonder ze een oogenblik te ver laten. Liefde, die list zoekt. Te Kaailem woon de een man, die het niet te best met zijn vrouw kon vinden. Zij leefden dan ook van elkaar gescheiden, ook al kwam het niet. tot een proces voor de rechtbank. De man nam: toen een Duitsche dienstbode als huishoudster. Op het gedrag van dit meisje viel evenwel zooveel aan te mer ken, dat züj door de politie over de grens werd gezet. De man wilde haar evenwel niet missen en bedacht een middel, onv haar weer bij zich te krijgen. Een onge trouwde vriend van hem spande er zich voor. Deze trok naar Duitsehland en sloot daar met deze dienstbode-huishoudster een wettig huwelijk. Hij verlangde even wel dit meisje n/et als levensgezellin. Dit was trouwens ook de opzet niet! De vrouw werd „overgedaan" aan haar vroe gere» „patroon". Die is dus weer in het bezit van zijn huishoudster. De politie kan hier niets tegen doen, want omdat het meisje met een Nederlander getrouwd is, werd zij als Nederlandsche genaturali seerd. Zij kan dus niet meer over de grens gezet worden. De vriend heeft voor zijn bemiddeling f 500 ontvangen. Hij heeft dus zijn vrouw feitelijk voor dit bedrag verkocht. VAN HEINDE EN VER. Op 11, 12 en 13 dezer zal in Spanje een volksstemming plaats hebben,;, waar bij de bevolking bovea de 18 jaar, zoo wel mannen als vrouwen, zich zullen kun nen uitspreken over den arbeid van de, re geering en over de noodzakelijkheid van het bijeenroepen der Nat. Vergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1