Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELANDs HEM ROOMBOTER advertentien Maandag 6 Sept. 1926. 7ierikzeesc«e courant. ï\e NS ,S i"zeodin! °?fdfn dog ™n uit" abonnement: DIENSTPLICHT. N.V. „De Concertzaal". Rotterdamsch Hofstad Tooneel Oneffen Paden. Koopt geen Kachel Ga liever zien. N.V. ASSELBERGS' IJZERHANDEL Plattebuis Kachels SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. van 1— B rogels 60 ets., van 4 Tegels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij "EÖntract belangrijke korting. - a rDir. ilflt LOOZE Jr. Ultg.-Redacteur M J KOSTEN, gave voor 11 ure. Koning der Eeuwen» werd gezongen, waarmede deze druk bezochte bijeen komst gesloten werd. De vorige week alhier door het da mescomité voor de in October a.s. te houden bazar voor het Ziekenhuis, ge houden collecte, heeft totaal f 533,01 op gebracht. We zeggen van deze plaats de dames en jongelui, die medewerkten tot het schoone doel, daarvoor hartelijk dank, terwijl we tevens, namens het comité, onze medeburgers dank zeggen voor hunne 'bijdragen in geld of natura. De ervaring der laatste weken opge daan, heeft bewezen, dat het overgroots deel der bevolking sympathiek staat te genover het Ziekenhuis, dat eerlang hot Ziekenhuis van Schouwen en Duiveland möet worden. Der traditie getrouw geven we he den, den dag van het begin der kermis, een exposée van hetgeen er dit jaar te zien zal zijn. Het valt niet te ontkennen, dat de ker mis zienderoogen jaar voor jaar achter uitgaat. Het feit, dat de Goessohe kermis niet meer aan die van Zierikzee aansluit, is oorzaak, dat verschillaide kleine ge legenheden Brabant zijn ingetrokken. De groote krijgen we allang niet moer, om dat die alleen aan 't spoor gelegen plaat sen bezoeken. Op de Balie komt de schouwburgtent van Van Kinsbergen. Op 't Havenjplein komt 'de carovssel van Beeke, een pa radetent van Janse Calbas, het Luna park van Peeters, een paradetent van Tavenier, het poffertjeskraam' van Smits. Tegenover de firma Wiebols komt de biosoooptent van Sporre en daar onmid dellijk achter de danstent van WillcmSe. Op 't Kraanplein zullen de danstent van Galle en de zweefmolen van Beeke een plaats vinden. Voorts komen er werptenten, koek- en suikerwerkkramen en éé|n galanterie- kraam. Deze laatste soort schijnen hun tijd te hebben gehad. In de Concertzaal komt het illustre gezelschap Ver. R'damsch IIofdstad-Too- neel, onder directie van dhr. v. d. Lugt Melsert, met een schitterend programma, waarop o.a. prijkt „Eenzaam" van Fa- brieius. Dhr. v. d. Lugt Melsert vervult hierin 'de hoofdrol. ST.-PHILIPSLAND. Dinsdag 31 Aug. vergaderde ialhi:ier de gemeenteraad, Alle leden waren present. Voorzitter: Wet houder A. M. v. Dijke, waarnemend bur gemeester. Secretaris dhr. C. v. Bende- gom. De voorzitter opent de vergadering mtet mee te deelen dat de burgemeester tegen 1 October ontslag heeft gevraagd, of, juister gezegd, heeft moeten vragen, wegens de bekende onregelmatigheden, diie hier hebben plaats gehad. Als eerste wethouder is hem' de zware taak op de schouders gelegd deze vergadering te presideeren. „Hier", aldus spr., „zjullen straks 'belangrijke beslissingen 'moeien genomen worden De handelwijze van bur gemeester en secretaris is zeer te laken. Nooit had ik gedacht, dat dergelijke schandelijke zaken in onze gemeente zou den moeten worden behandeld. Laten we heden allen werkzaam' zijn in 't belang onzer gemeente". Daarna notulenlezing. Dhr. L. J. van Niieuwenhiuizen merkt op, dat het verslag der commissie voor het nazien der rekening niet inhield, dat d«: commissie de rekening niet wou goed keuren, maar dat zij wel tot goedkeuring wou overgaan, onder voorwaarde, dat de bewuste f 200 van 1925 ook op dat jaar werd geboekt. Verder is het niet de be doeling der commissie geweest, dat B. en W. bij iedere kar keislag toezicht zouden uitoefenen, maar zij wilde uit laten komen, dat het vervoer der keielag van de hoopen naar den dijk' veel te duur was, vergeleken bij het vervoer van de haven naar de hoopen. Daarna worden de notulen vastgesteld. Volgen de ingeko men stukken. De heer de Ruijter merkt op, dat, toen hij den avond vóór de ver gadering op het gemeentehuis deze stuk ken even wilde inzien, de secretaris hein zei, dat ze niet aanwezig waren. Dé voor zitter zegt, dat hij ze zelf meegenomen had, om' zie eens goed in te zien. De voorzlitter leest voor een schrijven van den waarnemend Commissaris der Konin gin, mr. Dieleman, waarin wordt mede gedeeld, dat den burgemeester één maand verlof 'is verleend. De heer de Ruijter vraagt, of dhr. Nilant, die nog in de gemeente is, nu nog burgemeester is? De voorzitter zegt van niet en dat alles aan hem' os overgedragen. Volgt een schrijven van schilder Tazelaar te Anna- Jacoba-Polder. Deze spreekt zijn veront waardiging er over uit, dat op een vorige vergadering zijn werk, gedaan aan de onderwijzerswöniilng te Anna-Jacoba-Pol- der, is afgekeurd, zonder voorafgaand on derzoek, terwijl toch dat werk behoorlijk is uitgevoerd onder de slechtste omstan digheden. Hij verzoekt nietig verklaring van het besluist aangaande het gunnen van gemeentewerk aan C. Wesdorp en herstel van zijn naam' als schilder. Tevens vraagt hij een nader onderzoek naar den laster, als zou hij behang van f 1,60 per rol hebben geleverd. De heer dë Ruij ter vraagt of de genoemde klacht is onderzocht? Is deze klacht valsch ge weest, zoo kan spr. de verontwaardiging van den heer Tazelaar ten volle begrij pen. Besloten, wordt Tazelaar in alle eer te herstellen. Verder volgt een schrijven van den smid Roozettiond te Anna-Jaco- bapolder. Deze deelt m'ede, diat hij niet behoort bij de bevoorrechten waarover in de vorige vergadering jis gesproken. Geheel ten onrechte is hij sinds 1918 uit gesloten 'van gemeentewerk. Hij ver zoekt toezegging om ook weer voor de gemeente te mogen werken. De voor zatter deelt mée, dat B. en W. voorstel len Roozemtond in 1927 weer vcor de gemeente te laten werken en dan verdèr oni de beurt. Op de vraag van één der leden waarom adressant indertijd uitge sloten is, zegt wethouder A. van Nietu- wenhuizen, dat er rpzie gekomen Is over een hekslot. De secretaris leest de in 1818 over de zaak gevoerde bespreking en correspondentie, waaruit blijkt, dat de burgemeester zei, dat Roozempnd het slot had meegenomen en Roozemond dat de burgemeester het had. Besloten wordt de smeden weer om de beurt te laten werken. Volgt een schrijven van de be woners der nieuwe straat bij het Karre- veld. Gevraagd wordt een straatlantaarn en wegverharding. B. en W. stellen voor een lantaarn toe te staan en wat grint op den weg te brengen. De heer Reur- kens vraagt, hoe het 'dan meet met den Sluisblok? Dc heer de Ruijter zegt, dat, wanneer die bewoners komen met een verzoek, dit dan ook moét worden toe gestaan. Na eenige discussie wordt bet- voorstel van B. en W. aangenomen. Ver volgens vragen B, en W. goedkeuring pm op het nieuw bestrate gedeelte van den Oostdijk betonpalen te plaatsen en als leuning tweedeharidsch gasbuizen. De kos ten zijn geraamd op pl.m. f275. De heer de Ruijter vraagt, of dit dan toch aanbe steed zal worden. De voorzitter ant woordt bevestigend. Dia heer Stols infor meert of die pa'en niet te veel zullen lijden van aanrijdingen enz. De heer A. v. NicuwenhUizen zegt, dat de opzichter er voor instaat, dat ze niet stuk gereden Zullen worden, event[ueele botsingen bij op, hol slaan of iets dergelijks uitgeslo ten. Het voorstel wordt aangenomen. Nu volgt als nieuw pjunt op de agenda het. al of niet handhaven van den gemeenter secretaris. Dc voorzitter spreekt er zijn" verontwaardiging over uit, dat de secre taris zich voor de plaats gehad hebbende onregelmatigheden heeft gekend. Zijn handelwijze is zeer te laken en het ver trouwen in hem geschokt. B. en W. zijn inzake zijn .al of niet handhaving, niet tot overeenstemming kunnen komen, waar om1 zij dan ook niet met een voorstel komen. Wellicht, aldus spr., doet de Raad dienaangaande dus een voorstel. De heer de Ruijter zegt, dat pjunt 3 der agenda,' voorloopige vaststelling der genfeente-ro* frijs per 3 maanden f 1,50, irtinco péf post f 15SÖ. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, "Woensdag 1 en Vrijdag. Gevonden voorwerpen Een ceintuur; een manchetknoop; een vulpotlood; een bedrag aan los geld; een bankbiljet; een handschoen; een rijwiel- plaatje. Do Commissaris van Politie: R. P. BRONS. lickfindruaklng ?an een uitspraak In cake vrijstelling. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter algemeene kennis, dat bij besluiten van den Minister van Oorlog van 27 Aug. 1926, Vilde afdeelingno. 402 V en van 30 Aug 1926, Vilde Afd., no. 259, V., respectievelijk aan JOHANNES LEENDERT SCOOONEN en aan GERARDUS JOSEPHUS DE BIE, dienst plichtigen van de lichting 1922, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens, kostwinnerschap ingaande 1 No vember 1926. Voor het indienen van bezwaren tegen deze uitspraken wordt verwezen naar do bekendmaking aan het aanplakbord aan het Raadhuis. Zierikzee, 4 September 1926. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN REN .ERSSERKE. Zaterdag I0SCQ0P". I Daarna komt het met een programma als nimmer te voren. BUITENLAND. DE BRITSCHE MIJNWERKERS STAKING. De Engelsche kolenstaking, die reeds eenige maanden duurt en welke geen ge ringe baten afwerpt voor vreemde kolen handelaars, i. c. Hollandsche, nadert on getwijfeld haar eind©. De secretaris van den Britschen mijn- werkersbond, Cook, heeft een brief aan de Engelsche regeering gericht, mèt het verzoek een conferentie bijeen te roepen van mijneigenaren en mijnwerkers. De brief bevat een bereidverklaring om onderhandelingen te openen noepns een nieuwe nationale overeenkomst met het oog op de verlaging der kosten van den arbeid, teneinde aan de onmiddellijke be hoeften der industrie tegemoet te komen. De regeerimg heeft hierop dit verzoek overgebracht aan de mijneigenaren, maar deze hebben tot nu toe geweigerd, het geen te verwachten was. Xen tweeden male heeft de regeering een schrijven gericht tot de mijneigenaars, maar met het verzoek Maandagmiddag een confe rentie te hebben met de z.g. kolencom- missie uit de regeering. Deze uilnoodi- ging is'aanvaard. Slaagt men er in deze bijeenkomst niet in, de mijneigenaars tot andere gedachten te brengen, t. a. v. hun 'ingenomen standpunt, dan wordt de toe stand precair. DE VOLKENBONDSRAAD. Na een geTieime zitting van de Raad van den Volkenbond heeft hij Zaterdag middag een beslissing genomen, waaraan historische beteekenis wordt toegekend. De Volkenbondsraad heeft eenstemmig niet alleen het rapport van de Volkcn- bondscommissie voor de raadso-rganisatie goedgekeurd, doch gelijktijdig daaruit alle noodige konsekwenties getrokken en be sloten aan de Volkenbondsvergadering voor te stellen zich ermede te vereenigen, dat Duitsehland terstond bij zijn toereden tot den Volkenbond een permanenten raadzetels tot negen zal worden uitge- FEUILLETON. Uit het Engelsch van SILAS K. HOCKING. 30 Gedurende verscheidene minuten heers dv le er een diepe stilte in het vertrek, en toen de dokter weder sprak was het ovct een geheel ander onderwerp. Maar hei tooneel dat Floss hem had beschreven, vervolgde hem, niettegenstaande al zijn pogingen om1 het uit zijn gedachten te bannen. Geen van hen beiden noemden dien avond den naam- van Douglas Wy- burn weder, en toch waren beider ge dachten van hem' vervuld. Zij dachten beiden, hoe het toch mlogelijk was, dat het gedrag van iemand zoozeer in strijd Icon zijn met zijn karakter. D,at hij een lage, leugenachtige verach telijke bedrieger was, was den dokter in ieder geval duidelijk gebleken. Hij had de zaak immers zelf grondig onderzocht, en het was duidelijk bewezen, dat hij schandelijk gelogen had, ten opzichte van David Sutcliffe, en toch had hij zich nu bij twee gelegenheden, gedragen als een op een plaatje. Prachtcollectie ruim 200 Haarden en Kachels Lievevrouwestraat 41 Bergen op Zoom. N.B. Ook zwaar vernikkelde raadszetel tot negen zal worden uitge breid. Hoewel de vereenigde vergadering die heden (Maandag) nog met de gewone meerderheid Duitsehland tot Bondslid moet kiezen en daarna met twee derden [meerderheid lot lid van den Volkenbcnds- raad, is de crisis van Maart, toen men niet tot overeenstemming kon komen, thans definitief opgelost. De Raad heeft als het ware Duitsehland reeds in zich opgenomen vóór het tot den Bcnd be hoort. NA DE STAATSGREEP IN GRIEKENLAND. De positie van den nieuwen Griekschen premier, Kondilis, die Pangalos wegwerk te en zelf het roer van staat in handen nam», schijnt nu weer al wankel te staan. Tot voor kort stond het recöird staats grepen, omwentelingen en bloedelooze re voluties op naam van Poriugal, maar Griekenland doet een ernstige poging dat record te breken. Kafandaris, de bekende Venizelist, en vroegere premier, heeft zich tegenover Kondilis in 't strijdperk geplaatst. De ex-premier beschuldigt Kondilis er van onder invloed te staan van dezelfde militaire kringen als Pangalos. Wil hij deze toestand inderdaad verbeteren, dan dient hij op de politieke krachten des lands te steunen. Volgens ingewijden zou thans Kafandaris de „coming man" in Griekenland zijn. Uit Stad eri Provincie. ZIERIKZEE. Da op Vrijdagavond door de R.-K. Pr opaganda-vereeniging alhier georganiseerde bijeenkomst, welke ook voor niet-kath|Olieken toegankelijk was, mocht zich in veler belangstelling verheu gen, zeer zeker doordat de naam' van een bekeind redenaar, n.l. Pater Borro- maeus de Greve, in de aankondiging stond vernield. V Ds heer v. Leeuwen, Pastoor der Kath. gemeente alhier, opende niet een enkel woord deze vergadering, den spreker met blijschap inleidend. Na het zingen van „Roomsche b'ijd- schap" bétrad pater Borremaeus de Gre ve het spreekgestoelde, tot het houden zijner aangekondigde rede: De schoon heid van ons hei-ig geloof!'' Hiermede hoopte de spr. rechtstreeks de propaganda te dienen, omdat de schoonheid van ons geloof brengt tot lief de van ons gelopf. Niet over de godsdienst van 't schoone, maar over de schoonheid van den gods dienst wenschte Z.Eerw. te spreken. D: godsdienst van het schoone zoeken som migen in de tempels der kunst bij de moderne dichters en romanschrijvers, maar dit alles is zonder licht en zon der kracht. Da schoonheid van den gods dienst, de uitstraling der waarheid, geeft held. Wat beduidde dit alles? Kon iemand tegelijkertijd een lage bedrieger en een held zijn? Hij kwam tot de overtuiging, dat dit kon. De menschelijke natuur was op haar best een samenvoegsel van tegen strijdigheden. De laagste mensehen had den in zic'h, de een of andere vonk van sluimerende edelaardigheid, die zich ver toonde als de (gelegenheid zich voordeed. Trok men deze redeneering door, dan hadden de edelste mensc'hen een adeir van laagheid in zich, die in het vuur van de een of andere grapte verzoeking, evenf- als iets, dat geschreven is, met onzicht bare inkt, helder en duidelijk aan den dag komt. Waarom dus de mensehen te prijzen of te laken? De redeneering van Floss ging zoo diep niet. Om' de waar heid te zeggen, redeneerde zij in het ge heel niet. Als een echte vrouw, luisterde zij naar de stem1 van haar ha(rt en deze brachten haar voor een moeilijk vraag!- stuk. Haar hart weigerde te gelooven, dat Douglas Wyburn de slechte man was, die hij volgens haar oom moest zijn. Zijn mannelijke houding, zijn oprechte wijze van spreken, zijn heldere, schitte rende oogen, zijn heldhaftig gedrag, dit alles getuigde tegen een dergelijke uit spraak, en toch, indien hij niet afschuwe lijk had gelogen, dan waren er in het ger drag van David, dingen, die het licht niet konden zien. licht, kracht en liijadit en daardoor zeker heid van denken, vruchtbaarheid van han delen en onvergankelijkheid van leven. De uitstraling der waarheidOnze ziel hijgt naar waarheid, waarnaar we ons heele leven door zoeken. Na zooveel dui zend jaren vragen we nog: Wat weten we? Wat vaststaat kunnen we op een kinderhand schrijven. Van het wezen en oorzaak der dingen weten we zoo weinig. Wat weet de imensch van de vraagstukken die de ziel raken? Alleen God straalt voldoende licht uit om' den mensch ze kerheid te geven van denken. Wie zijn wij? In oogenblikken van overpeinzing kunnen we vragen: Van waar? Waarom? Waarheen? Alleen het geloof geeft zeker heid en stort daardoor het licht van schoonheid uit over den ntensch. Het ant woord op deze drie vragen luidt: Van God, om God en voor God! De tweede geweldige vraag, die spr. stelde, was: Wat zegt .gij van den Chris tus? De school van het modern© heiden dom' zegt er van, dat hij was een demo craat, een intrigant, een mythe etc.; wat moderne dichters, zooals Kloos, hierover wrochten, noemde spr. een godslastering, terwijl hi} voorts naging, welke systeemen naar voren zijn gekomen, zoo o. a. het theosofisme. Gevoelsgodsdienst voldoet niet. Evenals de oude zeevaarders varen zij op de sterren; wordt het. Conker, dan hebben ze geen richting méér. Wij, aldus spr., varen op het kotnplas. Na de pauze ontwikkelde pater Borro- maeus: De vruchtbaarheid in groote da den en De onvergankelijkheid van laven. De vraag, waar is een groote daad, hangt af van een wereldlijke opvatting. De wetenschap zonder God, leert zich te verheffen, die des kruises leert te bui gen; de wetenschap zonder God, leert te nemen, die met God leert te geven. Tot staving zijner bewering: de macht des geloofs, had de kanselredenaar zijn beel den voor 't grijpen en boeide bij zijn auditorium tevens door den stichter zijner orde, Franciscus van Assisi, in dit ver band te herdenken. Sprekend over het geloof, dat macht uitstraalt van onuitput telijk leven, betoogde spr.: met mijn ge loof is de dood niet een sprong in het duister, maar een sprong in 't eeuwige licht! Herinnerend aan hetgeen de Christus tot Petrus zeide: op dezen Petra zal ik mijn gemeente bouwen, sprak de pater over de R.-K. Kerk als de kerk van Pe trus, die door een Napoleon op 't einde der 18e eeuw werd bedreigd, toen Pius VII Paus van Rome^was. Napoleon is heengegaan, maar een andere Pius zetelt nog altijd in den ouden St.-Pieter. Onze regeering riep den gezant bij 't Vaticaan terug, niettemin de Paus maakt het wel. Aan het einde van zijn met groote aandacht aangehoorde rede, sprak de pa ter nog over het Eucharistisch Congres te Chicago en verklaarde hij dankbaar te zijn, dat hij hoorde bij de R.-K. Kerk, de Paus en de Eucharistie! De pastoor dankte namens de piropa- gandavereeniging den pater voor zijn ge houden rede, waarna het „Aan, U, O Zij 'bevrijdde zich eindelijk uit dck*nbei:- lijkheid door te zeggen, dat er hier of daar stellig een vergissing was. De men sehen vertelden soms dingen, waar niets van waar was, in de vaste overtuiging, dat zij het bij het reche eind hadden Dat deze mlan met opzet had gelogen, scheen onmogelijk. Hij had zich eenvou dig vergist; hij had iemand anders voor David aangezien. David was de eerlijk heid en vertrouwbaarheid in persoon. En zij waren dus allen verplicht den heer Wyburn hun verontschuldigingen aan te bieden voor de wijze, waarop zij hem hadden behandeld en hij moest b'ij' David zijn verontschuldigingen aanbieden, om|- dat hij hem belasterd had, en en Maar David had immers dingen ontdekt had bewezen O, heibel, daar stond zij weder voor het dilemma. En zoo lag zij den halven nacht wak ker, trachtende een weg te vinden in het wonderlijke doolhof, maar zij slaagde er alleen in, nog verder te verdwalen. Dit was, uit het oogpunt van den dokter be schouwd, in alle opzichten slecht voor Floss. Hij zag den volgenden morgen aan haar oogen, dat zij zeer weinig had ge slapen, en toen hij er haar naar vroeg, stemde zij toe, dat zij den halven nacht wakker had gelegen. Zij bekende ook, dat zij voortdurend aan Douglas Wyburn had gedacht. „De duivel hale dien jongen!" gromde de oude dokter bij zichzelf, toen hij na het ontbijt zijn courant openvouwde, ,,1-iij schijnt er op uit te zijn gezeur te maken en allerlei onaangename toestanden in het leven te roepen, en toch slaagt hij er in ieders sympathie voor zichzelf te winnen. Natuurlijk is hij een schurk. Hij stemde het zelf half toe. Hij vertelde Fioss, dat zijn ouders hem' voor predikant hadden bestemd, doch. dat hij niet waard was, die betrekking te bekleeden. En dan heeft David van allerlei over hem ontdekt". Dr. Upton, evenals de meeste achten doc'htige mensehen, was nu en dan ont zettend goedgeloovig. Zijn regel was, ia niemand te gelooven en niemand te ven trouwen. Maar er waren uitzonderingen in zijn geval, zooals die overal zijn. Hij had een onbeperkt vertrouwen in Floss en in David. David was een jonge man, die de eer van zijn geslacht ophield. Hij was 'bijna boos op zichzelf, dat hij ooit aan eenige achterdocht omtrent David io zijn hart had plaats gegeven, en toch had het hem bijzonder veel genoegen gedaan, dat de jonge man in staat was geweest zic'h zoo snel en zoo volkomen te rechtvaardigen. I-Iij had na het gesprek met den Jood, David zijn verontschuldigingen aangebo den en daarmede was de zaak uit. Maar het was al heel vervelend, dat die Wy burn nu weer van zich liet hooreo, eer de week nog uit was, en dat van alle mensehen nu juist Floss getuige moest zijn van die moedige daad, waar de ge- heele stad vol van zou zijn. Floss was edelmoedig en had veel verbeetdingst- kracht, een meisje met idealen en wat hij noemde illusies; daarom was er geen buitengewone kennis van de men schelijke natuur toe noodig Om in zulle een samenloop van omstandigheden ge vaar te zien. Een 'man, 'met zulk innemend uiterlijk, kon gemakkelijk het hart van een meisje vergiftigen, indien hij slechts gehoor bij haar kon krijgen. Misschien was hetgeen, waartegen hij zoozeer had opgezien het huwelijk van Floss toch eigenlijk 'maar een heel goed ding. Hij zou minder verantwoordelijkheid voelen, als zij veilig, met David was ge trouwd. David was zeer verbaasd, toen hij den volgenden dag een bezoek kwam breni gen, en er zeer vaag en voorzichtig op doelde, dat het hem veel beter zou uit komen, indien het huwelijk een maand vroeger plaats greep, dan dien dag, dien zij oorspronkelijk hadden bepaald, niet de minste tegenwerping van den ouden dokter te vernemen. (W )rdt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1