Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ V O E G SJE L behoorende_bij de van Vrijdag 13 Aug. 1926, no. 11426. Uit Stad en Provincie. ST. -PHILIPSLAND. Dinsdag 10 Aug. vergaderde de Raad onzer gemeente. Af wezig weth. A. M. v. Dijke. Voorzitter de burgemeester; secr. dhr. C. v. Bendegom. De voorzitter opent op de gebruikelijke wijze. Daarna lezing der notulen. Dhr- P. J. de Ruijter op, dat in de notulen staat, dat met het verzoek van Wesdorp om voor schilderwerk in aanmerking te mo gen komen, rekening zal worden gehou den. D'it is niet in orde, daar de Raad besloten heeft Wesdorp wel degelijk voor de gemeente te laten werken. Dhr. L- J. v. Nieuwenhuizen maakt er'aanmerking op, dat de voorzitter hem niet gewezen heeft op den termijn van 1 Jluli om' be zwaren in te brengen tegen de met Jan. 1927 ingaande verhooging der salarissen van burgemeester, secretaris en gemeente ontvanger. Nu is dit dus weer te laat. Aan de beurt zijn nu de ingekomen stuk ken:- le .een adres van „Schuttevaer" om tijdens de bietencampagne planken, schra gen enfe. na het werk beter op te willen laten ruimen, daar dit gevaar oplevert voor de schippers en verder om' de bie- tengrond niet tegen de meerpalen te leggen," daar de schippers dan hun schip niet secuur kunnen vastleggen. De voor zitter zegt dal B. en W. hieraan hun aanj- dacht zullen schenken. Dhr. de Ruijter bespreekt, nu de haven toch aan de beurt is, het wegrijden van de b'ietengrond. In dertijd is besloten deze grond cadeau te geven, onder voorwaarde dat de meni- - schen die er van willen hebben, Zelf den karreman zullen betalen. Nu is ge- bjeke'n, dat de gemeente die kosten be taalt. Dat is niet in. orde. De voorzitter verzoekt spreker daarop straks terug te willen komen. Verder is ingekomen een adres van de herbergiers op het dorp, waarin wordt medegedeeld, dat door den burgemeester vergunning is geweigerd voor het geven van 2 dagen dansmuziek, wat vorige jaren steeds is toegestaan. Het motief dier weigering als zou er in de Zilveruitjes té weinig verdiend worden, houdt hun inziens geen 9teek. De voorzit ter zegt dat, waar de herbergiers den raad vragen deze vergunning alsnog toe te staan, de raad daartoe niet bevoegd is. Dhr. de Ruijter bejammert het, dat de Raad er dus over kan zwijgen. Dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen eveneens, doch merkt nog op, dat wellicht hierbij door er over te Zwijgen nog veel gezegd wordt. Nu volgt het verslag der Commissie voor het nazien der gemeenterekening over 1925. De Commissie besluit de rekening niet goed té keuren. Hun is gebleken dat de inkomsten van haven-, kade- en leg geld der suikerbieten, geïnd over' het betreffende 'boekjaar, niet alle in dat jaar zijn geboekt. De commissie spreekt er haar verontwaardiging en afkeuring over uit, dat dit in 1925 niet is gebeurd^ maar een gedeelte dier gelden geïnd in 1925, zonder den raad er in te kennen, over geschreven is op het boekjaar 1926. Zij behoudt zich het recht voor deze zaak nader te bespreken. Verder deelt zij mede, dat hoewel de rekening sluit met één batig saldo van f 26830,72, dit niet is le danken aan het Zuinig beheer van B. en W., maar aan den veel te hoogen belastingdruk den inwoners opgelegd. Verder spreekt zij haar afkeuring uit over de groote bevoorrechting van per sonen voor levering aan de gemeente en burg. armbestuur en zou gaarne zien dat de billijkheid zooveel mogelijk werd be tracht. Over andere punten behoudt de Commissie zich het recht voor nader te spreken. De voorzitter leest op dit ver slag een antwoord van B. en W. Wat betreft het overschrijven van een gedeelte der genoemde leggelden op het boek jaar 1926, dit is inderdaad geschied. B. en W. zijn echter bereid dezen post over te brengen op 1925. \A£at betreft de op merking van twee leden der Commissie over den te hoogen belastingdruk, mer ken B. en W. op, dat, toen indertijd het vermenigvuldigingscijfer van 2 op 1,5 werd gebracht, ééin lid vroe'g of die sprong niet te groot was. Wat betreft het zuinig beheer van B. en W., er is minder uitgegeven dan er geraamd i?. Van bevoorrechting bij levering aan de gemeente is geen sprake. Het spijt B. en W. dat dit niet. nader is genoemd. Na mens de Commissie krijgt dhr. L" J Nieuwenhuizen het woord. Spr. zegt dat de Commissie na zeer ernstige overwe ging besloot de rekening niet goed te keuren'. Het is een zeer ernstig veri u'm dat bij bedoelde overschrijving van een deel inkomsten over 1925 op 1926, de raad daar niet in gekend is. Was dit ge beurd, zeer zeker zou de Raad dat niet hebben goedgevonden. Waarom moet dat bovendien? .Is het wellicht, mijnheer de voorzitter, een opdracht van u, zonder B. en W. er in te kennen? Hadden wij het eontroleboek bij den kademeester niet ter inzage gevraagd, dan was er nooit iets van gebleken. In het geven van Zulke opdrachten, moest u als hoogste- chef niet voorgaan. Ons lijkt dit feit zeer ern stig. Die voorzitter zegt dat in het voor jaar bij de kasopname in vergadering van B. en W. besloten is f 200 op den dienst 1926 te zetten. Dhr. L- J. v. Nieu wenhui'zen zegt dat dit niet in orde is. De raad moest daarin niet uitgeschakeld worden. Kan dit ook al dikwijls ge beuren, - over geldzaken heeft de raad veel te zeggen. Dhr. de Ruijter merkt op, dat op deze wijze het vertrouwen ten zeerste wordt geschokt. Dhr. L- J. v. Nieuwenhuizen vervolgt: „Wij hadden wantrouwen. De secretaris zei ons dat het nooit anders was voorgevallen. Er waren echter over 1924 geen bescheiden meer. Alles was weg. Niets anders kon ons getoond worden, dan de globale som. Specificatie was niet te krijgen. Ons komt hel vreem'd voor, dat de secre taris dit alles maar meg vernietigen. Bij een hooger college zullen wij daar dan ook naar informeeren. Dihr. jr A. Stols zegt, dat de secretaris eerst zei, dat de juiste som over 1923 was geboekt. Later wist- hij pas van de f 200 geboekt over 1926. Volgens zijn meening moest hij dat direct geweten hebben. D'hr. 'A- A. v. Nieuwenhuizen zegt, dat hij niet wist, dat de bescheiden weg waren. Dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen zegt, dat dit dan toch in de notulen der wethoudersverga dering moet staan. Staat het er niet in, dam is het ook b!ij B. en W. niet behan deld. Op die manier worden de commis sieleden behandeld als kwajongens. Hij verzoekt lezing der notulen van de be treffende B. en W.-vergadering. Djhr. Stols zegt, dat hij vernomen heeft, dat de voorzitter gezegd had, het bespottelijk te vinden, dat de Commissie het register van den kaderheester had opgevraagd. Dihr. L. J. v. NieuwenhuiZep maakt er aanmerking op, dat in het antwoord van B. en W. op het verslag der Commissie gesproken wordt van 2 leden, daar de Commissie 3 leden telt. Dhr. J- v. Strien zegt dat hij het ten volle met zijn mede leden der Commissie eens is, en hij de zen gang van zaken eveneens sterk af keurt. De secretaris leest uit de wet houdersvergadering van 3 Feb'r. 1926 „De vergadering vindt goed f 200 van 1925 over te brengen op Ï926v. Dhr. L. J. v. Nieuwenhuïjzen vraagt inzage dier notulen en constateert dat - deze zin er later is bijgeschreven. Alle leden beamen dat. Dhr. L. J. van Nieuwenhuizen vindt dit vreeselijk en voegt den secretaris toe. „Als u in zulke dingen voorgaat, wat moet er dan komen van de menschen, die onder uw 'leiding staan". Er is ge modderd in de gemeente-administratie De voorzitter vraagt of de commissie de rekening voorloopig wil vaststellen. Be sloten wordt dit niet te doen. Wat die van het Burgerl. Armbestuur betreft, merkt dhr. L. J. v. Nieüwehhuizen op, dat daar geen verkeerdheden in zijn ont dekt, waarna ze wordt vastgesteld. Als- nu worden twee dubbeltallen voor zet ters gekozen, en wel de heeren W. Meijer en C. Clarisse (beide aftr.) en J- Boogerd en J. J. v. Nieuwenhuizen. Volgt vast stelling van het kohier der hondenbe lasting. Daarna rondvraag. Dhr- P. J. de Ruijter brengt ter sprake hel verkarren van den grond op de haven. Dhr. L- J. NieuvVen huizen vindt de kosten voor het keislagvervoer van den hoop naar den dijk veel te hoog en vindt dat er beter toezicht moet worden gehouden door B. en W. Dhr. A. A. v. Nieuwen huizen zegt, dat de wethouders niet ver plicht Zijn bij iedere kar te staan. Bo vendien moet er toch een beetje ver trouwen zijn. Dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen Zegt, dain wanneer* de zaak verkeerd gaat, er toch maatregelen genomen moe ten worden. De voorzitter zegt dat hij in het vervolg houders van hitten niet Zal laten mee-insohrijven. Dhr. Stols zo!u dat geheel verkeerd vinden, de manier van vervoer is van ondergeschikt belang. Dhr. de Ruijter bespreekt de verbetering van den Oostdijk. Z.i. zullen we een eind boven de raming komen. En weer moet ;d worden: „de raad weet van nietsJ'. Dhr. A. A- v. Nieuwenhuize zegt, dat deZe kwestie door B. en W. dikwijls besproken is en de raad toch ook vo.*r verandering was. Dhr. L. J. v. Nieuwen huizen zegt dal steeds de kwestie is ,De raad weet nergens van. Dhr. Stols zegt, dat wanneer de raad er mee iin kennis was gesteld, hij zeker een ander voorstel 'had gehad. N|u blijven hel eeuwigdurende ^kosten. Zoo b.v. het on derhoud van de beschoeiing, kost een som geld, die nergens op lijkt. Dhr. P. J. de Ruijter informeert hoe of de om roep geschiedt door de brandweer? Dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen vraagt waarom het hooi van het kerkhof cadeau gege ven is? De voorzitter zegt, dat het niet verkocht is, omdat niemand er wat voor geven wou. Dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen vraagt toezegging dat in 't vervolg de Hemelvaartsdag beschouwd zal worden als erkende Christelijke feestdag. D; voorzitter zegt, dat, zooals hij gezegd heeft, een proces-verbaal bij werken op dien dag, niets zal uitwerken. Dhr. L- J v. Nieuwenhuizen zegt, dat de voorzitter daar niets mee te maken heeft. Hij vraagt alleen de toezegging. Na nog eenigie dis cussie geeft de voorzitter de toezegging. Dhr. J. v. Strien informeert naar de wa terafvoer le 'A.J.-Polder bij Roozemond. B. en W. zullen dat in orde maken- Dhr. de Ruijter, geen voorstander van muziek in de 'herbergen, noemt het motief der weigering foutief. Dhr. L. J. v. Nieuwen huizen zegt, dat bovendien de centen,' niet zooals de voorzitter zei uit de gemeente gaan op zulke dagen, maar er juist in blijven. Dhr. Stols heeft dhr. Verrrueij gespro ken, naar aanleiding van diens vernielde tuim. Vermeij had dat aangegeven, maar niömland van de politie is er geweest. De voorzitter zegt, dat hij het aam. de po litie heeft meegedeeld. Dhr. Stols zegt, dat dit' dart toch veel te laat gebeurd is. De heer L. J. v. Nieuwenhuizen zegt, dat de „Z.zeesche N.b'ode" 'tenminste het be richt al veel vlugger had geplaatst. (Wij zijn er als de kippen bij. Deze erkenning verheugt ons. Abonneert U! Corresp.). De heer Stols informleert naar het betalen van premie,' uitbetaald bij 'brandblussching. Hierover volgt een uitvoerige discussie, waaruit volgt, dat de opper-bïand'mfees ter hiervoor de regeling heeft. Niets meer aan, de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. SCHE.RPEN1SSE. Voor de ramp te Pa- dang-Pandjang is alhier langs de huizen gecollecteerd 1 102,50. In de vergadering van den Dijkraad Dinsdag jj. gehouden, werd rekening en verantwoording gedaan over het dienst- "aar 1925-Ï26. De ink. waren r 33046,38"' en de uitgaven f 24314,84, goed slot f 8731,54\ Naar aanleiding van een schre ven van Ged. Staten werd het salaris van den Waterb. Ambtenaar met f 100 ver hoogd en dat van den secretaris-ontvan ger met f 45. PREDIKBEURTEN. f- Zondag 15 Augustus. Kerkweryc. 10 30 ure, cis. Mortier. 8«roosk«rkr 6 30 ure, ds. Mortier. Bnrgh. 2 ure, ds. Boogaard. Rcncsfd. 9.30 ure, ds. Boogaard. Noordwtlle Geen dienst. Haaiuited*. 10.30 ure, ds. v. Binsbergen (Coll. Christ, doeleinden). Geief. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds, A. P. Lantin'g van Wolphaarts- dijlc. Ond-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Blkerssa. 2 ure, ds. v Binsbergen. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. Tol. Brouwershaven. 10.30 iire Jr. Proost Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Zonnenialre, 3 ure, ds. v. d. Griend. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek. Noordgeuwr» 10.30 utb, ds. v. Grietkupsen. Drelscbcir. 10.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. 3 ure, ds. Waard^nburg van Bruinisse. Nleuwerkerk. 10.30, dr. Weedavan Ooster- land en 3 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, ds. Doornbos van Amster dam. Geref. Gem. 10. 3 on 6.30 uTe, ds. Vreugdenhil van Bruinisse. Oosterland. 9.30, ds. Elenbaas van Borsele t 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30, Lees- dienst, en 2 ure, ds. Bremmer (Voorber. H. Av.) Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, dlir. Rompn B1r|analand. 3 ure, dr. Weeda. Brulnlssa. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, Leeskerk. Geief. Kerk 10, ds. Bremmer (Bed. H. Av.) en 5 30 ure. idem (Nabetr.) Geref, Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Lee?kerk. Ond Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, cand. De Groot van Zandvoort- 8t.-Plllp*laud. 2 ure, ds. Van Doorn Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 30 ure, ds. Boone (alles oude tjjd). ThoUn. 10, ds. Datema en 2 30 ure, ds Verschoor. Geref. Kerk. 10 en 6 nre, ds. K van Veen van Oud- en Nieuw-Biltdijk. Gere' Gem 10. 2.30 en 6.30 ure, ds. Fraanje van Barneveld. gt.-Maart «a «dijk. 10.30, ds. Oskam en 3 ure, Leeskerk. 0ud-Ü6ref. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oad-Voiaamear. 10.30 en 3 ure, ds. De Gidts. Geref. Kerk. 10.30. 3 en 7 ure, ds. De Jager te Doornspijk. Oud-Geref. Gem. 10.t,0 3 en 7 ure, Leesdienst. poortvliet. 10.30, ds. Verschoor en 3 ure Leeskerk. Geref. Kerk. 10.30 en 3, ds. Rania van Arnemuiden7 ure, Leeskerk. KcharpADlrs*. 10 30 en 3 ure, ds. Los Oud-Geref Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk Stavaafasa. 10.30 en 3 ure, ds. Moerman Oud-Geref KerV. 10.30,3 en 6.30 ure, Leeskerk gt.-Aaaalaad. 10.30, Leeskerk en 3 ure ds. Oskam. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 ure. Leeskerk. gaan heerseheri aan boord en dat mén verscheidene dagen was- opgehouden in het drijfijs bij Labrador. tfiSK^IUJbJbJSAIJlJM BERICHTEN. VUi HMNDE EN VKB. Het gerechtshof te Naumburg (D.) heeft besloten een disciplinair onderzoek le stellen tegen den Maagdenbnrg- schen rechter van instructie Kölling. lm het dorpje Haselhorst bij Kassei zijn twintig personen ziek geworden na het gebruik'vam ondeugdelijk vleesch. Van- mtorgea is een vrouw overleden en de toestand van) drie andere personen is zeer ernstig. Die restanten van het vleesch zijn in beslag genomen en de noodige voor zorgsmaatregelen zijn genomen. Volgens „Ceske Slovo" zijn in,het Staatskramikzinmigengesticht te Birschko- witz (Tsjecho-Slawokije) m!eer dan 800 verpleegden en een gedeelte van het per soneel na!den (maaltijd, c ie uit (kalfsvleeseh en rijst bestond, ongesteld geworden. In de meeste gevallen is de ziekte van ern stiger! aard. Heel de New-Yorksche politiemacht heeft naar een neger gezocht, die in een kamfer vam. het hoofdbureau een detectie- ve had doodgeschoten, die hem gearres teerd had wegens 'het stelen van een auto. De neger gébruikte de revolver |Van den detectieve. Andere agenten bevonden zich in de kamer, doch de moordenaar was verdwenen voordat zij in staat wa ren om hem te pakken. De neger werd ten slotte gearresteerd. Het groote Skorskyvliegtuig, waar mfee de Framsche vlieger Fonck met zijn beide Amlerikaamsche metgezellen voor nemens is in eens van New-York naar Parijs te vliegen, is vrijwel gereed en men is thans bezig weerberichten in te zam'elen, en te vergelijken. Fonck denkt een week aan proeftochten te besteden en hoopt dan, als het weer zulks toestaat, de volgende week Vrijdag ongeveer zijn tocht te ondernemen. De afstand New- York—Parijs is 3660 'mijl, welke Fonck in 35 uur'denkt af te leggen. Dinsdagavond laat zeilde te Boston (Amerika) een zonderling scheepje de ha ven binnen. Het was een copie van het beroemde schip, waarmee Leif Erieson negen eeuwer* geleden de Atlantische Ooe|- aam mOet hebben overgestoken en was bem'a'ndrnfet vier Noren, die op deze wijs de mogelijkheid van die overtocht wilden aantoonen. Kapitein Folgero ver klaarde, dat de reis niets bijzonders had opgeleverd, behalve, dat er gebrék \vas Ontrouw kassier. 0e heer J. Al iML, no taris te Rotterdam', heeft bij de politie aangifte gedaan, dat de 60-jarige kassier C. D. W., uit Heiinenoord, zich schuldig gemlaakt heeft aan verduisteringen in dienstbetrekking. De verduisterde gelden bedragen, samen een solm van ongeveer f 60.000. W., die gedurende 14 jaar in be trekking was bij den heer M., heeft ver schillende ontvangen bedragen niet in de boeken verantwoord. Bovendien heeft hij tal van, gefingeerde uitgaven geboekt. Brood uit Nederlaml naar België. Sedert eenige dagen werden uit ons land, in b'ijina alle grensplaatsen groote hoeveel heden. wit brood uit ons land naar België vervoerd, mfeldt de „Prov. N. Br. Crt" Zooals bekend is, is de fabricage van wit brood aldaar verboden'. Zioo worden uil Bergen-op-Zoom, Roosendaal en Eindho ven reeds groote partijen wit brood Bel gië ingestuurd. De Belgische bakkers in de grensgemeenten hebben nu reeds .groote schade. Dezen trachten door be middel iing van hunne bonden een in voerverbod i vam wit brood in België te krijgen,. 1 „Gesloten wegens echtscheiding". Het komt meermalen voor, dat winkeliers als zij in het huwelijk treden of een hunner familieleden trouwt, voor de vensters Van hun winkel de mededeeling ophangen: „Wegens huwelijk' heden gesloten". Minder gewoon is, wat op een der ruiten van een schoenmakerswerkplaats hi de Kolksteeg te Leiden te lezen stond, namelijk: „Wegens echtscheiding heden gesloten". Drama të Oss. Dinsdagnacht heeft in de gemeente Oss (N.-B.) een ernstige brand gewoed, waarbij vier mienschen om het leven zijn gekomen en een ernstig is ge wond. Omstreeks twaalf uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de arbeiderswoning van den heer H. van Z. De bewoner zelf was niet thuis. Im de woning bevonden zich zijn 23-jarige vrouw Liza van der Puitten en zijn drie kinderen, Piet, 3 jaar, Agues, 18 maanden, emi Hendrika 3 maanden oud. Het huisje stond nagenoeg alleen aan den weg. De woning der buren staat op ongeveer 15 M. afstand en toen deze den brand ont dekten, stond de woning reeds in lichte laaie. Men hoorde hulpgeroep en meende de bewoonster nog voor de vensters der woning te hebben gezien. Het schijnt evenwel, dat zij niet naar buiten kon of- durfde springen. Zij was gekleed. Het kind van drie jaar schijnt getracht te hebben de deur der woning open te ma ken, want het verkoolde lijkje werd vlak bij den uitgang gevonden. Toen ongeveer een, kwartier na het uitbreken van den b'ramd de brandspuit arriveerde, kon geen water worden gegeven, daar dit er niet was. Het geheele huisje is dan ook tot den grond toe afgebrand. De politie, zette de omgeving af en eerst Woensdagmiddag tegen twee uur waren de verkoolde lijken, der vier slachtoffers onder de puinhoopen vandaan gehaald. Twee menschen konden in nachtgewaad het brandende huis verlaten, n.l. de luster van juffrouw van Z. -en haar echtgenoot. Laatstgenoemde kreeg echter ernstige brandwonden. Van den inboedel kon niets worden gered. Niets was verzekerd. Behalve de inboedel zijn ook rjog drie varkens, twee koeien, tachtig kippen en een paar honden in de vlammen omge komen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dezen brand. Onweer. Te Herike is de groote boer-* derij vam, H. Bekkers door den bliksem! etroffen en afgebrand. Vier stuks rund vee kwamen om. - Te Vierverlaten, gem'. Hoogkerk (Gr.)' de boerderij van gebroeders Steen door den bliksem1 getroffen en afgebrand. Er werd iniets gered. Ook ging veel hooi verloren. vraagd, ingeval van oorlog? Denk om de Duif van Verdun, welke een heele ves ting redde, gedurende den wereldoorlog. Voor deze vogel is verleden jaar nog een gedenkteeken opgericht. Weten zulke menschen, wat voor een kapitaal ze van een ander vernietigen? Er zijn duiven, die met geen f 5ö,— te betalen zijn. Het opzettelijk behouden van een postduif (andermans eigendom') staat gelijk, met het toeëigenen van een kostbaar gevon den voorwerp, wanneer men er ten min ste geen kennis van geeft. Men bewijst den vogels en hun eigenaars een grooten dienst, wanneer men een vogel, die is komen „aanvliegen", te eten en te drin ken geeft en zoo spoedig mogelijk 's mor gens weer loslaat. Wanneer ze opvliegen, breng ze even aan het schrikken door in de handen te klappen. Willen ze niet weg of komen ze terug, beMjk dan de vleu gels aan de binnenzijde of er ook een stempel van den eigenaar in staat, zoo niet, bekijk dan de aluminum voetring en schrijf naar bevinding van zakeir aan den eigenaar of onderstaand adres. In ieder geval krijgt U antwoord, wat met de duif te doen. De onkosten zullen als regel vergoed worden. U, mijnheer de redacteur, nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. J. W. LEIJDEKRERS Wz„ Secr.-Penningm. Postduivenvereen. „Prins Hendrik", Zierikzee. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordlyleheid der redactie). Copy wordt niet teiniogezonden. Zier'kzee, 10 Aug. 1926. Mijnheer de Redacteur Ondergeteekende zag gaarne het vol gende geplaatst in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. ONZE POSTDUIVEN. 'Spaar de vogels en verzorg ze als ze te gast komen! Indien voor een soort vogels bescher ming moét worden gevraagd, is het wel voor de postduiven. In vele landen be staan wettelijke bepalingen voor deze mooie, verdienstelijke vogels. Nederland is echter achterlijk in dit opzicht. Veel postduiven gaan verloren of worden ge dood door onwetendheid der plattelands bevolking. Vooral bij landbouwers, die (hoewel het tegendeel bewezen is) den ken dat de postduiven het zaad van hun akkers pikken. Hoe dikwijls gebeurt het niet op het platteland, dat een postdu'.f vermoeid van een verre reis en dorstig, gevangen wordt en in een kippenhok of iets dergelijks wordt opgestoten? Het ergste is echter, dat deze nuttige vogels door jagers worden neergeschoten, allééfci maar voor een lekker hapje. Nog kort geleden las ik, dat een jager een duifi schoot; toen hij hem bekeek, was er een briefje aan Zijn poot, waarop: „Kom spoej- dig, moeder is stervende". Welk een ge voel moet zooln vogel moordenaar wel niet gehad hebben? Werden ze bok niet voor 's Lands diensten ieder jaar opge- Geachte Redactie l In uw blad van Vrijdag 6 dezer was geplaatst een ingezonden aTtikel van het H. d. S. alhier, welke daarin meent een opmerking te mogen maken, naar aan leiding van het Raadsverslag onzer ge- mfeentie, d.d. 30 Juli LI. Met zekeren schroom, zou men zich neerzetten tot dit schrijven, tegen een H'. d. S., wanneer niet geconstateerd kon worden, dat hij in uw blad wat tracht te schrijven, dat meer gelijkt op een jammerlijk opstelletje van een leerling uit de middelbare klasse. Hij toch, behoeft geen opmerking te maken op, of, tegen uw verslag, want dit geeft juist weer, wat in den Raad is naar voren gebracht, de opmerking geldt dus, het adres van diegene, welke in den Raad meende, het niet eens te kunnen zijn, met het Jaarverslag van het H. d. S., m. a. w. dat van ondergeteekende; laat het 'Hoofd dit dan ook liever rechtstreeks zeggen, dan er op zijn manier steeds om heen te draaien, dit ook met het oog, wanneer hij !zegt in het schoolverslag bedoeld te hebben, dat alleen gewone, leerplichtige kinderen verzuimden (zijn er ook nog ongewone?) Liever had ik een verslag, waarin zonde»* bedoelingen de toestand wordt medegedeeld. Immers, nog pas en kele weken geleden, riep hij nog verschil lende ouders van niet leerplichtigen op, voor de Comm. tot Wering van School verzuim en alle deze kinderen waren, en zijn nog, als leerplichtig ingeschre ven..... fs dit dan het vorig jaar niet ge beurd? Het rekenen echter is volgens, hem, en Inspecteur, en B. en W., in de lagere en middelbare klassen op peil, proefles sen hebben dit bewezen; gewoonweg be lachelijk, M. d. R..,. Dinsdag 20 Juli, heb ben zeven dames, ieder ongeveer een half uurtje proefles gehouden, om op de voordracht voor een te benoemen onder wijzeres geplaatst te worden. Kan dan worden uitgemaakt, of het rekenen op peil is? Door het hoofd zeker wel? Hij toch spTeekt zoo gemakkelijk over half bevoegd, en onbevoegd, en toch;in Zijn Jaarverslag zegt hij weer, dat het rekenen in de derde klasse niet erg in orde was, of behoort deze niet tot lagere of middelklasse? Rijme wie dit rij men kan. Verleden jaar was het zelfs, dè Commissie van toezicht op het Lager onderwijs, die toen al over het rekenen klaagde in hun jaarverslag. Doch ook deze rekent het Hoofd zeker, tot een Categorie welke er niefs van weten. Het onbegrijpelijke, onbenullige, van autoriteiten1 zien later; en dat ons geacht Hoofd bij Zijn meening blijft, alsmede de verantwoordelijkheid van het personeel, zal ik, als hebbende geen zin, passeeren, alleen wat de verantwoordelijkheid be treft, zou ik het Hoofd willen adviseeren: onder schooltijden op het appèl te Zijn, daar, en overal, waar een hoofd als Hoofd wezen moet. U, M. de R., dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, A. G. v. IJSSELDIJK, Lid van'den Raad. Stavenisse, Augustus 1926. MARKTBERICHTEN, ZIERIKZEE, 12 Aug. Tarwe f 13- f 16; Chevaliergersit f 9,50—f 10,25; ,Erwtefi (Schokkers) f .25-4 30; Witte Eigienh. f 1,75 f 1,90; bonte idem f2,80; blauwe idem f 1,85—4 2 per 70 K.G. Aanvoer matig. Veiling van 12 Aug. GROOTE VEILING. KIPEIEREN f 6,90. Dito Barnevelder f 7,25. Dito kleine f 6, KLEINE VEILING. KIPEIEREN f 6,90 k f 7,10. EENDEIPREN f 6,40 k f 6,80. KALKOENEIEREN f 8,— k f 8,50. PARELHOENDEREIDKEN f 4,80. PAUWEIEREN f 9,—. Alles per'100 stuks. Aanvoer 10,214 stuks eieren. BOTER f 1,14 k f 1,21. Idem 2e kwal. f 0,82 k f 0,84. Aanvoer 150 pond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5