Zierikzeesche Nieuwsbode KWATTAfV Abdijsiroop ZEELAND's ROEM ROOMBOTER NIEMEIJEPS rflEMEULR'5 abonnement: Vrijdag 13 Aug. 1926. zierikzeesche courant. l'tr.,1™"»"s. advertentien EERSTE BLAD. Dr. C. E. LIESKER, HINDERWET. Oneffen Paden. VOLLE-MELK-REEP Laat Uw lieveling niet kwellen door den Geef het dadelijk SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. Bij Muggebeten Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post 1 ,S0. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, "Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ets., van 4 regels en 'daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MOND- en TANDARTS, zal op DONDERDAG 1» AUG. a.s. spreekuur houden voor Tandheel kunde te Zierikzee, van 8-12.45 uur namiddags, ten huize van I. HAGE, Meubelhandel, Appelmarkt 365. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat Ler gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van H J. DOELEMAN te Zierikzee. 'om VERGUNNING tot het oprichten van een beschuitgeleifabriek, in «le perceelen, staande aan de Witte IJestraat, kadastraal bekend in Sectie B, nos. 1924 en 2179. Op Donderdag 26 Augustus a.s., des na middags 2 uur," zal ten Stadlauize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der lïinderive.t op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, 12 Augustus 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., wd-Burgem. F. NAEREBOUT, w.d-Secretaris. B U I T E N L A N D. DE BRIEF VAN CLEMENCEAU AAN COOLIDGE. De Open Brief van Clemenceau heeft volgens den New-Yorkschen correspon dent van de „Times" te New-York geen gunsligen indruk gemaakt. Hoezeer het Amerikaansehe volk den stoeren „Tijger" die Frankrijk tot de overwinning heeft ge leid, ook bewondert, de herinnering aan Xle 'rol die hij heeft gespeeld bij1 het slui ten van een „kraehtigen vrede" is, Z.dgl de correspondent, nog altijd te levendig dan dat Zijn pleidooi hier veel sympatqie kan verwekken. Die Amerikanen, die z'.Ch met b'uilenlandsQhe aangelegenheden be moeien, spreken bovendien voortdurend over de sommen, die Frankrijk sedert het einde van den oorlog heeft uitgegeven tot hel financieren van de militaire uit gaven van zijn „Europeesche vazallen" en voor z'ijn campagnes in Syrië en Marokko. Dientengevolge wordt Clemeneeaü's pro test le New-York met cynisch glimlachen ontvangen. Op het departement van fi nanciën gaf men intusschen uiting aan de vrees dat dc invloed van Clemenceau in de Kamer genoeg gewicht in de schaal zou kunnen leggen om de ratificatie van de schuldovereenkomst met Washington tegen te houden, welke noodzakelijk wordt geacht voor het verschaffen van builenlandsche credieten voor het stabi- liseeren van den frank. B INN EN LAND. DE EERSTE KAMERVERKIEZING. De Vrijheid meldi omtrent hetgeen a-n de verkiezing voor de Eerste Kamer met FEUILLETON. Uit het Engelsch van SILAS R. HOCKING. 23 Ja, de twijfel kwam bij hem op, hij kon er niets tegen -doen, indien er in dit alles eeins iets, al was het nog zoo wei nig, van waarheid was? De groote on handigheid- zelf van de gehieele geschie denis sprak in haar voordeel. De beken tenis van een onedele beweegreden was een gewicht! in dezelfde schaal. Maar neen men had hem vooruit gewaarschuwd dat deze main zóó bedreven was in het be driegen, dat de meeste menschep, met wie hij in aanraking kwam1, er het slacht offer van werden. Gedurende eenige oogenblikken heerschte er een pijnlijke stilte in het vertrek, die eindelijk door Douglas werd verbroken met de woorden. „U lacht spottend", zeide hij; „mis schien heeft u er het recht toe. Mijn be weegredenen mogen dan onedel zijn, en toch, dat weet God, zou ik boven alles juffrouw Gresham willen bewaren voor een lot, dat erger is dan die dood". De 'toespeling op Floss was als een vonik in buskruit. De oude dokter vatte dadelijk vlam, eni zijn drift werd hem geheel de baas. „Hoe durft u haar naam noemen!" r'ië'p hij uit, terwijl hij zijn gebalde hand, drei gend ophief. „Gij gij schurk". 5eter dan 6oed: DE. BESTE betrekking tot de stem van den haar Braat (Plattel. Bond, Links) en de lijst van den Vrijheidsbond is voorafgegaan: De heer Braai is alleen gepolst, of hij, indien de heer_ Koster no. 2 op de lijst stond, bereid zou zijn dezen door z«jïi stem een kans te geven op een Eerste Kamerzetel. Daarbij werd door den per soon, die met den heer Braai gesproken heeft en die dit deed geheel op eigen gelegenheid - de nadruk gelegd op de ■omstandigheid, dat de 'neer Koster niet bc-hoorl lot degenen, die politiek op den voorgrond waren getreden in devi Vrij heidsbond en er dus voor den heer Braat, d-ie op de „kopstukken" in den Vrijheids bond tamelijk gebeten bleek, hoegenaamd geen reden was om niet op den heer Koster te stemmen. Den heer Braat is daarbij geen.enkele toezegging gedaan, in welken vorm dan ook. Den heer Braat heeft toen verklaard, op den heer Koster te zullen stemmen, wanneer deze nb. 2 stond, mits hij daardoor de eamiidatuur van den anti-revolutionnairen prof. Die penhorst niet in gevaar bracht. D;eze komt n.l. uit dezelfde streek als hij, is óók te gen den zomertijd en is hem bij de be handeling van Zijn wetsontwerp tot af schaffing van den zomertijd in de Eerste Kamer zoo warm tegemoet 'getreden. Had den dus de anti-revolutionnairen in Z,- Holland Prof. Diepenhorst no. 3 gesteld, dan aou de heer Braat niet op den beer Koster hebben gestemd en hadden de anti-revolutionnairen van zijn stem' ge profiteerd. OPLEIDING VAN CHAUFFEURS. Door de besturen van de Ned. Urne van arbeiders in het Automobielbedrijf, aangesloten bij den Central en Bond van Transportarbeiders, en den Ned. Bond van Particuliere Chauffeur:? is besloten, geza menlijk een actie te voeren voor wette lijke regeling van.de opleiding tot Chauf feur en verhooging van de minimum-leef tijdsgrens voor autobestuurders tot 21 jaar. Een en ander wordt ter verzekering van een veilig verkeer noodzakelijk, ge acht. i i - i Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Donderdag j.l. hiel® de Al- gemeene Nederl. Politiebond een alge- meene vergadering in „Hotel Juliana" al hier. De voorzitter, dbr. Haring, inspec teur van politie, bracht uitvoerig verslag uit van zijn opdracht tot bijwoning van het ambtsjubileum vain het hoofdbestuurs lid, dhr. Perrels, en van het onderhoud met den Bondssecretaris, dhr. Koster— Henke, inzake de salaris-actie van de politie-ambtenaren in Zeeland. Spr. deed vervolgens voorlezing van een zoo juist door den Commissaris der Koningin ver zonden circulaire aan de gemeentebestu ren in de provincie Zeeland, en in welke Circu'aire een aanmerkelijke salarisverhoo- ging voor de genteen te-veldwachters in Zeeland staat aangegeven. Spr. memo reert dan ook, dat dit belangrijke succes te wijten is aan de actie, welke deze afdeeling den laatsten tijd daarvoor ge voerd heeft. Namens de afdeeling dankte spr. de heeren Jongepier en Seis, voor hun gedanen arbeid in deze actie. Ver volgens werd de salarisactie voor de pioli- tie-am'btenaren te Zierikzee besproken en Toen ging de deur plotseling open en Floss, schooner dan ooit, trad de kamer •binnen. „Floss, lieve riep de dokter uit, nog bleek en bevend, „zeg dezen c!ezen schurk, dat hij onmiddellijk het huis ver laat". Zij snelde dadelijk naar de deur en opende die. „Wilt u zoo goed zijn heen te gaan?" zeide zij, niet neergeslagen oogen. „U beveelt mij heen te gaan Dat doe ik". „Als een schurk?" „Ja". Hij liep dadelijk langs haar heen de gang in en het huis uit. „Wat heeft hij gezegd, oom?' vroeg Floss, zoodra de deur gesloten was. „Ild- kan het u niet vertellen, lieve. Ga zitten. Lastertaal moet men nooit herha len. Davidi deed goed, 'mij vooruit te waar schuwen. Maar ik kan mij niet begrijpen, dat ik hem1 niet onmiddellijk het huis liet uitzetten". „Is hij erg onbeleefd geweest?" „Onbeleefd, zegt gij? neen, de duivel zelf zou zichr-niet beter hebben kunnen gedragen, 't zijn z'n aangename manie ren, die mij inpalmen; en en". „En wat, oom?" „Ik weet het niet. Hij sprak zoo open en zoo oprecht mlet mij, dat ik niet weet, wat ik er van denken moet". „U hadt hem' in. 't geheel niet moeten ontvangen. Hij heeft u heelem'aal van streek gebracht". „Hij was in huis, eer ik er eng in had. Daarenboven, zeg wat ge wilt, maar als ik in zijn plaats was, zou ik precies het zelfde gedaan hebben alleen, ik zou Kom de natuur te hulp de taaie kleverige slijm los te maken en te verwijderen. De telkens terugkee- rende krampachtige, benauwde hoestaanvallen maken licht van Uw stevige kleine een zwak' poppetje. ikker's. dienaangaande besloten deze zoolang te blijven voeren tot een algeheele verbete ring is verkregen. Ten slotte werd op voorstel van den heer M. v. d. Velde be sloten binnen korten tijd eene vergade ring te houden op het eilapd fholen, op dat deze in de afdeeling zal worden op genomen. Na rondvraag volgde sluiting. De. heer W. de Kam, Adjunct-Com mies ter Inspectie der Dir. Éel. enz le Zierikzee, is met ingang van 15 Augustus a.s. belast met de waarneming van het kantoor der Dir. Bel. Inv. en Ace. le Eede (Z.) HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Maandag 9 A|u[g.. Tegenwoordig alle leden. Bij de opening weusih: de vojrziftcr dhr Blom, die we gens ziekte een paar raadsvergaderingen niet kon bijwonen, geluk met zijn herstel, mijn zelfbeheersehing niet zoo goed heb ben kunnen bewaren als hij deed". „Heeft hij u dam. niet op de een of andere manier beleedigd?" „Ik zeg u, dat hij zoo beleefd is ge weest als Lucifer. Maar de reden, dat ik zoo driftig werd, is, dat hij een toe speling maakte op u". „Op m'ij, oom?ein haar gelaat en hals werden plotseling met rood overtogen, „zeide hij" „Neens lieve, hij zeide niets in uw na deel. Schrik maar niet". v „Maar wat zeide hij dan?" „Ov ik weet het al bijna niet ïnfeer, het is in ieder geval ,de moeite niet waaro, het te herhalen". „Maar ik wil het weten. Het m'oet iets heel leelijks zijn geweest, of u zoudt niet zoo boos zijn geworden". „Neen, hij zeide niets leelijks of on beschofts. Eere, wLen eere toekomt, hij weet hoe hij zich gedragen moet". „Maar waarom werd u dan zoo driftig?" „Ja, weet ge, hij wist uit mij te krijgen, dat het David is, die mij heeft ingelicht, en toen trok hij tegen David van leer, en, beweerde van allerlei te weten, dat David in een ongunstig licht stelt". „Ik wou, dat David hier geweest as". „Als dit het geval was geweest, zouden zij elkander zijn aangevlogen". „Maar wal zeide hij mu eigenlijk vap mij?" „Welnu ik zeide hein, dat hij eeri niets waardige schurk was, of iets van dien aard, en hij stemde het toe. Hij zeide, dal David had getracht hem van zijn goeden naam te berooven, en dat hij hem nu met gelijke imunt betaalde. De eenige goede beweegreden, die hij voor zijn ge- MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60ct Laxeer-Tabletten 60ct Zenuw-Tabletten .75°' Staal-Tabletten 90 1 Maag-Tabletten 75ct Bij Apoth. eu Drogisten. waarop dhr. Blom de heeren dank zegt voor hunne belangstelling gedurende zijn ziekte. Op een schrijven van de N.V- Wa terleiding-Maatschappij Schouwen en Dui- veland, behelzende de 'mededeeling, dat deze gemeente aansprakelijk is voor een evenredig aandeel* ten bedrage van f 104,22 Ln de gemaakte onkosten, wórdt besloten dit bedrag te voldoen. Daarna leest de voorzitter een schrijven van dhr. W. J. Bijleveld te Noordwijk, waarin genoemde heer mededeelmg doet van een door hem gedane schenking, n.l. een staande klok ten behoeve van het gemeentehuis. Deze mededeelmg. wordt met instemming - be groet en besloten dhr. Bijleveld dank te 'betuigen voor dit geschenk. De rekening 1925 van den vleeschkeuringsdienst in ontv. en uitg. resp. met f 3820,48 en f 2711,06 en dus sluitend met een batig saldo van f 1109,37 .benevens de begroo ting- van genoemden dienst voor 1927 in ontv. en uitg. met f 3200, worden z.h.s, goedgekeurd. Verder volgt de behande ling der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1927 welke begrooting in ontv. en uitg. met 25706,87° wordt vastgesteld. 'Op de voor dracht van zetters wegens periodieke aftreding van de heeren L. J. Blpm en A. Gilijamse worden geplaatst in de eer ste vacature de heeren L. J. Blom en C. Blom en in de tweede de heeren A. Gilijamse en A. Prince. Vervolgens komt aan de orde der vaststelling der vergoe ding voor het Lager - Onderwijs aan de Bijzondere school over het 7aar 1925. Daze vergoeding wordt vastgesteld op f 524,61 en zal na aftrek van f 349..6S aan ontvangen schoolgelden en f 130 aan voorschot ten bedrage van f 44,85 betaal baar gesteld worden. Na gunstig uitga- gebracht rapport der commissie 'lot on derzoek der gemeenterekening over 1925 bij monde van dhr. den Boer wordt .de rekening van den gewonen dienst in ontv4. en uitg. resp. rad? f 49003,745 en f 340*11,07 dus sluitend met een batig saldo van f 14962,16i7-r' en de -rekening van den ka- pitaa-ldienst in 'ontv. en uitg. beide met f 1646,39 vooiioopig vastgesteld. .Op voor stel van B. en W. wordt besloten mej- W. Lemsom te Burgh toe te laten als assis tente aan de openbare lagere school en haar pensioensgrondslag vastgesteld op 500. Mocht mei Lemsom eventueel voor de benoeming- bedanken, dan worden B. en W. gemachtigd een, hernieuwde op roeping te doen. Een wijziging in de ge1 meentebegrooting vóc 1926 wordt goed gekeurd. Tenslotte volgt een bespreking omtrent de voortzetting der rioleering achter de huizen in de Noordstraat. Daar de sloot achter genoemde huizen reeds voor een groot gedeelte gedempt en van rioleering voorzien is, waardoor in deze buurt de toestand veel verbeterd is, vvorut met algemèene stemmen besloten nog een gedeelte ter lengte van pl.m. 52 M. van rioleering te voorzien en onder na dere goedkeuring voor dit «dioel een strook grond aan te koopen. Daarna sluiting. ST.-PHILIPSLAND. Na een telegrafisch bericht, met het verzoek te willen ,ver-1 schijnen ter Provinciale Griffie te Mid delburg zijn Donderdag B. en W. met den secretaris naar Middelburg gegaan, meldt de N. R. Cl. Tevens was aan den heer L1. J. van Nieuwen huizen verzocht draig kon aanvoeren, was, zooals hij zei de, dat hij u gaarne wilde redden van eeh lot, erger dan de dood". „O, wat een slechte man! En te den ken, dat ik gisteren nog met hém heb zitten praten en 'theedrinken, alsof hij een oud vriend was! En hij kan dan ook heusch bijzonder aangenaam zijn. Het was zeer verkeerd van David ons niet eerder in te lichten". „Hij wilde ons niet tegen hem' innemen, zoolang hij nog hier in huis was", zeide hij: „Neen, David heeft zeer humaan ge handeld. Daarenboven, wilde hij niets ge- looven, eer hij.de onjomstootelijke bewij zen had. Ik vind niet, dat wij David in' deze zaak iets te verwijten, hebben integendeel". Floss begon haar handschoenen glad to strijken op haar knie op een afgetrok ken manier. Haar fraai voorhoofd was gefronst, haar zachte bruine oogen had den een peinzende uitdrukking. „Ik zou graag willen weten, wat hij van David gezegd heeft", zeide zij einde lijk. „Och, wat zoudt ge er aan hebben, of ik u dat al vertelde?" „Misschien niets. Maar de nieuwsgie righeid der vrouw is u immers bekend?" „Die nieuwsgierigheid zal in dit ge val onbevredigd moeten blijven, want ik kan u niet vertellen, wat mij is medege deeld". „Maar u zult toch natuurlijk aan David zeggen, wat hij verteld heeft? „Dat bem ik nog niet miet mijzelf eens". „Maar als de man zelf toegaf, dat hij leugens sprak, wat doet het er dan toe?" „Hij gaf volstrekt niet toe, dat hij leu gens sprak. Hij deed eb bijna een eed op, Zonnebrand smetten, puistjes, oude en nieuwe i wonden genezen spoedig met AKKER's Kloosterbalsem PREDIKUHURTEN. Zondag 15 Augustus te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. L. van Urk van Sexbierutn, Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen (Avondmaal), 2 Lees- kerk en 6 ure, ds. v. d. Molen (oude tjjd)« Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en '6 ure, de lie r Ariessen van Veenendaal (oude tijd). persoonlijk te verschijnen. Naar we ver nemen zijn dc hèeren J. A. Stols en J. van Strien als leden van de commissie tot nazien der gemeenterekening en P. dc Ruiter, mederaadslid, naar Middelburg .vertrokken. THOLEN. Naar wij vernemen, is het kantoor de Registratie alhier, met ingang van 1 Sept. a.s. opgeheven en Zal dit eiland en St.-Philipsland, van af dien da tum ressorteeren onder liet Kantoor dei- Registratie le Bergen op Zoom. Waar in dertijd de Normaalschool, en, ondanks hel protest van verschillende zijden, nu weer het registratiekantoor naar elders is ver plaatst en eerlang ons Kantongerecht ook van uit B. en Z 'zal 'bediend worden, (heeft het haast den schijn, of men in den Haag is vergaten dat in dit gedeelte van ons landje, dat reeds genoeg is geïsoleerd en gezien do bevoorrechte steden, meer dan stiefmoederlijk wordt bedeeld, ooit trouwe Nederlanders wonen, die misschien met een warmer hart voelen voor vorstin en vaderland, dan die in een beter be dacht deel der natie. en Beten van Andere Insecten het inwrijven met PUROL dadelijk verlichting. dat het alles de zuivere waarheid was. Wat hij toegaf was, dat zijn beweegrede nen onedel waren". - 1 „O!" en Floss stond langzaam uit haar stoel op, terwijl de rimpels op haar voorhoofd dieper waren, dan ooit, en zij verliet zon dep een woord meer 't vertrek. Zij had zich"- scherp uitgelaten, want zij hield veel van haar voogd en van David; maar terwijl zij de .gang langzaairm door liep* en de trappen opging naar haar eigen kamfer, begonnen haar aller lei 'twijfelingen en vragen te bestormen. Zij had Douglas Wyburn een slechte mfen [genoemd, hem in zijn gezicht gezegd, dat zij geloofde, dat hij een schurk was. En toch, kon een werkelijk slechte man, zich igedragen, zooals hij zich gedragen had? Hij had bijna een maand onder hun dak vertoefd; gedurende veertien dagen had zij hem' bijna iederen dag gezien. Zij had over vele onderwerpen van gedach ten met hem gewisseld. Dfen vorigen mid dag nog had hij Chopin en Wagner ver tolkt, zooals zij ze zelden had hooren vertolken. Hij had haar en haar voogd verdedigd met gevaar Van zijn eigen leven. Kon het mogelijk zijn, dat zulk een man was, wat haar aanstaande hem had ver klaard te zijn, een bedrieger, een op lichter, een verworpeling? Zij lieij zich in een schommelstoel neder- vallen en fronsde haar wenkbrauwen. Zij wilde zich,' zoo mogelijk, tegen hem ver harden. Zij' was zich bewust, dat zij meer aam hem gedacht had, dan zij had. be- hooren te doen - dat zij vergelijkingen had gemaakt tusschen hem1 en David, die tem aiadeele van den laatsten waren uit gevallen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1