Wonden Kloosterbalscm KWATTAfV ZEELAND': DOEM ROOMBOTER. 34 BIGGELAAR's ABONNEMENTI Vrijdag 6 Aug. 1926, zierikzeesche courant. jj* EERSTE BLAD. ADVERTENTIËN VDLLE-HELK5REEPi Boter cferrGoed: DE BESTE DIENSTPLICHT. Algemeen Overzicht. BINNENLAND. lilt Stad en Provincie EVEN FIJN ALS Fraaie cadeaux. NIEMËIJER'S AKKEF's Prtfi per 8 maanden f 1,60, franca per post 1,80. Veer het buitenland per Jaar f 10,—. AlionderUjke nummers 6 oent. Veriohynt Maandag:. Woenadaj •n Vryday. Zierikzeesche Nieuwsbode Dit nummer bestnnt uit 3 hl «den. No. 11428 UIIj.-KIIM!. V 1. KOSTE* ▼an 1—8 regel# «0 ots. wan I regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ots. p. regel. By contract belangrijke korting Tnsendlng op den dag van uit gave vóór II are. Bekendmaking van een uitspraak In zake vrijstelling. De BURGEMEESTEE van Zierikzbe brengt ter algemeene kennis," dat bij besluit van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, d.d. 80 Juli 1926, Vlldo afdeeling. no. 331, V., aan JAN JOHANNES VAN DEN BERGE, dienstplichtige van de lichting 1925, met ingang van 13 October 1926, voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens kostwinnerschap. Voor het indienen van - bezwaren tegen deze uitspraken wordt veiwezen naar de publicatie aan het aanplakbord van het Stad huis. Zierikzee, den 5 Aug. 1926. De Burgemeester van Zierikzee, - A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN REN9ERS B ERKE. Na d© Fransche Kamer heeft deze week ook de Senaat het financiëele ontwerp van Póincaré goedgekeurd. Het wetsont werp is slechts een zuivere belastingwet, ten, doel hebbend de ledige schatkist te vullen en de staatsbegrootirig in even wicht te brengen. Het ontwerp is, naar de uitspraak van Póincaré, slechts een „inleiding", die; de feitelijke opvoering van het stuk vooraf gaat. Het volgende be drijf zal thans zijn de stichting van een autonoom aflossingsfonds, dat de rente betaling, de aflossing en de hernieuwing van de bons der nationale verdediging zal verzekeren. Ook de thans in omloop zijnde schatkistbiljetten zullen door dit fonds worden beheerd. Wat de verdere maatregelen betreft, schijnt' de premier te hebben ingezien, dat het zonder de buitenlandsche credieten niet mogelijk zal zijn de zaak op een gezonde basis te' brengen. In tegenstelling hiermede schijnt Póin caré te volharden in zijn afwijzende hou ding jegens de Fransch-Amerikaansehe schuldenregeling. Hij meent de Amerik. credieten te kunnen missen, indien hij zich den; steun, van de Britsehe geldmarkt kan verzekeren. De inieuwe wet heeft veel belangstel ling gewekt, vooral met het oog op de strekking ervan, omdat men hieruit de richting der financiëele politiek kan na gaan. Póincaré wil, voor men tot stabilisatie overgaat, de franc zoo veel mogelijk doen stijgen. Het streven naar de zoo hoog noodige bezuiniging, waarvan het Fransche parle ment blijk geeft, wordt" tot een bespot ting gemaakt door de groote uitgaven voor het leger. Een Fransch kolonel doet op het huidige legerstelsel en de autori teiten dan ook een scherpen aanval. Het Fransche leger, zoo constateert hij, is het talrijkste en kostbaarste ter wereld. Het onderhoud ervan wordt nog verzwaard door handhaving van verouderde metho den, aanbidding van formalisme enz. Voortdurend worden maar baantjes en sinecures geschapen om de vele hoogere officieren maai? z.g. wat te doen te geven. Na te kennen te hebben gegeven, dat ook de nieuwe legerplannen gebaseerd zijn op de handhaving van een [lijvig effec tief 'generaals en kolonels, die in ledig heid leven tot er eens een oorlog komt, besluit kolonel Charras zijn requisitoir mel de volgende woorden: Indien het parle ment besloot zijn besluiten in overeen stemming te brengen met zijn beginselen, dan zou het zonder verder uitstel een beperkt en modern leger vormen, waar door een 2 milliard op de legerbegroo- ting bezuinigd zouden kunnen worden, Een dergelijk optreden zou een groot zedelijk effect hebben. Ds buitenlander zou er den wil in zien om te hervormen, te vereenvoudigen en een einde te ma ken aan de verkwisting. Vaak is men ge troffen door de hooge eischen van de schuldeischers vaiyFrankrijk maar most het schouwspel van een teygellooze ver spilling hen niet sceptisch maken ten op zichte van <Je ellende van het land? de weeldeverteringsbelasting. Het Vaderland meldt, dat de Weelde verteringsbelasting zal worden ingetrok ken''. Dit bericht kan in deze bfawoor.- dingem die erop wijzen, dat een beslis- ging reeds zou zijn genomen, niet juist zijn, schrijft het UdbL, omdat het wel onwaarschijnlijk is te achten, dat de min. van financiën, die pas over veertien dagen van zijn verlof' terugkeert, in zijn vacant!© dit onderwerp tot een beslissing heeft gebracht. Intusschen hebben we reeds lang hooren verluiden, dat men denkt over de mogelijkheid eener oplossin, Een prima tabaK..die weinig Kost I10RIAAM-BAY. welke intrekking der Weeldeverterings belasting zou toelaten. DE PLANNEN VAN MINISTER LAMBOY. In aansluiting op de berichten omtrent de reorganisatieplannen van den Minister van Oorlog, deelt „De Avondpost" thans nog het volgende mede: Het lag in het voornemen van den Minister van Oorlog reeds aanstonds een aanvang te maken met de uitvoering zijner reorganisatieplannen. Hierin war.en begrepen het verminderen van de cavale rie en het doen afvloeien van ongeveer 250 beroeps-onderofficieren. Intusschen heeft dé heer J. Th. de Visser, oud-Minis ter van Onderwijs en thans lid. yan de Tweede Kamer, schriftelijke vragen ge richt tot den Min. v. O. betreffende die reorganisatieplannen en daarbij o. m. de vraag gesteld of de M. v-, O. het niet ge- wenscht acht om, zooals in het voorjaar door den Minister was toegezegd, zijnf reorganisatieplannen aan het oordeel der Kamer te onderwerpen en in verband daarmede met de uitvoering te wachten. Op deze vragen heeft de M. v. O. nog niet geantwoord. Het blad verneemt even wel, dat het antwoord op de vragen van het Kamerlid De Visser bevestigend zal luiden. In verband hiermede heeft de M. v. O. alle uitvoeringsmaatregelen betref fende de reorganisatie doen opschorten". ZIERIKZEE. In eene buitengewone ver gadering van Commissarissen der Nuts. spaarbank op Dinsdag 3 dezer, huldigde de President, de heer H, E. Beelaerts van Emnvichoven, den Thesaurier, Mr. S. R- Bakker ter gelegenheid van diens 12Va- jarig jubileum als Penningmeester der Spaarbank. Waar- de heer Mr. Bakker deze functie steeds belangeloos op zich genomen heeft en dit zeer zeker niet altijd zonder zorgen is geschied, zeide de voorzitter (namens a.lle spaarders te spre ken, nu hij den heer Bakker dank bracht voor zijn groote zorgen voor de spaar bank; maar ook meende het bestuur dit jubileum niet voorbij le mogen laten gaan zonder een stoffelijk 'b'lijk van waar deering aan te bieden. Wat dit was zou den heer Bakker straks bij hem thuis getoond worden. Namens het College van Commissarissen is daar een bloemenhulde aan toegevoegd. De President sprak den wensch uit, dal de heer Bakker nog me nig jaar als schatbewaarder in het col lege zou willen zitting blijven nemen. Zichtbaar geroerd dankte de heer Mr. Bakker voor deze hulde, die hij niet ver wacht had, aangezien hij meent, dat de feitelijke dag reeds voorbij is; maar des alniettemin stelde hij de woorden van den President zeer op prijs en dankte dezen en de andere Commissarissen voor hun aandeel in die hulde. Onder het me- moreeren van eenige feiten, die duidelijk bewezen, dat deze functie lang niet zon der zorgen is, verklaarde de- jubilaris zjoh bereid nog weder een nieuw tijdperk met dit Colleger samen te werken, aangezien zijne functie, door de onderlinge vérhou ding *in het College, hem zeer aangenaam wordt gemaakt. Na een korte rij-toer bij den heer Mr. Bakker thuis aangekomen, werd deze be groet door de muziek van de Hilversuml- sche Draadlooze Omroep, voortgebracht door het aangeboden souvenir, namenlijk een compleet Radio-Apparaat, over wel ker aanschaffing de jubilaris reeds lang had gedacht en dat dus in zeer goede aarde viel. Commissarissen en Boekhou der der Bank bleven nog eenigen tijd de uitstekende wedergave der muziek aan- hooren, terwijl de eerewijn werd aan geboden. - De „Military Band»', welk gezelschap hier reeds eenige bekendheid heeft ver worven, komt Zaterdagavond weer ir den tuin van de sociëteit „Concord iaf dansmuziek geven. Het aantal danslustigen is tegenwoordig heel groot. Zelfs van ver buiten de stad komt de jeugd voor dit soort genoegen, dat ook hier meer en meer in zwang is gekomen en veel aantrekkingskracht schijnt le bezitten. - Benoemd tot burgemeester der ge meenten Dirksland, Melissant en Herkin- gen, Dr. J. Visscher, met gelijktijdig ont slag als burgemeester van Scherpenisse, welke functie hij sedert 1924 bekleedde. - Met de Staatscourant van Woens dag zijn verzonden de statuten der Coöp. Electrische centrale te St.-Maartensdijk. BURGH. Vergadering van den gem-een'te.- raad, gehouden op Maandag 2 Aug. j.l. Aanwezig alle leden. Na opening uit de voorzitter een gelukwensch ter gelegen heid vara den verjaardag van H.M. de Ko ningin-Moeder. Naar aanleiding der be slissing van den Pensioenraad, omtrent de inkioopsom' voor den vroegeren gemeente werkman M- Bom, wordt besloten deze som ad f 689 in de begrooting te bren gen, terwijl een verzpek, der Nederland- sche afdeeling van den Intern. Bond ter bestrijding van vallende plekte, om toe treding van gemeentewege als lid, van genoemde afdeeling, voor kennisgeving wordt aangenomen. Daarna komt in be handeling cle gemeenterqkening over 1925; nadat 'bij monde van dhr. C. W- Boot als rapporteur der .commissie tot het nazien dier rekening e^i gunstig ver slag is uitgebracht, worden de rekening van den gewonen dienst irï ontv. en uitg. resp. met f 18776,52r> en f 14149,40s met een goed slot van f 4627,12, en de reke ning van den kapitaaldienfct in ontv. en uitg. resp. met f 13655,68 etl f 13191,77 en een batig saldo van f 463,91 met algemee ne stemmen goedgekeurd. Vervolgens worden behandeld en goedgekeurd eenige wijzigingen in de' begroótingen van het Burgerlijk en het Plaatselijk Armbestuur voor 192o. benevens enkele wijzigingen in de gemeente'begrooting voor hetzelfde dienstjaar, w.o. een wijziging van den post onderhoud van wegen en voetpaden. Dhr. van Zuijen bespreekt hierbij den z.i. minder gunstigen toestand van het ei ad straatweg over het Achterom. B. en W. geven toezegging hierin zooveel moge lijk te zullen voorzien. Het al of niet aan schaffen van een Mirax-brandbluschap'p'a- raat zal bij de volgende begrooting be sproken worden. Daarna komt aan de orde oen schrijven van den kring Brou wershaven van den vee- en vleeschkau- ringsdienst me! mededeelihg der verga dering van. 17 Aug. a.s. en niet de reke ning van genoemden dienst over 1925 en cent per 7? pond. de begrootlng voor. het dienstjaar 1927 als bijlagen. De rekening in ontv. en uitg. resp. met f 3820,43 en f 2711,06 en een batig saldo van f 1109,37, benevens de begrooting in ontv. en uitg. met f 3200, worden met algemeene stemmen goed gekeurd. Als leden der commissie' van onderzoek der gemeentebegrooting voor 1927 worden 'benoemd de heeren Kloet, Landegent en van Zuijen. De rekening van het Plaatselijk Armbestuur van Westen- schouwen wordt met de daarbij behoo- rende rekenplichtige bescheiden nagezien en in orde bevonden, waarna deze reke ning met algemeene stemmen wordt goed gekeurd i.n ontv. en uitg. met f 5181;205 en f 3741,30s. Vervolgens worden behan deld de begrooljngen voor het dienst/aar 1927 van het Burgerlijk en het Plaatselijk Armbestuur. De eerste begrooting in ontv. en uitg. met f 1613,28, de tweede met f 4903,46 worden met algemeene stem men goedgekeurd. Bij de rondvraag be spreekt dhr. Kloet het uitdiepen van den brandput aan den Weeldewes; hij meent, dat een uitdiepen van genoemden pui; bij den tegenwoordigen lagen waterstand minder bezwaar zal opleveren; deze zaak zal door B. en W. in overweging geno men worden. Daarna sluiting. EROUWERSHAVEN. Donderdag 29 Juli vergaderde de Raad dezer gemeente. Na opening der vergadering, wordt o. a. a.st. besloten aan het Loodswezen ver gunning te/geven tot het plaatsen van een bergplaats voor seinmateriaal op den ha vendijk. Aan C. Soons wordt met ingang van 1 Oct. 1926 eervol ontslag verleend als klokluider dezer gemeente, waarna op voorstel van B. en W. na eenige dis cussie met algemeene stemmen wordt be sloten het klokluiden met 1 Oct. a.s. op te heffen. B. en W. stellen voor een partij zwaar getrokken straatklinkers aan te schaffen, om daarmede den haven- hoofddijk te verbeuren. De heer Ringel- berg wil de, straat uitbreken en verhar den met steenslag. Dhr. Pannekoek en C. W. den Boer willen geen steenslag, maar bestrating. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte m. a. s. aangenomen. Goedgekeurd wordt de begro-oting van het burgerl. armbestuur dienst 1927 in ontvang en uitgaaf op f2025, met een subsidie der gemeente van f 350. De reke ning van den vleesehkeuringsdienst over het jaar 1925 wordt goedgekeurd in ontv. op f 3820,43 en in uitgaaf op f 2711,06. Batig saldo f .1109,37, en de begrooting voor genoemden dienst voor het jaar 1927 wordt goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f3200. Door B. en W. wordt aan den Raad overgelegd de rekening dienst 1925, in ontvang op f 61774,445 en uitgaaf op f 59817,13; batig saldo f 1957,315. Aangeboden wordt de begroo ting voor den dienst 1927 dm ontvang en uitgaaf op f 46087,65. Als commissie be last met het onderzoek der gemeente- rekening 19251 en gemeentebegrooting 1927 worden aangewezen dhr. C. W. den Boer, Riragelberg en Pannêkoek. In verband met de- gemaakte opmerkingen door Ged. St. wordt de Bouwverordening dezer ge meente opnieuw vastgesteld. Op grond van het bepaalde in^art. 101 der L. O.-wet wordt de restant-vergoeding aan de bijz. school vastgesteld op f 162,99, zulks over 1925. B. en W. stellen voor aan de openb. lagere school een assistente toe te laten, tegen een belooning van f 400 per jaar. De heer Ringelberg vindt de bezoldiging te weinig en wil f500 geven. Dihr. den Boer meent, dat als f 400 te weinig is f 500 ook nog te weinig, 'is; hij wil de belooning op f 400 vaststellen. Na nog eenige discussdie wordt de belooning van de toe te laten assistente vastgesteld op f400 en met algemeene stemmen beslo ten als assistente op de openb. lagere school alhipr toe te laten mej. M. J. Vink alhier. Bij de rondvraag dringt de heer Ringelberg aan op spoedige afwerking van het schilderwerk aan de woningen van het Gesticht voo'r Huisvesting. Verder stelt dhr. Ringelberg voor aan dhr. P. de Potter| eervol ontslag te verleenen voor het geven van onderwijs in de Fransche taal, daar de cursus met 1 October 1925 stopgezet. Na toelichting door den secretaris wordt dit voorstel echter in getrokken. Ten slotte wil dhr. Ringel berg de kermis a.s. Zondag om half 5 laten aanvangen, en wijst op een raads besluit dienaangaande. De voorz. zegt, dat hij in dezen de Zondagswet zal hand haven en de kermis niet eerder laat aan vangen, dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. De heer den Boer vraagt om meer leuningen aan de vloedpalen aan te brengen. De voor zitter zegt zulks toe, indien de visschers zulks komen verzoeken. Dhr. Pannekoek wijst op het houtgewas aan den "Ouden Schouwschen dijk' en wil aanschrijving om het houtgewas te laten opsnoeien. De voorzitter zegt zulks toe. Dhr. Ver hoef f wijst op de bestraling bij 't tramstation, waar de zijkant van den weg door de koeien wordt weggetrapt en zoodoende de bestrating ook zal wegzakken. De voorzitter zegt voorziening toe. Ten slotte wordt m.a.st. besloten aan H. J. Gast f 2,50 terug te geven van 't gestorte bedrag voor gebruik van het noodslach- timgsgebouw. Een brief van. het muziek gezelschap om verhooging der subsidie wordt aangehouden. Hierna sluiting. De heer M. ;M. Braam, vroeger brie venbesteller alhier, thans te Rotterdam, is na afgelegd examen met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot tijdelijk kom|- mies bij »s Rijks belastingen, met stand plaats Babberich, inspectie Lobith. DREISCHOR. Woensdagavond j.l- ver gaderde ten huize van Slager eenige per sonen, die zich hadden voorgenomen het 25-jarig jubileum van onze Harmonie „Crescendo»' feestelijk te herdenken. Zij stelden zich voor de geheele gemeente te doen deel nemen aan de hulde, het mu ziekgezelschap en de oprichters, gebracht en dit te doen plaats hebben op 11 Sept. a.s. en volgende week te dien einde een openbare vergadering voor de ingeze tenen te beleggen. ST.-PHILIPSLAND. Dhr. A. K., veld- arbejder alhierj zou deze week een land- bouwmotor op gang slaan. Het ongeluk wilde, dat de slinger terugsloeg, waar door K.»s hand zoodanig gekneusd werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aan het huidige personeel der fb(r,andj- i weer is, wegens reorganisatie, eervol ont slag verleend. THOLEN. Toen de zoon van den^gros- sier B. alhier, met zijn rijwiel den hoek bij de Kerkstraat wilde oversteken, werd hij plotseling aangereden door een uit de richting Poortvliet komende auto van den heer I. van L. uit Bergen op Zoom- Het rijwiel werd aan de achterzijde door de auto gegrepen en een honderd meter~ medegesleurd. Gelukkig had het jonig- mensch de tegenwoordigheid van geest, direct van de fiets te springen, anders was hij beslist ook overreden. Het rij wiel werd vrijwel geheel vernield. Een en ander is bij de politie ih onderzoek, daar men beweert, dat van L. geen sig nalen heeft gegeven, en het ook onver antwoordelijk was, zoover door te rijden, temeer daar hij bijna geen vaart had. ONDERWIJS, Benoemd te Batavia tot leeraar voor A feil 36 cE per ons iflflji 6EÜR,i SE I 30 ch PREDIKBEURTEN. Zondag 8 Aug. te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. dé Roode. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg (Collecte Intern. Vredeswerk der kerken). Geref. Kerk, 10.30 en 6.30 ure, ds. Wielen ga. Chr. Geref. Kerlj. 9.30, ds. v. d. Molen (Voorber. H. Av.), 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen (oude tijd). Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. 'Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tijd). Indische stuurlieden,-de heer P. G. Ad'ri- aanse Jz., 1ste officier stuurman te Soe- rabaja (Ned.-Indië). - Bij de te »s-Gravenhage gehouden examens nijverheidsonderwijs, slaagde voor de akte N.e, o.a; de hefcr A. G. Ep- gelvaart te Tholen. STAVENISSE. Daar er voldoende deel neming schijnt te zullen zijn, hoopt de heer Buijze\ alhier %i den as. winter weder een cursus voor volwassenen in Bedrijfs- contröle (Landbouwboekhouden) te geven. veroorzaakt door branden, suijdou of Btooton, moeton dadelijk met Akker'a KloostorbaUem behandeld worden. Deze voortreffelijke balsom is niet alleen bloed stelpend en pijaatillend, maar z(jn zuive rende en antiBeptlsoho werking voorkomt zweren, terwijl zija geneeskracht ver rassend is. Zorg steeds Akker'» Klooster- balsem in huls te hebben, het kan U dagelijks te pas komen. RECHT2 4KEN C-EMASKERDE STRAATROOVERS. (n den avond van Zaterdag 26 Juni j.l. werd onder Heythuizen een melkboer door twee gemaskerde nuainnen overval len, die hem wilden berooven. Door zijn paard aam te zetten wist de melkboer te ontkomen. De Haarlem'sche politie was over de poging tot berooving ingelicht geworden en had zich langs den weg verscholen. Daardoor was het mogelijk de daders onmiddellijk te arresteeren. Donderdagmorgen stond het tweetal voor de Haarlemsche rechtbank. Beiden bekenden het hun ten laste gelegde. Na het getuigenverhoor eischte de officier van justitie tegen den eenen dader, die ongunstig bekend staat, 4 jaar gev.str., en tegen den andere 3 jaar. De verdedi ger, pleitte voor den eersten dader cle mentie en voor den tweeden voorwaar delijke veroordeeling. Uitspraak 19 Aug. LANDBOUW EÏj VEETEELT. rijkshengstenkeuringen. De minister van binnenlandschë zaken en landbouw heeft 'bepaald dat de ge wone keuring van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1926, welke al leen door de stamboekeomniissie zal ge schieden, zal worden gehouden cp 27 October te Zierikzee, alleen voor heng sten type trekpaard. POS'i' EN TELJ GHAPHIE. Het Poststation te Kerkwerve is met ingang van heden opengesteld op werk dagen 9-9.30, 11.30-12.30, 7—7.30. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: Near Nieuwveen, W. van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1