Zierikzeesche Nieuwsbode Bij Fietstochten is PUROL genezend en verzachtend bij Doorzitten en Zonnebrand KWATTA^ ywm.-RÈEP ZEELARD's ROEM ROOMBOTER. Maandag 19 Juli 1926, zierikzeesche courant. J,8**, SffofzflNuï, Lotisg voor den Sisnstplicbt, Oneffen Paden. EVEN FIJN ALS Fraaie cadeaux. Hoofdpijn ABONNEMENT 1 Pry i per 8 maanden f 1,50, Eronee per port 1,80, Veor he» buitenland por Jaar f 10,—. AtsonderUjke noramori 5 oen», Ver«oM|n( Maandag, Weonadag u Vrydag. ADVERTENTlfN ras 1—8 regelt 80 on. Tas t regelt en daarboven 20 eti. per regel. Boolamei 80 oti. p. regel. BJJ contract belangryke korting No. 11415. hxdh'tag ep den dag vaa nit UIMtte'. J. KC-STEN. wMr ■»- De BURGEMEESTER van Ziïrikzee maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1927 voor deze gemeente zal plaats hebben te Zierikzee, in bet Stadhuis, op Maandag den 23 Augustus 1926, des voor middags te 10,15 uur. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uitzon dering van hen, omtrent wie vóór den dag van aanvang der loting blijkt, dat zg a. bg onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitge sloten zjjn: b. zijn overleden; v, hebben opgeTiouden Nederlander te wezen en ook geen ingezetene zgn; d. als niet-Nederlander hebben ophouden ingezetene te zgn; e. als ingezetene, niet-Nederlander, behoo- ren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zgn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen; f. terecht in een andere gemeente zgn ingeschreven. De Ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om tijdig op de aangegeven plaats aan wezig te zijn. Wijze» van lofting. De loting geschiedt ten overstaan van den lotingscommissaris. De ingeschrevenen wor den in de volgorde van het alphabetisch register opgeroepen, om zelf een nummer te trekken. Blijkt niet, dat de opgeroepen in geschrevene aanwezig is, of is deze buiten stast of onwillig een nummer te trekken, dan wordt de wettige vertegenwoordiger op geroepen. Blijkt niet, dat de ingeschrevene of de wettige vertegenwoordiger aanwezig -is ot zijn zij, voor zoover aanwezig, buiten staat of onwillig een nummer te trekken, of acht de lotingscommissana het niet aanneme lijk, dat de verschgnende persoon de opge- roepene is dan geschiedt het trekken door den burgemeester, het lid van den gemeente raad of den ambtenaar der gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter Secretarie vau de gemeente voor welke geloot werd. Aldaar kan de lote- ling het biljet binnen drie maanden na de trekking a'balen of doen afhalen. Bezwaren togen de loting. Door belanghebbende lotelingen- of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen de wjjze. waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht. Het bezwaar schrift kan op ongezegeld papier worden gesteld het moet met redenen omkleed zgn en binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den Burgemeester. Deze zendt het ter be slissing aan Commissaris der Koningin. Yan de uitspraak van den Commissaris der Ko ningin zal een afschrift ter gemeente-secre tarie gedurende tien dagen ter inzage wor en gelegd, waarvan openbare kennisgeving zal geschieden. Het ter inzage leggen van dat afschrift zal tevens bij persoonlgke kennis geving worden bekendgemaakt aan ben, die de bezwaren inbrachten. fiezwsres, niet Ingericht of niet In geleverd op de hier aangegeven wijze, kannen geen gevolg hebben. Zierikzee, 16 Juli 1926. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. fteter dan Goed: DE BESTE ren den bijnaam „de witte schrik" heb ben gegeven. Uit Constanza wordt thans gemeld, dat eenige dagen geleden het dorp Atamlar 's nachts door een dertig man sterke stevig gewapende bende werd overvallen. De iaij het dorip gelegerde mili taire wacht bond dein strijd met de ban dieten aan en er ontstond een gevecht- dat met den terugtocht der laatsten ein digde. Toen de daig aanbrak zag men, dat de comitadji's een hunner kameraden die blijkbaar zwaar gewond was, onder de armen steunden en zoo meesleepten. De militaire wacht, welke ondertusschen versterking gekregen had, trok op ach tervolging der bandieten uit. Het gelukte niet, ze gevangen te nemen, maar bij het afzoeken van het terrein vond men Van een der rooversf het lijk waaraan 't hoofd ontbrak. Het is gewoonte bij de comi tadji's als zij dooden moeten, achterlaten, dezen het hoofd af te snijden en dit mee te nemen, zoodat het lijk niet kan wor den geïdentificeerd. In dit geval bleek het, tot verrassing der autoriteiten, dat men het lijk van een vrouw Voor zich had. Ofschoon men geen zekerheid heeft kunnen krijgen, wordt toch algemeen ge loofd, dat thans Eva Mainewa, de witte schrik der Dobroedsja; haar laatsten over val heeft gepleegd. BINNENLAND. BUITENLAND. DE WITTE SCHRIK. De schrik der boerenbevolking in de Dobroedsja, een half-Bul gaarsche provin cie van Roemenië, wordt gevormd door een in de bosschen huizende bende comi tadji's, welke onder bevel staat van een jonge vrouw, Eva Manawa, wie de boe- FEUILLETON. Uit het Engelsch van SILAS KL HOCKING. 13 „10 Bamber Straat. 18 December, 18- „Zeer geachte Br. Upton. Ik moet u om verschooning vragen, dat ik uw gastvrij dak zoo eensklaps heb verlaten. Zooals u weet, lokte de vroolijke zon neschijn mij in den tuin en het voorbij rijden ©ener ledig© vigelante deed het overige. Het was een plotselinge inval, en ik gaf er aan gehoor. Het scheen mij toe, dat ik geen betere gelegenheid kon vinden om naar mijn kamers terug te keeren. Ik hoop, dat u u niet ongerust heeft gemaakt. „En nu, laat mij u danlien voor al uwe vriendelijkheid voor mij. Ik z'al die nooit vergeten, en nooit zal ik ophou den u dankbaar te zijn. Geloof mij, met beleefde groeten, hoogachtend, Uw dienstw. dienaar, „Douglas Wyburn". Ook Floss las den brief zonder er HET NED. BELG. VERDRAG. De Belgische Kamer heeft Zaterdag met i stemmen tegen 1 en 9 onthoudingen, het Nederlandsch-Belgisch verdrag goed gekeurd. Na de verdragen van 1839 te hebben geresumeerd, herinnerde ministerVander- velde, de minister van buitenlandsche za ken, aam de onderhandelingen op de vre desconferentie te Versailles en de door de Belgische onderhandelaars gedane ver zoeken met betrekking tot de verdediging van Limburg, uitgebreider rechten op de Schelde, en de mogelijkheid voor België om oorlogsschepen toegang tot Antwer pen te verschaffen. Nederland antwoord de met een weigering en niemand kon er ooit aan deniken een directen of indi- reeten dwang op dit land te oefenen om het een oplossing af te dwingen, welke het onaannemelijk achtte. In antwoord op de in de Nederland- sche Tweede Kamer op het voorloopig verslag geoefende critiek, "zeide Vander- velde: Wij beschouwen het Nederlandsch- Belgische verdrag niet als een bedrag op afbetaling; wij1 zien er integendeel een vriendschappelijke en bevredigende oplos sing in van problemen, welke zonder dit verdrag nog aanhangig zouden blijven. Hij voegde er! aan toe: Indien op andere oogenblikken Belgische politici1 een andere oplossing hebben kunnen denken, welke overdracht van gebied iii zich sloten, dan was dit steedsj met de gedachte, dat deze oplossingen vrijelijk door Nederland zon den worden aanvaard tegen compensatie van Duitsche zijde. Hij herhaalde de ver klaring van baron Bey-ens, den Belgischen minister van buitenl. zaken tijdens den oorlog, die zeide, eiken maatregel, welke ten doel had inbreuk te maken op de integriteit van het Nederl. gebied, .met stelligheid af te keuren. eenige opmerking over te maken, ten minste niet hardop. Om de waarheid te zeggen, was zij een weinig beleedigd, dat hij niet eens haar naam had genoemd. Zoo hij al niets anders had gedaan, dian was hij er toch in geslaagd haar nieuwsgierigheid op te wekken. En als de nieuwsgierigheid eener vrouw is opgewekt, wordt zij' niet gaarne over het hoofd gezien. „En hij vijndt mij dus van te weinig belang, om ook zelfs mijn naam' te noe men", peinsde zij, terwijl zij terugkeer de tot haar .gestoorde huishoudelijke plich ten, en zij sloot haar roode lippen een weinig meer uitdagend opeen, dan an ders haar gewoonte was. Inmiddels deed Douglas zijn best, zich zelf diets te maken, dat hij niet den rol van een dwaas had gespeeld, maar het moet gezegd worden,im'et een zeer slecht© uitkomst. Zijn kale,, sombere kamers, leken duizendmaal kaleT en somberder, na het mooie, gezellige, geriefelijke huis, dat hij zoo juist had verlaten. Zooals hij ver wacht had, was er geen vuur iii de klei ne zitkamer, die hlji met twee anderen deelde, en wat nog erger was, zij was verpest door den walm van goedkoope tabak. Hij rookte zelf niet. Niet omdat hij er 'niet van hield, maar omdat hij het niet betalen kon. Hij ging naar zijn slaap kamer, en vond die bezaaid met kleeren van juffrouw Spreeuw's zoon, die haar klaarblijkelijk gedurende zijn afwezig heid had gebruikt, r Hij klaagde echter niet. Hij bedacht De minister hoopte vurig, dat het ver drag door beide partijen zal worden aan genomen, minder vanwege de over het geheel vrij beperkte voordeelen, welke het voor België oplevert, dan wel, om dat hij daarin een waarborg ziet voor een nauwere samenwerking tusschen bei de landen, die er zijn om elkaar te be grijpen en niet|om elkaar tegen te iwerken'. DE RIJKSMIDDELEN. De pas gepubliceerde middelenstaat over de maand Juni maakt weder een gunstigen indruk. De gewone inkomsten der schatkist be droegen in totaal ruim f 42- en over troffen die van 1925 mek 3,88 millioen. Het Zijn weder dezelfde bronnen van inkomsten geweest, die den doorslag heb ben gegeven tot de bovengenoemde stij ging der inkomsten, zoowel over Juni als over het afgeloopen halfjiaar. Zoo gaven de Invoerrechten over Juni, als gevolg van de verhooging met 60 o/o, eene stijging te zien met een millioen. De verdere doorwerking van den ver hoogden Tabaksaeóijns leverde een groo- tere bate op van f 6(616,000, terwijl door het meer openvallen vbn boedels de Suc cessierechten eene stijging te zien gaven van f 578,000. Van de directe belastingen toonde de Grondbelasting ditmaal het be langrijkste accres aan van f 1,095,750. Hoewel de opbrengst der Personeele be lasting het vorig jaar met bijna f 3,1 millioen een record noemde, was door de vluggere invordering ook over het af geloopen maand in vergelijking met hel vorig jaar nog een flinke stijging te boe ken en wel van f 624,000. Dezelide reden gold voor de Inkomstenbelastingdie door de vluggere invordering een vooruitgang te zien gaf vaJni f 325,000. De dividend- en tantièmebelasting gaf een achteruitgang te zien van 71/4 ton; de sulkeraeóijns leverde 4 ton meer op; de rifwielbelasting leverde f 27,000 min der op dan in Juni 1925. De totale op brengst |o|ver de eerste 6 maanden van dit jaar bedraagt f 6,405/5-99. Natuurlijk valt omtrent de over het tweede halfjaar te ontvangen inkomsten geen vaste ocnKflusie te trekken, doch mag worden aangenomen dat, teneinde later geen slecht figuur te maken, ook met de invordering der nieuwe belastingen de meest mogelijke voortvarendheid zal wor den betracht, zoodat het eindresultaat vcor de schatkist een al even gunstig beeld zal te zien kunnen geven als voor het eerste halfjaar. Uit Stad on Provincie ZIERIKZEE. In de Gom'missie voor Zee land, jnzake de ramp te Padang, hebben O A cent per h pond. am. zitting mr- A. J. F. Fokker van Crayesteijn van Rengerskerke, burgemees ter van Zierikzee en Mr. A. J. v d.. Hoe ven, burgemeester van Tholen. Orgelbespeling in de Nieuwe Kerk, door dhr. S. Klimmerboom, op Woens dag 21 Juli, 's avonds 7 uur. F/-ogram'm[a: 1. Praeludium C dur, J. S. Bach; 2. Can tilene dramatique, C. J. Grey; 3- Pil grim's koor uit Tanmhauser, R. Wagner; 4. Intermezzo. ,C. J. Grey; 5. March© triumphale, J. Lemmens; 6. Rêverie, C. J. Grey; 7. Cantilène Pastorale, A. Guil- mamt; 8. Nocturne, C. J. Grey. Naar wij vernemen, heeft een zeer ondernemend jongmiensch het plan opge vat om aan den voet der duinen van Westen-Schouwen een hotel-pension te bouwen, hetwelk, behalve een terras, bil- jardzaal, autogarage enz., 17 kamers zal bevatten. Waar meestal tal van aanvragen om) pension moeten worden afgewezen, Zal men, door het bouwen van een pension 'in Westenschouwen, eeni der Imooiste plek jes van 't eiland, in de toekomst meerde ren kunnen gerieven dan thans, terwijl tevens Schouwen's Westrand meer en meer bekend zal worden als rustig en aangenaam verblijf. In de sociëteit „Concordia" alhier, vergaderde Vrijdagavond dej Zierikzeesche Oranjevereen-iging, ten einde te overleg gen om op 31 Augustus een klein feest te organiseeren. Enkele ideeën werden breedvoerig besproken. Zoo o. a. het uit schrijven van een teekenwedstrijd voor jongelui voor een op 31 Aug. te houden tentoonstelling. Voorts: figuurwandelen door een gedeelte der stad, voor de schoolkinderen; idem voox ouderen. De deelnemers moeten, voorzienj zijn van lam pions. We komen hierop nader terug. NOORDWELLE. Verleden Donderdag reed een landbouwer uit deze gemeente, gelijk hem paste, naar Zierikzee. Zijn wagen, die hem derwaarts voerde, droeg ook een kostbare vracht aan boter en eieren. Op den zeedijk gekomen, schrok het paard. De gevolgen laten zich raden. Het was botertje tot op den bodem. En wat de eieren betreftgeen aanbeve lenswaardige manier om een omelet te 'bereiden. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. NIEUWERKERK. Wij waren in 'de ge legenheid om het nieuwe gebouw, waar in binnenkort de welbekende zaak in dames- en heerenkleeding van den heer R. Bolijn alhier zal worden gevestigd, te bezichtigen. De ruime, doelmatig inge richte winkel en het daar boven gelegen magazijn voldoen aan hoog© eischen. Gaat men den groei van deze heel in 't klein begonnen zaak na, dan getuigt deze ze ker eveneens voor den ijver en koop mansgeest van den heer Bolijn, als voor de kwaliteit en de concurreerende prij zen der door hem geleverde artikelen. Het gebouw is weder een nieuwe sie raad van ons dorp. ST.-PHILIPSL A N DVrijdagavond viel een koe van dhr. J. V- op den mest put plotseling dood neer. Het beest was juist van het weiden teruggekeerd. Ver mjoedelijk is het gestorven aan hartver lamming. De koe was niet verzekerd. Hét vleesch is voor de (donsumptie afgekeurd. OUD-VOSSEMEER. De oudste inwoon ster ioinze gemeente, njej. de weduwe Adrians Stormezand—van Houdt, welke in Februari j.l. 100 jjaren werd, is Za terdag overleden. staan van notaris' Korteweg werden heden alhier, voor de erfgenamen van wijlen den heer J.b van den Bout Tz., publiek verkocht: Gemeente Duivendijke: „De Tjoeke- blok", groot 1.76.85 H.A., voor f1830; „De Weeshuïsblok", groot 1.47 H.A., voor f1819; „Poppenheintje", groot 80 Aren, voor f1718; 2.52.70 H.A. bouwland, aan Dirksweg, voor f 1020. Gemeente Elkerzee:'„Het hooge blokje", groot 1.13.34 H.A., voor f 1790. Alles per Gemet. zich, d^t het bed nu niet vochtig zou zijn, en dat was op zichzelf reeds iets om dankbaar voor te zijn'. Daar hij zijn huisjuffrouw was over vallen, stemde hij er in toe, in de keu ken deel te nemen aan een maal bestaan de uit lever en spek. [Menschen, die slechts vijf gulden per week betalen voor gemeubileerde ka- mers, kunnen -niet kieskeurig zijn. Zijn eetlust was niet zeer groot. Ook was hij, gelijk hij aan juffrouw Spreeuw verklaarde, wat verwendl den laaltsten tijd met allerlei fijne schoteltjes. Juffrouw Spreeuw beweerde daarop dat „zij niet hield vail die poespassen, waar de rijkelui hun magen mee vulden. Zij' hield van eenvoudig gezond eten, goed klaargemaakt, en volgens haar oordeel ging er. niets boven schapenkop en lever met spek". Douglas sprak haar niet tegen-, hoewel hij bepaald van oordeel was, dat hij die lever met meer smaak zou gegeten heb ben, als hij de keuken niet had gezien. Na 'het eten brandde de kachel in de zitkamer. Hij mqakte het zich dus zoo gezellig mogelijk en na in een g-emakke- lijken stoel te hebben plaats genomen, gaf hij zich over aan zijn gepeinzen. Zijn levensdraad scheen naarmate de tijd voortging, steeds meer verward te raken. Tot dusver was alles verkeerd gegaan. Al zijn voornemens waren mis. lukt, al zijn verwachtingen waren ver keerd uitgekomen. Hij had iedereen te leurgesteld, 'zijn beste vrienden tegen hem' bsdaart spoedig door gebruik van eea paar Myuhardt's Hoofdpij n tabletten. Buisje 60 ot. Verplaatst met ingang van 1: Septem ber a.s. de besteller J. van der Schelde, van IJzendijke naar het hulppostkantoor te Kortgene. YERKOOPINGEN, ENZ. SCHARENDIJKE, 16 -Juli. Ten over gekeerd. Terwijl zijn laatste vlucht, die hem eenige uren geleden zoo aanlokke lijk had toegeschenen al even dwaas was, als vele zijner vroegere daden. Hij was het middel geweest om Dr. Upton'; leven te -redden, maar tot welk een jprijs? De wond in zijn schouder was erg ge noeg, de wond in zijn 'hart was veel veel erger. 1 „Als dit voorzienigheid is", zeide hij tot zichzelf op bitteren toon-, „dan heb ik er genoeg van-. Ik zou in 't vervolg liever mijn eigen weg gaan, zonder dat iemand van buiten af er zich mede bemoeide''. Den volgenden morgen, hoewel hij zich nog zwak en zenuwachtig voelde, ging hij terug naar 't kantoor. „Alles zal be ter zijn'», peinsde hij, „dan bij' het vuur te zitten denken. Wat vervolgt haar beeld mij! Hoe klinkt de muziek harer stem mij: Steeds in de ooren! Ik ben benieuwd of ik haar ooit zal kunnen vergeten, of zal mijn liefde voor haar een droom zijn, die mijn hart verwondt tot het einde mijiis levens?'' De heer Mpzes Schlinger ontving hem zeer afgemeten. „U zijt een geheele maand weg ge weest, mijnheer Wyburn, en dat maar zoo niet'», zeide hij, terwijl hij zijn bril goed zette, en naar beneden keek o-ver zijn gebogen neus. „Het spijt mij zeer'», zeide Douglas. „U weet natuurlijk de reden''. „Ja, de reden weet ik, maar dat helpt mij niet, en ik heb -een advertentie ge plaatst om een anderen secretaris'1 POST EN TELJXmPHIE. LANDBOUW EN VEETEELT. EXCURSIE DOOR SCHOUWEN-DU1VE- LAND VANWEGE DE VER. BIJEN TEELT. De vereeniging van bijenhouders op Schouwen—Duiveland hield Vrijdags en Za terdag een excursie voor hare leden en enkele belangstellenden, waarvan door velen, helaas nog niet door alle imkers op het eiland, een dankbaar gebruik werd gemaakt. De heer van Giersbergen, rijks-bijenteelt-consulient te Wageningen, was ook bij! deze excursie, de derde sinds de oprichting, de spil waarom 't deze dagen ging, de deskundige voorlichter bij uitnemendheid, die ook nu weer ver schillende practisehe, nuttige wenken gaf aan de ijverigei'bijenhouders, die met meer dan gewone belangstelling den tocht heb ben gevolgd, welke voor hen zulke waar devolle gegevens heeft verschaft. Waar zoetjesaan het houden van bijen op ons eiland meer en meer ingang vindt en de imkers her en der over het land ver- Spreid zijn, was het niet wel doenlijk alle imkers in den beschikbaren tijd te bezoeken wanneer niet gebruik gemaakt kon worden van het middel voor snel- vervoer, de auto! Eenige automobilisten waren zoo welwillend hun wagen en tijd voor deze excursie ter beschikking der vereeniging te stellen. Een woord van hartelijken dank zij van deze plaats hun gebracht. Een der autobezitters, die we gens drukke bezigheden de excursie niet kon medemaken, was zoo welwillend zijn dochter als chauffeuse mede te geven en deze jonge dame heeft met vaste hand de auto, waarin wij ons bevonden, door Schouwens dreven gestuurd en ons vei lig en wel weer huiswaarts gevoerd. Hulde! Het zou ons te ver voeren alle namen der bezochte imkers te vermelden of hun bedrijven te beschrijvenifen ze aan de (haired van de gegevens van dhr. van Giersber gen aan critiek te onderwerpen. Het zou onze lezers wellicht ook weinig interes- seeren. Doch wanneer men zoo'n tocht medemaakt en men landt in een boom gaard aan waar bijenkasten staan, dan heeft de heer van Giesbergen al heeL spoedig de -nijvere bijen ontdekt en ver zamelt de zeer actieve consulent onmid dellijk een kring om zich heen, die zon der op het gezoem der insecten te letten, met warme belangstelling luistert naar zijn technische uiteenzettingen, die altijd sappig, onderhoudend en steeds leerzaam zijn voor imker en leek. Voor den imker „O, zoo. Dus kan ik mij zelf als ont slagen beschouwen'». „Nu, dat zeg ik niet. Ik heb nog geen anderen gehuurd.1' „Dus u wijt mij weder inhuren?" .„Niet tegen hetzelfde salaris, mijnheer Wyburn. U zijt wat men bleek' noemt u kunt het werk niet doen, wat u vroe ger deedt''. „Ik weet, dat ik nog niet de oüde ben", antwoordde Douglas op bitteren toon. „(Gisteren ben ik vioor 't eerst weer in de buitenlucht geweest. Maar ik hoop over een jpaar dagen weer even sterk te zijn als looit'». „Een "paar dagen! Dat zal wel wat langer duren, mijnheer Wyburn. Ik zal u twaalf gulden per week geven, maar geen cent meer. Neen, geen cent". „U behandelt mij" zeer hard'', Zeide Douglas, zijn toorn inhoudende, zioo goed hij vermocht. „Ik heb u vroeger altijd goed gediend, zooals u weet, en nu, al- Jeen omdat ik ziek ben geweest, ont neemt u mij de helft van mijn tpeh a.l zoo armzalig salaris''. „Zaken zijn zaken, mijnheer" Wyburn", zeide Mozes met een breeden glimlach, terwijl hij zijn dikke, groezelige handen uitstrekte en zijn schouders optrok. „Ik kan honderd jongelui voor een krijgen, die graag in uw plaats zouden komen. MaaT ik heb1 de betrekking een heel lan gen tijd voor u open gehouden. En nu zegt u, dat ik hard ben, terwijl ik heel vriendelijk ben geweest'». (W{ordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1