lierikzeeschs Nieuwsbode Oneffen Paden, BIJ VOEGSEL beboerende b$ de tm Vrijdag 9 Juli 1926, no, 11411 B 5 T É~M L A M D DE KU-KLUX-KLAN IN VERVAL. Een medewerker van de „Berliner Bör- sen-Courier" wijst op het verval van de Ku-Klux-Klan, de geheimzinnige en ge vreesde beweging in Amerika, die na 50 jaren van schijndood, een zevental jaren geleden in het oude negerland Georgia weer opleefde. De Kian, dat weet mem, vatte in de koorts van den wereldoorlog de halfverwelkte nationale gedachte in Amerika weer op, vond tal van aanhan gers en werd' in een paar jaar de in vloedrijkste niet-officiëele organisatie in 'die V.S. Het buitenland weet van haar vooral, hoe haar in witte pijen gehulde en vermomde leden middeleeuwsche veemgerichten hielden en terr oristisch werkten op de binnenl. politieke verhou dingen. Zij keerde zich tegen de gelijk- gereehtigdheids-eischen der negers, kwam fel op voor ras-zuiverheid en was econo- ..misc'h een_maehi?gewordiem, waarmee re kening vfèl tê; houden. Zij was nationaal- ,,vÖlkLsch*?. Op haar schild prijkten de leuzen: honderd proeent Angelsaksische contröle in alles, i mimigratjiebeperking, anti-radicaiisme, strijdbaar 'protestantis me. Door dezen laatsten factor maakte de Kian van meet af ook heftig keer tegen het katholicisme. Hier met economische middelen, daar met wapenen, als b'.v. de invoering van den bijbel als éénig school- leerboek voor kinderen. In het doordrij ven van dit laatste o. a. bewees de Kian haar macht. In de jaren 1923 en 1924 beïnvloedde zij op beslissende wijze in heel de Unie da verkiezingen. In die jaren was zij onaantastbaar en vrijwel almach tig. Op 'dit hoogtepunt har er macht trad het verval nu in. Conflicten en verwar ring tusschen de hoofdleiders, oneenig- heid over de gestelde doeleinden, fnuik ten reeds haar aanzien. Toen de opperste figuur, de „groote Draak", levenslang had gekregen wegens moord op een meisje, werd de crisis ernstiger. De koers van den nieuwen functionnaris werd niet ge ëerbiedigd, vele leden hebben zich laten schrappen, de andere splitsten'z-ich in vele vereenigingen en verbonden, zoodat zelfs om den naam1 Ku Klux Kian ten slotte voor een gewone rechtbank geprocedeerd moest worden. En sinds anderhalf jaar is de geheele geweldigel organisatie in dé- cadence en ontbinding. Het ledental is tot op 1/5 gedaald. Zelfs haar eens trouwste aanhangers, de conservatief-republikein- sche elementen, verlaten de Kian, en bij de laatste verkiezingen voor de parlemen ten van een aantal afzonderlijke staten zijn vele republikeinen democratisch gaan stemmen, omdat de republikeinsche can- didaturen door de Klam-propaganda ge dragen werden. Het ergste verval in leden aantal is te boeken' in Massachusetts, waar van de 100.000 leden slechts 7000 over zijn. In Georgia, de bakermat der Kian, is het vereenigingspaleis allang verkocht en de „groote Wijze" Simmons spoor loos verdwenen. Een restant der organi satie wil daar nu de „Orde vasi 't Laat ste Rijk" stichten, die zich wijden moet aan de bestrijding der evolutieleer. De Kian heeft een slechte reputatie. Het lidmaatschap is allang geen verdien ste meer. Wel tracht het overblijfsel nog door radicaal en terroristisch optreden de ruïne te maskeeren, maar vergeefs; de staatsambtenaren, die eens hun func ties door de Kjlan kregen, verzekeren thans volgaarne, in geen verbinding meer met haar te staan. Aan haar slechte faam sterft d© organisatie. Nieuwe groe pen formeeren zich in de Unie, om1 haar plaats in te nemen. Of zij ooit van betee- kenis worden, is echter een open vraag. MUSSOLINI EN TURKIJE. Mussolini heeft in een interview met de correspondenten der Turksche bladen ver klaard, dat de ongerustheid der Turken inzake de bedoelingen van Italië betref fende de Middellandsche Zee geheel zon der grond is. Het is zeker juist, aldus Mussolini, dat een groot land ais Italië met 50 miiliioen inwoners in volle ontwik^ FEUILLETON. keling den weg kent lom Zijn doeleinden j te bereiken, doch het te volgen systeem is vredelievend. Alle oude quaesties zijn op vredelievende wijze geregeld, zooals die van Fiume, de Dodecanese, Joeba en Djaralbioeb. Mussolini zette de politiek van Italië als vioilgt uiteen: 1. Bimnenlandsehe kolonisatie2. Kolonisatie in zijn bezittin gen in het buitenland; 3. Emigratie naar rijke landen; 4. Overeenkomsten om voor rechten te verkrijgen. De 'Turksche correspondenten vroegen daarop, of het vijfde punt het' verkrijgen van nieuwe kolonies was. Mussolini ant woordde als volgt: Deze quaestie komt pas in de toekomst aan de orde. Al deze punten kunnen pas in den loop der jaren verwezenlijkt worden. Mussolini ka rakteriseerde het parlement als een luxe voor rijke naties. Voor arme naties is het een yet om in discipline te arbeiden. De naties moeten alleen verdragen sluiten als dit politiek noodzakelijk is. DE PORTUGEESCHE STAATSGREEP. De politieke gevangenen uit den Portu- geeschen staatsgreep, die op het fregat „Don Fernando'1 werden vastgehouden, Zijn vrijgelaten. Binnenkort zal de presi dent-dictator, generaal Gomes da Costa, een nieuwe perswet uitvaardigen, waarbij zware straffen worden gesteld op belee- diging van den staatspresident, van mo narchen en andere hoofden van vreemde naties, alsmede van diplomatieke verte genwoordigers. Eveneens zal zwaar wor den gestraft het opwekken van Portugee- sche burgers tot militaire dienstweigering, voorts aanslagen op de integriteit des lands, liet verwekken van panieken e.d. Ook zal de wet volmacht verstrekken tot het beletten van' den invoer van staats gevaarlijke drukwerken uit het buitenland. De regeering heeft den gemeenteraad van Lissabon ontbonden, omdat deze beschul digd wordt, tal. van onregelmatigheden ie hebben gepleegd. Er is een nieuwe raad ingesteld. DE TOESTAND OP SUMATRA. Het aanzien van de ramp wordt steeds ernstiger. Te So^mpoer zijn 27 dooden. In Goesoek 15, w.o. 14 kinderen, die door bet opstuwende water in het Singarak meer werden gesleurd. Te Soempoer zijn 674 huizen ingestort. De schade bedraagt ongeveer 2i/o millioen gulden. Steeds worden trillingen gevoeld en onder- aardsch gerommel gehoord. Vooral op de hellingen van de Merapi. De top van de zen 'berg is aan de westzijde .afgeplat. Roodgele rookwolken stijgen er uit op. Het water van de Ombilinrivier en van de zijrivieren, die ontspringen op de Merapi, is troebel. Een aschregen wordt op de helling \jjan de Merapi waargenomen. Ook op Midden-Java werden weer lichte aard schokken gevoeld. Sfiaci an ProvSn©So PROV. STATEN VAN ZEELAND. Zomer zitting. STAVENISSE. Sedert eenige dagen is men alhier druk bezig met den inmaak van pareluitjes. Een en ander geschiedt door den heer J. Leune; voor rekening van de firma Teekens uit Dordrecht. Ge teeld werd dit gewas alhier al eenige ja ren, maar dan werd de opbrengst voor verdere bereiding naar Dordrecht gezon den. De uitjes worden nu alhier uitgewre ven, gesorteerd^ gewasschen en in oks hoofden van ruim 200 L., in pekel van een vast zoutgehalte, ingekuipt. Voor een en ander is een zeer groote voorraad van goed water noodig, waarover men 'alhier, dank zij; de waterleiding, ruimschoots kan beschikken. Zoo ziet men ook weer het groote nut, dat een waterleiding, behalve voor goed drinkwater, ook voor de niji- verheid heeft. Elke H.A. met dergelijke uitjes kost minstens f 500 aan rooien en f 250 aan klaar maken. De grootsten dier uitjes worden in September weer gepoot en dienen dus voor den volgenden oogst. Ook is er dit jaar een groote oppervlakte land bezet geweest met zilveruitjes, min stens 35 gemeten. Hiervan hebben dit voorjaar gemiddeld een 100-tal personen een goed daggeld verdiend en daar dit werk, wieden, enz. in hoofdzaak moet geschieden als er nog weinig ander werk oip den akker is, was de teelt van die uitjes bepaald een uitkomst voor deze ge meente. Anders zouden er een tal van mer.schen weken lang zonder werk ge weest zijn. Dinsdagavond werd de Zomerzitting der Provinciale Staten van Zeeland in naam der Koningin geopend door den Commis saris der Koningin, den heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Afwezig waren voor deze vergadering de heeren Brandsma, Kakebeeke en Van Waesberghe. Aanwezig waren alzoo 39 leden. De volgende stukken werden in han den van Ged- Staten gesteld ter fine van advies. Ten eerste het adres van den Centra- len Bond van Transportarbeiders inzake werktijden enz. betreffende 't personeel bij de Prov. Stoombootdiensten. Ten tweede dat van J. C. Krijger te Goes, met verzoek om alsnog de door de Staten toegekende subsidie over 1924 voor de lijn Stavenisse—Tholen uit te keeren, daar Ged. Staten hiertoe nog niet konden besluiten. Bij de mededeelingen van Ged. Staten waren er o. a., dat van de posten on voorzien van de begrootingen 1925 en 1926 geen gebruik is gemaakt; dat geen on- derhandsche aanbestedingen hebben plaats gehad en dat de afdeelingen van hun college als volgt zijn samengesteld': 1ste afdeelkug de heeren Fruijtier en v. Dus- s el dorp; 2de afdeelinig de heeren van Rompu en v. d. Weijde en 3e afdeeling de heeren Dieleman en v. d. Putte. De mededeeling inzake de elect^jciteits- voorziening van de provincie werd, op voorstel van den voorz., naar de afdee lingen. verwezen. Naar aanleiding van het verslag van den toestand der Provincie over 1925 wees de heer Welleman op de mede deeling daarin, dat del totstandkoming van de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding zoo slecht opschiet door de weinige mede werking 'der gemeenten en vroeg hij of Ged. Staten bereid zijn daarover in de vergadering van 20 Juli nadere mededee lingen te doen. De voorzitter zegt dit toe. De heer Welleman wees vervolgens nog op de alinea in het verslag volgens welke de uitvoering der wet tot het verstrekken van grond aan landarbeiders in Schouwen op het doode pnut is we gens den slechten financiëelen toestand der vereeniging en vroeg ook daarover in genoemde vergadering nadere inlich tingen. De voorzitter zegde ook dit toe. Hierna was aan de orde de benoeming van bet lid deh Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet, het buitengewoon lid van Ged. Staten. Benoemd werd d:e heer Wallien met 24 stemmen, tegen 7 op den heer Adriaans©, 1 op den heer Welleman, 1 op den heer v. d. Wart en 4 blanco. Besloten wordt tot aanhouding van de reeds gemelde adressen. De heer Boogerd verzoekt een uitzon dering te maken voor bet adres van M. Isheim, agent van. den Prov. Stoom boot/dienst op de O.-Sch^lde, om ver hooging zijner jaarwedde. De voorzitter zegt, dat dit adres eerst onlangs bij Ged. Staten is ingekomen, en nog niet door hen is onderzocht. De heer Boogerd verzoekt, zoo het ad vies gunstig mocht luiden, dan die ver hooging te doen ingaan op 1 Jan. '26. Besloten wordt de diverse gemelde voorstellen naar de afdeelingen te zenden. Hierbij zijn nog gevoegd: een mede deeling van Ged. Staten, houdende wij ziging van hun voorstel tot wijziging van reglementen, enz.; een adres van't hoofd bestuur van de Maatschappij „de Wilhel- minapolder", betreffende het voorstel van Ged. Staten inzake toestemming van sub sidies voor wegenverbetering, enz. De vergadering splitst zich hierna in de volgende afdeelingen: In de eerste afdeeling nemen zitting de heeren: Kakebeeke, Boonman, mevr. Bergsma, Welleman, Brandsma, Sonke, Dominicus, v. Oeveren, v. d. Wart, Laer- noes, Dumouleijn en Kodde. Van Ged. Staten worden benoemd de heeren van Rompu en v. d. Putte. In de tweede afdeeling nemen zitting de heeren Vogelaar, Hartog, v. Waes berghe, Adriaans©, v. Zuyen, Mes, Bo ller, van Nieuwenhuijzen, Moelker, Over- hof, Timmerman, Koster en van Ged. Sta ten de heeren Fruytier en v. d. Weijde. In de derde afdeeling nemen zitting de heeren: de Pauw, Joziasse, Wallien, Eras mus, Hendrikse, Vienings, Onder dijk, v. Dixhoorn, de Jonge, Boogerd, Geschiere, de Baere, en van Ged. Staten de heeren Dieleman en Dusseldorp. Besloten wordt weder bijeen te komen op Dinsdag 20 Juli v.m. 10 uur. RECHTZAKEN.. Voor den Politierechter werd heden o.m. de zaak behandeld en uitgesproken tegen P. C. Kj., 40 j., van beroep land bouwer, wonende te St.-Maartensdijk, be klaagd dat hij, op 29 Mei 1926 ctnder de gemeente St.-Maartensdijk opzettelijk en gewelddadig A. P. Polderman heeft ge stompt en geschopt en daardoor pijn lijk heeft getroffen. Als getuige werd ge hoord A. P. Polderman, landbouwer te St.-Maartensd'ijk, die verklaarde, dat be klaagde zonder dat hiertoe eenige aan leiding bestond, hem tegen zijn rug had geschopt en in Zijn gezicht had geslagen, hetwelk hem1 pijn veroorzaakte. De bekl. vervolgens gehoord, bekende het hem ten laste gelegde feit gepleegd te hebben. Vervolgens nam "de Officier van Justitie zijn requisitoir, die tegen beklaagde we gens mishandeling eene geldboete eischte ivani f 20 s. 20 d. h. De uitspraak van den politierechter luidde f 10 b'. s. 10 d- h. LANDBOUW Eïi VEETEELT. Uit het Engelsch van SILAS K. HOCKING. 9 „Ik weet het niet Ik heb geen vrien den om er over te spreken". „In 't geheel geen vrienden?" „Ik vrees, 'dat dit het geval is. Ik heb een paar kennissen, maar vrienden wie is gaarne de vriend van iemand, die mislukt is". „En zij;t u mislukt?'' „Ja totaal". Hij gebruikte bijna een sterker woord, 'doch hield zich bijtijds in. „Wat is mislukt?" vroeg zij kalm na eenig stilzwijgen. Hij sloeg zijn oog-en plotseling op, als of de vraag nieuw voor hem was, maar zij ontmoette zijn blik niet, zij keek in het vuur. Wat bjedoeldei zij met die vraag, vroeg hij zich af? Was zij iemand, die het leven bezag met dien blik der groot© menigte, of was zij een der weinigen, die keek onder de oppervlakte der dingen? „Daar kan ik gemakkelijk achter ko men", dacht hij. Hij antwoordde dus, na even te hebben nagedacht „Als een man niet „vooruit komt", zoo als het heet, dat is, als hij geen fortuin maakt, en door middel van geld hooger klimt op den maatschappelijken ladder en zich een voorname positie dn de stad verwerft, dan heet het, dat hij mislukt is". „En veronderstel, dat hij fortuin maakt en niet eerlijk blijft, en zijn hart en zijn geest honger laat lijden in de jacht naar geld, is hij dan toch gelukt?" „Ik vermoed van wel. Oneerlijk zijn schijnt er niet op aan te komen, zoolang het niet wordt ontdekt. De wereld laat alle slechtheid oogluikend toe, zoolang het gerecht er buiten blijft en schandaal vermeden wordt; dan, natuurlijk, wordt de wereld plotseling vroom. Maar de moraal is een zaak van geen belang in vergelijking met geld. De eenige misdaad, die de wereld niet wil duldien, is ar moede". „U spreekt zeer bitter". „Doe ik? Dat spijt mij. Ik veronderstel, dat ik ben als alle anderen, een aanbidder van het gouden kalf, en verbitterd ben, omdat ik geen kalf voor mijzelf kan ma ken". „Zoudt u gaarne rijk Zijn,1?" En zij bief haar oogen tot hem op, terwijl zij de vraag -deed. Hij was op 't punt bevestigend te ont- woorden, maar iets. in haar blik hield hem terug. „Wat bedoelt u met rijk zijn;?", vroeg hij eindelijk. „Wel, ik geloof, dat ik die vraag niet zal beantwoorden", antwoordde zij, la chend. „Daarenbovenik moet nood zakelijk -naar het vuur zien". Gedurende verscheidene minuten sloeg hij, haar gade, terwijl zij het vuur van brandstof voorzag, en bij iedere bewe ging scheen een nieuwe bekoorlijkheid aan den dag te komen. Nadat zij het vuur had voorzien, ging zij naar beneden, en haalde wat bouil lon voor hem. Dit gedaan zijnde, begon zij -de kampr „op te ruimen", verzette hier pen stoel, daar een ornament, tot dat alles naar baar gpnoegen was ge schikt. Toen kwam zij wieder tegenover -hem zittpn, en het afgebroken gesprek werd wieder met ijver voortgezet. Douglas was in den zlevenden hemel. In den laatstpn tijd was zijn leven zoo epnzaam en zonder liefde geweest, dat de penvoudige vriendschap van djt mooie meisj/e 'met haar lieve stem, als zonne schijn in November voor hem1 was. Men schrijft ons hét volgende: Weldra zal dé tijd, n.l. op 16 en 17 Juli, weer aangebroken zijn, dat de leden der Ver. Bijenteelt zich ,op een excursïe- reis kunnen verheugen en voorbereiden, terwijl tevens ieder imker op een be zoek van den rijksbijenteeltconsulent, den heer v. Giersbergen zal kunnen rekenen. Nu tintelt ieder imkerhart van verlangen te weten, hoe het met z'n volkje- staat, wat we er nóg van kunnen verwachten en of ze ons nog honig beloven, en men luistert, ieder vooir zich, weer stilletjes toe wat de „leermeester''' te zéggën heeft. Hoe oud de theorie' ook is, steeds blijf t iedere les weer nieuw, iedere samen spraak weer enthousiast en we zijn vol bewondering hoe schoon het is, en alles te saam gevat onmisbaar. Want als we 't begrijpen willen is 't nut der bijen om vangrijk en belangrijk. De bijenteelt, een van de oudste naar 's menschenheugenis, dateert reeds uit de lijd perken van eeuwen vóór Chr. en was in dien tijd zeer belangrijk om de honing en was. De oude Romeinen gebruikten b.v. tafel- jes, bestreken met was, -om er notities opte schrijven. In den loop der tijden wer." veel v. as gebruikt 1 oor 't vervaar digen van kunstvoorwerpen, wapens, por tretten, sieraden, heksenbeeldjes enz. en nog later voor verlichtingsdoeleinden in den vorm van kaarsen, die hoofdzakelijk in kerken en bij' aanzienlijke lieden ge bruikt werden. In de vierde eeuw nam het kaarsengebruik sterk toe en werden de olie-lampen verdrongen. Honig was dien tijd het eenigste verzoetingsmiddel. Het bijenvolk had wel 't eerste, volmaakt ontwikkeld maatschappelijk stelsel. Kun georganiseerde staatsinrichting en hun on derlinge eenheid kon 't volk ten voor beeld zijn! Met het toenemen der wei- waart ging de bijenteelt achteruit. Toen de handel opleefde en rietsuiker, beetwórtelsuiker en petroleum w-erd aan gevoerd, was omstreeks 1800 de bijenteelt ongeveer geheel verdwenen en men con stateerde tevens een achteruitgang in ver schillende landbouwproducten. Men heeft toen verband gevonden tusschen bloemen en insecten en ging toen het nut van het bestuivingsproces inzien. Dit belangrijke feit was oorzaak, dat de bijenteelt weer opgevoerd werd en nu zelfs door de re geering gesteund wordt. Feiten, die voor zich zelf spreken en op ieder belangheb bende indruk zullen maken, 't Was uit den mond van den/heer v. G„ die beweer de op grond van| de wetenschap, dat ieder landbouwbedrijf voorzien moest zijn van bijen. Deze teelt of liefhebberij is ieders aandacht ten volle waard. De excursie stelt ieder in de 'gelegenheid eens eën kijkje in 't bijenleven te nemen- We 'hopen op 'de medewerking van de automobilisten, die Zich hiervoor interes seeren en daartoe zullen worden aange zocht. De rit zal zijn als volgt: N.T. 21/4 uur Na dezen dag kwam zij hem bijna dagelijks teen poos gezelschap houden en de dagpn vlogen als. een gelukkige droom voorbij. Gepn van. hen beiden dacht aan de gpvolgen. Floss handelde uit een een voudige begeerte vriendelijk te zijn. Deze jonge man had bijna zijn leven verloren in de verdediging van haar huis, het was 'dus niet mper daim een plicht van gewone dankbaarheid hem den last zijner ziektie zoo licht mogelijk te maken. Daarenboven, zij zocht zich zelf nooit te ontkennen, dat zij gaarne in Zijn ge zelschap was. Hij mocht dan arm zijn en mislukt en te oordeelen naar de inlichtingen, -dip zij omtrent hem1 ver krijgen kon, schpen deze beschrijving van hemzplf een ware te zijn. Niettemin, hij had iets ovpr zich, dat haar belang in boezemde. Hij1 was zoo geheel anders dan de andere jongelui, die zij kende. Arm mocht hij zijn, en, mislukt, en toch als rijkdom werd afgemeten naar het geen eed man in zich zelf bezit, iinplaats van naar hetgeen zich in zijn zakken bevindt, schpen hij volstrekt niet arm. De uitgebreide kennis, diie hij over de meeste onderwerpen aan den dag legde, scheen haar verbazingwekkend. Waar had hij ai die kennis opgedaan? Waar had hij zijn levpn door gebracht, en wat had hij gedaan per hij in Deeping was ko- bij den heer Roggeband, Grachtweg, Zie- rikzee; vervolgens de heeren Priemus en W. den Boer, omI 3 uur bij dr. v. Eek te Dreischor aan te komen. Dan volgen de heeren Goemans, Klaasse, T. v. d. Bout en A. Capelle en 'denken we 5 uur in hötel Bom te arriveeren, waar een korte vergadering zal gehouden worden. Voorts gaat de stoet naar de heeren W. G. v. d. Berge, Toledo en Remmers, en hopen we 71/2 uur bij 'dhr. Dalebout te zijn en' tot slot bij den heer Jac. Cappele. 2e dag, Duivelend1: 9 u. samenkomst biji de bijen van den heer P. M. Panny; dan volgen Ir. Koopman, de heeren C. Koop man, Ringel'berg, D. Koopman, W. v. Zweden, Flikweert, G. L. KLompe, II/2 *4» Ds. v. d. Linden, 2 ,u„ Dr. Schutter, de heeren Flohil, B. Capelle en tot slot b'iji mevr. W. Gaanderse-Vervloet, waar ook een korte vergadering zal plaats vinden en waarna gelegenheid zal gegeven wor den iels te nuttigen. (Zie ook de in dit nummer voorkomende advertentie). NOORDGOUWE. Onder-het rundvee van den landbouwer M. Blom, alhier, is mond en klauwzeer geconstateerd. KRUISLAND. Door de heeren Jansen en Van der Horst werden, alhier lezingen gehouden over aardappelteelt, -terwijl daarna een bezoek werd gebracht aan de aangelegde aardappelproefvellden, met verschillende soorten aardappelen en met afwisselende kunstmeststoffen bewerkt. Er werd druk gebruik gemaakt van dezen aardappeldag. DE EIERPRIJZEN. Hoewel bij het begin van dit jaar de eierprijzen hooger waren dan de vorige jaren, zijn deze thans weer lager. De En- gelsehe staking zal daaraan wel niet vreemd geweest zijn: immers onze beste eieren gaan daarheen. De Eng. miarkt kon den gmoten toevloed niet hebben, van welke omstandigheid de trage markt thans het gevolg is. Nu de pluimveehou derij' zich thans overal gaat uitbreiden, ondervinden we de ongunstige factoren van elders ook vlugger. Hoe grooter onze pluimveestapel, des te gevoeliger zijn de eierenprijzen. We zijn nu in een fljdperk gekomen, jjat pluimveelanden, waar onder Nederland behoort, groot belang gaan krijgen bij de toestanden in andere landen. Evenwel, een gunstige factor voor de pluimveehouders is het feit, dat de voederprijzen naar omlaag zijn. We zijn tevens zóóver gekomen, dat bijna ieder een de meelvoedering toepast, zoodat ook' de voederwijze minder kost dan voorheen. Biji de meeste pluimveehouders zien we nu den droogvoederbak den ge- heelen dag staan en krijgen de dieren al leen tegen den avond een weinig graan. Naast de ongunstige wending, die de eie- renprijs heeft genomen, staat dus de goed- koopere voedingswijze. Het is daarom geenszins buitengesloten, dat 't jaar 1926 ten minste even goed zal zijn als het v.orige jaar! ZëEUWSCHE KALENDER. Hertacortafren der week. 11 Juli. i 1767. De eerste steen gelegd van hel raadhuis te Oud-Vossemeer. 12 Juli. 1576. De muitende Spaausche benden ver oorzaken te Haamstede, Dreischor en op het platteland van Schouwen groote ongeregeldheden. 13 Juli. 1720. De Commercie-campegnie te Mid delburg opgericht. 14 Juli. 1650. Maria de Pottere, vrouw van den 1 ridder John Conyers, begiftigt bijl testament met f 15,000 de stichting van 5 huisjes nabij NooTdgouwe, se dert bekend als Conyers-huisjes. 15 Juli. 1540. Keizer Karei V bezoekt Zierikzee. '16 Juli. 1825. Eerste stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam'. 17 Juli. 1586. Prins Maurits verrast de stad Axel. men women? Maar op deze .vragen koil zij geen antwoord bekomen. Over zijn vroeger leven zweeg hij hardnekkig- Eens op eten toevallige manier zinspeelde hij op zijn leven te Cambridge, maar in welkte hoedanigheid hij daar was ge weest, dat kon zij niet te weten komen. Dit alles e°hter vermeerderde slechts haar nieuwsgierigheid. Echt vrouwelijk, hoe meer gesloten hij was, des te meer belang stelde Zij in hem. Zoo kwam zij dus iedpren dag een ipoos bij hem zitten, en op haar argelooze wijze maakte zij geten geheim van het feit, dat zijn gezel schap haar aangenaam was. „Ik ben blij,- dat u ovier iets anders kunt praten dan ovpr den handel en voetbal", z^ide zij op zekeren dag tot hem. „Al dp jongelui, die hier komen, kunnen over niets anders praten". „Ja ziet u, ik werd niet voor den handel groot gebracht", zeide hij. „Mis schien zou het beter voor mij zijn ge weest als dit wel het geval was geweest". „Maar waaT werd u dan voor 'groot gebracht?" vroeg zij. „Voor och, voor niets in het bij zonder", antwoordde hij even kleuren de. „Ik ben een van die nutt-elooze, hul- pelooze stervelingen zonder beroep of handwerk". (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5