Zierikzeesche 0 Nieuwsbode ZEELAND'! ROEM J. F. 0. HUESE, E, HOLTY-Appas. ROOMBOTER» OPRUIMING Vrijdag 9 Juli 1926 zierikzeesche courant. EERSTE BLAD, CHIRURG TE GOES, is ééa veeltalige gÉbÉgpg, Spotkoopjis ie alls irtikslsD. REGENJASSEN NIEUWSTRAAT. ""SU IT EN LA NP. EVEN FIJN ALS Fraaie cadeaux. SLAPELOOS NIIJNHARDT's Stoom Jabaftsfabriefc. Fietsen PUROL JMSONNIIBiE&É?: mil par 8 nsnndoc f 1,50, IraBea per port f 1,8G. ?o«r he» buitenland per Jesr 10,—. ^fiouderUjke «matter. 5 een», Vemohyn» Heend»)?, Weemdsf en Vrydef. ADVERTENTlfffl vaa i—3 2 egel* 60 etc. 4 regeli en daarboven 20 ets, pas? regel. Reclames 80 et», p. regel» By contract belangrijke korting. No o 11411 i *RSeadi,1S eP doK Ull(,-8tillt. K,°J, ÏOST?.?, Dit oammor besteet uit 3 blade». is telefonisch aangesloten onder No. 288, dag en nacht op te bellen van alle post kantoren op Schouwen en Dulveland en van nlt het Ziekenhuis, alleen op verzoek van den huism?dfcus. worden voor de helft van den prijs opgeruimd. Naast Mag. Gebr. LOKKER DE BACE NA&B RIJKDOM. Do grootBte „diamondrush", die Zuid- Afrika's zon ooit te aanschouwen kreeg, vond plaats te Elandsputte (Transvaal), op 10 Jnnl j.l. In de Cape Times bo- Bohrijft een toesohouwer deze zonderlinge, middeleeuwsche raee naar rykdom. Over een longte van 1'/, myi stonden een 8000-tal renners, in afwachting van het Bein. Het waren hoofdzakelijk jonge kerels, doeh ook enkele vrouwen be vonden zich onder deze ruwe schare. De afstand van den start tot het terrein, waar onlangs waardevolle diamant vond sten waren gedaan, bedroeg minstens 2 myien, over moeilijk begaanbaar ter rein. In spanning wachtten al die dui zenden op hot teeken, dat precies 12 uur zou wordoa gegeven. Het was een allorzonderlingBte ver zameling mensehen, die hier hun geluk zoohten. Van ondervoede, in lompen gehulde verBtootellngen, die op deze ruöh al hun hoop hadden gebouwd, tot goed getrainde athleten en studenten, die slechts zuoht naar avontuur lokte. Er waron combinaties van een twintig man, die voor een syndicaat aan do rush deelnamen; er waren mannen in bad pakjes, by gebrek aan andere kleeren, terwyi velen blootsvoets de moeiiyke race ondernamen. Achter de afgebakende fijn. van renners stonden een goede 20,000 toeschouwers, deels bloedverwanten en vrienden der gelukzoekers, deels zuiver belangstellen den, deels ook vele regeerlngsambtonaren en polltletroepen. Precies 12 uur werd de offieieele pro clamatie voorgelezen, de vlag ging neer en de raee begon. De 8000 stormden vooruit, elk met een bundel paaltjeB onder den arm. Velen vielen er, velen konden niet meer mee, deden hopelooze pogingen om nog by te biyven; het was een pathetisch schouwspel, al die genen, die ongeschikt bleken voor zulk een ruwe taak, met den moed der wanhoop nog te zien voorstrompelen. Toen niettegenstaande een politie- oêrdon de duizenden toeschouwers tegen hield, werd dit cordon verbroken en hondorden auto's, wagens, paarden en fietBen volgden in wilde vaart de geluks zoekers. Wonder boven wonder hadden hierby geen ongelukken plaats. De deelnemers aan de raee naar ryk- dom, bereikten lang niet allen de door hen tevoren uitgezochte plaats. In uit- gepntten toestand moesten velen zich tevreden stellen met hetgeen door do triumfeerenden werd overgelaten. Allen sloegen snel hun paaltjes om den door hen bezetten grond en velen begonnen onmiddeliyk reeds met het graafwerk, speurend naar de zoo vurig begeerde schatten. Eilaey, hoe weinigen zullen hun verlangen bevredigd zien 1 Dit nieuwe diamantterrein is niets dan tra gedie en baart niets als tragedie. Een vreeseiyke stryd om hot bestaan waoht de gelakszoekers, die met hun hebben en houden de nieuwe diamant stad gaan bevolken, onder hoogst demo- rallBeerondo condities. Want duizenden armzaligen vinden daar niet hua fortuin, dooh op zyn hoogst een middel, hun ellendig, jammeriyk bestaan te rekken. Wanneer zal men met deze middel- eeuwsohe, mensohonteerende gewoonte eens breken DE AUTO VAN HET NOODLOT. De tegenstanders van bygeloovigheid door dik en dnn, zullen vermoedoiyk met de volgende auto-historie geen raad weten. Het betreft den auto, waarin, In Juni 1914, aartshertog Frans Ferdinand en QA cenl per pond. zyn gemalin te Serajewo werden ver moord. Op dezen auto nu sehynt een bitter noodlot te rusten. Men zou zoo zeggen, dat is geen wonder, maar velen hebben het niet willen gelooven en moesten hot eerst ondervinden. Tot hun eigen Dohade. Do bloedrood gelakte auto, werd na den moord op Frans Ferdinand het eigendom van een Oostenryksoh generaal, die den wagen echter tydena den ge- heelen duur der vyandeiykheden in een garage te Serajewo stalde. Zonder onge lukken. Na afloop van den oorlog kreeg de auto een anderen eigenaar. Een dokter kocht hem van den generaal, maar hy beleefde er weinig plelzier aan. De dokter kreeg ongeluk op ongeluk en haastte zieh van den wagen af te komen, ten einde het noodlot te ontgaan. „Br is iets met dien auto niet in den haak", had hy geconcludeerd. Do volgende eigenaar was een ry*k koopman, die er prat op glDg, niet aan noodlot of iets van dien aard te gelooven. Maar de vermetele kwam, toon hy een tooht met den auto maakte, om het leven. Op onverklaarbare wyzo sloeg de auto om en de koopman werd onder het gewicht verbryzeld. Toen de roode auto was opgeknapt, ging hy weer in andere handen over en zoo is het nog verscheidene malen ge gaan. Nooit bleef hy langer dan zes maanden by denzelfdon baas. En ieder, die, hetzy uit onwetendheid, hstzy uit overmoed, zich aan het bezit en een tochtje met den fatalen car waagde, bekwam het Blaoht. Thans is hy weer het bezit van een dokter, die er zelf evenwel nooit mee uitgaat, maar de auto wil laten gebrul kon als verbindingsmiddel tussohen twee plaatsjes in hot gebied, waar hy wtoont. De bewoners van do streek, dio van do ongelukken, welke deze auto steed3 bezorgt, gehoord hebben, willen van dit verkeersmiddel echter niets weten. En zy zyn voor een ritje dan ook niet te vinden. Zy geven verreweg de voorkeur aan hun sjokkende ezeltjes en komen liever wat later thuis, dan zich te wagen aan een machine met zulk een noodlot tige reputatie. En telken b als de roede auto hen passeert, slaan zy angstig een kruisje: die auto brengt onheil. DE SUFFRAGETTES "WEER OP HET TOONEEL. De Engelsche suffragettes, die vóór den oorlog zoo sterk van zich hebben doen spreken door de gewelddadige wijze, waarop zij haar burgerrechtelijke eischen voordroegen, zijn weer op het tooneel der Engelsche politiek versche nen. Thans echter draagt haar ver schijning een rustiger en ordelievender karakter, ofschoon het motief van haar optreden hetzelfde is als destijds. Zij ageeren voer het verleenen vau bet kiesrecht aan de Engelsche vrouw op dezelfde voorwaarden, als waarop het aan den man wordt toegekend. Het verschil in deze voorwaarden maakt, dat nog steeds aan vijf millioen vrouwen het actieve kiesrecht wordt onthouden. Zaterdag verzamelden zich op het Victoria Erabankmont bij het Charing Cros Station te Londen een groot aantal vrouwen om te betoogen voor haar eischen. Onder haar merkte men bekende figuren op als inrs. Paukhiirst, mrs. Despard en dame Millicent Fawcett. Al zijn de dagen van wildheid in den strijd der suffragettes voorbij, althans totnogtoe, de kiesrechtstrijdsters blijken toch nog met trotsch aan dezen tijd te denken, hetgeen kan blijken uit het feit, dat in de betooging do banieren uit dien tijd, misschieD ook wel als waarschuwing in den tocht werden medegevoerd. De demonstratie kwam in het bizonder op voor de vrouwen die boven de veertig jaar zijn en nog altijd van de uitoefening van het kies recht worden buitengesloten, en daar naast voor de toelating van de vrouw tot liet Iioogerhuis. „Wliat about the Over Thirties", was liet opschrift op een der banieren De ernst van de betooging kan blijken uit het feit dat aan het hoofd van den stoet behalve de bovengenoemde vrou wen, een aantal vrouwelijke Lagerhuis leden en vroegere Lagerhuisleden en candidaten voor 't Lagerhuis liepeu, die werden gevolgd door vrouwelijke ge meenteraadsleden burgemeesters en vrederechters. Verder werden tooneel- speelsters, onderwijzeressen en studenten opgemerkt. De stoet trok naar Hyde Park, waar van vijftien gestoelten het woord werd gevoerd. HAREMVREDEBREUK. Een lid van de vroegere Turksche Keizerlijke familie, prins Abdoel Kadir, die door zijn liefdesgeschiedenissen te Boedapest al veel van zich deed spreken, heeft dezer dagen een pijnlijk avontuur gehad. Naast zijn wettige Turksche gade, die weliswaar eenige maanden geleden met een secfotaris op reis ging, maar intusschen berouwvol terugkeerde, heeft de prins te Boedapest nog een harem dame, die Lulu heet en niet uit het verre Turkije, maar uit Boedapest af komstig Ï9. Deze Lulu nu ontving met groote gastvrijheid in de woning van den prins een jong student, met wien zij zes flesschen champagne, benevens den prins verschalkte. Abdoel Kadir verraste zijn vriendin in een teeder tête-è,-tête en wilde den student de deur uitwerken. De jonge man bleek echter sterker te zijn, hij greep den prins en wierp hem zijn eigen trap af. De prins heeft nu een klacht inge diend wegens haremvredebreuk en zware mishandeling. HET COMPLOT IN SPANJE. Aangezien de censuur in Spanje in ver band met het ontdekte oompiot, uiterst streng is, heeft de correspondent te Ma drid van de „Chicago Tribune'' van de Spaansche grens nadere inlichtingen over deze samenzwering geseind. Generaal Weyler werd verleden jaar door Primo de Rivera ontslagen als chef van den Ge neral en Staf en woonde sedert dien op iMajorca. Nu had 't de aandacht van den geheimen dienst getrokken, dat de gene raal dikwijls! Madrid bezocht, waarom op dracht werd gegeven, zijn gangen na te gaan. ,Een van de bekwaamste detecti ves moest generaal Weyler stap voor stap volgen. Ook op zijn terugreis naar Ma jorca ging de detective mede, «jie bij het overstappen op een station gebruik maak te van de zorgeloosheid van den generaal en diens koffertje, dat onbeheerd op het perron was blijven staan, medenam. Bij .onderzoek 'bleek de koffer honderden brieven te bevatten voor verschillende (Officieren in het leger, waarin om hun medewerking werd gevraagd in een com plot tot omverwerping van het bewind van Primo, de Rivera en nadere instructies werden gegeven. De vrienden van den generaal beweren echter, dat bedoelde brieven door de ambtenaren van den ge heimen dienst in de koffers zijn gestoken. Ook wordt beweerd, dat de handteeke- ning van generaal Weyler, die naar be weerd wordt, voorkomt op een revolu- tionnair manifest, vervalseht is. Zijn vrien den verklaren, dat de werkelijke leiders van het complot zijn naam hebben ge bruikt, wegens zijn prestige in de hoogere militaire kringen. Generaal Weyler zal in tusschen binnenkort met generaal Agui- lera terecht staan. DE LOONEN DER ENG. MIJNWERKERS. In de mijnen van Nottinghamshire, Der byshire en North-Staffordshire bepalen de voorwaarden, dat geen loonsverminde ring zal worden opgelegd aan mijnwer kers, die gedurende 8 uur per dag wer ken. In deze mijnen werken .ongeveer 134.000 man. In de districten Warwicks hire, Yorkshire en Zuid-Wales, waar 49 duizend man werken, zijn mededeelingen dat geen loonsvermindering wordt over wogen, reeds verspreid. Een loonstan- daard met tien procent vermindering, te rugbrenging der loonen op het minimum1 van 1921 wordt aangeboden in Northum berland en Durham, waar meer dan twee honderdduizend arbeiders werken. In deze beide ^graafschappen hebben de gehuwde mijnwerkers echter vrije huishuur of een vergoeding daarvoor en vrije steenkool. De "mijnwerkers in de verschillende dis tricten hebben bijeenkomsten uitgeschre ven, om de nieuwe voorwaarden te be spreken. In Monmoutshire hebben de mijn werkers reeds hun afkeuring uitgespro ken. In het Hoogerhuis heeft lord Cecil medegedeeld, dat de regeeriing afziet van haar voornemen, de stemming over de 8- urenwet voor de mijnen te verhaasten, .omdat de loonen, die in een deel van het land worden aangeboden, volstrekt niet voldoende zijn. Lord Salisbury zeide, dat de premier het wetsontwerp niet zou heb ben goedgekeurd, als hij niet de zeker heid had gehad, dat de mijnwerkers bil lijk zouden worden behandeld. Alle mis verstanden- moeten daarom uit den weg worden geruimd, alvorens de aanneming der wet te verhaasten. De wet werd daar na in tweede lezing met 178 tegen 17 stemmen aangenomen. BSNNE^LAND. VECHTLUSTIGE HENGELAARS. Een drietal Amster. amsche henge laars beoefende deze sport in de Bijl mervaart te Weesperkarspel, toen de gemeente-veldwachter B. per fiets na derde en ben wilde verbaliseercn, omdat zij niet gerechtigd waren, aldaar te hengelen. De eerste van het drietal verklaarde aan doofheid te lijden en verwees den politieman naar zijn kame raad J. v. Z die iets verder stond. Deze gaf, op verzoek van den veld wachter, gewillig naam en adres op ook het in beslagnemen der hengels lokte geen verzet uit. Toen de veld wachter even later dezelfde formaliteit bij den derden hengelaar wilde ver vullen, die W. v. d. V. bleek te zijn, kwam v. Z. naderbij en ging onverhoeds den politieman met een hengelroede te lijf, daarbij dadelijk bijgestaan door v. d. Y. De veldwachter trok zijn gummistok en sloeg er op los, doch dit bleek niet voldoende te zijn, om de anderen te doen afdeinzen. Daarop haalde eerstgenoemde zijn revolver te voorschijn en toen kozen de aanvallers het hazenpad. De veldwachter, die een ernstige wonde aan het achter!-oofd had opge- loopen, waarschuwde zijn collega v. d. Br., met wien hij te zamen per fiets de hengelaars trachtte te achterhalen. Zij vonden echter alleen den dooven S. M. C. aan den graskant liggen, die nu naar de politie-cel aan do Geinbrug werd overgebracht, alwaar hem een verhoor werd afgenomen. De veldwachter K. stelde zich nu onder medische behan deling. Zijn collega toog naar Amster dam, ten einde een verder onderzoek naar de beide andere vechtlustige hen gelaars in te stellen. Het bleek, dat de namen en adressen klopten. Er werd proces-ver baal opgemaakt wegens vis- schen in verpacht water en mishandeling van een politie-ambtenaar. Uit Stad en Provincie. OUWERKERK. Voor het examen als commies bij de Directe belastingen-en Ac cijnzen slaagden P. Hoogerhuis en P. Helmstrijd. OOSTERLAND. Bij het onlangs te Arn hem gehouden examen voor commies bij de Directe Belastingen, invoerrechten en accijnzen is geslaagd, de heer A. C. v- d. Werf Pz. alhier. ST.-FILIPSLAND. Donderdagavond ge raakte het 10-jarig zoontjje van dhr. J. J. v. N. met zijn rechterhand in een rad op den korenmolen. De toip van den mid delvinger werd ernstig gewond. De na gel werd er geheel uitgerukt. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. OUD-VOSSEMEER. Geslaagd voor kom mies der directe belastingen, de heeren J. Vos Jz. en M. Jeroense Az. Onmatig, NerveuB en Overspannen. Gebruik hiertegen de Zenuw- stillende en Zenuwsterkende ZENUWrABLETTËN Buisje 75 et. By Apoth. en Drogisten. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 8 Juli 1926. Door den Kan tonrechter zijn op 7 Juli '26 veroordeeld wegens overtreding Motor- en Rijwiel- wet: B. A. v. D., 20 j., chauffeur te' Poortvliet, bij verst., f 1 to. s. 1 d. h.; G. v. D„ 35 j., los werkman te Zzee, 'bij verst, f 1 fo'. s. 1 d. h.; J. v. d. H„ 63 j., klein landb. te Zzee, bij vers^j, f 1 b. s. 1 d. h.; L. C. v. V., 22 j., scheeps bediende te Zzee, bij veirsltj. f 2 en» f 10 to. s. 2 en 10 d. h. Arbeidswet: A. M. C., 32 j., bouwondernemer te Haamstede, 2 X f 1 bt s. 2 X 1 d- h.; C. S., 45 j., metselaar aldaar, 3 X' f 5 to. s. 3 X 5 d. h.; W. J. Kj-, 26 j., timmierman te Noordgouwe, 2 X f 2 b. s. 2 X 2 d. h.; M. J. P., 25 j., timmierman te Drei- schor, 10 X f 0,50 to. s. 10 X 1 dj. h.; Invaliditeitswet: A. S., 18 j., los werk man te Bruinisse, f 25 to. s. 10 d- h.; Jachtwet: P. v. d. B., 32 j., landb. te Bruinisse, bij verst, f 10 b s. 10 d- h.; W. G., 22 j., landarb. te Renessej f 2 b. s. 2 d. h.; VisscherijwetM. P. R., 37 j., visseher te Zzee, bij verst., f 1 fb'- s. 1 d. h.; Alg. Pol.-verordening: B. J. R., g. m. J. C. E., 24 j., te Rotterdam, bij verst, f 2 enl f 1)5 to. s. 1 en 15 d. h.; Wegens dronkenschap: A. B., 35 j., los werkman te Zzee, f 5 b. s. 3 h.; We gens het laten loopen van schapen over eens anders grond: M. O. K., 61 j., landb1. te Zierikzee, f 1 b. s- 1 d. h.; Wegens loopen over eens anders grond; P. V., 26 j., koopman te Zzeo|, f 5 to. s. 3 d. h.; J. V. P., 16 j., bakkersleerling te Zzee,, f 1 to. s. 1 (W. t.s. SPORT, ROOKT EEN RAMPVLUCHT MET DUIVEN. Meer dan 1800 duiven zijn waarschijn lijk omgekomen in den orkaan, die bo ven Noord-Frankrijk heeft gewoed. Zij 'behoorden aan Londensche duivenhouders ?de.poneercf „De Dltoriaan" A.p.dffiiqQelaar 'cRosandoat met byzondere n*u»»k.urigtooid vervaar digd o rooktabak. Onze veeljarigeervaring komt de kwaliteit ten goede. MORIAAN BAY munt uit ln geurig heid en zaohten smaak. 40 cent per half pond. NEEMT PROEF, PREDIKBEURTEN. Zondag 11 Juli te Zierikeee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. de Roode. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waard^nburg. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. Wielen ga. Ckr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeakerk en 6 ure, ds v. d. Molen (oude tjjd). Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 on 6 ure, Leeskerk (oude tjjd). en waren naar Frankrijk overgebracht om deel te nemen aan den grooten duiven wedstrijd van Marennes naar Engeland, over een afstand van 650 K.M. 's Morgens vroeg werden zij losgelaten en 's avonds hadden zij in Engeland moeten aankomen, doeh na verscheidene dagen was nog geen estkele gearriveerd. Waarschijnlijk zijn de vogels bij hun vlucht over het Kanaal in den storm ge raakt. Hun waarde wordt op 10,000 pond geraamd. Alle waren al eens over het Kanaal gevlogen, en vele hadden zelfs de vlucht van San Sebastiaan naar Lon den (bijna 1000 K.M.) gemaakt. Doorzitten by wielryden verzacht en geneest men mst Doos 30 ct. ONDERWIJS. BURGH. Woensdag j.l. slaagde bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor het diploma costumière, mej. W. Speel man Jd., leerlinge van mej. B- Beije, leerares te Renesse. i YAN HEINDE EN VER/ Gewapende personen hebben te Du blin een zestal aanvallen gedaan op verschillende openbare gebouwen, waar lij zij documenten en boeken medena men, doch geen geld. Het Engelsche Lagerhuis heeft de aanvullende begroofing van 433 000 pond voor uitgaven in verband met de algemeene staking, met 269 tegen 106 stemmen aangenomen, nadat eerst een motie van de arbeiderspartij tot ver laging van het bedrag was verworpen. Bij opgravingen nabij het gehucht Oe89fttof, op ongeveer 7 werst van Odessa, heeft een geleerde van het liistoriech-archaeologisch museum te Odes- sa de overblijfselen van een praohiato- rische stad ontdekt. De benoeming door de rijksregee- ring ,van dr. Luther tot vertegenwoor diger van Pruisen in den Raad van Beheer der Duitsche Rijksspoorwegen, heeft een ernstig conflict tusschen Prui sen en het rijk in het leven geroepen. Het huis van Thomas Jefferson, den derden president dor Yereenigde Staten, dat te Monticcllo in Virginia staat, is als reliqui aan de Amerikaan- sche natie overgedragen. Den 15en Mei 1927 zal in Duitsch- land bij de spoorwegen en de posterijen de tijdrekening van 24 uur worden in gevoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1