ZEELAND's ROEM ROOMBOTER, Woensdag 30 Juni 1926. zierikzeesche courant. advertentiën buitenland. Uit Stad en Provincie. EVEN FIJN ALS Fraaie cadeaux ABONNEMENTt fr(fS per 3 maanden f 1,50, iVaao» per po*t f 1,80. Yaor het buitenland per Jaar f 10,— Afsonderiyke cummers 6 cent. 7«reel4Jnt Kaandaf. Woenidaj *n Vrijdag- Zierikzeesche 0 Nieuwsbode ran 1—8 regels 60 ots. vai 4 regels en daarboven 20 ots. pos regel. Reclames SO ots. p. regel. By contract belangrijke korting. 82ste JAAB6ANG. - No. 11407. In"ndln« a9n d"« T" 9lr, i. J, DE LOOK Jr. üüe.-SdHt U. J. HBTBL 7Mr 11 Gsvondan roorW?rp?n: Een fluit; een rozenkrans; een parte- ïnionnaie met eenig geld; een kinderhand- taschje; een odeurflesc'hj-e; een brillen- doos; een wateTlaars; een - rijwielbelas- tingplaatje;* een bal; een kinderschoentj]e. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. AARDBEVING IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Zondagnacht is een groot deel der Grieksche eilanden door een aardbeving bezocht, welke groote schade heeft aan richt. Op het Italiaansche eiland Rhodos richtte de aardschok in een aamita! dorpen schade aan. De vuurtoren stortte in, den lichtwaehter onder het puin bedelvend. De schok werd eveneens gevoeld te Napels, Barj, Kaïro en zelfs te Singapore. De aardbeving, die Kreta en Rhodos geteisterd beeft, was hevig en van langen duur. Zaterdagavond 10 uur werd Kandia ge troffen, waar (de grondafschuivingen en het instorten der huizen verscheidene slachtoffers maakten. Volgens een mededeeling van het ob servatorium te Athene had de aardbeving welke 5 minuten duurde, haar centrum lusschen de Cycladen eni Kreta. Men ver moedt, dat ze in verband staat abet de werking van een vulkaan Santorini. ~~iTiw"w W L AW P VERHOOGING BELGISCH DOUANE TARIEF. De afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Arbeid, H andel en Nijverheid vestigt de aandacht op het besluit der Belgische regeering van 24 dezer, gepubliceerd in de „Moniteur Bei ge" van 26 dezer, krachtens hetwelk voor een .groot aantal artikelen het invoer recht in België belangrijk verhoogd is (in sommige gevallen verdubbeld of verdrie dubbeld). Genoemd kunnen worden de volgende artikelen, waarvan idie rechten verhoogd zijn als daarachter aangegeven: kaas 3 maal; cacaoboter 5 anaal; meelfabrikaten en bakkerijproducten 2 maal; cacao, cho colade 2 a '2,1/2 (maal; aardbieienf H/2 maal; groentencoinserven 2 maal; margarine 2 maal; tabak en sigaren 11/2 maal; verven en vernissen 2 maal; wollen stoffen U/3 maal; katoenen stoffen U/2--Jm$&llinnen stoffen 2 maal; katoenen garens ii/a'ttnaal; papier en karton U/3 maal; aardewerk li/5 a II/3 maal; brandkasten 11/2 'maal; sloten H/3 mapl; schoenwerk U/2 a 13/4 ZIERIKZEE. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de Donderdagavond in de Concertzaal alhier te houden propagajn- da-avond, georganiseerd door de V.V.V. en „Ons Zeeland in Woord en Beeld''. Het optreden van de eerste rangs-artis- FEUILLETON. Gerrit Holman 1720-1794 0|p Woensdag den 5 Februari 1794 over leed te Zierikzee in zijn huis aan het Kraanplein (nu D 469) de welbekende Gerrit Holman, die in de volgende maand Maart den ouderdom van 74 jaren zou bereikt hebben. Lange jaren had hij dat huis bewoond en er eene koekbakkerij en kruideniers affaire in uitgeoefend. In het voorjaar van 1746 had Holman voor f 2400 dat huis gekocht, was 20 April van dat jaar in den echt getreden met Francima den Bout, maar veTloor deze eöhtgenoote reeds 21 October 1749 in 33-jarigen ouderdom'. Daarna bleef hij tot zijn overlijden we duwnaar en hield eene dienstbode. Kin deren waren er wel geweest, maar zeer jong overleden. Hij zelf was Luthersch en zijne vrouw Hervormd of, zooals men toen zeide, Ge reformeerd. Daarom werden de kinderen in de Hervormde Kerk gedoopt, n.l. pp 25 October 1747 tweelingen, dochtertjes, die zeer jong overleden, en opj 5 October 1749 een zoontje, dat reeds 9 April 1750 in het graf der moeder in de St.-Lie- vensmonsterkerk werd ter aarde besteld. Holman was Duitscher van geboorte. Zijn geboortestad was Erfurt en niet lang na 1740 ««moet hij als koekbakkersknecht naar Zierikzée gekomen zijn. Toen hij de proef als bakkersbaas had gedaan, huwen zou en een eigen zaak gekocht, liet hij zich op 29 Maart 1746 als poorter van Zierikzee inschrijven.- Hij was toen 26 jaren- Het is hem in het leven, uitgenomen het vroege verlies van vrouw en kin deren, in stoffelijk opzicht zeer voor spoedig gegaan; maar onze man bleef, ondanks zijn aangroeiend vermogen, ne derig, hulpvaardig en vriendelijk, ook tegenover kinderen- Zoo weten wij uit goede overlevering, dat, wanneer een 6- of 7-jarig dochtertje voor moeder stroop ten, die op doorreis Zijn naar Vlissingen, waar Zij in hotel Brittannia uitvoeringen zullen geven, doet een uitnemende op voering verwachten. In het ook hier verspreid wprdend weekblad „Ons Zeeland in Woord en Beeld'», dat met V.V.V- samenwerkte om dezen propaganda-avond stalmen te stel len, kwamen den laatsten tijd aardige artikels voor over Zierikzee, verlucht met fraaie, duidelijke foto's. DRE1SCHOR. Maandagvoormiddag hajd aan de haven hier voor de aandeelhou ders der loskraan en onder groote 'be langstelling, zoowel van buiten als van binnen deze gemeente, een demonstratie plaats met een nieuw losapparapt voor bieten. Hel werktuig door de smid M. van Dongen alhier geconstrueerd en ver vaardigd, werd aan de k'rajoinarmi beves tigd en verplaatste 500 k.g. bieten in een net samengevoegd, van den wagen naar het schip, waar men dit, ook weer langs mechanisehen weg, ledigde. Het voldeed ten zeerste aan de gestelde eischen en gaf vervaardiger en belanghebbenden voldoe ning. Wellicht zal octrooi worden aange vraagd; NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 25 Juli j.l. Tegenwoordig 6 leden. Na vast stelling der notulen wordt overgegaan tot onderzoek van den door het benoemd lid van den Raad D. M. Boot ingezonden geloofsbrief, welke wordt in orde be vonden, waarna tot zijne toelating wordt besloten- Hierna wordt de heer Boot door den voorzitter beëedigd en geïnstalleerd. De rekening van den keuringskring Oos- terland over 1925 wordt goedgekeurd. Op de verzoeken "van N. W. Flikweert, Wed. M. Schooff en A. van der Bijl, om ont heffing van hondenbelasting voor een half jaar wordt gunstig beschikt. Een nadere circulaire van Ged. Staten betreffende de jaarweddenregeling van den ontvanger, wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is de benoeming van een hoofd der o. 1. school. De door B. en W. met detn inspecteur van het 1.0. op gemaakte voordracht luidt als volgt: 1. Eveleens, onderwijzer te Aalsmeer; 2. C. Westerweel, hoofd der school te Den .Bommel; 3. L. J. Hedjboer, onderwijzer te Hansweert. De samenstelling der voor dracht geeft aanleiding tot eenige ge- dachtenwisseling, waarna tot benoeming wordt overgegaan. Bij de stemming ver krijgt de heer Eveleens 6 stemmen en de heer Westerweel 1 stem, zoodat de' eerste is benoemd. Hierna sluiting. ST.-PHILIPSLAND. Tol secretaris van de Afd. „Groene Kruis'» alhier is gekozen dhr. A. F. K. Brandes, tevens penning meester, terwijl dhr. L. Nilant op Zijn bedankje is teruggekomen en dus voor zitter blijft. OUD-VOSSEMEER. De gemeenteraad heeft met op 1 na algemeene stemmen besloten, in beginsel mee te gaan met de plannen van Ged. Staten van Zeelajnd inzake eleotrificatie van de Noordergroep der gemeenten. Met 5—2 stemmen werd aan 25 aanvragen om ontheffing inzake aansluiting bij de waterleiding deze ont heffing verleend. bij sinjeur Holman haalde, de vroolijke en van eenj grapje houdende winkelier het kind wel e©n veeg met stroop langs het gezicht gaf, maar de schrik zieker spoedig deed vergeten door het geven van een paar koekjles. Hoe die winkel er uit zag, weten we vrij' goed u!t een inventaris van dat lokaal. Men zag er een toonbank met houten voetbank; op den toonbank een glazen raampje. Vier paar koperen schalen hin gen er; een bak voor stroop, een. met lood beslagen oliebak, bakken voor zaad, gort en rijst, tonnen en groote blikken bussen stonden op den vloer. Een win kelkast, bcve voorzien van een glazen deur, bevatte meest koek; talrijke blik ken en houten doozen van vierkant pf ovaal model stonden op de boorden; een blikken oliebus met maten en trechters was er te vinden en 's avonds brandden op twee koperfen armblakertjes kaarsen. We zeiden zooeven, dat het Holman; op stoffelijk gebied zeer voorspoedig is gegaan in zijn bedrijf. Maar het goede was aan hem besteed! Hij deed wel en hielp waar het noodig was. En| de Kanter, aan het slot van zijne in 1795 voor de tweede maal uitgekomen kroniek van Zie rikzee, rekent hem onder de Zierikzee- enaars, die met eere moeten herdacht worden- De kroniekschrijver roept dan ook zijne stadgenopten toe: „Wie is er onder U, die zeggen kan: Holman kon helpen en hielp niet?" Vooral de Luthersche Gemeente alhier heeft in ruime mate zijn steun onder vonden <em nog heden ten dage geniet zij van zijne milddadigheid, van' hetgeen hij voor zijne kerk over had. Zoo vindt men vermeld, dat hij in 1759 f 240 schonk als tegemoetkoming in de kosten van het plafonneeren der kerk en het plaatsen van een (later van de hand gedaan) orgel. Omstreeks 1764 schonk hij aan die kerk vier kwarto-bijbels; in 1769 liet hij op Zijn kosten' de kerk schilderen, en deed hij de kap bovem de banken langs die muren aanbrengen; sedert 1773 tot zijn dood gaf hij jaarlijks drie dukaten tot verhooging van het tractemienit van den organist, dat toen jaarlijks slechts fs30 bedroeg; in 1774 schonk hij aam de kerk een orgel, dat boven den predik- THOLEN. Gemeenteraadsvergadering, gehouden op Maandag 28 Juïii j-1. Voor zitter, mr. A. J. van der Hoeven. Aanwe zig alle leden- Van Ged. St. was de goed keuring ontvangen, betreffende den ver koop van grond en heffing kadegelden, benevens de begrooting voor 1926- Hier bij was de bepaling gevoegd, dat Ged. Staten het recht voorbehouden, terug te komen op het bepaalde betreffende de winst op 't veerbedrljf. Ook zagen zij graag, dat art. 7 van het veerbedrijf zoo danig werd gewijzigd, dat daarin werd opgenomen, dat geen rijtuigen mogen staan op de kleppen of koebruggen, daar dit hun zeer gevaarlijk voorkomt, terwijl dit college gaarne strafbepalingen voor het personeel daarin zag opgenomen- De voorz. zegt, dat in dien geest zal wor den gehandeld, doch voor het personeel is geen strafbepaling-, noodig, daar dit in lossen dienst is en men. hen ten allen tijde kan ontslaan. Aldus met algem1, st. besloten. Aan 'den heer Waverijn, werd wegens vertrek naar Vlissingen, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoofd der U. L. O. school. Van M. Over- beeke en anderen, was een verzoek in gekomen, of, gezien de weinige verdien sten voor de botleurders, B. en W. het niet zoodanig kunnen regelen, dat de{ beu nen weer gelegd kunnefri worden in de z.g.n. Zoute Veste, of het met 't bestuur van „'Bona Fides" ia orde maken, dat het leggeld aanmerkelijk wordt verlaagd. De voorz. meent, dat het méér op den weg ligt van verzoekers, dit aan te vra gen bij de erfpachters van diem put, hoe wel hij meent te weten, dat deze, n.l. de heeren Baaij en Moelkeir, ofschoon het niet plezierig vindend, de menschen daar in wel zullen willen helpen. Dei heer Goie- degebuure vindt, dat de menschen, indien deze putten worden schoongemaakt; dan toch nog gedurende 6 weken^ hun beunen niet kunnen leggen. Hij had liever gezien, dat toen Bona Fides, erfpacht kreeg, tevens was bepaald, dat zij die menschen in haar put moest toelaten. Doch aange zien 'dit niet was gebeurd, had' hij gaarne dat B. en W. aan hem vroeg, of dan ge durende deze 6 weken, zij deze men schen toeliet. De heer Moelker acht den termijn van 6 weken wel wat lang, in- O/j cent per V2 pond. stoel geplaatst werd, maar later aan de Waalsche gemeente werd overgedaan; in 1778 schonk hij het nog aanwezige orgel, dat met zijn kostbare mahoniehouten kas en versierd door beelden, door den Leid- sehen orgelmaker Johannes Mittenreiter werd geleverd. Omstreeks Kerstdag 1778 werd het voor het eerst bespeeld, maar de nederigheid des gevers wilde niet, dat het plechtig werd ingewijd. Volgens over levering in de familie van Holman's ver wanten, had de gever van het orgel zoo veel gewonnen op eene door hem' ontvan gen lading thee, dat hij daaruit het instru ment kon beikostigen. Holm'an liet dus de Luthersche gemjeente genieten van wat de fortuin hem had gebracht. Dit orgel werd in 1800 door den prgel- maker J. P. Schmidt te Gouda van een tweecbe klavier voorzien. In 1877 is het klavier, dat tot dien tijd. toe zich aan de achterzijde in h©t midden bevondy door de orgelmakers Gebir.s Franssen te Roer mond', naar de Noordzijde van het orgel overgebracht, waardoor de organist nu flink daglicht heeft, wat vroeger achter het orgel wel eens te wenschen overliet; zoodat soms van kaarsen gebruik mpest worden gemaakt. In 1777 bekostigde Holman het maken van de bank op de galerij. Bij 's mans overlijden bleek eerst recht, wat hij voor zijne kerk over had, daar bij het pp 22 April 1782 voor notaris Adriaan Oudesluijs verleden testament (No. 601 van diens minuten) aan, de Lu thersche kerk werd bemaakt het vierde deel van het zuiver bedrag zijner) nalaten schap. Voorts werd toen dpor Holman aan het Burger-Weeshuis, het Armkinde- renhuis en de Nederduitsche Armen alhier ieder f 1000 geschonken. De dienstbode Janna Blonker kreeg meubilaire goederen en f 180 jaargeld. .Executeuren in Holman's boedel waren de burgemeester Mr. Cornelis Evertsea (toen wonende D 480) en de notaris Hui- brecht Smith (toen wonende D 473). Zij beëedigden op 28 November 1794 den inventaris des boedels ter Weeskamer, welk lichaam wegens het ontbrekeai van minderjarige kinderen, eigenlijk met de nalatenschap aiiets te maken had, maar volgens 'den wewsch van den erflater zulks dien hem en den heer Baaij, dit werd yerzocht, kan dit best op 2 weken wor den gesteld. Ook vindt hij, dat wel wat ten onrechte wordt geklaagd. Indien elk een afzonderlijke lijn wil hebben, moeten 'zij hiervoor ook maar betalen, want als zij met hun beiden één lijn nemen, is Je prijs toch aanmerkelijk lager, en anders is het hun eigen schuld, indien zij te veel moeten betalen. De heer Cornelisse raadt die menschen aan maar kalm te wezen, daar Bona Fides telkens een man moet Zetten, om1 dien put van versch water te voorziien en dat dit door de leggelden niet half wordt gedekt. Men zij voorzichtig, daar het wel eens erger kan worden. Nadat de voorzitter gezegd had, dat toch de gemeente niet voor alles kan zorgen, en dat men zijn beun toch nog op stropm kan leggen, werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Waar door het plaatsen van een nieuwen duiker,, het vischwateT bijna droog loopt, zoodat er niet meer kan worden, gevischt, verzoekt J. Overbeeke ontheffing van zijn pacht. B. en W. stellen voor dit ipunt aan te houden tot een volgende vergadering. Van de bewoners der verlengde Hoog straat was een verzoek ingekomen om1, gezien 'den slechten toestand der bestra ting aldaar, dit gedeelte opnieuw te be straten- B. en W. stellen voor, dit ge deelte voor niet over te nemen en te zijner tijd te bestraten. Aldus wordt be sloten- Door A. van Zetten werdi gevraagd een stukje grond naast zijn erf, in erf pacht van de gemeente te krijgen. Daar B. en W. dit eerst willen onderzoeken, wordt dit aangehouden tot een volgende vergadering. Aan de heeren Boender en Lindhout wordt een gedeelte bouwgrond verkocht, op; de bekende voorwaarden. Daar er een nieuwe leening van f 12000 voor de gasfabriek moet worden aange gaan en men een oude van f 35000 en f 27000 wil converteeren, stellen B. en W. voor, deze trachten te sluiten a pari tegen 4,3/4 pCt. Aangezien de ge meente toch aansprakelijk is voor het hypotheek op 'de woningen' van den heer Vrjens, stellen B. en W. voor deze af te lossen en dan de gemeente hierop hy potheek te doen nemen, dan kan de ge meente nog iets verdienen en wordt ook Vriens goedkooper geholpen. Beide voor stellen worden met algem'. st. aangeno men- Besloten wordt, gezien, art. 101 der L. O.-wet, aan de bizondere lagere school (Boschje) ©en voorschot te verleenen van f 300. Daar het noodig is een nieuw pad teleggen aan de linkerzijde der Moien- vlietscriestraat, én hiervoor een strook grond van de kerk noodig is, vragen B. en W. toestemming, deze aan te koopen voor f 1 de vierk. M., wat wordt goedge vonden. Besloten wordt verder, het raads besluit betreffende verbouw en verhuring onderwijzerswoning in te trekken en op nieuw te besluiten, alleen over te gaan tot het vernieuwen van een gedeelte dak langs de school en de huurprijs vast te stellen op f500 per jaar. De heer Corne- lisse vraagt, welk bedrag aan kade- en leggeld is betaald door het motorschip', dat laatst hier lag? De heer Goedegebure zag gaarne, dat B. en W. hun aandacht schonken aan een gedeelte goot aan de gaarne deed, wijl daarin ook een blijk van vertrouwen in die instelling werd gezien- Toen op 10 April 1797 de Wees kamer in staat was een overzicht op te maken der,deelbare baten, bleek het! voor de Luthersche kerk bestemd vierde deel f 38515,765 te beloopen. Op 5 April 1794 had de publieke ver koop der vaste goederen plaats. Het huis aan het Kraanplein (D 469) met bakkerij en daarachter staand pakhuis, benevens het pakhuis (nu Bierhalle, welks houten gevel in 1761 door Holman door een stee- nen* vervangen was) werd voor f 4800 verkocht. Het pakhuis aan de Westzijde van het Korte Groendal (nu D 449) voor f 950 en de fraaie tuin in het Vrije, die Holman in 1783 voor f 1400 gekocht had van de weduwe van burgemeester Ma- rinus Jan de Jonge, en die een zomerhuis, keuken, druivenkas, broeikassen, meloe- nenbakken, banken, stoelen en tafels en goud»- en Zilvervisschen bevatte, werd nu voor f 1100 geveild. Volgens het testament van Holman moesten uit >de renten van het aan de Luthersche kerk bemaakte, het tractement van den predikant tot f 800, van, den orga nist tot f 125 en van den kojster en den orgeltrapper tot f 30 worden verhoogt, Al zijn de tractementen thans verhoogd, zegt Mr. J. Loosjes in „Luthersche Wel dadigheid", toch worden jaarlijks diezelf de sommen aan genoemde functionarissen uit het Fonds-Holman toegekend; bij een predikantsvacatuxe geschiedt de uitkeering dér f 800 aan den president-ouderling. De gelden zijn op het Grootboek belegd en jaarlijks legt de beheerder aan den Ker- keraad der Evangelisch-Luthersche Ge meente rekening en verantwoording af. Merkwaardig was de nadere bepaling in het testament, dat eiken 'keer, wanneer de predikant „zonder doorleggende ziekte of toevallen" den dienst verzuimt, van zijne toelage f 6 zou worden afgehouden „ten behoeve van de Nederduitsche ordi naire gemeene Armen". Deze bepaling Zal wel gemaakt zijn met het oog op Ds. Schill, in 1782 predikant te Zierikzee en hevig patriot, die met de staatkundige gevoelens zijner gemeenteleden, zelfs op den kansel, geen. rekening hield, wat in 1787 de plundering van zijn huis en eene Singel en vraagt verder, wat B, en W. denken te doen met de oude van der Velde, daar toch is beloofd, dat voor hem voor een huis zal worden gezorgd, tegen niet meer idan fO,75, daar de oude menschen onmogelijk meer kunnen be talen- De voorz'. zegt, dat hij1 juist bericht heeft gekregen, dat de woning van Deur- loo aan de Voorstad voor hen disponibel is, en ofschoon het volgens de notulen nooit is beloofd in de huur tegemoet te komen, willen B. en W. dit toch onder het oog zien en dan met een voorstel bij den raad komen. De heer Jansen vraagt, of de raad geen bezwaar heeft, dat hij eenige vragén stelt, aangaande den (Hemel vaartsdag: le Waarom de burgemeester toestemming en op welke gronden heeft verleend tot het houden van turnfeest en muziek op dien 'dag; 2e acht de bur gemeester dit niet in strijd hiét het be paalde in art. 113 dér ipolitie-verordening, daar dit uitdrukkelijk bepaalt, dat het verboden is op Chr. feestdagen, feestelijk heden of muziek op straat Ite geven. Daar de voorz. niet genoeg was voorbereid op ideze vragen, hoopt hij in( een volgende deze te beantwoorden. Hierna sluiting. ZEELANDS ELECTRICITEITS- VOORZIENING. Gedeputeerden van Zeeland doen aan de Prov. Staten mededeelingen betreffen de den stand van de electrifieatie van de noordgroep (Schouwen en Duiveland, St.- Philipsland en Tholen) en van dé midden groep, zonder Walcheren (Zuid- en N.- Bevelanid dus), waarvoor in de jongste najaarsvergadering algemeene voorwaar den werden vastgesteld. In de eerste plaats was daarbij sprake van een overeenkomst van s troonde Ve ring, af te sluiten met de „Provinciale Noord-Brabantsche Electriciteits-Mij. (P. N. E. M.) Ten aanzien van de concept-concessie, die Ged- Staten aan de gemeente Middel burg voor de stroomvoorziening van het platteland van Walcheren voorlegden, is nog geen accoord kunnen worden getrof fen- Ged. Staten zijn intusschen het ge meentebestuur diehit genaderd en zullen naar zij vertrouwen, de concessie binnen niet te langen tijd kunnen uitreiken. Bij deze beschouwingen is niet gedacht aan de stedelijke gemeenten- Zierikzee, Tholen en Goes, omdat met deze ge meenten afzonderlijke „eigen" overeen komsten kunnen worden afgesloten, Waar omtrent 'de onderhandelingen nog in het allereerste stadium zijn. In zakë -de Zuidgroep, omvattende Zeeuwsch-Vlaanderen, waar reeds enkele jaren stroom wordt geleverd, wijzen Ge- dep- Staten er op, dat de exploitatie rekening over 1925 voor het eerst een voordeelig saldo van f 3544,701/2 aan wijst, terwijl het nadeelig saldo, dat over 1924 f 91.842,381/2 bedroeg, over 1925 slechts f 25.514,60 beloopt. Mljnhardt'a Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoel gang. Doos 60 et. B(j Apoth. en Drogisten. tweemaandsche verwijdering van de ge meente tengevolge had. De mogelijkheid, die in 't vooruitzicht was gesteld, dat ook het 3/4 deel van Holman's erfenis aan de gemeente zou komen, indien er geen erfgenamen afstammelingen van zijn broeders meer leefden of indien, deze zich verzetten, tegen de beperkende bepalingen van het tes tament, is te niet gedaan door 't vonnis van de arrondissements-rechtbank te Zie rikzee van 26 November 1844. Daarbij werd aan de erfgenamen, de vrije be schikking over hun erfdeel toegestaan, op grond van art. 155 van het Keizerlijk 'De creet van 4 Juli 1811, idoeh de Luthjersche gemeente werd: bij datzelfde vonnis ont heven van e©n, schuld van f 600, waar mede zij ten bate van dajt 3/4 deel van Holman's erfenis belast was. De bewijzen dier schuld werden op 13 Jnui 1845 door den Kerkeraad terug ontvangen. De Kanter in zijn aangehaald artikel over Gerrit Holman, zegt van hém', 'dat- de trouw, waarmede hij zijn patroon ge diend had, eenige ingezetenen van Zierik zee bewoog dezen man, die niets bezat* meer dan f 20000 voor te schieten. Reeds drie jaren daarna had hij dit opgewoinjien en hield nog over. Met dat geld heeft hij blijkbaar z!ij,n huis gekocht en is zijne Zaak begonnen, die inderdaad bloeiend is geweest. Gelijk in den aanvang is gezegd, over leed' Holman 5 Februari 1794 en Dinsdag 11 Februari d.a.v. werd' zijn stoffelijk overschot idopr 14 dragers in de St.-Lie- vens Monstetrkerk ter aarde b'esteld in het Zuidelijk schip der kerk, de z.g.n. Zuidachterkerk, in het graf No. 212/ waar van de zerk Islechts dit nomlmér en geen opschrift idiroeg. Heeft 'smans eenvoud geen opschrift gewild1? Gerrit Holman, gedurende zijn leven pen steun voor zijn kerk en Zijne mede burgers, leeft nog bij' onze Evangelisch- Luthersche Gemeente ini (dankbare herinne ring voort en, al zijn sedert zijn overlij den reeds 132 jaren voorbij gegaan, zoo van iemand, dan kan zeker van hem ge tuigd worden, dat zijne gedachtenis blijft, als van een die goed is geweest

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1