Zierikzeesche «Nieuwsbode HWATIAS5* ZEELAND's NOEM ROOMBOTER. ëAS éi abonnementi Woensdag 9 Juni 1926. zierikzeesche courant. HINDERWET. ''WfVRËEP ckn6oed:DE BESTE Peter d. feuilleton. 11 PrUi pat 8 maanden 'f 1,50, franc» par poit f 1,80. Vaar het buitenland per Jaar f 10,—. MaonderlJJke nummer» 6 een!. Variohljnt llaandaf, Waamdaf an Vr(jA». •*g«! i is 82ste JAARGANG. No. 11398. Ilr 4. J. DE L002E Jr. U. J. KOSTEN. ADVERTENTIÊN van 1—1 regels 60 ott. van regels en daarboven 20 oti per regel. Reclames 80 oti. p. regel By eontraok belangrijke korting Insendlng op den dag van alt gave vóör 11 aro. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het verzoek van L. KAA.SHOEK, Koopman alhier, om in het perceel kadastraal hekend in Sectie B no 309 een Lompenbewaarplaats te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Zib&ikzee, 8 Juni 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERB.E, Burgemeester. P. F-. WITTERMANS, Secretaris. BUITENLAND, DE FINANCIEELE CRISIS IN FRANKRIJK. Op het oogenblik ziet het er naar uit of het in Frankrijk eindelijk tot krach tige maatregelen zal komen tot herstel van "den franc. Wordt de regeering Briand niet omver geworpen, maar laat men haar den lijd, dan kunnen de thans door haar uitgewerkte maatregelen wellicht verlich ting brengen. Zich beperken of anders te gronde gaan, zoo luidt thans de waarschuwing; het ver bruik verminderen en de invoer beper ken. Het surplus van den invoer op den uitvoer, hetwelk sedert eeUge maanden is geconstateerd, werkt zeer nadeelig op den stand van den franc, en er is uitge maakt, dat het land tal van artikelen, welke dagelijks worden geïmporteerd, best missen kan. Een comité is samengesteld, dat bezig is met het uitwerken van de maatregelen tot ingrijpende versobering. Gelijk in de oorlogsdagen zal de levens middelenvoorziening onder strenge con trole staan, de slagerijen en bakkerijen zullen op bepaalde dagen gesloten zijn,, de invoer van tal van artikelen zal verbo den worden, kortom, Frankrijk zal trachten geheel op eigen productie tè leven. In het „Journal" wijst het Kamer lid Robaglia de mopperaars er op, die reeds klagen over de matigheid, welke zij zullen moeten betrachten, dat beper king geenszins ontbering beteekent. Het betreft slechts het regelen van het ver bruik en het beletten van verspilling. Er is geen sprake van de normale hoeveelheid voedsel, vleesch, brood, enz. in te krim pen. Slechts zal de normale hoeveelheid worden vastgesteld en verhinderd wor den, dat maar al te veel menschenj voedsel verspillen. Men moet eerst nauwkeurig de productie aan vleesch, gevogelte, groen ten. suiker, enz. kennen, waarover men beschikken kan, en indien, ten opzichte van sommige dezer levensmiddelen, de productie beneden het verbruik blijft, dient dé* export verboden te worden. Een ge volg zal zijn het terugloopen der prij zen krachtens de wet van vraag en aan bod. Heizelfde &eldt voor de grondstoffen, noodig voor het economische leven: ka toen, wol, petroleum, kolen, enz. De aan- koopen dienen zoo veel mogelijk beperkt. Tegenover het bezwaar, dat, aldus de vrijheid van handel wordt opgeheven, merkt de schrijver" van het artikel in het „Journal" op: Wij zijn in oorlog, in een financiëelen oorlog, gewikkeld, en in tijd Wamt oorlog moet elkeen zijn eigen rech- jten voor het hoogere belang van het land jdoen wijken. BINNENLAND OPHEFFING VAN DE PLATTE- LANDERSBOND? In het laatste nummer van „De Nieuwe Plattelander", het wekelijksch orgaan van den Plattelandersbond, doet de hoofd- redacteur, het Tweede-Kamerlid A. Braat, een ernstig beroep op de leden van den bond, om te zorgen dat., vóór 20 Juni a.s. zesduizend gulden bijeengebracht wordt. Indrukken van een rel» door Spanje. Mocht dit falen, dan zal onverwijld de bond bijeen geroepen worden om te spre ken over liquidatie. EEN OPZIENBARENDE GRAFREDE. Bij de teraardebestellingen te Gronin gen van het stoffelijk overschot van Ir. D. W., Ch. J. Meyners, in leven adjunet- drrecteur van gemeentewerken, die deze week op 43-jarigen leeftijd plotseling is overleden, sprak o.a: de oud-directeur van gemeentewerken, de heer J. A. Mu lode Houwer, buiten medeweten der fa milie. met wie was overeengekomen, dat alleen de burgemeester het woord zou voeren. Men heeft, zeide spr., indertijd geen aandacht willen schenken aan de sollicitatie van Meyners ,om in mijn plaats benoemd te worden; men heeft toen ylijkbaar als eerste voorwaarde ge steld een zekere robustheid in postuur, en zoo mioet hij wel terstond afvallen. Met gelatenheid heeft hij er in berust, maar spr. kon niet ontkennen, dat hij zich toentertijd reeds om hem bezorgd heeft gemaakt. En nu nog geen drie jaar later, moet "spr. hem mede grafwaarts geleiden. Het is wel bedroevend. Bezwe ken is Meyners in zoo korten tijd onder het wel haast krankzinnig drijven om de stad in het snelst mogelijke tempo aan de moderne parade-eischen te laten voldoen en met schennis van eigen ka rakter aan de der wereld beheerschende banaliteit over te leveren. Na deze woor den verlieten burgemeester en wethou ders, de secretaris en de tegenwoordige directeur der gemeentewerken da be graafplaats. Dhr. Muloek Houwer weidde voorts uit over de positie van de onder geschikte ambtenaar. Deze heeft zich te beschouwen als een stuk machine, pas send in het groote raderwerk. Hapert er iets aan de aansluiting, schept de gril meer behagen in een ander tusschenlid, dan wordt het oude uitgeschakeld, wel licht bij het oude ijzer gevoegd. En zoo telt thans de dienst der gemeentewerken onder zijn bekwame medewerkers er meer, die, evenals Meyners gedaan heeft, uitzien naar den tijd der peaisionneering als verlossing. vir. Als men naar Spanje gaat, wordt men door den gemiddelden Nederlander ge waarschuwd, dat het er vuil, onherberg zaam1, ja wellicht onveilig is. Zij, die dit van Spanje zeggen, kennen het land weinig of niet. De bevolkingsdichtheid is er aan merkelijk minder dan bij ons te lande; groote afstanden kan mem afleggen zon der veel menschen tegen te komen, ja kilometers kan men gaan zonder zelfs een levende ziel te ontmoeten. Dat dit bij 'den gemiddelden reiziger een gevoel van Ongezelligheid kan wekken, is begrijpe lijk, maar vrees 'behoeft daarom niet te bestaan. Want Spanje bezit, gelijk trou wens meerdere landen, niet een gemeen telijke, doch een uitnemend georganiseer de rijkspolitie, in den vorm der civiele .gardes, die men te voet en te paard door geheel het land aantreft, en die in som mige steden door speciale dienaren ter regeling van het openbaar verkeer wor den bijgestaan. Nog afgescheiden daarvan, behoeft men in Spanje, enkele gedeelten wellicht uitgezonderd, niet te vreezen. De economische toestanden zijn er wij zei den hpt reeds vroeger niet gunstig; ar moede is er een bekend verschijnsep, maar leidt niet direct tot de excessen, Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Bij goed weer zal „Kunst en Eer" Donderdagavond 8l/2 uur, een uitvoering geven, en zoc die niet door gaat, dan volgende Donderdag. Program ma: 1. En route marche, militaire, G. K. v. Aaken; 2: Ouverture, Joyeuse, M. Kes- sels; 3. Soiree d'Eté, valse, E. Wald- teufel; 4. Poppies, fanlaisie, a Japonaise, J. Furgeot. 5. Good! Good! Good! Step Intermezzo, F. Popy; 6. Ouverture, Die Uhlanenbraut, M. Carl; 7. In het woud, fantaisie, Z. Buju; a. morgenstond; b. Hymne aan de vroolijkheid; c. Dili- gense in 't bosch; d. Dans der houthak kers; 8. Corfège Exotique, F. Popy. In het artikel van de hand van ds. De Roode over de nagedachtenis van Jkvr. Schuurbeque Boeije staat: „Ware voorlief dev enz." Dit moet zijn: „Hare voorliefde, etc." KERKWERVE. Onder deze gemeente zijn enkele gevallen van mond- en klauwzeer geconsateerd, waarvan een paar met doo- delijken afloop. NOORDWELLE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Maandag 7 J mi. Aanwezig alle leden. Ter tafel ko men: een" stuk, waarbij Renesse toestaat, de helft bij te dragen in de kosten der begrinding van Jannetjes Wekken. 2. Be grooting Gezondheidscommissie. Wethou der Blom, Viergever en de voorzitter vin den, dat men een gespecificeerde opgave van de telefoonkosten moest overleggen. 4. Het bericht der herbenoeming en be- eediging van den burgemeester worden voor kennisgeving aangenomen. 5. De nieuwe regeling op1 de salarissen van bur gemeester, secretaris en ontvanger wordt goedgekeurd. Weth. Blom vindt de ver houding t/iisschen de toekomstige en he- dendaagsche- salarissen wat schril. 6. Het verzoek van de mondharmonica-vereeni- ging „Melodia" tot het gebruiken van één der lokalen der school als repetitielokaal, wordt toegestaan. Daarna gaat men over tot het benoemen van een secretaris. B. en W. komen met de volgende aanbeve ling: 1. J. J. de Bruijne ,te Goes^ 2. Q. Bax te Sprang. De heer D<! Bruijne wordt gekozen met 4 stemmen. Nummer twee kreeg 3 stemmen. Daarna wordt de heer de Bruijne met algemeene stemmen ge kozen tot gemeente-ontvanger, per 1 Jan. 1927. Het verzoek van den havenmeester om f 25 vergoeding te geven voor de moeite, die de rijkstelefoon bij hem' aan huis geeft, wordt toegestaan. Daarna wordt besloten om het stuk land „Jan Rentier", pachter de heer Moelker, in pacht over te geven aan dhr. P. de Vos. Omtrent het andere land, dat bij ver trek van den tegenwoordigen pachter vtrij- komt, wordt nog niets beslist: Men zal wachten op den afloop der landverpach- ting, die de kerkvoogdij deze week houdt en dan zien hoeveel en welke arbeiders er nog zonder land zijn. Overgegaan "wordt tot de rondvraag. De heer Boot oppert het plan tot aanschaffing van een lijk koets, doch de andere raadsleden zijn er wat huiverig voor. De heer Hart vindt! dat de verbetering van „de Put" wat lang op zich Iaat wachten. Besloten wordt om het water door een pomp te verwijde ren. Daarna sluiting. - De collecte ten bate van het zieken huis te Noordgouwe heeft opgebracht f 62,20, terwijl verschillende personen voorwerpen toezegden voor de te houden bazar. BRUINISSE. Het gelui der doodsklok, hoevele malen reeds gehoord, scheen op; den middag van 7 Juni j.l. nog doffer, nog droeviger te klinken dan gewoonlijk, nu die sombere klank aankondigde, dat de beide slachtoffers der scheepsramp van verleden week op de Zuiderzee graf waarts zouden worden gebracht. Als ten 2 ure het sombere geluid over Bruinisse weergalmt, wordt 't stoffelijk overschot van wijlen Adriaan van Gilst en Jan, zijn zoon, uit de woning gedragen, de een in den lijkwagen, en de ander op de draagbaar geplaatst èn volgen in een lange rij familie, vrienden en deelnemenden den die in andere landen min of meer ge woon zijn, omdat de Spanjaard, als een goed Zuiderling, zich veel ontberingen weet te getroosten en omdat in elk ge val voor een groot deel het eigen land die ontberingen vergemakkelijkt. Vuilheii is geen specifiek Spaansche karaktertrek, al leiden de nauwe straten, dé grondstof fen, die men voor den huizenbouw ge bruikt, tot aanblikken/die een goede Hol- landsche "huisvrouw zouden doen rillen. Maar de Spanjaarl let meer op eigen reinheid, dan op die van zijn huis, al is deze laatste zoodanig, dat men ervoor behoeft terug le schrikken. Daarentegen moet erkend worden, dat het verkeer in Spanje, voorzoover dit per boot of per spoor geschiedt, veel, ja eigenlijk alles te wenschen overlaat. Be halve een aantal, overigens zeld zaam) voorkomende autobussen, heeft men in Spanje slechts de sporen; wat .wij stoom1- en electrische tramwegen noe men, kent men daar bijkans niet. De sporen zijn niet slecht; de compartimen ten zijn goed en zindelijk; de bediening bij de treinen is in orde, 'maar èn de snel heid èn de frequentie van het verkeer laat alles te wenschen. In het algemeen kan men zeggen, dat in Madridniette genstaande er een viertal stations zijn, niet meer dan 25 a 30 treinen per dag uit de verschillende richtingen aankomen. Op groote lijnen als Barcelona-Madrid, Gre nada-Madrid, Cadiz-Madrid, loopt in den regel slechts één trein; enkele keeretn nog een nachttrein, maar ook lang niet altijd en oveTal. Om van Madrid naar EVEN FIJN ALS gang grafwaarts. Vele belangstellenden hadden zich opgesteld langs de straten, die de stoet te volgen had en een talrijke menigte was bij het kerkhof geschaard, alzoo deelneming toonende. Toen de bei de kisten in het gezamenlijke graf waren neergelaten, trad ds. Waardenburg naar voren, die een indrukwekkende rede hield- Nog nooit, aldus spr., was het hier voor gekomen, dat er twee menschen uit één gezin op denzelfden tijd den dood in de golven hadden gevonden. Wel wijst een monument ons aan, dat eenige jaren ge leden drie onzeT visschers door de zee werden verslonden, doch deze waren uit onderscheiden gezin en nu worden vader en jongste zoon naast elkander gelegd. De een' afgaande in dagen, de andere met ft volle leven voor zich. De vader, schroom vallig om de groote plas, die de Zuider zee is voor zulke ranke vaartuigjes, op te gaan, maar hij wilde het toch nogmaals probeeren om zijn zaak, die als vele an dere kwijnende was, wederom op te hef fen, en de zoon, hunkerend om het ideaal verwezenlijkt te zien, „voor het eerst imee te gaan naar de Zuiderzee". En de reis werd aanvaard en als het zaad vergaderd was kwam de storm en de zee en greep de twee levens weg. „De visch wordt duur betaald". Verder schetste hij in korte trekken hoe het tragisch geval zich heeft voorgedaan en hoe het ontstellende bericht op Donderdagmorgen kwam-en aan de vrouw en moeder moest worden meege deeld, en opmerkelijk is wfcl, Idat dei vrouw dien morgen zeer bezwaard was op ge staan en zij de gedachte niet van zich af kon zetten, dat tiaar een ernstig onheil had getroffen. En de schok plantte zich voort en deed ieder die hot vernam, van ontroering huiveren. Ds. Waardenburg her dacht en dankte tevens broeder van Gilst, hoe hij zich 'vele jaren in dienst had ge steld der armen, in de functie van diaken der Herv. Kerk en hoe de goedmoedige man een plaats had veroverd in ieders hart. Hierna wendde hij zich tot den ge redde en vraagt, wat zal er wel in u orrJgaan, als ge bedenkt, dat hier nog een derde kist bij zou kunnen staan. In een kort tijdsbestek in slechts enkele dagen verkeerdet gij tot tweemaal toe in ont zettend levensgevaar en tot tweemaal toe wai-e het Gods wil u te behouden. Ds. Waardenburg eindigde met den'wensch: God sterke U en uw moeder en schenke rust aan het geschokte gemoed. De heer B>. J. v. \Oeveren, piresident-kerk- voogd der Ned. Herv. Kerk, nam hu het woord en herdacht den overledene als lid van het college Van notabelen en kerk voogden, waarna burgemeester S. Hage nog het woord Voerde. Hij sloot zich ge heel aan bij de woorden door ds. Waar denburg gesproken, en stelde zich als tolk der familie en der gansche burgerij als hij hier openlijk dank zegt aan allen, die hulp hebben verleend en deelneming heb ben getoond in de gemeente Enkhuizen, in 't bijzonder den havenmeester en den heer Kuiper, voorzitter van „Hulpbetoon aan Schipbreukelingen", terwijl ook de bemanningen der motor-vaartuigen „Bru. 29", „Bru. 90" en „Bru. 163" den dank der familie en der burgerij in ruime mate hebben verdiend voor hunne zelf opofferende hulp. Diep onder den indruk van deze plechtigheid verliet men den doodenakker. Alhier heeft zic2i een comité gevormd met het doel gelden, in te zamelen tot leniging van den nood der weduwe van den omgekomen visseher A. v. Gilst, bij de ramp der „Bru. 24" op de Zuiderzee. Moge dit goede voorbeeld in meerdere plaatsen worden opgevolgd. Dhr. P. J. Okkerse, B 22, Bruinisse, penningmeester in het Comité, belast zich gaarne met het in ontvangst nemen van gelden voor dit doel. RECHTZAKEN, Salpmianca te komen, een afstand, die men per auto in omstreeks 3 a 4 |uur af legt, behoeft men een geheelen dag; niet omdat de afstand zoo groot is, maar om dat men op het verbindingspunt Medina del Campo een 4 a 5-tal uren heeft te wachten. En dat, terwijl toch langs .Sala manca de sneltrein gaat, die van, Parijs naar Lissabonvvoert. De -oorzaak is "hierin te vinden, dat bijna alle spoorwegen, die eenigszins rendabel zijn, zijn aangelegd met buitenlandsch kapitaal, dat zich, ge zien de weinige kapitaalkrachtigheid eh de weinige reislustigheid van het Spaan sche publiek, geen onnoodig risico op den hals wil halen. Vermoedelijk leveren deze maatschappijen met de in den re gel overvolle treinen van thans een zeer voldoend dividend op; er is niéts dat zekerheid biedt, dit dit dividend zal blij ven bestaan, wanneer aan de eischen van het verkeer meer "wordt tegemoet geko men. Men draait in dit opzicht ia Spanje in den beroemden vicieuzen cirkel; zon der vermeerding van verkeer; geen ver meerdering van welvaart, terwijl die ver meerdering van welvaart eerst dient te worden bewezen, wil men de vermeer dering van verkeer verkrijgen. Met de auto's is het andeTs; die worden in de steden véél gebruikt. Voor een toerist, die snel en goed wil rijden is de auto, zelfs voor de langste afstanden, het eenige vervoermiddel. Men vindt in Spanje in het algemeen goede wegen, die, juist omdat ze niet door autobussen wor den kapot gereden, goed blijven en die, omdat zij aan beide zijden weinig be- FAMILIEDRAMA. Het Gerechtshof te 's-Her fojgenbosch heeft de behandeling voortgezet 'van de strafzaak tegen Agnes G., Antoon C., mijnwerker te Nieuwenhagen en W. G., mijnwerker te Alsdorf, beschuldigd den echtgenoot van eerstgenoemde en vader van den tweeden verdachte te Nieuwen hagen door messteken en revolverschoten gedood te hebben. Uit de verklaringen van getuige nrr. Gadiot, reohter-commis- sarls te Maastricht, bleek dat Agnes G. van den beginne af' alle schuld op zich heeft genomen. Getuige vindt het ech ter onwaarschijnlijk dat zij de slach ting alleen heeft verricht. Agnes G. hield dit „thans opnieuw vol. Zij was door haar man geplaagd, getergd en - aangevallen en zij' heeft toen maar raak gestoken en geschoten. Éérst toen zij buiten het huis was, kwam zütot bezinning. De adv.-gen. eisente bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Maas tricht, die Agnes G. tot 4 jaar, Antoon C. tot 6 jaar en W. G. tot 3 jaar heeft veroordeeld. De verdediger vroeg vrij spraak voor de beide mannen en een na der onderzoek voor de vrouw. De beide mannen hielden vol onschuldig te zijn en Agnes G. bevestigde dit weenend, ver klarend egn straf van 4 jaar voor haar zelf ni,et te zwaar te achten. PSEUDO 'V ERLOOFD E. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft den 28-5- C- K. uit Hil versum, wegens oplichting en verduiste ring, overeenkomstig den eiseh van het ~JM., veroordeeld tot 2 j. gev.str. De verdachte, hoewel gehuwd en vader van vier kinderen, verloofde zich met dienst meisjes, waarna hij dezen geld of goe deren aftroggelde, feit waarvoor hij pas IV2 j- gev.str. had ondergaan. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Naar „Het Volk" verneemt, heeft com missaris Blok ie Culemborg een klacht wegens beleediging ingediend tegen den heer Otto de Beus. Deze is door den rechtercommissaris te Tiel gehoord. (Wij herinneren eraan, dat de heer De Beus tal van stukken tegen commissaris Blok, in verband met de Culemborgsche moordzaak, heeft geschreven). bouwd zijn, en men er weinig verkeer ontmoet, vrij groote snelheden toelaten. Trouwens, de Spaansche chauffeurs -zijn opperbest, het schijint wél alsof zuide lijke volken een bepaalden aanleg voor chauffeeren hebben! Echter, wie zou meeneai, dat het in Spanje oyeral hetzelfde is, zou zich ver gissen. Zoo trotsch en gesloten jds de Castiliaan is, zoo tegemoetkomend en zon nig is de Andalusiër. Zoo spmber en teruggetrokken als de Aragonees, zoo Le venslustig, maar tegelijk werkzaam de Cataloniër. Doch één trek heeft geheel dit Spaansche volk gemeen; het is eèn volk van heeren. Zelfs wanneer men een bedelaar een aalmoes gieeft, die hij U vraagt, behoort men dit met zekere be leefdheid te doen, opdat gij dién be delaar in zijn eergevoel niet zoudt kwet sen. Dat dit Teizende, wel eens moeilijk heden oplevert, spreekt vanzelf. Vooral, wanneer men bedenkt, dat in Spanje de kennis van vreemde talen, ook'_in het meer intellectueel gedeelte der bevo/king, gering is. Natuurlijk, wanneer men te Ma drid in de society verkeert, kan men ge rust Fransch en Engelsch spreken, maar komt men in de kleinere steden van Spanje in aanraking ook met vooraan staande persoonlijkheden, dan moeten zij toevalligerwijze bereisdf belezen of voor vreemde talenkennis geporteerd zijn, wil men zich met hen in een andere taal dan ki het Spaansch kunnen onderhouden. En zoo gemakkelijk als het schijnbaar lezen van het Spaansch is,, zoo moeilijk-is het sprekern, nog sterker het aanhooren. Een MARINE EN LEGER. Bij beschikking van het Departement van Oorlog Is aan den dienstplichtige der lich ting 19i8 uit Oosterland, O. Otte, en aan den dienstplichtige der lichting 1923 uit Poortvliet, J. C. Lindhout, met ingang van 25 Maart 1926 voor één jaar uitstel van eerste oefening verleend. KERKNIEUWS» Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Ouderkerk a/d. IJssel, D. J. van de Graaf te Ridderkerk. Aangenomen: Naar Voorthuizen, W. L. Mulder te Enter. Naar Gorssel, J. L. G. Gregory te Loenen o/d. Veluwe. KERKWERVE. De Zondag gehouden collecte voor de zending heeft .opge bracht f 5,36. Geretf. Kerk. BeroepenTe Zevenbergen, eand. J. Smelik te Hillegom. Te Zaamslag, W. H. van der Vegt te Drachtstér-Compagnie. Te Bunschoten—Spakenburg (A), A. Wijngaarden te Baarland. Te Raaird ö.a, eand. H. Wiersema te Zandeweer. Aangenomen: Naar Den Helder, H. Steen te Zoutkamp. Naar Lexmond, J. Dek ker Hzn. te Ambt-Vollenhove (A). Bedankt: Voor Hilversum, C. Van dea4 Woude te Gorredijk. Voor Emmen, A, Wijngaarden te Baarland. andere trek, die gemeenzaam is aan den Spanjaard, onverschillig uit welk deel, is zijn drang naai politiek. Geen land, dat zoo verpolitiekt is als Spanje. Geen land, dat zoo vroeg reeds de politiek als beroep kende, als Spanje. Het moet wellicht voor een deel worden toege schreven aan het feit, dat Karei V en Philips II slechts in schijn hebben voort gebouwd op het werk van centralisatie, als door Ferdinand en Isabella, kort weg de katholieke koningen genoemd, werd aangevat. Spanje is daardoor in de 18e, maar vooral in de 19e eeuw in een embryonalen toestand blijven ver- keeren, en het is mleer dan eens de harde, maar vaderlandslievende hand van een militair geweest, die Spanje uit den chaos heeft opgericht. Zoo is eens Espartero. lte hulp gekomen en neeft de Carlisten bedwongen, zoo heeft eenmaal" Prim het wettig gezag hersteld, en is tot dank daarvoor doodgeschoten. Zoo heeft heft in Spanje, veel minder dan in het buiten land, dat nu eenmaal de geschiedenis van Spanje slecht kent, geen verbazing ge wekt, dat opnieuw een militair: Primo de Rivéra naar de macht! heeft gegrepen en deze tot dusver heeft behouden. Te zeggen, dat het regime van Primo po pulair is door geheel Spanje, zou over dreven zijn. Te zeggen echter, dat men daartegen in het algemeen bezwaren heeft, ware minstens even overdreven. Wie door Madrid loopt, komt langs het Gor- tez-gebouw, dat hem in zijn verlatenheid en geslotenheid als verwijtend aanziet. (Wgrdt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1