Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND ROEM KW4TTAf¥ ROOMBOTER. Maandag 7 Juni 1926. iierikzeesche courant. VOLLE-MELKREEP Beter dan6oed: DE BESTE Hoofdhuid P U R OL ABONNEMENT s Prli» por 8 maanden f 1,6C, true* per port f 1,80. Vear het buitenland per Jaar f 10,—. AftlbnderUJke nnmmjri 6 oent. VeraoMJnl Maandag, Weonldaf Vrijdag. ADVERTENTIÊN van 1k rogeli 60 otc. tab i regeli en daarboven 20 oti. per regel. Reelamoi 60 oti. p. regel contract belangrijke korting 82»t# JAARGANö. - No. 11397. lending ®p den d»f llf 1. DE 100ZE Jr. H, I. (OSTEi, ™r Gsvond«n voorwarp-n Een handtaschje; een s'igarenknnipper; een portemonnaie; sleutels. Opgevangen: zwartbonte os, een jaar oud. De Commissaris van; Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee doen te weten, dat door den Raad dier ge meente, in zijne vergadering van 4 Mei 1926, No. 10, is vastgesteld de volgende verordening De Raad der gemeente Zierikzee Gelet op het desbetreffende schrijven van Gedeputeerde Staten dd. 11 December 1925, no. 178, zoomede op het advie^der Commissie voor de Strafverordeningen en op het voorstel van Burgemeester en Wethouders; heeft besloten: A. in te trekken zijn besluit van 24 November 192-, no. 13 tot wijziging der Verordening, als bedoeld bij de^Woningwet B. vast te stellen de navolgende Verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening voor de gemeente Zietlkzee. I. Aan artikel 86 wordt toegevoegd een derde alinea, luidende als volgt: Het is verboden in de Beurs het voetbal spel of andere balspelen te beoefenen, met rjjwielen, kruiwagens of andere wagens te rijden, op de muren te schrgven of te teekenen of op eenigerlei wijze vloer, muren of zolder te verontreinigen. II. Tusschen de artikelen 86 en 87 worden ingevoegd nieuwe artikelen 86bis en 86ter, luidende als volgt: Artikel 86bis. Onverminderd het bepaalde bij artikel 25 der Woningwet, is de eigenaar van een ge bouw of ander werk, dat geheel of gedeelteljjk door bouwvalligheid gevaar oplevert voorde openbare veiligheid, verplicht, na aanschrij ving van Burgemeester en Wethouders, dadelijk de noodige voorloopige voorzieningen aan te brengen en het bouwvallige binnen den door Burgemeester en Wethouders bij h»nne aanschrijving bepaalden termijn te brengen in zoodanigen staat, dat het gevaar voor de openbare veiligheid afdoend» is weg genomen. Artikel 88ter. De eigenaar van een, gebouw of ander werk, dat tengevolge van brand of ander ongeval heeft ppgehouden aan zijne be stemming te beantwoorden, is verplicht de overblijfselen daarvan, na aanschrijving van Burgemeester en Wethouders, binnen den daarbij bepaalden termijn af te breken en op te ruimen. III. Tusschen de artikelen 159 en 160 wordt ingevoegd een nieuw artikel 159bis, luidende als volgt Artikel 159bis. Hij, die nalaat aan eene aanschrijving, krachtens de artikelen 86bis eh 86ter tot hem gericht, binnen den bjj die aanschrijving gestelden termijn te voldoen, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. IV. In artikel 159 onder b. vervalt de op somming der artikelen 143, 144, 145, 147, 148 Aldus vastgesteld door den Raad der ge meente Zierikzee in de openbare \ergadering van den 4 Mei 1926, No. 10. A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE, Voorzitter. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland, volgens hun bericht van den 28 Mei 1926, No. 142, 3e afdeeling, in afschrift medegedeeld. En is hiervan af bondigingtgeschied, waar het belioort, den 7 Juni 1926. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. FEUILLETON. Indrukken van een reis door Spanje. Uit Stad en Provlnole ZIERIKZEE. De heer M. van As, alhier, bewoner van het pand D 490 aan; de Zuid zijde van de Oude Haven, heeft zijn zaak in kruidenierswaren en aanverwante ar tikelen in een nieuw, modern gewaad ge stoken, waardoor onze gemeente een flin ke, nette zaak rijker is geworden. Reeds tientallen van jaren is in dit perceel een winkel gevestigd geweest. Vier-en-dertig jaar geleden nam de tegenwoordige eige naar de zaak over Van A. v. d. Vate„ die er 35 jaar z'n bedrijf in uitoefende, zoo dat men hier 'van een oude gevestigde zaak mag spreken. Andere tijden stellen andere eischen. Ge- cjaehtig daaraan heeft de tegenwoordige eigenaar z'n zaak geheel nieuw laten in richten ten gerieve van hem zelf en niet minder van zijn cliënten. Granieten vloer en toonbank, ruime kasten en bakken, flinke etalagekast, heldere verlichting, zie daar Wat een zaak tegenwoordig eischt, en dan ook hier is aangebracht. Voor het timmerwerk zorgde de heer Joh. van Almkerk, voor het metselwerk J. van Almkerk, terwijl de heer M. P. v. d. Have het heele interieur keurig! schil- derde. De heer P. Maijs bracht de! verlich- ting in orde. Verder succes zij den eigenaar van dezen keurigen winkel toegewenscht. De Commissaris der Koningin be zoekt Maandag 14 Juni a.s. de gemeenten Zierikzee, Burgh en Haamstede. Bevorderd tot inspecteur-titulair, de schrijver A. J. de Looze Pz., werkzaam op het bureau van politie van de 4e af deeling te Rotterdam. Zondag 13 Juni a.s. onderneemt de Vlaamsche Toeristenbond een studie-wa- terreis naar onze gemeente, waar het gezelschap een bezoek zal brengen aan het stadhuis en aan de St.-Lievens Mon stertoren, i De Vereeniging tot Ondersteuning van Burgerl. Ambtenaren (H. O. R. A.) hield Zaterdagavond een druk bezochte leden vergadering in het „Huis van Nassau" al hier. Door het hoofdbestuur „H. O. R. A." zijn hier te lande afdeelingen opgericht, o. a. te Goes, waarvan het afdeelingsbe- stuur gevestigd'is te Z.zee. De voorzitter der afdeeling Goes, dhr. M. Lunenburg, sprak zijne tevredenheid er over uit, wat „H. O. R.A." heeft gedaan en nog steeds doet. Het zegenrijke werk, wat blijkt uit onderstaande cijfers, heeft zoodoende 1400 ambtenaren uit de klauwen van woekeraars gered. Van af 1910 tot en met 1925 heeft „H. O. R. A." aan 1400 harer leden, uitge keerd: aan giften, rentelooze en rente- gevende voorschotten een totaal bedrag van f 282.800. Ook heeft zij te Ede (Gld.) een Herstellingsoord op een prachtig beboscht terrein van 52 H.A. ingelicht voor 64 patiënten. In dit Rustoord kunnen de leden en hunne hiusgenooten worden opgenomen, indien dit op medisch advies noodzakelijk is. De verplegingskosten wor- jden naar draagkracht geregeld. Daar „H. O, R. A." dus een Staatsbelang is gewor den, dient het ook uit dat belang uit 's Lands schatkist te worden doch helaas, waar dit vroeger wel zoo was, heeft dit opgehouden te bestaan en moeten er andere middelen te baat wor den genomen om dit schoone doel staan de te houden voor hare ambtenaren. Over al hier ten lande wordt een intensieve propaganda gevoerd. De vereeniging zou echter nog veel meei kunnen helpen, in dien meerdere ambtenaren zich aansloten. De kosten aan dat lldrfiaatschap verbon den zijn zoo laag, dat dit voor niemand een bezwaar kan zijn. Öe contributie voor leden bedraagt f 3 per jaar. Met dit be drag hebt ge de voldoening mede te wer ken, dat de leden, die buiten hnu schuld in financiëele moeilijkheden verkeeren, kunnen worden geholpen en de weten schap, dat als ge zelf onverhoopt in dat geval mocht komen te verkeeren, gij zelf ook voor hulp in aanmerking komt. Do nateurs betalen een minimum-bijdrage ad f2,50 per jaar. Op een nader te bepalen datum zal worden gekend gemaakt per „Zierikzeesche Nieuwsbode" wanneer een openbare vergadering zal worden gehou den. Hopende, dat alle Rijks-, Prov. en Gemeente-ambtenaren hun aandacht zullen geven en zich zullen aansluiten bij „H. O. R. A. OOSTERLAND. Zaterdagavond, tijdens de uitvoering die door Oosterlands' Fan fare, op de tent werd gegeven, kwam1 een jongetjje van 7 jaar van L. D. alhier, zoo ongelukkig te vallen, dat hij: zijn arm' 'brak. Het jongetjie is direct per auto' naar het Ziekenhuis te Noordgouw e ver voerd. BRUINISSE. De eenige overlevende van de scheepsramp der Bru. 24 op de Zui derzee, Joh. v. Gilst, is Vrijdagavond ge zond en wel in de ouderlijke woning tec ruggekeerd. Het doorgestane leed heeft gelukkig op hem verder geen invloed ten kwade uitgeoefend. Zaterdagavond omstreeks 6 uur voeren de tramhaven te Zijpe binnen, met de vlag half in den mast geheschen ten teeken van rouw, de motorvaartuigen Bru. 29, schipper W. Oüe Jz., Bru. 90, St. de Waal Rz. en en Bru. 163, L. Jumelet—Westdorp met op sleeptouw het verongelukte vaartuig Bru. 44, hetwelk nu bestuurd werd door Leendert van Gilst, eveneens een zoon van den verongelukten schipper A. van Gilst, die zich aan boord van de Bru. 29 ook op de Zuiderzee bevond toen ,het ongeluk gebeurde. De Bru. 24 voerde mee het stoffelijk overschot van beide slacht offers, vader en zoon, die onder zeer groote belangstelübj aan wal werden gebracht en naar de woning vervoerd. Maandagmiddag zal de begrafenis plaats j hebben. De Bru. 24 is gelicht door de be manningen der bovengenoemde motor vaartuigen, waarbij vooral verdienstelijk werk is geleverd door A. Haeck Jacz., knecht aan boord van Bru. 163. Alhoewel het vaartuig niet in diep water zat, heeft hij de touwen waarmee het scfliip moest worden opgedraaid, onder water aan de bolders bevestigd, waarna het vaartuig tusschen twee motorvaartuigen in, boven Water kon worcjgn gehaald, leeg gepompt en in de haven te Enkhuizen is gesleept. Alhoewel 'het vaartuig weinig heeft geleden is do schade er aan nog vrij aanzienlijk, daar letterlijk alles wat los was er uit is gespoeld en daar deze vaartuigen niet verzekerd kunnen warden, geenerlei vergoeding wordt genoten. dijg opzichter, dhr. J. M. Aarnoudse van Anna-Jacob apolder. VERKOOPINGEN, ENZ. RECHTZAKEN Z'N PRUIM DOORGESLIKTJ Voor de rechtbank te Zwolle stond Don derdag terecht de eigenaar van 'n e/xport- slachterij te Steenwijk; hij zou in de week van 14 tot 19 September 1925 de 48-urige werkweek overtreden hebben. Eenige arbeiders werden gehoord, o. w. ook de 23-jarige slagersknecht Harm Mul der. Men wees hem er op, dat hij voor den majoor van de Rijksveldwacht Bolt een andere verklaring had afgelegd. „Och", zei hij, „die Bolt schrijft maar wat op, die zet maar wat neer". De president vermaande hem ernstig wegens deze uitdrukking. Plotseling werd Mulder doodsbleek, hij legde zijn armen op het hekje, en liet 'daar zijn hoofd op rusten. De deurwaarder geleidde Mulder de zaal uit. Eenigen tijd later kwam hij terug, nog heel bleek, maar toch in staat omj te spre ken. Ieder dacht, dat zijn ongesteldheid te wijten was of aan vrees voor een meineed, of aan vrees Voor ontslag. De president vroeg,r waarom hij plotse ling zoo onwel was geworden, en benepen •klonk het antwoord: „Ik had mijn pruim doorgeslikt". Er is zelden zoo gelachen in de rechtzaal. OUD-VOSSEMEER. Ten verzoeke van den heer C. H. J. de Wit, landbouwer te Stoppeldijk, werd door notaris D. van de Velde te Tholen alhier, publiek ver kocht: 2 H.Al 6, Al. 20 c.A. bouwland, ge legen in den Hikkepolder alhier, ver pacht voor f 572,95 per jaar tot 1927; kooper werd de heer B. H. Verhees te Oud-Vossemeer ad f 1405 per BI. gemet (0,3924 H.A.) ELLEM.EET, 4 Juni. Ten overstaan van notaris H. J. van N(j>uhuijs en ten ver zoeke van den heer J. J. de Witte Mz., werd heden alhier in het openbaar ver kocht: gemeente Ellemeet, Huis, Schuur en Bouwland; "groot 36 are 90 C.a., voor f 4600. Toebeding f 155. 37 are 60 c.a. bouwland, voor f 1385 per gemet. Toe- beding f 75. MARINE EN LEGER. EVEN FIJN ALS VL Wie echter denkt bij het binnentreden vanhet Alhambra een Volledig gaaf j Moorsch paleis uit den tijd der Moorsche overheersching in Spanje te betreden, hij j dwaalt. Al dadelijk zal het uiterlijk Voor een ieder, die met de Moorsche werke- lijkheid geen rekening houdt, eene teleur stelling vormen. Moorsche paleizen, Alcazars en andere bieden van buiten weinig architectonische schoonheid; tengevolge van het feit, dat men geen ramen maakte in de buiten muren en de kamers deed uitzien op de binnenjplaats, gelijken zij alle min of meier oLp vestingen. Het Alhambra, samenvoe ging eigenlijk van een reeks paleizen, is aan dezen algemeenen bouw niet ontko- 1 men. Het 'heeft bovendien, doordat achter een volgende Khaliefen aan zijn voltooi ing hebben gearbeid, iets verwards ge kregen. Men kan er gemakkelijk in ver dwalen, al vindt men op een of ander oogenblik den Weg ook weer gemakke lijk terug. Door het Alhambrapark, waar het altijd' weerklinkt van het iruischende water, gaat de'weg opwaarts, tot aari de Puerta Judiciaria en later de Puerta 'del Vino; de eerste een gebouw bijna opzich- zelf, waarin geheel bovenin, dê directeur van het Alhambra gehuisvest isl Een der eerste zalen, die men betreedt, is de zgn* Hof der Mjy-rthen, welke vermoedelijk vroeger een groote badzaal is geweest. Al spoedig daarna komt men in de Sala de la Barca, in haar afmetingen inderdaad gelijkende op een boot. Dan gaat de weg naar de hal der gezanten, waar Boabdiï zijn laatsten krijgsraad heeft gehouden, eni vervolgens naar den beroemden Leeu wenhof, aldus geheeten naar de fontein in het midden, door twaalf leeuwen ge schraagd. .De prachtige zalen, de een meer, de ander minder gaaf behouden, volgen elkander op; de hal der Abencerrages, |de zaal der gerechtigheid, het vertrek der twee zusters, het Patio del Mexuar, het Patio de la Rea, de badkamers en tal van Vertrekken meer, wij wandelen ze door, en staan steeds opnieuw als gesla gen over den rijkdom van decóratiewerk, dien wij hier aantreffen. Want dat is het, wat aan dit Moorsche paleis zijn groote beteekenis, maar ook zijn grootste char me geeft. De afmetingen zijn uitnemend gekozen; het evenwicht in hoogte en breedte en lengte is voortdurend uitne mend bewaard. Maar hoe bijzonder zijn niet de mozaiek- en andere versieringen, die hier in de muren zelf, in de pilaren, die de zaal schragen, in het uitnemend plafondwerk zijn aangebracht. Alles is daarbij van een artistieken rijkdom, die doet beseffen, dat men jaren en nog eens jaren heeft noodig gehad om tot dik paleis te komen. En telkenmale treffen weer Ide prachtige uitzichten, die men geniet naar buiten in de omliggende tuinen, of naar beneden in het dal, waar ook ireeds des tijds de stad als verscholen heeft gelegen. ,En 'telkens weer gevoelen wij bewondering voor de wijze, waarop, ondanks den om vang Van dit paleis of eigenlijk deze reeks van paleizen, het intieme is bewaard ge bleven. Men rust een oogenblik in een kleinen tuin, die Cjypressen-Hof kan wor den gëheeten naar de enkele cypres, die er staat. De fontein klatert er en spat haar water naar boven* Zoo. is het nu, zoo moet het geweest zijn toen hier de Moorsche hofhouding heerschte! Als elk Moorsch paleis van beteekenis vallen bij het Alhambra drie deelen te onderscheiden. Het buitenste gedeelte, hier het z.g.n. Alcazaba, is de eigenlijke ves ting, voorzien van dikke afweermuren en hooge torens, voor het gevecht gereed. Het Alhambra zelf, het vorstelijk paleis, vormt het middengedeelte, waaromheen zich als een derde deel groepeeren do vertrekken van de hovelingen en de die naren, aan het paleis, verbonden. Zoodoen de kan het niet verwonderen, dat het Alhambra op den daarnaar genoemden heuvel een plaats inneemt, die heel wat grooter is dan eigenlijk voor het paleis zelf bestemd. Maar gaat men dan ook verder door de tuinen van het Alhambra, dan kan men nog geruimen tijd langs de uiterste uitgestrektheden van het Alham bra loopen. Men vindt er verschillende torens, zoo de Torre de Las Infantos, die weer een paleisje op zichzelf vormt met kleine zalen als juweeltjes van kleur, van afmeting en van decoratie. Men komt dan ten slotte ,00k aan de Torre de la Vela, een soort van wachttoren, op zich zelf 85 voet hoog, die historische bekend heid geniet, omdat hier voor het eerst de katholieke dienst voor ;de katholieke ko ningen werd gehouden op den dag der overgave zelf. Van af 1773 is hier een groote klok aangebracht, die dienst doet als waarschuwingssignaal voor de irriga tie der omtrek, en die nog steeds als zoodanig gebruikt wordt. Van dit plat form, dat evenals andere in Washington Irvings' Verhalen wordt bevolkt met een even kleurige als levendige schare, gaan de blikken naar de overzijde, waar het Generalife, het zomerpaleis der Moor sche vorsten, is gelegen. Ook dit, door eene insnijding in den heuvel, die naar VESTINGEN OPGEHEVEN. Bij Kon. Besl. worden de vestingen Naarden, Willemstad en Woudrichem op geheven, benevens verschillende werken van de Grebbelinie, in de Neder-Betuwe, bij. Den Helder, in de stelling Amsterdam, hét fort De Ruyter te Vlissingen en ge deelten van de vestingen Gorinchem, Den Briel, Hellevoetsluis en Muiden. Bij beschikking van het Dep. van Oorlog is aan den dienstplichtige der lich ting '26 uit St.-Maartensdijk1, D. P^ van de "Ree, met ingang vap 7 Juni 1S26, voor ééjn jaar vrijstelling van den dienstplicht ver leend wegens kostwinnerschap. LANDBOUW EN VEETEELT. Uw Hoofdhuid wordt vrij van roes en Uw haar wordt zaoht en handel- r baar Indien U do gewoonte aan neemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven. ONDERWIJS. Mej. J. M. Gelok, geb. 1e Zierikzee, verpleegster in het gemeentelijk Zieken huis te Dordrecht, behaalde dezer dagen, na afgelegd examen, het diploma Zie- kenverplegingt Bij 't te Rotterdam' door 't onder wijsfonds voor de binnenvaart gehouden examen voor schipper bij de binnen vaart slaagden voor: stoom-, motor-, zeil en sleepvaart, o.a. de heeyen P. Krista- lijn te Brouwershaven en J. Leenheer te Tholen. Bij het VTijdag te Amsterdam' ge houden examen voor apothekers-assistent, slaagde o.a. m'ej. J. A. Kanaair te Zie rikzee. s ST.-PHILIPSLAND. Tè Utrecht slaagde voor het P.B.N.A.-examen waterbouwkun- het kerkhof leidt, van het Alhambra ge scheiden, is in vrij goeden staat bewaard gebleven. Het uitzicht ,op <fie omgeving is er, kan het zijn, nog heerlijker dan vanuit het Alhambra. Ja, niet ten onrechte wordt het Al hambra Grenada's groo tste schat en pracht genoemd. Maar toch doet men ten ecnenmale oribiliij'k om Grenada slechts als de stad van het Alhambra te 'beschouwen. Het beTgt meer en beter in zich: herinneringen van historischen aard, getuige het praichtige Columbus- monument, dat op -den Salon del Darro te zien is; het bergt kunstschatten in zich in de verschillende kerken, die beter tot hun recht dienen te ko-men. Maar vooral is Grenada de stad der Sierra Mevadb,; de hoogste bergketen, ilie het verspreide, hier en daar in stukken gesneden Spaan sche bergland kent. H.et ïs eigenaardig om' het waaT te nemen, maar als meia csa tocht maakt over en L-mgs de rotsachtige heuvelen der stad, en ietwat volgt den weg, dien men vroeger- langs den groeien n.uur der Moorsche vesting, voor een groot stuk nog bestaande, moet zijn gB- gaan, lijkt het op sommige punten of de blanke witte sneeuw van de hellingen der Sierra Nevada nader tot ons komt. .Dat k!an niet anders zijn dan gezichtsbedrog omdat de afstand., die Grenada van de bergen scheidt, nog vrij belangrijk is. Maar toch, gaat men er heen, hetzij per rijtuig, hetzij per auto, dan ziet men, en gevoelt men tegelijkertijd, de sneeuw nader tot zich komen. Gelijk het trou wens niets bijzonders is, dat men, zelfs- in het voorjaar, van Madrid na-ar Sala manca gaande, en de ongeveer 1700 M. hooge Guaderrama-pas overgaande, door' een sneeuwbui overvallen wordt en aan weerskanten op de steil uitstekende rots punten het wit kan waarnemen- Over de- LANDBOUWTENTOONSTELLING Z.L.M. .Op de algèm. vergadering der Maat schappij, tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, welke op 23 de zer te Axel wordt gehouden, zal dr. H. J. Lovink, oud-directeur-generaal van den landbouw, een lezing houden over: De landbouw en het buitenland. BURGH. Zaterdagmiddag maakte de vereeniging van oud-leerlingen „V.Z.O.D." van den landbouwwintercursus gezamen lijk met de gediplomeerde cursisten van Brouwershaven een tochtje naar een paar proefvelden, 't Eerst kwam aam de beurt een proefveld bij dhr. C. W|. Boot, dat door veenkoloniale haverziekte aangetast is. De voorzitter, dhr. J. Capelle, gaf het woord aan dhr. Pj. L. Vis, -die de leiding van dit proefveld op zich genomen heeft. Genoemde heer zette uiteen soort en hoe veelheid der meststoffen, op de verschil lende veldjes uitgestrooid, benévens de (wijze van bestrijding der haverziekte. Dui delijk viel in 't oog, welke veldjes met zpre- eh welke 'met basische meststof be handeld waren. Ook was een strook met mangaansulfaat bestrooid ter bestrijding en opheffing der ziekte. De resultaten daarvan waren goed merkba-a|r, terwijl de veldjes, met chili bestrooid, de «iekte duidelijk te zien gaven. Genoemde ziekte is in deze streek niet Zeldzaam en dient zeker wel onder het oog gezien te wor-s den. Vervolgens werd een kaliproefveld (haver) bij dhr. A. van Zuijen bezich tigd; de werking der kali openbaarde zich reeds goed. Daarna werd in hotel „Bom" te Haamstede vergaderd, waar de voorzitter leden en donateurs, benevens dhr. Potter en zijne cursisten een harte- -Sierra Nevada voert de weg naiar de zee, ten zuiden van Grenada, wa,ar men bijna ongelooflijk feit de cultuur van het suikerriet, in concurrentie miet die van de Spaansche bietsuiker, toepast. Br .zijn hier enkele fabrieken van dien aard, al zijn het betrekkelijk kleine er is er -.een in Malaga, dajt een bijna tro pische weelde voor den bezoeker op levert. Malaga met zijn prachtige Kathe draal, met zijn heerlijke, bijna Oosterschï parken, beschikt wel. over het beste en minst varieerende klimaat van geheel Spanje. Wil men het per spoor bereiken, dan geschiedt dit via Bobahilla, en dan gaat men door den pra-ehtigen, woesten Chorro-pas, die een even wilde als aan trekkelijk natuurtafereel opent. Malaga is op het gebied van tropische planten- weelde het hoogtepunt, dat Spanje bie den kan. O zeker, ook als men de Mid- dellanasche zeekust volgende, het Noord- Oosten van Spanje opzoekt, komt men langs Cartagena, langs Murcia, langs Va- i Jencia, alle steden met een zuidelijk ka- jakter, met een weelderige vegetatie en' g$opte fruitoogst. Maar Malaga benaderen deze plaatsen toch niet! Jammer alleen maar, dat de lijn, die, op die-kaart gezien, zoo eenvoudig van Grenada na-ar Barcelona voert, vo,or een groot deel onmiddellllijk langs de zee, zoo moeilijk te begaan is. Want, de ver schillende jukken dezer spoorwegverbin ding zijn in .handen van de kleinste der talrijke maatschappijen, die Spanje op- het. gebied van het spoorwegwezen kent. :En de aansluitingen zijn daardoor zoo moeilijk, dat men den minste een drietal dagen zou behoeven om den overigens niet zoo grooten afstand tusschen Grena da en Barcelona af .te leggen! (Wordt vtrvolgdh

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1