ZierikzeeschB Nieuwsbode BIJ VOEGSEL behoorendo bJJ de TftB Maandag 81 Mei 1926, no. 11894. BINNENLAND. PARLEMENTAIR DAGBOEK. 27 .Mei. Het gaf althans eenige afwis seling, dat de Kamer zich hedenmiddag niet bezig hield met nabetrachtingen over de een of andere begrooting, maar ten minste meer practisch werk deed door het afdoen van een aantal wetsontwer pen. Een van de belangrijkste daarvan was ongetwijfeld de wettelijke regeling van het autobusvraagstjuk. Hét beginsel, dat Ged. Staten de vergunningen zullen verleenen, vond algemeene instemming; echter bestond er eenige vrees, dat dit stelsel van vergunningen zou worden ge bruikt om tra mwegonderneminigen tegen de concurrentie van de autobussen te be schermen. Een ander bezwaar was ge legen in den twijfel of de gemeenten wel baas zullen blijven in eigen huis, n.l. of deze intercommunale buslijnen het eigen gemeentelijk verkeer niet kunnen schaden. Minister van der Vegte wist een en ander zoo bevredigend te beantwoor den, dat de Kamer, hoewel hier veel aan de practijk zal moeten worden overge laten, haar fiat aan het ontwerp gaf. De avond-vergadering was weer aan begrootinigsiredevoeringen gewijd, ditmaal over het militair beleid. Vooral hier 'kon van een eigenlijk debat geen sprake zijn; de Memorie van Antwoord was onder teekend door prof. van Royen en van de denkbeelden van Minister Lambooy was der Kamer niets bekend. Vandaar dat de gedachtenwisseling uitsluitend vra genderwijze werd gevoerd. Een belangrijke motie was bij deze be grooting aan de oirde gesteld: die van den heer Dresselhuys, inzake fien bijslag op de pensioenen van de oud-gepensionneer- den. De motie werd een jaar geleden in gediend, doch moest tengevolge van de crisis blijven rusten. Int;usschen hebben de g epensio n n e er de n niet stil gezeten; de Kamer werd in dien tijd bedolven onder de verzoekschriften om toch vooral de motie te aanvaarden. De voorsteller, die reeds geruimen tijd in het buitenland 03 gezondheidsredenen verblijf moet houden, kon de motie niet zelf nader toelichten en aanbevelen, maar degenen, die hun hoop op hem hadden gevestigd zijn niet bedrogen uitgekomen. De Minister toch verklaarde zich bereid, de motie, met een kleine wijziging, over te nemen, waarna zij met algemeene stemmen werd aan genomen. 28 Mei. De Luchtvaartwet. De alge meene verwachting was, dat dit ont werp geruimen tijd zou vorderen ma,ar zooals in zoovele gevallen was het ook: ditmaal anders. De Kamer is onbereken baar; wie had tevoren kunnen vermoe den, dat dit ontwerp in enkele minuten zou zijn afgedaan? Veertien jaar is aan dit ontwerp gedokterd, en de vraag ligt voor de hand of het niet eerder in be handeling had kunnen komen. Indien 'de Kamer b.v. eens even de wijdloopige be- grootingsdebatten had willen onderbre ken? Bij de regeling van werkzaamheden kwam het voorstel en het handelsverdrag met Duitschland reeds de volgende week in de afdeelingen te onderzoeiken. Maar de Kamer is 'met de tractates, welke door Minister van Kacrnebeek worden overgelegd, zéér voorzichtig geworden. Zij volgde dan ook prof. van Gijn, die (aanj de leden wat meer tijd wilde gunnen om! zich van de geopperde beztwaren tegen dit tractaat rekenschap 'te geven. De Ka mer werd hierbij zeker geleid door de pijnlijke ervaring, welke zij met het Bel- FEUILLETON. Indrukken van een reis door Spanje. gische tractaat heeft opgedaan. Ook dit tractaat werd aanstonds in de afdeelingen onderzocht, maar eerst daarna deed de publieke opinie zich gelden en werd het verzet in alle lagen der burgerij zóó al gemeen, dat de Kamerleden verlegen zitten met hun Voorloopig Verslag, dat volstrekt geen weerklank vormt jvlan de uitgesproken openbare meening. Vermoe delijk zal de Kamer dit zelf herstellen door te weigeren, het Belgisch tractaat nog vóór de vacantie ;te behandelen, en door de heden verschenen Memorie van Antwoord aan te grijpen als motief om! het geheele tractaat opnieuw naar de af deelingen te verzenden. En imen kali over tuigd zijn, dat alsdan wel een geharnast Voorloopig Verslag zal verschijnen! HET BELGISCH TRACTAAT. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot goedkeuring van het Belgisch verdrag betoogt minister v. Karnebeelk, dat dit tractaat niet moet worden beoordeeld naar de verhouding der wederzijdsche praestaties en dat de bereikte resultaten moeten worden ver geleken met hetgeen België in 1919 poog de te verkrijgen.. Juist omdat territoriale wijzigingen en militaire verbintenissen a limine werden afgewezen, moest Nederland België wel op economisch terrein tegemoet komen. j De Scheldecommissie zal zich met quaes- ties van soevereiniteit noch rechtstreeks noch zijdelings mogen inlaten. Een on voorwaardelijke garantie voor de bevaar baarheid der Wester-Schelde wordt niet gegeven en 'het aandeel van Nederland aan de verbeter ingswerken is nader ge regeld eni aan bepaalde grenzen gebon den. Het is niet de bedoeling, dat de Scheldecommissie uitsluitend met' hef scheepvaartbelang rekening zal houden. In het „additioneele protocol" is dat na der gepreciseerd. Door de Wielingen opvarende schepen zullen door Belgen worden beloodst, het bedrag der loodsgelden voor .naar Antwer pen varende schepen zal door België en Nederlanld gezamenlijk worden vastge steld op voorstel der Scheldecommissie. Van het kanaal Antwerpen—Moerdijk verwacht de minister ook zekere voo,r- deelen voor Nederland, vooral, wanneer dit kanaal wordt afgetakt naar de Wes- terschelde. De kosten zullen in overeen stemming met de belangen der beide na ties bij dat kanaal worden verdeeld. In zijn slotbeschouwingen waarschuwt de minister ernstig tegen een heropening van het geding, die van verwerping van het tractaat gevolg zou zijn en tegen een lichtvaardige opvatting van de gevaren verborgen in bijzondere territoriale ver houdingen. vangenisstraf voor den tijd van vier jaar en zes maanden. Verdachte is -reeds her haaldelijk wegens hetzelfde misdrijf ver oordeeld. INBRAAK. De Maastrichtsche rechtbank heeft be handeld de strafzaak tegen twee Duit- schers, een 22-jarige mijnwerker en een 27-jarige metselaar wegens inbraak ge volgd door geweldpleging te Nieuwenha- gen (L.) Van den mijnwerker is het plan uitgegaan, schrijft de „Tel", om bij; een weduwe te Nieuwenhagen in te breken. In den nacht van 9 op 10 April j.l. heb ben zij aan dat plan gevolg gegeven. Met een breekijzer heeft de metselaar zich toegang tot de woning verschaft; hij ging daarna met het breekijzer de trap op, terwijl de mijnwerker op de trap bleef staan. Daarna heeft de eerste met het breekijzer ook de deur van de slaapkamer geopend, waar de weduwe met haar nichtje in een bed sliepen. De oude vrouw werd door het gekraak ge wekt. Plotseling ging de deur open en stond een man met een breekijzer in de hand voor haar. Op het hulpgeroep der J 86-jarige vrouw pakte de metselaar haar bij de keel, en sloeg, haar met het ijzer op het hoofd, zo-odal zij bloedend en half bewusteloos neerviel. Uit haar kastje nam hij vervolgens een zilveren beursje met eenig geld, en uit een andere kast nog zes sigaren, waarvan hij er drie aan zijn kameraad gaf. De veldwachter heeft later in de asch van de kachel van den metselaar de knip van het beursje ge vonden. De weduwe heeft het herkend. Het O.M. noemde de zaak hoogst ern stig en eischte tegen elk der beklaagden een gev.str. van 6 jaar. De rechtbank be paalde de uitspraak in deze zaak op 8 Juni a.s. ONDERWIJS. De heer J. Waverijn, hoofd der U. L, O. school te Thoien, is in gelijke be trekking benoemd te Vlissingen. Tot tijdelijk leeraar in de aardrijks kunde aan de Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in Den Haag' bevelen B. en W. dier gemeente als no. 1 aan, de heer A. J. van Riel, leeraar R.H.B.S. te Zierikzee. terwijl van de ikindeTen onder de vijf jaar slechts 3 pCt. een werkelijk slecht gezicht hadden, dit percentage bij de schoolgaande -kinderen snel klom tot 22 pCt., iom bij de studenten dfer universi teit tot het onrustbarende cijfer van 50 fc'Ct. te stijgen. Men zou dus Welhaast van een „beroepsziekte" onder de scholieren en studenten kunnen spreken. Deze cijfers splreken boekdeelen en wij zen ons op de noodzakelijkheid, om bij tijds de noodige maatregelen te memten, al zal men daardoor niet alle bijziend heid k'unnen voorkomen. Op de eerste ts staat daarbij een geregeld onder zoek en voortdurende controle onzer kin deren door den schoolarts, indien moge lijk door een specialen school-oogarts!. Een degelijke kennis toch van de ont wikkeling van het oog van af Ide kinder jaren tot den volwassen leeftijd is hier voor in de eerste plaats noodzakelijk. En aangezien onze kinderen vnl. in de school de grootste kans loopien, hun oogen te bederven, zullen speciaal daar maat regelen te nemen zijn. Ook de onderwijzers zullen het hunne tot het goede doel kunnen bijdragen, door op bevattelijke wijzen den kinderen de eenvoudigste begrippen der hygiëne, spe ciaal met betrekking tot de oogen bij te brengen. De leerlingen zullen om ons tot de voornaamste maatregelen te beper ken zóó geplaatst moeten worden, dat het daglicht over hun linker schouder invalt. Zij zullen hun boeken en schrif ten oip; ongeveer 30 c.M. afstand van de oogen moeten houden, terwijl het volle zonlicht daarop niet mag vallen, even min als bij onvoldoende belichting ge lezen of geschreven zal mogen worden. Verder moeten de kinderen bij het wer ken rechtoip, en niet voorover gebogen, zitten. Kinderen met zwakke oogen zul ien op de voorste banken plaats moeten nemen, terwijl er op gelet -dient te wor den, dat zij, die brillen dragen, deze ook werkelijk goed opzetten, en de glazen steeds helder zijn. IV. Inderdaad, Alfonso XIII behoort niet tot de gelukkigste Souvereinen van Euro pa, maar geenszins tot de minst popu lairste. Er heeft zich in de laatste jaren in Spanje wat afgespeeld, dat op het gebied der Spaansche politiek eenig is. De dictatuur van Primo de Rivera wordt niet door iedereen geroemd. Maar den Koning gaf men daarvan geen of weinig schuld. Hij is en blijft de populaire vorst. Populair vooral door de onverschrokken heid, waarmede hij aan de op, hem ge richte aanslagen het hoofd heeft geboden. Wie herinnert zich niet zijn intocht als jonggetrouwde in zijn -hoofdstad, itoen men Üe gelegenheid om een nieuwen aanslag op hem te doen, niet liet voorbij gaan, maar hoe hij onbewogen, den plechtigen intocht voortzette. Wie is er niet van overtuigd, dat zijn vrouw, Engelsch Prin ses die het met de Spanjaarden best Bchijnt te kunnen vinden, tot de populari teit van het vorstelijk gezin het noodige bijdraagt. Naar buiten schijnen de toestan den dikwerf erger dan zij zijn, maar op het oogenblik zit Alfons XIII stevig op den overigens wel ietwat vermolm den troon! Wanneer men van Biarritz naar Madrid reist, den meest gebruikelijken toegangs_ weg in Spanje, voert de weg elk oogen blik langs plaatsen, die of aan de Napole ontische oorlogen, of aan die der Carlis- ten herinneringen oproepen. Aanvanke lijk gaat men, ina bij Irum of Hendaye RECHTZAKEN. Ter Openbare Terechtzitting van den Politierechter te Middelburg van 28 Mei j.l., is o.m. behandeld de zaak tegen: A. K., werkman, 38 .jaar, wonende te Zie rikzee, verdacht van mishandeling van J. A. C. Legemaate, op 4 April 1926 te Zierikzee. Eiach f 10 b'. s. 10 d. h. Uit spraak: idem'. EEN VOORSPEL VAN DE CULEMBORG- SCHE MOORDZAAK. Voor de Tielsche rechtbank stond te recht de 67-,jarige Jam Vroege, als ver dachte in de Culemborgsche moordzaak, gedetineerd in het Huis van Bewaring. Aan verdachte was ten laste gelegd het misdrijf genoemd bij art. 297 subs. art. 251, W. van Str. (abortus provocates),. Als getuige werd gehoord de dienstbode uit Tricht, wier verklaringen indertijd de aanleiding waren tot de arrestatie van Vroege en Zweris, als verdacht van de Culemborgsche moordzaak. Na behandeling met gesloten' deuren eischte het O. M. tegen Vroege een ge- de grens met vrij strenge Spaansche dou- anes te zijn gepasseerd-, over de Cyar- zun en langs Pasajes, het uitgangspunt van Lafayette's reis jnaar Amerika in 1776; de haven van waar de stoutmoedige Bas- i kische zeelieden voor hunne soms maan- I den, ja jarenlange tochten uitgingen. Al bpoedig 'komt men dan langs San Sebas tian, half stad, half badplaats, waarheen zich gedurende den izomer eigenlijk ge heel het mondaine leven van Madrid Ver plaatst. Men gaat over Hernani, het punt waar Don Carlos in 1836 het z.g.n. Engel- sche legioen geheel vernietigde; over To- losa, dat zoo aardig in een groiote vallei gelegen is; over Zumarraga, de geboorte plaats van den veroveraar der Philippij- nen, die er door een standbeeld herdacht wordt, en van een zekeren Jauregui, den Basikischen volksheld, die zich èn bij de Carlisten èn tegen de Franschen onder scheidde over Victoria, dat eens de Re sidentie van Alfons VIII en Kastilië Was. Plaatsen, die eigenlijk alle de moeite waard zouden zijn om eens uit te stap pen, eens rond te zien in dit typisch Spaansche land, van .welk karakteristiek men zoo straks, als men in de overigens schitterende hoofdstad Madrid .is aange komen, weinig of iniets meer zal merken. Bij Miranda de Ebre, gelijk de naam trouwens aangeeft, gaat men Üe Ebro over. Die ispooirweg stijgt inu snel en steeds aneller; het aantal tuninels vermeerdert; de ruïnes van de steeds meer kasteelen worden zichtbaar. Bij Santa Ollala is men aan de waterscheiding tusschen Ebro en Douro; korten tijd daarna is men in' Bur gas, de stad met zijn pachtige kathedraal, met zijn tal van geschiedkundige^ herin neringen. Verder, over de sombere hoog vlakte, die men intusschen bereikt heeft, gaat de weg naar Valladolid, dat eens de zetel der Spaansche Koningen was, totdat Philipis II aan Madrid en POST EN TELEORAPHIE. POSTVERBINDING ROTTERDAM-MARSEILLE. De eerste postverzending per vliegtuig tusschen Rotterdam en Marseille heeft Vrijdag plaats gehad. Te 3 u. 30 's mor gens vertrok het vliegtuig van Rotterdam met 'meer dan honderd brieven en landde te 10 u. 20 'behouden te Marseille- De tocht, die over een afstand van 1020 KLM. ging, is dus in 6l/o uur volbracht. LANDBOUW EN VEETEELT» VA N HEINDE EN VER. VERSCHILLENDE BERICHTEN. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE AXEL. Op Donderdag 24 en Vrijdag 25 Juni a.s. zal door de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw een landbouwtentoonstef ling gehouden worden te Axel. De offi- cieele ontvangst van het hoofdbestuur der Maatschappij ten stadhuize te Axel is bepaald op Dinsdag 22 Juni. De alge meene vergadering der Maatschappij heeft plaats Woensdag 23 Juni. MEDISCHE KUBKIKK. OUDERS, ZORGT VOOR DE OOGEN UWER KINDEREN. Het is een algemeen bekend feit, dat hoe ouder onze kinderen worden, hoe meer zij kans loopen bijziende te wor den tengevolge van de inspanning bij het leeren. Uit een speciaal tot dit doel in gesteld onderzoek te Londen bleek, dat, Bij de opening van een postpakket dat naar men meende een huwelijksge Schenk bevatte, had een ontploffing plaats waardoor een deel van het hotel „De Driie Meren" te Muskegon (issouri) werd vernield. De eigenaar en zijn aanstaande schoonzoon werden gedood, zijn dochter werd ernstig gewond. Het motief voor de misdaad moet jalouzie zijn. In een bosch te Pasing nabij Mün- chen heeft een 48-jarige man op niet- alledaaigsche wijze zelfmoord gepleegd. Hij zette zich op een met dynamiet ge vuld en koffer en stak toen den koffer in brand. Bij de ontploffing werd zijn lichaam in stukken gescheurd; enkele li- chaamsdeelen vond men 250 meter ver der terug. Bij het persen van dynamiet te Graengesberg bij Falun in Zweden is een ontploffing ontstaan, die zes arbei ders, een man en vijf vrouwen het leven heeft gekost. Twaalf arbeiders werden gekwetst. De Italiaansche Hooge Commissaris Castelli heeft een contract gesloten voor den bouw van een geheele stad van 20.000 huizen, teneinde het woningprobleem te Napels afdoende op te lossen. Met den bouw wordt onmiddellijk begonnen. Te Berlijn Hohen Schönhausen heeft Donderdagnacht een fabrikant, wiens za ken sedert eenigen tijd achteruit waren gegaan, en die bovendien in onmin met zijn echtgenoote leefde, deze na een woordenwisseling met revolverschoten le vensgevaarlijk gewond. Tenslotte schoot hij zijn 5-jarig zoontje dood en joeg zich zelf een kogel door het hoofd. Hij werd op slag gedood. Het aai'o-ongeluk bij Zeist. Het vreese- lijk auto-ongeluk dal geschiedde op den Driebergsehen weg ter hoogte van de buitenplaats „Molenbosch" moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan het gebruik van de rookverspreidende tram- locomiotief, die althans op drukke ver keerswegen uit den tijd moet worden ge acht en afgezien van den hinder, die ten allen tijde van een dikken viezen rook wordt ondervonden, een voortdurend ge vaar oplevert. Zoo'n tram was odk Ver leden Vrijdag tegen één uur uit Zeist ver trokken en verspreidde op den Drieberg sehen weg bij regen en windstilte een dikken rook, die over den weg bleef han gen en alle uitzicht benam. Een luxueuze Parlorcar uil Driebergen reed in dezelf de richting. De chauffeur kon absoluut niet meer vooruit zien en was daarom, nog zoo voorzichtig zijn fkoplichten te ont steken en vaart te verminderen. Plotse ling de lichten van een tegemoetrijdenden auto ziende, haalde hij zoo ver mogelijk naar rechts uit, waarbij hij blijkbaar op de trambaan is gekomen, juist nadat hij zijn stuur had omgegooid om de baan weer te verlaten werd de bus rechtsvoor ge grepen door een uit de richting Drie bergen komende electrische tram, met hel .gevolg, dat heel de rechter-zijwand van de bus van voor tot achter werd af gereten. De schok was ontzettend, op een af stand valn 3 a 400 M. werd de! harde slag gehoord. lOoik de volgwagens van de tram vertoornen het spoor van de gruwe lijke aanraking, terwijl de motorwagen Zwaar werd beschadigd. Door zooveel mo gelijk op .zij te gaap heeft de 'trambe stuurder zijn leven gered, daar zijn stand plaats wérd ingedrukt. Onmiddellijk wer den doctoren en politie opgebeld, waar door vrijwel dadelijk de eerste hulp kon worden verleend. Het schouwspel was ontzettend. Een 64-jarige vrouw overleed spoedig. Voorts was ernstig gewond de heer van der Grift uit Driebergen, Üie later naar de Rijksklinieken te Utrecht moest worden overgebracht. Zijn toestand schijnt wel het ergste te zijn. Verder werden zwaar gewond opgenomen de heer van Nierop uit Doorn en mej. van Dijk uit Doorn met een jonger zusje. De heer de Vries uit Oegsfgeest bekwam' hoofdwonden, doch kon later op eigen gelegenheid naar zijn woonplaats vertrek ken. In de tram kregen verschillende per sonen kwetsuren door glasscherven. Op auontuur. Eenige dagen vóór Pink steren wérd een chauffeur te Alkmaar aangesproken door een net gekleed 18- jarig meisje, dat hem' vertelde zonder onderdak en zonder geld te zijn. Hij ontfermde zich over haar en wist een gehuwd vriend te bewegen, haar ©enige dagen onderdak en logies te verschaffen totdat het meisje hier een betrekking zou krijgen. Alles ging goed, zelfs bezochten zij gezamenlijk een bioscoop en een dans huis, totdat de kostjuffrouw Zondagmor gen haar portemonnaie, inhoudende on geveer f 19 huishoudgeld vermiste. Over al werd gezocht, ook door de logeergast, doch zonder resultaat, het vermiste was nergens te vinden. Omstreeks half 12 dien morgen vertrok de gast om een uitstapje te maken naar Schoorl. Toen kwam aan het licht, dat zij, die zonder geld heette te zijn, een bankbiljet van f10 had ge geven voor een tramkaartje. Dit wekte wantrouwen op, aangifte bij de .politie, vplgde en uit een door de recherche ingesteld onderzoek bleek, dat zij ver moedelijk naar Helder was vertrokken. Zij werd inderdaad aldaar aangehouden en bij haar verhoor bekende zij zich de portemonnaie met inhoud te hebben toe geëigend. Zij had daar goeden sier van gemaakt, Want bij haar fouilleering was nog slechts 11/2 cent en de portemonnaie in haar bezit. Zij is naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht het door hem in de nabijheid gebouwde Escuriaal voorkteujr schonk. Niet lang daar na komt men in Medina del Campo, op nieuw een gewichtig spoorw'egpupt, omdat zich hier de treinen naar Madrid en Lis sabon scheiden. Die naar Lissabon en het verder Portugal gaat over Salamanca, om vandaar al spoedig de Portugeesche grens te 'bereikendie naar Madrid wendt zich verder naar het Zuiden, en bereikt via Segovia en het Escuriaal de Spaan sche hoofdstad, die zich van overige Spaansche steden ook daardoor onder scheidt, dat zij eigenlijk geen geschiedenis heeft. Madrid, dat in het midden der zestien de eeuw nog niet veel meer was dan een eenvoudig dorpje aan de Manzanares, is 'kunstmatig tot een groote stad ge bouwd, waar de hartader van het econo misch, fimanciëel en politiek leven van Spanje klopt. Hoe anders is dat niet; hoe anders trouwens voelt men het ook niet direct aan èn in Bur gos, èn in Valladolid. De geschiedenis van Burgos is, zou men geneigd zijn te zeggen, die van de oudste koninkrijk Leon en Castilië, die ten slotte vereenigd die tot de mooiste van Spanje behoort, werden, Maair Burgos met een kathedraal, die tot de mooiste van Spanje behoort, is ook de stad van den Cid, een eenvou dig, maar moedig, doch tegelijk wreed krijgsman Rodrigo Diaz de Vivar, die in de krijgszuchtige elfde eeuw leefde en het van een eenvoudig conjdottiere tot Koning van Valencia bracht. Slechts en kele mijlen van Burgos verwijderd is het dorpje Vivar waaraan de Cid zijn naam ontleende. Men weet, dat de Woning on der verdenking stond, gelijk de geschie denis heeft uitgemaakt, niet ten onrechte, van zijn broeder te hebben vermoord in de kerk van het nabij gelegen Santa Agueda zwoer Koning Alfons VI hem plechtig, dat hij aan dien moord niet schuldig was. Ximena, des Cides vrouw1, die met hem in het klooster van Car- dena werd begraven, woonde na den -val van Valencia een korten tijd aldaar. Tal rijk zijn de herinneringen aan dezen 'Cid, die in Cornelle's onvergankelijke poëzie •Ss herdacht, hier in Burgos. Maar van nog grooter beteekenis is, de kathedraal, een der eerste monumenten voor den vreem deling, die Spanje bezoekt, welke getui genis afleggen van den godsdienstzin van de bevolking. Spanje is het behoeft nauwelijks te worden gezegd in het algemeen een zuiver katholiek land, maar de godsdienstzin uit, er zich in elk: on derdeel van het dagelijiksch leven. Wie door Spanje Teist, kan op het laatst de schitterende kathedralen die hij, en waar lijk niet alleen in groote plaatsen, heeft gezien, nauwelijks meer uiteen houden. Burgos heeft grooter tijden gekénd dan de tegenwoordige, maar niettemin, het is een mooie flinke stad. Anders echter dan b.v. Bilbao, Santander, Vigo en an dere havenplaatsen in het noorden, is er geen lijn van opkomst in de stad Itje be speuren. Zij teert in niets op haar ver leden; zij past fcich zoo goed mogelijk aan bij het moderne, maar de opkomen de, zich frisch ontwikkelende stad is zij niet en kan zij niet meer zijn. Men ver wacht het ook niet van haar. Geheel anders San Sebastiaan, dat men, nauwelijks de Spaansche grens overschre den, bezoekt. San Sebastiaan is als haven plaats gedacht, maar het is meer en 'meer luxe badplaats geworden, en het heeft toch het stadskarakter niet geheel ver loren. Integendeel. Voor een niet gering gedeelte van het jaar is San Sebastiaan zetel van het Koniniklijk Huis, van een deel der regeering, ook al blijft deze officiéél te Madrid gevestigd;. Komt men, na Sap Sebastiaan bezocht te hebben, dan later in Valladolid, dat somber schijlnt na al de opwekkende kleuren van San Sebastiaan, dan ziet men het verschil tusschen het oude en het nieuwe Spanje. iValladolid is de stad, waar Columbus de laatste twee jaren van zijjn zorgvol leven doorbracht; waar hij hoopte op verwezenlijking van de hem gegeven Ko ninklijke belofte, en gebroken door te leurstelling den dood inging. Valladolid bereikte onder Philips II en Philips III hoewel het onder dezen laatste reeds geen residentie meelr "was, zijn hoogte punt. De (kathedraal, schoon niet zoo mooi als die te Burgos, legt getuigenis van de beteekenis der stad af; Juan de Hetrrera, die de bouwer was van het Escuriaal heeft haar in 'de late-renaissanoe stijl op getrokken. Valladolid heeft zijn Univer- siteit, die echter, ondanks het feit, dat men Salamanca van 'den daar gevestigden bisschopszetel beroofde, dezen toch in beroemdheid mooit heeft kunnen over treffen. Wat Salamanca geweest is; een i der vier beroemde universiteiten van de 'wereld, naast Parijs, Oxford en Boulogne, Valladolid is, ondanks Üe eminente ge leerden die er waren, slechts een afscha- 1 duwing ervan gebleven. Maar Valladolid is ondanks 'dat alles een aantrekkelijke stad. Vooral 'het oude gedeelte, dat ons aan Spaansche vertellingen Van Vroeger i tijden zoo levendig herinnert, is voor den 4 vreemdeling interessant. Veel van het ou,de is, gelijk elders, verloren gegaan, 1 maar veel is ook nog gebleven. Dat laten Wij niet ma te bezoeken! :Na Valladolid te hebben verlaten, gaat het met groote snelheid op Madrid aan. t In de tfjden, dat Philips II zijn hofl daar heen verplaatste, zal de reis over de toen als nu nog, niet uitnemende Spaan-, sche wegen, langer hebben geduurd! i (WiOrdt verool&dl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5