Zierikzeesche Nieuwsbode Vteteffl Moosterb Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen B IJ VOEGSEL behoorende by de YrQdag 28 Mol 1926, bo. 11393 Uit Stad en Provinole zrKRIKZEE. Ook dezen zomer zullen door de N.V. v. d. BeTgh's Fabrieken va- cantiereizen worden .georganiseerd; leer lingen van middelbare scholen wordt een reis naar Zwitserland aangeboden, leerlingen uit de hoogste klassen der la gere scholen mogen een week in die bosschen of aan zee doorbrengen. Het heeft in het algemeen een uitste kenden indruk gemaakt, speciaal in on derwijskringen, dat de firma v. d. Bergh vooraf, noch tijdens de reizen van den deelnemers een enkele contraprestatie heeft gevraagd. Bekende ouderwijsauto- riteiten hebben steun en voorlichting, toe gezegd bij het organiseeren der reizen. Omi voor deelneming aan een reis in aanmerking te komen is alleen noodig in zending van een aanmeldingsformulier, zooals dit in het Blue Band tijdschrift voorkomt, volledig ingevuld en' van de handteekening van het Hoofd der onder wijsinrichting voorzien. Wij ontvingen de „Gids voor School reizen 1926", welke ditmaal in een op lage van 12000 wordt verspreid. Het is de verdienste van deze gids, dat hij aan de uitbreiding van het school reiswezen zooveel heeft bijgedragen. De firma Jurgens te Oss schonk' f 5000 aan de redactie om het levensgeluk van gebrekkige zieke of zwakke Nederland- sche kinderen in 1926 te verhoogen, een bewijs, dat deze Gids steeds meer het vertrouwen van het publiek geniet. NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 21 [Mei. Tegenwoordig alle leden. Eén va cature. Na opening der vergadering wijdt de voorzitter een waardeerend woord aan het eenige dagen te voren overleden raadslid, den heer M. van der Have. Gelezen wordt het besluit van den voor zitter van het Centraal stembureau hou dende benoemdverklaring tot lid van den raad van den heer D. M. Boot. Besloten wordt om' niet aan te sluiten bij: het Cen traal archief en inlichtingenbureau inzake Maatschappelijk hulpbetoon voor Neder land. Behandeld wordt het ontwerp van wijziging der statuten der N.V. Water leiding-Maatschappij' „Schouwen en Dui- veland". Besloten wordt, dat alle raads leden, voor zoover niet verhinderd, als afgevaardigden der gemeente de verga dering van aandeelhouders op 29 Mei aa. te Zierikzee zullen bijwonen. In be handeling komt een concept-regeling van de jaarwedden der burgemeesters, secre tarissen, ontvangers en weth. in Zeeland. Besloten wordt aan Ged. Staten te ver zoeken in de regeling eene bepaling op te nemen, dat een ambtenaar, die buiten de gemeente woont en aldaar nevenbe trekkingen bekleedt, naar een lagere las- se wordt bezoldigd en voorts om1 be zwaar te maken tegen de voor den ge meente-ontvanger door Ged. Staten be- r elfen de jaar wedde. Vastgesteld wordft een besluit tot wijziging der begtrooting voor 1926. Aan het hoofd der bewaar school, mej. A. F. Stoutjesdijk, wordt met ingang van 1 Juli as. eervol ontslag verleend uit hare betrekking en tot hare opvolgster benoemd, mej. F- van den Berg, thans helpster aan die school, ter wijl tot helpster wordt benoemd uit 5 sollicitanten R. Schoenmaker. De heer Stoutjesdijk wijst op de rioleering bij bakker Reinhoud. Het is daar altijd een vuile boel. De voorz. antwoordt, dat de verlaatput aldaar niet aan de rioleering is aangesloten en dat bakker Reinhoud verplicht is dien put schoon te houden. Er bestaat evenwel geen bezwaair tegen om1 dit van gemeentewege te doen ge schieden. De heer van Klinken deelt Imleidje, dat er onlangs bij bakker Reinhoud een brandje is geweest, doordat de houts kool werd bewaard in houten bakken in plaats van in een goed gesloten metalen bfiis. Door de hulp van voorbijgangers is deze 'brand tijdig gebluscht. De voorz. zegt toe, dat de veldwachter hieTop voort aan toezicht zal houden. Hierna sluiting. SIRJANSLAND. De collecte voor de Zending 1.1. Zondag alhier gehouden heeft opgebracht de som van ruim' f 35, waar' onder een gift van f 25, waarvoor de ge ver of geefster dank wordt gezegd. BRUINISSE. Zaterdagavond 1.1. hield de vereeniging „Algemeen Schippers- en Vis- schersbelang" een vergadering in „Het Veerhuis". De voorzitter, dhr. M- Vijver berg, opende de vergadering en zeide, 'deze te hebben belegd naar aanleiding eener bespreking met dhr. Schot, voorz. der Visscherij vereeniging te Zierikzee, over het beramen van maatregelen in verband met de bittere slechte vooruit zichten voor het mosselbedrijf in het a.s. verzendingsseizoen, veroorzaakt door den lagen frankenkoers. Ook had hij reeds eenlg contact over deze aangelegenheid met Ierseke, waar eveneens een stroo ming in dien geest bestaat. Hij betoogde, dat de ondervinding ons thans wel heeft geleerd, dat de doodende en onzinnige concurrentie aan slechts enkelen de kans laat om hun brood te verdienen, doch dat het meerendeel der kweekers voor deze prijzen het niet kunnen bolwerken, wat bewezen werd door het feit, dat in lut tele wekèn tijds vele kweekers hun be drijf totaal hebben moeten opgeven. Hij meende, dat als de schippers hun belan gen indertijd beter hadden begrepen deze treurige feiten zeer vermoedelijk en al thans niet in die mate zouden z^ijm voor gekomen, waardoor men thans diep in de put zit. Hij stelde voor om enkele afgevaardigden te benoemen voor een te houden conferentie van vertegenwoor digers uit geheel Zeeland en daar te be spreken, wat dient te woTden gedaan tot verbetering in den bestaanden toestand. Daar kon dan tevens de wenscheliik- heid worden besproken om met de bui- tenlandsche afnemers onzer 'mosselen op een samenkomst een minnelijke overeen komst te treffen ter bepaling van den prijs, terwijl de mosselen in twee soor ten, ^eerste en tweede kwaliteit zouden moeten worden gesplitst. De heer van den Berg—Jumelet bepleitte, dat men een coöperatieve mosselverkoopvereen. dient op te richten, waaraan alle kweekers in Zeeland deelnemen, dan zou m'en de ge legenheid moeten aangrijpen zelfstandig den prijs te bepalen naar gelang van de kwaliteit tTer mosselen die hij in vijf soorten zou splitsen en overigens zich op het standpunt stellen, dat de afnemers zich Slechts hebben te voegen naar de eischen der kweekers. De voorz. zeide, dat dit in theorie heel mboi lijikt, doch, dat volgens Zijn ondervinding de prak tijk wel eens anders leert. De mosseü- handel zit zoo eigenaardig in elkander en is zoo verbazend moeilijk te regelen, als bi} geen enkel ander artikel. Hier komt b'iji de overproductie, waardoor zelfs bij' willige afname steeds groote kwantums overschieten, waardoor van zelf iedere kweeker tracht van zijn voor raad af te raken, vandaar de ongebrei delde concurrentie. Hij' meende, dat een zoodanig voorstel in eens te ver gaat en in de praötijk zoo maaar niet op stel en sprong zal zijn te verwezenlijken, doch, dat hliji voorstelt te besluiten 8)15 door hem1 aan de vergadering is uiteen gezet. Dhr. F. A. de Koning ondersteun de het idéé van dhr. v. d. Berg—Jumelet, en maakte er een voorstel van, hetwelk als verder reikend dan het voorstel van den voorzitter, door dien in stemming werd gebracht, waarna met meerderheid van stemmen werd besloten te trachten een Coöp. mosselverkoopvereen. op te richten. De voorzitter hoewel thans zeer twijfelmoedig omtrent de resultaten, hoopte er het beste van. Als afgevaardig den naar de te houden conferentie wer den benoemd de heeren F. A. de Koning en L. Jumelet—Westdorp. Tevens stelde hiji voor Zierikzeeals plaats van samen komst aan te wijzen, terwijl hij op zich nam1 de andere vissoherljl organisaties tot bedoelde samenkomst uit te noodigen. Daarna sluiting. ST.-MAARTENSDIJK. Op verzoek der Coöp. Elee. Centrale alhier, laten we hieronder nogmaals een verslag volgen van de onlangs gehouden algemeene ver gadering dier vereeniging. We hopen, dat een volgend jaar deze vereeniging, die zeker het .openbaar belang dient, ook openbaarheid zal wenschen en daarvan zal getuigen door de pers op die verga- gadering uit te noodigen, zoodat niemand anders behoeft te worden gevraagd waf bp de vergadering is behandeld. (De Red.) Onlangs hield de Coöp. Electrische Cen trale haar jaarlijksche Algemeene Ver gadering in de zaal van den heer N. J. Nelisse. Bij de rekening en verantwoor ding 'bleek: opbrengst stoomlevering in 1925 f 15526,80; zuivere winst op aanleg f 439,13, alzoo een totaal inkomen van f 15965,93. De totaaluitgaven bedroegen f 11259,13, zoodat een zuivere winst is gemaakt van f 4706,80. Aan verschillende subsidie's is ontvangen een bedrag van f 1950,02, zoodat over 't boekjaar 1925 voor aflossing beschikbaar is een som van f 6656,82, een resultaat waarover het bestuur zich zeer verheugt, te sprekender, omdat de eerste bedrijfsjaren reusachtige verliezen werden geleden. Daar de sub sidie's en vrijwel het geheele stroomver bruik voor de komende 10 achtereenvol gende jaren gegarandeerd zijn, zoo kun nen wij zeggen, dat dit bedrijf voor de toekomst gevestigd is. Het bedrag ad f 6f656,82 wordt niet ge splitst in aflossing en afschrijving, waar door een vrij ruime aflossing geschiedt. De totale schuld bedraagt f 158502,13, hiermede het bedrag van aflossing ver geleken, zoo concludeerden wij, dat er tal van instellingen zijn, die langzamer af lossen. Bij eventueele groote reparatie's of aanschaffen van nieuwe machines, die echter in pn'ma staat verkeeren, kan door het door aflossing ontstane vermeer derde cTediet, opnieuw een kleine geld- leening worden gesloten, zulks in plaats van een apart potje van afschrijving aan te spreken. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Z. de RuiteT werd de heër W. M- Vermeulen gekozen, terwijl de heeren M. Zeedijk en Iz. Ver meulen, resp. als bestuurslid en Lid van den Raad van Toezicht werden herbe noemd. Vervolgens werden de heeren C. van Iwaarden en L. J. Groenewege Cz., gekozen tot plaatsvervangende bestuurs leden. Daarna weTd een bespreking ge houden over uitstel van aflossing deT rentelooze schuldbekentenissen. Een stem ming kon hier natuurlijk niét' worden, ge houden, daar ten dezea alleen de leden- bezitters van- rentelooze schuldbekentenis sen te 'beslissen hebben. Er weTd besloten een gezegelde lijst aan die leden ter tee- kening ie presenteeren, waarop zij dan van hun rechten tot aflossing afstand doen. Van een bestuursvoorstel is dus hier absoluut geen sprake, nog minder van een meerderheid, die niet verkregen werd. Hierna kwam1 aan de orde: Behan deling van het Bestuursvoorstel tot wij ziging der Statuten. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Verder werd het salaris van den boek houder opnieuw vastgesteld op f 275. Bijl dc rondvraag informeert de heer Ver kerke, of er ook nog bestuursleden zijn, die hun renteloos voorschot niet hebben gestort? De secretaris, de heer Bastiaan- se, deelt daarop mede, dat hij1 geen ren teloos voorschot heeft gegeven, maar in- plaats daarvan evenals vele anderen een jaarlijksche bijdrage geeft van f 25, wat neerkomt op een rente van f 500. De heer Verkerke vond dit niet goed, waar op de secretaris, den heer Verkerke, als zij'n meening mededeelde, dat het Be stuur het zeker goed zou vinden, indien de heer Verkerke zijn renteloos voor schot terug zou ontvangen en inplaals daarvan f 25 per jaar geven. Destijds is oral (d'e zaak1 in goede banen te leiden, het plan van het bestuur aangenomen, om! den leden op te wekken rentelooze voorschotten te geven, of zoo dit niet mogelijk is, in plaats daarvan een ze ker bedrag jaarlijks te betalen. Dus öf renteloos voorschot, öf rente. 94 leden hebben toen een zeker bedrag renteloos gegeven en ruim 60 hebben ingeteekemi voor een jaarlijksche bijdrage, waarvan de secretaris de lijst opende met f 25, het hoogste bedrag dat op die lijst werd ingetëekend. Van nalatigheid kam hier dus geen sprake Zijn, evenmin van een toe zegging, om aan een en ander te vol doen, zoodat de 'secretaris dan dubbel zou betalen. „HET GROENE KRUIS". Dinsdag heeft de Prov. Zeeuwsche Ver eeniging „Het Groene Kruis" haar jaar vergadering te Vlissingen. De voorzitter, de heer C. B. PLugge, hield in z'n inleiding een, causerie over ontsmettingen bij! en na afloop van be smettelijke ziekten, zooals die volgens de nieuwere inzichten zouden moeten plaats hebben of niet moeten plaais hebbien. De secretaris, de heer M. Nieuwen- huijze, bracht daarop het jaarverslag uit. Daaruit blijkt o.a. dat de vereeniging evenals in 1924, 51 afdeelingen met onge veer 19000 leden telde. Dit aantal geeft zeker reden tot tevredenheid. In de ge meente Nieuwerkerk wenschte de raad subsidie te geven aan de wijkverpleging ter plaatse, mits de wijkverpleegster te vens dienst zou doen als verloskundige. Daar dit streven gehee] in strijd was met het betreffende voorstel op de jong ste algemeene vergadering aangenomen, werd besloten het college van Ged. Sta ten te verzoeken deze post op de be grooting van genoemde vereeniging niet goed te keuren. Dit is echter toch ge beurd. Uit de ingekomen verstagen der afdeelingen blijkt, dat geregeld wordt voortgegaan met aankoop van materia len voor ziekenverpleging. Betreurd wordt dat 7 afdeelingen w.o. Noordgouwe en Kerkwerve, geen verslagen inzonden. Dr. Hulshof Rol heeft aan den burgemeester van Nieuwerkerk inlichtingen gevraagd over de 'kwestie van de wijkverpleegster. De wet schrijft thans- vofj*, dat alleen zij, die een rijksdiploma hebben of een daar mede gelijk gesteld zich -wijkverpleegster mogen noemen. Het schijnt, dat er op dit gebied nog al verwarring bestaat. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening, welke aanwijst in ontvang f 2983,47 en in uitgajaf f 2829,27, alzoo een goed slot van f 154,20. Met 6 stemmen, uitgebracht op Z.-Vlaanderen, werd be sloten de volgende jaarvergadering te Goes te houden. Tot lid van het hoofd bestuur werd o.a. herkozen de heer J. Padmos te Duivend'ijke. De ontwerp b e grooting 1927 met een eindcijfer van f 3457,50 en een vermoedelijk tekort van f 648,33 werd z. h. s. goedgekeurd. zocht, zoödat hij zich thans aan de zijde van de aanhangers van, de besmettings- leer schajart. Terecht wijst hij in aan- I sluiting aan deze wijziging van' stand punt op 'de geweldige beteekenis die de gezichtshoek van Waaruit men het tuber- j culosevraiagstuk beziet, heeft voor de be- j ajntwoording vian 1de vraag wat wij' ter bestrijding der tuberculose kunnen en moeten doen: „Wanneer men de tuber culose niet meer in hoofdzaak beschouwt uit het pogpunt vap geërfde vatbaarheid, malar het zwaartepunt gaat zoeken bij de expositie, daln biedt deze ziekte m. i. ook een hoopvoller perspectief, Zoowel voor den medicus als voor den lijder. Een krachtige bestrijding door een vroeg tijdig ontdekken vain de tuberculose en vooral het voorkomen van contacten bi) jonge kinderen eni ook bij volwassenen zal op den duur niet zonder resultaat blijven". D dadelijk verzorgd wor den. Wrijf dc verstuikte deelen Opwaarts met Akkers Kloos- tebalaem en zwachtel ze. Doe dit *e morgens en 's avonds opnieuw. Akkers Klooster- balsem maakt Uw spieren Veder lenig en ia een heerlijk wrijfmiddel bij spit, stramheid tb de ledematen, stijven nek, «pierpijn, ischias, rheumatiek, jjebt. lendepjjn. AKKER's ONDERWIJS* AKTE-EXAMENS L.O. In de commissie te R'dam, we,lke in 1926 belast is mét het afnemen van de exa mens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art.- 771a der Wet tot regeling van het L.O. van 17 Aug. 1878, zijn o.a. benoemd: Tot lid en voorz., A. Smit Jz„ Neuzen; tot leden, N. J. Visser en S. van der Weijde, Zie rikzee. 1 MEDISCHE RUBRIEK. ERFELIJKHEID EN BESMETTELIJK HEID BIJ TUBERCULOSE. Het proefschrift, getiteld „Over exposi tie en hereditaire dispositie bij tubercu lose", waarop airts J. Tazelaar uit Sint- Maartensdijk promoveerde tot doctor in de geneeskunde aan de universiteit van Amsterdam, verdient om meer dan een reden belangstelling. In de eerste plaats geldt het hier een belangrijk stuk werk uit de pralktijk voor de praktijk, gé schreven door eefn plattelandsairts na 20- jarigen arbeid in eenzelfde dorp, waar van het wel' en wee in een bepaalde richting geschetst Wordt op een wijze die alleszins (navolging verdient. In de tweede plaats is het gewijd aan een onderwerp, dat, hoe oud ook, zijn actualiteit [nog niet verloren heeft, al mag de groote strijd over de trol, 'die erfelijke voorbeschiktheid eenerzijds, res pect. besmetting anderzijds, bij het tot stand Ikbmen der tuberculose spelen, reeds lang beslist heeten in dien zin dat de besmetting Verreweg het zwaarste weegt. Maar de meeste waarde ontleent dat proefschrift daaraan, dat het de en kenning bevat van1 een ouderwetsch en conservatief practicus ongelijk te heb ben gehad. Vóór hij zijn onderzoek aan ving en zelfs toen hij aan het uitwen ken van al het verzamelde feitenmateri aal toe was, was de schrijver aanhan ger van de oude dispositieleer. Bij de verwerking van het materiaal gingen zijn oogen open, toen hij, zoekende naar ber smetting door contact, relden tevergeefs PREDIKBEURTEN, Zondag 30 Mei. Karkwarra. 10.30 ure, ds. Mortier (Collecte voor de zending). Seroaokarka. 3 ure, ds. Mortier (Doopsbed.) Borah. 9.30 ure, Gemeansch. dienst, da. Boogaard in de consistorie. Raaaaae. Geen dienst. Noordwalla, 10.80 ure, ds. v. Griethuijsen, Haamstede. 10.30 ure, ds. v. Binsbergen. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Preeklezen. Oud- Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Blfcanea. 9.80 ure, ds. Neeleman. Geref. Kerk» 9.30 en 2 nre, Leesdienst. Brouwershaven. 10.30 ure dr. Prooat. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. v. Tol van Scharendyke. Zoaueznalre. 10.30 ure, ds. de Leur (Doops- bediening). Geref. Kerk. 10.80 en 3 ure, ds. Hoek. Neordgotsvei 3 ure, ds. v. Grietliujjsen (Doopsbediening). Drelscfc&r. 3 ure, ds. v. d. Linden. Ouwerkerk. 8 ure, ds. Waardenburg van Zierikzee. Nleuwerkork. 10.30, da. d. Linden en 3 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10.80, 3 en 6.30 ure, Leesdienst. Geref. Gem* 10, 3 en 6 ure, Leesdienst. Qoaterland. 9.30, dr. Weeda en 2 ure, geen dienst» Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, Leesdienst Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Romjjn. 81r]aflsl«Bd. 3 ure, dr. Weeda (Orgelcoll.) Brui close. 9.30 en 2 «re, ds. Waarden burg. Geref. Kerk. 10 en 5 ure, ds. Brommer. Geref. Gem. 9.80, 2 en 5.30 ure, LeeBkerk. Oad-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 nre, Leeskerk. A.-J.-Poider. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. M. den Boer van Zierikzee. St.-Pllipaland. 9.30 ure, ds. Van Doorn. Oud-Gsref. Kerk. 9, 2 en 5.30 nre, Leeskerk (alles oude tgd). Tholos. 10, ds. Verschoor en 2.30 nre, ds. Datema. .Geref. Kerk. 10 eu 2.30 nre, ca«d Van der Sijs van Leiderdorp. Get^f Geua 10, ds. Vreugdenhil van Bruinisse (Bev. leden), 2.30 idem (H. Doop) en 6.30 ure, idem. St.-Maartansdijk. 10.30, ds. Datema en 3 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gent. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Oud-VoB8dEB9«r. 10.30 ds. Van Doorn en 3 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 10.80 en 8, emer.-pred. W. J. Gunst te Oegstgeest; 6.80 ure, Leesdienst. Oud-Geref. Gom. 10 30, 3 en 7 ure, Leesdienst. Poortvliet. 10.30, Leeskerk en 3 nre, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. ftcberpanlasa. 10.30 en 3 ure, ds. Los. Oad-Geref. Kerk. 10.30,3 en 6.30 ure, ILseskeik. Staveeisse. 10.30 en 3 ure, ds. Moerman. Oad-Geref. Kerk, 10.30, 8 en 6.30 ure, Leeskerk. It.-Assaaland. 10.30 en 3 ure, ds. Oskam. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN V3&& Nadat Frankrijk en Spanje het ver zoek van Abd-el-Krim' tot nieuwe onder handelingen over het Riff van de hand hadden gewezen, heeft Abd-el-Krim1 zich overgegeven. i Abd-el-Krim heeft zich mét z'n ge zin en bezittingen onder bescherming van Frankrijk gesteld. Haast alle Fransehe, Spaansche en inlandsche gevangenen zij'n vrijgelaten. In Petersburg heerscht op het ©ogen blik een hittegolf. Verschillende gevallen van zonnesteek hebben zich. voorgedaan. Men vreest, dat er 400 slachtoffers zijn in het Japanscbe dorp Akita, door het bezwijken van de muur van het irri gatie-resar voir, waarvan het water de halve stad Kitaura, die 7000 inwoners telt, heeft overstroomd. Acht gebouwen, w.o. i het stadhuis, zijn geheel verwoest. I De z.g. „Master Sheik" van Amerika, j die in de afgeloopen twee jaren niet minder dan 50 rijke vrouwen in even zooveel steden trouwde, is te Philadel- i phia gearresteerd. Hij stelde zich steeds onder een anderen naam >en ander be- i roep voor en slaagde er zoo in telkens opnieuw te trouwen, om zich dan van de juweelen zijner slachtoffers meester te maken. De plotselinge uitbarsting van den rustenden vulkaan Tokasji op Hokik'aid© (Japan) heeft groote verliezen aan meai- schenlevens veroorzaakt. De gouverneur van het district Hokkaido heeft reeds ge rapporteerd, dat honderd lijken uit de lava zijn gehaald en dat er op zijn minst 200 gekwetsten zijn. Er is onmiddellijk een afdeeling troepen ter hulpverleening naar het gebied van de iramp gezonden, maar |d e actie van deze soldaten wordt zeer belemmerd door den toestand van i het terrein, die groote moeilijkheden op- j levert. Z££UWSCH£ KALENDER. Herinneringen der week 23 Me»- 1862. Koning Willem' III bezoekt Wal cheren en den Westkapelscben zee dijk. 24 Mei. 1604. Joris van Spilbergen komt tnet twee schepen van Zijne Oost-Indische reis toehouden te Vlissingen aan, na op 5 Mei 1601 uit Veere vertrokken te zijto. 25 Mei. 1686. De kerk te Veere door brand ver nield1. 26 Mei. 17661. Mr. Adriaan Steengracht wordt raadpensionaris van Zeeland. 27 Mei. 1573. Hevig gevecht tussehen de Zeeuw sche en Spaansche vloten in de nabijheid van Vlissingen. 28 Mei. j 1554. Zware brand, waardoor wel drie f vierden der stad Goes verwoest wordt. j 29 Mei. 1673. De groote rechtsgeleerde en presi dent van den Hoogen Raad, Mr. Cornelis van Bijnkershoek te Mid delburg geboren. YKISCÏIÏLLENBE BERICHTEN, Goud in de kachel. Te Helmond zag een dienstbode, die de kachel wilde bij vullen, een groote prop papier op de tafel liggen en duwde die, zonder er ver der acht op te slaan, in de kachel. Even te voren had men eenige gouden sier aden van zeer groote waarde in het bewuste papier klaar gelegd. Men doofde direct het vuur, doch vond één samengesmol ten klomp. Enkele waardevolle steentjes kon men niet terugvinden. Poging tot vadermoord. In een per ceel in de Soendastraat te Amsterdam is Dinsdagavond ruzie geweest. De politie, door jburen gewaarschuwd, ging binnen l en vond de bewoner, een 50-jarig man', gewond te bed liggen. Hij had twee mes- steken in de borst. De man, wiens toe- stand zorgwekkend is, zeide zich zelve te hebben gestoken, maar de politie acht te dit onwaarschijnlijk en meent, dat tij- - dens den twist de 21-jarige zoon, die in de kamer aanwezig was, de steken moet hébben toegebracht. De jongeman is ge arresteerd. Het slachtoffer is in het gast huis verhoord. Hij was goed bij kennis, maar weigerde op dd hem gestelde vra gen te antwoorden. De man was tijdens den twist beschonken en schijnt als een dolleman te hebben hu'sgehouden. Meu belen waren kort en klein geslagen. De politie acht het waarschijnlijk dat de zoon de steken heeft toegebracht, doch het is niet onmogelijk dat de razernij van den vader den jongen tot zelfver- .dediging heeft gedwonjgen of hem al thans tot het uiterste heeft geprikkeld. INGEZONDEN STUKKEN* (Btuien verantwoordelijkheid der redactie). yCopy wordt niet teruggezonden. Geachte Redactie, Beleefd vraagt ondergeteekende een plaatsje an juw blad voor 't volgende: Het ingezonden van den heer secretaris vain de iafdeeling Zierikzee van 'Volks onderwijs deed 'me denken aan het spreekwoord: „zooals de waard i9, ver trouwt hij zijn gasten". Het is ongetwij feld (prijzenswaardig, dat een openbaar onderwijzer ijvert voor de openbare isehool. 'Jammér echter, dat de heer Ge- juk 'meent, dit te moeten doen djoor aller lei ipnvriendielijikle (woorden te richten aan jhet jadres ;van 'de voorstanders van het Christelijk (onderwijs. De openbare isehool voedt op (tot alle Christelijke en maait- schappelijke deugden. 'De heer Geluk zal iwel een der eersten zijn, die dit jnog altijd volhouden. Ik heb niet de eer den heer Geluk persoonlijk te kennen. Maar hij is onderwijzer aan ide openb. schoof en 'zal zeker ook leerling van die school geweest 'zijn. Misschien dat bij velen ech ter Wel de gedachte (is opgekomen, dat i de 'openbare isehool voor deze leerling j althans leen fiasco ge/naaikt heeft, j Of .is 'het een deugd zonder het 1 minste toewijs van anderen te be weren, dat izij gebruik inaken van „on eerlijke middelen" en van een dwang systeem'? Ik vrees, (dat de jheer Geluk gezocht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5