Zierikzeesche 0 Nieuwsbode ROOMBOTER. "VALET" Vrijdag 28 Mei 1926. herikzeesche courant. EERSTE BLAD. 6* 4 JP* '"Su Algemeen Overzicht. RWATTAS5^- Re epen mei Cadeau 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD ZEELIIls HEM JJTÖi poi' 8 maand&ü f i»60, franoe por post f 1,80. Vmx hoï 'oaltealand pep Jaa? f 10.-— Afscndepiyice eumJfeors 5 oom Vsriohynt Maandag» Waeiuidag •a VrUdag ADVERTENTIËB *%n 1—regels #0 ets. 4 regels en daarboven 20 ets. p3r regel. Seelames BO ots. p. regeL By comr&ot belangryke korting. Inieading op den dag van Bit- 38ste JAABÖANtt. - No 11393 Sir, 3. J, DE LOOK if. ifr-Slftli. H, i. tüSTES, Tö4r «•- Dit nummer bost»»t alt 2 blades. ANDELTJES HJDDING M 3t GRG Tts pahje Vu,, pakje cpcmD/nesws "'£il A J^OLA^ Tegen 'de hechte samenwerking der Fransch-Spaansche troepen in het Riff- gebied heeft Abd-el-Krim het tenslotte moeten afleggen, en heeft hij zich over gegeven, na nog een y.ergeefsche poging te hebben gedaan nieuwe onderhandelin gen aan te knoopen Met groote voldoening hebben de Spaarische en Fransc-he regeeringen ken nis genomen van het besluit van Abd- el-Kjrim, die thans van het tooneel ver dwijnt. Het yï echter nog geenszins zeker, dat met de verdwijning van den stouten aan voerder, nu ook de rust in het Riff vol komen is verkregen, maar het georgani seerde verzet is gebroken. Tusschen de regeering te Parijs len Madrid zal nog wel eenige wrijving te wachten zijn, als straks zal moeten worden overgegaan tot de vredesregeling, waarbij Frankrijk natuurlijk het krachtigste woord zal wil len meespreken, omdat het de feitelijke overwinnaar in dezen strijd is. Hoe nu het vraagstuk van het Rif verder zal moeten worden geregeld, is nog niet dui delijk. De groote moeilijkheid is. dat Franschen en Spanjaarden het Marok- kaansche gebied onderling hebben ver deeld en dat de tekortkomingen van den een steeds reageeren in het gebied van den ander. Hoe zullen nu de noodige waarborgen worden verkregen tegen een herhaling van de thans grootendeels over wonnen moeilijkheden, die voornamelijk gevolg waren van Spaansche tekortko mingen? Zal een Fransch-Spaansche sa menwerking verzekerd kunnen blijven? Dit alles zal de toekomst moeten leeren. En het zoozeer gecompliceerde Marok- kaansche vraagstuk is nog niet geheel en al van de baan, al heeft Abd-ej-Krim dan nu ook, door zijn volgelingen ver laten, zich moeten onderwerpen. UITKNIPPEN EW BEWAREN. Inzenders van 250 Sterretjes geknipt uit de aohterzyde der 5 CTS. Kw&ttft R0ÖP"0tik®ttöB ontvangen gratis en franoo merk .Marquise". Het boste Fransohe Vulpotlood, winkelwaarde f 3, Deze reclame loopt tot 1 Augustus 1926 80 Inzendirgen met opgaaf van juiste adres aan KW&TTA - BREDA, Afdeelmg RECLAME. KWATTA SOLOAATJES bll]ven ALTIJD geldig. BINNENLAND. PARLEMENTAIR DAGBOEK. 20 Mei. De Kamer heeft zich heden van haar goede izijde doen kennen; zij heeft getoond, haar rechten als vrije Volksvertegenwoordiging te willen hand haven en niet te dulden dat de Wet wordt geschonden. Want dit laatste is ongetwijfeld het geval. Het vorige jaar werd een wetje aangenomen met als eenig artikel: „Zij die vóór 10 Juni 1913 de volledige tand prothese als beroep toepasten zonder de bevoegdheid tot uitoefening der tand- heelkunst te hebben verkregen en een opleiding te hebben genoten, die naar het oordeel van onzen met de uitvoering van deze wet belasten Minister waar borgt, dat zij bekwaam zijn voor de toe passing der volledige tandprothese, zijn en blijven bevoegd tot die toepassing". Een bepaling, die voor ieder volkomen duidelijk is. Doch blijkbaar niet voor den afgetreden Minister -Kooien, die het klinkt als leen grap de bevoegdheid toekende aan jpersonen, die op den in de wet (genoemden datum den leeftijd van 13 ttot 17 jaar hadden bereikt! Een wetsverkrachting, welke (door Minister Sloootemaker de (Bruine was voortgezet. Mr. van (Gijn zeide het ronduit: er is ook nog leen strafrechtelijke verantwoor delijkheid voor leen Minister, die opzet telijk de 'wet schendt. Er heerschte (dan ook algemeen groot misnoegen, dat (Minister Slotemaker de Bruine wellicht bad kunnen wegnemen door een (ruiterlijke bekentenis, dat men hier heeft (gefaald. Doch zijn ongelukkig optreden heeft (hem een zeer onaange- namen middag dn de Kamer bezorgd. De Minister putte -zich uit in holie phrasen, draaide om |de zaak heen, kon geen in lichtingen geven 'op grond, dat hij de stukken niet (bij zich had. Dit werd der Kamer waarlijk (toch te madhtig, en men zag gebeuren, (dat de grootste vijand van moties, dr. Beumer, toornig 't spreek gestoelte beklom, om, na een bijtende terechtwijzing aan iden Minister, een mo tie in (te dienen, waarbij de Kamer haar misnoegen over $iet gebeurde uitsprak. Inderdaad, de houding der Regeering was bedenkelijk, en dit bleek wel uit bet feit, dat niemand haar in bescherming nam dn (de motie van den heer Beumer met op 'één na algemeene stemmen werd aangenomen. Oud-Minister Aalberse, die het bewuste (wetje tot stand bracht, zweeg en stemde vóór de motie; eveneens de partijgenooten van den Minister, die niet de minste moeite deden om hem tegen den aanval van dr. Beumer, den vtroe- geren Coalitiegenoot te beschermen. Wee den Minister, die wetsschennis in de Ka mer durft te verdedigen; zijn naaste poli tieke vrienden zullen hem wel anders aan het verstand brengenJ In de avondvergadering interpelleerde de (heer Oud over het vergaan op 25 November j.l. van den loodsschoener „Ter schelling". Minister Lambooy wist de Ka mer allerminst te bevredigen en het zou dezen Minister zijn vergaan als in den middag Minister Slotemaker de Bruine, had niet Minister van der Vegte in een sympathiek speechje sdhuld bekend en een openbaar onderzoek toegezegd. Dit bracht de Kamer aanstonds in een betere stemming; er werd nog wat nagepraat en toen Minister van der Vegte later op den avond zijn toezegging herhaalde, was de critiek sterk geluwd. „Met mij zal de geheele Kamer dit ongeval betreu ren", zeide Minister van der Vegte en blikte daarbij guitig in het rond want hij zag niet meer „de geheele Kamer", maar.... het juiste aantal zeggen wij maar liever niet! STAATSPENSIOEN EN KERK. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft aan Üe syno des van de Nederl. Herv. Kerk, Geref. kerken in Nederland en Christel. Geref. kerk een brief gericht, waarin gewezen wordt op de roeping der kerken om afdoende te voorzien in den nood der ouden van dagen. Om die reden wendt genoemd bestuur zich tot de synodes bo vengenoemd, „daar de zedelijk-godsdien- stige geboden van de H. Schrift („Eert uw vader en uw moeder" en „Draagt elkanders lasten") niet het minst door den steun en de medewerking der ker ken moeten worden omgezet in pxactijk en wet". t Asthma, Bronchitis of andere ziekten der ademha- lings organen kunnen Uw leven vergallen. Voor de prikkelende hoestbuien die U 's nachts uit den slaap houden is er één beproefd middel: AKKER'» i Abdijsiroop tis^ nha- even endé I den I oefd I EVEN F3JN ALS Uil Slad en Provlnole ZIERIKZEE. In de Woensdag op het stadhuis gehouden vergadering van het sub-comité voor inzameling van gelden of goederen ten bate van het Ziekenhu's te Noordgouwe, werd op voorstel van den voorzitter, de burgemeester tot ©ere voorzitter benoemd. In de plaats van mevr. Korteweg, die als zoodanig bedankt had, werd mevr. Waardenburg tot secretaresse gekozen. Na ampele bespreking werd besloten midden October hier ter stede een bazaar te houden van de ingezamelde goederen, terwijl eind Augustus door het sub-co mité hier ter stede voor het Ziekenhuis zal worden gecollecteerd. Het bes'.,uur van het comité werd, met het oog op de te houden bazaar, uitgebreid met me vrouw Fokker—Lyons, mevr. Korteweg— Avenarius en de heeren N. J. Visser en G. H. Breedveldt. Daar velen gaarne iets willen afstaan voor de zoo hoogst nood zakelijke en onmisbare instelling als het Ziekenhuis, merken wiji op, dat het ge- wenscht is, nu reeds te beginnen met iets te vervaardigen voor het goede doel, opdat eind Augustus de dames van 't comité niet tevergeefs bij u komen aan kloppen voor de bazaar of verloting. Ieder werke, naar de mate zijner krach ten, mede aan de instandhouding van de inrichting, die voor een eiland onmis baar i{5. Na het ongeluk met de „Noord- Bevelend", die tengevolge van een ver keerde manoeuvre onzacht tegen den wal kwam, waardoor schade werd veroor zaakt aan de stuurinrichting, zoodat deze boot in reparatie moest, kreeg Donder dag „De Walsoorden" een steen in de schroef, zoodat ook dit vaartuig den dienst moest staken. De beurtschipper van Colijnsplaat bracht'de reizigers naar den overkant en zorgde tevens voor overtocht van Zuid- Beveland naar hier. Hedenmorgen 6 uuir was de „Walsoorden" weer van haar steen verlost en kon de dienst worden hervat. In een der zalen van het „Huls van Nassau" vergaderde Donderdagmiddag de vereeniging „Schouwen-Duiveland", welke vereeniging :s opgericht ingevolge de Landatfoeiderswet. De voorzitter, de heef C. J. Boogerd opende deze schaarseh bezochte vergadering en deelde mede, dat de vereeniging het plan heeft in Oosterland land aan te koopen. Daartoe is men ter plaatse poolshoogte wezen nemen, maar men kwam overeen, niet tot aankoop over te gaan, dan na voor afgaand overleg met het betrokken ge meentebestuur i.e. dat van Oosterland. Het bestuur dier gemeente verklaarde zich bereid zijn medewerking te verlee- nen, evenwel onder voorwaarde, dat de hangende kwestie met de gemeente Zon- nemaire geregeld moet zijn, vooraleer men voorschot geeft en-«dat de koopsom in massa niet hooger mag zijn dan, f 1000 per gemet, met een overschrijding van f 30. De gemeente Zonnemaire wenscht evenwel voor zij overgaat tot uitvoering van het Kon. besluit inzake de f 7000, statutenwijziging, hetgeen ongeveer f 100 a f 150 zal kosten. Na ampele discussie, waarin de kwestie van statutenwijziging in verband met de uitvoering van het Kon. besluit door de gemeente Zonne maire, nog nader werd toegelicht, werden van de zijde van dit gemeentebestuur de twee eerst gestelde voorwaarden in getrokken, zoodat het bestuur der ver eeniging aan de door de gemeente Oos terland gestelde bepalingen kan voldoen. Aan het bestuur werd machtiging ver leend morgen pogingen te doen het be wuste land in de gemeente Oosterland aan te koopen. De contributie werd ver hoogd van 1 tot 3 gulden, met welke bepaling hét huishoudelijk reglement zal worden gewijzigd. BURGH. Bij het Donderdag j.l. te Er- melo gehouden examen voor einddiploma krankzinnigenverpleging slaagde o.a. mej. N. M. Tuijnman, geboortig alhier. BRUINISSE. De door den gemeente raad op Woensdag 26 Mei gehouden ver- gajdering werd door alle leden bijge woond. Na mededeeling door den voor zitter, dat de muziektent is geplaatst en dat voorloopig het terrein met palen is afgezet; dat de buizen in de sloot ach ter de Nieuwstraat door de werkloozen zijn gelegd'dat B. en W. zich voor stellen het 'gedempte gedeelte af te zet ten met palen en prikkeldraad aan den oostkant der buizen; dat hedenmorgen door het (college van een slooper uit Brouwershaven een partij hout is ge kocht voor het maken van deksels voor zinkputten en voor een (nieuw dek voor de weegbrug, zegt spreker dat B. en W. den Raad voorstellen de werkver schaffing deze week te doen eindigen, waartoe wordt besloten. Een circulaire van Ged. St. inzake de vaststelling van de .jaarwedden van den burgemeester, secretaris, ontvanger en de wethouders, wordt voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van een aantal schippers om vermindering van huur hunner vaste ligplaatsen, in verband met den slechten toestand van den mosselhandel, wordt op voorstel van den heer de Waal be sloten de onderteekenaars van ft adres in de gelegenheid te (stellen hunne zaten schriftelijk in te geven. De ingegeven zaten zullen dan topnieuw publiek wor den verpacht. Als (afgevaardigden naar de algemeene vergadering Van aandeel houders der N.VL IWaterleiding-Mij. Schou wen—Duivelandf' worden benoemd }de hee ren van Vessem pn van den BeTge. Te vens besluit de Raad aan de vergade len' als volgt: „dan Wel ten genoegen van den Raad yan Beheer vioor een tijd vak van tien jaren, gerekend Van af den aanvang der exploitatie der waterleiding een garantie te stellen, Iten aanzien van de inkomens, die door de vennootschap uit de waterlevering tin de gemeente zul len worden genoten. IHet bedrag dezer garantie zal voor pik jaar worden ge baseerd op het aantal aansluitingen, dat in de gemeente zou mogen worden ver wacht, indien de verplichte aansluiting zou zijn ingevoerd, waarbij als gemid delde opbrengst per perceel zal wor den gerekend, de gemiddelde opbrengst per perceel voor het geheele bedrijfsge- bied der waterleiding". Tot weger aan de gemeente-weegbrug wordt met 5 stemmen benoemd M. J. Padmos; 2 stemmen (waren uitgebracht op C. van den Berg. Ten slotte wordt nog een besluit jtot Wijziging der be grooting voor 1925 vastgesteld en doet Üe voorzitter nog mededeeling van een schrijven van Ged. St., dat de boeken en-kas van den gemeente-ontvanger door dat college is (Opgenomen en dat het onderzoek tot geen pp- of aanmerking aanleiding heeft gegeven, pij de rond vraag informeert de heer van den Berg nog naar het (dezen zomer uit te voeren straatwerk, naar aanleiding waarvan wordt besloten zich in verbinding te stellen met een firma uit Breda inzake de levering van keien. Daarna wordt de vergadering gesloten. STAVEN1SSE. In de alhier gehouden vergadering van Ingelanden van den pol der Oud-Kempenshofstede werd vastge steld de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1925-'26. De inkomsten had den bedragen f 11504,92° en de uitgaven f 11056,95, zoodat de rekening sloot met een saldo van f 448,17°. Evenzoo werd vastgesteld de begrootinig voor 1926-'27, in ontv. en uitg. op f 11042,54. Voorts werd het dijkgeschot van het binnen- beheer vastgesteld op f 10 en voor de waterkeering van genoemden polder op f 32,7928 per H.A. Tot gezworen werd herbenoemd de heer M. Suurland Bz., welke als zoodanig met 1 Aug. a.s. perio diek moest aftreden. In een dergelijke vergadering van het waterschap „Stave- nisse" werd vastgesteld de 'begroeting voor 1926-'27 in ontvangst en uitgaaf op f 30797,70° en het dijkgeschot, evenals het vorige jaar bepaald op f 18 per H.A. ST.-ANNALAND. In de op Dinsdag 25 Mei gehouden vergadering van ingelan den van het waterschap St.-Annaland, waarbij 33 van de 36 ingelanden aanwe zig waren, werd na behandeling van eenige ingekomen stukken, waar onder een verzoek van de gebr. A. en M. van Luijk tot het aanbrengen van een duiker door den dijk, vormende de scheiding tusschen den Breedenvliet- en den Anna- Vosdijkpolder, voor een beteren' afvoer van het water, afwijzend beschikt. Da toestand aldaar zal verbeterd worden door het aanbrengen van eenige heulen door de dammen in de richting van den watergang, loopende langs de hofstede van dhr. A. C. Geluk. Besloten werd de Reigersgatsche heul te vernieuwen en deze op een breedte te brengen van 1,5 M. De bestaande heul is 0,85 M. breed; ook zal de nieuwe 50 c.M. dieper worden gelegd voor beteren afvoer van het wa ter. De kosten zullen worden gebracht voor de Vroon- en dijkerslanden van den Breedenvliet- en Annavosdijkpolder. Vastgesteld werden de rekening ovet 1925/26 van de verschillende polders, als volgt: Waterschap f 22738,92° (ontv.) f 19572,31 (uitg.) f 3166,61° (goed slot); Al gemeene watering f 4791,94°, f 3364,335, f 1427,61 Oudeland en Annavosdijk; f 20021,31°, f 18582,60°, f 1438,71; Suzanna f 3489,41, f 3468,22, f 21,19, Breedenvliet f 3209,19°, f 3093,15, f 116^04°, Maria f 266,09, f 253,62, f 12,47, Pluimpot f 420,72, f 410,96, f 9,76. De totale ontvangsten bedragen f 54937,60, de uitgaven f 48745,20 en df goede sloten f 6192,40. De begrootingen voor 1926/27 werden in ontv. en uitg. vastgesteld op resp. f 19880,15°, f 4055,47, f 17234,59, f3228,70, f2441,04-5, f209,59 en f 332,08. De watergang, loopende langs den Hoenderweg, zal gedolven worden tot aan de heulen bij dhr. P. van Luijk en naar mate die heulen genaderd wor den, zal de watergang wat breeder en dieper worden gemaakt. Wegens periodie ke aftreding van den heer M, J. Heijboer als gezworene van het waterschap, werd een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop geplaatst werden behalve dhr. Heijboer, de heeren A. C. Geluk en A. van Luijk Az. Voor vertegenwoordiger van de polders Oudeland en Ravensoord, Annavosdijk en Breedenvliet werd weder herbenoemd dhr. J. Boogaard, die als zoodanig op 1 Nov. moest aftreden. Het dijkgeschot voor 1926/27 werd gesteld op: voor Oudeland en Annavosdijk f 25 (f 28), Breedenvliet f 16 (f21,50), Maria f 16 Een glad gezicht is Uw beste introductie. Scheer U daar om eiken morgen. Wanneer U een me» gebruikt, dat altijd even scherp is, scheert U zich eiken morgen opnieuw met plezier. Koop vandaag nog een Valet-Veiligheidsscheer mes, dat zijn eigen mesjes aanzet. V eiligheidsscheermes ImporteursFa. B. MEINDERSMA - DEN HAAG. beheer f39,50 (f39,50). De tusschen haak jes geplaatste cijfers zijn die van den vo- rigen dienst. PREDIKBEU RTEN. Zondag 30 Mei te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder (Bev.'vau nieuwe leden). Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Dr. Helder hoopt Zondag 6 .Juni in de voormid Kerk gelegenheid t Aangifte uiterlijk Vrijdag i hij Mej. Costerus, Meelstraat B 58. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. J. Wielenga van Albla8serdam. Chr. Geref. Kerk. dsdieyistoefening in de Kleine id te geven tot Doopshediening. 'ijk Vrijdag 4 Juni vóór 12 uur 30, ds. v. d. Molen (Doopabed.), 2 Lees- dienst en 6 ure, ds. v. d. Molen (oude tgd). Evangelisatie Jerndl II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Boone van St.-Filips- land (oude tijd). POST EN TELEORAPHIE. Bij Kon. besluit van 21 dezer is aan S. Beumée, directeur van het postkantoor te Zwolle, voordien Je Zierikzee, op zijn verzoek, met ingang van 16 dezer, eer vol ontslag verleend, zulks in verband met de omstandigheid, dat hem 't voor- nemeu is medegedeeld om de inrichting van zijn dienstvak zoodanig te verande ren, dat zijn werkzaamheden overbodig zullen worden. LANDBOUW EN VEETEELT. ELKERZEE. De door den Kring Sch. en Duiv. der Z.L.M- voor de keuring van fokvee beschikbaar gestelde medailles zijn in overleg met de comm. v. d. rundvee- keuring als volgt toegekend: I. Zilveren medaille; voor de besten stier, gelet op exterieur en productie, aan „Menelaus"; 6549 S. van Job Koopman Cz., Gouwe veer bij Zzee; II. Zilveren medaille voo,r de beste koe, gelet op exterieur en pro ductie, aan „PSnda"; 46091 K. van M. den Boer te Ellemeet. STAVENISSE. Woensdag had alhier plaats de PIrovinciale en de stamboekkeu- ringi van vee. Van den stieT Maximiliaan III waren voorgebracht 12 afstammelin gen; van Jan III 10 en van den tegen- woordigen stier der vereeniging, Jonge Frans 30, 12 vrouwelijke en 6 (mannelijke afstammelingen. Prachtige dieren waren er te zien, zoodat duidelijk waarneem baar is het groote nut van een goed© controle- en van een dito stierenvereeni- ging. Ingeschreven in het Rundveestam boek werden Lukje 13, met 77,4 punt; Lukje 14 (77,9); Lukje Frans (77,1); Koos (79); (Mina (77,4); Dora (77,9); Martha 77,3) en Juliana (80,2). De afstammelin gen (mannelijke) van den stier „Jonge Frans 30) kregen de volgende prijzen: n.l. Jonge Frans van den heer D. C. Duijn- houwer, Seherpenisse (75,8) le plrijs; Klaart je Frans, van den heer -M'- C. Steen- dijk, alhier (74.5) 2e pr.; Freules Frans (75,6) le prijs; Lukje Frans (7^,5) le pr.; Frans (Max (74) 2e pr. en Lukje Frans 3 (74) 2e pr. Deze laatste 4 zijn van dhr. J. L. Dorst alhier, terwijl de stier Jonge Frans 30 van de stierenvereen. alhier met 80.5 p. een 5e pr. verkreeg. KERKNIEUWS. ring voor te fetellen art. 7b, het tweede uiccucuïirei A AU gedeelte van de .erste alinea van het 1 (f 2o 60) Pluimpot f 16 (f 20,60), Suzanna ontwerp wijziging statuten Vast te stel- I (binnenbeheer) f12 (£16,60), en (buiten- Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Gasthuizen, cand. T. G. A. van Dijk te Enschedé. Aangenomen: Naar Alkmaar, Henri J. Hak te Domburg. Bedankt: Voor Hattem, G. Benes te (Monster. j. Geref. Kerk. Beroepen: Te Schoonrewoerd, H. R. Nieborg te Heerjansdam. Te Lopik, R. dé Jager te Nunspeet. Te Varsseveld, J. Scholten te Goënga c.a. Bedankt: Voor Kampen, C. v. d. Woude te Gorredijk. Voor Kouten, W. A. Wiersinga; te Wormer. NIEUWERKERK. Zondag 30 Mei, des avonds 7 uur, cand. M. den Boer van Amsterdam. Vechtpartijen. (Maandag had te Roer mond de uitkeering van geld plaats voor de slachtoffers van den Watersnood. Ver schillende woonwagenbewoners hadden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1