Zierikzeesche Nieuwsbode korting KWATTAffi ZEELAND's DOEM Stroohoeden ROOMBOTER. «eOWKÊiWEWT! Vrijdag 21 Mei 1926 zierikzeesche courant. advertentiên EERSTE BLAD. JE~ADRES~ op onze van af f 1,50. Nieuwste modellen. Dr. O. E. LIESKER, Kennisgeving. uit Stad en Provlnole, Ze groeien als kool Brievao van bid ScbouwoDaar. tilli per 8 a»**ii8óB f l.W. Iruo* per port f 1,60. Veer ha* "aalteulsBd per jaar f 10,—. Aiaonderiyke nummert 5 oeus. ffersohjjn» Waandaf, Woanadsg Vrjjdag 82ste JAARGANG - No. 11391. Hi. A 1 SE L007E Ir. Ultt.-RUul. H. J, KOSTEN Tan 1—t regelt (0 eta. m 4 regela en daarboven 20 oti. per regel. Heolamea SO oti. p. regel, Bjj contract belangrijke korting. Intending ep den dag van uit gave vöór 11 ore. Dit lommer bestaat alt 3 bladen. Wegens het Pinksterfeest zal do üienwsbode a s. Maan dag niet worden uitgegeven. ciftlV —ti Mond- en Tandarts, aal op DONDERDAG 37 MSI a.s. spreekuur bonden Toor Tandbeel- knade te Zlerlkaee, Tan 10-3 uur namiddags, ten bulao Tan I. HAGE, Menbelbandel, Appelmarkt 365. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zaterdag den 22 Mei a.s., des namid dags te 2 Va u ar, op het Raadhuis, eene open bare vergadering van den Gemeenteraad zal gehóuden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Vaststelling pensioensgrondslag 3. Vergoeding aan pachter van eene gras- etting. 4. Wijziging statuten N.V. Waterleiding-M.jj en benoeming van een afgevaardigde. 5. Comptabiliteitsbesluit. 5. Benoeming lid stembureau verkiezing leden Tweede Kamer. Zierikzbe, den 20 Mei 1926. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. ZIERIKZEE. Wij vestigen de aandacht op de laatste bioscoopvoorstelling van dit seizoen, welke Zaterdag en Zondag gege ven wordt, n.l. Vlammende Jeugd'l „Vlammende Jeugd" is een boeiend ver haal over het moderne jonge meisje. Het vertelt ons de levendige 'geschiedenis van de vele liefdes van het moderne meisje en toont ons de vele gevaren en hinder lagen aan welke zij bloot staat bij1 hare gretigheid om1 de levenswaarheden te loe ren kennen. Op de Donderdagavónd in de koffie kamer der Concertzaal gehouden verga dering van het Dep. Zieirikzee van de Mij. „Tot Nut vani 't Algemeen", fun geerde bij ontstentenis van den voorz., de heer Sikkens als president. De heer Prakke werd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amsterdam be noemd. De periodiek aftredende leden van het bestuur, de heeren C. Koopman en J. Busscher werden herkozen. Mede aanbe volen waren de heeren M. Krepel en mr. C, de Witt. De rekening der Volksbibliotheek werd nagezien en voor accoord verklaard door de heeren P. A. G. v. Dijk en C. O. J. Hendrikse. Uit deze rekening blijkt, dat 141 gul denlezers gebruik maakten van de Nuts- bibliotheek en 194 Nutslezers. Het voor- deelig saldo dezer rekening bedraagt f242,72. Totaal werden in den afgeloop.en winter 7000 boeken uitgeleend» Voor jong en oud is er in het voorjaar we^ niets van zoon groote bekoring als een kloek met kuikens. En naast dit Ge noegen staat het groote nut— de verbetering der hoender» «stapel, waardoor de eier* productie van Uw hoenders wordt vergroot Flinke sterk ontwikkelde kurkens worden gevormd door voeding met P. SLUIS' Opfokvoer het ideale kuikenvoedsel ,$§3\ met een ervaring van Ej tientallen jaren. De rekening der Tuingrondverhuring werd aangehouden tot de volgende ver gadering. Het bestuur zal zich reeds nu in verbin ding stellen met de heeren Felix Tim mermans, Henry Dekking, prof. Lauwe- reijs en Clinge Doorenbos, om den ko menden winter hier een spreekbeurt te vervullen. Medegedeeld werd voorts, dat het be stuur besloten had, in den a.s. winter, iederen Vrijdagavond op( welke avon den het Nut lezingen laat houden voor de radio den leden van het Departe ment vrijen toegang te geven tot de kof fiekamer der Concertzaal, waar een ra diotoestel zal worden opgesteld, ten einde de interessante lezingen te kunnen hooren. We willen hopen, 'dat deze poging sla gen zal en het publiek zal toonen deze soort lezingen op prijs te stellen, door ze trouw bij te wonen, trouwer dan de Nutsvergaderingen, want deze zijn al tijd heel Plecht bezocht. OUWERKERK. Een damescomité collec teerde voor het Ziekenhuis te Noord- gouwe f 128,54, terwijl nog 10 a 12 dames zich bereid verklaarden iets voor de bazaar beschikbaar te stellen. NIEUWERKERK. Door de vriendelijke medewerking van een paar jonge dames werd in deze gemeente voor de ver. tot chr. hulpbetoon aan Blinden te Errnelp bijeengebracht de som van f 41,10, bo vendien werd een bedrag van f 24,10 aan jaarlijksche bijdragen toegezegd, waarvoor dezelfde aames zullen zorgen. OOSTERLAND. Voor de noodlijdende kinderen in Z.O. Drente is door de schoolkinderen f 21,96 bijeengebracht. ST.-ANNALAND. In de Dinsdag gehou den vergadering van Ingelanden van den Polder MoggeTshil te St.-Annaland. werd behandeld en vastgesteld de rekening over 1925—1926, bedragende in ontv. f 2065,33 en in uitgf. f 1904,81. De begrooting werd vastgesteld in een bedrag van f 2086,95. Het Dijkgeschot bleef bepaald op f 45 per H.A. Met algemeene stemmen werd de heer W. van Putte herbenoemd tot Gezworene en tot vertegenwoordiger in den Dijkraad der Calamiteuze polders Oud-Kempenshofstede en Mogigershil. ST.-MAARTENSDIJK. De verg. van in gelanden in het waterschap St.-(Maartens dijk heeft beraadslaagd over den brief van Gedep. Staten van Zeeland, inzake de wegverbeteTing Scherpenisse tot Sta- venisse (veer). Besloten werd, zich na der in verbinding te stellen met B. en W'. van Stavenisse en ook mét Ged. Sta ten van Zeeland voor 'mogelijk gunstiger voorwaarden. Men meende, dat de ge stelde voorwaarden een veel te zwaren belastingdruk zouden veroorzaken. SCHERPENISSE. Donderdag j.l. verga derden de ingelanden van het Water schap Scherpenisse. Tegenwoordig en vertegenwoordigd waren 21 van de 22 stemgerechtigde ingelanden. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, be treffende de opbrengst van de schatting van de onzuivere opbrengst op f 1658,3d5. De rekening over 1925-'26 'bedraagt in lontv. f 14036,025, in uitg. f 13567,46, goed slot f 468,5(65. Besloten werd een kasgeldleening aan te gaan va(u f 500ÖJ, a 5 o/0) aflosbaar in i 1926. De begrooting voor 192i&-'27 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 14147,055. Tot gezworene werd benoemd 'met 13 stemmen de heer L. Vos, ter voor ziening van de op 1 Aug. a.s. komende vacature wegens aftreding van den heer P. C. v. Dalen, die wegens hoogen leef tijd niet meer benoembaar is. De heer C. v. Dalen verkreeg 6 stem men en de heer J. Keur, 1 stern, terwijl 1 briefje blanco was ingeleverd. RECHTZAKEN, TREURIG. De 60-jarige H. O. K. B., ontslagen ge meente-arts te Oisterwijk, die 29 April 1.1. voor de rechtbank te Breda voor een ernstig zedenmisdrijf terecht stond, is veroordeeld tot 6 jaar gev.str., wegens niet te noemen handelingen met enkele zijner vrouwelijke patiënten. De zaak werd op 29 April j.l. met gesloten deu ren behandeld. De eisoh luidde toen 8 jaar gev.str. ONDERWIJS» Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorloopig diploma machinist, A. C. van Malland, leerling der Zeevaartschool te Vlissingen, oud-leerling der Ambachts school, géboren alhier. VERKOOPINGEN, ENZ. VOLLE-MELK-reep Meer voedingswaarde dan 2 getodanGo^jMBESffi Aangenomen: Naar Waarder, G. C. Se- verijn te Schelluinen. Bedankt: Voor Ritthem, P. van der Eist te Valkenswaard. i Geref. Kerk. Beroepen: Te Utrecht, dir. K. Dijk) te Den Haag-West. Chr. Geref. Kerk. ZIERIKZEE. Ds. H. Janssen, de bekende leger- en vlootpredikant in algemeene» dienst, die namens de regeering onlangs een reis van een jaar naar Indië heeft gemaakt, tot onderzoek, wat voor de geestelijke belangen van leger en vloot in Indië gedaan kaai "worden, hoopt tweede Pinksterdag 's avonds 6 uur (O. T.) in 'de Chr. Geref. Kerk alhier eene rede te houden over het godsdienstig leven in Indië. Geref. Gem. Beroepen: Te Rijssen, M. Hofman te Krabbendijke (vroeger te Rijssen). Door 'notaris D. v. d. Velde te Tholen werd ten verzoeke van mej. de wed. A. van Tilbeurgh te Oud-Vossemeer, ver kocht een hoefje, bestaande in woonhuis toet schuur en 1 H.A. 89 A. 30 c.A. bouw land, in den polder Leguit. Bouwland aanvaarden oogst 1929, de gebouwen 1 Maart 1930. Kooper A. Hommel te Oud- Vossemeer, ad f 11000. ZIERIKZEE, 21 Mei. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden alhier publiek verkocht: I. Voor de erfgenamen van mej. de wed. J. Gloude—Enzlin: een woonhuis en erf in de Driekoningenlaan, ivooir f 3000; II. Voor mej. wed. F. Maijs— Kaan: het pakhuis en erf aan het Kar- steil, wijk D no. 299, voor f 160; het woonhuis en erf in de Molenstraat, wijk D no. 96, voolr f 370; III. Voor de onher roepelijk gemachtigde van J. Boot: De schüur en erf in het Gat van Westen, wijk C no. 489, voo|r f 605. AANBESTEDINGEN. ZIERIKZEE. Het Dag. Bestuur van het Waterschap Schouwen heeft Donderdag aanbesteed volgens Bestek no. 569, het herstellen en onderhouden van de haven hoofden van Zierikzee in 2 perceelen. Het le perc. werd gegund aan L. van Strien, Zierikzee, f 584; het 2e perc. aan C. J. Dalebout, Zierikzee, f 250. Vervol gens werd aanbesteed volgens bestek no. 570, werken van gewapend beton aan de zeeweringen van de districten Zuidhoek- Borrendamme en Koudekerke in 3 per ceelen. Het le perc. werd gegund aan N. v. d. Linde, Scharendijke, voc(r f 8346; het 2e perc. aan J. de Oude, Zierikzee, voor f 7216; en het 3e perc. aan J. de Oude, Zierikzee, voor f 17880. KERKNIEUWS- EVEN FiJN ALS Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Gorssel (toez.), J. L'. G. Gregory te Loenen p/d. Veluwe. Te Maarssen, K. J. van den Berg te Amers foort. Te Zegveld, W. L. Mulder te Enter. Meneer, zei van de week een dier velë ongelukkigen, die door het noodlot wer den gedoemd om op reeds jeugdigen leef tijd onder den last van een zwaar kapi taal te gaan rentenieren, Meneer, is het niet treurig dat op ons welvarend eiland een hoogst nuttige en broodnoodige in richting als het ziekenhuis te Noordgou- we in financiëel opzicht aan de tering laboreert? Dat de penningmeester met halve centen 'moet werken en genood zaakt is nog harder te beknibbelen dan een arme weduwe met tien jonge kin deren? Is dat niet diep treurig? Zou voor zoo'n goed doel het geld niet moeten nederstroomen gelijk' een plas-. regen tijdens een zware onweersbui? Is het niet stootend, dat men z'n toevlucht moet nemen tot bedellijsten en alzoo ver plicht is het eerwaardige gilde der straat zangers en harmonicaspelers dwars te zitten in een tijd, dat ook pnder hen de concurrentiestrijd hoog oplaait? Hoe noemt u dat? In m'n vrijen tijd heb ik uitgerekend, dat op ons gezegend eiland ruim' vier en twintig duizend menschenkinderen zuch ten onder den druk der tijden en vindt u dat ik' overdrijf, wanneer ik aanneem, dat hieronder een drie duizend goed ge conserveerde binnenvetters schuilen? Zou den die een faillissement nabij zijn indien ze ieder eens een tientje gaven, makend totaal f30.000? Reeds een flink! bedrag, niet waar, gezwegen nog van de op de bioscoop ot' andere dagelijksche behoeften geabonneerde verstootelingen als seizoen- werkloozen en zoo voort. Wat van dien kant komt overtreft in den regel de ver wachtingen, zpodat we daarin gerust kun nen zijn. Ik' hoop u aangetoond te hebben, zoo besloot imijn zegsman, een briefje van honderd in een geadresseerde enve loppe schuivend ik hoop iu duidelijk aangetoond te hebben dat vele kleintje^ één heel groote kunnen maken. Als de grooten nu maar de jn'oeite nemen voor de kleintjes te zorgen, dan behoeven de kleintjes zich heusch geen grooten te getroosten om er te komen. Let op m'n woorden: als de bom losbreekt zal de slag groot zijnl YAN HEINDE EN TER. De algemeene staking in Engeland heeft het nut van den draadloozen om roep ten duidelijkste bewezen. Toen de kranten ophielden te verschijnen en de transportdiensten in de war geraakten, was het alleen de draadlooze, die het land op de hoogte hield van de gebeur tenissen. De omroep achterhaalde valsche berichten, hief afgelegen deel en des lands uit hun isolement op .en hield iederen luisteraar op de hoogte van de maatre gelen, die genomen werden om de orde te bewaren en*de voedselvoorziening te regelen. Volgens, de Dtii heeft het proces te- AIP* Amandeltjes pudding me' Gaar/s pahje PREDIKBEURTEN. Zondag 23 - en Maandag 24 Mei te Zierikzee (le en 2e Pinksterdag). Ned. Herv. Kerk. Collecte voor het Ned. Zendingsgenootschap in beide beurten, le Pinksterdag. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Kleine Kerk. 10 ure, ds. de Roode. Luth. Kerk. le Pinksterdag. 10 ure, ds. Smit Bange van Amsterdam. Geref. Kerk. le Pinksterdag. 10.30 en 6.30 nre, ds. Wielenga. 2e 10 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. v. d. Molen. 2e 9.30 ure, idem en 6 ure, ds. H. Janssen, leger- en vloot-pred. in algem. dienst met een rede over het godsdienstig leven in Indië (alles oude tijd). Evangelisatie Jeruël II. le Pinksterdag. 10 en 7 ure, gewone dienst. 2e geen dienst. Oud-Geref. Gem. le Pinksterdag. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. gen de van corruptie beschuldigde po litieambtenaren te Kief een sensationeel verloop gehad. Een der hoofd'beklaaigden verklaarde, dat hij en de commissaris van politie, die zich door zelfmoord aan vervolging heeft onttrokken, verplicht waren de gelden, die zij voor corruptie verkregen, te deelen met hooggeplaatste rechterlijke ambtenaren. De president liet na die verklaring onmiddellijk het pu bliek uit de zaal verwijderen en heeft het verhoor met gesloten deuren voortgezet. Naar uit St.-Paul gemeld wordt, woeden er in den staat Minnesota (Ver. Staten) op het oogenblik niet minder dan 75 boschbranden, die dooT feilen wind worden aangewakkerd. Vele alleen staande woningen zijn vernield. In het Beiersche dor^p Hasloch bij Wertheim a/d. Main is de kruitfabriek in de lucht gevlogen. Men schat het aan» tal dooden ojpi vijftien tot twintig. Het aantal gewonden is veel grooter. In het ziekenhuis te Wertheim rijn totdusver 30 gewonden opgenomen, van wie er reeds drie bezweken zijn. De fabriek is ver nietigd. Een aantal belendende woonhui» zen hebben groote schade gekregen, In het requisitoir, dat de proc.-gene- raai in het Hongaarsche valschemunters* ipToces begonnen is, heeft deze 'prins Win» disch Graetz gekenschetst als het hoofd van een bende falsarissen. Het voornaam» ste gedeelte van het requisitoir was ge wijd aan een Wederlegging van de mede» «plichtigheid of hulp van de regeering. De Parijsche bladen bevatten een telegram uit Boekarest, méldende, dat de Roemeensche regeering vanwege een con» pentratie van sowjettroepen bij de Pool* sche grens een gedeeltelijke mobilisatie,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1