Zierikzeesche Nieuwsbode l. ZEELAND' ROOMBOTER. Backiri' PUROL Woensdag 19 Mei 1926. zierikzeesche courant. RWATTA^ <fcg ISJWA-REEP Hsrziiniiig dsr LQst van Inkwaitisfing Voor de Pinksterdagen Bij Ruwe. Schrale Huid SCHERPENISSE. Bemdinzai! Dansmoziek vin FBED. ROUS. Bakpoeder ABONNEMENTI Pry* por 3 R&MUkdds f 1,60, ft&ac* per poiS f 1,80. V*©r hot buitenland por Jmf f 10,—. AfsosiderUjko nummora 5 oent. Verachynt Maandag:, Wesnid*<? MI Vrydag ADVERTENTiÊN ▼as 1—e regel* 60 ota. 4 regels en daarboven 20 ota. pöir regel. Reclames 60 ota. p. regel. By eontraok belangrijke korting. 82ste JAABGANG. - No. 11390. Ic"ndl!'«r *p den d»« T™ ilr. A, J, DE LOOZE Jr. Ult(.-IMMl. H. J. SGSTEÜ ™r Peter c dan 6oed: DE BESTE Ier voorkoming van f 0,25 kosten der aan- m .hing, wordt aanzuivering van schoolgeld Jan. tot Mei 1926, zoomede van de belas ting op de honden 1926, door den Gemeente-Ontvanger van Zierikzee verzocht vóór 30 Met e. k. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiEMKZM, maken bekend, dat op beden is aangeplakt en gedurende 14 dagen, van den 17den t/m. den 31 Mei as. ter Gemeente secretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor bet verleen en van inkwar tiering en onderhoud aan krijgsvolk in aan merking komen, met aanduiding van de mate waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zjjner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar geacht wordt, daarin te kunnen voorzien. Inlichtingen omtrent het indienen van bezwaren tegen de lijst, zijn ter Gemeente Secretarie te bekomen. Zierikzbe, den 17 Mei 1926. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secrotaris. BI MM EN LAMP. WEELDEVERTERINGSBELASTING. De herziening van de Zegelwet (de z.g. Weeldebelasting) zal betrekking, hebtyen op de vertering in hotels, restaurants, ca fe's en pensions, doch vooral wat de laatste categorie aangaat, veel mildere bepalingen bevatten, dan het wetsont werp van e.v-minister Colijn. Nopens de a.s. weeldevérteringsbel'astingverneemt de Tel., dat de grondslag daarvan zal zijn belastingheffing bij de bron, dat wil dus zeggen, dat voorwerpen, die als weelde- zdken zullen worden beschouwd, en hier f te lande worden ingevoerd, bij de grens zullen worden belast. Weeldevoorwerpen, die hier te lande worden' vervaardigd, bij het verlaten van de fabriek. Dat de be lasting bij de bron zal worden geheven, is vooral van belang voor den nering doenden middenstand, omdat aldus het omslachtige zegelsplakken op de verkoop- nota's zal worden vermeden. HET VERDRAG jMET BELGIE. Naar het Ned. correspondentiebureau verneemt, hebben thans de onderhande lingen met de Belgische regeering naar aanleiding van het gesloten verdrag haar beslag gekregen en kan ook de onder- teekening van Tiet tractaat met Enge land en Frankrijk, waarin het vervallen van de collectieve traotaten van 1839 wordt vastgelegd, worden tegemoet ge zien. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben, wat de ge wone bronnen betreft, in April f 42,2 \mil- lioen opgeleverd, zijnde f 4,8 millioen m'eer dan verleden jaar, waarvan ruim1 f 2 millioen aan de stijging bij de in voerrechten te danken was. Sedert 1 Januari bedroeg hel accres ruim' f 14 millioen, waarvan bijkans f 8 millioen door vermeerdering van de invoerrechten. DE ORGANISATIE DER RIJKSPOLITIE. In het Mei-nummer van het „Tijd schrift der Ned. Maatsch. voor Nijv. en Handel" behandelt de centrale commissie voor bezuiniging de mogelijke bezuini gingen bij de Rijkspolitie. Het vraagstuk der politie-organisatie hier te lande is reeds van ouden datum. Bij den meer recenten aandrang uit bevoegde kringen wordt vrijwel algemeen de opvatting verkondigd, dat eene reorganisatie der Rijkspolitie niet alleen den dienst ten goe de zal komen, doch tevens de hieraan be stede kosten aanmerkelijk zal verminde ren. De commissie geeft dan een korte samenvatting en vermeldt de organisatie van de Maréchaussée en de Rijksveld- wacht. Deze beide corpsen, welke vrij wel los van elkaar ontstonden, hebben zich in gezonden ontwikkelkigsdrang meer en meer over dezelfde gebieden uit gestrekt en verschillen nu nog wel in organisatiewijze, doch niet belangrijk meer in werkwijze. Een volgend artikel zal aan de mogelijke oplossing der moeilijkheden zijn gewijd. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. De Inspecteur van het L'. O. in de Inspectie Goes, acht het in het belang van werkgevers en werknemers goed en noodig, de aandacht te vestigen op Art. 24 der Leerplichtwet 1920. Dit Art luidt als volgt: „Onverminderd de voorschriften der Arbeidswet 1919 is het verboden, tijdens den volgens de wet bepaalden leerplich tigen leeftijd diensten of arbeid te doen verrichten door een kind gedurende den ,tjjd, waarin onderwijs wordt gegeven aan de school, waarop het is ingeschreven, of gedurende dan voor het huisonder wijs van dat kind bestemden tijd". De verkoop van 't Em'mabloempje te Oosterland bracht f 22 op, te Nieu- werkerki f 38,30 en te Quwer klerk', f 20,60. Iemand, die kort geleden Spanje be zocht, bood ons aan, omtrent dit land, zoo weinig door toeristen van hieruit be zocht, eenige brieven te schrijven, welk aanbod wij hebben aanvaard, in de mee ning onzen lezers daarmee van dienst te zijn, om' hun kennis omtrent dit merk waardige land te vermeerderen. In eenige feuilletons wordt een be schrijving gegeven van Spanje, dat in onze vaderlandsche geschiedenis zoo'n grcote rol heeft gespeeld en welk rijk thans moeilijke tijden 'beleeft. Onder presidium van den burge meester vergaderden Dinsdagmiddag ten stadhuize alhier eenige dames en heerön, o. w. twee doktoren, ten einde ook hier een sub-commissie te vormen, met het doel gelden in te zamelen of andere giften in natura, om het kas tekort van het Ziekenhuis te Noordgouwe weg te werken. In het sub-comité werden benoemd tot voorzitter, de heer F. F. Wittermans, tot secretaresse mevr. Korte wegAvenarius en tot penningmeester de heer M. J. Kosten. Binnenkort wordt een nieuwe verga dering uitgeschreven, waarin dan de te nemen maatregelen voor de inzameling zullen worden besproken. Velen onzer eilandbewoners, die recht streeks, dan wel zijdelings, b.v. door be zoek aan familieleden, kennis maakten met het Ziekenhuis, weten, dat deze in richting op ons eiland een onmisbare in stelling is geworden, die aller sympathie verdient. Wanneer dan ook binnenkort een be roep wordt gedaan op de offervaardig heid van het publiek1 voor een instelling die we van nabij kennen, dan hopen we, dat Zierikzee niet achter zal blijven bij de inzameling. Het plan bestaat in den nazomer van dit jaar te Zierikzee een bazaar te hou den, waar de ingezamelde goederen zul len worden verkocht, terwijl tevens een verloting, die aan deze fancy fair ver bonden zal worden, de kas van het zie kenhuis mede zal helpen versterken. De Concertzaal-bioscoop brengt bij wijze van verrassing Zaterdag en Zondag een der nieuwste First National Films n.l. „Vlammende Jeugd", een romantisch beeld van den tegenwoordigen tijdgeest en van het hedendaagsche meisje. Eene eerste klasse film, met het gebruikelijke bijprogramma. Ter bespreking ontvingen wij van de Alg. Nederl. Ver. voor vreemdelin genverkeer te 's-Gravenhage een dubbele „folder" van de provincie Zeeland in de Éngelsche taal, ten einde het bezoek van Engelsche touristen aan onze mooie, maar toch nog te weinig bekende, provincie aan te moedigen. Deze handige en fraai uitgevoerde fol der, met medewerking en steun van de Stoomvaart-Mij. „Zeeland" en de Zeeuw- sche afdeelingen van de V.V.V. samen gesteld, bevat vele fraaie photo's van onze mooie provincie, eenige keurige re producties van bekende etsen van schoo- ne architectonische middeleeuwsche bouw werken, een kaart van Zeeland met de voornaamste tram- en busdiensten en - last not least een animeerende be schrijving voor den Engelschen tourist om hem hier te introduceeren. Uiteraard kan de tekst van een folder niet groot zijn, want de toerist gaat zich niet in een grondige studie verdiepen, wanneer hij voor zijn plezier een ander land bezoekt, maar met voldoening con- stateeren wij, dat ook getracht wordt den toerist althans iets bij te brengen van den eeuwigen strijd tegen de zee, die hier voortdurende paraatheid eiseht. NIEUWERKERK. Ter gelegenheid van het muziekconcours, dat alhier Maandag a,s. wordt gehouden, zal ook een lucht- 'bioscoop worden vertoond, waarvan de hoofdfilm is: „De boeren hebben 't over wonnen". Het is een Amerikaansche film-, waarin vliegmachines, auto's, cowboy's, boven en over de uitgestrekte vlakten van Noord-A'merika vliegen en waarin zich een liefdesgeschiedenis afspeelt op de rancho's in het Verre Westen. Indien het weer mede mag werken, zullen wel licht zeer velen kunnen genieten van deze openluehtfilmvertooning, welke meestal altijd een groote attractie vormt aan 't eind van een feest. SCHERPENISSE. Vrijdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank hare 13e aigem. vergadering. Van de 134 leden waren er 77 opgekomen en 14 volmachten, 't Was juist 10 jaar geleden, dat de Bank alhier was opgericht. De voorzitter, J. van de Velde, opende de vergadering en gaf een overzicht over de laatste 10 jaren, her innerde er aan wie van de' oprichters nog in het bestuur en raad van toezicht werk zaam waren, gaf een vergelijking van hetgeen door de Bank was verricht in de jaren 19141925 en wees er op, dat geen enkele schadepost was geleden en allen steeds aan hunne verplichtingen hadden Doe er wat Kloosterbalsem op is het gewone gezegde, als men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd, of geschramd. Dat verzacht, zuivert en geneest zonder litteekens. Overal per groote pot van 20 gram 50 cent 1 voldaan. Spr. dankte allen en speciaal de kassier, voor de aangename samen werking, waarop zijn ambt als voorzitter hem! door allen gemakkelijk is gemaakt. Als afgevaardigde naar de al gemeen e ver gadering werd gekozen de voorzitter of de kassier. De rentevoet als in 1925 kan gehandhaafd blijven, n.l. 5 o/o voor op name, 4 o/o voor inleg en 3 o/0 voor spaarders niet-leden. Dc ontv. bedroegen f 324,037,49, de uitg. f; 323345,45. Er be stonden 91 spaarders. 50 boekjes van rek.-couranthouders „n 10 voorschotbioek- jes. Aan spaargelden werd ontv. f 56011,13 en terugbetaald aan spaarders f 40109,38. Op 1 Jan. j.l. hadden de spaarders te 'goed f 110583,15. Aan rente en spaargel den werd betaald f 3790,27. Van leden rekening-couranthouders werd ontvangen f 87639,63; aan rente en .provisie f 5370,87. De schuld aan rekening-couranthouders bedroeg f 18877,42 en had te vorderen van hun f 110517,98. De verleende voor schotten waren in '1925 f 10085 en terug betaald f 4S30. De rente hiervoor was f 439,03 en de provisie f 14,10. In de loopende rek. werd uitgegleven f 88873,0,6, waarvan aan rente werd ontv. f 892,24. De diverse ontv. waren f 72,85 en de (uitg. f 274,12. Het tegoed bij, de centrale te Utrecht was op 1 Jan. '25 f 30,08 en op 1 Jan. '2(3 f 12593,2(5 en thans f 6024,80. Het reservefonds bedroeg f 3917,99. De winst over '25 ad f 558,71 werd daaraan toegevoegd en bedraagt thans f 4476,70. Bij acclamatie werden de 3 aftredende bestuursleden herkozen. 'Tot het nazien der rekening over 1926 werden gekozen de heeren Hartog en Oudesluijs. Op grond van het 10-jarig bestaan ontving (elk f 1 voor verteer. De beide zoons van den kassier gaven nog menig stukje op de piano ten beste, waardoor nog een .uurtje gezellig werd doorgebracht. en door de rechtbank te Maastricht ver oordeeld tot resp. 1 w. en 14 d. gev. str. G. verklaarde onschuldig te zijn en O., dat hij pas met zijn zweep geslagen had, toen hij jelf geslagen was en zich verdedigen moest. De adv.-generaal noemde het meer dan erg zooals de socialisten zijn behandeld. Daar de schutterijen onder den invloed van drank waren, was er voor zoo'n kloppartij slechts een geringe aanleiding noodig. Spr. ziet geen tegenstrijdigheid tusschen de verklaringen der getuigen decharge en de anderen. Hij concludeert dat de beklaagden schuldig zijn aan het ten laste gelegde, doch dat de opgelegde straf te gering is. Hij heeft zich geërgerd over de wijze, waarop de katholieken deze zaak hebben behandeld. (Men heeft gerammeld en met messen gestoken en van het gemeentebestuur van Brunssum! kan men geen betrekking krijgen, als men in deze zaak verklaringen zou doen. De adv.-gen. eischte tegen beide beklaag den elk 3 lm', gev.str. De president merkte op, dat de adv.-gen. te ver gegaan was door een blaam' te leggen op het gem.- besluur van Brunssum. De verdediger betoogt, dat men zich zeer goed in den persoon heeft kunnen vergissen. Hij is overtuigd dat het hof zich niet door verkiezingsgedoe zal laten 'beïnfluenceeren. Als men de politieke tint van het zaakje aflaat, blijft er niets van over dan eenvoudige mishandeling. Een geldboete acht pl. voldoende. De adv.-gen. merkt op dat hier recht wordt gedaan op de meest onpartijdige manier. Spr. zelf behoort tot geen partij en staat daardoor nog vrijer tegenover de zaak. Spr. houdt vol dat hier open bare geweldpleging heeft plaats gehad. Uitspraak 1 Juni. Bpeciaal unberolen een EVEN FIJN ALS ST.-ANNALAND. Door de kinderen van de openbare school is ten behoeve van de noodlijdende kinderen in Drente een som1 van f 27,125 bijeengebracht. THOLEN. De commies le kl. der be lastingen en accijnzen, A. v. d. Wiel al hier, is tegen 1 Juni a.s. verplaatst naar Rotterdam. EEN BELANGRIJKE SCHENKING. Tie Middelburg heeft de installatie plaats gehad van het bestuur der stich ting „Herstellingsoord Westhove" te Oost- kapelle, in het leven geroepen door wij len vrouwe W. J. de Bruijn, Douairière W. A. Graaf van Lijnden. De erflaatster heeft deze stichting bestemd voor de verpleging gedurende drie vier zomer maanden van tenminste 20 zwakke niet zieke kinderen van 6 tot 12-jari- gen leeftijd, van arme ouders, zonder onderscheid van godsdienstige gezindte, in Middelburg en Vlissingen woonachtig. Behalve 'met de buitenplaats „Westhove" heeft ziji de stichting gedoteerd met een kapitaal van f 150,000. I ir 1Wk van Handen en Gelaat Doos30-60-90ct, ONDERWIJS. Op een verzoek van de ouder commis sie der O.L. school te Eikerzee heeft de gemeenteraad besloten een assistent aan bovengenoemde éénmansschool le benoe men op een salaris van f 550, waarvan door belanghebbende ouders en het hoofd der school f 300 wordt bijgedragen. OOSTERLAND. In de Dinsdag j.l. ge houden gemeenteraadsvergadering is tot gemeente-ontvanger benoemd de heer J. M. de Waal te Bruinisse. VERKOOPINGEN, ENZ. NIEUWERKERK, 18 Mei. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden al hier voor de Erven van Mej. de Wed. A. Stoutjesdijk—Scherpenisse, publiek ver kocht: twee woonhuizen en erf in de Stekelstraat, samen voor f 1620. AANBESTEDINGEN. WAARHEEN mot de Pinkster- kermis 1926? NATUURLIJK NAAR mr Hotel „KNIJF"!! Voor hst oer®I ook d* mr BOVENZAAL GEOPEND Mooiste ZITJE tor pleatee. RECHTZAKEN HET VERKIEZINGSRELLETJE TE BRUNSUM. Voor het .gerechtshof te 's-Hertogen- bosch is voortgezet de zaak tegen A. G., gemeente-opzichter en H. O., slager te Brunssum, wegens mishandeling bij de verkiezingsrelletjes aldaar op 29 Juni '25, ELKERZEE. Uitslag van de aanbeste ding op 15 Mei j.l. door de landboiiwver. „Scharendijke" gehouden: chili, gemalen f 13,65; aannemer Centraal Bureau van h. Ned. Landb. comité; kopervitrioolli f 27,3!5; Zeeuwsche Voeder en Kunstmesthandel te Zzee; watervrije soda f 9,35: dezelfde. Alles per 100 k.g.; franco haven Scharen dijke. SÊEBENIEUm Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Mijdrecht, H. J. van Sehuppen te Groot-Ammers. Te Voort huizen, W. L. Mulder te Enter. Te Marken (toez.), cand. J. van Woerden te Loosduinen. Aangenomen: Naar Zuilen, P. C. de Groot te Vianen. Geref. Kerk. Beroepen: Te Lexmond, J. Dekker te Ambt-Vollenhove (A). Te Rozenburg, D. G. A. Brouwer te Paesens-iModdergat. Te Hilversum', C. van der Woude te Gorredijk. Te Bedum1, S. W. Bos te Dokkum. Te Overschild, cand. H. Wier sema te Zandeweer. Te Tholen, J. de Koning te Vries (Dr.). Te Emrnen, A. Wijngaarden te Baarland. Aangenomen: Naar IJmuiden, S. van Leeuwen te Franeker. Bedankt: Voor Zaandam, G. Laarman te Klundert. LUCHTVAART. AMUNDSEN'S POOLTOCHT GESLAAGD. Zooals de belangstellende lezer uit ons nummer van Woensdag heeft kunnen le zen, is Amundsen met het luchtschip de „Norge I'-' te Teller in Alaska aangekomen na een tocht van 71 uur. Dinsdag der vorige week is het lucht schip te Koningsbaai op Spitsbergen op- geslegen en bereikte Woensdagmorgen half drie de Noordpool, waar vlaggen op het ijs werden geworpen Na in de lucht een kring beschreven te hebben, koerste het luchtschip naar Point Barrow in Alaska. De laatste witte plekken op de kaart naar Oetkers Recept g«baKkcn a DrOeH<er's een voor direct gebruik gereed Gistpoeder Bacldn vervangt de glat. Met Baekin rijst het deeg onder hel bakken Benoodlgdheden *- 500 gram meel f 0.18 250 gr. boter f (X60, ofjnarg. 0.35 200 gram sulket.0.10 4 eieren0.24 I pakje Backln0.07 1 citToen0,05 liter melk.0.02 1 theelepel zout B.reldiag: Men roert de bote* tot room, voegt hletaatl suiker en eieren toe en ten slotte roert men bet zout cn de bloem, waardoor men eerst de Backln vermengd heeft, er door, onder toevoeging van een weinig melk. Ten slotte tóengt men de geraspte citroen» schil en het sap van den citroen er door en doet dit mengsel in een met boter Inge» smeerden vorm en wordt dit bij een matige hitte Vi uur in den oven gebakken.' Men lette vooral op Backln van Dr. Oetker. en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann 6. Co., A'dam, vermeld -"~ Waar niet verkrijgbaar wende men SS direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een grativreceptenboekje toezenden. van het 'Noordelijk halfrond zullen na dezen merkwaardigen tocht wel spoedig verdwijnen. Het ijs, dat eeuwenlang het doorzettingsvermogen van stoutmoedige Poolreizigers brak, dat de pogingen van Barendz om den zeeweg „om den Noord naar Indië" verijdelde, de Cerberus :die de Noordpool bewaakte en slechts een maal, in 1909, door den Amerikaan PeaTy werd verrast, heeft zich gewonnen moe ten geven aan Amundsen's poolschip. Waar een vorig geslacht nauwelijks van kon droom en, is thans bewaarheid en is 'de Noordpool overgevlogen dopr een drietal kloeke mannen, Amundsen, Ellsworth en Nobile, welke het poolschip construeerde, wier onverpoosd streven glansrijk is bekroond MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten .eoot. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten. 90 ot. Maag-Tabletten 75 ot. Bij Apoth. en Drogliten. VERLANGEN. Geef ons water om' te drinken, i Water zonder t. b. c„ Voor de mensehen en de dieren. t Ga met de vooruitgang mee. Geef ons electrische leiding Voor het licht en voor de kracht, Overboord met de bezwaren! Schouwen heeft zoo lang gewacht. Geef ons gas, dat goed wil branden; Tegen prijzen, niet te duur, Dat in kachels en in stellen Ook daar geeft een krachtig vuur. Geef ons gauw nieuwe riolen, Waar steeds water binnen 'komt, Dat, als 't noodig is, bij branden, Men niet te vergeefs er pompt. Geef ons goed gelegde straten Met een dek van kleinen steen, Opdat niemand meer bezwaair heeft, Onf te gaan er overheen. Geef ons betere verbinding Met het ov'rig deel van staat, Dat wij ook eens ondervinden, Hoe men met een spoortrein gaat. Geef ons lagere belasting, Een die mejer naar draagkracht ia, Vergelijk ze met het Haagje, i Dan is d'onze lang niet imis. Geef ons nog meer zegeningen, 1 Geef ons leden in dea raad, Die geen tijd willen verspillen, Met een nutteloos gepraat. J. TIN HEINDE EN'ym7 Mehmed VI, de laatste sultan van Turkije, is te San Re-mo- (Italië) aan een beroerte overleden. De overleden sultan was de 37ste vorst uit het geslacht Os man, welke leden in 1924 voor goed uit Turkije werden verbannen. De volksstemming in Duitschland over het initiatief-ontwerp tot verbeurd verklaring der vermogens van de gewe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1