Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL FEUILLETON. behoorende bQ de TM VrUd»g 11 Mol 1926, «o. 11888 Hnlzen met eigennamen te Zierlkzee. ii In wijk D vonden wij de volgende hui zen met eigennamen: boven het Karsteil het blijkens 'de jaarankers in 1743 ge bouwde huis, 'dat destijds koetshuis was en ook vóór de herbouwing den naam droeg van „de Drogerij", nu No. 297; No. 347, hoek St.-Domusstraat en Korte St.-Janstraat (H. Padmos) „het Paradijs"; Appelmarkt 362 v (voormalige sigarenfa briek) „het Swaert"; aldaar 365 (I. Hage) „de vergulde Rinck"; aldaar (J. H.'Heim- bach) 368 „Jaffa"; aldaar 370 (Gebr. Thien); „het Corenhuijs", vermoedelijk naar de oudtijds in die buurt gehouden Duivelandache korenmarkt; Oude Haven 373 (Tnej. Hildenbrand) „de Twaalf Apos telen"; aldaar 376 (jA. E. Holty) „de groote Roeibaarse", terwijl het in de Sint- Domusstraat staande pakhuis, ;ten Westen van de pad naar 376, geheeten werd „de kleyne Roeibaarse"; aldaar 380 ('C. van Westen) „in het Azijnvat"; aldaar, Wes telijk' deel van 381, „de halve Mane"; aldaar 382 „de Moriaen"; Oostzijde Visch- alop 394' (eertijds werkplaats W. Reijn- houdt) „het Schaep' met zijn jongen"; Oude Haven, hoek Vischslop, Westelijk deel van 404 (A. C. Anker) „de drie Teemsten" (zeven of ziften); Oude Ha ven 410 Klimmerboom) „in den Een hoorn"; aldaar, Westelijk' deel van 438 (lA. Jongmans) „de 'gulden Swaen"; Kraanplein 470 ('C. Koopman) „de drie Coningen"; Oude Haven 476 (iLeviticus) „de Pinas"; aldaar 493 (iH. Goettsch) „het Paert in de Wiege'*; aldaar 498, met de jaarankers 1588 (jMr. S. R. Bakker) „de drie Granaten" (granaatappels); op, den Visschersdijk' drie niet nader aangeduide huizen, welke blijkbaar naast elkaar ston den en in de 16e eeuw de namen droe gen: „de Hemel", „het Vagevuur" en „de Hel". Tusschen het vroeger opgegevene kan nog ingevoegd worden het pakhuis in de Meelstraat B 59, „de Corenmate" en in de Poststraat het woonhuis C 93 (J. Hoogenbooim) dat al in het begin der 16e eeuw tot het begin der 19e eeuw „de Zoutkeet" heette, en het Jiuis op den hoek der Hoofdpoortstraat 605* (J. Verstelle) „de Kolve". Gebouwen, waarin herbergen gevestigd waren, wisselden wel eens van naam. Wat nu het „Hötel Smalheer" is, C 288, heette tevoren „het Goessche Veerhuis" en nog vroeger „de Hollandsche Tuijn". De niet meer als jzöodanig gebruikte maar in een sigarenwinkel veranderde herberg op den hoek' van den Dam, B 357 (vJ. Krijger)'heette laatstelijk! „de Goede Ver- wagting", vroeger „de Admiraal Zout man" en nog vroeger „de drie Morianen". Gelijk opgegeven is, was Üe 17e eeuwsche naam „Antwerpen". Eene herberg op den Visscheflsdijk heette „de Zierikzeesche Vis- scherij"; eene soortgelijke gelegenheid in het Hoeltje „het Truweeltje", laatst be woond door K. Holm, maar sedert ge sloopt. In het Paardenstraatje, toen A 369, vond 'men de herberg „de Kievit", waarnaar dit straatje wel eens het Kie vitstraatje werd genoemd. Het huis waar de tol geheven werd, A 515, en waar ook getapt werd, stond bekend als „de laatste Stuiver". Het gebouw op den hoek van de Meelstraat en het Paternoster straatje (P. Verbost), waarin tot vóór enkele jaren een bekende herberg was, stond, sedert eene eeuw bij de bezoekers het best bekend bij het wijknommer B 69. Men zfei dan vroeger ook wel: ik zal je ontmoeten in B 69. Ofschoon het zeker is, Üat voor en na nog wel enkele eigennamen van hui zen gevonden zullen worden, was het toch wenschelijk het nu bekende even aan 1 te stippen. f Van de oudtijds zoo talrijke gevelstee- nen, die een naam aan het huis gaven, kennen wij er nu maar een drietal meer en de daarnaar genoemde woningen zijn vermeld. Maar omdat deze zoo gering in aantal zijn, kunnen wij niet nalaten deze drie huizen „de Witte Swaen", „in het Azijnvat" en „den Eenhoorn" hier nog een weinig uitvoeriger te be spreken. Den steen in Üen gevel van A 335, die geen naam aan dat hu's verleend heeft, laten wij hier onbesproken. Ten Oosten van het in 1643 door over welving ontstane Vrijpoortje werd n.l. in 1658 de fraaie gevel gebouwd, dien we daar nog aan het huis A 328 (C. J. Verton) kennen. Bewoner en bouwheer was destijds Pieter Remeeusse, een Vlis- singer van geboorte, die 1 Mei 1637 hier poorter werd en door den Raad tot wijn steker werd geadmitteerd. Hij huwde in 1642 met Levina Mogge, weduwe van Jan Swaen. die ook wijnsteker geweest was. Hetzij door dit huwelijk, hetzij door goede zaken, was Remeeusse In genoemd jaar 1/658 in staat aan zijn huis een groote Verbouwing te doen plaats hebben en er den fraaien en kostbaren gevel aan te brengen. En het was ongetwijfeld ter her innering aan den eersten man zijner vrouw, Jan Swaen, dat de gevelsteen tus schen „Anno" en „1658T een gebeeld houwde zwaan te midden van riet en zoogenaamde stalkaarsen draagt, waaron der het opschrift „De Witte Swaen" te lezen staat. Remeeusse overleed om streeks 1681, maar nog tot tegen het mid den der 18e eeuw bleven wijnkoopers in het huis gevestigd. Zooals we den ge- vel kennen, weten wij, dat hij in drie groote trappeneindigt met een gebogen fronton, waarop een sierpot als bekro ning van den top is aangebracht. Langs de trappen zijn zandsteenen vleugelstuk ken aangebracht met dolfijnen en festoe nen. In de penanten zijn pilasters uitge- metseld met zandsteenen Jonische kapi- teelen en basementen, waaronder op de hoeken blanke schilden en in het midden de genoemde gevelsteen zijn aangebracht. De borstweringen onder de raamkozijnen zijn versierd met cartouches met het vermelde jaartal 1658, op de tweede ver dieping met schelpenfestoenen en in den top een oeil de boeuf en een guirlande. De verdiepingen zijn ddbx geprofileerde waterlijsten gescheiden en op de eerste Verdieping zijn kopjes als sluitsteenen geplaatst in de rechte strekken boven de raamkozijnen. Deze fraaie gevel is nog ge heel gaaf; alleen ;'s in 1910 de onderpui gemoderniseerd ter vervanging van een eveneens 19e eeuwsche winkelpui. Aan de Zuidzijde van het Havenplein, in den gevel van het hms D 380 (C van Westen) is een gevelsteen ingemetseld, ver toon ende een vat en daaronder het inschrift: „Int Azijnvat"; voorts twee stee- nen met „Anno" en „1641". Omstreeks de helft der 17e eeuw woon de hier namelijk de Doopsgezinde Adri- aan Jansz. Asijnman, een azijinfabrikant, die dezen gevel heeft laten opmaken. Hij bezat nog een oliemolen in de Ver- borne buurt en verkocht in Maart 1063 dit huis en den molen aan zijn zoon Cor nelia Adriaanse voor f 7650. Gedurende bijna de geheele 18e eeuw is in dit huis een wijnkooperszaak geves tigd geweest. Het andere huis met een gevelsteen is ook gelegen aan de Zuidzijde der Oude Haven, n.l. D 410 (S. Klimmerboom). Op den steen staat een eenhoorn en daar onder „het inschrift: „In d'brouwerij in de eenhore"; voorts twee steenen met „Anno" en „1639". Dit perceel behoorde in de eerste helft der 17e eeuw aan den bierbrouwer Cor nell's Jan Eijnoutsse, wiens kinderen zich j van der Schatte noemden en van wien j het Zierikzeesche regentengeslacht van j dien naaim is afgestamd. Hij was eerst brouwer in de Nieuwe Boogerdstraat, waar later de garamcinefalbriek stond, welke brouwerij oorspronkelijk op de gronden van het uitgestrekte bezit van het Jacobijnen- of Predikheerenklooster gelegen was. In 1607 ,had Cornelis Jan Eijnoutsse die brouwerij' met vijver enz. van de stad gekocht voor f 1400, maar in 1639 bouwde hij het huis op de Oude haven met de beschreven gevelsteenen. Hij overleed hoogbejaard omstreeks 1653, waarna dit huis in andere handen kwam, maar zijn zoon Thomas v'an der Schatte het bierbrouwersbedrijf' voortzette in het in 1656 gestichte nieuwe gebouw in de Nieuwe Boogerdstraat, waarvan de nog bewaarde gevelsteen een springend hert vertoont. Achter het gebouw D 410 en het huis D 411 'bevindt zich een kolossale regenbak, voor het vroe gere bierbrouwersbedrijf benoodigd. Men bereikte die brouwerij door de nog be staande poort (nu ingang kantoor nota- ria H. J. van Nouhuijs), welke tot voor omstreeks een zeventig jaren aan het huis D 410 behoorde, maar toen overgedragen i-t aan den eigenaar van D 411. PREDIKBEURTEN Zondag 16 Mei. Kerkw«rva. 3 urê d«. Mortier (Doopsbed.) Sorooikerke. 10.30 ure, de Mortier. Barffb. 10.30 ure, Gemeensok. diesat, da. Boogaard in -de conaiatorie. ttajaesss. Geen dienst. NoordwelU. 8 ure, ds. r. Binabergen. Haamstede. 10.30 ure, ds. r. Binabergen. Geref. Kerk. 10.80 en 3 ure, ds. T. J. v. d. Ende van Kamperland. Qud-Qeref. Kerk. 10.30 en 8 ure. Leeakerk. Ellterseo. 10.30 ure, da. Nielemaa. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. v. Tol. Brouwershaven. 10.30 ure dr. Proost. Geref. Cork. 10 80, ds. Hoek van Zonnemaire en 3 ure, Leeakerk. Zonnemaire. 10.80 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 10.80, Leeakerk en 3 ure, da. Hoek. Ncordgonwet 10.80 ure, ds. r. Griethuysen. Drotssfcor. 10.30 ure, da. r. d. Griend. Obverkerk. 8 ure, da. Waardenburg van Bruiniase. Nlenwerkerk. 10.30 en 3 ore, da. r. d. Linden. Geref. Kerk. 9.80, 2 en 5.30 ure, Leesdienat. Geref. Gem. 9, 2 en 5 ure, Leeadienst. Ooeterlend. 10.30 en 3 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, da. Bremmer (H Av.) en 2 ure, idem (Nabetr.) Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 nre, Leesdienat. B1r|«nsland. 10.30 ure, ds. de Roode. Brataieee. 9.30, da. Waardenburg en 2 ure, de heer de Jong van Boskoop. Geref. Kerk. 10, Leeakerk en 6.80 ure, da. Brommer. Geref. Gem. 9.80, 2 en 6 ure, da. Vreugdenhil. Oud- Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeakerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Theol -cand. H. Holtrop van Zandvoort. i St.-PfUpfllnnS. 2.80 ure, da. Van Doom. i Oud-Gerei. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Boene. jf Tbolen. 10, da. Oskam en 2 30 ure, ds. Datema. Geref. Kerk. 10 en 2.80 ure, Lees- kerk. Ge^ef Oei10, da. Vreugdenhil (Bev. i lidm2.30 idem (Doopsbed.) en 6.30 ure, idem. I St.-Ka*irtenadtjk. 10.30, ds. Los (Bed, H. Av.) en 8 ure, Leeakerk. Oud-Geref. Gem, 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. l Oud-Vossenseer. 10.30 ds. Datema en ure, Leesdienat. Geref. Kerk. 10.80, 3 eu 6.80 s ure, Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 10.30, 3 en en 7 ure, Leeadienst. Peertvllet. 10.30 en 3 ure ds. Verschoor* Geref. Kerk. 10.30 en 3, ds. Bouma; 7 ure» Leeskerk. f.ebsrpaalsaa. 10 80, Leeskerk en 3 ure, ds. Los. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, de heer Romijn van Oosterland SteYoalaee. 10.30 en 3 ure, ds. Moerman Oad-Geref. Kerk. 10.30,3 en 6.30ure, Leeskerk. St.-Aanalasd. 10.30, Leeskerk en 9 ure, da. Oskam. Gerof. Kerk. 10.80, 3 en 6 ure, Leeskerk. INGEZONDEN STUKKEN, (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Mijnheer de Redacteur, Daar imien olpj vele (plaatsen van ons eiland bezig is met een lijst, verloting, bazaar voor het ziekenhuis te Noord- gouwe, moet mij toch iets van 'thart. Het ziekenhuis moet in stand gehouden worden Mooir geldelijken steun. Wat is het niet vooruit gegaan in al die jaren? Het voorziet in een ware behoefte op )ons eiland. Maar in plaats dat wij voor uitgaan, 'krabbelen' wij achteruit, daar ik jhqorde, dat er een nieuwe dokter be- (noemd is en dokter Huese naar, Goes gaat. Hij zóu echter 1 maal per week te Noordgouwe komen opereerem. Dit, zóu men zoo zeggen, gaat wel. Maar niettegenstaande de groote bekwaamheid van dr. Heuse, kan hij toch geen twee heeren dienen. En, kan een plotseling ge val niet wachten, wat dan? Wie is dan de lijdende partij Neen, geacht bestuur, dit is voor het ziekenhuis en de men- schen geen vooruitgang."Het Zal een trek ken zijn naar de steden, waar wij iede- ren dag geholpen kunnen worden, bui ten andere, die misschien de dupe wor den, omdat er niet direct ingegrepen kan worden. Met dank' voor de plaatsing, N. M-. de Red. - Verzoeke beleefd plaatsing van onder staande opmerkingen op het schrijven van mijnheer Jover de vacatures te J Renesse. 's Is Jammer, dat die mijnheer j zijn naam den vol'ke niet 'bekend maakt. r Misschien wordt hij dan wel benoemd als adviseur der Taadsleden en 't college van B. en W. Dan kunnen die voor mario netten spelen. Neen mijnheer Juw be toog is te doorzichtig. Er schuilt een addertje onder het gras. Een feit is het, dat het college van B. en W. en raad volgens hun eed of' belofte de belan gen van de ingezetenen steeds vooroogen hebb'en, ook die van mijnheer JEn wat den financieelen kant dezer zaak betreft, kan mijnheer Jook gerust zijn. Er zouden dan alleen gehuwde sollicitanten kunnen worden gevraagd. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte. Renesse, 12 Mei 1926. j EEN RAADSLID. BURGERLIJKE STANDEN, Indrukken ran een reis door Spanje. ii. [Men behoeft slechts te denken aan Ali cante, aan Murcia, aan Cartagena, het welk zijn afkomst en zijn naam ver raadt, aan Malaga en tal van andere plaatsen om al de verrukkelijkheid van het echte zuidelijke Zuiden over zich te voelen. Tot het Spaansche Zuiden be hoort ook het zoo beroemde Cordova; het niet minder beroemde Sevilla; het bekende Xerez, waarvan de in alle lan den beroemde wijn komt, en tenslotte Cadiz reeds ten tijde der Phoeniciërs be kend, nog i mmer een haven van groote ibeteekenis. Aragon, dat bijna op het zelfde oogenblik, dat de Reconqu'sla be kroond werd met de herovering van Gre nada, zich met Castiljë vereenigde, en de Spaansche landen tot één groot mach tig rijk maakte, is wel heel anders. Het hooggelegen Arragon is verlaten, een zaam; zelfs het bassin van Saragossa is niet bebouwd. Maar komt men in Cata- lonië, met uitzondering van de provincie Lerida, dan ziet men een welvaart, die in het overig Spanje onbekend is. De Catalaansche landbouwer, wiens arbeids kracht en energie die der noordelijke volken nabij komt, heeft van de berg- atroomen het best denkbare voordeel we ten te trekken. Vandaar dan ook', dat Barcelona een groote, mooie havenstad is met eene bevolking even groot als die van Rotterdam, en dat de steden in het Catalaansche land vele zijn. Wij, die ver van Spanje afzitten, zien in Catalonië slechts een gebied, dat voortdurend" op afscheiding van Spanje uit is; wij zien in de Cataloniërs voornamelijk ontevre denen en opstandelingen, maar hebben zij dan zoo heelemaal ongelijk als zij zich met het regime van het overig Spanje niet volkomen kunnen vereenigen? Want, tengevolge van de geografsjhe en klimatologische omstandigheden, is 't grootste deel van Spanje er slecht aan toe. De reiziger, die gedacht heeft het zonnige Zuiden binnen te gaan, wordt op zijn reis reeds van Irun, het Spaan- sehe grensstation, naar Madrid, getrof fen door de eentonigheid der schijnbaar eindelooze hoogvlakten, die aan de step pen uit Hongarije doen denken. Bos- achen .komen in Spanje zelden voor, maar zelfs boomen vindt men er niet of wei nig; de Spaansche landbouwer heeft er bezwaren tegen, omdat z.i. boomen scha delijke vogels medebrengen, en de her ders der vele kudden gebruiken ze bij voorkeur als brandhout. De landbouw, waarvan Spanje eigenlijk zou moeten le ven, is er maar slecht ontwikkeld. Niet meer dan hoogstens i/4 der bevolking van de totaal 20 millioen zielen, houdt zich met den landbouw bezig. Spanje is dun bevolkt, wat intusschen niet weg neemt., dat jaarlijks de emigratie nog vrij groot ia, en dat zich, droevig genoeg, onder do emigranten vooral landbouwers bevinden. Nu is er natuurlijk verschil tusschen het eene deel van het land en het andere; de Spaansche wijnen hebben niet voor niets zekere bekendheid. Er zijn gedeelten, vooral in het meer zui delijk klimaat gelegen, die uitstekende landbouwvooTtbrengselen toonen, maar 't overheeraChend beeld van het Spaansche landschap is dit niet. Vroeger behoorde de veeteelt tot wat men Spaansche specialiteit zou kunnen noemen. De Andalusische paarden zijn nog genoeg bekend door hun vurigheid; Over de maand April. BURGH. Gehuwd: 21, Daniël Cornelia Dijkman, 23 j., (van Wissekerke) en Lena Adriana Fondse, 21 j. HAAMSTEDE. Geboren: 11, Lena Wil- helmina, d. van Gerard van Strien en Cornelia van Nieuwenhuize; 23, Pieter Daniël, z. van Johannis Stoel en Tona Barense. ELLEMEET. Geboren: 18, Levina Neel- tje, d. van Levinus de Jonge en Wilhel- ir.ina Geluk; 23, Marinus Pieter, z. van Cornelia Marinus Moelker en Jannetje Corn. Linders; 27, Lena, d. van Willem den Boer en Jaeomina Legemaate. Gehuwd: 2, Job den Boer, 21 j. jm., en Adriana van der Werf, 27 j. jd.; 23, Leendert Daniël Stoel, 30 j. jm., en Jan na Marina Geuse, 22 j. jd. j BROUWERSHAVEN. Geboren: 5, Catha rine Jozina, d, van Izaak Abraham Cats- man en Anna Schut; 27. Lena, d. van Jan van de Velde en Lena v. d. Bos. NOORDGOUWE. Geboren: 8, Cornelia, d. van P. A. van Leeuwen en T. Bil. Overleden: 4, Jannetje Maria van de Graaf, 27 jT, echtg. v1. Martinus Kwaak. OOSTERLAND. Geboren: 2, Marina, d. van A. v. d. Berge en E. Visbeen West- hoeve; 7, Helena Thona, d. v. J. A. de i Rijke en P. C. J. ten Haaf. Gehuwd: 30, C. W. Boot, 32 j., (Van Bruiniase) en C. V. d. Weele, 34 j. f g Overleden: 9, Adriaan, 1 jaar, z. van A. V. Dijke en J. v. d. Zande. RRUINISSE. Geboren: 16. Jacobus, z. van H. Jumelet en E. J. van Popering. Overleden,: 3. Levenloos aangegeven Ik'ind van P. Platschorcre en A. van As (beiden van Rotterdam)5. Levenloop aan gegeven kind van M. D. Bal en J. A'. Verwijs; 4. Lambertus van Üe Velde, 52 j., echtgen. van J. M- Nederhand; 16. tyfaatje Ketting, 83 j., weduwe van A. J. Geluk; 25. Margarieta Apolonia Quist, 88 j„ echtgen. van Joh.s IJzelenberg. ST.-ANNALAND. Geboren: Ada Johan-* n/a, d. van M. J. den Haam en S- van den Boogaart; Adriaan, Z. van W. Fase en T. L. Snoep; Heindrik, z. van J. Keur en C. de Witte; Cornelia Jacoba, d. van A. Schenpenisse en P. Scherpenise; Martina, d. van [M. Smits en M1- C- van Hof; Johannis Jacob, z. van A. M. van der IWerf en N. D. Westdoip; Jans, d. van C. Goedegebuure en D. W. van den Boo gaart. i Gehuwd: W. den Haan, 30 j., j.m- en P. Stols, 26 j„ j.d.; C. J- Scheermeijer, 21 j., j.m. en E. Heijboer, 21 j., j.d.; J. Gunst, 24 j., j.m. en J. Buiijs, 24 j., j.d1., van Tholen; A. M. van Bendegom, 30 j„ j.m. en L. J. Goedegebuure, 27 j., j.d. Overleden: Jacobus, 6 m., Z. van M. Rijnberg en H. M. Capelle; Cornelia Ja coba, 1 g., d. van J. Hage en C, Prinse. ST.-PHILIFSLAND. Geboren: Cornelis Johannis, z. van J. Neele en W. Wage- maker; Hendrik, z. van J. Walpot éh J. C. Hooglander. Levenloos aangegeven: Een z. van M. Neele en S. Verhage. Overleden: Aarnoud van den Bos, 64 j., echtg. van J. P. Stoutjesdijk. STAVENISSE. Geb.: 22, Jacobus Jan, z. van Jac. J. den Braber en Chriaje J. Moerland. Gehuwd: 1, Leendert Neele, 24 j. jm., en Catharina H. Goedegebuure, 19 j. jd. ST.iMAARTENSDIJK. Geboren: Mache- lina Maria, d. van J. van den Hoek en W. Stouten; Neeltje 'Maria, d. van H. Hendrikse en |M- den Haan; Sara Eliza beth Christina, d. van P. V. van Splunter en van C. J. Dieleman; Maria Elizabeth, d. van M. J. Neele (van Stavenisse) en C. Walchenbach; Eliza, z. van N. d» Viet en W. Anthonisse. Gehuwd: J. van Gorsel, 52 j., jm1., en J. J. Krijgsman, 54 j., wed. Overleden: A. A. Bolier, 88 j., wed. Van L. van Pagee; J. Brand, 61 j., wedn. Van J. de Jager; C. J. Snoeck, 75 j., echtgenoote van P. Manneke; M. Bazen, 69 j., wedn. van W. J. ScherpenisseD. Van Gorsel, 61 j., echtgenoot van E. J. van den Berge. SCHERPENISSE. Geboren: 4, 'Marinus Hubrecht, z. van Anthony Moeliker en Lydia Johanna van der Werf; 7, Pieter Jacob, z. van Dirk Cornelia Schot en Catharina Geertruida Anna Geuze; 17, Elizabeth Cornelia, d. van Johannis Nico- laas Oudesluijs en Lena Jannetje Poot. Overleden: 27, David Rijstenbil, 59 j., (ongehuwd). Gehuwd: 1, Jacobus Marinus Wester weel, 27 j., (van St.-Maartensdijk) en Jozina Quaalc, 25 j.; 1, Jan Verkerk^, 26 j., en Apolonia Bolier, 22 j. t Over de maanden Maairt en April, DREISCHOR. Geboren: 19, Jan, z. Van C. D. van der Linde en A. J. van Felius; 22, Abraham, z. van W. Bal en A. van Oeveren; 25, Elizabeth Janna, d. van A. Adriaanss en J. S. Wagemaker. Gehuwd: 30, Jan van Almkerk, 25 j., jim., en Krina Geertruida van der Linde, 22 j. jd.; 30, Bouke Jonker, 39 jk ftnv., f en Janna vein der Linde, 26 j. jd. Overleden: 12 Maart,Adriaan de Bil, 4 nr., z. van A. de Bil en A. M. Nuijens; 26, Kaatje Roggeband, 1 jaar, d. Van KL Roggeband en C. Van der Werf; 29, Cornelia KnuÜat, 8 m., d. Van J. Knuist en W. de Bil. het aantal is echter niet groot. De var kens komen vooral uit Estremadura en Leon. Natuurlijk hebben in Spanje, 'waar het voedsel voor de dieren, tengevolge veelal van den rotsachtigen bodem, wei nig en mager is, die viervoeters voor keur, welke zich met bescheiden maal tijden tevreden stellen. Vandaar, dat muilezels en ezels kostbaar, maar tege lijk zeldzaam zijn. Men herinnert zich den roep, die er van de Spaansche scha pen, de Merinos eenmaal uitging. Zij brachten den winter in de dalen van de Ebro, in Andalusië en elders door; die kudden, soms uit 10,000 en meer schapen samengesteld, 'gingen tijdig in het voorjaaar naar een beter klimaat Zij doorkru'sten Spanje van het Noor den naar het Zuiden, van het Oosten naar het Westen, en zorgvuldig on derhouden paden van soms wel 80 M. breedte, behoorlijk van gras voorzien, waren daartoe aangelegd en werden met groote zorg ontzien. Totdat in 1837 het voorrecht der Mesta van de groote adel lijke familiën en kerkelijke gezindten, ter- wüle van het algemeen verkeeT werd afgeschaft, tengevolge waarvan echter ook de schapenteelt aanmerkelijk is ach teruitgegaan. De spoorwegen hébben wel gedeeltelijk het aldus ontstaan probleem opgelost, maar de natuur gaat nu een maal boven elke leer! Het mijnwezen zou in Spanje ontwik keld kunnen zijn, ware het slechts, dat de aanleg der Spaansche bevolking een andere was. Vanaf de oudheid is bekend, dat geen land wellicht zulke schatten in den bodem bergt als Spanje, en Phoe niciërs, Grieken en Romeinen hebben er deze bodemschatten dan ook in ruiime mate geëxploiteerd. Gedurende de Mid deneeuwen, tengevolge van de Recon- guista, die van iederen Spanjaard slechts een soldaat maakte, stond de ontwikke ling van industrie en mijnwezen geheel stil; eerst in de laatste eeuwen is deze ter hand genomen, en voor een groot deel door vreemdelingen. Ijzer is er vooral in het Noorden; koper in de Sierra Morena en Lorca; zelfs behoojnt J de mijn ALmaden tot die, welke na de Vereenigde Staten tot de rijksten ter we reld worden gerekend. Welk een indus trie zou zich daar in Spanje niet kun nen ontwikkelen, beschikte men slechts over een voldoend aantal arbeiders; o< ver inwoners, die niet den handenarbeid schu wen als iets minderwaardigs; overblijfsel van die eeuwen van voortdurendeu strijd, die ten lange leste de Mooren hebben verdreven. Wellicht is voor een groet deel aan dezelfde oorzaak toe te schrij ven, dat de Spaansche handel weinig is ontwikkeld, gelijk cijfers van in- en uit voer aangeven. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat het geen on juist gezegde is om (e beweren, dat hij die niet produceert, ook niet koopen ken. De gemiddelde Spanjaard, is, on danks enkele groote fortuinen, die er in Spanje zijn, gelijk elders, arm; slechts in de meer warme streken heerscht wel vaart en weelde. De arme Spanj'aard kan niet veel koopen, zijn moeitevol be staan brengt mede, dat de ontwikkeling der spoorwegen lang niet in alle deelen van het schiereiland voldoende is, en dat omgekeerd, tengevolge van dit ge brek aan ontwikkeling der verkeerswe gen, groote gedeelten van Spanje als het ware besloten blijven in eigen behouds- zucht. Neen, Spanje is voor den reiziger een mooi, een aantrekkelijk land. Maar een gelukkig land is het in alle opzichten niet. Eeuwen echtereen heeft de strijd daar gewoed tegen de Mooren, waarin Spanje zich tot een militaire natie vorm de, die over een groot deel van de we reld kon gebieden. Toen kwam, gelijk gewoonlijk aan het toppunt der macht, het verval. Spanje is groot gebleven en zich groot blijven voelen, ondanks dat het in macht is achteruitgegaan. Vandaar een deel van de moeilijkheden, ja, de el lende zijner bevolking. Langs twee we gen kan men Spanje vanuit Europa be reiken, gesteld natuurlijk, dat men niet van een der talrijke verbindingen, die de mooie Spaansche havens hetzij1 aan den Atlantischen oceaan, hetzij aan de Mid- dellandsche Zee aandoen, gebruik maakt. Men gaat gewoonlijk vanuit Parijs met den grooten express, die bij Irun, een weinig ten Zuiden van de heerlijke bad plaats Biarritz, de grens overschjüijfdt en dan via San Sebastian, de vroegere resi dentie van geheel de Madridsche uit gaande wereld, Burgos en Valladolidl, veert naar Medina del Camvpo. Daar splitst de trein zich; het eene gedeelte gaat rechtstreeks naar Madrid; het an dere over Salamanca naar de Portugee- sche grens en naar Lissabon. Een reis, die op zich nog een half etmaal voegt bij het etmaal, dat men reeds vanuit Parijs in den trein doorbrengt. De an dere weg gaat, ook vanuit Parijs, over Toulouse, langs den Oostelijken kant van den keten der Pyreneeën; voert over een smalle strook laaggebergte, naar Barce lona, en vandaar, hetzij over Saragossa naar Madrid, hetzij Zuidelijk naar GTa- nada en Sevilla. Deze internationale treinverbindingen zijn goed, gelijk! ook in het algemeen de groote verbindingen in Spanje de vergelijking met andere lan den kunnen doorstaan. Men gevoelt zich echter min of meer ongelukkig, wanneer men met de kleine locale verbindingen te maken heeft. Dan is het wel heel typisch, maar niet altijd even vlug en gemakkelijk 1 (Wordt vervolgd^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5