Zierikzeesche ZEELAND's DOEM ROOMBOTER. EERSTE BLAD. DRANK WET. BUITENLAND. Bronchitis ABONWEIMEKiT per 3 saaandea f per post f 1,80. vesr hel VaiSenlwad pes' Jaar f AfaonderUJke summer* ocas. Verschijnt Maandag-. Waensds? to. Vrijdag Vrijdag 14 Mei 1926. «(«nonscm oowunt. 4DVERTENTIËN 1 s o ricetfcofi va» 1—1 resell #0 eta. vaa 4 regelz en daarboven 20 ots. pet regel. Reclames 60 ota. p. regel BJJ eontraot belangr^ke korting insondicg op den dag van alt* gaze vóór 11 ore. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZuniKBi, maken bekend, dat ter Gemeenfce- Seeretarie ter inzage zijn gelegd, tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar zjjn gesteld en aan het aanplakbord van bet Raadhuis zjjn aangeplakt, de opgaven, be doeld in artikel 31 der Drankwet (Staatsblad no. 235 van 1904). Zierikzeb, den 12 Mei 1926. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYE6TEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. VOLLE;M ELK-REEP Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN BctcrdanGoedMBl^^ EEN KONINKLIJKE BOODSCHAP. In verband met de beëindiging der algemeene staking in Engeland heeft Ko ning George de volgende boodschap! Open baar gemaakt: Aan mijn volk! De natie heeft zoo juist een periode van uiterste spanning beleefd. Vandaag werd medegedeeld, dat aan de algemeene staking een eind was ge maakt. Op een dergelijk oogenblik is het van het uiterste belang, heel mijn volk' te vergaderen om den moeilijken toestand te overzien, die nog blijft bestaan. Deze taak vereischt de samenwerking van alle bekwame en goedgezinde man nen in het land. Zelfs met zulk' een hulp zal dit moeilijk zijn, maar het zal niet onmogelijk zijn. Laat ons alle elementen van bitterheid vergeten, die de gebeurtenissen van de laatste dagen kunnen hebben geschapen en ons alleen herinneren, hoe standvastig "en hoe ordelijk het land is gebleven, hoe zwaar het ook' beproefd is, en onmiddel lijk1 de taak aanvatten van een Vrede te stichten, die duurzaam zal zijn omdat hij, het verleden vergetende, alleen naar de toekomst ziet met de hoop van een vereenigd volk1. BINNENLAND NA DEN WATERSNOOD. Naar het Huisgezin" uit betrouwbare bron verneemt, heeft het Rijk f 1.600.000 beschikbaar gesteld to't herstel en verster king* der dijken in Noord-Brabant en Gel derland. De (kruin van de dijken zal ge bracht worden op een hoogte van een halven meter boven den hoogsten water stand in Januari j.l. Op verzoek der wa terschappen zal de provincie voor de uitvoering zorg dragen. Dit bericht, zoo schrijft het „Hdb'l.", schijnt niet geheel juist. Genoemde som' zou de raming der kosten van dit werk zijn, waarvan de Staat 1/3 zou dragen. Uit Stad en Provlnole ZIERIKZEE. Heden (Vrijdagnacht) be gint de Zomertijd. We herinneren onzen lezers er nog eens aan hedenavond de klok een uur vooruit te zetten. Wanneer nu ook de Zomer komt, kan men van den Zomertijd genieten. De commies L. v. d. Vate is met in gang van 1 Juni verplaatst van Brouwers haven naar Tholen. Woensdagavond werd in de Con certzaal door de hier bestaande vereeni- ging ter bestrijding der t. b'. c. een gratis filmavond gegeven, die door zeer velen werd bijgewoond. De voorzitter der vereeniging, de hee'c C. de Looze, opende met een kort inlei dend woord deze bijeenkomst en gaf, na een wëlkom te hebben toegeroepen aan den heer Geesing, die een toelich tend woord zou spreken bij de film, en aan dr. Hoorweg. Deze laatste gaf eenige algemeene beschouwingen over de be strijding der t. b. c., herinnerde aan het oprichten van het consultatiebureau en de verkregen samenwerking tusschen wijkverpleging en t.b.c.-vereeniging al hier, waarop de heer Geesing de gelegen heid kreeg tot het vertoonen van de l.b. c.-fikn, getiteld: Achter de wolken schijnt de zon". Beter nog dan het gesproken woord, 9preekt de, dikwijls ten onrechte gesma de film1, die, zooals nu, in dienst gesteld ten bate van de algemeene volksgezond heid, zijn nuttig effect heeft opgeleverd. (Met groote aandacht :s deze uitmun tend in elkaar gezette propagandistische film', van begin tot het eind, door alle aanwezigen gevolgd. Een korte samen vatting van den inhoud laat zich niet in een klein bestek 'weergeven, maar we willen toch even den nadruk leggen op de tuaschen de filmbeelden vertoon de teksten, bedoeld als algemeene lessen in de gezondheidsleer, die nog maar al te vaak als „fratsen" door de „steilen'f in de nieuwere leer omtrent lucht, licht en reinheid, worden betiteld. Het in het tekstboekje afgedrukte versje, moge hier nogmaals plaats vinden. Reinheid op uw lichaam, voeten, handen, Reinheid van uw ooren, neus en tanden, Reinheid levert op den duur gewin, Reinheid zij de trots van uw gezin". Beter (clan een lezing heeft het film beeld ongetwijfeld Woensdagavond ge propageerd, „voorkomen is beter dan genezen". (Met deze film ook hier te vertoonen heeft-de t.b.c.-vereeniging een goed werk verricht. De voorzitter dezer vereeniging dankte op het einde der bijeenkomst allen, die tot het slagen van dezen avond hadden medegewerkt. In het bijzonder bracht spr. dank aan mevr. Doeleman—van der Valk, door wier tusschenkomst feitelijk deze filmvertooning is mogelijk gemaakt; aan den heer Geesing voor zijn duide lijke toelichting bij1 de filmbeelden en aan dr. Hoorweg voor zijn kort inlei dend woord. In de pauze werden door verscheidene jonge dames loten verkocht ten bate der Prov. Zeeuwsche Vereeni ging tot bestrijding der t. b. c'. Het Zie- rikzeesch Strijkorchest verdient voor de wijze, waarop zij dezen avond met mu ziek heeft opgeluisterd, een apart woord van dank, zeker namens alle aanwezi gen, want dit orchest, onder leiding van haar directeur, den heer van den Houten, schonk ook nu weer eenige oogenblikkën van muzikaal genot. Jammer voor de le den van het orchest, en de serieuze luis teraars, dat het niet wat stiller was! Onder leiding van den Directeur en enkele Leeraren der Rijks H. B. S. alhier, maakten een 70-tal leerlingen van deze onderwijsinrichting Donderdag een uit stapje naar Rotterdam. Bezocht werd het Museum Boymans, waar zoowel van de afdeeling oudere kunst, als van die voor moderne kunst eenige meesterstukken aandachtig wer den békeken. Eenige monumentale ge bouwen van tie stad Rotterdam werden uit architectonisch oogpunt in oogen- schouw genomen. In het restaurant van de Diergaarde werd in groote gezelligheid een warme maaltijd gebruikt, voor welks bereiding den pachter der buffetten alle eer toe- kömt. Na zich in groepjes te hebben verdeeld, bekeken de leerlingen vervolgens meer zelfstandig de 'uitheemschb dieren, de zoölogische afdeeling (koralen) en de plantenkassen. De soms zoo lange reis was heel ge zellig. De medewerking en de tegemoet komendheid van directie en personeel van de R. T. M. verdienen in dit verband een dankbare vermelding. In opgewekte stemming keerden de leerlingen huis waarts, beseffende, naar een leerling van 'klasse V in een vlot speechje op 't fcferron alhier bij het afscheid nemen deed uit komen, dat deze tocht den schoolband had versterkt. Onder groote belangstelling is Woensdag op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer M. de Vos, oud-ingenieur-verificateur van het kadas ter. Aan de geopende groeve voerde de heer Van Riessen, namens de Vereeniging van Hoofdambtenaren bij het Kadaster, het woord, die de groote gaven van den EVEN FIJN ALS heer De Vos gedacht, niet alleen als amb tenaar, maar ook als man van weten schap. De heer Zijlstra, inspecteur bij het 'kadaster aan het Departement van Finan ciën, sprak daarna nog een kort woord, waarin hij herinnerde aan de uitnemende eigenschappen van den overledene als leermeester en als mensch. Een familielid dankte voor de belangstelling. NIEUW ERKER K. Niettegenstaande de vele lijsten, die den laatsteii tijd den in gezetenen worden aangeboden op aller lei gebied, mocht de burgermeester erin slagen een dames-comité te vormen voor delging van den schuldenlast van het Ziekenhuis „Schouwen en Duiveland", welke poging met succes is bekroond geworden. De verschillende dames brach ten voor genoemd doel een bedrag van f '368 bijeen, benevens een 11-tal toezeg gingen van geschenken voor de fe or- ganiseeren verloting. THOLEN. Vergadering van den gemeen teraad, gehouden op Woensdag 12 Mei j.l. Voorzitter mr. A. J. van der Hoeven. Aanwezig 10 leden. Afwezig met ken nisgeving weth. Goossen. De voorzitter stelt voor de agenda volgens volgorde te behandelen. De heer Goedegebure dient een motie in, hieraan aan toe te voegen, om zoodanige maatregelen te nemen, de oude van de Veld©, indien hij uit zijn gemeentehuisje moet, een an dere woning te bezorgen voor denzelfden huurprijs van f 0,75. Hij voegt hieraan toe, dat deze menschen, ofschoon behoeftig, toch niet bij de bedeeling aankloppen, en waar de gemeente nu hun woning heeft verkocht, zijn deze menschen erg gedu peerd. De voorz. stelt er iprijs op, dat men voor dergelijke menschen op, komt, doch de heer Goedegebure is deze keer wel te voorbarig, daar B. en W. bij den verkoop hebben bepaald, dat dit huisje, zoolang het niet werd gesloopt, aan ge noemde van de Velde moest blijven Ver huurd voor dezelfde som en waar er een andere bestemming aan gegeven zal worden, hebben B. en W. reeds uitgezien naar een andere woning. Weth. Wagema- ker vindt, dat het volgens dhr. Goedege bure den schijn heeft of B. en W. alles maar klakkeloos doen en niets voor der gelijke menschen over hebben. Hij acht B. en W. best opgewassen voor derge lijke zaken. IMen kan dit dan ook gerust aan hen overlaten. De heer Goedegebure trekt nu zijn motie in en zegt: dat hij B. en W. volstrekt niet beschuldigt. De gewijzigde rekening der Gezondheidscom missie werd vervolgens met al gem. st. 'UOOtHOFABRlCK A.J. POLAK-GR.ONIISGEM goedgekeurd, terwijl enkel© missives van Ged. St. betreffende goedkeuring raads besluiten en grondverkoop voor kennis geving werden aangenomen. Van Ged. St. was een schrijven ingekomen, aangaande de electrificatie. B. en W. Wenschen hier over nog geen advies uit te brengen en houden dit liever aan tot een volgend© vergadering, dan kan men deze kxvestie beter bezien en overwegen, daar men er rekening mede moet houden, dat Tholen gasproducent is. De heer (Moelker kan hier wel met medegaan, ofschoon er over deze kwestie niet meer licht kan ver schaft Worden, al houd men dit aan. Waar indertijd een raadsbesluit is geno men, om de leening voor de overbrugging aan te gaan tegen ten hoogste 6 pCt., vip den Ged. St. deze grens te hoog en zagen dit gaarne bepaald op: ten hoogste 5 pCt. De heer Moelker zegt, dat de rente- standaard toentertijd hooger was en be paald op ten hoogste 6 pCt. Bij een lagere koers zal het gemeentebestuur ook wel de voordeeligste weg bewandelen. Be sloten werd met algem. st. in dien geest te handelen. Van Ged. St. was ingeko men een bepaling betreffende vaststelling der jaarwedden van burgemeester, wet houders, secretaris en ontvanger. Waar er geen veranderingen in voor komen, die ten nadeele zijn voor de betrokken func tionarissen, kan de heer Moelker hiermee accoord gaan. De heer Goedegebure zag gaarne, dat het salaris der wethouders werd gebracht op f 300, daar hij het salaris niet inaar verhouding vindt van hetgeen er wordt gepresteerd door deze heeren. De heer Cornelisse steunt dit voorstel. De voorz. gelooft niet, dat dit bedrag zal worden goedgekeurd en zag dit dan liever gebracht op f 250. De heer Moelker vindt het bedrag vam, f 250, gezien het werk dat hiervoor moet worden ge daan, miet te hoog, doch waar de heeren die thans zitten niet klagen, zou hij gaar ne eerst Wlillen weten of men hen hiermee niet zal beleedigen? De heer Goedege bure merkt op, dat dit dan goed is voor hen, die in 1927 zitting zullen hebben, daar men iniet weet of dan dezelfde hee ren weer zullen gekozen worden en dat hun opvolgers het misschien gaarne zullen aanvaarden. Dit voorstel werd met 8 st. voor aangenomen. De heeren Wagemaker en Braai bleven buiten stemming. B. en W. stellen voor de vergoeding Voor vrij- wonen van den burgemeester vast te stel len op f 300, en zijn salaris met ge noemd bedrag te verminderen. Aldus wordt besloten. De post, restant van on inbare posten, werd vastgesteld op f 272. B. en W. stellen voor aan Verkouteren, Schippers, Boender, 't Groene Kruis en Geluk', totaal 1735 M2. bouwterrein te verkoopen voor f2,50 de M2. De heer Gpedegebure vraagt of het waar is, dat de heer Geluk deze grond, waar 4 hui zen op kunnen staan, koopt voor tuin grond? De voorzitter zegt, dat voor hem dezelfde voorwaarden gelden als bij de anderen en dat hij vóór 1 Oct. '27 moet bouwen. In overleg met den haven meester, stellen B. en W. voor diens salaris te regelen overeenkomstig zijn werkzaamheden, wat 'met alg. stemtmien wordt goedgevonden. Waar zich een huur der (de heer Rijnders) heeft aangemeld voor de oude onderwijzerswoning, stellen B. en W. voor, deze te vernieuwen en wel het dak en eem gedeelte af te bre ken en voor keuken in te richten. De kosten worden geraamd op f 460 voor de keuken en f 700 voor het dak, totaal dus f 1160. De huurprijs zal dan vastge steld worden op f3,50 per jaar en f 1,50 garantie voor deWttijd |rajnj 5 jaar, ifer dek king der te miakien kosten. De heer Moel ker vindt de huur wel wat lang, want als men dam eens komt voor verf en later voor behang, blijft er niet veel van over. De voorz. zegt, dat dit dan voor reke ning van den huurder kómt. De heer Cornelisse vraagt, of het dan op dezo condities is verhuurd? De voorz. zal dit met den heer Rijnders verder afspreken en mocht (men niet tot accoord komen, dan zal «men andere maatregelen nenjen. De heer Braai had in de Th. Courant gelezen, dat Bi. en W. hadden besloten, dat men 6 m'. moest georganiseerd zijn, wilde men recht hebben voor werkver schaffing; hij is het hier volstrekt niet mede eens, dat menschen, die bezwaar hebben tegen zulke dingen, nu door B. en W. worden gedwongen lid te wor den en dat te meer, nu het juist meest hen treft, die liever honger lijden dam direct komen bedelen en men juist met die menschen den minsten last heeft. De voorz. zegt, dat het gedaan is in het algemeen belang, opdat ze juist door vooraf te sparen, zich ze^f kunnen helpen. De heer Jansen vraagt, of hierin dan geen verandering kan worden gebracht. Het principe van den voorz. is toch ook, dat men moet bidden voor dage- „Wat doe Je voor Je hoest 7" Niets? Dat ls al erg onverstandig. Als Uw bron chitis chronisch is geworden begint de diende pas goed. Vanzelf zal die hoest niet overgaan. Waarom nu niet bijtijds een krachtig werkend' kruidenmiddel als Akker'sAbtSIJziPOop tebaat genomen dat U er in eenige dagen 'van af kan helpen. Abdijsiroop is een beproefd mid del bij bronchitis, influenza, kinkhoest, zware verkoudheid, keelpijn, asthma- Pu 8t*ch van 230 gram f 1.50: 550 gram f 2.75. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 Mei te Heriksee. Ned. Her?. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder. Kleine Kerk. 10 mre, ds. Waardenburg (Be?, van kerkeraadsleden). '8 Avonds 6.30 ure, ds. Waardenburg. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Makkink van Leiden. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. Wielenga. Chr» Geref. Kerk. uc - 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. d. Molen (oude tjjd) Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 nre, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.S0, 2 en 6 ure, Leeskerk. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten «o ct. Laxeer-Tabietten soot. Zenuw-Tabletten 7501. Staal-Tabletten. 90 ot. Maag-Tabletten 75 ct. Bfo' Apoth. on Drogisten. lijksch brood. Menschen miet een tracte- ment van f3000 en meer, hebben dit zoo niet moodig. De heer Goedebebure inter rumpeert: Dus die hebben niet tot God te bidden? De heer Jansen vindt het niet goed, dat men daar 6 maanden voor uit voor moet zorgen en zag daarom gaarne:, dat deze bepaling werd ingetrokken. De voorz. is van meening, dat het juist ieders Christenplicht is vooruit te zorgen, of schoon volgens zijn meening ieder toch nog om zijn dagelijksch brood moet vra gen. De hee r Goedegebure merkt op, dat dan de heeren Braai en Jansen, bij even- tueele werkeloosheid, voor hun menschen met een voorstel kunnen komen, om ook hen te werk te stellen. De heer Braai meent, dat dit niet kan, daar .er uitdruk kelijk staat, dat de niet-georganiseerden niet in aanmerking 'kunnen komen.. De voorz. zegt, dat hierin dan altijd nog kan worden voorzien. De. heer Jansen vraagt, of de voorz. niet een beetjeroyaal is met het geven van straatmuziek1, daar. meerdere menschen hierover klagen. Ook zag hij gaarne, dat men vooral geen mu ziek gaf wanneer er iemand werd be graven, zooals laatst bij de vrouw Van Kornoelje. Hij vindt, dat bij de majesteit vain den dood geen straatmuziek past. De voorz. zegt, dat nog niemand is wezen klagen, en $at door hem geen muziek wördt toegestaan, wanneer er iemand wordt begraven. Het geval dat genoemd, is, is buiten zijn weten gebeurd. De heer Jansen vindt het ook treurig, dat de voorzitter zoo toegeeflijk is geweest, om zoo'n drukte en beweging toe te staan op een Chr. feestdag als morgen; hij vindt, dat deze hieraan niet goed doet, want. deze dag is veel te ernstig,, om die zoo te laten misbruiken. Den heer Cor nelisse bevreemdt het, dat Jansen tegen straatmuziek is. Hij hoorde laatst, dat een zijner voorgangers dit juist, welvaar-, dig vond. Niets meer aan de orde zijnde, sluit, de voorz. de vergadering.'r- Mannen Ij;dien bij het Beheren nw huid pijn doet of stuk gaat, kunt g(j dit voorkomen dcor uw huid vóór hot in zeepen eerst in te wrijven met een weinig n). Doos 30 eent. PUROL. OUD-VOSSEMEER. Door de gecombi neerde Chr. zangvereenigingen „Blij te Moe" te Nieuw-Vossemeer en „Jubilate Deo" alhier, werd op Hemelvaartsdag in de Kerk der Ned. Hervormden te Nieuw- Vossemeer een uitvoering gegeven- met een afwisselend programma. Beide ver-; eenigingen worden geleid door den heer 'J. Droogers alhier. (Medegedeeld wordt dat door het Bestuur van Oud-Vossemeer's Muziekver- eeniging aan den gemeenteraad een..an der terreintje is verzocht voor het plaat sen van een muziektent, nu op de daar voor aangewezen plaats geen ruimte ge noeg, bleek.,.. V-UK) ONDERWIJS* Voor:: de vacant komende,betrekking als hoofd dei; openbare schoolte, Nieu- werkerk, -hebben zich na: •herhaalde o.p- roepingen slechts 5 sollicitanten aange meld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1