Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELANB's DOEM Firma A. C. DE MQÖI1. WegwjjzertDirZeeland, KW4TTA5 ROOMBOTER. abonnementi Maandag 10 Mei 1926, ^erikzeesche courant. ADVERTENTIÊN EERSTE BLAD. verschenen Zak-Atlas, Kaartinslis silsnden afzonderlijk PlsttegrondinPro», stillen. Prijs f 1,20 Jachtwet 1923. W e e k m a r k t. binnenland: VOILE-MELK-REEP ^etwdanöoedDEBESTE Uit Stad en Provlnoie. PUROL Babies Fry§ per 3 maanden f 1,50, feanee per post ƒ1,80. Veer het buitenland per Jaar f 10,—. Afionderiyke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag. Woensdag n Vrydag van 1—regels 60 ots. van regels en daarboven 20 ets. p«r regel. Reclames 80 ots. p. regel By contract belangrijke korting. N0o Ü386 Iniendlng op den dag van alt OlfC.-RltfMt. H.°J, I0STE1, ™r Dit Dammer bestaat alt 2 blades. Verkrijgbaar lo lederen Boekhandel, G?vonden voorwerpen: Een ceintuur; een mes; een portemon- naie; een handtaschje; een band van een mantel; een zakje met naaiwerk; een ci- garettenkoker; een passer. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Postkantoor to Zierikzee. Onbeatelbare brieven over de tweede helft van April: 1. Burgemeester Zierikzee (Brief); 2. Backa, Gz., Aar Zevenbergsche Hoek (Brief); 3. J. Rpmeijn, Schuddebeurs, (Brief). Nota. Aanbevolen wordt om 't adreB van den afzender op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken, steeds van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. De COMMISSARIS VAN POLITIE te Zisbikzsk maakt bekend, dat de aan vragen jachtakten moeten worden inge diend vóór 22 Mei a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzik, maken bekend, dat wegens het invallen van den Hemelvaartsdag, de gewone marktdag in deze gemeente sal gehouden worden op Woenedag 12 Mei a.s. Ziiriezkb, 10 Mei 1926. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. PARLEMENTAIR DAGBOEK. 6 Mei. Heden mocht de Kamer alge meene beschouwingen houden over de begrooting voor Financiën, maar, merk waardig 'genoeg, terwijl er anders altijd praatlust is, liepen de meeningen thans uiteen over de vraag of er wel aanlei ding was om breedvoerige financieele be schouwingen te voeren. Inderdaad, men kan in de Meimaand moeilijk financieele perspectieven openen bij een begrooting., die in September van het vorige jaar werd ingediend. Het debat liep over allerlei kneinigheden, maar een meer breeder en economisch betoog hield jMr- Kortenhorst, de woordvoerder van de protectionistische Katholieke werkge vers. Zonder oneer om protectie vroeg de heer Kortenhorst heden niet, maar toch klonk weer het bekende zoet ge fluit: alleen de Regeering behoeft maar de helpende hand te bieden, de arbeiders behoeven dan geen nieuwe offers te bren gen. Dat [Minister de Geer zich toch voor al niet door dezen belager van onze beproefde handelspolitiek late verblinden. Des avonds het slot van de Onderwijs- begrooting en vervolgens de 'begroeting v:an Arbeid. Men moest deernis hebben met Minister Slotemaker de Bruine, die als verjaarsgeschenk van de Kalmer een langdurige en afmattende avondvergade ring ontving. Een gansche rij sprekers kwam aan het woord, waaronder de heer Kuiper, die mededeelde dat de Katho lieke fractie is vóór verbindendverklaring van de collectieve arbeidscontracten. Een in'ededeeling, waarbij men zich wel moest Verbazen over de eensgezindheid in die fractie, nadat men 's middags de rede voering van Mr. Kortenhorst had ge hoord. Terecht verklaarde 's Ministers geestverwant, de heer Bakker, van der gelijke dwangvoorschriften voorlo.opig niets te willen weten, en liever aandacht te willen schenken aan de vraag, hoe men nieuwe welvaartsmogelijkheden voor ons Volk k;an scheppen. Ver na middernacht huldigde de heer Stenhuu; de Amsterdamsche metsaJbewer- kers, die de 48-urige werkweek had we ten af te dwingen, hoewel zelfs de heer Zaalberg, de vriend der arbeiders, voor 53 uren te vinden zou zijn geweest. „Ja, als allen maar waren als die metaal bewerkers!" bulderde de heer Stenhuis. Waarop de rake interruptie van prof. van Gijn volgde: „Dan was gansch Ne derland werkloos!" 7 Mei. De Premier heeft bij' de be handeling van zijn begrooting (financiën) de gelegenheid aangegrepen onr een over zicht te geven van den toestand van 's lands financiën. De indruk, welke Mr. De Geer de Kamer bijbracht, was aller minst een optimistische. De vooruitzich ten zijn inderdaad niet in alle opzichten gunstig. De rijwiel-belasting uitgezonderd, hebben de middelen over het eerste kwar taal van 1926 slechts ruim een half mil- lioen boVen de raming opgebracht. De inkomstenbelasting zal vermoedelijk mul der gaan opbrengen, wijl de Indische sui kerondernemingen eenige minder goede jaren voor de boeg hebben, wegens de grooting daling in de suikerprijzen. Voortgaande versobering blijft dus ge boden en de begrooting dient tol een veel lager peil te worden teruggebracht. 1 Er zijn m'aar weinig landen, waar de be lastingdruk voor de ©enigszins meerge- goeden zoo zwaar is als in Nederland. Dit drijft velen naar het bulitenland, het geen de lasten voor de anderen, de min der draagkrachtigen, slechts verzwaart. De Premier heeft zeker goed gedaan, dit alles nog eens onomwonden aan ons volk voor te houden. Het zal ons in elk geval meer verzoenen met zijn belas- tingplannen. Deze betreffen ten eerste de halveering van de Verdedigingsbelas ting II, de Minister trad reeds in een korte toelichting van dit voornemen, wel ke alleszins aannemelijk leek. Voorts zal gehandhaafd worden het ontwerp-Colijn inzake de .v erlaging der successie-belas ting. Ingetrokken zal worden de wijzi ging van de inkomstenbelasting (verhoo ging van den aftrek voor groote gezin nen) waarvoor in de plaats zal komen een herziening der personeele belasting, welke tot strekking heeft de groote ge zinnen te ontlasten. En tenslotte zal het ontwerp-weeldebelasting worden vervan gen door ontwerpen tot wijziging van de zegelbelasting en tot invoering van een weeldeverteringsbelaating. Deze week neemt de Kamer vacantie. ZIERIKZEE. Wij herinneren onze stad- genooten, naar aanleiding Vain de ook he denavond geplaatste advertentie, aian de gratis-filmvertooning van „Achter de wol ken schijnt de zon", welke film door de ver. tot bestrijding der t.b.e. te Zierikzee Woensdagavond a.s, in de Concertzaal zal worden vertoond. REN ESSE. Zaterdagavond hielden de leden van het „Kolenfonds" de jaarver gadering in het café van den heer C. Telle alhier. Tegenwoordig waren 28 leden. De voorzitter, de heer J. Braber, opende de bijeenkomst. Na lezing der uitgebreide notulen door den heer B>. Ge- leijnse, werd door den boekhouder, den heer M. de Roo, verslag uitgebracht van zijn gehouden beheer. Uit dit verslag bleek, dat 'in 1925/26 voor de vereeniging was aangekocht 2214 H.L. brandstoffen. Het batig saldo bedroeg f 268,17. De commissie tot het nazien Üer rekening, bestaande uit de heeren Geelhoed en Lemsom, adviseerde tot goedkeuring. 'Al- zoo werd besloten en den boekhouder dank gezegd voor zijn accurate boekhou ding, zijn activiteit en zijn uitgebreide administratie. Het loon van dien functio naris werd, evenals op andere jaren, we derom vastgesteld orpi f 25. Besloten werd bet loon der commissarissen, belast met het toezicht bij het lossen, te bepalen op f4 per dag. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren B. Geleijnse en G. van Sluis. Voorts werd besloten de bascule, waarover wegens een ge brek telkens klachten geuit werden, te verkoopen en een andere van sterfkere constructie en jmet schuifgewiehten aan te schaffen. Staande de vergadering werd de oude bascule met bijbehoorende ge wichten verkocht voor f21,75. De aan koop van brandstoffen voor de vereeni ging voor 1926/27 werd wederom aan het bestuur opgedragen. Levering Sep tember. De heeren M. N. Leeuwe en L. van de Reepje werden benoemd tot leden der commissie tot het nazien der reke ning. Aan elk der 28 opgekomen leden werd 26 cent presentiegeld uitgekeerd. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter na omvraag de vergadering. NOORD WELLE. Zaterdag kwam de raad in spoedeischende verg. bijeen. Tegen woordig alle leden. De voorz. doet mede- deeling, dat de verpachting der onroe rende gemeentegoederen een vermeerde ring van f 120 heeft gebracht buiten de vorige. In de kosten ter begrinding van EVEN FIJN ALS Jannetjes-wekken zal Renesse gevraagd worden de helft bij te dragen. Ter tafel komt een schrijven van de Kerkvoogdij alhier, waarin wordt verwezen naar hun eerste schrijven, waarbij als bijdrage in de kosten der gotenverbetering van de school f 100 wordt aangeboden. B. en W. komen met het voorstel rechtskun dig advies in te winnen. De heer Boot merkt op, dat door ambachtslieden er op gewezen is, dat de som van f 100 groot genoeg is. De heer Blom, wethou der, zegt, dat het van de Gemeente een onwetendheid was, toen ze buiten het contract ging. Het voorstel van B. en W. wordt na eenige discussie ingetrok ken en er wordt besloten om de aan geboden f 100 te aanvaarden. De heer Viergever wil geacht worden te hebben tegengestemd. Tot tijdelijk gem.-ontvan ger wordt met algemeene stemmen be noemd de heer Hubrechtse, gem.-ontv. van Ellemeet, die ter vergadering ver schijnende, de vereischte eeden aflegt. Ter tafel komt een verzoek van mevr. de wed. Bonder-Beunders om uitbetaling van het tractement, gelijk aan dat van haar overleden echtgenoot over de maanden (Mei, Juni en Juli. Na eenige discussie wordt hierop afwijzend beschikt. De rekening der Gezondheidscommissie wordt z.h.s. goedgekeurd, evenals die van het Burgerlijk Armbestuur. Bij de laatste wil de heer Viergever geacht worden te heb ben tegengestemd. Bij de rondvraag, be dankt de heer v. d. Maas voor de me dewerking verleend bij het verkrijgen van de erfpacht. Op een vraag van den heer Boot, of het onderwijzend perso neel in de gelegenheid gbs'teld wordt om niet op Zondag te reizen na afloop der vacanties, ontvangt genoemde heer eer» bevestigend antwoord. Hierna sluiting. Drslscifor. 7 ure, ds. r. d. Griend. Oawarkork. 6 30 ure, de heer Damstó. Oosterlaud. 9.30, dr. Weeda en 2 ure, ds de Leur. Geref. Kerk. 9.30 ure, Leesdienst. Geref. Gem. 9.30 en 2 ure, de heer Romjjn. BralnUtse. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30 ure, ds. Bremmer. Geref. Gem. 9.30 en 2 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. Kerk. 9 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 ure, cand. L. van der Zanden van Putten (Gld.) Tholen. 9.80 ure, ds. Datema. Geref. Kerk. 10 ure, ds. André van Krabbendijke. Geref. Gem. 10 ure, Leeskerk. St.-Maarteaedljic. 6 ure, ds. Leenmans. Oud-Geref. Gen». 9.30 ure, Leeskerk. Oad-Voseemeer. 6 ure, ds. Datema. Geref. Kerk. 2 ure, Leesdienst. Poortvliet. 6 ure, ds. Verschoor. Geref- Kerk. 6 ure, ds Bouma. Acherpozilsso. 9 30 ure, ds. Los. Oud-Geref. Kerk. 9.30 ure, Leeskerk. Stuvcatsse. 9.30 ure, ds. Moerman. Oud- Geref. Kerk. 9.30 ure, Leeskerk. 8t.-Aaaolond. 9.30 ure, ds. Oskam. Geraf. Kerk. Woensdagavond 6 ure, ds. Vreugdenhil van Bruinisse. Donderdag 9.30 ure, Leeskerk. ONDERWIJS, De eindexamens aan de R'.H.BiS. te te Zierikzee, zullen dit jaar worden af- genomewV an 14—16 Juli. Deskundigen zijn: oud-kolonel der genie, te Heem stede, dr. C. J. v. d. Horst, priv. docent a/d. gem. universiteit te Amsterdam; mr. [M. C. Nijland, secr. v. d. Voogdijraad' te Rotterdam; dr. G. J. Thierry, hoog leeraar te Leiden en ds. E. van Ruijten- berg, predikant te Oostburg. MARINE EN LEGEER, Op 28 Mei a.s. zal een groote oefening in Westelijk Noord-Brabant worden ge houden door de afd. Zeeland en Noord- Brabant van het Landstormkorps Motoir- dienst. De leiding van de geheele oefening berust onder commando van den eersten- luitenant Persaiit Snoep. KERKNIEUWS.. Ned. Herr. Kerk. Beroepen: Te Bleiswijk, A. Dekker te Opheusden. Te Franeker, J. H. Klein Wasaink te Rottevalle. Te Alkmaar, H. J. Hak te Domburg. Aangenomen: Naar Zwolle, C. D. van Noppen, pred.-evang. aldaar. Bedankt: Voor Voorthuizen, D. J. van de Graaf te Ridderkerk. Voor VLaar- dingen, W. J. van Lokhorst te Delfshaven. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Barendrecht, J. Wijmen- ga te Charlois. Voor Rozenburg en Oud-Vostemeer. A. Wijngaarden te Baar land. Geref. Gem- Beroepen: Te Leiden, H. Kieviet Jz., te Veenendaal. PREDIKBEURTEN» Dondtrdag 13 Mei te Zierikaee Hemelvaartsdag). Geref. Kerk. 10 ure, ds» Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30 ure, ds r. d. Molen. Ksrkworrc. Geen dienst. Serooskorko. 7.1i ure, ds. Mortier. Burgh. 9.30 nre, Gemeensck. dienst, ds, Boogaard in de consistorie. Elaaoiotede. 9.30, ds. Binsbergen en 7.30 ure, Vergadering van de zending Bikome*. 9.30 ure, ds. Nooleman. Geref. Kerk. 9.80 nre, ds. r. Toli Zonaemalre. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 nre, is. Hoek. Noordgotwe» 9.80 nre, ds. v. Griethugsen. Hat Besla voor de Huidverzorging bij BOEKENNIEUWS. WEGWIJZER VOOR ZEELAND, zök- atlas met plattegronden van de provinciale steden, voor wande laars, wielrijders en automobilisten. Firma A. C. de Mooy, Zierikzee. Bij 'de firma A. C. de Mooy alhier is in druk1 verschenen een zakatlas, weg- iwijzter voor Zeeland, ten dienste Van wan delaars, wielrijders en automobilisten, Welk werkje in een gevoelde behoefte voorziet. Het atlasje is van heel handig formaat, praetiseh ingericht en voorzien van kaar ten ën plattegronden van Zeeland, Wal cheren, Middelburg, Vlissingen, Noord- Beveland, Zuid-Beveland, Goes, Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, Terneuzen, Weste lijk Zeeuwsch-VlaanderenSchouwen— Puiveland, Zierikzee, Tholen en St.-Phi- lipsland en Tholen. De kaartjes der verschillende deelen der provincie mogen duidelijk' gedrukt zijn, de plattegronden der verschillende plaatsen winnen het. Deze zijn uitgevoerd in kleurendruk en verdeeld in vakken, waardoor men heel gemakkelijk en vlug de straatnamen, ojpenbare gebouwen en bezienswaardigheden, volgens het aan de plattegronden voorafgaand lijstje, kan op zoeken. Het werkje heeft hetzelfde formaat als de Sleeswijk-kaarten, maar het voordeel, dat de kaarten mi©t behoeven te worden uitgevouwen, omdat de deelen der pro vincie, met de voornaamste plaatsen, af zonderlijk' zijn opgenomen. In kartonnen omslag, met overslag, voorzien van het Zeeuwsche wapen en een kaart der pro vincie, beide in kleuren, Ziet dit handig atlasje er goeld verzorgd uit FINANCIËKLE MEDKDKRLINDEN. DE SCHELDEBANK. In de Vrijdag 7 dezer te Zierikzee ge houden algemeene vergadering van aan deelhouders der „Scheldebank", alhier, werd het dividend over 1925 vastgesteld op 12 pCt. (vorig jaar 10 pCt.); bij de ■reserve wordt gevoegd f 7000, waardoor deze stijgt tot f 49000, terwijl f 1000 wordt gestort in een fonds voor het personeel. ;De heer J. A. Biermasz werd als com missaris herkozen. scherpt. De bereidwilligheid aan beide zijden tot onderhandelon is aanzienlek verminderd. Aan arbeiderszyde ii men bijzonder geprikkeld door de regeerings- verklaring, volgens welke stakers, die vrijwillig naar hun werk terugkceren, gedurende en na die staking zullen worden beschermd. Een groot aantal fabrieken in Engeland beginnen het gebrek aan grondstoffen te gevoelen en sluiten of werken Bleohts een gedeelte van den tijd. Het Britsohe regeerlngsorgaan heeft er nogmaals den nadruk op gelegd, dat er voor een compromis, wat de algemeene staking betreft, geen sprake kan zijn. Of hot land zal de algemeene staking fnuiken, öf de algemeene staking het land. De rijwielfabrieken in Engeland werken dag en nacht door om nog zooveel mogelijk te kunnen voldoen aan de vraag naar fietsen. Vele rjjwielver- koopera waren reeds enkele uren na het afkondigen van de Btaklog hun heelen voorraad kwijt. Do verkoop van motoi fietsen is met sprongen de hoogte in gegaan. Ook tal van oud-model fietsen zy u weer eens voor het voetlicht gebracht. De vermaarde „hoogen" van het laatste kwart der negentiende eeuw rollen weer over de wegen. De Britsohe minister van binnen- landsche zaken heeft per draadlooze 80,000 vrijwilligers gevraagd tot ver sterking van het Londensohe politiecorps, dat 20,000 manschappen telt. Do groote Russische rivier de Wolga is bulten haar oevers getreden en heeft een gebied van 80 K.M. overstroomd. Verscheidene steden staan onder water 22 personen zfo*n verdronken, terwijl honderden cadavers van dieren rond drijven. Vier van de 7 bandieten, die uit de gevangenis te Joelet (Illinois V. 8 ontsnapten (zie bijvoegsel) zijn weer gegrepen, na een wanhopige verdedi ging, waarbij een politie-agent werd ge dood. Voor de gezworenen van 8eln-en- Oise (Frankrijk) staat een man terecht, een gewezen officier uit het koloniale leger, die zich tijdens den oorlog zeer dapper heeft gedragen. Hij wordt be schuldigd zijn zoontje van negen jaar, dat een bultocgewoon lastig kind moet geweest zijn, doodgeranseld te hebben. Hoewei or goon twfifel omtrent 's mans schuld bestaat, zoekt hij die aohtor allerlei uitvluchten te verbergen. Uit het Zuiden en Oosten van Frankrijk komen berichten van slecht weer en ongewone koude. Het heuvel land rond Clermont-Ferrand ligt onder sneeuw; sneeuw valt er ook ln de Vogezen, waar het heel koud is gewor den. Rond Remiremont zijn de heuvels van minder dan 400 meter hoogte met sneeuw bodekt. Bij Raguaa (Zuid-81avië) zijn twee auto's met e »n bruiloftsstoet verongelukt. Do eerste auto, met bruid on braigom, sloeg om De bruid werd op slag ge dood en den bruigom werden beide beenen verpletterd. De volgende auto reed in zee. Alle inzittenden verdronken. Uit Kimberley meldt men aan het V. D.-bureau, dat daar een roode diamant gevonden is. Dozo kleur is zeer zeld zaam. De diamant woegt 11.60 karaat en wordt geschat een waarde van f 13.500. VAM HEINDE EN VER, De Britsohe Baad van het Vak verbond heeft aan de Russische v&k- vereenigingon medegedeeld niet in staat te zijn den aangeboden steun voor de algemnene staking te aanvaarden en heelt derhalve een ohèque ten bedrage van eenige duizenden ponden sterling teruggezonden. De Brit6che onderstaatssecretaris van fiüanoiën heeft in oen rede te Canten- bu-y gezegd, dat elke dag dat het con flict bleef voortduren, het gevaar moest verhoogen voor het ontstaan van ge- weldadige uitbarstingen (waartegen de gewapende macht zou moeten worden gebruikt. Da Britsohe premier Baltwin heeft voor de radio een uitvoerige rede ge houden over de staking. Hfi houdt vast aan don eiaeh, dat de algemeene staking zondsr oenig voorbehoud moet worden afgelast, alvorens de regeering met den raad van het vakvereenigingscongres kan onderhandelen. De aartsbisschop van Cantenbury heeft uit naam van de leiders der kerken een beroep gedaan op alle partijen om een hervattiüg van do onderhandelingen te aanvaarden op de basis van het status quo van j 1. Vrijdag, hetgeen behelst de gelijktijdige opheffing van de algemeene stakiDg, de tijdelijke hernieuwing van de regeerlngssubsidie aan de mijnindustrie en intrekking door de eigenaars van de nieuwe loonschaal. De toestand in Engeland is ver TER^OHXLLMNDE BERICHTEN Een brutale inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in de kleeding- fabriek „De Industrie" van de firma Gebr.s Berrevoets te Rotterdam een brutale inbraak gepleegd. In een van de kantoorlokalen staat een groote brandvrije kluis. Do inbrekers hadden een zuurstofapparaat by zich en hiermede hebben zfi de kluis geheel open gebrand. Doordat de rolluiken ge- Bloten warenkonden zy ongestoord werken. In de kluis vonden zy evenwel niets van hun gading. Hierna hebben de dieven verschillende lessenaars open gebroken. In een van deze lessenaars vonden zy een paar sleuteltjes, die by onderzoek bleken te passen op een tweede kluis, die in een aangrenzend vertrek staat- Nadat zy met behulp van deze sleutels de tweede kluis geopend hadden, bemerkten zy, dat 't inwendige van de kluis bestond uit tal vau kleine afgesloten yzeren vakjes. Enkele van deze vakjes werden opengebroken, In een van die vakjes stond een geldkistje. Ook dit werd opengebroken èn de in houd, specie en bankpapier buit gemaakt, ïy hun verder onderzoek vonden de inbrekers ln de kluis nog twee geld kistjes, benevens een geldmandje. Ook hierin bleek geld te zitten. Ten slotte zyn de dieven op dezelfde manier ver trokken, als zy gekomen zyn. Hun werk tuigen hebben zy laten liggen. In totaal hebben de dieven ongeveer f 6000 bult gemaakt. Auto-»ngeluk. Zaterdagmiddag cmt- moette een autobus der Cito maatsohappy te Den Bosoh, nadat hy reeds de stoom tram gepasseerd was, op de gevaariyke bocht te Berllcnm *en extra-tram, waar van hy de signalen niet gehoord had, Een botsing was niet te vormyden. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1