Zierikzeesche Nieuwsbode De vrouw zonder hart. B IJ VOEGSEL behoorende bfl de TBI Vrlldag 30 April 1926, ao. 11382. Gevonden voorwerpen: Een boord van een overhemd; eep zweep; een zakmes; een nummerplaat van een stoomifiets; een raagbol; een re ticule; een bril; een paar kinderschoenen; een collier; een paar handschoenen; sleu tels; een citer. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. BUITENLAND, EEN DREIGENDE VERKLARING. Armando Mussolini, de broeder van Mussolini, die hoofdredacteur is van de „Popoio d'Italia", heeft een interview toe gestaan a,an een medewerker van het Spaansche blad „A. B. C." Armando hul digt natuurlijk dezelfde denkbeelden alf zijn broer Benvenuto, en hij verklaarde dan ook aanstonds dat Italië met zijn 42 rrtillioen inwoners, die op een betrek kelijk' klein en arm schiereiland leven, er oter denken moet afzetgebieden voor het surplus zijner hlevolking te vinden. Amerika is te ver om zieker te stujren en de Italianen, die er heen trekken zijn meestentijds voor Italië verloren. Naar Tunii|s dan? vroeg de Spanjaard. Misschien, antwoordde Armandoi Musso lini, maar later, pas. Op het oogenhlik wiüllen wij de zékert niet compliceeren. Tripoli bjehoort ons reeds toe, maar Tri poli is slechts een begin. Vojórts zijn er d)e overblijfselen van het oude Turksoha Rijk; Albanië, veen betrekkelijk rijk land, dat petroleum en kolen bevat, waaraan Italië behoefte heeft. Albanië zou kunnen worden geëxploiteerd en het telt nau welijks een mjillioen inwoners. Verder is er nog Syrië, dat Frankrijk nojoit zal koloniseeren, Omdat het niet over een groot overschot laan bevolking bezit om er naar toe te brengen; Sm'yfna, dat ons reeds heden zou kunnen toebehooren. Het werd ons in 1916 belojofd, doch wij zlagen van onze rechten af ten gunste der Grieken, die het verloren hebben. Onze behoefte (aan expansie is drin gend, besloot Armando Mussolini. Hier in schuilt geen imperialisme. Slechts één factor doet ztich gelden: wat doen wij met het surplus aan bevolking Ik geef mij er rekenschap: van dat wij wat laat tot het concert der groove mogendheden zijn toegetreden toen alle koloniën reeds verdeeld waren. Maar dat is geen reden Opdat haar verdeeling niet zou kunnen worden herzien. HET VERBAND TUSSCHEN BIJGELOOF EN MISDAAD. Te Berlijn heeft de rechtsgeleerde Al- bert Hellwiiig in een voordracht in .de „Duitsche vereeniging voor ethische cul tuur" weer eens een fel licht doen vallen op het feit, dat in onzie verlichte eeuw van radio, vliegtuig en dergelijke schit terende uitvindingen, in nog zoo vele zie len de duisternis der middeleeuwen woont, welke (zich uit in een onverwoest baar bijgeloof, 6n welk bijgeloof maar al te vaak de aanleiding tot menige» moord is te zoeken. Aan de hand va» officieel materiaal toonde hij het verband aan tusschendeels Zware, deels lichte mis drijven en het bijgeloof, dat voortleeft in breede volkslagen tot op den huldi gen dag. Mr. Hellwiïg zette uiteen, hoe de pri mitieve mensch zich door bovenaardsche machten bedreigd voelt; vooral .bij plot selinge epidemieën, zware ziekten enz., zoekt hij, de oorzaak buiten de grenzen van het natuurlijk gebeuren. Het geloof'dn spojken heeft nog talrijke fanatieke aanhangers, die de spoken ver deden iin goede en kwade geesten. Ook! dit bijgeloof leidt vaak tölt misdaad. Ontzaglijk verbreid is in de Duitsche landen het geloof aan heksen en aa!n Üen z.g. boozen blik. TallOjoze strafbare handelingen vinden hun verklaring in dezen vorm van volksbijgeloof, vooral de Beiersche rechtbanken hebben daar mede vaak te doen. Dikwijls leidt de haat, waarmede „heksen" door de lands lieden worden vervolgd, tot imoord en doodslag. Zoo had bijv. een man irn Baden een 80-jarige heks vermoord „ten einde zich van haar betoovering te ont doen". Voior de rechters verdedigde hij Zich met een verwijzing naar het feit, 'dat Zij behekst was, zoodat hij meende, 'djat „God nliet boos zou zijn, immers een heks dooden is heel wat anders dan gewoon moorden". Zijn) bijgeloof kostte den man tien jaar tuchthuis. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Woensdagavond te onge veer zes uur had in perceel B 365 op den Dam alhier een gasontploffing plaats, waardoor aanmerkelijke schade werd aangericht. Met een brandende lucifer stelde men een onderzoek in bij' den gasmeter, waar mlen een lek vermoedde. Met een ver- vaarlijken knal ontplofte het zich in de woning Verspreidde gas, waaTdoor de t ruiten werden uitgedrukt en andere scha- j da werd aangericht. De onvoorzichtige onderzoeker kreeg brandwonden in het gelaat, die evenwel niet ernstig zijn. Hij1 werd in de apotheek van den heer De Looze Verbonden. Een aan de tegenover gelegen woning werkzaam zijnde schil- der had de tegenwoordigheid van geest den gasmeter onmiddellijk uit te draaien, i Niet genoeg kan er op gewezen wor den, hoe gevaarlijk het is met brandende lucifers onderzoekingen te doen bij gas meters of vermeende lekkages. Neemt tmen in een woning een sterke gaslueht waar, sluit dan direct uw me ter af en zet de ramen open. Maandag, j.l. is door schipper M. Sperling van de „Ouddorp 8" ter hoogte van het vuurschip „Schouwenbank" een reddingsboei opgevischt van het s.s. „Wa terweg" van de M.pij „Rotterdam". SEROOSKERKE. De rondgang mét het Emimabloempje door de dames R. Stoel en H. S. Minders' heeft in deze gemeente opgebracht de som' van f 8,85. KERKWERVE. Ter waarschuwing voor ouderen en jongeren! Begin dezeT week geraakte alhier in de kom van het dorp een klein kereltje al spelenderwijze on der een passeerenden auto. Boven ver wachting liep alles gëïukktg af. Alleen de klompjes waren verpletterd en het eene voetje deed een beetje pijn, wat overging. De auto reed heel bedaard. Den chauffeur treft in dezen geen schuld. Een volgende auto botste nog tengevolge van het sterke remmen der eerste tegen deze aan, zonder verdere ongevallen te Veroorzaken. HAAMSTEDE. Woensdag j.L hield de gemeenteraad een vergadering ter be spreking met dhr. Streefkerk, directeur 'der P. Z. E. M-, inz'afke electrificatie der gemeente. Behalve alle raadsleden waren ook enkele belangstellenden tegenwoor dig. Na opening door dep voorzitter, die dh^. Streefkerk' welkom heette, be handelde spreker achtereenvolgens de 6 punten, vervat ïmj de circulaire van Ged. Staten, betreffende de electriciteitsvoor- ziening der Noordergroep, terwijl na be handeling van l ieder punt gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vra- gen. Uit een en ander kwam men te weten, dat de garantie van pl.m. f25 per aansluitbaar perceel gevonden is uit f het eerste bedrijfsjaar 'in Zeeuwschi- Vlaanderen. De bedoeling der uitdruk king „aansluitbaar (perceel" isfthet huis of het gedeelte van een huis, dat door een geZfin bewoond wordt; een huis, dat door twee gezinnen bewoond wordt, geldt vdus voor twee perceelen. Wat de aan sluiting betreft, werd meegedeeld, daf een lengte vajn 20 M., te rekenen van af de as van straat of weg, waarlangs de geleiding loopt, wordt vrij gegeven; lan gere aansluiting Zal fl ineens per M. kosten. De maatschappij bemoeit zich met FEUILLETON. Oorspronkelijke Holl. ^deteotive-rom a« door R. J. BRANDENBURG. 39 Tante was, nadat het bericht gekomen was, dat Zij zich om ons uitblijven niet bezorgd, behoefde te maken, naar bed ge gaan, want zij was op van zenuwen, zij had zich den heelen avond ongerust gemaakt. Oom1 was nog op en wachtte ons met Charles in de bibliotheek, waar whiskey soda gereed stond. Hier vertelde Arthur de gansche his torie van he begin tot het einde, deed 't verhaal van alle avonturen, welke wij: tijdens ons verblijf in Holland hadden, meegemaakt in sobere woorden. Charles wist, dat De Weerden baron. Lucius had gedood. De Weerden had voorgegeven uit zelfverdediging te heb ben gehandeld. Hij had Charles -geheel, onder zijn invloed gebracht. Hij had zich gehuld in eeen waas van romantiek en. Charles was er ingeloopen. Dat De Weer den een schurk, een misdadiger was, had. hij niet geweten, van de diefstallen had deze hem niets verteld. Daarentegen was- hij volkomen op de hoogte van de ver houding tusschen De Weerden en de schoone Milly.* Het was diep in den nacht, toen wij eindelijk opstonden om naar bed te gaan. Hoofdstuk XVIII. - De explicatie. Dit is de geschiedenis van Milly Ra ven zooals ik die, geleid door mijn vrou welijk instinct, heb samengesteld, uit me- dedeelingen van haar broer Jack, aange vuld door Charles. Zij werd geboren in Oost-Pruisen, waar haar vader, het type van den landjon ker, uitgestrekte bezittingen bezat. Mé- lanie von Fexnstein heette zij en haar ge boorte kostte haar moeder het leven. (Meer dan haar broer Jack, over wien het jongere zusje al spoedig meesterde, was zij de lieveling van haar vader, een trotsch, heerschzuchtig, en bekrompen man, wiens driftbuien zoowel door het personeel als door de eigen familie ge vreesd werden als de uitbarstingen van een vulkaan door de bewoners van den voet daarvan. Milly ik zal haar nu maar zoo blij ven noemen had het karakter en het uiterlijk van haar vader geërfd, het eerste was niet, het tweede wèl gecorrigeerd door de eigenschappen der moeder, waar naar Jack aardde. Toen Milly zes jaar oud was, kreeg zij van haar vader een penny en leerde paardrijden en toen zij twaalf was, kon zij de kunst in de perfectie, reed zij in rijbroek en hooge laarzen over de heide velden, /regeerde met haar karwats het heele huis tot groot vermaak van haar het maken van - en het toezicht op de installatie, terwijl de binnen-installatte achter den meter voor rekening van dep gebruiker komt met een jaarlijks te be talen bedrag voor onderhoud enz. va» l den meter, gerekend naar de capaciteit van den meter. Wat de garantie va» /f25 per aansluitbaar perceel betreft, deze is beperkt tot den kom der gemeente Op de vraag van den voorzitter omtrent aansluiting buiten den kom der gemeente antwoordt dhr. Streefkerk', dat door samenwerking, naar hij hoopt, op een billijke wijze zal aangesloten kunnen wor- 'den per afzonderlijk contract tusschen maatschappij en aansluiters. De bepaling van 45 ct. per kilowatt-uur is echter uniform. Door Spreker werden eenige termen als: lichtpunt, ornament enz., ver duidelijkt, evenals de automatische ont steking en blussching der straatverlictt- ting door middel eener klok en de stroomlevering voor landbouwbedrijf enz. I De uiteenzetting van een en ander werd met aandacht en belangstelling gevolgd en den spreker, bij het einde door den voorzitter dank gezegd vo,or zijn be- moeiingen in dezën. Z.ih.s. werd dooft 5 den Raad 'in beginsel besloten tot de electrificatie der aansluitbare perceelen. NOORDGOUWE. Alhier is men, gelijk op andere dorpen op bet eiland, reeds druk bezig met het vervaardigen van ca- deaux voor de- verloting en bazaar ten bate van „Het Ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland". Te oordeelen naar de medewerking, die het sub-comité van haast allen hier is toegezegd, is te ver wachten dat Noordgouwe met een flink aantal voorwerpen deze sympathieke ac tie zal kunnen steunen. Vooral ook op de lijst voor geldelijke bijdragen wordt goed 'geteekend. STAVENISSE. Door een commissie van deskundigen, waaronder een gedelegeer- de van den Min. van Onderwijs, Kunsten en Wetensohapepn, is o.a. aan den heer P. P. Dekker, horloger alhier, het diplo ma als bekwaam horlogemaker verleend. ST.-MAARTENSDIJK. De Provinciale Staten van Zeeland besloten in de zo- m'erzitting van 1925 voorloopig af te zien van de totstandkoming van een Provin ciaal wegennet maar droegen Gedepu teerde Staten op, wanneer de Provinciale geldmiddelen zulks toelaten, voorstellen te doen tot verbetering, van die wegen, welke daarvoor meer bijzonder in aan merking komen. Tot die wegen behoort de weg, loopendie van de kom der ge meente Scherpenlisse af door de gemeente St.-Maartensdijk naar den Prov. stei ger te StaVenisse, zulks in verband met de toekomstige overneming van den Rijks- weg op Tholen door de Provincie. j Volgens opgemiaakt plan zou er een 'klinkerpad komen van 4 M. breed en een rijwielpad de totale kosten der verbetering worden geraamd op f 320000, hieronder begrepen de uitgaven van grond- en dijkaankoop voor de benoo- digde vier breeding ad f 26100. Ged. Staten Verklaren zich bereid aan de Staten voor te stellen een subsidie te verleenen voor deze verbetering, overeenkomende met de helft van de totale som! der verbeterings- kosten. Het overblijvende gedeelte van het voor de verbetering benoodigde be drag zou over de betrokken onderhouds plichtigen moeten worden omgeslagen. Wanneer de weg gereed zal zijn neemt de Provincie deze in beheer en onderhoud over op voorwaarde, dat door de tegen woordige onderhoudsplichtigen 50 o/0 Van het onderhoud aan de Provincie wordt gerestitueerd. De hierbedoelde weg, voor zoover liggende binnen het territoir van deze gemeente, is in beheer en onder houd bijl het Waterschap St.-Maartens dijk. De gemeenteraad, meende in zijn gehouden vergadering ten dezen opzichte geen financieele offers te mogen brengen. De beslissing van het genoemde water schap moet nog worden afgewacht. j dragen als volgt: 58450 K.G. chili; f 14,05>5; Joh. v. d. Berge, Bruinisse; 11040 k.g. /mlaisl f 8,90, 7840 k.g. mads (Oct-letv.) f 9, 2000 k.g. amim1. koek, 38 o/0j f 12,60. 36500 k.g. lijnschilfers 41 o/o f 13,15, C. V. d. Berge, Sirjansland; 58 M3. grind a f 4,45 per M3., P. J. v. d. Doe, Zie- rikzee; 4000 k.g. zaaiwikken f 25. Firma Romeijn, -Ouwerkerk; 90 M3. koolasch, f 2,20 per M3., L. G. van Putte, Stave- •nisse. Alle leveranties werden opgedra gen aan de laagste inschrijvers behou dens zaaiwikken. Deze partij, werd ge gund aan den hoogsten inschrijver, doch voor een bij uitzondering prachtige partij. ONDERWIJS. AANBESTEDINGEN. Aan de Universiteit te Amsterdam is o.a. tot arts bevorderd de heer H. A. der Weduwen, geboren te Oosterland. LANDBOUW EN VEETEELT. BURGH. Dinsdagavond j.l. hield de stie- renhoudersvereeniging „Streven naar Be ter" in de zaal van dhir. v. d. Moer een gecombineerde vergadering met de te Haamstede gevestigde vereeniging. Be sloten werd éi verband met een dit voorjaar (Dinsdag 11 Mei) te houden keuring van mannelijk en vrouwelijk fok- vee door dhr. Zwagerman, premie's be schikbaar te stellen voor de verschillende groepen fokkalveren, jong vee, kalfvaar- Zen en koeien. In 't belang der zaak is het wenschelijk, dat de aanvoer van die ren zoo ruim mogelijk zij. STAKING LANDARBEIDERS. (Met bijna algemeene stemmen hebben de landarbeiders te Graauw en Bosch- kapelle besloten Maandag 3 Mei in sta king te gaan indien de werkgevers de aangekondigde loonsverlaging niet intrek ken of een uitspraak van den Bedrijfs- raad niet willen aanvaarden. Binnenkort zal in de overige plaatsen in het Land van Hulst de beslissing vallen. Bij de Donderdag gehouden besteding der Landbo.uwvereeniging „D. E. S." te Oosterland werden de leveringen opge- vader, wiens streng gelaat terstond op- vroolijkte, wanneer hij haar donkeren krullenbol en haar guitig gezichtje om den hoek Van de deur zag. Zij striemde het gezicht van den stal jongen, alleen omdat hij tegen haar ka- m'eniertje had gelachen, zij deed dit in een onbewuste vlaag van jalouzie. Op haar veertienden verjaardag gaf •haar Vader haar een buks cadeau. Zij sprong er dolblij mee 'de kameir rond, leg de aan op Jack, die grinnikte, maar in zijn hart geweldig benauwd was, en schoot, om 't wapen te probeeren, dwars door den spiegel in het groote salon. Ter wijl de scherven kletterend naar beneden vielen, sloeg haar vader zich van pret op de knieën. In de keuken beefden de meiden en de knechts. Wat Zou dat dolle kind nu weer uithalen! Milly ging met haar vader en zijn vrienden op de jacht en weldra schoot zij als de beste jager en kende zij geen grooter genot, dan te paard, met het ge weer ,over den rug, de reusachtige bos- s.ehen te doorkruisen. Toen zij haar eerste hert had neerge legd, was er feest in het groote huis. Er werd een jachtmaal aangericht, waarin alle vrienden uit den omtrek deelnamen. Milly was de eenige dame, zij bleef tot het éinde, toen de grootste helft der heeren, halfdronken, liedjes 'ziong en (grap pen maakte, die {Milly no6 "i^ geheel be greep, maar waarvan Zij de beteekenis, blijkens de ondeugende schittering in ha.a(r oogen, instinctief voelde. Dien aVond vergat zij nooit. Alle kaar sen van de groote koperen kroonluchters VERKOOPINGEN, ENZ. BRUINISSE, 28 April. Ten overstaan Van notaris Korteweg werden haden al- waren aangestoken, het vet rilde in groo te tranen er langs en drupte op de tafel, waarin groote schotels de overblijfselen van het maal, de afgekloven ledematen en geraamten der dieren lagen, schalen met resten van pudding, met vr.uchten stónden tusschen de wijnflessöhen, welke als een leger de tafel bevolkten. Naast elk couvert stonden drie glazen, waarin de roode wijn gloeide en de Rijnwijn 'kleurde als vloeibaar goud. Het wit-ba- fisten tafelkleed was als met bloedvlek ken bedekt. In het groote vertrek hing de geur van ■gebraad, vermengd met het aroma der wijnen én het fijne parfum der vruchten. En om1 de tafel zaten veertien heeren m'et vuurroode koppen, maakten 'n kabaal alsof Zij alles 'kort en klein wilden slaan, schreeuwden, zongen, gebaarden, aten en dronken als bezetenen. Alleen Milly's vader was kalm, hij be- heerschte 't geheel. Wel had hij veel ge dronken, 'maar niet 'meer dan hij kon ver dragen. Onder aan de tafel zat Jack met groote oogen het schouwspel aan te zien. (Milly genoot. Zij gevoelde zich het ko ninginnetje dien avond, want alle heeren dronken op haar gezondheid, vleiden haar met complimentjes en uitten de beste Verwachtingen voor haar toekomst, waar bij zij Milly's Vader een geheimzinnig knipoogje gaven. Nog een avond stond M'Uy tot haar dood toe in het geheugen gegrift. Een dolle sledevaart door de besneeuwde bca- schen en over de witte vlakten. De bel len der paarden zongen, hun voeten wier- hier, voor de erfgenamen van mej. d* wed. M- v. Meurs—Lemsom, publiek ver kocht: paarden voo'r f 190, f 410, f 423,. f625, f655, f257. Koeien voor f120, f175, 275, f210, f351, f150, f400 en f160. Vaarzen voor f 220, f 215, f 234, f 247, f 182 en of 90. Os voor f65. Stiertjes voor f50 en f79. ZEEUWSCHE KALENDER. HarloneringAo der week. 25 Aperij. 1576. Unie gesloten tusschen Zeeland en Holland. 26 April. 1818. Het plap tot oprichting eener nieu we visacherij te Zierikz'ee door den Koning goedgekeurd. 27 April. 1747. Willem IV in de stad Tholen tot stadhouder uitgeroepen. 28 April. 1572. Philips de Lanoy Verzekert zich i met Zijn Waalsche voetknechten van Arnemuiden en bezet tevens Mid delburg. 29 April. 16716. De zeeheld Michiel Adriaainszoon de Ruyter overlijdt aan dé gevol gen zijner wonden, bij! Sicilië be komen. 30 April. 1535. Te Middelburg wordt iemand om het geloof ter dood gebracht. 1 M'Oi. 1814. De Eranschen beginnen Middelburg te ontruimen. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 Met. C«rkworve« 2 ure, di- Diederikt vam Kruiningen. SeroosMirk*. 9.30 ure, ds. Diederiks van Kruiningen. Bnrgh. 9.30 ure, Gemeensek. dienst, de. Boogaard in de consistorie. Reaesst. Geen dienst. Noordwelle. 9.30 ure, ds. Neeleman. pen de sneeuwklompen omhoog. Overal schitterden de zilveren sterretjes en over alles goot het maanlicht zijn betooveren den glans. l i Dit was de avond, waarop Milly voor. het eerst gekust werd. Een jong huzarenluitenant ,zoon van een hunner buren, bestuurde haar sleda, die alle anderen ver vooruit was. Milly voelde Zich dronken door de snelle vaart en leunde met het hoofd achterover. De jongem'an boog Zijn gloeiend glezioht over haar heen. Eén oogenblik keken zij 'elkaar in de oogen en hun blikken blrand- den ineen. Toen kuste hij haar en (Milly voelde het bloed opspiringen, ajs wijn dartelde het door haar aderen en zij' sloot de oogen. i Ben week daarna was de luitenant Ver dwenen en Milly treurde niet om' hem1, maar dien eersten kus vergat ze nooit. Zoo groeide Milly op. Hier leerde Zij ha§r trots. Maar op een dag kwam' haar tante, een Zuster Van haar vader, even statig, maar minder levenslustig dan hij', op het goed logee/ren. Het was een oude stiftsdame. i Zij is deftig als een dominee en ma ger als een hout, zëide Milly van haar. Zij! bracht Milly's Vader onder het oog, dat hij' Zijn dochter voor galig en rad liet opgroeien, verweet 'hem, dat zij een hal ve jongen was en een schande voor de familie, de nagedachtenis Van haar brave moeder onwaardig. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5