Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND'S ROEM Firma t. 6* DE MOOIl. SCHOUWSCH VOLKSLIED, ROOMBOTER. Uit Stad en Provinoie, ^ECHTZAKj^"^ ABONNEMENTi Pry» per 3 ïa*»udMi f 1,50, S«noe per port f 1,80. Veer hel ratlenlsnd per l«»r f 10,—. 'iflsondorUJhc munmer» 5 oent. VerichUn» Ma«nii«t, Woeuedej jï VrIJdec ADVERTENTIÊN ven 1—3 regale 30 oti. 7*3 3 regeli en daarboven 20 ote. per regel. Seolamea 30 at», p. regel, By eontrael belsngrUke korting. Woensdag 28«pril 1926. zierikzeeschs: courant. SS?" VERSCHENEN DOOR C. A. SWENNE, voor ZANG met begeleiding T»n Plano, Orgel of Hirmonlnm. PRIJS 10,60. KEN- OF TWEESTEMMIG PRIJS f 0,15. Mannenkoor of Kwartet f 0,35 VERKRIJGBAAR IN IKDEREN wi u msam SUITE NLAND. HET DUITSCH-RUSSISCH VERDRAG. Het verdrag tusschen Duitschland en Rusland, dat Zaterdag door beide par tijen is gesloten, bevat slechts een 4-tal artikelen, maar aan het verdrag zijn nota's toegevoegd, welke tot de zeer korte bepalingen een belangrijke toelich ting geven. Krachtens de bepalingen van het voor h vijf jaren gesloten verdrag zullen Duitsch land en Rusland in vriendschappelijk con tact blijven ter regeling van alle gemeen schappelijke vraagstukken van» politieken en economischen aard een zeer te. waardeeren voornemen ongetwijfeld. De beteek'enis van het verdrag echter ligt in de artikelen twee en drie, waarin men elkander wederkeerig neutraliteit belooft in geval van een onuitgelolkten aanval van een derde en waarin men zich weder keerig verbindt niet deel te nemen aan een economischen of financiëelen boycot tegen een der beide contractanten, gericht. In de met Moskou gewisselde nota's heeft de Duitsche regeering nader uiteen gezet, dat Rusland door de toetreding van Duiitsehland tot den Volkenbond vol strekt niet behoeft te vreezen voor eenige deelneming van Duitschland aan een vij andige combinatie tegen de Sovjetrepu bliek. Tegen een streven naar zulk een combinatie zou Duitschland in den Vol kenbond zich steeds verzetten. Alleen in het geval Rusland als aanvaller zou op treden tegen een anderen staat zou er voor Duitschland sprake zijn van de ver plichtingen van het Convenant in zake de deelneming aan sanctie-maatregelen. Maar over de vraag of Rusland bij een gewapend conflict met aan anderen staat aanvaller is, zou door den Volkenbond slechts kunnen worden beslist met de medewerking van Duitschland. Aan sanc ties tegen Rusland zou dit land dus niet meedoen, indien het zelf niet van. Ruslands aanvalsschuld overtuigd was. BI MWEWL ANP, MICHIEL ADRIAENSZ. DE RUYTER. 16716 29 April 19216. Op 29 April 167'6 stierf admiraal Mi- chiel Adriaensz. de Ruijter aan de ge volgen zijner verwonding bij Syracuse. Op 18 Maart 1677 werd zijn gebalsemd lijk „met ontroerende plechtigheid" zoo verhaalt de geschiedschrijver in de Nieuwe Kerk te Amsterdam begraven. Tweehonderdvijftig jaar is het dus (mor gen geleden, dat Holland een Zijner groot ste helden verloor. Zijn nagedachtenis wordfy^eëerd in een -gebied, waar de zon niet c adergaat. Elk schoolkind kent zijn levensgeschie denis van zijn klimpartij op den Vlis- 9ingsche toren, tot aan het grootsche einde. Aan de geschiedenis van Engeland, F.ankrijk, Hongarije, Zweden, Denemar ken, Spanje, Portugal, Turkije heeft hij bladzijden van beteekenis toegevoegd. Engeland en Frankrijk dwong hij, Hol land pils meester op Zee te erkennen. En toen, onder Frankirijks leiding, de Repu bliek van drie kanten werd aangevaren en. het volk wanhoopte aan uitkomst, was het de Ruijter, die'door zijn overwinning bij Solebay het Vaderland redde. In één ding kan, vreezen wij, onze tijd de Ruijter niet verstaan: in zijn zichzelf wegcijferen. Toen de Staten hem' in 1675 met een vloot van te geringe sterkte naar de Midd-ellandsche zee zonden, sprak hij tot de Admiraliteit, die bij hem aandrong, het commando te aanvaarden, de beroem de woorden: „De Heeren hebben mij niet te verzoeken, maai- te gebieden en al werd mij bevolen, 's Lands vlag op een enkel schip te Voeren, ik zou daarmee 't zee gaan. Waar de heeren Staten hun vlag betrouwen zal ik' mijn leven wagen". Vindt men nog zoo groote trouw? Hierin lag De Rüijters grootheid, dat hij! niet alleen groot van moed, maar ook! groot Van hart was en den oorlog niet wilde dan ter bereiking van den vrede. Onzen tijd, die persoonlijkheid bo ven alles stelt, zijl, het een plicht, en een voorrecht, Zijn nagedachtenis te huldi gen èn om zijn daden, èn om zijn groot heid als menseh. HET NOORD-BRABANTSCH WEGGELD. Bekend is dat in de provincie Noord- Brabaiit weggeld wordt geheven op de Prov. wegen en dat voor niet-ingeze- tenen van N.-Brabant kosteloos weggeld- kaarten worden beschikbaar gesteld en dat daarvan o.m1. door tal van Zeeuwen vooral in de aangrenzende deelen, ge bruik van gemaakt wordt. Br zijn evenwel nu nieuwe voorwaarden gemaakt voor het gebruik maken van deze kaarten, waarvan wel nota mag genomen worden. De aanvragers, die een of ander voer tuig m'oeten hebben, moeten voortaan zelf de kaarten afhalen, daar een verklaring mioet geteekend worden, dat nog geen 'kostelooze kaart is aangevraagd of ver kregen, zoo dat anderen niet meer voor derden kaarten kunnen bekomen. Mocht blijken, dat de hierboven bedoelde ver klaring valsch of onjuist is, dan stelt men zich aan straf volgens de wet tjlopt en is uitgesloten, dat men in het ver volg kaarten kan verkrijgen. Bij de aanvrage moeten worden opge geven de nam'en der woonplaats, wijk en nummer, terwijl de kaarten strikt per soonlijk zijn, d.w.z. dat alleen de aan vrager met zijn aangegeven voertuigen er gebruik van mag maken. Voor minderjarigen kunnen ouders of voogden optreden. ZjERIKZEE. Bij de firma A, C. de Mooij alhier is verschenen 't „Schouwsc-h Volkslied", woorden van Bz., muziek van dhr. C. A. Swenne, hoofd der school te Ouwerkerk. Naast ons nationaal Volkslied Friesch en Zeeuwseh Volkslied, welke zich in groote populariteit mogen ver heugen, thans een volkslied, dat tot ons, bewoners van het Schouwsche land, spreekt. Moge dit lied spoedig op ons eiland, en liefst ook daarbuiten, populair Zijn. |Wij nemen het derde couplet van het lied hier over: „Wij zijn het 't volk van 't Schouwsche (land, Door taal en zeden nauw verwant. Wiji scharen ons, als waren w'éé'n Om d' ouden, grijzen toren heen. Hijl "jst van veir uit 't golfgeklots En staat daar, eeuwen, als een rots Die met een ongebroken kracht Houdt over 't Schouwsche land de wacht. Het Bestuur van de afd. Zierikzee van den Vrijheidsbond is in de gehouden bestuursvergadering samengesteld als Volgt: P. Kooïjman, voo:rz., J. W. v. Oeve- ren, vice-voorz., V. M. Krepel, le secr., Mej. M. Huson, 2e seer.sse, M. Polder - mans, penningm., A. V. d. Weijde, mevr. Heimbach—van Leeuwen, mevr. Ochtman- vaii Vuuren en L. Doeleman. NOORDWELLE. Vanwege de „P.Z.E.M." gaf de heer Streefkerk' een uitéénzetting van de electriciteitsvoorziening dezer ge meente vootr de gemeente-raadsleden. Ook waren eenige belangstellenden- aanwezig. Het bleek!, dat een lamp van 50 kaars in 1 uur nog geen 2 cent aan stroom ver bruikt, dat de gemeente garant is voor f 25 per aansluitbaar perceel (in onze gemeente 44, kerk en school uitgezon derd) en dat de straatverlichting 40 cent per inwoner kost, hetgeen door verschil lende leden nogal veel gevonden werd. Weth. Boogerd verlangde, evenals weth. 'Blom, uitvoerige inlichtingen lover het aan sluiten van landbouwbedrijven. De land bouwers geven een garantie van f 5 per H.A Bij nadere bespreking kwam men tot de conclusie, dat ook voor landbou wers buiten de kom der gemeente wo nende, de aanshiitingskostern wel mee zjullen vallen. In een cirkel met een straal van jpl.m. 2 KM- kan men immers nog aansluiten op het laagspanningsnet en is [dus geen -transformator noodig. Vele vragen (werden door den heer Streef kerk welwillend beantwoord. Hij merkte nog op, dat, wanneer men met Augustus klaar was met de besprekingen, men ipl. m. Dec. 1927 licht kon hebben. In een gemeenteraadsvergadering «zal nader over aansluiting -etc. gesproken worden. Vergadering van den kolenbönd „Eendracht maakt Macht" alhier. Aan wezig waren 16 leden. De rekening werd goedgekeurd en ;het blijkt, dat thans f 63 in kas is. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren (K. Viergever en J. P. Hollestelle. Besloten werd de k'plen in vereeniging met de Landbouwvereenigihg te betrekken, welke samenwerking tot aller voldoening iplaats heeft. Hierna slui ting. ZEEUWSCHE KLEEDERDRACHTEN. In verband met de schenking van ouderwetsche kleedingstukken aan het museum van KL en W„ moge opgemerkt, dat in Schouwen—Duiveland, Tholen en Noord-Beveland langzamerhand de Pro vinciale dracht verdwijnt en die Provin ciale bestaat uit het dragen van de muts met toëb'ehooren en nu -moge de prach tige igaren sluier, omzoomd met kostbare kant, waarbij de gouden bellen, krullen en spelden, de frissche gezichtjes der jeugdige vrouwen nog zoo frappeeren, het wil er niet meer in en zonder uitzon dering zijn er nog? wordt èn muts èn goud opgeborgen. Het is ons bekend, dat tal van kostbaarheden nog 'beswaard worden dn schuif of lade van [kabinet, o, neen 'want ook' die ouder- Iwetsche dingen verdwijnen uit 'de huis kamers! imaar dan in elk' geval op ;een goed plaatsje, om ïn latere jaren te komen Jn handen van oudheidkundigen, die niet Zullen nalaten, dat moois te böwonderen, dat nu nog ter zijde ligt. EEN VADER. De Utrechtsche rechtbank heeft de 38- -jarige koopman, J. A. N. van B. te Utrecht, die zijn zoontje erop uit stuurde om rijwielbelastingplaatjes van fietsen te halen, overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot; 1 jaar en 4 m!aan- den gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, VEBKOOPINftEN, ENZ. NOORDWELLE. Dinsdag had -de ver pachting plaats van de Landerijen, toe- behooirende aan de gemeente Noordwelle, het Burgerl. Armbestuur, de Ned. Herv. Gemeente en het Diaconie-Armbestuur te Noordwelle. De prijzen waren (per 41 A. 68 c.A.) voor de Gemeente f 104, f 84, f80, f100, f80, (f80, f84, f78, f72 en f80; voor het B. A.: f60, f76, f96, f 90, f lOl' f 53.50, f 80; f 83, f 90. f 75, ¥75, f103; voor de Ned. Herv. Gem- f89, f 110, f70, f89, f75, f 100, f 70, f 70, f70, f93, ¥101, f82, f93, f86, f76, f 76, f 60, en voor het D. A. f 100. LANDBOUW EN VEETEELT. 0NDERWÏJ& Te Utrecht slaagde Dinsdag voor het tweede gedeelte analysten-examen, o.a. mej. |M- M. Doeleman te Zierikzee. POST EN TELEGltAPHIE. GOEDKOOPER POSTVERVOER. ;Met ingang van 1 Jvfei zal, zoowel hier te lande als in. het verkeer met ons land vermindering van het internationaal post- tarief voor drukwerk toepassing vinden voor: nieuwsbladen en tijdschriften, wel ke rechtstreeksch door de uitgevers wor den verzonden; ingenaaide of ingebonden boeken, met uitsluiting van alle bekend makingen en re dam ege s chr iftenen let terkundige en wetenschappelijke uitga ven, welke wetenschappelijke instellin gen elkander toezenden. Het port van deze stuk-ken zal b'iji verzending van ons land uit bedragen 2 cent per 50 gram', doch uitsluitend in het verkeer met de landen, die gebruik m'aken van deiZe be voegdheid, daartoe door het Postverdrag van Stockholm gegeven. POSTTARIEVEN. Op de kantoren der posterijen zijn verkrijgbaar gesteld overzichtelijke wand- tabellen van de voornaamste tarieven Voor briefpostzendingen en in het bin nenland en in het internationaal verkeer. De prijs van deze tabellen bedraagt 5 ct. KEEKNIEUWSc AMER1KAANSCHE KRUISBESSENMEELDAUW. Aangezien de eerste weken van Mei de juiste periode is om1 de kruisbessenstrui- ken met alcalische Bourgondische pap tegen den Amerikaanschen kruisbessen- meeüdauw te behandelen -raadt de Plan tenziekten kun digen Dienst met klem' alle kruisbessentelers aan tegen dien tijd hun 'kruisbessenstr-uiken met dit middel te be spuiten. Het meest geschikte tijdstip voor de bespuiting is korten tijd voordat de meeldauw zich vertoont. Daar dit tijdstip niet met zekerheid is vast te stellen, kan algemeen aangenomen worden, dat de bespuiting -uitgevoerd moet worden als de vruchtjes ongev-eer de grootte van een erwt hebben. In elk geval rntoet ech ter* gespoten worden zoodra de eerste speren van de -meeldauw zichtbaar zijn. De meeldauw verschijn? het eerst op de bessen van de onderste takken, 'deze moe ten, van nu af aan dus geregeld nagegaan worden. Onze waarnemingen der laatste jaren hebben aangetoond, dat na. de bë- spuiting, op het juiste tijdstip uitgevoerd, de bessen practisch vriji van meeldauw blijven. Het is noodzakelijk zooveel mo gelijk de bessen te bespuiten, Vooral die van de onderste takken. De sproeivloei- stof wordt bereid uit U/2 K.G. koper- sulfaat en U/2 K.G. sodex (watervnije soda) op 100 L. water. De beide stoffen worden afzonderllijk opgelost, liefst in warm water. De -oplossingen worden koud bij elkander gevoegd. Alleen houten of geëmailleerd vaatwerk kan voor de be reiding der pap gebruikt worden. V. P. Z. Bijl besluit der Algemeene Vergadering, gehouden den 12en Febr. 1926 te Vlis- singen, is het Hoofdbestuur opgedragen een onderzoek in te stellen aangaande de oprichting Van een voederbureau der V.P.Z. Het Bestuur heeft zich van deze taak thans gekweten en is er in geslaagd een overeenkomst te -sluiten met de Vee voeder Fabriek Zeeland te Goes, welke een goed samengesteld Pluimveevoeder in den handel zal brengen. Er zal ver krijgbaar worden gesteld een hoender - meel onder den* naam van „Zeeland's Hoendermeel, merk V.P.Z." en een op fok voeder in drie soorten onder den naam van „Zeeland's Opfo'kvoeder, (I, II en III), merk V.P.Z. Waar deze voeders op ad-vies van den heer B. van Asperen Vervenne, Rijks-Pluimveeconsulent te 's-Gravenhage zijn samengesteld en tel kens vanwege de V.P.Z. op hoedanigheid en kwaliteit worden onderzocht aan het Rij-kslandbouwproefstation voor Vee-on derzoek te Wageningen, zal de verkoop dezer voeders onder het merk der V.P.Z., wel ingang vinden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Zuilen, P. C. de Groot te Vianen. Aangenomen: Naar Bathmen (Ov.), B. Klein Wassink te Leeuwarden. Bedankt: Voor Bleiswijk, E. van Asch te Daarle (Ov.). Geref. Kerk. Beroepen: Te Bunschoten—Spakenburg (A.), W. Seinen te Opperdoes. 'Te Drie- sum1, cand. J. .C Haarsen te Oost-Sou burg. Te Zaandam, G. Laa-rman te Klundert. Te Oud-Vossemeer, A. Wijn gaarden te Baarland. Bedankt: Voor Heinenoord, S. de Vries te Ambt-Vollenhove (B.). Voor Kame- rik, G. Veenendaal te Amerongen. DE ZAAK-GEELKERKEN. Ds. Van Duin geschorst. De Gereformeerde kerkeraad van Ha-ar- lemar.iermeer-Oostzijde heeft vergaderd met den kerkeraad te Hoofddorp. In deze gemeenschappelijke vergadering was aan wezig de comimïssie van advies van de synode, t.w. prof. Kuyper, prof. Gros heide en ds. Schouten. Er werd ds. Van Duin de volgende verklaring ter onder- teekening voorgelegd „Ondergeteekende verklaart, met de be slissingen der generale Synode te Assen in te stemmen, maar behoudt zich het recht voor, waar hij bezwaar heeft ten opzichte van hetgeen daarin gezegd wordt inzake de slang en haar spreken een gra vamen in te dienen, en belooft zulks bij de volgende synode te zullen doen, op dat deze daarover beslisse. Hij belooft over dit bezwaar moc-h -open lijk, noch heimelijk te zullen drijven of leeren, noch daarover te zullen, schrijven. Tevens verklaart hij, hangende dit bevel, zich te zullen houden aan de resoluties van de generale synode te Assen, ook wanneer hij afgevaardigd w'oirdt na-ar ver gaderingen, en zoo- hij meent, om der conscientie-wil dit niet te kunnen doen, zal hij zich - van het deelnemen aan 'deze vergaderingen -onthouden". Ds. van Duin heeft geweigerd deze verklaring te onderteekenen, waarna de kerkeraad der Gereformeerde kerk van Haarlemmermeer O-ost hem geschorst heeft tot 5 Juli. 8P0KT, ZIERIKZEE, 25 April. Wedvlucht der Postduivenvereniging „Prins Hendrik", alhier, van Halle (België). Afstand 125 KM. In de vlucht 91 oude duiven. Los sing 11.10 uur. Wind Noord-Oost. 1. J'. W. Leijdekikers Wz„ aank. 2.51.20; 2. L. Koopman, 2.57.411/2; 3. B. J. v. d. Vate, 3.4.49; 4. J. vt d. Kasteele, 3.19.271/2; 5. M. C. v. d. Vliet, 3.30.27; 6. J. P. j. den Boer, 3.30.47i/2; 7. M. C. v. d. Vliet, 3.45.291/2; 8. J. P. J. den Boer, 3.51.71/a; 9. W. Pankow, 3.59.47; 10. M. Schoonakker, 4.1.59; 11. L. Tuinder, 4.16,411/312. M. Schoonak'ker, 4.18.22; 13. J. P. J. den Boer, 4,20,11/014. J. Boogerd, 4,24.81/2; 15. W. K Schot, 4.27.225; 16. Joh. Wil- lemse, 4,31,12; 17. L. Koopman, 4.40.36; 18. J. P. J. den Boer, 4.40.415; 19. J. Schot, 4.44.25 uur. OUD-VOSSEMEER. Door de Postdui venvereniging „De Zwaluw", is. een wed strijd gehouden uit Halle; uitslag le pr. J. van Driel; 2e pr. J. Vermeij; 3e en 4e pr. P. Vermet; 5e pr. J. B. Tholenaar. Geen speelgoed. Te Losser speelden eenige jongens met een geladen geweer. Het geweer igimg af e-n de kogel drong een hunner in het hoofd. De toestand van den jongen is ernstig. Aanslag. Zondagavond is te Soest v. G. in een vlaag van overspanning zijin 83- jarigen vader, die doodziek te bed lag, met een sch-ermes te lijf gegaan. De -oude man bleek, toen de ongelukkige eenmlaail overmeesterd was, wonden in het geLaat te hebben, die echter niet van het scheer mes afkomstig waren. Van G. is naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Hagelschade. Zondagmiddag ontlastte zich.boven Vaals een 'kort, maar zwaar onweder. Dit ging gepaard met een vree- selij'ke hagelbui. Hagelsteenen, -grooter dan duiveneieren vielen met groote kracht neer. Honderd-en ruiten, vooral van broei kassen, serres en dakramen, waren in een pogenblik vernield. Ook in tuinen en velden werd schade aangericht, hoe wel niet zooveel als eerst vermoed werd. Een „veelbelovend" jongmensch. Maan dagmorgen :werd brand ontdekt in een perceel aan de Hooigracht te Leiden. Een 7-ja-rige jongen bleek n.l. zijirt bed in 'brand gestoken te hebben, omdat.... hij een nieuw bed wilde hebben. Zijn 4-jarig zusje had hij te voren naar een andere kamer gébracht. De politie doof- 'e het vuur spoedy -Jj^C EVEN FIJN ALS Brutale inbradk{. Maandagnacht hebben vier mannen, die per auto naar dein Hout- rakpolder waren gereden, zich toegang verschaft tot de Roonhoeve, bewoond door den heer 'C. de Ridder. Door het openschuiven van een keuken-raam zijn ze binnen gekomen, De vrouw des huizes werd doipr het gerucht wakker; ze liep den gang in en ontmoette eT een vreem de man. Deze voegde haar -toe: Wees maar stil, want er is niets aain de hand, houd je maar kalm. Toen kwamen er nog twee mannen, die haar opzij duw den. Vervolgens verlieten zij het huis. In den au|to zat een vierde man te wachten. De heer ide Ridder waarschuw de onmiddellijk telefonisch zijn meester knecht; te zamen sprongen ze in hun a,uto en achtervolgden de inbrekers, die natjuurlijk reeds een grooten voorsprong hadden. Bij de pont Velsen zijn ze het spoor kwijt geraakt. In de achterkamer hebben de inbrekers het bureau en een linnenkast doorzocht, waaruit voor een bedrag van f 1000 aan juweelen werd ontvreemd. Een der inbrekers heeft bij zijn vlucht zijn pet achtergelaten. De heer de R. is eenigen tijd geleden opgelicht door iemand met -wien hij zaken drijft. Mevrouw deRidder meent in een der inbrekers dezen main herkend te hebben-. Hij woont te Alkmaar. Verlaten Kinderen. De Amsterdamsche politie heeft drie kinderen m bescherming genomen, die door 'hun ouders waren verlaten. Het gezin, waarin zij thuis be- hooren, woonde in de Vechtstraat No. 37; de vrouw heeft voor een drietal we ken hear man verlaten en deze heeft toen de (politie opsporing gevraagd. De vorige week is zij in de woning terug gekeerd een paar dagen daarna echter is de man vertrokken, zonder adres na te laten. Zondagavond j.l. is nu ook de vrouw heen gegaan. Maandag keerde zij nog even in haar Wonimjg terug en deel de aan haar drie kinderen, een jongen van elf en een van acht jaar en een meisje van vier jaar, imede, dat -zij mo gelijk nog terug kWam, imaar dat de kinderen anders, wat -nog Vain den in boedel aanwezig was, maar moesten ver- koopen, om daarna tnaar hun grootmoe der, die te Maastricht woont, te ver trekken. De oudste jongen heeft gepoogd den raad, hem /door zijn moeder gegeven, uit te voeren; hij trachtte eenig huisraad te gelde te 'maken, doch dit trok' de aandacht van de buren, die de politie waarschuwden. De heeft toen, zooals hier boven gezegd, ingegrepen. WAN lEEETOS EN De nieuwe sjah van PerZië ia te Teheran met Oostersche praal gekroond. Reza plaatste als wijlen Napoleon zelf zijn kroon op het hoofd. Op 77-jarigen leeftijd is te Sunda- holm (Zweden) overleden, de ook in ons land bekende schrijfster Éllen Key. Haar beroemd werk „Eeuw Van het Kind", dat in 1903 verscheen, ia in vele talen overgezet. Te Boronia (Australië), aan de Fern Tree Gullyfljjn, is een electrische trein biji een overweg op een toerauto vol dagjesmensehen gereden. Er zijn 9 doo- den en 12 gewonden. De dooden zijin vreeselijk verminkt. Het Amerikaansohe (Prótestantsche) Zendingsgenootschap heef'c besloten, alle zendelingen in Japan, -na afloop van hun diensttijd, terug te roepen, wegens de pers-campagne, die tegen hen gevoerd ia en waarin hun aanwezigheid „een belee- diginig" voor Japan is genoemd. Men verwacht, dat de andere zendingsgenoot schappen dit vioorbeeld zullen volgen. Naar gemeld wordt heeft in Okla homa (V.S.) -een hevige tornado gewoed, waarbij1 14 personen gedood en ve-rsehei- denen verwond werden. In Texas zijin tengevolge van daar plaats gehad heb bende overstroomingen 11 personen ver dronken., Maandag 3 Mei woirdt te Brugge de vermaarde Bloedproce'sie gehouden, waaraan 250Q personen deelnemen. Vrijdagmiddag heeft in de Harlem- wijk te New-York een ernstige brand plaats gehad, waardoor een meubelfa briek geheel verwoest werd. Verscheide ne belendende panden werden eveneens ernstig beschadigd, inzonderheid een kin derziekenhuis. Twaalf brandweerlieden en talrijke bewoners vian de brandende hub bek;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1