Zierikzeesche Nieuwsbode Watt ea Halt Watt. RWATM^1 <km-RÊEP Maandag 19 April 1926. zierikzeesche courant. 82ite mar0asö- no-11377 advertentiên Concertzaal - Bioscoop buitenland. ütn n en l an p. De vrouw zonder hart. ^etgrdanQoedjDEBESTE Uw Huid ABONNEMENTs frUs per 3 maanden f 1,60, Sranee per post f 1,80. Voer het buitenland per Jaar f 10,—. Afsonderiyice nummer» cent. Veriohjjnt Haandaf, Weenidag tn Vrijdag Mr. k. BE L30ZE Jr. Uite.-Rs»M(. U. ▼an 1—6 regel» «0 ct». van 4 regel» en daarboven 20 oti. par regel. Reclames, 80 et», p. regel, BIJ oontraot belangrijke korting. Inzending op don dag van uit- J.MSTEI ïaTa vóör 11 ure. DINSDAG 20 APRIL tot slot van het seizoen Volksvoormtelling tegen halve prilzen. HET NIEUWE VERDRAG MET RUSLAND. Theodor Wolff schrijft in 't ,,Berl. Ta- gebl.", naar aanleiding van de Duitsch- Russische onderhandelingen: Duitschland kan noch met de westelijke mogendheden, noch met Rusland een bondgenootschap sluiten. Bij Duitschland is elke gedachte aan het steunen eener politiek, welke te eenige,r ifcijd ;aigressief zou kunnen worden, buitengesloten. Het verdrag, waarover tusschen Berlijn en Moskou nog wordt onderhandeld, is slechts de lo'y,ale formüleering van dit vreedzame standpunt, dat Duitschland te Locarno en 'bij alle voorbereidende be sprekingen met de leden van den Vol kenbond heeft verdedigd. Verder zou Duitschland, indien het niet van den een maal ingeslagen weg wil afwijken, niet kunnen gaan en het is ook niet verder gegaan. Duitschland wenscht de te Mos kou gekoesterde vrees, dat het door tot den volkenbond toe te treden zich aan een anti-Russische combinatie en uitge breide aanvalsplannen zou dienstbaar ma ken, weg te nemen. Het zal echter geen enkel artikel in een verdrag onderteeke nen, dat als een overtreding der over eenkomsten van Locarno zou kunnen wor den uitgelegd, of dat meer zou inhouden, dan de verklaring ten aanzien van art. 16 van het Volkenbondspact reeds be helst. Wolff betoogt voorts, dat zulke ver dragen geen [novum zijn. Hij herinnert o. a. aan het Tsjechisch-Russisch verdrag van 5 Juni 1922 en [aan het op 27 Jan. 1924 tusschen Italië en Zuid-Slavië gesloten bij s. $en V. B. geregistreerde verdrag, waarbij beictó^ partijen zich voor het geval Van een ongepcovoeeerden aanval door een of meer mogendheden wederkeexig ver binden, tijdens den geheelen duur van het conflict neutraa* te blijven. Ten slotte zeg^Wolff, dat het een fout zou zijn Sovjet-Rusland steeds verder Van de politieke gemeenschap van Europa te verwijderen. DE RIJKSMIDDELEN, i In het afgeloopen kwartaal van dit jaar hebben de rijksmiddelen ruim ge vloeid. De totale toeneming over het eerste kwartaal in vergelijking met het vorig jaar heeft bijna f 9 millioen be dragen. Daarvan komen niet minder dan bijna f 6. millioen op rekening der invoer rechten, welke 1 Juli 1925 met 60 pCt werden verhoogd en den igroot&ten door- Na de invoerrechten hebben de registra tierechten het meeste opgebracht en wel ongeveer 5 ton, welk bedrag op de in komstenbelasting meer in 's Rijks kas deed vloeien. I De tabaksaccijns leverde ongeveer ook 5 ton meer op, terwijl de successierechten ruim 41/2 ton meer opbrachten. De accijns op 't geslacht igaf een meerdere bate te zien van f 1401.000, hetgeen er op. zou F E u I ll ETO N. Oorspronkelijke Holl. deteotive-romaa f door R. J. BRANDENBURG. wijzen, dat het gebtuik' van inlandsch vleesch belangrijk is toegenomen, daar voor buitenl. vleesch geen accijns, doch invoerrecht wordt geheven De beliastinig pp de rijwielen giaf een hoogere op brengst van f 110.000, eensdeels doordat in Maart meer fietsen in gebruik werden genomen, anderdeels door de scherpere controle. De jenever-accijns gaf weer te ruggang te zien, ditmaal Imet ruim' f li/i ton. In het geheel hebben de gewone Rijks middelen over het eerste kwartaal van dit jaar f 118.979.895 opgebracht, tegen resp. f 110,024.544 en f 101.077.480 over de eerste kwartalen van 1925 en 1924. Deze toeneming is echter grootendeels een ge volg van Verzwaarden belastingdruk en van vluggdre invordering der inkomsten belasting. Echter komt deze Igrootere bate voor de schatkist zeer te stade. Ult Stad en Provincie. 2IERIKZEE. De collecte, gehouden op 13, 14 en 15 April ten hate vain 't tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen, heeft in deze gemeente omgebracht f 76,21. Met dank aan de milde gevers. Bij Kon. besluit van 8 Maart 1926, No. 7, is de bronzen eerepenning voor mensehlievend hulpbetoon, met loffelijk getuigschrift, wegens het met levensge vaar redden van de oplvarenden van het zeilschip „Op hoop van !ztegen" op de Oosterschelde, habü de „Vondeling", tij dens een,hevigen storm opi 25 Nov. 1925, toegekend aan. J. Schot BWz., W. G Schot JZ., A. Claessens Thmz., C Schot Wz. en J. Schot Wz., allen visschers te Zierikzee. De burgemeester heeft de me dailles en getuigschriften aan bovenge noemde personen uitgereikt. Tot leden van het Zeeuwsch genoot schap der wetenschappen te Middelburg zfijn o. a. benoemd, mr. S. R. Bakker te Zierikzee en dr. P. Proost Jz. te Brou wershaven. Wij vestigen er de aandacht op, dat de Concertz|aal-Bïoscoop, tot slot van het seizoen Dinsdag nog een herhaling geeft van „Watt en 1/2 Watt als Fotografen, en [wel eene volksvoorstelling tegen halve pjrijzlen. Ged. Staten van Zeeland hebben dezer .dagen een brief gericht aan de besturen der gemeenten, behoorende tot de Noordgnoep voor electricificatie, be treffende garantie. De hoofdelementen zijn een jaargarantie, overeenkomende met ongeveer f 25 per aansluitbaar [perceel in kommen der dorpen; welke perceelen als aansluitbaar zullen worden beschouwd, wordt in onderling overleg vastgesteld; het definitieve bedrag der garantie wordt door Gedeputeerden vastgesteld; de ga rantie wordt voor 10 jaren gegeven, vair den dag der stroomlevering afvoor straatverlichting zal moeten worden ge garandeerd naar de maatstaf van f 40 per inwoner. Het zal allereerst noodig Zijn, te bepa len, hoeveel aansluitba're perceelen in de kommen aanwezig zijn. Zoo zullen elec- trificatiegebieden, ringen, ontstaan; welke het electriciteitsbedrijf zal verbinden ter voorziening van in de ringen aan te leg gen 'distributienetten; buiten die ringen 36 Door de toeschouwers voer een kreet van ontzetting, een langgerekt gegil. Alle lichten vlogen aan. In het witte zaagsel lag een kleine, zwarte figuur, het leek een doode vogel, geen veerkracht sprak uit die lijnen, het was een ding zonder leven, 'dat daar l ag. De menschen rezen op, sprongen op en pver de banken, drongen, met hevig ver schrikte, bleeke gezichten, druk gebarend maar 't midden. Zij buitelden over elkaar, •velen raakten onder den voet, er klonk klagend geschrei, driftig geschreeuw. Wij /zagen stokken dreigend in de lucht ge stoken. Overal verwrongen gezichten! Een dokter, een dokter! werd geroe pen. Wij waren in de manege geloopen. Wij stonden bij het levenlooze lichaam van Milly, Raven. Het lag daar als een klein, opengescheurd zwart zakje in hef witte zaagsel, het lag niet languit, maar ineengetrokken. Door de dichte haag van kijkers drong een heer, die door den hoofdcommissaris ,jnet dokter werd aangesproken. Hij knielde neer, lichtte het hoofd op, 't was als een bloem op een geknakten stengel. Nog glimlachte Milly,, triomfeerend tot in haar dood. Daar werden de omstanders door een driftige hand weggerukt. Ik zag het schitteren van een wapen. Een schot klonk fel als het geknal van een zweep. Arthur had den arm van Jack Rave? omhoog geslagen, waardoor de kogel her? niet trof, maar naar boven vloog. Het volgend oogenblik was Jack Ra ven, het witte schuim op zijn lippen, de oogen bloeddoorloopen, door een drietal agenten overmeesterd en geboeid. Ik hing Snikkend aan Arthur's hals. Ik kon er niets aan doen, ik was zoo ontzettend geschrokken. Het is niets, kindje, het is heele- maal niets, fluisterde hij mij in en klopite mij op den schouder. De dokter w|as nog met Milly bezig. Zij heeft zich den nek gebroken!, klonk het, zij is op .slag dood geweest. De mannen namen allen den hoed af en stonden met ontbloot hoofd en ernstig gezicht. 1 Twee stalknechts kwamen met een brancard en tilden het lichaam van Milly er op, dekten het met een kleurigen Lap toe. Zoo werd zij weggedragen door de roodfluweelen portières, waardoor zij zoo vaak een schittejrende entjrée in üe manege had gemaakt. Daar stonden de muzikanten, die van hun hooge stallage afgeklauterd waren, kunnen uit den aard der zaak perceelen gelagen zijn, alleenstaande boerderijen b.v., waarvoor evenaar aansluiting ge- wenscht wordt. Over deze aangelegen heden en wat daarmede samenhangt, zul len Gedeputeerden gaarne met de ge meentebesturen onderhandelen. Verzocht wordt dezie aangelegenheid in een vergadering van den raad ter tafel te brengen en een beslissing van den raad te bevorderen, waarbij in beginsel tot electrificatie van de gemeente besloten wordt. De prijs per kilowattuur voor licht zal 45 cent bediragen, voor kracht en verwar mingsdoeleinden zal het variëeren vam 25 tot 16 cent. De directeur der P. Z. E. M. is bereid, tusschen 19 en 30 dezer met de ge-, meentebèsturen over deze aangelegenheid te confereeren. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie van de Ambachtsschool, voor komende in dit nummer, waarbij loten ten verkoop worden aangeboden. ELKERZEE. Op den Ouderavond, dezer dagen alhier in de openbare school ge houden, werden als bestuursleden geko zen de heeren T. J. v. d. Bout, J. de Vrieze en J. Kristalijn. Gesproken werd over een schoolreisje naar Middelburg tegen a.s. zomer, zoo mogelijk1 in ver eeniging met een zusterschool in de buurt. Enkele ouders brachten de kwestie van herhalingsonderwijs naar voren met als resultaat, dat het bestuur in deze diligent werd verklaard, om te trachten dit on derwijs tegen a.s. winter te verkrijgen. Ook werd uit den boezem der vergade ring de wenschelijkheid van een assis tent aan deze éénmansschool geuit en ble ken eenige der aanwezigen in beginsel bereid financiëel bij te dragen om in deze sterk gevoelde behoefte te voor zien. Een gaist, dhr. Steketee,^ onderwij zer te Ierseke, las een mooie'kinderver- telling voor en demonstreerde aan de Jiamd hiervan, hoe innig beschavend vele onzer schoolboeken tegenwoordig zijn. Na een aantal practische wenken voor de lichamelijke opvoeding onzer kinderen, sloot de heer Serlé, hoofd der school, onder dankzegging voor de ondervonden belangstelling en medewerking, dezen nut tigen avond. BRUINISSE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op 12 April j.l. Voorzitter de burgemeester; aanwezig alle leden. De voorzitter doet de volgende mededeelingen: 1. dat sedert de laatst ge houden vergadering een. gemeente-amb tenaar is overleden, n.l. W. Jumelet Stz., weger aan de gemeente-weegbrug. De voorz. wijdt eenige waardeerende woor den aan de nagedachtenis van den over ledene; 2. dat ter gelegenheid van 't 25-j. huwelijksfeest v,an H. M. de Koningin ten behoeve der schoolkinderen een repro- het waren voor 't meerendeel magere, bleeke koppen, daar stond pok de direc teur met ontdaan gelaat en de artisten waren samengestroomd, Zij zagen er raar uit in hun „burger" kostuums. De dames weenden en wreven met haar zakdoek jes, tot een knotje ineengedrukt, over haar bepoederde wangen. Breng dien man maar hjet bureau, zei de hoofdcommissaris tot (de twee agenten, die Jack1 Raven in bedwang hielden. Zijn lange haren lagen wild en verward om zijn hoofd, Zijn oogen puil den hem uit zijn hoofd, hij' had jas noch boord aan en zijn overhemd was in de worsteling gescheurd. Wij volgden met ons vieren de baar. Houdt het publiek tegen, was het bevel, dat aan de 'drie agenten werd ge geven. Op den weg naar de staitenten, die met een spoor van strootjes was bedekt, was het stalpersoneel toegestroomd, sommi gen leunden op een hark of een bezem', daar stonden ook de Chineezen bij elkaar, alleen hun tronies waren zonder eenige uitdrukking, alle andere gezichten ston den sotmber en strak. Uit d e verte klonk het getrompet van de olifanten, het was een luguber ge luid. Voelden deze dieren, dat er iets ongewoons was gebeurd? Hoofdstuk XVII. Huiszoeking. In de tent, die dienst deed ais eantine voor de artisten en die slechts spaar- ductie v,an het bekende schilderij der Kon. Familie is gekocht: 360 ex. ad 51/2 ct.; 3. dat aan mej. F- van den Berg, onderwijzeres, dit voorjaar gedurende 6 weken verlof is verleend wegens Ziekte, waarvoor geen [plaatsvervangster is aan gesteld; 4. dat aan mej. A. Goedbloed ver lof is verleend, njl. Van 1 Juni tot en met 31 Juli /a.s. voor familiebezoek in Amerika; B. en W. Zullen, in deze tijdelijke vacature voorzien; 5. dat B. en W. ten behoeve der bewaarschool van mej. Vermeulen een aantal speelgoederen hebben aangekocht tot een bedrag van f85; 6. dat tot ambte naar belast met 't onderhoud - en 't ont vangen der huur van het gemeentelijk vergaderlokaal is 'benoemd L. van Ves- sem, met ingang van 1 Jan. 1926, op een salaris van f70 per jaar. Ingeko men is een verzoek1 van een 25-tal wer- keloozen, behelzende het verzoek om een werkverschaffing in 'het leven te roepen. Na breedvoerige besprekingen wordt be sloten de sloot achter de' oude begraaf plaats te dempen en ite irioleeren. Aan geboden wordt het verslag van den toe stand der gemeente over 1925 en het verslag der Volkshuisvesting. Op een ver zoek van het Muziektentcomité om ver gunning tot het plaatsen van een mu ziektent op het terrein van de Gedempte Dee wordt imet 6 tegen 1 stem, die van den heer de Wiaal, besloten, een gedeeilte gratis doorvoor af te staan. Gunstig wordt beschikt, met 4 tegen S stemmen, die van de heeren van den Berg, de Waal en Wemmers, op een verzoek van de mu- ziekvereeniging „Nu met Hope", om gra- tis gebruik te mogen maken van het gemeentelijk vergaderlokaal voor het hou den van repetitiën 1 maal per week en het geven van een uitvoering 2 maal per jaar. Vastgesteld wordt het kohier der belasting op de honden voor 1926, tot een bedrug van f357. Aangenomen wordt het voortstel van B. en W. om het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting voor 1926- 27 vast te stellen op 1,3, alsmede de voorstellen van B. en W. om de dorps mestvaalt onderhandsch te verkoopen voor voo,r f 55, en om aan J. I. v. d. Bout ontheffing te verleenen van de betaling van de huur van het grassgewas aan den Dorpsweg. Vastgesteld worden de be sluiten tot wijziging der begrooting voor 1925 en 1926. Bij de rondvraag infor meert de heer de Koning of bij het verleenen van het subsidie aan 't „Groene Kruis" bijzondere voorwaarden zijn ge steld, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. De heer de Koning spreekt er zijn misnoegen over uit, dat 't Groene Kruis de bepaling heeft gemaakt, dat ieder die van de diensten van de ver pleegster wil gebruik maken, lid van de vereeniging moet worden. De voorz. Zegt, dat de Raad daarmede niets te maken heeft en dat de heer de Koning deze zaak ter sprake 'kan brengen in de vergadering der vereeniging. Hij wil nog even in herinnering brengen, dat het subsidie niet is gegeven voor de Ver pleegster, doch voor het aanschaffen van materialen, bodeloon, enz. De jaarwedde van de verpleegster wordt geheel, be taald door de contributies der leden. Daarna wordt de vergadering gesloten. Gebeurde 't hier vroeger meer mallen, dat schippersknechts 25 en meer j,aren bij een zelfde schipper werkzaam waren, thans nu de categorie knechts sterk is verminderd, hoofdzakelijk tenge volge van de minder goede gang van zaken in het mosselbedrijf, is 't haast een zeldzaamheid geworden. Evenwel en nochtans mocht dhr. Jac. Schoenmaker Zaterdag j.l. den dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij den heer C. Hoogerheide, oester- en mossel- ba-ndelaar. Tot volle tevredenheid heeft de wordt mooier en ook blanker door Dooa 30 cent. PUROL. jubilaris zijn patroon gedurende dat tijd vak' trouw gediend. Van vele zijden mocht hij bewijzen van deelneming ontvangen, terwijl 's avonds de müziekvereeniginig „Nu 'met Hope", waarvan hij een ijverig wer kend lid is; hem een serenade bracht. Moge het den jubilaris gegeven zijn nog tal van jaren met dezelfde toewijding zijn taak te vervullen en dat hij daarbij getuige miag zijn van den wederopbloei van het mosselbëdrijf hier ter plaatse. „Nu met Hope" maakte nog een omme gang door de gemeente, wat door het publiek blijkbaar zeer op prijs werd ge steld. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en on- regelmatigen Stoelgang zijn MIJnhardt'a L«xeerftebleUen onmisbaar. Zy werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. By Apoth. en Drogisten. RECHTZAKEN. zaam door een enkel electrisoh lampje was verlicht, werd de baar neergezet. De dokter zette zijn werk voort, nu met grootei' nauwkeurigheid. Alle artisten en het personeel stonden in een kring om de baar geschaard en knikten met het hoofd, als de dokter wat zeide. 2Jij hadden verstand van gebroken ledematen, zij hadden al meermalen een kameraad zien vallen. Misschien stond hetzelfde lot dat Milly had getroffen, ook hun te wachten. Zij waren vertrouwd met den dood, dien zij zoo vaak in het aangezicht had den gestaard, maar toch was er in hun oogen iets als een verwijt, omdat er weer een was weggerukt van het gilde der zwervers, der nomjaden van het, leVen. Twee downs, het krijt nog op de wan gen, de wenkbrauwen koolzwart, den neus rood geverfd, waren in een heftig dispuut gewikkeld, dat op gedempten toon gevoerd werd. Zij heeft zich niet goed vastgehou den. Zij is duizelig geworden door het licht. Och kom, het was een ongeluk, mis schien een kramp 'in de vingers. Hun gezichten keken boos naar elkaar, 't Was of zij samen een nummer uit voerden. In een hoek stond een slanke jongen met gekleurde ballen te werpen, welke h.ij telkens heel handig wist op te vangen. De Chineezen stonden wat achteraf bij elkaar. Hun kleine spleetoogjes blonken kwaadaardig en onwillekeurig zochten mijn oogen Arthur. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD. Wegen» het bereiden van bier, buiten bierbrouweryen, voor eigen gebruik, zyn voor de arrondissemeats-rechtbank te Breda veroordeeld: L. M. B. en A. J. te Tholen, D. G. te Poortvliet, J. de K. :a St.-Maartensdijk, A. 8. te Stavenisso, J. van 't H. en wed. J. G te 8t -Annaland, feilen voor de minimum-boete van f 50 of een maand hechtenis. LANDBOUW EN VEETEELT. LANDBOUWHUI8HOUDCUBSUS. Het Dag. Bestuur der Z.LM. heeft, in samenwerking met dan kring öchouwen- Duivoland, een Landbouwhulshoudcursus opgericht te Zierikzee. Nu licht het voor de hand, dat geen andere landbouw- hulshoudoursusBen op ons eiland zullen worden georganiseerd, opdat een zoo groot mogeiyk aantal meisjes deze In richting moet bezoeken en van den goeden invloed moet profiteeren. Voor elke toekomstige hui&vrouw op het platteland is dit onderwü's noodig. want het beoogt de meiBjes beter geschikt te maken voor de taak die haar als huis vrouw wacht. Het ligt ln de bedoeling deze cursus uit 3 k 4 leerjaren te doen bestaan, terwyi het schoolgeld op f 15 per leer ling per leerjaar ls gesteld. Men zal ook speolalo korte cursussen voor dames organiseeren en speciale cursussen voor dienstboden uit de stad. Men hoopt met 1 Juli te kunnen beginnen. ONDERWIJS. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde vorige week voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid, de heer I. Labzowski, geboren te Zierikzee. AANBESTEDINGEN. Uitslag der aanbesteding van de Landb.- ver. „Seharendijke", gehouden op 17 Apri.1 j.l.: 35000 K.G. lijnschilfers 42 pCt. (prijs geheim), Ver west Zonen, Scharendijke; 13000 K.G. grondnotenmeel 58 pCt., a f 12,65, 15000 K.G. kato.enmeel, 50 pCt., a f 12,90 en 24000 K.G. maïs, a f8,75, Verseput, Zierikzee. Deze vroeg juist iets aan den hoofd commissaris, die toestemmend knikte. Wij verwijderden ons met den direc teur. Vroegen verlof den wagen, welke voor kleedkamer was ingericht, te mogen inspecteeren. Alleen Arthur klom het trapje op, licht te met zijn. lantaarn. Het 'knopje voor het electrisch licht is vlak bij den ingang, zei de directeur. Daar verspreidde het electrisch licht een rood schijnsel. Wij keken naar bin nen. De ruimen wiagen was door een zwart do elk', dat van ide zoldering afhing, in twee gedeelten gescheiden. Het doek was weggeschoven en wij konden zoowel de voorste, de mannen- af deel ing als de achterste, die voor de vrouwelijke artisten bestemd was, zien. In de voorste hingen, maajr half bedekt door de stoiwerende doeken, kleurige clowns-pakken, fel rood en wit en zwart met groene pom'pons, en wonderlijke laar zen met glinsterende versierselen stonden op den grond en lage gymnastiekschoen- tjès. Op een waschtafeitje stond een lampetkan met een kom, waaruit ver schillende stukken waren gestooten, er 9tond een yui lwater-emmer bij, op een kist 'in het midden stonden blikken doo- zen met krijt, staven zJwa'rt en rood, pot jes met gele en groene verf. Ik1 kon m'ijn nieuwsgierigheid niet lan ger bedwingen en volgde Arthur. 1 (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1