Zierikzeesche ffe Nieuwsbode ZEELANDs ROEM ROOMBOTER. ABONNEMENT) Woensdag 14 April 1926. zierikzeesche courant, g* advertentiën EERSTE BLAD. H.H. KANTOORHOUDERS Uit Stad en Provlnoie. Frtyi per 8 maanden f 1,50, Iranee per poit f 1,80. Voer het buitenland per |aar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag sm Vrijdag No. 11375 Ullr.-RsdMt. I. KOSTE* van 1—regels 50 ots. van d regels en daarboven 20 ots. per regel. Reclames 80 ets. p. regel, BU contract belangrijke korting, lasendlng op den dag van nil gave vóör 1? ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. herinneren wij er nogmaals aan, dat ons bureau niet geopend is voor 's morgens 9 uur. Wij verzoeken hen derhalve ons vóór dien tijd niet op te bellen. DE DIRECTEUR. Toelating leerlingen tot de Openbare Lagere School A, met Ingang van 1 Mei 1926. BURGEMEESTER en WETHOUDERS v«n ZïïKirzBE maken bekend, dat d# aangifte voor toelating van leerlingen tot de Openb. Lagere School A. kan plaats hebben op Zaterdag 17 April 1926, aan het School gebouw aan de Zuidzgde van het .Kerkhof, des avonds te 7 ure. De leerlingen moeten op 1 Mei a.s. een leeftijd hebben bereikt van ten minste 5 jaar en 6 maanden en moeten dus geboren zgn vóór of op 1 November 1920. Zimikzkk, den 13 April 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. F. NAEREBOUT, w.d Secretaris. ZIERIKZEE. De alhier gevestigd© Zeeuwsche Brandwaarborg Maatschappij, een krachtige Instelling, die in 1924 haar eeuwfeest vierde, heeft het voorrecht op 17 April a.s. in den heer G. Poldermans een ambtenaar te bezitten, die dan 35 jaren in haar dienst zal zijn. Op 17 April 1891 bij die Maatschappij in functie ge- kom'en als agent, op 1 Mei 1897 bevor derd tot agent-inspecteur en thans in specteur over geheel Zeeland, mag de jubilaris met voldoening terugzien op zijn langdurige loopbaan. De Brandwaarborg- maatschappij, waaraan de heer Polder mans zij no beste krachten gaf en nog geeft, is voortdurend iin bloei toegeno men en het zal ongetwijfeld voor hem een aangename gedachte zijn, dat ook door zijn nauwgezette werkzaamheid en ijver de Instelling van 1824 m'et eere ge noemd wordt in de rij harer zusteren. Wij wenschen de Zeeuwsche Brand waarborgmaatschappij en den jubilaris geluk met dezen herdenkingsdag en ho pen voor beiden, dat de reeds 35 jaren bestaande band tusschen hen nog in lange niet verbroken zal worden! BURGH. De collecte voor het tehuis Voor alleenstaande blinden te Wolfheze heeft in de gemeente Haamstede en Burgh gezamenlijk f 63 opgebracht. RENESSE. Door de dames E. Boot en L. Fasoi alhier iis voor de watersnood gecollecteerd de som. van f 207. OOSTERLAND. Als een bijzonderheid uit de dierenwereld kan worden gemeld dat bij den landbouwer, den heer P. M. Viergever alhier, een levenloos kalf is ter wereld gekomen met 2 koppen. De kalfvaars is afgemaakt moeten worden. Het kalf is vervoerd naar de Centrale slachtplaats van den heer Stouten al hier, waar velen het merkwaardige ge val kwamen bezichtigen. Van het diertje zijn verschillende foto's genomen. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE. Door den Kantonrechter zijn op 7 April 1926 veroordeeld wegens overtreding Motor- en Rijwiel wet: W. J. t Hl., 48 j., iandb1. te N.gouwjet f 1 b. s. 1 d. h.; J. G., 50 i., koopman te Oosterland, bij verst., f 0,50 b. s. 1 d. h.; H. H., 18 j., werkman te Zonnemaire, bij verst., f 1 b'. s. 1 d. h.; Jachtwet: W. v. D., 36 j., arbeider te Nieuwerkerk, 'bij verst., f 2 b. s. 2 d'. h.; A. J. v. d. .V., 14 j., te Oosterland, zonder toep, van straf; M. d'. V., 12 j., aldaar, als- voren; Z. Str. VisscherijregL: J. V.A., 30 j., los werkman te Zieriikzee, bij Verst., f 2 b'. s. 2 d. h.; B. W. S., 29 j., visscher te Zzee, bij verst., f 2 b. s. 2 d. h.; J. S., 22 j., schipper te Zee- brugge (B.), bij verst., f 5 b'. s. 5 d. h.; P. S., 47 j., visscher aldaar, bij verst., 'f 5 b. s. 5 d. h.; B* B., 46 f., visscher, aldaar, bij versta f 5 b. s. 5 ld. h,-; Trek- hondenwet: A. H., 30 j'., Iandb. te Haarn- Stede, 3 X f 0,15)0 bj, s. 3 X 1 <ch h.; Vis- scherijwet: A. v. V., 31 j., los werk man te Zzee, bij verst., 3 X, f 2 b. s. 3 X 2 d, h.; H. W., 19 j., koopman te Zzee, bij Verst., f 2 s. 2 d. h.; Prov. Regl.; P. C. H., 26 j., Iandb. te Haam stede, f 1 b. s. 1 d. h.; J. G., 56 j., Iandb. te Renesse, f 0,50 b. s. 1 d. h.; Invaliditeitswet: A. M., 48 j., werkman te Bruinisse, f 3 b. s. 3 d. h.;' Alg. Pol. verord.: J. S., 27 j., arb'. te Zzee, bij verst., f 1 b. s. 1 d. h.; Wegens dronkenschap: A. P. d. L., 60 jl, los werkman te ZZee, bij verst., 3 d. h. en 1 jaar opz. R. W. I.; !M. P- R., 37 j., los werkman te Zzee, bij Verst., f 15 b. s. 15 d. h.; A. J. d. G., 21 j., veldalrib1. te Dreischor, f 3 b. s. 3 d. h.; We gens het onbeheerd laten staan van een paard: A. KL L., 27 j., koopman te Zzee bij verst., f 1 b. s. 1 d. h.; Wegens baldadigheid: J. M. G., 15 j., arb1. te Zonnemaire, Zonder toep. van straf; We gens loopen over verboden grond: M. d. V., 12 j., te Oosterland, zonder toep. van straf; A. J. d. V., 14 j., aldaar, als- voren. Ontslagen van rechtvervolging: W. G., 31 j., smid te Renesse; J. J. B., 20 j., arb. te Noordgouwe. Vrijgesproken: L. v. D., los werkman te Zzee. DE VERKIEZINGSRELLETJES TE BRUNSSUM. Zoo als men zich herinneren zal hadden tijdens de verkiezingen voor de Tweede Kamer te Brunssm relletjes plaats. Tij dens een optocht van R.KL 'betoogers, in wier midden zich eenige Sociaal-Democra tische betoogers bevonden, werd eensklaps de kreet vernomen: „Rood moet dood". Er werden toen van weerszijden klappen uitgedeeld. Ter zake van mishandeling werd de gemeente-opzichter J. A. G. door de rechtbank' te Maastricht tot een week en de Slager H. J. O. te Brunssum tot veertien dagen gevangenisstraf Veroor deeld. Deze zaak', die in hooger beroep door het gerechtshof 'te 's Bosch werd behan deld, werd wegens het niet aanwezig zijn der voornaamste getuigen geschorst tot 17 Mei a.s. DIEFSTAL VAN RIJWIELPLAATJES. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft terecht gestaan de 38-jarige koopman. J. A. N. van B. te Utrecht, verdacht van het uitlokken van diefstal van een rijwiel- belastingplaatje ten nadeele van H. v. B. en heling van rijwielbelastingplaatjes. Volgens de dajgva.ardiging stuurde de man zijn 13-jarig zoontje er op uit om de >laatjes van de fietsen fte halen. Verdachte ïad dit ontkend. Het ventje werd ook als getuige gehoord en .al snikkende vertelde het kereltje, dat hij voor vader de plaat jes van de fietsen moest halen. Vader was altijd in de nabijheid, wanneer de jongen den diefstal pleegde en een paar straten verder moest het ventje dan het plaatje afgeven. Ging het kereltje niét handig genoeg te werk, dan kreeg hij een pak slaag. De officier van justitie achtte verdachte schuldig en eischte wegens uitlokken van diefstal en heling een jaar en vier maan den gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis; rekening houdende met het feit, dat verdachte -al negen von nissen .achter dén rug heeft. DE KUITENPRIKKER. De Haagsche 'kinderrechter heeft met gesloten de,uren behandeld de zajalk tégen den 16-jarigen jongen, die bekend is als de kuitenprikker. Overeenkomstig den eisch werd hij ter beschikking van de regeering gesteld. DE MOORD TE SOEST. De Utrechtsche rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den 36-jarigen rijkswegwerker J. P. M. te Soest, tegen wien het O. M. wegens moord op zijn zwager, den gemeente-werkman A. R., op' 7 Februari j.l., 10 jaar gevangenisstraf had geëischt. De verdediger had voort zetting van het onderzoek gevraagd. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. LANDBOUW EN VEETEELT. EVEN FIJN ALS nu door een bespuituig met een arseni- cumpreparaat een weinig van deze stof in de kelkholte gebracht wordt, worden de rupsjes bij het naar binnen vreten ver geven en sterven spoedig. Van vele appel soorten krommen kort ma den bloei de slippen der kelkbladeren zich over de kelkholte, zoodat deze afgesloten "wordt Dan is het niet meer mogelijk de sproei- vloeistof daarin te doen doordringen. Het is daarom beslist noodzakelijk de bespui ting met het arsenicumpreparaat direct na de bloei uit te voeren. Het meest ge bruikte maagvengif is Parijsch groen of Urania groen, waarvan 0,1 pCt. is 1 gr. per L. water voldoende is. Om blad verbranding te voorkomen, imoet aan de vloeistof 1 pCt. kalk (10 gr. per L. sproeivloeistof) toegevoegd worden. Alle gewenschte inlichtingen worden vérstrekt door den plantenziektenkumdi- gen Dienst te Wageningen en door de technische ambtenaren en controleurs, die in verschillende stréken werkzaam zijn gesteld. AANBESTEDINGEN. Dinsdagmorgen werd door het bestuur der Water keer ing van den Calam. Su- zannapolder te St.-Annaland aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onder houd tot 30 April 1927, van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiingsw erken aan de Waterkeering van bovengenoemden Polder. Raming f 8465. Laagste inschrijver was: Adriaan Wes- dorp te Stavenisse voor f 8987. VERKOO PINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 13 April. Heden werd al hier ten overstaan van notaris BiermasZ, publiek verkocht: 1 H.A. 54 A. 30 e.A. Bouwland aan den Brasweg, onder Kerk- werve, a f 820 per 41 A. 68 e.A. THOLEN. De zoo zeer gevreesde vlek ziekte onder de varkens, heeft lp deze gemeente ook weer zijn intrede gedaan: Maandagmorgen is het eerste geval door den keuringsdienst geconstateerd, bij een gestorven varken van A. de Heer alhier. De heer C. M. de Wilde alhier, behaalde deze week te Rotterdam voor den plattelanderscurss, het diploma-Wét- tenkennis. Anth. Wagemakei\ Jz., van hier, werd vorige week aan de landbouwschool te Dordrecht, bevorderd van de le naar de 2e klas. BESTRIJDING VAN DE WORM- STEKIGHEID. De Plantenziéktekiundige Dienst te Wa geningen schrijft: Het gunstige tijdstip voor de bestrijding van wormstekigheid bij appel en peer valt in een korte periode (1 a 2 weken) onmiddellijk' na den bloei. Het vlindertje, welkis larve de worm- ste£kigheid veroorzaakt, legt haair eitjes op de jonge vruchtjes. De irupsjes, welke na enkele weken uit de eitjes ite voorschijn komen, begeven zich naar de kelkholte, wiaar zij zich naar binnen vreten. Indien DOET UW SCHOENEN GOED KERKNIEUWS» Ned. Herv. Kerk. Bedenkt: Voor Vreeswijk, C. Vlasblom' te Driesum. Geref. Kerk. Beroepen: Te Den Helder, C. van der Woude te Gorredijk. Te Kollum, |Mr- W. S. de Vries te Tzurn. Aangenomen: Naar Abcoude-Proosdij, cand. N. Wiilemse te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Biezelinge, A. Gruppen te Vlissingen. Te Lisse, P. J. de Bruin te Veenendaal. Eeaenkt: Voor Leerdam1, D. Driessen te 's-Gravenzande. Geref. Gom. Beroepen: Te Ridderkerk, H. Kievit te Veenendaal. Bedankt: Voor 's-Gravenpolder, H. Kie vit te .Veenendaal. Voor Aagtekerk'e, A. Verhagen te Middelburg. VAN HEINDE EN VER, -- De Russische bladen wijzen op de buitengewoon sterke toeneming van de prostitutie in de republiek van het Verre; Oosten. Volgens een' officieele raming zou het aantal bordeelen in de slechts pit 3 gouvernementen bestaande republiek ongeveer even groot zijn als in het heele overige gedeelte der sovjet-unie te zamen. Speciaal te Wladiwostok heeft de prostitutie ontzettende afmetingen aange nomen. De oorzaak van het euvel wordt gezocht in het feit, dat het percentage vrouwen in de republiek aanmerkelijk geringer is dan het percentage mannen. Voor de rechtbank te Gomel (Rus land) heeft terechtgestaan de. roover- hoofdman Trjapitsjkan. Gedurende onge- veer Vijf jaren heeft IYjapitsglkiin. het „roover-bedrijf" beoefend. Gedurende die jaren heeft hij alleen imeer dan honderd moorden gepleegd (het juiste aantal os niet na te gaan) en voorts tallooze mis handelingen en diefstallen. Bij z'ijn moor den ging Trjapitsjkin op bijzonder wree- de wijze te werk. H'iji overgoot namelijk zijn slachtoffers met petroleum en stak ze daarna in brand. Op z'n tocht en bij zijn komst In Tripoli hoeft mon voor Mnssolini buiten gewone beschermingsmaatregelen ge troffen. Pas visa voor Tripoli zijn niet verstrekt, ook niet voor journalisten. In het Iersohe graafschap Down staat een gebergte in brand, waardoor aanzienlijke schade is aangericht. De omtrek is ln een rookwolk gehuld. In den naoht biedt den brand een huive ringwekkend schouwspel. Een nieuwe poging tot revolutie in Portugal is in de kiem gesmoord, daar de huidige regeering er tijdig van op de hoogte was. De geheele bevolking van Bagdad, dat door overstrooming bedreigd wordt tengevolge van een doorbraak van de f rlgis, is opgeroepen om mede te werken aan de dijken. De totale schade be draagt nu reeds meer dan een millioen pond sterling. Het interessantste .pagekopje is wel in oen dorpje in Noord-Frankrijk te zien. Daar woont de 103-jarige juffrouw Tonzet, die pas enkele weken geleden heur haar liet bobben en haar nekje glad soheren. Toen men haar l vroeg, waarom zij op rijperen leeftijd nog met korte haren wilde loopen, antwoordde zijMen moet toeh met zijn tijd meegaan. Do Quotidien zegt, dat volgens indirecte berichten uit Griekenland de gebenrtonissen van de vorige week te Baloniki veel ernstiger geweest zijn, dan Pangalos heeft willen laten weten. Vliegers hebben bommen op de stad geworpen en een bloedige strijd heeft plaats gehad. Er zij a tenminste 200 dooden gevallen. Een buitengewone krijgsraad te Athene heeft de twee voornaamste aan stichters van de muiterij te Salonikl tor dood veroordeeld. Het weigerend antwoord van Rus land inzake de deelneming van voor bereidingen voor de ontwapenings conferentie, is in zulke onhebbelijke en insinneerende termen gesteld, dat het nauwelijks mogelijk zal zijn de brief wisseling met de Sovjetleiders in het algemeen voort te ze'.ton. Te Halle heeft een hongerkunste naar, die reeds 28 dagen gevast had, een aanval van razernij gekregen en de ruiten van zijn kooi verbrijzeld. Te Hamburg is een man, die het vasten 30 dagen volgehouden had, in beden- kelijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. —p Uit New York wordt aan De Cour. gemeld, dat van de tien Nederlanders, die aan boord waren van het stoomschip ,8ilvanua", dat op de Mississippi in brand geraakt en later gezonken is, Zaterdag nog vermist werden de eerste de derde stuurman, de eerste en de derde machinist en de marconist. Ook de Amerlkaansehe loods Simpson was nog niet gevonden. Ongeveer 2500 Pruisische onder wijzeressen en onderwijzers nlt geheel PrnlsBen hebben te Berlijn vergaderd. Uit de gehouden toespraken blijkt, dat van de 110 000 Pruisische onderwijze ressen en onderwijzers ongeveer 30.000 zonder betrekking zijn. Zooals de toe stand tegenwoordig is kan het wel 10 jaren duren, voordat allen geplaatBt zullen zijn. Volgens de Manchester Guardian is er sprake van, dat de bijeenkomst der voorbereidende ontwapeUirgsconf©- rentie, die op 18 Mei was vastgesteld, zal worden uitgesteld. Als voorwendsel zou daarvoor het argument worden aan gevoerd, dat de Randstaten geen drfioi- tieve houding aangaande de ontwapening kunnen aannemen, omdat Rusland niet aan de conferentie deelneemt. Te Tonlouse (Frankrijk) is de be roemde klokketoren van de vijftlende- eeuwsohe Dalbadekerk neergestort en met donderend geraas te midden van een huizengroep terecht gekomen. Van deze groep, bestaande nit 3 woningen, werd er een totaal vernield; de beide andere zwaar gehavend. Bohalve aan zienlijke materieele sohade, vallen er helaas ook 2 slachtoffers te betreuren. In Rookendorf (Tsjeche-Slowakije) is Vrij dagnacht jl een landbouwersgezin nagenoeg, uitgemoord met een bijl door een persoon, die er blijkbaar kennis van droeg, dat de landbouwer juist een os had verkocht voor 4000 kronen. Een 13-jarig zoontje ontkwam denonmensoh door zioh onder een bed te verschuilen. De bebloede bijl werd wel gevonden, maar de afschuwelijke dader niet. Alleen de vrouw van den landbouwer zal er vermoedelijk het leven afbrengen. De man zelf, haar zoontjes, het dochtertje en het dienstmeisje zijn dood. Het Amerlkaansehe Huis van Afgevaardigden beeft het wetsontwerp, dat voorziet irn den aanbouw van 2200 vliegtuigen voor leger en vloot in de komende 5 jaar, aangenomen. De beide in het programma opgenomen bestuur bare luchtschepen zullen 3 maal zoo groot worden als de verleden jaar ver ongelukte Shenandoah. Het houdt in de Vereenigde Staten maar niet op mot de petroleum* en benzine-branden en de daarbij voor vallende persoonlijk© ongevallen. Thans heeftnaar Reuter meldt nit Port Arthur in den staat Texas aan boord van het s s. Gulf of Venezuela een geweldige benzine-ontploffing plaats gevonden. Men was juist bezig een lading van 90.000 vaten benzine aan boord te brengen. De oorzaak der ontploffing is onbekend. Er zijn 20 dooden en 30 gekwetsten. VEBSCHJLLENDB BERICHTEN. De Culemborgsche moordzaak* De com missaris van politie te Culemborg, de heer Blok, die als getuige in de Culem- borgsche moordzaak was gegijzeld, is uit de gijzeling ontslagen. Hij heeft zich dadelijk naar 's-Gravenhage begeven, om zich te beklagen over de ondervonden behandeling en rehabilitatie te vragen. Aan een vertegenwoordiger van de „Grt." te 's-Gravenhage, deelde de heer Blok mede, dat hij zich ernstig te beklagen heeft over het optreden van den (rechter commissaris, jegens hem. „Zonder noodzaak", vertelde hij, „werd ik' verschillende malen, tusschen drie rijks veldwachters itn, van het Huis van Bewa ring naar het Paleis van Justitie te Tiel vervoerd, zoo gewoon over stnaat, tus schen het drukke verkeer door. Het is gebeurd, dat ilk' deze behandeling twee maal in één uur had te ondergaan. En dat terwijl er in het Huis van Bewaring een kamer was, waar men mij best een verhoor had kunnen afnemen". Smadelijk vond hij het ook, door re chercheurs, dus zijn ondergeschikten, bij den rechter-commissaris zich te hebben moeten laten verhoeren. De heer Blok' heeft, met een beroep op zijn verleden .als mensch en poliitie-amb- tenaar, bij de rechtbank te Tiel ernstig geprotesteerd. Het bewijs tegen de daders van den moord is volledig geleverd en de als daders aangehoudenen hebben bekend, zoodat eenige verdere getuigenis, ook' van hem, niet meer noodig was. Ook op deze gronden heeft de heer Blok protest aangeteekend tegen zijn gij zeling en de hem aangedane behandeling. Naar aanleiding van dit onderhoud heeft het „Hbl." een onderhoud gehad met den officier van justitie te Tiel, die in ver band hiermede mededeelde: „Niettegenstaande commissaris Blok ont slagen is, wordt 't onderzoek voortgezet en van een bekentenis van de verdachten is vooralsnog geen Sprake". De rechter-commissaris is in verband met een en ander naar Den Haag ver trokken. De gezondheidstoestand in de venen. Gedurende de laatste weken heersoht in den Zuid-Oosthoek van Drente en ook in Noord-Oost Overjjsel in erge mate de griep. In Coevordon en Sehoonebeek heersoht de ziekte bijoa huis aan huis en dwingt heele huisgezinnen het bed te honden. Ook in Emmen dwingt de ziekte op vele plaatsen het bed te houden. Hoewel de ziekte minder sterf gevallen veroorzaakt dan in 1918, is toeh ook thans het aantal sterfgevallen niet gering. Ook in Dalen heersoht de ziekte erg, maar hier is het aantal sterfgevallen niet abnormaal hoog, zelfs lager dan het gemiddelde per kwartaal in 1925. Waar In deze gemeente de economische toestanden beter z(jn dan in de buurt- gemeenten, kan dit een argument zijn voor de juistheid van de redeneering van den Coevorder geneesheer. In Emmen is vooral het aantal jeugdige kinderen dat sterft, zeer groot Ver- moedeiyk speelt hier de ondervoeding, aan welke volgens dr. Lodew^ks te Nieuw Amsterdam, niet minder dan 43 7 o/9 der schoolkinderen te Barger- erfsoheidenveen l(jden, een rol.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1