Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND's ROEM KWATTALs5c-#-- «ITT h HTT Reepcn met Cadeau Maandag 12 April 1926. xierikzeesche courant. AOVERTENTIËN HJHL KANTOORHOUDERS Kostsioozs KoBpokinënting en hsrinënting Oe vrouw zonder hart. 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD Deze reclame loopt tot 1 Augustus 1926 ABONNEMENT: i's^B per 3 sa&andcR f 1»B0» faa»co per poet f 1,80. Veer Iwt ImitenlMid per R*ar f 20, Msondorl^jko uunu&erB 5 oesri. ^©roehijnt Maandag, Woensdag WK Vrijdag S3ste -JAARGANG. - No. 11374. Kr, i, DE LOOZE Jr. D!![,-RiIh!. K. J. KOSTEN. ▼»n 1—8 regels 60 ets. tab 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Seolames 80 ots. p. regel. Sty contract belaiigrjjke korting. Intending op den dag van uit gave vödr H*uro. Gevonden voorwerpen: 'Een rijwielbelastingplaatje; een zilver- bon; een vulpotlood; een ijzeren hoepel met haak; een portemünnaie met geid; een fiuweelen zak inh. dameshoed; een dameshoed; sleutels. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. herinneren wij er nogmaals aan, dat ons bureau niet geopend is voor 's morgens 9 uur. Wij verzoeken hen derhalve ons vóór dien tijd niet op te bellen. DE DIRECTEUR. Concsrtzaai-Sioscosp. Zaterdag en Zondag: „als Photografen". nawwRMwniiwBMiM^ op WoAirtadag 14 April a.s.des na middags te 2 uur,'in een beneden zaal van het Stadhus. De geneeskundige, niet de vacci natie belastverzoekt met aandrang zorg te dragen.dat de beide boven armen van de in te enten kirnderen en volwassenen goed gewasschen zijn. De BURGEMEESTER en WET- ggSSSr HOUDERS van Zierikzee doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 16 Maart 1926, is vastgesteld de volgende Verordening: De RAA.D der gemeente Zierikzee; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders en op het desbetreffend advies der Gezondheidscommissie te Zierik zee, dd. 23 Febr. 1926, no. 561: HEEFT BESLOTEN: te bepalen, dat aan de zuidzijde van de Weststraat niet anders mag worden gebouwd dan langs een rechte lijn, welke de rooi lijnen der perceelen, kadastraal bekend ge meente Zierikzee, sectie B nos. 1931 en 2153 verbindt, zulks blijkens overgelegde situatie-teeke- ning. Zijnde deze Veroidening door Ged. Staten van Zeeland, bij besluit van den 1 April 1926, no. 184, 3e Afdgoedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 10 April 1926. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. F. NAEREBOUT, w.d Secretaris. '~üs UITS?SL A~ N O. HET DROEVIG EINDE VAN EEN GENERAAL. In het Roosevelt Hotel, te New-York, is in zeer droevige omstandigheden een vroegere officier der lijfgarde van den tsaar en commandant van een Russische divisie, generaal Sasja von Staèkelberg, aan zijn eind gekomen. Deze generaal werd beschuldigd van diefstal van schat- kistbewijzen ten bedrage van bijna 150 duizend gulden van een rijke weduwe, in wier huis hij eenigen tijid had ingewoond. De politie vond zijn spoor in het Roose velt Hotel. Toen de rechercheurs aan zijn deur klopten, antwoordde hij joviaal dat hij nog niet gekleèd was en verzocht hun, onder het aanbieden van een cigarette uit een met juweelen bezetten koker, even plaats te nemen tot hij zich in een FEUILLETON. Oorspronkelijke Holl. detective-roman door R. J. BRANDENBURG. 34 In welk wespennest waren wij hier in Holland verzeild geraakt. Wat zou tante Jane opkijken, als ik later alles aan haar zou vertellen, gezellig in een causeuse neergevlijd en met een smakelijk kopje thee en een knapperig b'iscuitje voor me. Maar nog waren wij niet aan het einde van ons werk. In zekeren zin moest het nog beginnen. Voor het eerst kwamen wij nu van aangezicht tot aangezicht tegen over onze werkelijke tegenstanders te staan. Zoowel vo,or Arthur als voor mij was het gevaar nog lang niet geweken. Dit tweetal was tot alles in staat. Dat hadden zij meermalen bewezen. Zelf 'ble- ,ven zij achter de schermen, maar hun handlangers volvoerden hun bevelen met buitengewone stiptheid. Misschien zouden zij, nu zij zei ven di rect werden aangevallen, hun vrijheid duur verkoopen. Milly Raven was niet iemand, die men ongestraft te na komt. Ik begon bang te worden. Meer voor Arthur dan voor mijzelf. Ik zag hem staan tegenover de paard.rijdster, beiden de armen gekruist voor de borst, hun aangrenzende kamer zou hebben gekleed. Tien minuten later verscheen hij onberis pelijk gekleed, maakte voor de recher cheurs een buiging en nam zelf met gratie plaats. Hij stak een cigarette op, doch een oogenblik later maakte zijn vriendelijke glimlach plaats voor kramp achtige trekkingen en viel de monocle uit zijn oogkas en de cigarette uit zijn mond. De rechercheurs schoten op 'hem toe en boden hem hulp aan, en telefoneerden om een dokter. Maar de generaal merkte op: „Heusch, doet u maar geen moeite. Ik heb strychnine ingenomen en ik ge loof dat ik er geweest zal zijn voer de komst van den dokter". Dat was inder daad zoo. Twaalf maanden geleden - reeds was een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd wegens diefstal op groote schaal ten nadeele van zes man nen, die hij later echter wist te over tuigen van zijn onschuld. Zij gaven hem een jaar respijt om het ontbrekende geld te fourneeren, doch reeds vóór de omme komst van het respijt diende de weduwe haar aanklacht in. SCHORPIOEN IN EEN PAASCHEI. Een Argentijnsche actrice; Juliana Has- tre, die gedurende eenigen tijd te Parijs vertoeft, is dezer dagen het slachtoffer geworden van een buitengewoon laag hartige streek. Zij was zich juist voor het Paasc'hdiner aan het kleed en, toen haar een groot Paaschei, met rose lin ten versierd, werd overhandigd. Op het kaartje was de naam' te lezen van een vriendin, Van Hong Lu, die in Indië woont. Haar vreugde over deze harte lijke attentie van de afwezige was uiter aard zeer groot en- vol trots nam zij het Paaschcadeau mee naar het restau rant, waar zij door haar tafelgenooten werd verwacht. De vreugde werd echter wreed verstoord bij het openen van de smakelijk uitziende surprise. Voorzichtig werden de linten losgemaakt en werd het ei. stukgeslagen, onder algemeene aan dacht der dames, die zich reeds verheug den op de bonbons, die uit het ei zou den vallen. Algemeene ontsteltenis en hulpgeroep was 't onverwachte gevolg. Uit het ei kroop, met een verpestenden stank, een geheel e dierencollectie, bestaande uit 6 kakkerlakken en een schorpioen. Dit on dier haastte zich bovendien nog, de jonge actrice dn de hand te bijten, zoodat deze lugubere grap al zeer onaangename ge volgen had. De politie onderzoekt, wie dit lugubere Paaschgeschenk heeft ver zonden. Men vermoedt dat de Indische vriendin hieraan onschuldig is. EVEN FIJN ALS Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. De vlieg tuigenfabriek te Veere wordt naar de N. R. Ct„ verneemt, waarschijnlijk begin Juni' a.s. opgeheven. oogen drongen in elkander, geen van bei den sloeg ze neer. Daar blonk plotseling een dolk in de opgeheven vuist van de vrouw. Ik wilde mij voor Arthur werpen, in aar sterke armen hielden mij tegen. Het wapen plonste in Arthur's borst. Zij trok het terug en werd door eenige agen ten overmand. Maar Arthur lag in het zaagsel, terwijl het bloed zijn blank over hemd rood kleurde. Ik zag mijzelf voor over storten over zijn lichaam en hoorde mij luide kreten slaken. Het was -mijn opgewonden verbeelding, die mij dat alles voor oogen tooverde. Maar toch trilde ik en een droge snik ontsnapte aan mijn borst. Arthur sloeg zijn arm om mij en drukte zich tegen mij aan. In zijn omarming werd ik rustiger, voelde ik mij veilig. Er kon immers niets gebeuren? De politie was toch bij ons! Het was de taak van die menschen ge vaarlijke misdadigers te knippen en ons te vrijwaren voor alle mogelijke onaan genaamheden. Zij moesten ons bescher men, zoo noodig ten koste van hun eigen leven. Wij hielden stil voor den ingang van 't circus. Achter ons stopte de race-wagen. Haal oogenblikkelijk vier agenten hier, zei de hoofdcommissaris tot den man aan het stuur. Wij namen vier loges en de man aan de cassa, die zat te slapen, keek of hij het in Keulen hoorde donderen. Stel u voor, vier loges, een kwartier voordat de voo'rstelling -is geëindigd! Die gekken kwamen natuurlijk voor de illustere Milly. De gebouwen, machines en werktuigen Zullen worden verkocht. Vrijdagmiddag viel één van de rij tuigen van een trouwpartij op de Schuit haven om, dóórdat het paard kwam1 te vallen. Een der inzittende dames sprong uit h6t rijtuig en brak daarbij haar knie. Ze moest bij een der omwonenden Wor den binnengedragen en is later naar het Ziekenhuis te Noordgouwe overgebracht. Volgens de in dit nummer voor komende advertentie zal Dinsdag 13 April en volgende dagen alhier de jaarlijksche collecte gehouden worden ten bate van de Nationale stichting „Tehuis voor al leenstaande blinden te Wolfheze", welke collecte wij ten zeerste aanbevelen. KERKWERVE. Vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 10 April. Aan wezig alle leden. Voorzitter de burge meester. Aan de orde is nu de vacature voor schoonhouder der openbare school, daar de tegenwoordige heeft opgezegd tegen 1 Mei. De voorzitter vraagt, na de bepalingen voor het schoonhouden voorgelezen te hebben, het ledigstaande lokaal, dat door verschillende vereenigin- gen wordt gebruikt, daaronder niet be grepen, machtiging voor B. en W. nadat die bepalingen ter inzage hebben ge legen, te gunnen aan den laagsten der in schrijvers. Deze machtiging wordt ver leend. Het kohier van de hondenbelasting voor 1926 wordt opgemaakt voorgelezen tot een bedrag van f 210. De heer der We duwen zou in overweging willen geven de belasting te verhoogen; naar hij meent, is zij in andere gemeenten ook hooger en kan het wat helpen om de inkom sten te vermeerderen. De heer v. d. Linde vreest, dat er dan minder honden zullen worden gehouden en dan schiet men er niet mee op. Andere leden deelen die meening en vinden het genoeg. D^ heer der Weduwen zal er dan geen voorstel van maken. Het percentage van den H. O. stellen B. en W. voor te brengen op 3,5 en den vermenigvuldigingsfactor op 1,5. De heer Der Weduwen vindt de belasting hier verbazend hoog, dringt op de uiter ste zuinigheid aan en vraagt ofdie per centages niet lager kunnen worden ge steld? De heeren Fondse en Beije stem men hiermede in. De voorzitter deelt mede, dat zijn inziens die percentages niet lager kunnen worden jgezet met het oog op de uitgaven. De belastbare op brengst is voor de berekening van dit jaar heel wat lager dan voor 't vorige en durft daarom niet minder voorstellen.... Er is kans dat het voor '26 en '27 gunsti ger wordt. Een hoofdoorzaak: is wel de begrinding. Wethouder van der Cingei er kent, dTat de belastingen hoog zijn, maar naar hij ook' meent, is er op dit oogen- blik1 niet aan te ontkomen door de hoofd oorzaak wegen. Als tusschenliggende ge meente hebben wij wel het meeste on derhoud. Het percentage wordt aangeno men. Bij de verder voorkomende zaken komt ter tafel: 1. Een brief over de electrificatie. B. en W_ stellen voor, dat de Raad, zonder verbinding, zich in be ginsel verklaart om medewerking. Nie mand is hier tegen. 2. Verzoek van het bestuur der Burgerwacht, om 't ledig staande schoollokaal te mogen bezigen voor gymnastiek-oefeningen. Komt dade lijk in behandeling en wordt toegestaan, alsook de regeling, die wordt overgela ten aan B. en W., mits de kosten van schoonhouden etc: voor de vereeniging zijn. 3. Verzoek' van dezelfde om subsidie voor die instelling, daar wegens te wei nig inkomsten, de uitgaven niet te dek ken zijn. Komt de volgende vergadering in behandeling. 4. Kosten van de herstel ling van den dam te Flaauwers. Na eeni ge besprekingen wil men B. en W. mach tigen, dat uit te voeren. Wethouder v. d. Cingei vindt zulks goed; met wil na prijsopgaaf eerst den Raad zijn oordeel Ja, daar had de man schoon gelijk in. Voor haar kwamen wij, maar toch niet in den zin, welken de man aan de cassa be doelde. Met knikkende kniën volgde ik Arthur. Wij bleven maar staan, het was wer kelijk niet de moeite waard om nog te gaan zitten. Maar was het wonder, dat ik zwaar op Arthur's arm leunde? Hoofdstuk XVI. Aan do trapéze. De circus-kapel speelde een mooie wals, zacht gleden de klanken door de ruimte. Het gegons van 't publiek, dat weer zeer talrijk was en den kleurigen mozaikwand vormde van de kom, waarvan het witte zaagsel de bodem was, liet zich hooren. Het was een melancholieke wals, er klonk teleurstelling in en een beetje ver bittering als had de componist op den morgen, dat hij de muziek voor 't eerst op zijn vleugel speelde, het eerste zilve ren haar in zijn zwarte kunstenaars-lok- ken ontdekt. En de trommel sloeg de doffe roffeitjes als de regen op de zinken tafeltjes in een verlaten café-tuin. Maar dan juichten plotseling de klan ken, sprongen als op vlugge dansvoeten van de verhooging af naar beneden. Her dacht de componist de avonden, dat hij gekeken had in de donkere oogen, als verre oogen van een geliefde vrouw? 't Was of in den tuin de zon nu scheen 1 en de vogels vroolijk kwinkeleerden en UITKNIPPEN E Ni. B W ft R E.N. Inzenders van 250 Sterretjes geknipt uit de achterzijde der 5 CTS. Kwattd Reep-etiketten ontvangen gratis en franco merk .Marquise". Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f 3, 80 Inzendingen met opgaaf van juiste adres aan KWATTA - BREDA, Afdeeling RECLAME. KWATTA SOLDAATJES blijven ALTIJD geldig. daarover laten uitspreken, opdat, zoo mogelijk, Later eventueele aanmerking ach teraf de aanmerkingen wegblijven. E)e heeren v. d. Sluis en Fondse wijzen er op, dat de herstelling heel goed dient te zijn, daar huns inziens hij anders binnen een jaar weg is. Het bovenstaande wordt aangenomen. 5. Een schriftelijk verzoek tevens voorstel, van de leden Fondse, v. d. Sluis en Beije, om den secretaris- ontvanger van het burgerl. armbestuur eh gemeente-opzichter ontslag te verlee- nen. Als vervolg op het in de vorige ver gadering besprokene is het huns inziens heelemaal niet dn orde, dat die functio naris daar heel in het Westen van Schou wen woont. Dat is met het oog op de gemeente veel te ver en de klacht daar over schijnt in de gemeente algemeen te zijn. Bij zijn vertrek' had hij, zoo hij al geen ontslag had willen vragen, daarover met den Raad in bespreking dienen te komen. De heer der Weduwen sluit zich hierbij aan en vindt bovendien met den heer Fondse heelemaal geen gemeente- opzichter noodig, en indien een enkele maal noodig, is er toch nog wel iemand in de gemeente te vinden, wat nu toch ook reeds is voorgekomen. De heer der Weduwen meent, dat de gemeente-op zichter er is om de Raadsbesluiten uit te voeren en de vraag is weieens bij hem opgekomen, of dit ialtijd wel ge schiedde. De heer Fondse meent, dat het bij den bouw der loods te Flauwers hier of daar heeft gehaperd. Besloten wordt den gemeente-opzichter te ontslaan met ingang van 1 Juni en, op voorstel van den voorzitter het secretaris-ontvanger schap van het burg. armbestuur te doen behandelen door dat bestuur. Bij de rond vraag stelt de heer der Weduwen voor voortaan voor het nazien der rekening een commissie te benoemen, opdat dez© die rekening van tevoren grondig kan nazien, daar de tijd op een vergadering daarvoor veel te kort is. Aldus wordrt besloten. Vervolgens sluiting. OOSTERLAND. In de Maandag gehou den gemeenteraadsvergadering werd met algemeene stem'men tot secretaris der gemeente benoemd de heer C. J. Zoeter, gemeente-ontvanger alhier. RECHTZAKEN Ter openb. terechtzitting der arrond.- rechtbank te Middelburg van 9 April j.l., werd o. m. uitspraak' gedaan in de zaken tegen: J. van der B., landbouwer, 49 jaar, wonend te Bruinisse. Verdachte werd vrijgesproken van het hem ten laste ge- de paartjes kwamen binnengeslenterd, terwijl het parelend lachen van de meis jes opklonk. Het was een wonderlijke wals! Daar ging het licht uit. Het geheele cir cus was een oogenblik in het donker ge huld. Het stemmengezoem verstomde, het publiek wachtte met ingehouden adem. Een bundel wit licht schoot neer op de rood-fiuweelen portières, die door on zichtbare handen vaneen geschoven wer den. Milly Raven werd zichtbaar. Zij was stralend schoon. Het zwarte tricot om sloot haar slanke figuur, de fraai gevorm de beenen, haar voeten waren gestoken in zwarte lakschoentjes. Verblinderd wit staken armen, hals en schouders af tegen het Zwarte omhulsel. Ditmaal droeg Milly geen enkel ver siersel. En zij was nog mooier dan den eersten keer, dat ik haar had gezien, nog triomfantelijker. Zij geleek oneer dan ooit op Carmen, met haar wilden, kroezigen haardos, haar oogen die fonkelden als gitten, en haar bloeienden mond, verlokkend rood en vochtig. Zij breidde haar armen uit naar het publiek, haar armen, die waren als le vende witte slangen, en zij scheen in één beweging de duizenden toeschouvVers te willen omhelzen in één doodelijke om knelling. De menschen applaudiseerden als dol. Nu glimlachte zij. Triomfantelijk, met in haar groote, donkere oogen glanzen van genot om dl© geweldige huid'4 legde „opzettelijk eenige handeling, onder nomen door een ambtenaar met de uit oefening van eenig toezicht belast, ten uitvoering van een wettelijk voorschrift beletten, belemmeren of verijdelen"; en tegen J. van der B. voornoemd. Wegens mishandeling werd verdachte veroordeeld tot f20 boete, subs. 20 dagen hechtenis, bij gebreke van betalingen verhaal. De officier van justitie ite Middelburg heeft ingetrokken het door hem ingestelde hooger beroep tegen het vonnis der arrond.-rechtbank aldaar van 19 Maart, waarbij C. T. P., 20 jaar, bakkersknecht, wonende te Noordgouwe, wegens dief stal werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek voorarrest. EEN PERSDELICT. Tegen het „Utrechtsche Dagblad'! te Utrecht was een vordering van f 20.000 ingesteld door de firma W. A. E. Noack, wegens een bericht in genoemd blad met het opschrift „Smakelijk eten" en waarin de naam van de firma werd genoemd in verband met de in beslagneming van een partij bedorven vleesch. De firma Noack achtte zich door deze publicatie beleedigd en benadeeld, p© rechtbank te Utrecht had de vordering tot een be drag van f 100 toegewezen, doch het Hof te Amsterdam vernietigde dit vonnis en verklaarde eischeresse niet ontvankelijk in haar vordering, tegen welk' arrest de firma cassatieberoep! instelde bij den Hoo- gen Raad. Deze heeft thans dit beroep verworpen en de firma Noack veroor deeld in !de kosten. VADERMOORD. Voor de rechtbank te Winschoten ston den terecht de gebroeders B. en H. Wol- ters, respectievelijk 18 en 16 jaar, ar beiders te Sellingerbeeke (gem. Vlacht- wedde), thans gedetineerd. Zij hebben in den avond van '27 Oct. j.l. zich Vergrepen aan hun vader, die veel misbruik maakte van sterken drank. Verdachten hebben hun vader van het leven beroofd en w;achtten hem daartoe buiten 'hun woning op. Met groote kracht hebben verdachten hun va der met een hooivork' en een geweerloop zoodanig op en tegen diens hoofd gesla gen, zoodat zijn dood intrad. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Ge- ëischt werd tegen Berend vijf jaar, tegen Hendrik ter beschikkingstelling der re geering en twee jaren gevangenisstraf. VERKOOPINGEN, ENZ. HAAMSTEDE, 9 April. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse Het publiek scheen dol, men schreeuw de, klapte, stampte, het was een leven, waarin de walsmuziek even verdronk. Bloemen vielen aan Milly's voeten neer. Met een bevallige beweging raapte zij een theeroos op en stak die dn haar kapsel. Dan glimlachte zij weer en het was de glimlach van een onschuldig kind, van een meisje, dat blij is. Zij had nu niets geraffineerds, haar ge laat had een zachte uitdrukking aange nomen, in de oogen lichtte niet meer de coquetterie, de mond scheen kleiner te zijn geworden, lokte niet ineer. Daar daalde de zilveren stang van de trapéze naar beneden. Milly ging er op zitten als op een schommel, hield met haar handen de koorden vast, sloeg de beenen over elkaar. Zoo liet zij zich optrekken tot in den nok van het circus en begon daar lin de wisselende lichtbundels, nu rood, dan blauw, dan groen, geel, wit, haar eerste nummer. Zij leek een boo ze geest, die daar hoog boven de menschen zweefde, zij kron kelde en draaide haar lenig lichaam1 om de zilveren stang, zij scheen aan die stang vastgeklonken te zijn als Promo- theus aan de rots. De fijne spierbundels op armen, beenen en rug kon men zien zwellen en afnemen, het was of de spie ren ademden. Haar borst rees en daalde, als was zij een zee, welke daar binnen haar golven voortstuwde. Ja, deze vrouw was als de zee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1