Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND'! DOEM KWATTAs5l ROOMBOTER. abonnement s Vrijdag 9 April 1926. zierikzeesche courant. advertentiën EERSTE BLAP.~ H.H. KANTOORHOUDERS Dr. C. E. LIESKER Algemeen Overzicht. Nerveus en Overspannen Slapeloos en Afgemat MIJNHARDT's Zenuwtabletten «MVÏV-RÊEP M, Des avonds !Cc)2a pw 3 maanden f i,60, franco pee poet f 1,80. Voor het buitenland per Jmp f 10»—. Atacnderiyke nummers B cent. Variohynt Maandag, Weonidag am Vrijdag van 1—3 regeli 60 oti. ram 4 rogoli en daarboven 20 ets. pa? regel. Reclames 60 eti. p. regal. Bjj contract belangrijke korting. 82st® JAARGANG. - No. 11373. I»"n<Un8 dsn 4»« T" •Ir. 1. 1 DE LOOZE Jr. UKk.-RMmï. i. KOSTE», Taör nr,> Dit nummer bestaat uit 2 bladen. herinneren wij er nogmaals aan, dat ons bureau niet geopend is voor 's morgens 9 uur. Wij verzoeken hen derhalve ons vóór dien tijd niet op te bellen. DE DIRECTEUR. Mond- en Tandarts, aal op DONDEBDA6I 16 APBIL a.s. spreekuur bonden Toor Tand heelkunde te Zlerlkiee, Tan 10-3 nnr namiddags, ten hnlae ran I. HAGK, Kenbelhandel, Appelmarkt 365. Nadere berichten over den aanslag op den Italiaanschen dictator Mussolini vindt de lezer op een -andere plaats in dit nummer. De aanslag blijkt niet een wraakneming te zijn van door de fascistische onder drukking tot het uiterste gebrachte ele menten. o De daad blijkt gepleegd te zijn door een Engelsene dame, die vroeger rec-ds iti een zenuwlijdersgesticht 's ver pleegd, en, volgens mededeelingen in de Britsche pers, aan godsdienstwaanzin leed. De daad van de overspannen Engelsche dame had onmetelijke gevolgen kunnen hebben als het schot den dood van Mus solini tengevolge had gehad. De dictator had geluk. Hij verliet juist een congres van artsen, dat door hem was geopend. Een der vele chirurgen be handelde de wond direct, zoodat de „Duce" onmiddellijk zijn weg kon ver volgen. Voor den geest van het Italiaansche volk is het teékenend, dat de aanslag in het geh'eele land en vooral te Rome de grootste opwinding heeft veroorzaakt, en dat die „opwinding" zich dadelijk tegen „het 'buitenland" keerde. De nationale at mosfeer blijkt in Italië wel sterk geladen te zijn en heeft maar weinig noodig om tot oorlogszuchtigheid te worden geprik keld. Na den aanslag vertoonde Musso lini zich op het balcon van het paleis Chigi om de juichende menigte toe te spreken en van deze onverwachte ge legenheid gebruik te maken van nieuwe propaganda voor het fascisme, welks ze getocht door niemand en niets kan wer den tegengehouden. Aldus de dictator. Donderdagochtend is Violet Gibson, de daaeres in de vrouwengevangenis te Rome verhoord. Zij verklaarde, dat zij Mussolini nog nooit gezien had en zich aanvankelijk louter 'uit nieuwsgierigheid onder de toeschouwers had gemengd. Toen zij den dictator zag aankomen en het gejuich van de menigte hoorde, had zij eensklaps' een stem in haar binnenste gehoord, die haar dwong, den heiligen plicht te vervullen, dien man neer te schieten. Waar die stem vandaan was gekomen kon zij niet verklaren, maar zij had gehandeld onder invloed van die plotselinge dwangvoorstelling. Uit het verder verhoor zij nog aangestipt, dat de beklaagde in geen geval eenig politiek doei beoogd heeft, want uil verschillende vragen, die haar gesteld werden, bleek tenzij zij alsnog een ervaren simulante zou blijken dat ze van Mussolini's per soon en daden minder afwist dan ieder Italiaansch schoolkind van 8 jaar. Mussolini heeft zich thans ingescheept op het oorlogsschip „Cavour", waarmede hij naar Tripoli zal oversteken. BINNENLAND. AFWATERING VAN W. NOORDBRABANT EN ZEEUWSCHE OESTERTEELT. Mr. A. J. F. Fokker té Zierikzee schrijft a'/d. „N. R. Crt." In de „N. R. Crt." van 1 April kwam! een correspondentie voor uit Roosendaal óver afwaterings- en scheep va art verbete ringsplannen in West Noordbrabant. Daarin werd o. a. vermeld, dat hoofd ingelanden van den Roosendaalschen en Steenbergschen Vliet'een voorstel tot het graven van een afwateringskanaal op de Eendracht bij het Bestuur van het Hoog heemraadschap hebben ingediend en de besprekingen er over tot resultaat had den, dat bij rijk en provincie de grootst mogelijke subsidie zal worden aange vraagd. Al zijn die plannen nog maar in het eerste stadium, ook andere belangen zijn ten zeerste bij zoodanige afwatering be trokken, waaraan moge worden gedacht. Als een dergelijk afwateringskanaal tot stand komt en wel gelijk ik in een plaatselijk blad las ongeveer tegenover Oud-Vosmeer, zou dat voor de oester industrie zeer nadeelig zijn. In de laatste 20 jaren is de boven Oos- lerschelde zeer verontreinigd door 't vele menage- en rioolwater, dat de zich ge regeld uitbreidende stad Bergen-op-Zoom ten gevolge van een verbeterd rioolstelsel in de rivier loost, en de oesterputten van Bergen-op-Zoom en een deel van het jjergsche diep sterk verontreinigt. Gebruik hiertegen de Zennwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 eent. By Apoth. en Drogisten Gevolg is .geweest, dat alle oester putten te Bergen-op-Zoom zijn afgekeurd en de oesterindustrie daar verdwenen is, dat een aantal kweekperceelen öp de Bergsche bank vërontreinigd verklaard werden, zoodat de daar gekweekte oes ters alleen na eenige weken quarantaine in den handel mogen worden gebracht en dat, daar het met de laatste eb uit Ber gen-op-Zoom geloosde water met den vloed terug komt, de Eendracht intrekt en de bij Tholen gelegen oesterputten bereikt, voor die putten bijzondere voor schriften zijn gegeven voor het innemen van water, tengevolge waarvan de put ten bij Tholen en Halsteren nog als zuiver te beschouwen zijn. Komt echter bij Oud- Vosmeer een groote, vermoedelijk zeer groote hoeveelheid zoet polderwater in de Eendracht, water dat zeer zeker ver ontreinigd is, dan zal een deel daarvan met de eb niet aftrekken, naar de Mos selkreek, maar naar den anderen kant de Eendracht door voorbij Tholen naar de Oosterschelde loopen met gevolg, dat niet alleen deze nog meer verontreinigd wordt, maar ook dat de putten bij Tholen met de nu gebruikte middelen niet meer zuiver kunnen worden gehouden en ook afgekeurd zullen moeten worden, en ook daar de oesterindustrie zich zal hebben te verplaatsen. Ik wil hierop wijzen omdat als bij den aanleg van zoodanig kanaal hiermede re kening gehouden wordt en de uitlooziïig gebracht wordt zoo ver mogelijk van Tholen of in de, Mosselkreek of nog beter aan de .andere zijde van St.-Philips- land in het Krammer, het bezwaar is i ondervangen, en dit water geen madee- j ligen invloed op de oesterindustrie kan uitoefenen. EVEN FIJN ALS UH Stad en Provinola. ZIERIKZEE, De gisteren (Donderdag) gehouden verkoop van het 'Bmmabloempje ten paté der Tuberculosevereen., bracht in totaal op de somma van f 159,51. De heer J. Dekker, Varremarkt al hier, heeft in zijn biljartzaal een nieuw dansorgei van De Cap Frères uit Antwer pen aangekocht. De dansvloer is spiegel glad en wacht op bezoekers, die hun danslust iederen Zaterdag- en Zondag avond van 8—12 kunnen botvieren. Van 27—31 Juli e.k. wordt te Steen bergen een groote landbouw- en tuin bouwtentoonstelling gehouden. Deze tentoonstelling, waaraan o.m. ver bonden is een concours-hippique, draagt een provinciaal karakter. BRU1N1SSE. Woensdagmiddag hield 'n vertegenwoordiger der „Mirax-Mpij" te Amsterdam een uitstekend geslaagde de monstratie met de brandbluschapparaten, welke door genoemde Maatschappij in den handel worden gebracht. Een tiental pakkisten flink met brandbare vloeistof overgoten werden voor dit doel in brand gestoken. Toen alles in vlam'men stond, werd een apparaat in werking gesteld en in zeer korten tijd was de geheele brand gebluscht. Nog op een andere manier werd de volmaakte bruikbaarheid bij be gin van brand gedemonstreerd, welke proef eveneens geheel naar wensch ver liep. De belangstelling was wegens den slechten weerstoestand maar matig. Op de vergadering van „Landbouwbelang" hield dezelfde heer een betoog over de Mirax-apparaten, voor de ledein. Gezien heb groote aantal, dat reeds bij landbou wers in andere streken is geplaatst, be wijst wei, dat men in landbouw kringen van 't practisc'ne nul er van overtuigd is. de rechtbank om nog eenige deskundigen te mogen hooren over den toestand der remmen om een rapport te krijgen tegen over dat van de deskundigen, door het O. M. gedagvaard. Na een juridisch dis puut tusschen den officier van justitie eenerzijds en de overige leden der recht bank, benevens den verdediger, welke zich beriep op iart 190 oud W. v. S. an derzijds, waarbij' te berde werd gebracht door het O. M., dat het punt waarop de instructie heropend was, niet den toe stand der remmen betrof, werd het ver zoek van mr. Kegge geweigerd. De eisch, 4 maanden gevangenisstraf en ontzetting uit zijn beroep als chauffeur voor den tijd van vijf jaar en vier maanden, bleef gehandhaafd. Uitspraak over acht dagen. MISHANDELING. Voor de rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan de 36-jarige schoenmaker A. H., bijgenaamd „Thiske de Vloei", thans gedetineerd. De tweede verdachte, zijn broer H. H., „de stomme", zonder be kende woonplaats, was niet verschenen. Beide verdachten woonden op den Broek- sittarderweg. In den Nieuwjaarsnacht om streeks half één, waren de beide broeders aan de woning van den ikipperikoopman Pelen gekomen. Zij bonkten pp de deur en toen de vrouw open deed kreeg zij volgens haar getuigenis van den eersten verdachte een slag met een mes op het hoofd, zoodat zij bloedend verwond werd. Toen 'kwam de oude Eelen en even later kwamen zijn zoons. Het werd een alge- meene vechtpartij, waarbij de oude Eelen een steek in de borst kreeg, die tot in de longen was doorgedrongen, en een steek in hetlinkerdijbeen, waardoor een slagader was geraakt. E. js aan de ge volgen overleden. Verdachte ontkende, on danks de 13 getuigen, die allen ongeveer hetzelfde verklaarden, dat hij de doode- lijke steken heeft toegebracht. Hij gaf een heel andere lezing van 't gebeurde, waar echter geen touw aan vast te knoo- pen was. Het O. M. was er van overtuigd, dat beide broeders hun aandeel in deze treu rige zaak hebben gehad en spr. eischte ter 2ake van mishandeling met doodelijk gevolg tegen A. H. die al 8 jaar ge vangenis heeft ondergaan wegens dood slag één jaar en zes maanden .gevange nisstraf en tegen H. H. 9 maanden gevan genisstraf, met bevel tot gevangeneming. Uitspraak 20 April. DIEFSTAL VAN ELECTRICITEIT. De 30-jarige K. E. te Susteren had zich voor de jMaastrichtsehe rechtbank te ver antwoorden terzake van diefstal van elec- trische energie ten nadeele van de Stroomverkoop-Mij. Uit het getuigenver hoor bleek, dat beklaagde van 6 tot 16 December, door het insteken van een z.g.n. doorcontact, den elektriciteitsmeter had uitgeschakeld, met' het doel om op die wijze electrische energie voor ver lichting te verkrijgen, welke niet door dea meter werd geregistreerd en die hij dan niet zou behoeven te betalen. Ter zake van diefstal easchte het O.M. een gevangenisstraf van drie maanden. RECHTZAKEN. HET AUTOBUSONGELUK AAN HET THOOLSCHE VEER. De. zaak tegen den chauffeur, wiens wagen eind December j.l. over de glooi ing bij het Thoolsche veer van den dijk in het water reed tengevolge waarvan de zeven passagiers verdronken, werd Donderdag in nieuw onderzoek voor de rechtbank te Breda voortgezet. De ver dediger, mr, M. C. Kegge uit Goes, vroeg Beter dan 6oed: DE BESTE AANBESTEDINGEN. Het Dag. Bestuur van het Waterschap Schouwen heeft Donderdag aanbesteed 't maken van zink- en stortwerken nabij de strandhoofden 5, 6, 7 en 8, aan het Noorderstrand. Ingeschreven werd door J. W. Roeloffs, Papendrecht, voor f 123380; W. 't Hoen, Alblasserdam, voor f 122000; L. v. d. Valk, Heemstede, voor f 120997; G. Dekker, Sliedrecht, voor f 119400; KI. Volker, Sliedrecht, voor f 118500; C. J. v. d. Hoeven, 's-Hage, voor f 117880; J. de Vries, Heemstede, voor f 117430; Jan Roskam Cz1., Sliedrecht, ,Voor f 117250; W. Bot, Rilland-Bath, voor 1' 115900; Chr. Roosendaal, Enkhuizen, voor f 113750. De gunning is aangehou den. BRUIN1SSE. Bij de Woensdag alhier gehouden aanbesteding van veevoeder artikelen door de landbouw vereeniging „Landbouwbelang" werd de levering van 19400 k.g. Galfox mais opgedragen aan J. v. d. Weeie te Elkerzee, voor f 8,70; 9000 k.g. paardeboonen, dezelfde voor f 12,65; 29300 k.g. lijnschilfers 41 o/0 aan Firma Boogerd te Zierikzee, vooir f 12,82. VEBKOOPINGEN, ENZ. SEROOSKERKE, 7 April. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse werden voor den heer J. de Bil alhier pu bliek verkocht: werkpaarden voor f 305 en f 330; melkkoeien vooir f 270, f 372, $&e groeien a/s kool Voor jong en oud is er in het voorjaar wel niets van zoon groote bekoring als een kloek raet kuikens En naast dit ge noegen staachet groote nut— de verbetering der hoender- fStapel waardoor de eier* productie van Uw hoenders wordt vergroot: Flinke sterk ontwikkelde kuikens worden gevormd door voeding met P. SLUIS' Opfokvoer het ideale-kuiken voedsel met een ervaring van tientallen jaren. if 290, f 28,% f 211 enf f 382; kalfvaarzen voor f 211, f 200 ca f 143; stier voor f 157; jong vee vooir f 141, f 55, f 70 en. f 82; kalveren vopp f 41, f 45» f 38, f 37, f 29 en f 32; loopvarkens en big gen voor f 46!; f 2)6, f 24 en; f 23. moet men voor het vcrkrjjgon en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat in wrijven met een weinig Doob 30 cent. PUROL, KERKNIEUWS» Ned. Herv. Kerk. Beroepen:: Te Bathmen (Ov.) B. Klein Wassink te Leeuwarden. Te Bleiiswijk, E. van Asch te Daarle. Aangenomen: Naar Oud-Vosmeer, F. de Gidts te Goedereede. Naar Bakkeveen (Fr.) W. T. Klumper, cand. te Epse. Bedankt: Voor Voorthuizen, J. H. Koster te Montfoort. Voor Ritthem, B. J. van Garderen te Nieuw- en St.-Joosland. Voor Borne veld, J. J. Timmer te Ermelo. Geref. Kerk. Beroepen: Te Kooten, W. H. van der Vegt te Dragster-Compagnie. Bedankt: Voor Zwartsluis, A. Wijn gaarden te Baarland. Ds. W. E. VAN DUIN. Naar aanleiding van een j.l. Woensdag door ons geplaatst bericht uit Haarlem mermeer Oostzijde, verzoekt ds. W. E. van Duin, Geref. pred. aldaar, aan de Rotferd., opname van het volgende: .„Over de z.g. aanleiding tot het stellen van bedoelde vragen, evenals over de vragen zelf, zal ik' op; het oogenblik zwijgen, Wel wraak ik hier het bericht, als zou ik gedurende 14 dagen niet „mogen" voorgaan in den dienst des Woords alhier. Van zulk een verkapte schorsing is mHj niets bekend, evenmin als mijn Gemeente. Eindelijk' is mij persoon lijk h elaas niet gebleken, dat de Kerke- iraad alles1* in het werk stelt om de zaak in der minne op te lossen". 'Integen deel, mij wordt zelfs het recht betwist met anderen een bezwaarschrift tegen de Asser Synode in te dienen. DR. C. KOPPENA AL. Uit Amsterdam meldt men aan do „Rotterd.", dat benevens ds. W. E. van Duin te Haarlemmermeer (Rijk) ook dfr. C. Koppenaal, Geref. predikant te Mon nikendam door zijn Kerkeraad met va cantia gezonden is, omdat hij bezwaren had geopperd tegen de besluiten van de Buitengewone Generale Synode te AssenJ Door Dr. C. Koppenaal, Geref. pred, te Monnikendam, wordt naar aanleiding, van allerlei vragen meegedeeld, dat h// na eenigen tijd van beraad het resultaat zijner overweging aan den Kerkeraad zal te kennen geven. Hij verzoekt vriendelijk niet iaan allerlei geruchten geloof té hech ten, bijv. dat hij „ethisch" zou zijn. Zoo dra het hem geoorloofd voorkomt, hoopt hij verdere inlichtingen te verstrekken. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen: Naar (Drachten, H. Velema te Noordeloos. Bedankt: Voor Rozenburg, B> van den Berg te Den Helder. Voor Broek op Langendijk, J. Jongeleen te Hilversum. PREDIKBEURTEN. Zondag 11 April te Zierikzee. Ned, Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder. 's Avonds 6.30 ure, dr. Waardenburg. Luth. Kerk. 10 ure, ds. de Jong van Amersfoort. Geref. Kerk. 10, Leesdienst en 6 ure, da. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie JeruSl II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. PREDIKBEURTEN* Zondag 11 April. Korfcwerve. 2 ure, ds. Mortier. Seroosteerfice. 9.30 ure, ds. Mortier. IBargts. Zal nader bekend gemaakt worden. Rcaesse. 2 ure, ds. v. Griethugaen. Noor dweil*. Geen dienst, t^aamsteder 9.30 ure, ds. v. Binsbergen (Coll. inw. zending). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. C. Steenblok van Nieuwdorp. Oud- Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Blkerse*. 9.30 ure, ds. Neelemau. Góref. Kerk. 9,30 en 2 ure, ds. v. Tol. Brouwershaven. 10 ure geen dieust. Geref. Kerk. 9.30, ds. Wielenga van Zierikzee en 2 ure, Leeskerk. Zoacomalr*. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwei 9.30 ure, ds. v. Griethugsen (Doopsbediening). Drafschor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend (Bed. H. Av.) Oaworkerk. 9.30 ure, de heer D&msté. NSeaworkeirk. 9.30, geen dienst en 2 ure, de heer Damsté van Zierikzee. Geref. Kerk. 9.30, Leeskerk; 2 en 6 ure, ds. de Jonge van Lutjegast. Geref. Gem. 9, 2 en 5.80 nre, ds. Neerbos van Terneuzen. Ooeterliind. 9.30, dr. Weeda en 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Romgn. SfrJacsJand. 2 ure, dr. Weeda. Bralolsso. 9.30 en 2 ure, ds. Waarden burg. Geref. Kerk. 9.30 en 5 ure, ds. Brem- mer. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.80 ure, de heer AriesBen van Veenendaal. A.-J.-Poïder. Geen opgaaf ontvangen. St.-^ll£p9laQd. 2.30 nre, ds. Van Doorn. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Tholen. 9.30 en 2 ure, ds. Datema. Geref. Kerk. 9.30 en 2.30 ure, ds. Verh&elon van Hoek bg Terneuzen. Geref. Gen». 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Bt.-Manrtansdljk. 9.30, ds. Verschoor en 2 ure, Leesdienst. Oud-Geref. Gen». 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oad-Vcssomo*r. 9 30, Leesdienst en 2 ure, ds. Moerman. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Hoek van Zonnemaire. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2* en 6 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. JKerk. 9.30 en 2, ds. Bouma; 6 ure, Leeskerk. ftcharpenleso. 9.30, ds. Los (Voorber. H. A.) en 2 ure, idem (Doopsbed.) Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. 8tavonl*B*. .9.30, ds. Moerman en 2 ure} Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.'AdRclaBd. 9.30 en 2 ure, ds. Oskam. Geref. Kérk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1