Zierikzeesche Nieuwsbode KWATTVff ZEELANDs ROEM ROOMBOTER. Woensdag 7 April 1926. zierikzeesche courant. Kadaster en firondhelasting ABONNEMENTi Pr«« par 8 maanden f 1,80, franco par poat f 1,80. Vaar hat buitenland per jaar 1 10,—. AiionderlUke nammeri 6 oant. Variety el Maandag, Weenidag •a Vrijdag. ADVERTENTIÊN tab 1—6 regels 60 etf. tab A regels en daarboven. 20 ets. per regel. Reclames 60 ets. p. regel* B|j contract belangrijke kortlag. Iniending op den dAg tab nil- gATe Töör 11 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op artikel 15 der Wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) betrekkelijk de Grondbelasting MAAKT BEKEND: dat de Staten nummer 75, houdende op gaven der uitkomsten van de Kadastrale meting en Bchatting dezer gemeente over het dienstjaar 1926 van heden af, op de uren dat de Secretarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secre tarie dezer gemeente ter inzage zjjn «neder- gelegd en dat ingevolge artikel 16 der boven aangehaalde wet. binnen dertig dagen na den dag dezer at kondiging, door de belang hebbenden, ten koste van ongelijk, in een aan Gedeputeerde Staten gericht verzoek schrift (op ongezegeld papier) hermeting of hersohatting kan worden gevorderd. Zierikzee, den 1 April 1926. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENQERSKERKE. iVOLLE;M ELK-REEP Weer voedingswaarde dan 2 EIEREN BcterdbinGoedjDEBIESTO B I N N E N L A N D. MICHIEL ADR1AANSZ. DE RU1JTER. Het ligt in het voornemen van het hoofdbestuur van dé Kon. Nederl. ver- eeniging Onze Vloot, op 29 dezer op plechtige wijze den 250sten sterfdag van Michiel Adriaanszoon de Ruijter ter her denken in de Nieuwe Kerk te Amster dam. Prof. dr. P. J. Blok heeft zich be reid verklaard bij die gelegenheid de herdenkingsrede uit te spreken, waarna de plechtigheid met een kranslegging op het praalgraf besloten zal worden. DE EENHEID IN DE VAKBEWEGING. Op de dezer dagen gehouden slotcon- ferentie tusschen de hoofdbesturen van het Nederl. Verbond van Vak'vereenigin- gen, Centr. Nederl. Agibtenaarsbond en. Centraion bond van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel is volledige overeen stemming bereikt. De voornaamste bepa lingen der gesloten overeenkomst zijn, dat de C.B.P.T.T. als zelfstandige orga nisatie tot het N.V.V. zal toetreden. N1EUW-VOSMEER. Medegedeeld wordt dat de- zeedijk van de Eepdrachtpolder alhier wordt verhoogd, om als waterkee- rende dijk meer te ipresteeren, terwijl de uitvoering aan de werkeloozen ten goede komt. EVEN FIJN ALS IJlt Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. het Zierikzeesche Strijk orkest, dat Zondagavond eene uitvoering gaf in het hotel „Juliana" heeft den goeden roep, die van die concerten uit gaat, gehandhaafd. Iets dat schoon is, geeft altijd vreugde, dit woord van den Engeischen dichter Keats, is ook van toepassing op het gebied der muziek. Want, hoe dikwijls men ook iets hoort uit Gounod's onsterfelijke schepping „Faust", toch ontdekt men er telkens nieuwe schoonheden in. En vanavond hoorden wij de prachtige ouverture en eene fantasie waarin de voornaamste schoonheden dier opera zijn verwerkt, op eene magistrale wijze vertolken. Ook Verdi was goed vertegenwoordigd op het programma. „La Traviata" en „Rigo- letto", twee der schoonste uitingen van den Italiaanschen meester, werden op voortreffelijke wijze weergegeven. Afzon- "Te UIL L E T o M. De vrouw zonder hart. Oorspronkelijke Hotl. detective-roman door R. J. BRANDBNBURG. 32 Een buiging naar den hoofdcommissaris. Milly Raven zal zeggen niets te we ten, en een der Chineezen, die allen op elkaar gelijken, zal als de bezoeker wor den voorgesteld. Alleen als Milly vlucht, maakt zij zich verdacht. Dus doet zij het niet en is zij vanavond te vinden in het circus. Het lijkt mij beter geen opzien te wekken en het onderhoud met haar uti te stellen tot na de voorstelling. Ik geloof wel niet, dat zij zich erg zenuw achtig zóu maken, maar haar beroep eischt nu eenmaal grooten durf en han digheid, en ik' zou niet gaarne op mijn geweten willen hebben, dat ik de oor zaak van een minder gelukkig optreden van deze circus-ster was. Deze laatste woorden kwamen er eenigszins spottend uit. Ik stel dus voor dat wij even naar het circus rijden. Ann zou dan even een programma kunnen halen, dan kunnen wij zien wanneer Milly voor het laatst optreedt en dan zouden wij getuigen zijn van haar succes. Het dient nergens voor de heele voorstelling bij te wonen en wanneer het niet noodig is, is het beter derlijk dienen genoemd te worden het solo voor bugel en dat voor klarinet in „La Traviata',' en „Rigolettó". Ook het beschaafde pianospel van het eenige vt-ou- weiijke lid van het orkest, verdient te worden genoemd. Het is gebleken, dat de yereeniging over krachten beschikt, die in ejk ensemble een eervolle plaats zouden innemen. Voegt daarbij de caba retliederen, door den directeur, den heer Van den Houten, op uitstekende wijze gezongen, en het gezellige bal, dat den avond besloot, zoo kan gezegd worden, dat het Zierikzeesche Strijkorkest zijnen begunstigers den eersten Paaschavond tof een genot,heeft gemaakt. Het Ziekenhuis te Noordgouwe voorziet, na een bijna 25-jar.ig be staan, in eene aigemeene erkende behoef te, en allen, die of als patiënt, of als bezoeker van familieleden en vrienden met het Ziekenhuis kennis maakten, roe men op het bezit dezer inrichting in onze eilanden. Toch blijft voortdurend eene donkere wolk het voortbestaan der instelling bedreigen, daar de finantiën 't bestuur voortdurend veel zorg baren en tekorten zich van het eene naar het an dere jaar voortslepen. jMe-t dankbaairheid erkent het bestuur den steun in allerlei vorm, voornamelijk in geldelijke bijdra gen ook van den laatsten tijd ontvangen, maar daarmede is de finantieele nood, zelfs voor de naaste toekomst, niet ge lenigd. Ter verkrijging van gelden om genoemd tekort te delgen en zoo mo gelijk aan de Vereeniging tevens een be drag voor kasgeld te verschaffen, heeft zich een comité gevormd, bestaande uit mevr. Jonkh. van Citters, eere-voorzitster, A. van c!er Weijde, voorzitter, mevrouw Fokker—Lyons, mevrouw Vijverberg, S. Hage en J. Schooff, leden, welke Don derdag j.l. in het „Huis van Nassau" ver gaderden. Vele burgemeesters en een 5- taf artsen waren tegenwoordig. Na ampele bespreking werd besloten te trachten op alle gemeenten sub-commis sies te vormen ter voorbereiding van een dit jaar te houden bazaar met daaraan verbonden verloting, ten bate van het Ziekenhuis. Het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer" arrangeerde Maandag- en Dinsdag avond in de Concertzaal een „vroolijke kunstavond", welke gegeven werd door het „Kamer-Opera-Ensemble", van het bu reau „Pisuisse" uit Den Haag. Maandagavond was de ^aal vol. Dins dagavond, toen ook niet-doitarreurs toe gang konden verkrijgen, was de zaal maar matig bezet. De heer v. d. Pas, die als muzikaal- leider optrad, heeft zeer zeker velen ge not geschonken door zijn pianospel, waar mede hij de zangeres en zangers op het tooneel begeleidde. Wij hebben Dinsdagavond het meest genoten van de zang; ook wel van het geen slapende honden wakker' te male en. Want dal deze hond kan grommen, heb ik' laatst ondervonden bij een bezoek aan het circus. Ik mag voor mijn vrouw mij niet meer iaan gevaren blootstellen. Wij gaven Peter order om naar het circus te rijden en ons gezellig electrisch verlicht salonnetje gleed toeterend door Utrecht's straten. Het was omstreeks half tien, toen wij bij het circus stopten. Ik stapte uit. Op het groote plein heerschle de schemering en in de verte zag ik de vage omtrekken van boomen en daken tegen de grijze lucht. Voor den ingang goot een booglamp een scheut van het licht naar beneden, op een groep nieuws gierigen, enkele jongens trachtten door de reten der tent nog wat te zien vajn de heerlijkheid, die in hun verbeelding op- glooide, dat de werkelijkheid in den regel tegenvalt, was vermoedelijk' nog niet tot hen doorgedrongen. Ik kocht een programma aan de cassa en ging terug naar onzen wagen, die wachtte in de schaduw naast de grauwe flank van een der stallen-tenten. Wij reden weg, terwijl Arthur kalm 't groote stuk papier openvouwde. „Milly Raven treedt vanavond slechts eenmaal op en wel in het laatste nummer. Daar voor de „Jockey des Doods". Zij hebben blijkbaar een gemakkelijken avond. Waar gaan wij nu heen? De hoofdcommissaris heeft ons ge- inviteerd pp een kop thee op zijn bureau. Ik' meende, dat mevrouw wel lust zou hebben iets te gebruiken. spel, maar we zagen toch liever „Kunst en Eer" zelf weer eens~Voor 't voetlicht komen met een stuk. a la Marion of iets dergelijks, hetgeen door de donateurs ze ker niet minder zou worden gewaardeerd. Is daar voor een volgende maal geen kans op? HAAMSTEDE. Donderdagavond ji. hield de IJsclub „Haamstede en Burgh" een algemeene ledenvergadering in hotel Bom. Tegenwoordig waren 39 leden. Na ope ning door den voorzitter, lezing en goed keuring der notulen van de vorige ver gadering, kwam in behandeling het be stuursvoorstel oim van het achterste eilandje in de baan een gedeelte ter leng te en breedte van 24 M. te doem af graven en met den daarvan verkregen grond het achterste gedeelte der baan te doen dempen, teneinde kwelwater te voorkomen. Na langdurige discussie werd besloten daarmede voorloopig te wachten en de sloot aan den achterkant der baan te verbreeden en uit të diepen, om het kwelwater beter te kunr^n doen afvoeren. Nadat nog besloten was de baan-com- missarissen een insigne te verstrekken en ander nadere goedkeuring van het be trokken Armbestuur een paar boomen te doen rooien, werd de verg. gesloten). NOORDWELLE. Maandagavond gaf het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" van Ellemeet een uitvoering bij den heer van der Maas alhier, voor een niet volle zaal. Er werden zes muzieknummers ten ge- hoore gebracht. Daar wij óns niet bevoegd •achten om deze aan den toets der kritiek te onderwerpen, volstaan wij slechts met op te merken, dat ze bij het publiek in den smaak' vielen, waarom' het per slot van rekening toch maar te doen is. Het tooneelstukje en de voordrachten oogst ten een welverdiend applaus in. Een ge zellig bal besloot den avond. ELLEMEET. Zaterdagavond hield de afd. Ellemeet van de Bond v. Staatspen- sionneering haar feestelijke vergadering in de zaal van dhr. De Roo. Deze bijeen komst werd geleid door den secretaris, dhr. Hubregtse. Deze heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, maar be treurde het, dat de Bond nog al eens leden verloor, waarschijnlijk door de schijnbaar geringe vorderingen der be weging an de laatste jaren. Verder be- critiseerde spr. de „zegeltjesplakkerij" en beweerde dat door een vereenvoudigde administratie bij gelijke premie-betaling een aanmerkelijk grootere uitkeering was te verkrijgen. Een en ander werd door cijfers aangetoond. Spr. spoorde de aan wezigen aan lid te blijven tot het doel ten voile is bereikt en. aLonze ouden van dagen in 't genot zullen zijn van een behoorlijk staatspensioen. Een hartelijk applaus volgde op deze rede. Hierna trad op de Mondharmonicaver- eeniging „D.V.V." van Eikerzee, met een aantal muzieknummers. Alles w.erd keu rig in de maat gespeeld. Als deze club, die voor een groot deel nog uit zeer jonge spelers bestaat, onder leiding van hun directeur, op den ongeslagen weg voortgaat, zal ze ongetwijfeld een mooie toekomst tegemoet gaan. Vervolgens trad dezelfde club voor 't voetlicht met een blijspel: „Knok de Zuidpool-uitvinder te Kjnoppendamme. Doordat het eerste stuk jz'eer komisch en natuurlijk werd gespeeld, viel de ontknooping, die nogal wat tech nische moeilijkheden schijnt opgeleverd te hebben, niet mee. In de pauze wer den verschillende bondsliederen uit de zangbundel gezongen, begeleid door dhr. Hubregtse. Daarna werden nog een drie tal voordrachten ten beste gegeven dootr de heeren Everwijn en v. d. Bout, be geleid op het orgel door mej. v. Beveren, die 'bij het publ'iek zeer in de smaak vie len en de lachspieren danig in beweging brachten. Deze zeer gezellige bijeenkomst werd gesloten door dhr. Hubregtse, die dank bracht aan de spelers voor hun prestatie's en aan het publiek voor de groote opkomst. Het optreden van „D.V.O." heeft in Ellemeet een goede indruk achtergelaten. DREISCHOR. Maandagavond 1.1. gaf de zangvereeniginig „Streven naar Beter" hier hare 2e uitvoering in dit seizoen. Weder om werd als koornummer, met piano begeleiding van mej. M. Adriaanse uit Zierikzee, ten gehoore gebracht Psalm 42 van Mendelsohn, hetwelk evenals de herhaling van vele andere koornummers ten zeerste door de toehoorders o;p prijs werd gesteld; ook' nu weer getuigend van de goede leiding van den heer Thee- wis als directeur. Ter afwisseling eenige voordrachten en een mooie één-acter, met bijval begroet. OOSTERLAND. Voor de vacante be trekking van secretaris dezer gemeente hebben zich 51 sollicitanten aangemeld» S1RJANSLAND. Maandagmorgen circa 11 uur brandde op het boerderijtje van L. Dorst een hooikiamp en 2 strooklanv pen af. Door het krachtig optreden dei- brandweer bleven de belendende gebou wen gespaard. De oorzaak is onbekend. Assurantie dekt de schade. 00ET UW SCHOENEN GOED Ik dankte den hoofdcommissaris voor zijn hoffelijkheid en wij voerden een ge zellig gesprek, waarbij hij mij natuurlijk een compliment maakte over mijn Hol- landsch, hij zou niet gedacht hebben, dat ik een geboren Engelsche was. Waarop ik repliceerde, dat hij toch als politie man het accent wel moest herkennen. Hij zeide zich te schamen een oogenblik' ge heel te hebben vergeten, dat (hij hoofdcom missaris was. En dat nog wel op een veelbewogen ayond als deze, op j,acht naar den schurk T- Tot dusver is de avond nogal kalm verloopen. Wij reden met een boog voor 't hoofd bureau. Een jong inspecteur kwam blootshoofd de deur uithol/en. Hij zag wit als een doek' en verkeerde blijkbaar in de groot ste opwinding. Meneer, er is een miajn vermoord gevonden.... hijgde hij.... vermoord, aian den weg najar Vleiuten.... een wielrijder heeft hem gevonden.... viel bijna) over het lichaam..,, hij schijnt geworgd te zijn... Hoe za(g de vermoorde er uit? vroeg de chef, die zich dwong tot kalmte. Ik keek na(ar Arthur, zijn gelaat zag bleeke;r dan ;anders, hij luisterde in de uiterste spanning toe, opmerk'ziaam als een jachthond njadat het schot is gevallen. De inspecteur beschreef het uiterlijk van den vermoorden man en de hoofd commissaris zag Arthur vragend aan. Als ik mij niet sterk vergis, is het De Weerden, zei hij. Wij hebben alle® zoo gelaten, als wij RECHTZAKEN. HET DRAMA BIJ DE HALVEMAANSTEEG. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft bij vervroeging uitspraak gedaan in de zaak tegen de 32-jarige Martha Kosakovsky, die zich te verant woorden had wegens doodslag, zware mishandeling of mishandeling met doode- lijken afloop1, op 6 November 1.1. nabij de Halvemaansteeg gepleegd tegen W. Too- renberg. Het O. M. had wegens mishande ling met doodelijken afloop drie jaren ge vangenisstraf geëischt. De rechtbank was van oordeel, dat het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend is bewezen; inzonderheid het bewijs van opzet van de drie telasteleggingen achtte de Rechtbank niet geleverd. Derhalve werd de bekl. vrijgesproken met bevel tot haar invrij heidstelling. ONDERWIJS. Aan de ambachtsschool te Bergen op Zoom' werden bevorderd van de le naar de 2e klas: voor bankwerker, J. Berre- voets en W. Kristalijn; van de le naar de 2e klas: voor eleetrioien, W. Coomans en J. Cornelisse; van de 2e naar de 3e klas: voor bankwerker, A. Kievit; van de 2e naar de 3e klasse: voor electrioiën; J. Eienbaas en J. Verboom, Poortvliet. Het diploma 3e klas bankwerker werd behaald door P. Berrevoets. Allen woon achtig te Tholen. THOLEN. Geslaagd voor Technisch jamb- tenaair bij de Rijks-Waterstaat, de heer A. Visser, waterbouwkundig ambtenaar al hier. VERK00PINGEN, ENZ. het hebben gevonden. Inspecteur Bareaidse is er met drie man en een) dokter naar toe. Juist per auto weggereden. Naar Vleuten, beval Ar.thur aan Pe ter. Weer vlogen wij door de stad en toen een donlkeren weg op. Hoe was het mogelijk, dat De Weerden zoo spoedig, zoo plotseling en op zulk een vreeselijke wijze het leven had ver- loTen? Het leek1 wel de vergelding, de straf voor, alles, w,as hij misdreven had. En tocH, ik gevoelde medelijden met hem, hij was immers alleen maar werktuig ge weest. Arthur zat met opeengeklemde lippen voor zich uit te staren. Hij dacht scherp na. Er wer(d geen woord gesproken. Door de duisternis schoven wij voort naar het tooneel van den moord. Hoe verklaart u deze verrassende wending, die de affaire genomen heeft? vroeg de commissaris van D. met een lachje op de lippen, als had hij S'Jhik, dat er zich iets voorgedaan had, dat Ar thur's gebouw van veronderstellingen als een kaartenhuis scheen te doen ineen storten. Maar reeds slierden de wielen over den grond, tengevolge van plotseling sterk remmen. (Wij waren er. Wij stapten uit. Een landweg, te mad' den van weilanden. Een auto stond vlak voor de onze, het roede achterlicht ge leek het eene oog van een onzichtbaar monster. Een groepje menschen stond gebogen over een lichaam1, het tafereel werd ver licht door een der autolampen. ZIERIKZEE, 3 April. Ten overslaan van notaris Korteweg werden heden al hier publiek verkocht: 2.77.80 H.A. bouw land in den Kijkuitpolder onder Zonne maire voor f 1536; 57,20 Aren bouwland aan den Schouwschen dijk onder Dui- vendijke, voor f 14,25; 5.6 Aren wei land aldaar, voor f 1500; 42,20 Aren weiland aldaar, voor f 14,50; 54,50 Airen weiland aldaar, voor f 1400; 1,32,60 H.A. bouw- en weiland aan den Striepweg onder Duivendijke, voor f 1120; 6.1F.30 H.A. bouw- en weiland, aan Florisweg aldaar, voor f 760; 44,20 Aren bouwland aan den Ouden weg, tegenover Pennebets- weegje, voor f 1435. Alles per gemet. LANDBOUW EN VEETEELT. V. P. Z. Door den heer B. van Asperen Ver- venne, Rijks-Pluimveeteelt-Consulent voor Zeeland, zijn dezer dagen een 70-tal fok- toomen vanwege de V. P. Z. goedgekeurd. In Schouwen en Duivelajid is de uitslag, djat goedgekeurd zijn de volgende too- ■wen: 113, Rhode Island-Reds, van W. J. van Schelven, Zierikzee; 1—14, idem, van G. J. de Vlieger, Zonnemaire; 1—7, idem, van W. Merle, Zierikzee; 1—10, jdem (rozekam), van W. J. Lemsom, Brui- nisse; 1—6, Hermelijn Sussex, van J. H. Brouwer, Zierikzee1—7, Ancona's, van G. J. de Vlieger, Zonnemaire; 1—10, Zwart Leghorns, van W. J. Lemsom, Bruinisse; 1—22, Wit Leghorns, van J. Schouls Jacz., Zierikzee; 1—24, idem, van G. J. de Vlie ger, Zonnemaire; 1—15, idem, van W. Merle, Zierikzee; 1—5, Buff Leghorns, van W. J. Lemsom, Bruinisse; 1—3, Witte Kalkoenen, van G. J. de Vlieger, Zonne maire; 1—9, Peking Eenden, van A. van der Bijl, Nieuwerkerk; 1—4, Emdener Gan zen, van G. J. de Vlieger, Zonnemaire. Broedeieren van deze toornen zijn te verkrijgen bij de genoemde foktoomhou- Ik herkende onmiddellijk De Weerden. De Zwarte lokken kleefden hem!' aan het voorhoofd, de oogen puilden uit zijn blauw, gezwollen gelaat. De dokter had zijn boord en vest los gemaakt, paste kunstmatige ademhaling toe. De inspecteur kwam' naar ons toe, sa lueerde. -- Hi; is nog niet dood, lichtte hij zijn chef in. Daa- bewoog-De Weerden zijn lippen, hij scheen tot bewustzijn te komen, er kwam een flauwe glans in zijn oogen. De dokter boog zijn oor naar den mond van den stervende. Wat zegt hij? vroeg de hoofd-conv- missaris. Ik ben ajleen schuldig. Ik voelde een ontroering in mij opstij gen en voor m'ijn oogen een vochtigen sluier trekken bij dit zelfbeklag. Weer bewoog De Weerden de lippen. Dag. Milly Een zucht.... Hij was uit zijn lijden. Ik kneep Arthur in zijn arm, omdat iiik niet Wilde huilen. Het was de eerste maal dat ik een menseh zag sterven. De dokter toonde den com'missanis het achterhoofd van De Weerden. Het was ingedrukt, vermorzeld door krachtige herhaalde slagen met een hard voorwerp. Misschien een steen, of een Engel sche sleutel, opperde de dokter. Dit houdt ik voor de onmiddellijke doodsoorzaak. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1