DERDE BLAD Di Stadspoort» vin Ziarikz», behoorende bjj de vaa Vrijdag 2 April 1926, no. 11371. IJlt Stad en Provinole. ZIERIKZEE. Voor het Nutsdepartemenl traden hier Woensdagavond in de Con certzaal op de heer J. Paardekooper en mevr. A. Brouwer—Prakke, beiden uit Leeuwarden, om den leden van het Nut iets te laten hooren en zoo mogelijk, doorvoelen, van hetgeen de groote kun stenaar Bach in a'n „Mattneus passion", heeft gelegd. De heer P. Tiggers, toonkunstenaar te Amersfoort, welke een lezing met licht- beelden over bovengenoemd onderwerp zou houden, was door ziekte verhinderd, maar de heer Paardekooper werd bereid gevonden, het reeds op 't uitgereikte pro- gram'rr.a afgedrukte onderwerp te behan- t delen. Teneinde althans iets van de muziek van Bach te kunnen begrijpen, gaf de 1 heer Paardekooper een korte schets van de mentaliteit van den groo'ten Duitschen i componist, wien het gelukt is om het groote drama, door den evangelist Mat- theus beschreven, in klanken te illus- tree ren, op een wijze, zooals niemand voor hem het had gedaan en zooals nie- mand het ook na hem zal doen. De muzikale vertolking van dit drama is het werk van een genie, dat de tijden trotseert We zijn tijdens de explicatie niet onder de bekoring kunnen komen van 't mees terwerk van den grooten Bach, hetgeen niet aan ongevoeligheid onzerzijds, of aan het muzikale drama zelf behoeft te worden geweten. Wel zijn we bekoord door-de mooie, diepe altstem van mevr.- Brouwer—Prak ke, die met pianobegeleiding, enkele aria's en koralen uit de „Passion" voordroeg op een wijze, die, blijkens de instemming na elk zangstuk, de goedkeuring weg droeg der aandachtig luisterende leden. De heer T. J. Sikkens dankte aan het eind der leziing, dhr. Paardekooper voor z'n uitleg van het stuk en mevr. Brou wer—Prakke voor haar gewaardeerde medewerking. LANDBOUW EN VEETEELT. APRIL OF GRASMAAND. Evenals in Maart zijn ook in April noordelijke en noordoostelijke winden tal rijker dan in de andere maanden van het jaar, met ,als gevolg droog en koud, maar ook veel helder en zonnig weer. Groot kunnen dan de temperatuursver schillen zijn in de zon en in de schaduw. Sneeuw- en hagelbuien behooren dan ook niet tot de uitzonderingen. De dagen lengen met bijna 2 uren; de zon 'komt n.l. op 1 April op te 5,37 en op: 30 April te 4.34, terwijl zij op die dagen respectievelijk om 6.31 en 7.21 on der de kim verdwijnt. De avonden en nachten in het begin en het einde der maand zijn door maan licht verhelderd; het is volle maan op den 28sten. Op den akker en in den tuin valt in deze maand zeer veel te doen. Men gaat verder met de voorjaairsbe werking en maakt de akkers voor den zaai der zomer gewassen gereed. In den loop van de maand worden laan ;de aarde toevertrouwd de Zomergranen, erwten, vlas, karwij, gele mosterd, uien, cichorei, gele wortelen, suikerbieten en mangelwortelen. De gra nen werden reeds voor een deel in Maart gezaaid, terwijl de vier laatstgenoemde gewassen in den iregel eerst tegen het einde van April of in de eerste helft van Mei aan de beurt van uitzaai komen. Met het poten van aardappelen gaat men door; de vroegrijpe soorten komen het eerst; verwisseling van zaai- en poot- goed is aan 'te bevelen. In den groententuin gaat men door met het leggen van tuinboonen, capucij- ners, doperwten en peulen. Verder zaaie men spinazie, snij- en - kropsla, struik selderij, schorseneeren en witlof. Zaait men worteltjes zoo ongeveer om de drie weken, dan kan men deze, langen tijd genieten. Daar snij- en spercieboonen, als mede postelein niet tegen vorst kunnen, worden deze niet vóór half Mei aan de aarde toevertrouwd. Verder kunnen verschillende koolsoor ten worden gezaaid, zooals bloemkool, roode-, witte-, gele- (Savoye-) en spruit- kool. Boerekool komt later, ongeveer half Mei. Onze bladgroenten vooral, eischen een goed bemesten, vruchtbaren bodem. Bij het zaaien en poten make men ge bruik van gezond materiaal, van beste hoedanigheid. De kwaliteit van het zaai en pootgoed is n.l. van grooten invloed op den oogst. Ontsmetting zal in vele ge vallen noodzakelijk zijn, waarvoor onze Plantenziektekundige Diensit geregeld aan wijzingen verstrekt. Vóór ongeveer half April moet het ver planten van vruchtboomen, loofboomen en heesters afgeloopen zijn. De naaldboomen of coniferen kunnen met goed gevolg tot einde Mei en ook nog in den nazomer, van omstreeks half Augustus tot half October verplant worden, hetgeen ge schiedt met de kluit. Wordt nachtvorst verwacht, dan wor den de vroegtijdig bloeiende boomen, voor zoover dat mogelijk is, met riet- en stroo- matten e. d. tegen de koude beschut. Met leiboomen zal dat in den regel wel mo gelijk' zijn. Tegen het einde van de maand staan wellicht reeds verscheidene vrucht boomen *in bloei en kunnen de nijvere bijen weer druk aan den .arbeid gaan. Meer en meer wordt den laatsten tijd op het nut van deze insecten gewezen; een goede bestuiving bevordert de iwruchtzet- ting. Het belangrijkste tijdstip voor de ziekte bestrijding breekt spoedig aan: de tijd kort vóór en kort na den bloei is 't meest geschikt voor de bestrijding van (zwammeri en insecten. Veel gebruikte bestrijdings middelen zijn Parijsch-, Schweinfiirther of Uraniagroen, Bordeauxsche, Bourgon dische en Californische pap en loodarse. naat. Men houde echter rekening met het feit, dat Parijsch groen nadeelig is voor de bijen. Wat het juiste tijdstip van be sproeiing, het sproeimiddel en de ziekte, waartegen dit aangewend wordt, betreft, raadplege men de berichten van onzen Plantenziektekundigen Dienst. Insectenbe- strijding wordt ook zeer in de hand ge werkt door sommige vogels; men brenge daartoe nestkastjes aan in boomen, tegen muren, schuttingen, e.d. Het weiland wordt, voor zoover noo- dig, verder beweikt en bemest. Al heeft het jonge gras ook een hooge voedings waarde, zoo is het toch niet raadzaam, het melkvee te vroeg in de weide te brengen. Daar het weer meestal te guur is, is de overgang van den warmen stal naar buiten te groot. De melklgift gaat dientengevolge achteruit en vatten de die ren kou, dan duurt het soms geruimen tijd, alvorens zij weer op dreef 'komen. PREDIKBEURTEN, Zondag 4 - en Maandag 5 April i (le en 2e Paaschdag). j Kerkwerve. le Paaschdag. 9.30 ure, de heer Damsté van Zierikzee. 2e geen d.enst. Seroo»k«rk«. le Paaschdag. 6.30 ure, ds. Mortier. 2e geen dienst. Bargta* le en 2e Paaschdag. 9.30 ure, Gemeenschappelijke dienst, ds. Boogaard in de consistorie. jf Riaein. le Paaschdag. Geen dienst. I Noordwell*. le Paaschdag. 9.30 ure, ds. 1 Mortier. f Haamstede, le Paaschdag. 9.30 ure, ds. v. Binsbergen. 2e 9.30 ure, idem (Orgelcollectej. Geref. Kerk. le Paaschdag. 9.30 en 2 ure, cand. I. C. Haartsen van Oost-Souburg. 2e 9.30 ure, idem (Openb. belijdenis). Oad-Geref. Kerk. le Paaschdag. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Blkeraee. le Paaschdag. 9.30 en 6.30 ure, ds Neeleman. Geref. Kerk. le Paaschdag. 9 30, ds. v. Tol (Bev. lidmaten) en 2 ure, idem. Brouwershaven, le Paaschdag. 10 ure dr. Proost. 2e geen dienst. Geret. Kerk. le Paaschdag. 9 30 en 2 ure, cand. Offers van Kampen. 2e 9.30 ure, idem. Zonnemalro. le Paaschdag. 9.30 ure, ds. de Leur (Bev. nieuwe leden). 2e 9.30 ure, idem (Bed. H. Av.) Gru-et. Kerk. le Paasch dag 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. 2e 9.30 ure, idem. Noordgonwt. le Paaschdag. 9.80 ure, ds. v. Griethuijsen. 2e geen dieust. Dretschor, le Paaschdag. 9.30 ure, ds. v. d. Griend (Bev. nieuwe leden). 2e 9.30 ure, idem (Voorber. H. Av.) Onwerkerk. le Paaschdag. 6 ure, de heer Damsté. {Vlenwerkork. le Paaschdag. 9.30, ds. v. d> Linden en 2 ure, idem (Collecte inrichtingen Doetinchem). 2e geen dienst. Geref. Kerk. le Paaschdag. 9.30, 2 en 5.30 ure. Lees- dienst. 2e geen dienst. Geref. Genu le Paasch dag. 9, 2 en 5 ure, Leesdienst. 2e geen dienst. Ooateriaaé. le Paaschdag. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. le Paaschdag. 9.30, ds. Bremmer en 2 ure, Leesdienst. Geref. Gein. le Paaschdag. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Romijn. 5lr|an*laad. le Paaschdag. 9,30 ure, ds. de Roode, Bralnlsia. le Paaschdag. 9.30, ds. Waar denburg en 2 uft, idem (Dankz. H. Av.) 2e 9.30 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. le Paaschdag. 9.30 en 5 ure, ds. Bremmer. Geref. Gem. le Paaschdag. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Ood Gere!'. Kerk. le Paasch dag. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Aé-J,-Polder. Geref. Kerk. le Paaschdag. 9.30 en 2 ure, Thcol.-cand. L. v. d. Zanden te Putten (Yeluwe, Gelderl.) 5t.-PIIIpslnad. le Paaschdag. 2.30 ure, ds. Van Doom. 2e geen dienst. Oad-Geref. Kerk. le Paaschdag. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Boone (Bevest. nieuwe lidmaten). 2e 9 ure, ds. Boone. Tbolea. le Paaschdag. 9.30, ds. Oskam en 2 ure, ds. Datema. 2e 9.30 ure, idem. Geref. Kerk. le Paaschdag. 9.30 en 2 ore, de heer Sluiter van Driebergen. 2e 9.30 ure, idem. Geref. Gem. le Paaschdag. 9.80. 2 en 6 ure, Leeskerk. 2e 9.30 ure, idem, 8t.-MaRrt«B0dl}k.' le Paaschdag. 9.30, ds. Los (Bev. lidmaten) en 2 ure, Leesdienst. 2e geen dienst. Oud-Geref. Gom. le Paaschdag. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. 2e geen dienst. Oad-Votsetneer. le Paaschdag. 9.30, ds. Datema (Bev. lidmaten) en 2 ure, Leesdienst. 2e 9.30 ure, ideui. Geref. Kerk. le Paasch dag. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Baajj te Veere. 2e 9.3U ure, idem. Oud-Geref. Gem. le Paasch dag. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. 2e 9.30 ure, idem. Paortvlfat. le Paaschdag. 9.30 en 2 ure, ds. Verschoor. 2e 9.30 ure, idem. Geref. Kerk. le Paaschdag. 9.30 en 2, ds. Bouma; 6 ure, Leeskerk. 2e 9.30 ure, ds. Bouma. ftcherpealsae. le Paaschdag. 9.30, Lees kerk en 2 ure, ds. Los (Bev. nieuwe lidmaten). 2e 9.30 ure, ds. Los. Geref. Gem. le Paasch- $j dag. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. 2e 9.30 ure, idem. Stavanlisc. le Paaschda?. 9,30 en 2 ure, ds. Moerman. 2e 9.30 ure, idem (In alle Paasehbeurten collecte voor de inwendige zending). Qnd-Geref. Kerk. le Paaschdag. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. 2e 9.30 ure, idem. St.-A neetland. le Paaschdag. 9.30, Lees- o kerk en 2 ure, ds. Oskam. 2e 9.30 ure, idem. ,i Geref. Kerk. le Paaschdag. 9.30, 2 en 5 ure, jj Leeskerk. 2e 9.30 ure, idem. ONDERWIJS, STAVENISSE. Dinsdagavond had alhier plaats de openbare eindles van den 2- jarigen landbouwwintercursus, gegeven door dhr. Oudesluijs en Buijze aan een 13-tal leerlingen. Een leerling had door ziekte de lessen moeten staken. Aanwe zig waren de heer Stevens, Rijksland- bouwconsulent, het Dagelijksch Bestuur der gemeente, de leden der Commissie v. Toezicht en verscheidene belangstellen den. Alle leerlingen toonden met vrucht de lessen gevolgd te hebben, zoodat dhr. Stevens aan allen een diploma kon uit reiken. Woorden van dankbetuiging en waardeering werden gesproken door de verschillende personen, terwijl de oudste leerling, M. A. Stouten namens allen woorden van dank sprak tot den heer Stevens, de leden der Commissie van Toezicht, het gemeentebestuur en de bei de onderwijzers, aan wie hij een mooi cadeau aanbood. De namen/der gediplo meerden zijn: J. .KL P. Neele, A. P. Stoutjesdijk, B. M. Suurland, A. H. Suur- land, D. Gaakeer, P. de Rijke, J. A. v. Oeveren, L. Hage Jz., J. A. v. Zuijen, allen van Stavenisse, C. M. Geluk en C. v. Putte, van St.-Annaland, en J. L. Zwa- gemalcer en M. A. Stouten, van St.-Maar- tensdijk. Door voorbijgangers werd brand ont- dekt ojp een 4 mijl buiten Dublin gelegen buitenplaats. Toen de brandweer ter plaatse verscheen was het woonhuis niet meer te redden en de brandweer kon slechts uitbreiding van het vuur vüo<r- komen. Nadat de brand bedwongen was, vond de brandweer de lijken van de zes bewoners, twee broers, twee zusters, een knecht en een meid, in verkoolden' toe- 1 stand op een der bovengangen. De slacht- offers zijn waarschijnlijk door verstik- I king gestorven. VAN HEINDE EN VER. Op een landgoed in Oost-Pruisen is de vrouw van den eigenaar bij een poging om haar inboedel te redden uit het huis, dat in brand stond, in de vlam men omgekomen met twee harer kinde ren, die op hun beurt de moeder hadden willen redden. In den Senaat te Washington heeft Howell een woord van verzet doen hoo ren tegen de schuldenregeling met Italië, zoo als die door de schuldencommissie was aangegaan. Volgens Howell kwam de regeling vrijwel neer op schrapping van de schuld. Spr. zette -zijn opinie kta,cht bij dooir te verklaren, dat het voor de Ver. Staten tijd werd af te zien van het spe len van de rol van „Sinterklaas" ten opzichte van Europa. Het nationaal filosofisch congres, dat Maandag te Milaan in de universiteit is geopend, is ontijdig geëindigd, doordat de prefect de verdere zittingen verbood wegens de anti-fascistische uitingen, welke werden vernomen bij de bespreking van het hooger onderwijs en de vrijheid van gedachten. Vrij Italië! In een fabriek van ontplofbare stof fen te Cartegena (Spanje) heeft een ex plosie plaats gehad. Er zijn 9 menschen gedood, 5 gewond. Zestig pleegzusters iin hel Holy Cross Hospital te Calgary (Alberta - Canada) hadden onlangs besloten de reglementen ter zijde te schuiven en heur haar te bobben. Zij voerden haar 'besluit uit en hebben thans de aanzegging gekregen, dat zij op poene van ontslag drie maan den lang hiel ziekenhuis niet uit mogen, den lijd, die noodig geacht wordt voor het aangroeien van de lokken. Koning George van Engeland heeft een schriftelijken gelukwensch en een geschenk van drie pond sterling gezon den aan William Smith, te Dromara (/er- land), ter gelegenheid van diens hon derd-vijf-en-twintigsten verjaardag. Twee bandieten zijn een juweliers winkel in de Pigajlestraat te Parijs bin nengegaan en hebben, met de revolver in de hand, zich van een hoeveelheid kostbaarheden ten bedrage van tweemaal honderdduizend frank meester gemaakt. Zij konden ongehinderd de vlucht nemen. Een bekende Weensche dokter is tijdens zijn spreekuur aangevallen door een patient, die lijdende was aan para lyse en die niet vlug genoeg naar zijn zin in beterschap toenam. De man had een groot keukenmes meegebracht en toen zijn beurt gekomen was, ging hij den dokter onmiddellijk te lijf en bracht hem drie zware steek- en snijwonden toe. De dokter is in zeer ernstigen toestand naar een ziekenhuis gebracht; de dader is op gesloten. Bij graafwerk voor het leggen der fundeeringen van een nieuwen grooten wolkenkrabber aan de 123ste straat te New-York heeft een - grondverschuiving plaats gehad, waardoor twaalf arbeiders onder de instortende aarde en puin. be dolven werden. Vijf nvan zijn dood te voorschijn gebracht, de anderen zijn niet ernstig verwond. Wolff meldt uit Athene, dat gene raal Pangalos zijn decreet over de te korte rokken der dames heeft ingetrok ken, omdat de toepassing te bezwaarlijk was gebleken in de practijk! FEUILLETON. III. De Nobelpoort. (V ervolg). De tegenwoordige gedaante en afme tingen zijn de volgende: de poort'bestaat uit een vierkant hoofdgebouw van twee verdiepingen en een zolder en aan den buitenkant twee ronde torens, die zich iets hooger verheffen dan het gebouw en waarvan de eene een achtzijdige en de andere een zestienzijdige spits draagt. Het geheele gebouw is opgetrokken van Zeeuwsche moppen; de torens in door gaand Vlaamsch verband, waarbij de kop een verglaasde steen is. Door die ver glaasde steenen heeft de bouwmeester der poort eenige afwisseling ook in de muurvlakken van het hoofdgebouw weten te brengen. Het hoofdgebouw is ongeveer 12 M. diep en 10,90 Meter breed. De wijdte van den doorgang aan denbinnenkant der stad is 3,30 Meter, aan den buiten kant 3,80 Meter. De buitenmuren hebben eene dikte van 1,30 Meter, terwijl een muur van 0,80 Meter den binnenkant der poort .afscheidt van een gang, welke aan weerszijden naar het onderste deel der torens leidt, waarin vroeger landloopers en ander ongeregeld Yolk' werden opge sloten. Dio teens, welk op elke verdieping door een gewelf zijn afgesloten, bezitten ook1 muren ter dikte van 1,30 Meter, ter wijl zij binnenwerks eene doorsnede heb ben van 3,65 Meter. Het gebouw is tot aan het dak ruim 16 Meter hoog, met het dak ongeveer 25 Meter, terwijl de torens, die ieder sedert 179J van een bliksemafleider zijn voorzien, ongeveer 35 Meter hunne spitsen omhoog beuren. Een gewelf, gedragen door baksteenen ribben, overdekt den doorgang, die nog van s tevige, met ijzer beslagen deuren voorzien is. Een fraaie van baksteen gemetselde wenteltrap in den Zuid-Westhoek1 der poort in de dikte van den muur gespaard, leidt tot de verschillende verdiepingen, waar zich vroeger het kleeding- en am- munitiemagazijn der dienstdoende schut terij bevond en waarheen de geweren e.a. van de Zierikzeesche burgerwacht, nu nog staande in het voormalig ijklokaal ten Stadhuize, overgebraent moesten worden. Op de eerste verdieping komt ook de wenteltrap uit, die zich in den Zuid-Oost hoek bevindt. Zoowel de beide verdiepingen als de zolder zijn zeer ruim en hoog en hebben indertijd voor berging van krijgslieden overvloed van plaats gehad. Vroeger be zaten de verdiepingen gjoote schoor- steenen. Op de eerste verdieping draagt een lasch, die gediend moet hebben tot ver nieuwing van een versleten eind Van eeii zolderbalk, het jaartal 1632. Uit de gaaf heid der lasch, die bijna drie eeuwen oud is, kan men eenig idee krijgen van den ouderdom van den balk! Ouderen onder onze lezers dragen nog heugenis van den tijd, dat de poorten des nachts gesloten werden. Het uur van poortsluiten, een veel geraadpleegde ru briek in oude almanakken, was afwisse lend. Op 25 Maart 1760 bepaalde de Ste- delijke Regeering, dat de Nobelpoort van Mei tot en met September te 10 uur des avonds zou gesloten worden en wie later kwam, moest door de Noordhavenpoort binnen komen. Dit duurde tot in Juli 1784, toen vastgesteld werd, dat alle poorten eerst om 11 uur 's avonds geslo ten zouden worden, waarop echter later weder teruggekomen weard en 10 uur de vaste tijd bleef. Uitgezonderd" de post, moesten perso nen, die na poortsluitên binnen gelaten werden, een stuiver poortgeld betalen en werden dan door een klein deurtje in een der hoofddeuren, het zoogenaamd klinket, toegelaten. Ten gerieve van den poorlier der Nobelpoort was aan de Oost zijde van het gebouw een huisje gebouwd, dat echter, nadat met 1 Mei 1866 alle poorten dezer stad ook des nachts ge opend bleven en de laatste poorlier der Nobelpoort, Huibrecht de Voogdt, gepen- sionneerd was, is afgebroken. Aan de betrekking van poortier der Nobelpoort werd sedert 1650 het toezicht op de stads-plantagiën verbonden. In 1653 werd aan alle poortiers een nieuwe rok of f 25, ter keuze, toegelegd, en in 1655 werd bepaald, dat ze van stadswege om do 2 jaren een nieuwen nachtrok zouden krijgen. Sedert 1723 werden zij, alvorens hunne betrekking te aanvaarden, beëedigd. Voor het zitten met fruit en suikergoed werd een huisje aan de Nobelpoort in 1746 aan zekere vrouw voor f 2,60 's jaars ten gebruike gegeven. Ten aanzien onzer poort vindt men in 1574 het plian vermeld om in plaats van de toen bestaande brug een ophaalbrug te maken. Dat deze maatregel in de woe lige jaren der 16e eeuw gewenscht was, is te begrijpen, maar niet, hoe de stede YER8CHILLENDE BERICHTEN. lijke overheid er in 1575 toe kwam, te doen onderzoeken of men de torens der poort zou kunnen afbreken. Toen het echter in 1581 aan Thesaurieren der stad overgelaten werd om de torens te doen afbreken, dan wel ze te laten herstellen, besloten gemelde heeren tot reparatie over te gaan en werd het oude gebouw voor een dreigende verminking bewaard. Later, in 1632, is de poort nog voorzien van een zoogenaamden wolfskuil ein schof- balk, waardoor "de weerbaarheid, bij over val, verhoogd werd. De valbrug voor de poort, die in 1574 werd aangebracht, achtte men op het einde der 17e eeuw niet meer noodig, waarom men er toe overging die brug met de houten poorten af tc breken, daar ter plaatse een vasten dam te maken (die later van borstweringen voorzien werd) en alzoo tevens de Versche Gracht van de Brakke Gracht af te scheiden. Op de plaat in de kroniek van Smallegange is de poort te zien ten tijde dat de val brug nog in wezen was, waaruit ook al blijkt, dat de platen voor dit eerst na een lange lijdensgeschiedenis in 1696 uit gekomen boek, al jaren tevoren waren vervaardigd. De halve maan met aarden borstwering, een versterkingsmiddel buiten de poort, ziet men daar ook afgebeeld. Sedert 1795 werd de Nobelpoort voor kruitmagazijn gebruikt, waardoor aan de bewoners der Korte Nobelstraat destijds niet weinig last werd veroorzaakt, daar aan hen zelfs tot 1813 (den tijd van de verdrijving der Franschen uit de stad), vaak verboden werd in hunne huizen te stoken uit vrees voor brand. In die dagen werden ook de sleutels der poort niet meer bij' den burgemeester 'Een krasse baas. De volgende week hoopt de heer P. Swagemakers ,te Nieuw- Vosse'meer (N.-B.) zijn lOOsten verjaar dag te herdenken. Ongeveer zeventig ja ren geleden studeerde hij als boerenzoon in den winter des avonds de meetkunde, nam nog wat lessen en in 1858 deed hij voor een commissie van twee ingenieurs het landmeters-examen, een examen, dat sinds vele jaren is afgeschaft. Op 17 Aug. werd hij beëedigd. Als landmeter deed hij wel dienst, maar van bezoldiging was zelden sprake. Voor arbeiders bij sterf gevallen, boedelscheidingen en verkoopin- gen deed hij het kosteloos. Deze oude landmeter, wiens beroep tot voor pl.m. 15 jaren boer was, bekleedde op zijn 90- jarigen leeftijd nog de betrekking van wethouder van Nieuw-Vossemeer (N.-Br.) en het vorige jaar ging hij met zijn vrouw hij huwde op 43-jarigen leef tijd, dus is nu 57 jaren getrouwd nog ter stembus. 'n BofferTe Geleen (L.) is opgemerkt, dat een jongmensch, dat nog slechts 20 jaar is, reeds driemaal heeft gestemd. Eens voor de Staten, eens voor den Ge meenteraad en eens voor de Kamer. Dat was mogelijk, doordat hij 10 jaar te oud was ingeschreven. INGEZONDEN STUKKEN. Builen verantwoordolftcheid der redactie Copy wordt niet teruggevonden. Zierikzee, 2 April 1926. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik nogmaals een plaatsje in uw veelgelezen blad, ais ant woord op het ingezonden stuk van dhr. Versteeg, d.d. 29 Maart. Hierop bericht ik, dat door mij nooit van alle regie men-' ten en voorschriften zal worden afge weken zoolang ik ambtenaar ben en ook door niemand de wet laat voor schrijven. Alléén voeg ik er nog aan toe wat het spreekwoord zegt: tlH'd vat geeft uit iaat het in heeft' Vriendelijk dank voor de verleende plaatsruimte. A. VIERGEVER. Arbeidscontroleur, enz. MARKTBERICHTEN. I ZIERIKZEE, 1 Apfril. Tarwe f 14,25- f 15; Haver f9 per 100 K.G.; bonte Aard appelen f3; blauwe idem f3,25; Red-Star f 2. Aanvoer en vraag gering. CoBperatleTe Yelllmg Zlerlkioe. Vailing van 1 April. QROOTE VEILINQ. KIPKIERBN f 5,—. Dito Barnevelders f 5,40. Dito kleine f 4,10. KLEINE VEILINQ. KIPKIERBN f 5,10 f 5,40. EKNDKIKREN f 5,— k f 5,60. KALKOKNBIHRBN f 8,25 h t 9,—. OANZBNBIBRBN f 12,50 t 14,75. Alles per 100 stuks. Aanvoer 24856 stuks eieren. BOTKB f 0,97 h f 1,12. Dito afwUkende f 0,85 k 0,90. Aauvoor 887 pond. maar sedert 1803 bij den alhier komman- deerenden. Fransch'en officier afgegeven. Ook deelde de Nobelpoor.t in het lot, dat haar naam in 1811 veranderd werd in die van „porte d'Aboukir", een klein geestige poging, om ook! in dezen uithoek des lands onze nationaliteit uit te wis- schen en ons te verfranschen. IV. Do Toormiillgo Zaldwellepoort. Behalve 'de drie nog bestaande poorten heeft Zierikzee vier andere poorten ge had, die alle afgebroken zijn. Ze zullen hier kostelijk besproken worden. We noemen dan in de eerste plaats de Zuidwellepoort, die in 1842 afgebroken is. Zij stond aan het eind der Zuidwelle- straat voor de Zuidwellebrug. Eertijds heette ze (de oudste vermelding is van 1306) „die Wevenswelle porte" en de straat komt in 1460 en 1490, ja zelfs in 1567 nog voor onder den naam van Wevenswellestrate of Weverswelle- strate.' In 1322 vindt men gesproken van eene Kateline van Wevenswelle. De beteekenis van het woord is nog onzeker. Misschien herinnert het aan een overouden, nu totaal in vergetelheid geraakten, plaats naam in Schouwen. Het woord „weile'1 beteekende in het middel-Netfórlandsch ook „kade". In Schouwen had men een Zuidwelle, een Weldamme en nog bestaat Noord- welle en Welland. Op Noordbeveland komt reeds in de eerste helft der 13e eeuw eene plaats Welle voor. (Wordt vervolgd)t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 9