Zierikzeescbe Nieuwsbode TWEEDE BLAD PASCH E N. De vrouw zonder hart. behoorende by de tod YrUdsg 2 April 1926, 11371. Paschen, het feest der genade ein der vergiffenis, het feest van de Opstanding! Paschen, het feest van de lente; de zege over de duisternis van den winter door het Licht, dat na lange afwezigheid weder is binnen getreden door de gou den deur van den hemel en de natuur tot nieuw leven wekte. Wèl zwaar heeft de duisternis in deze wintermaanden op ons volk gedrukt. Een hevige politieke strijd vierde hoogtij in het parlementaire leven; verantwoorde lijke groepen, door een ondempbare kloof gescheiden, vergaten in hun partijstrijd plicht en landsbelang. Totdat van hoo- gerhand, ter wille van het nationaal be lang, met forsche hand moest worden ingegrepen, en door het optreden vam het nieuwe Kabinet aan het (tijdperk van be nauwenis een duisternis een einde (kwam En in het internationale leven heeft eet? zware Maartsehe bui zich doen gevoelen. Zag in het najaar te Locarno de hemel vredig blauw, alras pakten zich onheil spellende donkere wolken samen aan het Geneefsche firmament. Wekenlange onder hendelingen brachten geen resultaat en over de toelating van Duitschland zal eerst in September kunnen worden be slist. Maar ook hier zal de zon de wolken verdrijven. Meer dan ooit komt het thans aan op vertrouwen in den Volkenbond. Er valt nog troost te putten voor ons als kleine natie. Is de felle strijd niet het beste bewijs, dat de vraagstukken van de groote politiek langzamerhand ge bracht zijn binnen het kader van den Vol kenbond; dat de geest van Genève zich in steeds grootere mate in de internati onale verhoudingen doet gelden? Zouden de zetels in den Volkenbondsraad zoo begeerlijk zijn; zou Duitschland een waar dige houding hebben aangenomen, en be seffen, dat het door een uitdagend ver trek veel zou hebben verloren, indien de Volkenbond eenvoudig was een onschul dig vermaak van pacifistisch gezinden? En ten slotte: zou het vroeger mogelijk zijn geweest, dat weken achtereen werd onderhandeld over vraagstukken, die de verhoudingen van. de grootmachten raken, zonder dat met de sabels werd gerinkeld? Nu werd het woord oorlog zelfs niet ge noemd, niet alleen omdat men zich daar toe onmachtig gevoelde, maar vooral ook omdat men zich daarmede.... belachelijk zou maken. Wij zijn dus na deze sombere winter-, maanden vooruit gegaan, nationaal en internationaal. En zoo brengt ons ook dit Paaschfeest, het feest van het nieuwe licht en van de lente, troostrijke ge dachten. Na de duisternis komt steeds: het Licht! Uit Stad en Provinole. NOORDGOUWE. Op'Dinsdagavond werd in de openbare lagere school alhier een ouderavond gehouden. In zijn openings woord deed de voorzitter, de heer J. Vijverberg, uitkomen de omstandigheid, dat er in den regel geen onderwerpen zijn voor een ouderavond, waarom dan met kunstmiddeltjes getracht wordt zoo'n avond aantrekkelijk te maken. Het kwaim ook nu weer uit; niemand der aanwezi gen wenschte een zaak, de school be treffende, te bespreken. De voorz. deelde mede geen bepaald programma te heb ben, maar hij had zich voorgesteld een lezing met lichtbeelden te houden over zijn reis naar de Soilly-eilanden aan de Zuid-Westkust van Engeland en over de vogelopnamen aldaar door hem genomen. Aan de hand van lantaarnplaatjes werden eenige mooie vogelopnamen getoond; ook Werden op het doek gebracht eenige beelden van merkwaardige monumenten, waarvan de foto's tijdens de reis geno men, waren. Op zijn onderhoudende wijze van vertellen verduidelijkte de heer Vij verberg de verschillende beelden. Aan 't eind oogstte hij den dank der aanwezigen voor zijn leerrijke voordracht. LANDBOU W EN VEETEELT. ZIERIKZEE. Maandag werd in school A de eindles van het 1ste Winterhalfjaar van den Tuinbouw cursus gehouden, in te genwoordigheid van den Rijkstuinbouw- consulent, den heer A. W. v. d. Plassche, leden van de Commissie van Toezicht eo eenige belangstellenden, 't Hoofd van den cursus, de heer Quist, heette de aan wezigen welkom, v/aarna de laatste les aanving. Aan 't eind daairvan sprak de consulent de cursisten, die allen tot het 2e studiejaar werden bevorderd, toe. Hij hoopte, dat de zomermaanden niet geheel als vacantie zouden worden beschouwd, maar dat de leerl. hun opgedane kennis zouden bijhouden. Voorts dankte hij de onderwijzers aan den cursus, de heeren N. A. Quist, Zierikzee, en P. Ptoldermans, Kloetinge, voor hun ambitievol werk, en het gemeentebestuur van Zierikzee, dat door de subsidie toonde otok een open oog voor de hier opkpmende tuinbouw fe hebben. Vervolgens dankte dhr. A. D. Constandse den cursusleider voor zijn aangename lessen mede namens zijn scholieren. De heeren C. O. J. Hendxikse en A. C. Boogert, Noordweile spraken respectievelijk als voorzitter der vereen, van oudl. en lid der Commissie van Toe zicht. Tenslotte dankte de heer Quist de sprekers voor hun nartel ij ke woorden en hoopte, dat de excursies en vergaderin- .gcn met de oudleer]. de band moge vormen, die de beide winterhalfjaren ver bindt. De namen der bevorderden zijn: A. D. Constandse, C. Berrevoets, M. L. Timmerman, A. Hendrikse ,J. W. Leeu- we, L. M. Leijdekker, J. A. Akkerdaas, Zonnemaire, A. M. Moermond, allen te Zierikzee. VERKOO PINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 31 Maart. Ten overstaan van notaris Kortfeweg werden heden al hier voor den heer S. Berrevoets Sz., pu bliek verkocht: Een paard voor f 210; Koeien voor f 100, f 245 en f 220. RENESSE. 31 Maart. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout alhier werden he den voor den heer C. M. Boot Cz1., alhier publiek verkocht: 1. een hoefje, bestaan de uit woonhuis, schuur wagenhuis en verdere opstallen, ter grootte van 10 A. 20 c.A. voor f 4330. Toebeding; f 80; 2. 1 H.A. 9 A. 40 c.A. (2 gem. 187\'2 r.) bouwland, onder Noordweile aan Dirkjes- wekken voor f 807 per gemiet. f 95 toe- beding; 3. 1 H.A. 24 A. 60 c.A. (2 gem. 297 r.) weiland aldaar, aan den Hoogen- zoom voor f 862 per gemet als voren. Toebeding f 97,50. MKDISCHB BUBRIKK. SLAAP EN SLAPELOOSHEID. i Het is der wetenschap nog niet ge- lukt, het mysterie van den slaap te door- x gronden. Geloofde men vroeger, dat, ten- gevolge van bloedarmoede in de herse- nen de slaap zou intreden (gelijk een lamp langzaam uitdooft bij gebrek aan petroleum, zoo zou een tekort aan bloed 'j in de hersenen, deze verzwakken) blijkens proeven op bepaalde dieren ge- nomen, wordt de slaap veroorzaakt door een opeenhooping van vergiftige lichaamp- jes, die een bepaalde verhouding bereikt hebbende, ons in een toestand van onbe wustheid brengt, dien men „slaap" noemt. Bij de behandeling van de steeds meer optredende slaapziekte wordt met deze hypothese ernstig rekening gehouden. Waarschijnlijk' is onze onbekendheid met het verschijnsel „slaap" de oorzaak van verontachtzaming onzerzijds. Wanneer wij bedenken hoeveel zorg wij aan ons eten en drinken besteden (de maaltijden, wor den met regelmatige tusschenpoozen ge bruikt, wij zorgen dat onze voeding zoo wel wat hoedanigheid als hoeveelheid be treft, voldoende is), dan moeten wij er FEUILLETON. Oorspronkelijke HolL detective-roman door R. J. BRANDENBURG. 31 Te Utrecht aangekomen, reden wij in snelle vaart naar het hoofdbureau van politie. Wij troffen er den hoofdcommis saris aan, die met veel belangstelling luisterde naar het verhaai, dat Arthur hem deed. Ik heb direct een rechercheur naar het opgegeven adres gestuurd met order den verdachten persoon te arresteeren, als deze zich zou laten zien. Hij is echter nog niet terug. Dan zullen wij terstond eens gaan kijken, opperde Arthur. Wij' reden weg en ik herkende de straat om den hoek, waarin ik een nacht zulk een angstig half uurtje had door gebracht. Wij stopten en toen de hoofdcommis saris door het raampje van de auto keek kwam de rechercheur uit een donkeren hoek te voorschijn. Iets.^ij'zonders gezien, Simons? Niets mijnheer, niemand heeft het huis verlaten. Dank je, dan kun je nu wel weer naar het bureau gaan. verhaal, terwijl wij langzaam de straat uitreden. Het kwam niet in m'ij op aan de woorden van het zure menseh te twijfelen. De auto kan hij een eind verder hebben laten staan, merkte Arthur op. Of een eind terug, zeide de com missaris" Neen, het spionnetje wees den an deren kant op. Zij heeft door het spion netje de menschen op den rug gezien. Die gingen toen zeker naar de auto toe. De Weerden is dus het huis voorbijgereden, maar dat heeft de juffrouw nog niet op gemerkt. Maar dan had zijl de auto toch in de straat moeten zien staan? trachtte de commissaris zich nog te redden. Een zijstraat, was al wat Arthur zeide. U heett gelijk, boog de commissaris het hoofd en ook de Utrechtenaar boog toestemmend. Deze was jonger dan zijn collega uit D. en droeg een modieus lichtgrijs col- berteostuum. De commissaris daarentegen was in deftige, zwarte gekleede jas, als moest hij' naar de kerk. Mijne heeren, ving Arthur aan, het Is heel vanzelfsprekend, dal ik denk, dat de man, dien wijl zoeken van „Den en Beuk" linea recta naar het huis is gere den, waar wij net vandaan zijn gekomen. De Weerden was een pop, die danst, wan neer de schoone paardrijdster aan de touwtjes trekt. Hij! had geen eigen wil, hij was dol-verliefd op MiUy Raven. Hij1 is, toen hij begreep, dat het spel verloren ons toch werkelijk over verwonderen, hoe gemakkelijk wij alle mogelijke andere be zigheden den voorrang geven boven onzen slaap. Natuurlijk heeft deze veronachtza ming vaak de ernstigste gevolgen. On langs bleek uit een medisch rapport, dat van de 100 laatste zieken van den betref - fenden geneesheer, 90 ouder waren dan vijftig jaar en 70 pCt. van deze laatsten aan slapeloosheid leed. Hoeveel verdriet en ellende hadden voorkomen kunnen worden, indien deze zieken zich van jongs I af aangewend hadden goed en voldoende te slapen, en geneeskundige voorlichting j gevraagd hadden, zoodra de eerste ver- J schijnselen van slapeloosheid zich voor- deden! Afdoende bestrijding der slapeloosheid kan alleen geschieden, door van elk geval - op zichzelf de oorzaak op te sporen, j Slapeloosheid kan ontstaan door lichame- lijk! lijden; als pijn, koorts, hoesten, enz. Heeft men deze oorzaken kunnen weg- nemen, dan verdwijnt in normale ge- vallen de slapeloosheid; soms echter blijft zij voortduren, en dan treedt een psychi- 1 sche factor op: de patient is het slacht- 4 offer van auto-suggestie. Bij de behandeling van gevallen van 5 slapeloosheid is het in de eerste plaats van het grootste belang, de zoo vaak heerschende, overdreven vrees voor slaap- j middelen te verminderen. Zefcr zeker, vele j lijders aan slapeloosheid zijn door het j onoordeelkundig innemen van verdooven- j de middelen hieraan verslaafd geraakt. I Maar daartegenover staat, dat tallooze zieken, die van hun slapeloosheid gene- i zen hadden kunnen worden met behulp J van oordeelkundig gekozen geneesmid- a delen, door het achterwege laten v,an I het gebruik' hun verstand verloren hebben, j De groote krankzinnigenarts Sir Maurice Craig heeft verklaard, dat een (dertigjarige ervaring hem eenerzijds geleerd had, de j werkelijk zeer groote gevaren der sla- i peloosheid te vreezen, maar anderzijds te erkennen, dat het gevaar, van de ge woonte in hooge mate overdreven wordt. SËS te groeien a/s kool Voor jong en oud is er do, het voorjaar wel niets van zoo n groote bekoring als een kloek met kuikens. En naast dit ge noegen staat het groote nut,— de verbetering der hoender- «stapel, waardoor de eier> productie van Uw hoenders wordt vergroot Flinke sterk ontwikkelde kuikens worden gevormd door voeding met P. SLUIS' Opfokvoer het ideale kuikenvoedsel met een ervaring van O tientallenjaren. fMNl ZEEUWSCHE KALENDER Herlanertagen der week. t ne en de prise-d'eau der waterleiding van Hellevoet9luis het onderwerp Van be- s spreking uitmaken, zij het mij vergund als directeur dezer waterleiding hierop nader in te gaan. 28 Maart I Duinwaterleiding, welke de gemeen- «Kfo e- ten Hellevoetsluis en Nieuw-Helvoeit van 1573. Een d«l der bezetting van VI,s- voQr werd d 3, A singen trach tevergeefs het kasteel zoQdat ^er J"riodc van jo van Rammekens by verrassing in .aren kan WQrdeI1 geoorSeeld over den te nemen. gepieegden waterroof ten koste van de 29 Maart. flora en fauna in dit duingebied. Middelburg neemt bezetting in van- Het is juist zooals de heer Thijsse wege Koning Philips. schetst, dat de duinen daar ter plaatse 1567. 30 Maart. 1799. De nieuwe staatsregeling, waarbij de provincie Zeeland den naam krijgt van Departement van Schelde en Maas, komt in werking. 31 Maart. 1803. Bonaparte besluit de stad Vlissin- gen in staat van beleer te stellen. 1 April. 1437. Hertog Philips van Bourgondië ver leent een priveiege aan de stad Goes. 2 April. schitterend zijn, doch hij vergeet te beant woorden sedert hoelang. In het jaar 1912, toen ondergeteekende werd benoemd tot Directeur dezer waterleiding, waren de duinen nog niet wat zij nu zijn. Zij wer den aan hun lot overgelaten. Het publiek! had vrijen toegang; vee liep door de dui nen, enz. Na dien tijd werden, de duinen voor het publiek en vee gesloten en per soneel aangesteld om streng toe te zien, dat geen overtredingen plaats vonden. De beplanting werd ter hand genomen, zoodat momenteel vroegere zandvlakten prachtig begroeid zijn, trots de water- 1711. De beroemde natuurkundige en ge- I He,levoetsluische wa" neesheer Job Buster te Zierikzee j Hienlif volgt dus, dat die waterleiding geooren. hoewel zijnde een oppervlakte watervang, April. F n-et de minSfe schade berokkent aan den 1574. De burgerij van Middelburg doet 1 plantengroei, gezien den toestand voor den eed van getrouwheid aan den j heen en thansf doch dat de heer a. van Prins van Oranje als stadhouder der \^ejjde VOor het aangehaalde in zijn over Zeeland vanwege den Koning. ingezonden stuk van 30 December, „dat dit alleen zijn oorzaak' vindt, dat het terrein aan zijn lot werd overgelaten", hierdoor volkomen in het gelijk" wordt gesteld. Nu zal men mij misschien toe-, voegen: was het Quackjeswater in het jaar 1921 niet droog? Doch was dit ook niet het geval in het jaar 1868, toen nog geen waterleiding bestond en werd niet de hoogste waterstand in de duinen ge constateerd in de jaren 1919 en 1921, terwijl de waterstand nu o,p een ver schil van 15 c.M. een dergelijke hoogte INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. SCHADE DOOR WATERLEIDING. Met aandacht heb ik de verschillend? ingezonden stukken gelezen, pro en con tra, „dat een waterleiding schade berok kent aan streken waar de waterwinning plaats heeft". Naar aanleiding vdn het laatste artikel over dit onderwerp, die- heeft bereikt? Ook wensch ik nog te nende als aanvulling van het reeds vroe- wijzen op het artikel van den heer Ch. ger geschrevene, van de hand van Dr. van Spall, directeur der Leidsche Duin- Jac. Thijsse, waarin de Duinen van Voor- waterleiding-Mij., voorkomende in 't blad Waarop Simons het militair saluut, bracht en verdween en de hoofdcommis saris hel hoofd binnen 't raampje haalde. Vermoedelijk was de rechercheur te laat gekomen. Nu is het het beste, zei Arthur met dat zelfbewustzijn, dat ik zoö goed van hem1 kende, dat jijl, Ann, even aanbelt en vraagt of Milly Raven thuis is. Het is raadzaam, dat wijl ons maar zoo weinig, mogelijk laten zien, wendde hij zich tot de heeren, teneinde niet de minste ach terdocht te wekken. Ik vervulde mijn opdracht, stapte uit en belde aan. Een oude j uffrouw deed open, blijk baar de verhuurster der kamers. Ziji was omstreeks Vijftig jaar, had een spitsen neus, kleine gry'Ze oogjes en droeg een stalen bril, 't was een ietwat zuur type, vermoedelijk ongehuwd. Neen, mijnheer en de juffrouw wa ren niet thuis, die waren een klein uur geleden uitgegaan. Was er iemand om hen gekomen? Ja, een mijnheer. Kunt u mij ook zeggen, hoe die er uitzag? Neen, dat kon ze net niet. Juffrouw Milly had zelf opengedaan. De oude juf frouw had hen, toen zij! vertrokken, wel door het spionnetje nagekeken, maar zij, had den bezoeker alleen op den rug kunnen zien. Is die mijnheer soms met een auto' gekomen? Daar had zij niets van gemerkt. Ik stapte weer in de aujto en deed mijn was, terstond naar zijn, laten wij zeggen, lastgeefster gegaan. Thans waarschijnlijk om te vragen wat hij' doen moest. Ik neem aan, dat hij geheel en al bezield was door den drang tot vluchten. Der gelijke karakters, die in den grond van hun hart laf zijn, trachten steeds den dans te ontspringen, door een zoo gropt mogelijken afstand tc loggen lusschen hen en den wrekenden arm der gerechtigheid Hier maakte Arthur een buiging naar de béide heeren, de hoofdcommissaris grin nikte .ironisch, de ander boog stijf terug. Onze man zal echter niet alleen de vlucht willen nemen, hij zal Milly trach ten over te halen hem te vergezellen, om haar heeft hij al zijn daden bedreven, hij zal haar niet willen verliezen. Vermoede lijk zal Milly echter toet in De Weer- den's verzoek toestemmen. Zij is daar voor veel te slim en te egoïstisch. Zij weet heel goed, dat De Weerden naar alle waarschijnlijkheid niet over de grens zal komen, zij begrijpt, dat wanneer zij zich in zijn gezelschap bevindt, zij ziüh- £©lve bloot geeft. En tot nu heeft zij altijd langs de kantjes afgezeild. Ik' zou eigen lijk niet eens weten op welke wettelijke gronden zij te veroordeelen zou zijn. Zij heeft, volgens de wet, niets misdreven, zij heeft een ander de kastanjes uit het vuur laten halen, waardoor zij haar prachtige teint niet wilde laten blakeren. Zij zal dus De Weerden uitleggen, dat hij alleen veel gemakkelijker ontkomen kan, dan zij beiden. Zij zal hem beloven, dat zij zich later, wanneer hij eenmaal het buitenland heeft bereikt, bij hem zal „water", No. 15, van 21 Juli 1922, waarin aan 't slot geschreven wordt: In 1805, volgens A. T. Twent, heerschte een droogte, waardoor in de duinvlakten rond Wassenaar de berken in de koppen doodgingen en (Sedert drie jaren geen water geweest was op plaatsen, waar men dat vroeger zelfs des zomers steeds gevonden had en in 1913 groote water vlakten van 30 a '40 fcÜM. diep, op gronden, die 9 M. -f- N.A.P. iiggen, vroeger geen waterleidingen, thans twee prisis d'eau ten behoeve van de gemeenten 's-Graven- hage en Leiden en verschillende kleine gemeenten. De voorbeelden, aangehaald in het ingezonden stuk van 30 December van den heer A. vap der Weijde, wenschte ik nog aan te vullen met de wöter- voorzieningswerken voor de Stad Brussel in het Soniënbosch. Deze waterwinning bestaat in hoofdzaak uit galerijen (drai- neerleidingen), welke ongeveer op 12 tot 30 M. onder het maaiveld zijn aange bracht en zoo het grondwater verzame len, hetwelk dient voor de Voorziening van deze stad. Waar boven aangetoond is, dat de schade door oppervlakte wateronttrekking m. i. denkbeeldig is, zoo zal zeer zeker van de te bouwen waterwinplaats voor de watervoorziening van Schouwen en Duiveland op een diepte, zooals is voor gesteld en de kleine hoeveelheid water, hiervoor noodig, schade aan cultuur toe gebracht, uitgesloten zijn. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. A. VAN DEN BOUT» ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEE, 29 Maart. Ingeklaard: mo torschip „Elia", kapitein A. Wolthuis, ge laden met cement, van Londen naar Ar- kel. Motorschip „Diina", kapitein F. Boerina, ledig van Londen naar Nijmegen. 31 Maart. Ingeklaard: mdtorschoe- ner „De Ruijter", kapitein L. Velthuis, Nederlandsche vlag, geladen met stof- poeder van Londen naar Zwijndreeht. Zeilschip „Albatros", kapitein J. Boer- ma, Ned. vlag, in ballast van Colchester naar Druten. voegen. Dan zullen zij samen gelukkig Zijn. Ik kuchte en Arthur wierp mij een vernietigenden blik toe en vervolgde: Samen met haar broer heeft zij hem toen naar de auto gebracht, misschien 'Zijn zij nog met hem opgereden, de jonge man had wel wat troost en opbeuring noodig, het kan 'zelfs zijn, dat zij hem hier of daar verborgen hebben, wat ik echter niet geloof. Of.... Maar het da beter ons niet verder te begeven op het gebied der veronderstellingen. Toch is het een zuivere hypothese, dat de bezoeker van Milly Raven, De Weerden is geweest, merkte de commis saris op. Blijkbaar wilde hij zich onder scheiden in tegenwoordigheid van zijn jongeren collega, die het Zooveel verder gebracht had dan hij zelf. Ja, antwoordde Arthur, het is een hypothese, maar gegrond op de natuur wet, dat het ijzer door den magneet wordt aangetrokken. Das ewig Weiblicheglimlachte de commissaris. Wanneer mijn meening juist is, zul len wij dat gauw genoeg bespeuren, ging Arthur voort, de paardrijdster heeft niets te vreezen, hoogstens een verzoek om eenige inlichtingen omtrent de richting, waarin de vluchteling zich begeven heeft, van den kant van mijnheer. (Wordt vervolgd);

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5