Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELANDs ROEM *Jhkcl geneest en veiv^mait de Jfuid ROOMBOTER. ABONNEMENT t Vrijdag 2 April 1926. zierikzeesche courant. ADVERTENTIÊN EERSTE BLAD. Dr. C. E. LIESKER, BINNENLAND, Uit Stad on Provinoie. pUDfiJS? Prü» per 3 maanden f 1.60, franco per poat f 1,80. Veer het buitenland per jaar f 10,—. AfiondorUJke 'nummera 5 oonk. Veriohijnt Maandag, Weernde; on Vrtydag. SEato JAAKGANG. - No. 11371. Ik. A J, 3E LOOZE Jr. UIMifHi. N. J. lOSfE». wam 1—1 regels 60 oti. tai regels en daarboven 20 ets. per regel. Seolames 60 ets. p. regel. B{j eontraot belangrijke korting. Insending op den dag van uit gave vóór 11 ore. Dit nummer bestaat nlfB bladen. Wegens het Faasobfeest zal de Nieuwsbode a,s. Maan dag niet worden uitgegeven. DE DIRECTEUR. Mond- en Tandarts, ■•1 op DONDERDAG 8 APRIL a.B. spreekuur houden Toor T»ud- heclkuide. to Zlerlkieo, Tan 10-3 uur namiddags, ten hutie Tan I. HAGE, Meubelkandel, Appelmarkt 365. DE DROOGSTE MAART SINDS 1910. De afgeloopen maand Maarl was de droogste sinds 1910, toen de regenwaar nemingen in den Hortus Botanicus te Amsterdam zijn begonnen. De gemiddelde regenval is 49 m.M.; thans is slechts 21 m.M. gevallen. Ook Maart 1920 was met 22 m.M. zeer droog, de natste Maart- in aand was die van 1914 .met 115 m.M. Sinds 12 Maart 1926 is geen regen afge tapt. WATERSNOOD. Bij de Algemeen© vereenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland is thans na de 48sle ver antwoording, in het geheel f 4,007.256.'07 ingekomen. ZIER1KZEE. Donderdag 7 April is uit gekozen als dag, waarop hel „Emma,1- Moempje" zal worden verkocht, waar van de opbrengst komt ten bate der tbi.e.-vereenigiimg alhier. Den 12en Mei wordt de t.b.c.-fil'm vertoond. „Petro de Zeeroover" is de titel deT „Ufa"-film, welke deze week in de Con certzaal-bioscoop wordt vertoond. „Op $en steile klip te midden der branding staat een hoo.ge toren, de toren van het (slot der zeeroovers. Aan den oever staat een jonge man. Droomend staart hij naar het eiland. Hoe graag zou hij daar willen zijn en het leven vam een zeeroover deelen! Door een toeval ziet hij, hoe twee personen een man, die op het strand bigt te slapen, aanvallen. Hij helpt den slapende en de aanvallers sLaan op de vlucht. De onbekende ont popt zich als Salvatore, een der invloed rijkste personen in het zeerooverskasteel. Hij biedt Petro geld aan, maar deze wei gert Petro vraagt slechts hem mede te nemen naar het slot aaii den overkant, wat door Salvatore geweigerd wordt. Ruffio, een zeeroover, dringt des nachts het huisje der Vanini's binnen om Nina, de verloofde van Petra's broeder, te roo- ven. Petro bewerkt hem echter en zwaar gewond moet de aanvaller vluchten. Daar de ouders van Petro de wraak van de zeeroovers duchten, besluit Petro naar het kasteel te gaan. Hij zwemt naar het slot en wordt daar gevangen genomen. De zeeroovers zijn van een strooptocht thuis gekomen. Reeds staat 'Malabxanca de rooverhoofdman, gereed om' Petro den doodelijken stoot toe te brengen als de laatste Salvatore bemerkt. Salvatore her kent den jongen man die hem eens het leven gered heeft en Petro wordt in de gelederen der zeeroovers opgenomen. Vijf jaren zijn voorbij gegaan! Petro is een der meest gevreesden onder de zee roovers geworden. Bij een tocht wordt Salvatore, die intusschen hoofdman ge worden is, gewond. Hij wordt naar een Spaanschen heelmeester gebracht, terwijl Petro het commando van het schip op zich neemt. Na eenigen tijd keert Sal vatore terug, vergezelt door Juana, de schoone dochter van den heelmeester. Pe tro, die bemerkt, dat door deze vrouw de vriendschap tusschen Salvatore en hem vërminderd is, begint haar te haten. Hij verlangt, dat Salvatore hem de vrouw afstaat, zooals dit volgens 'Malabranca's wet gebruikelijk is. In dien nacht ontdekt Petro, dat hij Juana niet haat, doch be mint. Maar het bleeke treurige gelaat van zijn vriend staat tusschen heh bei den. En als Salvatore den volgenden dag om de vrouw smeekt, geeft hij haar terug. En als Petro haar teruggegeven heeft, rent hij naar de bergen, waar hij groot geworden is..... BROUWERSHAVEN. Vrijdag }i- verga derde de Raad dezer gemeente. Aanwezig .-alle leden. Na mededeeling van ©enige in gekomen stukken, werd met algemeene stemmen besloten aan Jan Freeke tot wederopzegging, een terrein, groot 120 M2., op het Havenplateau af te staan voor berging van pcheepsaforaak, tegen betaling van f 14 per kwartaal. Hierna stellen B. en W. voor eenige wijziging te brengen in een vorig raadsbesluit, be treffende bijdrage verbetering straatweg Z.zee—Brouwershaven. De wijziging be treft alleen, dat het maximum-bedrag der onderhoudsbijdrage dient te vervallen. Met algemeene stemmen wordt daartoe eveneens besloten. Enkele leden wijzen echter nog op de {betreurenswaardige hou ding van den gemeenteraad van- Z.zee in deze 'zaak. Met algemeene Stemmen wordt aangenomen een voorstel van B. en W., om het percentage van heffing gem. in komstenbelasting, belastingjaar 192G/.'27, te bepalen op IV2 pCt. (vorig jaar 1 pCt.) Deze verhooging is in hoofdzaak noodig, daar de gemeente ongeveer f1000 per jaar meer zal hebben te betalen voor de verpleging der armlastige krankzinnigen. Aan het bestuur der vereeniging tot stich ting en instandhoudimig van eem school met den Bijbel wordt ingevolge art. löl der L. O.-wet over 1926 een voorschot toe gekend van f 300. De gem.-begrooting dienst 1926, wordt in ontvang en uitgaaf gewijzigd en verhoogd met f1428,655. Nu wordt overgegaan tot het bespreken va? de in 1926 uit te voeren bestnatingswer- ken. Bij de langdurige debatten hierover blijkt, dat dhr. Ringelberg en de Boer de meening toegedaan zijn, dat B. en W. met plannen moeten komen, terwijl de voorzitter er op wijst, dat juist op voor stel van genoemde heeren in een vorige vergadering besloten is, dat de raad de gedeelten waar bestraat zal worden, zal aanwijzen, van daar ook dat dit punt J op de agenda staat. Ten slotte wordt m. a. st. enkele straatgedeelten aangewe- i zen, waar in 1926 bestraat zal worden, n.l. de straat v,an af Grachtweg naar J Tramstation, en verder in verschillende gedeelten der gemeente, met oude keien verbetering aanbrengen. Op voorstel van dhr. Ringelberg wordt m. ,a. st. besloten, bij Ged. Staten niet-goedkeuring te vra gen van de besluiten van de algem. verg. van het Waterschap Schouwen, betreffen de heffing pol der lasten op gebouwde eigendommen. Verder brengt dhr. Ringel berg bij vernieuwing de beproeving der motor-brandspuit ter sprake. De voorz. wacht nog steeds bericht, Hierna sluiting. NIEUW ERKERK. Donderdag 1 April- werd hier het feest gevierd van het 25- jarig ambtsjubileum van den Burgemees ter, den heer Jac.s Bouman. Reeds om 8 ,ure klonk van den toren een reveille door leden van het fanfarecorps. Daarna speel de het corps enkele koralen, o.a. psalm 84 en „Nun danket allen Gott". Om 9 ure maakte het muziekgezelschap met de knipsters en groensters een omme gang door het dorp, dat door de ijverige feestcommissie heel aardig was versierd met eérepoort vóór het Gemeentehuis en in de Kerkstraat, die ook met tal van lampions was behangen. Overal woei de driekleur. Om 9.30 reed de feestcom missie in landauers, geflankeerd doorru,.- ters, naar de woning van den burgemees ter, om1 Z.E.A. met de familie af te halen en naar de Gemeentekamer te leiden. Aan den ingang stonden jonge meisjes met gekroonde bogen, waaronder de feestvierende fanilie naar binnen werd geleid, en waar de jubilaris werd be groet door zijn kleinzoon en naamge noot, die hem een bouquet aanbood, on der het uitspreken van een heilvvensch. Daarbinnen waren tal van genoodigden bijeen, waaronder de leden van den Ge meenteraad, het feestcomité, het Polder bestuur van de Vier Bannen. Bij het bin nentreden werd de jubilaris begroet door het Zanggezelschap „Looft den Heer" onder leiding van den heer van den Doel. dat hen< toezong Ps. 134, het oude Wil helmus, een Loflied en tenslotte een feestlied, dat door a}le aanwezigen werd meegezongen. Nu nam de oudste weth. J. v. d. Zande het woord om met een terugblik op het afgesloten tijdvak den burgem. geluk te wenschen en met den wensch dat hij nog lang werkzaam moge zijn. Weth. J. v. Klinken sprak in gevoelvolle woorden over de moeilijke tijden, die de burge meester heeft meegemaakt, zijn persoon lijk lijden, waarvan hij! gelukkig mocht genezen; den oorlogstijd met al de zor gen eraan verbonden; hij memoreerde nog het feit, dat de burgemeester bijna 400 huwelijken had ingezegend met het door hem gebruikte treffende formulier. Hij wensehte hem een goed en gelukkig einde toe en bood hem1 namens de raads leden, een fraai tuinornamenl aan. De voorzitter der feestcommissie, de heer J. A. v. d. Stolpe, booql namens de ge- meentenareh met een woord van ach ting en hulde den jubilaris een fraaie meentenaren met 'n woord van, achting en hulde den jubilaris een fraaie crapaud (geleverd door de firma ,K- Ph. Zevenboom te Zierikzee) aan, daarbij een sierlijk be werkt en geoalligrafeerd album met pen- teekening en de namen, van de gevers, ook een hierbij passend tafeltje met standaard. Namens het Polderbestuur sprak de heer J. N. Bouman om den dijkgraaf te com plimenteeren en schonk hem' als blijk van achting en vriendschap een gouden vulpotlood. Uit naam van het muziekge zelschap „O. en U." sprak de heer J M. Tierie, die den eere-voorzitter, den heer Bouman, dankte voor zijn finan deelen steun, onder het aanbieden van een mand bloemen. Nu volgden'de hee ren M. J. W. Boogerd, als raadslid en M. v. d. Have, als voorzitter van het fanfarecorps;; mej. Cath. Heijboer, na mens de knipsters en groensters, die eveneens bloemen aanbood. Nadat die eere-wijn was gepresenteerd, nam Z.Edelachtbare het woord, in de eerste plaats om een glas te drinken op het welzijn der gemeente en om te dan ken voor de woorden hem toegesproken en de geschenken, hem aangeboden. Hij is zeer gevoelig voor al die blijken van achting, voor al die hulde, en vraagt zich af, waaraan hij zulks verdiend heeft. Hij gaat na, wat hij in'den loop der ja ren heeft ondervonden en herdenkt den steun en de leiding, die ..hij heeft mogen ondervinden van den oud-secretaris, den heer J. A- Legemaat, van de oud-weth. C. van Oeveren en J. Gaanderse, van den heer A. Flikweert en herdenkt de groote diensten van den oud-gemeentebode, den heer D. Stoutjesdijk.'Hijdankt voor de medewerking van de raadsleden en de ambtenaren en onderwijzers in zijne ge meente. Hij hoopt dat het feest, zoo schoon begonnen, zonder ^wanklank moge verloopen. Nog' richt hij^het woord tot zijn jongeren collega, den burgemeester ^van Ooster- en Sirjansland, hipr tegen woordig als lid van het Polderbestuur en hoopt dat hij ook eenmaal zoo fees telijk zijn 25-jarig ambfsfeest zal mo gen vieren. Ook dankt hij voor de hulde die zijn kleinzoontje en haamgenopt hem heeft gebracht. Het hoofd der sctüool, de heer M. J. Waale, wensehte den ju bilaris geluk en dankte hem voor de liefde jegens het schoolkind en voor de zorgen aan het onderwijs besteed. Hier mede was de eerste afdeeling van het feest afgeloopen. Van 11 tot 12 ure hield de jubilaris receptie voor allen, die hem wilden eomplimenteeren. Om 12 uur be zocht hij met zijn familie en het feest comité de scholen, waar de schooljeugd intusschen was onthaald. Om 2 uur trok het gezelschap in auto's naar Kapelle, r ook een mooie e ere poort was op gericht, en de jubilaris werd toegespro ken door den heer D. M. Boot. Daar zongen eenige meisjes hem een lied toe en had hij een bouquet in ontvangst te nemen. Op 't dorp teruggekeerd werd den jubilaris een zanghulde gebracht door de vereenigde scholieren der open bare en bijz. scholen. Diep geroerd, dank te hij voor al deze bewijzen van ach ting en genegenheid. Evenals te Kapelle bracht hij een goed deel van die hulde over op den gemeenteraadmet wien hij zoo eensgezind samenwerkte. Van 31/2 tot 4 .uur had een muziek uitvoering op het schoolplein plaats en daarna werden volksspelen gehouden koekhappen, mastklimmer .ringsteken e.a. Zeer fraai weer had velen op de been g.ebTacht en velen Van elders hierheen gelokt, 's Avonds te 7 u. bracht het mu ziekgezelschap met toortslicht een se renade bij den jubilaris aan zijn huis, dat zeer fraai met groen en bloemen versierd was en met gekleurde electrische lamp jes schitterend verlicht werd. De boter- fabriek leverde het electrisch licht, dat door de feestcommissie met veel kosten en moeite was aangelegd. Om 8,30 trok de muziek terug naar het dorp om van tot 11 ure een concert te geven in de tent. Met een schitterend vuurwerk aan den Ring en een fakkeloptocht met honderden lampions naar de woning van den jubilaris, waar opnieuw het elee trisoh licht werd ontstoken, eindigde het welgeslaagde feest. Den avond te voren mochten de armen een feestgave uit de handen van het feestcomité aanvaarden. De feestcommissie kan met voldoening op haar werk neerzien. slag van die commissie, werden door het Dag. bestuur weerlegd. De verslagen over 1925 zulleh bij de leden van den raad worden rondgezonden: le. dat van den toestand der gemeente; 2e. dat der com. missie tot wering van schoolverzuim- en 3e. dat van de gezondheidscommissie. Het verslag van het onderwijs, in de plaats tredend van het in de L.O.-wet ge regelde vervolgonderwijs, hield in wat de B. Sch. aangaat, dat er 33 jongens aan hebben deelgenomen en slechts 3 Meisjes, waarom er geen les in de handwerken is gegeven. Op de O.L. school waren 24 jongens en geen enkel meisje. In beide verslagen wordt geklaagd over de resul taten. Als oorzaak daarvan worden ge noemd het vbrsehil in ontwikkeling der leerlingen en een aanmerkelijk verzuim der lessen. In het verslag van den toe stand van het onderwijs pp de O.L. school wordt door den heer Odink melding ge maakt van mutatie onder het personeel en van vermindering ervan met één leer kracht, wat tot verslechtering van het onderwijs heeft geleid. Goedgevonden wordt om aan dhr. C. Dorst, wonende aan de kaai 30 M."-' grond achter zijn woning af te staan tegen; f 2 per M.2 Tot nu toe mede-eigenaar van dien grond, wordt het daardoor zijn volle eigendom. Aan de wed. L. Theunisse en dhr. H. van Dijke, die ook slechts mede eigenaren. van hun erf zijn, zal op de zelfde voorwaarden de gelegenheid wor den aangeboden, alleen-bezitters ervan te worden. Door B. en W. wordt een wijziging voorgesteld in het te betajen schoqlgeld, mei toepassing van reductie voor het 2e kind of meer. Er kpmen 8 klassen, be ginnende achtereenvolgens bij de volgen de inkomens in guldens: 500, 750, 1000, 1250, 1750, 2500, 3500 en 5000. Voor het le kind moet maandelijks betaald wor den in centen25, 30, 40, 50, 60, 70, 1, 110. De reductie bedraagt slechts en kele centen. Dit voorstel wordt met 5 tegen 2 st. aangenomen (de heeren Goe- degebuure en Heijboer). Het kohier van de hondenbelasting wordt vastgesteld op 68 honden der le en 12 der 2e k#<\sse, tot een gezamenlijk bedrag van f 370. In plaats van mej. T. P. Slager wordt als lid der commissie van toezicht op het L.O. benoemd, mej. N. Evertse, on derwijzeres aan de O. school. Afwijzend wordt er beschikt op het verzoek van de heeren N. Overbeeke en anderen om de waterleiding van af de Nieuwstraat tot den Achterweg te dempen en te rio- [eeren. De kosten daarvan zouden te hoog zijn. De vergoeding aan de Chr. school zal voor 1926 bedragen f 1230,79, waarop een voorschot zal gegeven worden van f 985. Het tegoed over 1924 bedraagt f 624,52. De pensioensgrondslag van den onderhouder der school wordt op f 138 gesteld. Evenals het vorige jaar zal het vermenigvuldigingscijfer 0,9 bedragen. Vastgesteld wordt nog de rooilijn vobr de nieuwe woningen aan de zijde van den Hoenderweg, waar Jacob Goedege- buure woont. Daarna sluiting. EVEN FIJN ALS smaakt ah room AANBESTEDINGEN, PREDIKBEURTEN. Door de Landbouwver. „Scharendijke" te Eikerzee, is na gehouden aanbesteding gegund aan hel „Centraal Bureau" te Rot terdam, de levering van 33700 k.g. chili, f 14,33 en aan C. T. de Waal te Wer kendam: 210 M3. grint a f 2,89 en 70 M3. steenslag a f 7,70. KUKKNIEUTTS ST.-ANNALAND. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, op Dins dag 30 Maart. Voorzitter de burgemees ter. Van den inspecteur der belastingen was bericht ingekomen dat de (kwade pos ten der 'inkomstenbelasting over 1925 hebben 'bedragen f 49,79. De opbrengst der opcenten op de grondbelasting wordt voor '26 geraamd op| f 1800, die op de personeele belasting op f 1500. De re kening over '25 van den vleeschkeurings- dienst imaakte melding, voor zoover het St.-Annaland betreft, van een ontv. van f 1420,50 aan keurloonen. en een uitg. van f 999,64. Op het verzoek van de ver eeniging van, Nederl. gemeenten tot aan sluiting wordt alweer afwijzend beschikt. Goedgekeurd wordt de rekening der ge zondheidscommissie, maar het reserve fonds a f 5pi,37 dient in dit dienstjaar te worden verwerkt. Verschillende be denkingen, voorkomen/de in het jaarver- Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Noordwijk aan Zee, F. G. Hospers te Gouda. Te Bussum, A. J. Wormgoor te Alblasserdam. Te Ouderkerk a'/d. IJssel, D. Th. Keek te Garderen. Bedankt: Voor Lutten a. d. Dedems- vaart, S. H. J. Voors te Opperdoes. OUD-VOSSEM EER. Dinsdagavond 6 April hoopt des avonds half zeven op te treden, ds. F. de Gidts ite Goedereede, be roepen predikant alhier. ST.-ANNALAND. Bij de op Dinsdag ge houden stemming voor een notabele behaalde de heer J. Boon 45 stemmen (op 2 na de meerderheid) en de heer C. K. Slager 31 st. Tusschen hen zal een herstemming worden gehouden. Qeref. Kerk. Beroepen: Te Gerkesklooster-Stroobos, H. Z. de Mildt te Renkum. VAN HEINDE EN VEE,' Naar het R. C.-bureau uit Lon den meldt, is een stoomschip van een Chineesche handels- en scheepvaartmaat schappij, op' weg van Sjanghai waar Hong- Zondag 4 - én Maandag 5 April (le en 2e Paaschdag) te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Op de beide Paaschdagen de derde collecte voor opleiding van predikanten. Nieuwe Kerk. le Paaschdag. 10 ure, ds. Waardenburg. 2e 10 ure, ds de Roode. Kleine Kerk. le Paaschdag. 10 ure, dr. Helder. 2e 10 ure, de heer E R. Damsté. Geref. Kerk. le Paaschdag. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. 2e 10 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. le Paaschdag. 9.30, ds. v, d. Molen, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. v. d. Molen. 2e 9.30 ure, idem. Evangelisatie Jerufil H. le Paaschdag. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. le Paaschdag. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten «Out. Laxeer-Tabletten .eoet. Zenuw-Tabletten 75 ot. Staal-Tabietten. 90 ot. Maag-Tabletten 75 ot. Bij Apoth. on Drogisten. kong, door zeeroovers overmand; De roe vers ontkwamen met een buit, hoofdza kelijk bestaande uit geld en juweelen, die den passagiers waren afgenomen. Deze laatsten werden vastgebonden en drie maal gefouilleerd. Onder de passagiers waren talrijke Chineezen, die ;als landver huizers in de V. St. hadden gewerkt en vandaar terugkeerden m'et flink wat spaarduitjes. Het aantal lynchgevallen in de Ver. Staten schijnt af te nemén. In 1925 zijn evenwel nog 17 negers gelyncht. - Naar de bladen melden, heeft het Vatikaan meegedeeld, dat de Paus, op grond v,an een verzoek van de Roetheen- sche bisschoppen te Stanislau ep, Prze- mysl, het celibaat voor de Roetheensche geestelijken in die bisdommen heeft inge voerd. Dit besluit heeft onder de Roetheen sche geestelijken groote opwinding ver oorzaakt. Te Rome werd dezer dagen een overweldigende nationale hulde gebracht aan de moeder van den onbekenden sol daat. Haar stoffelijk overschot werd mest schitterend ceremoniëel in het graf van haar zoon bijgezet. Mussolini hield by deze plechtigheid een rede in den stijl, die men fascistische bombast noemt. Uit de Centrale Staten van Noord- Amerika worden zware sneeuwstormey gemeld, die vooral heftig waren in Ml nimuri in Nebraska. Geheele dorpen zijn totaal van het verkeer afgesneden. Op het kerkhof te Königshütfe in Opper-Silezië zijn verschillende graven des nachts opengebroken. De lijken werden van hun sieraden beroofd, en verder op de schandelijkste wijze bèhandeld. Een lijk van een jong imeisje, dat onlangs over leed, vond men geheel ontkleed tusschen de graven. In verband met deze graf schennis zijn een schoolknecht en zijn beide zoons in hechtenis genomen. Volgens de Izwestia kómt in den laatsten tijd in Rusland een nieuwe en eigenaardige vorm van griep voor, welke gekenmerkt wordt door een tijdelijke krankzinnigheid in het overgangsstadium. Deze krankzinnigheid houdt 2 toiti 3 weken aan, waarna als regel algeheel herstel intreedt. ^M^MIA/LEND^BJSKICHTEN. Poging tot afpersing. Door de politie te Berinebroek' is aangehouden en naar Haarlem overgebracht H. C. van B., wo nende te Schoten, die zich schuldig ge- j maakt heeft aan 'poging tot afpersing van geld in een sigarenwinkel aldaar door bedreiging met een beitel. De poging tot afpersing heeft plaats igehad bij den si ga- l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1