Zierikzeesche Nieuwsbode BIJVOEGSEL behoorende bJJ de tab Woensdag 81 Maart 1926, no. 11370. 2 stemmen, die van de heeren van Putte en van den Bout, verworpen. Een voorstel van den heer Akkerdaas, gesteund door den heer van den Bout, om f125 per jaar meer te geven voor den nieuwen ver keersweg, wordt na stemming aangeno men met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren van Splunder, Hooze en van Alm- kerk. Besloten wordt 25 M. van den ■JU Stad en Provinolo. VeerdiJk te versta-aten en aan te vullen met keien uit den z.g. „Drilhoek" en NOORD WELLE. Op de j.l. Zaterdag ge houden vergadering der Coóp. Boeren leenbank alhier waren 40 leden vertegen-.' woordigd. De heeren J. C. Goemans en J. Kilompe werden als bestuurslid en lid van den Raad van Toezicht herkozen. Tot plaatsvervangende bestuursleden de heeren J. J. Pieterse en H. Franke. Uit het versaag over de rekening van den kassier bleek, dat op 31 Dec. 1924 aan spaargelden aanwezig was 88245,05. In 1925 is ingelegd !f 57746,26 en terugbetaald f64649,71, blijft op 31 Dec. 1925 f81341,60. Aan voorschotten was te vorderen op 31 Dec. 1924 f 3756,70, uitgegeven in 1925 E 300, terugbetaald f 975, op 31 Dec. 1925 te vordeTen f 3081,70.' In loopende reke ning is in 1925 uitgegeven f 131.686,285 en ontvangen f 138.035,33. Het tegoed op, 31 Dec. 1925 in loopende rekening bedroeg f 74688,69. Aan rente was te betalen f 3234,73 van spaargelden en f 779,83 in loopende rekening. De winst over 1925 bedraagt f 646,465 en het reservefonds op 31 Dec. 1925 f 3068,565. Het aantal leden daarin te leggen pl.m. 2000 nieuw aan te koopen kromme straatklinkers. Besloten wordt het behangen van de woning, ver huurd aan Zuster Hoos, ievenals voorheen, voor rekening der gemeente ite doen uit voeren. De keukenvloer van het huis, bewoond door het hoc£d der openbare lagere school, zal worden vernieuwd. De kosten zijn f37. Bij de rondvraag zegt de heer van der Bijl, dat kippen loopen op den grond van de 'kerk. Geantwoord wordt, dat de kerk voor betere afraste ring dient te zorgen. De heer van den Bout bespreekt het publiceeren van de polderbesturen ;aan het aanplakbord. De heer Hooze wenscht de aanplakborden te voorzien van vlechtwerk. De voorzitter zegt, dat B. en W. aan deze zaak hun aandacht zullen schenken. Hierna sluiting. ST.-PHILIPSLAND. Vrijdagavond had alhier een ongeluk plaats dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. De landbouwers knecht P. v. d. M., kwam bij het op den wagen stijgen te vallen. Hoe 't precies is toegegaan, kon hij niet zeggen. Vermoe- vermeerderde met 2, zoodat de vereeni- delijk heeft hij ook een trap gekregen ging nu 94 leden telt. van het paard .Met het gezicht kwam I hij tegen den wagen terecht, waardoor, ZONNEMAIRE. Vergadering van den Raad der g'emeente op Woensdag 17 Maart. Tegenwoordig alle leden. De bur1 gemeeester opent de vergadering, waar- 1 na mededeeling geschiedt van eenige in- 4 gekomen stukken. Bij het verslag der commissie tot weering v.an schoolverzuim over het afgeloopen jaar, memoreert de voorzitter, dat de heer J. Verseput 25 jaar als voorzitter dier commissie fun geert. Naar aanleiding van een schrijven van den Pensioenraad wordt besloten te verklaren, dat mej. H. C. Heule als tijde lijk onderwijzeres in deze gemeente werk- zaam is geweest van 1 Juni 1903 tot en met 2 October 1903 (aan de openb. lagere school alhier. In verband met een schrij- ven van de Zeeuwsche Brandwaarborg- Mij. stellen B. en W. voor, de ajgemeene politieverordening voor deze gemeente vooral de neus, bloedend werd verwond. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Donderdag 25 Maart hield 't Groene Kruis alhier een propaganda-avond. Dr. Mensing, als vice-voorz'itter, opende met een woord van welkom tot de vele aan wezigen. Het woord was toen aan Mej Deetman, hoofd-enquêtrice voor Zeeland. Tot onderwerp had zij: „Het werk der wijkverpleegster". Allereerst gaf zij een verklaring, hoe men aan het woord wijk verpleegster is gekomen. Dat dankt zijn ontstaan aan de stadsverpleging. In de stad n.l. heeft iedere verpleegster haar wijle. En het woord verplegen wil zeg gen: vakkundig verzorgen met groote liefde en toewijding. Zeer dikwijls be staat er over het werk der wijkverpleeg ster een verkeerde opvatting. De meesten r Hot kvinlr sier een verKeerae upvauiug. uc inecsicii aan te vullen met de bepaling, dat kook- j J afleggen ketels in de bebouwde kom der gemeente bekijken haar werk ais. visites aueggen, kopjes drinken enz. Deze menschen ver- ^etvg»ter„mo^taTtn goten echter, dat, wanneer de verp.ee,- daas is er niet voor wat betreft het op kosten jagen der ingezetenen, die een kookketel in een stookhokje hebben staan. Met algemeene stemmen wordt 't voor stel van B. en W. aangenomen, nadat de voorzitter soepele /toepassing van de be paling heeft beloofd. Op het adres van den gemeente-ontvanger om vergunning voor tijdelijke uitwoning in de gemeente Dreischor wordt besloten aan Ged. Staten te berichten, dat er geen bezwaar be- staat de vergunning gedurende ten. hoog ste twee jaren te verleenen. Als dag en uur, waarop hij vojor de ingezetenen te apreeKsier koi cw-aVAn Wvnaald .de Woens- bestrijding. T.l sprekèn zal 'Zijn wordt bepaald ide Woens dag van elke week van 11 tot 12 uur op de gemeentekamer. Aan de plaatselijke muziek'vereeniging wordt voor dit jaar f 50 subsidie meer verleend, met het oog op de buitengewone uitgaven. Besloten wordt de 10 boomen aan de kerkgracht in het openbaar te verkoopen, en in het najaar nieuwe boomen aan te planten. Vastgesteld wordt het kohier .deir belasting op de honden voor 1926 met in totaal 52 honden a f5 of f 260. Ter tafel wordt ster haar plicht doet, er van haar zeer groote invloed uitgaat op den patiënt, het gezin en de gemeente. Spreekster zet uiteen waarom een verpleegster zoo zeer gewenscht is. Twee redenen zijn er: n.l. Ie. Er zijn veel ziekten waarbij het juist op de verpleging aankomt en 2e. Er wordt ai oor de patiënten zoo onnjoodiig veel pijn geleden. Bij longontsteking en typhus b.v. komt het juist aan op de verpleging. Al doen de huisgenooten ook nog zoo hun best, de verzorging van een vakkundige verpleegster is het ware. Spreekster komt dan tot de tuberculose ~",b.c. is een volksziekte, die daarop g^gd een d^Se^erbe- behandelt spreekster de verschillende vm dm opzichter betreffende de rte^be- belangrijke tegemoet- teren bocht aan het emde van de haven- kan genezen en kan voorkomen worden. De menschen worden niet met t.b.c. ge boren. Ter verduidelijking haalt spreek ster enkele gevallen aan, die zij in de stad heeft meegemaakt. Duidelijk blijkt daaruit welk een groote zegen een goed verpleegster is voor patient en gezin. Wat het'salaris betreft van een verpleeg ster, spreekster acht hiervoor f 1800 niet te veel. Dit hoeft echter niet geheel be taald te worden door de leden der Groene Kruisafdeeling. In korte trekken verschillende geul. De kosten worden geraamd op f 955. Besloten wordt den havenmeester 't werk te laten uitvoeren. Naar aanleiding van den brief van Ged. St. van 19 Febr. be treffende de verbetering van den straat weg Zierikzee—Brouwershaven, wordt van de gemeente Zonnemarre f 250 meer per jaar gevraagd gedurende 40 jaren in de annuïteit der leening, terwijl in 't voor uitzicht wordt gesteld een nieuwe ver bindingsweg, loopende ten noorden van; de hofstede, eigenares mej. K. Hocke Hoogenboom, van uit den Zuidweg door 1 het weiland, aansluitende aan den oprit van den Blooischen dijk tusschen .de gronden van den heer J. Verseput en mej. Wed, Verhulst. De voorzitter deelt mede, dat de meerderheid van B. en W. er voor j zijn dezen weg in de igemeente te verkrij gen. Met het oog op geschikt bouwter rein, dat thans niet te verkrijgen is, zoo dat inwoners daarom deze gemeente ver laten en elders bouwen of zich vestigen, is deze verkeersweg in de toekomst van groot belang. De heer van Splunder is niet voor dezen nieuwen verkeersweg. We blijven zitten met de gevaarlijke draai bij den oprit bij timmerman Boot. Spr. 2let niet direct in het belang van dezen nieuwen verkeersweg. De voorzitter deelt mede, dat de kommen der gemeenten buiten den nieuwen weg- vallen, en dav veor rekening der gemeenten konten. De heer Akkerdaas wil ook verbetering van de gevaarlijke, volgens Ged. St. „ontoe laatbare" draai in de kom deT gemeente. Laten we daar gelden voer uitgeven zegt spr. De heer van Putte acht voor de toe komst dezen nieuwen verkeersweg met het oog op bouwterrein van groot be lang voor de gemeente. Gaan we hier niet op in, dan zal het toekomstig ge slacht ons van kortzichtigheid niet vrij spreken. De heer van den Bout is, waar het geldt verbetering van het verkeer, niet legen dezen nieuwen' weg1. De heer v«n der Bijl vindt het bedrag vian f250 per jaar te hoog. Het voorstel van B. en W., om f 250 per jaar meer te betalen ge durende 40 jaren, wordt met 5 tegen koming zijn in de kosten van een ver pleegster, waarna zij eindigt met de hoop uit te spreken, dat ook ons dorp spoe- dig tot de aanstelling van een verpleeg ster mag overgaan. Spreekster oogstte voor haar zeer boeiende rede een dank baar applaus. Daarna is het woord aan Dr. Bernhardt van Stavenisse, die tot onderwerp heeft „Vijanden der menschheid". Met een aan tal lichtbeelden ter verduidelijking be handelt spr. achtereenvolgens: de mala ria-mug, wormen, vloo, luis, en vlieg, en wijst daarbij op de gevaren die we loopen, wanneer we ons niet zooveel mogelijk beschermen tegen de gevaar lijke praktijken van deze dieren. Verder behandelt spreker de werking der bac teriën en komt daarbij op reinheid van lichaam en gebit, kleëding enz. Tegelij kertijd waarschuwt spr. de aanwezigen er voor niet te lang uit te. stellen vdot men geneeskundige hulp inroept en dan toch vooral te gaan naar menschen waar van men kan vertrouwen, dal ze kunnen weten wat er hapert en die in staat zijn de beste manier voor genezing te kun nen aanwenden. Dr, Mensing dankte spreekster en spre ker voor het leerzame dat ze ons dezen avond hebben medegedeeld. Eén nieuw lid meldde zich aan. Daarna sluiting. THOLEN. Vrijdag j.l. hield de Groene Kruisvereeriiging alhier haar jaarverga dering in het gebouw „Non Semper" Voorzitter dr. M. de Jong. Aanwezig met het bestuur 39 leden. Bij de opening deelde de voorzitter mede, dat. daar voor de maanden Maart en April Dr. Hoorweg bezet is, in het najaar de t.b.c. film in deze gemeente zal worden ver toond en dan door genoemden arts toe gelicht. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental 561 bedraagt, welke aan contributie opbrachten f 1077,85. 305 kee ren werd gebruik gemaakt van het ma terieel. Door de zuster, wde-r werk alle roem heeft, werden in 889 gezinnen be zoeken afgelegd, terwijl door haar in 24 gezinnen voor t.b.c.-bestrijding ruim 2000 bezoeken werden verricht. Slechts kinderen konden naar een herstellings kolonie worden gezonden, daar do kas meerdere uitgaven niet gedoogde, en elke itzending voor 5 weken minstens f 50 kost. De voorz. betreurde het, dat zoo weinigen lid waren van de vereeniging tot uitzending en herstel van behoeftige kinderen. Het had hem gefrappeerd, dat wanneer er een lijst in deze gemeente wordt gepresenteerd voor vermakelijk, heden, daarop bedragen voorkomen van f 25, terwijl zooveien nalaten slechts één gulden af te staan voor dit nuttig doel. Hij beval daarom' deze met warme woor- den der vergadering aan, opdat, daar Dr. Hoorweg heeft verklaard, dat hier wel 15 arme kinderen zijn die hoognoodig zoodanige inrichting moesten bezoeken hiervan ook gebruik zouden kunnen ma^ ken. Waar hier steeds getoond wordt, dat men medeleeft bij nationale rampen, steu nen wij gaarne, deze oproep vaii den voorz Laat de beter gesitueerden nu c-ens met die daad toonen, dat hun ook de gezondheid van ons opkomend geslacht ter harte gaat en hiervoor een ruime gift of een jaarlijksche contributie ter hand stellen aan de correspondente, me vrouw Wagemaker alhier, Corr.) De ontv. over 1925 bedroegen f 4619,81, de uitg f 74q5A0,3?/ all°° reen bat'g saldo van f 79,43. Voor het fonds Wijkgebouw was in Kas t 31-38,20. De in het magazijn aan wezige materialen vertegenwoordigen een waarde van f 1726,90. De begrooting 1926 werd vastgesteld op een ontv. vara' f 4619 en een uitgaaf vanl f 4520. De voorz. stel de voor de aftredende bestuursleden, de heeren Dr. de Jong, W. de Korte en L. van Zaltbommei, voor een jaar hun man daat te verlengen. De heeren Hattink en Waverijn zagen liever stemming, ter wijl de heer Hattink gaarne art. 134 der statuten zoodanig zag gewijzigd, dat voortaan geen der bestuursleden, leveran- tie's mocht verrichten aan de vereeniging daar hij het beter achtte, dat een be stuurslid ajtijd onpartijdig hier tegenover stond In verband hiermede iwi-1 hij gaarne de boeken inzien, opdat hij kon zien, of niemand bevoordeeld was. De voorz betreurde het, dat de laatste jaren steeds actie werd uitgeoefend. Hij vond, dat nven daardoor persoonlijk werd. Sedert acht jaar had hij met liefde de belangen der vereeniging behartigd en indien het zoo bleef gaan, stelde hij gaarne zijn mandaat ter beschikk/ng. Bij de stem ming verkregen de voorz. 38, de secr. De Korte 38, L. v. Zaltbommei 25, B. Krijger 8, Hattink 5 en de heeren Cense, Dekker en van Liere elkj 1 stem, zoodat de aftr werden herkozen. Het wijkgebouw zal met Juni a.s. worden geopend en bereids is hiervan een kamer verhuurd voor on derzoek der t.b.c.-lijders voor de som van f 100. De heer Cense had verbaasd gestaan bïji het nazien der rekening, dat voor zoo'n uitgebreid werk, dat tevens uitblonk door accuratesse, slechts f 25 werd vei goed. In verband hiermede stel de hij voor het salaris van den boekhou der tc brengen op f 76. Dit werd met alg. st. Aangenomen, in dien zin, dat het minimum werd bepaald op f 50, terwijl telken jare op de alg. verg. zal worden beslist, of de kas een uitgave van f 75 kan velen. Hierna sluiting. ST,-MAARTENSDIJK. Donderdagavond 25 Maart hield de Coöperatieve Boeren leenbank alhier zijn jaarlijksche Algem. vergadering. Uit de rekening en verant woording over 1925 bleek o.m., dat op 31 Dec. j.l. de totale ontv. hadden be dragen f 462876,64; de uitg. f 446538,83, zoodat een kasgeld aanwezig was van f 16337,81. Op 1 Januari was ingelegd een bedrag van f 221459,99, terwijl over 1925 werd ingelegd f 220896,44, totaal aan spaargelden dus f 442356,43. Terug betaald werd over 1925, f 185246,25. zoo dat het saldo deposito's per 31 Decern ber 1925 bedroeg f 257110,18: Op 31 Dec. 1925 waren in omloop 294 spaarboekjes. Aan uitstaande voorschotten had de Bank op 31 Dec. 1925 van de leden tegoed f 114530. Op 1 Jan. 1925 had de Bank van de Centrale Bank te goed f 24336,94 en op 31 December 1925 f 55849,63. Blij kens de loopende rekening had de Bank per 31 Dec. 1925 te goed f 140252,30 en aan 7 leden een schuld van f 7052,55. Het aandeelenkapitaal bij de Centrale Bank bleef f 90. De balans gat in bezit en schuld aan een bedrag van f 27-5340,111 De winst over net afgeloopen jaar heeft bedragen f 893,02. Tot bestuurslid werd herkozen de heer M. C. Sonke en tot lid van den Raad van Toezicht (vacature- wijlen dhr. W. C. Boogert), de heer I. M. Hage. Tot lid van den Raad van Toe zicht (vacature-Z. de Ru-ijter) werd ge kozen de heer G. J. de Wilde. Gekozen werden tot pJaatsverv. bestuurslid en plaatsvervangend lid van den Ra-ad van Toezicht, de heeren M. Bil en P. J. Noom. Benoemd werd tot afgevaardigde "naar de Algemeene Vergadering te Utrecht, de heer M. J. Mol en in diens plaats de Kassier. GEMEENTE- EN WATERSCHAPS ARCHIEVEN IN ZEELAND. Aan het verslag van den inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven in Zeeland, den heer mr. A. Meerkamp van Em'bden, Rijksarchivaris in Zeeland, is het volgende ontleend: Te Brouwershaven moest er op wor den aangedrongen de oudste charters, met eenige andere zeldzaamheden, o.a. het eenige jaren geleden teruggevonden zilveren stadsstempel in een daarvoor bestemde k'ast ter raadzaal berustend, allsnog in de brandvrije archiefbewaar plaats onder te brengen. Te Dreischo-r werd door het maken van een archief kast verbetering verkregen, maar tegen het overbrengen van het rechterlijk ar chief naar Dreischor moest bezwaar wor den gehaakt, omdat de wanden van de kast van hout zijn en het gemeentebe stuur terug kwam op <sijn aanvankelijke toezegging om de wanden met aeterniet te bekleeden. Uit Kerlcwerve was hef gebeele oude archief met de oude kerke lijke registers naar het Rijksarchief te Middelburg gezonden en daar uitgelegd en gedroogd. Een poging om het archief daar te behouden leed schipbreuk, om dat de raad niet genegen was gelden be schikbaar te stellen ter betaling van het door het rijk bepaalde, gering be- waarloon. Te Noordgouwe is voprloopig het geheele archief geborgen in nieuwe kasten, alleen de ingekomen stukken, te beginnen met 1851, staan in tijdsorde. Te Zierikzee laat de berging der stuk ken, die op den zolder van het gemeente huis worden bewaard, nog veei te wen- schen over. De inspecteur steunde het verzoek van den gemeente-archivaris om het voormalig ijkkantoor te willen doen inrichten als archiefbewaarplaats, doch ontving bericht, dat spoedig op andere, maar eveneens afdoende, wijze aan de nooden van het gemeentearchief zal wor den tegemoet gekomen. Te Zonnemaire bleek de toestand wel verbeterd, tmaar op den duur toch niet zoo te handhaven. De mogelijkheid wordt overwogen een afzonderlijk in het ge meentehuis aanwezig kamertje te bestem men tot bewaarplaats van het oudste ar chiefgedeelte, dat eerst in 1814 aanvangt. De rest van het archief ligt voorloopig op een paar boorden in de kast ter secretarie. Wat betreft de archieven der waterschappen meldt het verslag hel vol gende Het belangrijkste deel van het archief van het waterschap Schouwen sta-ait op het bureau van den ingenieur in goede kasten. Eene scheiding tusschen oud- en nieuw-ai chief is nog niet aangebracht De ingenieur wilde voorstellen alles naar de zolderverdieping over te brengen, waarvan een nadeel zou zijn, dat de zolGerruimtc aan de straatzijde inder daad goede gelegenheid biedt tot het aanbrengen van talrijke kasten, doch in geval van brand moeilijk te bereiken is. Een voordeel is, dat de zolder met vier breede ramen op het plein voor de „Kamer 's Lands van Schouwen" uitziet, waardoor in geval van nood wellicht spoedige ontruiming van het lokaal mo gelijk is, terwijl de kamer van den in genieur uitziet op een kleine, binnenplaats. vak heinde en ver. -- In geheel ïtalië is de 7e verjaardag van de stichting van de fascio gevierd met plechtigheden, toespraken en optoch ten. Mussolini, de incarnatie van het fas cisme, heeft te Rome in het hippodroom „de" toespraak gehouden. Te Palerma (Italië) is overleden een pretendent naar den koningstroon Frankrijk, Philips, hertog van Orleans. Uit Rome wordt geméld, dat de hoofdopzichter van den Dierentuin aldaar door een tijger gedood is voor de oogen van eenige honderden bezoekers, d>ie niet bijl machte waren hem hulp te verleenen. De Berlijnsche hongerkunstenaar Jol ly heeft het wereldhongerrecord verbe terd door het 44 dagen uit te houden. Maandagavond om 6 uur is hij uit zijn glazen kastje bevrijd. Hij woog, toen hij begon, 118 pond, Maandag nog slechts 94 pond. verschillende berichten. Van het spel in <len dood Zondagoch tend was de 10-jarige M. v. O. te Dor drecht op hel plankier aan de Bomkade een vlieger aan het oplaten. Hij liep ach teruil en viel van het plankier in de rivier. Toen de jongen op het droge was gebracht was hij, blijkens bericht in de D Crt., al overleden. Geen Pokkenbriefje. Men schrijft uit Middelburg aan het „H.bl.": Alhier blijken een tweetal doktoren te wonen, die nogal erg makkelijk geneeskundige verklaringen teekenen, dat het voor een kind niet gewenscht is te worden ingeënt tegen de pokken, en daar door wordt het den ouders gemakkelijk gemaakt hunne kinderen op school toe gelaten te krijgen zonder „pokkenbriefje". Dit is vooral van beteekenis voor de leden van de Staatkundig Geref. Partij, die tegen zulk een voorzorgsmaatregel principiëel bezwaar hebben. Zoo zijn on langs 30 kinderen van de school van be doelde richting te Krabbendijke maar Mid delburg gekomen voor onderzoek. Voor allen werd een volgens de wet veredschte r verklaring igetcekend. Wij kunnen ons voorstellen, dat van medisch standpunt er wellicht voor een of ander kind bezwaar tegen inenten bestaat, doch dat nu al die 30 kinderen toevallig tot die categorie zouden behooren, komt ons toch nogal eigenaardig voor. Het schijnt zoo, dat deze doktoren wel wat heel gemakkelijk de bedoelde verklaringen afgeven. dtsezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. ELECTRIFICATIE OP DE BASIS GAS—ELECTRICITEIT. Mijnheer de Redacteur, Door middel van een artikel „De gas fabriek in verband met de electrificatie", dat dank zij uwe bereidwilligheid plaatsing mocht vinden in de Zierikzeesche Nieuwsbode vam 4 December j.l., werd be reids in algemeenen zin gewezen op de beteekenis van de inschakeling van de gascentrale, als productiebedrijf, bij de stroomvoorziening. Ten vervolge hierop zij nog nader het navolgende in het licht gesteld: Gerekend over een tijdvak van 25 jaar (waarna de kapitaallast, veroorzaakt door eene gas- electro-installatie opgeheven zou zijn), zal de gemiddelde bevolkingssterkte met in achtneming van H/4 o/o aanwas per jaar. 8000 bedragen. Op de basis van een matig relatief verbruik van jpd.m. 12 Jicht K.W.- urenper hoofd per jaar. is derhalve een gemiddeld jaarverbruik van rond 100.000 teW.-uren, ten behoeve van de particu liere verlichting, te verwachten. Bij ge bruik van gas als brandstof voor de pro- .van iaardebiet, waarvoor ge- micWpId 1 M,. pgr nuttig afg<,gcvcn KW. U. nood,g is, zal het gasproductie- peii - in vergelijking met dat bij stroom voorziening van elders - pi. m. 20 o/0 hooger liggen, in verband waarmede de gaspnjs 1,5 cent minder zou bedragen et'»M V ?"kl men *ch 'nêevAl van electrificatie van buiten een overblij vend gasdebiet, ten slotte alléén voor verwarmingsdoeleinden dienende, van in doorsnee 500 000 M». en een daarbij be- hoorende gasprijs van f0,10 a f 0,11 aan vaste lasten. Laatstgenoemd jaarverbruik kan dus bij zeifproductie voor 500.000 X f 0,015 f 7500 minder ter beschikking worden ge steld, doch voorts zullen de naar schatting pi. m 80000 licht K. W.-uren, die van toonnn hf - eldctrisch üchtdebiet, groot b!l,vend m d« plaats treden van gaslicht (per 2,3 M3.: 1 licht K.W.U.) gas vervangen, ter waarde van 1,5 cent minder dan in het andere, uitsluitend concurreercnde stelsel. De nadeelige fac tor wordt alzoo per licht K.W.U., gaslicht remplacant, 2,3 x 1,5 rond 35 cent gunstiger' voor 80.000 KW.-uren levert zulks f2800 voordeel op. In dien gedach tengang, waarbij men zich op veiligen bodem acht, wordt op den duur per laar een gemiddelde financiëele voor sprong, als gevolg van het grooter nuttig gebruik van een bestaand productiebedrijf van f75001 -f f 2800 f 10300 verkregen! Als zijnde m organieken samenhang met bet stroomopwekkingsbedrijf, zal de dis- tributiedienst ten minste 2 a 3 duizend gulden voordeeiiger uitvallen dan bij een afzonderlijken distributiedienst, zoodat op den aangenomen grondslag in totaal een jaariijksch voordeel van f12500 valt te bereiken. Dit bedrag nu dekt goeddeels de vaste jaarlast, verbonden aan de ex ploitatie van eene gas-electro-installatie welke last ruim berekend op f15000 komt. Met inbegrip van een verbruik Van nog slechte 30.000 K W. uren voor beweee- kracht, zou de inkoop aan de laagspan- ningszijde van het overlandsche onder station eene hoeveelheid van 130000 KW- uren betreffen. Uit het vorenstaande kan blijken, dat tengevolge van wat men „efficiency" pleegt te noemen de vaste exploitatiekosten veroorzaakt door een eigen stroomopwek kingsbedrijf, op f 2500 na, ten volle gedekt zullen zijn, d. i. per nuttig afgegeven K. W,u. voor f 2S0O f 130,000 rond t 002 De veranderlijke lasten bedragen voor ue gem. per K.W.U.: f 0,02 aan grond stoffen, voor de productie van 1 \p brandgas, en overigens f 0,005 aan smeer olie c.a. Ie zamen f 0,025, zoodat de afle vering aan het onderstation tegen f002 -f f 0,025 f 0,015 zou moeten plaats vinden om in economischen zin electrificatie van buiten gelijkwaardig te maken met zelfproductie. Wat nu de stroomvoorziening van Schouwen en Duiveland voor het overige betreft,, dienaangaande is de levering van eectnciteit van uit Zierikzee tegen een algemeen gemiddelden delailverkoopprijs van f 0,35 per licht K. W. U. even renda bel te achlen als die van f 0,45, welke naar vermeend wordt - vanwege de P. u L. wordt voorgespiegeld. En waar bet hiervoor vermelde ook geldt voor de gascentraies Goes en Tholen, resp t. o. v. N.-Beveland en, een groot deel van Z - BeveJand. en van het eiland Tholen, moet de vraag Tijzen, of de electrische inlijving bij Noord-Brabant inderdaad een provlnci- aaJ belang is te achten, al wordt de finan ciëele positie der meergenoemde N. V. daardoor gunstiger; aannemende althans, dat dit belang door dat van die Vennoot schap ten volle wordt gedekt Men zij aan het vorenstaande indachtig wanneer de gemeente Zierikzee een b£' sluit van zeer verre draagwijdte zal heb ben te overwegen. Eene openbare ge- dachtenwissehng, evenals te Axel plaats ÏÏL Z°? een breeder van belang hebbenden in de gelegenheid stellen, zich Ier zake van de onderwerpelijke aange legenheid te kunnen oriënteeren. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, E. J. DUETZ» I techniseh-econoom'. I Utrecht, 23 Maart 1926. Zierikzee, 29 Maart 1926. I Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer U. Gorter, d.d. Vrijdag 26 Maart j.l., meen ik te jnogen opmerken, dat- genoemde heer zich juister zou heb ben uitgedrukt, wanneer hij achter de woorden: „gemeenteraad van Zierikzee", had laten volgen: „bij meerderheid van stemmen', daar niet alle leden stemden voor deze afwijzing; daarmede tevens blijk gevend het niet eens te zijn met de con sequentie van B. en W. En alhoewel genoemden heer die af wijzing slechts noodig had en als zoodanig ook gebruikte om m. i. ten onrechte een hoorbare zueht tc. sjaken over de achter- steliing van het bizonder onderwijs, is het niet overbodig te zeggen, dat raads leden voorstanders van het bizonder on- derwijs mede tegen het toekennen der' gratificatie stemden, daarmede de argu- mentetie van B. en W. onderschrijvend. U mijnheer de Redacteur, vriendelilk dankend, j CATSHüEK.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5