Zierikzeesche Nieuwsbode ZEEUND's NOEM ROOMBOTER. PUROL ABONNEMENT! Woensdag 24 Maart 1926 zierikzeesche courant. advertentiên Bij Ruwe Schrale Huid Vaststelling dsr Kiezerslijst BINNENLAND, F E U i L LET O W De vrouw zonder hart Uit Stad ®r» Provincie. rrjjfi per 3 maanden f l.&O, Sranc» per poit ƒ1,80. Veer het buitenland por Jaar f 10,—. Afsonderljjlft numaor» 6 cent. YerichUnt Maand**, Woemdaf ml Vrijdag. >u 1—1 regoli 90 ctt. vaa 9 regel, en daarboven 20 «SM. per regel. Heelame. 90 et», p. regel. B|J eontraot belangrijke korting. 82ste JAABGANG. - No. 11367. In""ldlD* d8n d** T" Mr S, J. DE LOOZE Jt. Ullj.-Sjrtll. B. 1. KOSrEM. ™r ZU, die zleh van af hedeu op oog blad abonneeren, oot- vaugen de tot 1 April a a. ver- sehgaende nummers GRATIS. van Manden en Gelaat Doos30-60-90ct, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziebikzeb maken bekend, dat de op heden, door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1926/1827, van heden tot on met 21 April a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift en stemdistrictsgewjjze in uittreksel, verkrijg baar wordt gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder be voegd by het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond, dat hjj zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op' ongezegeld papier worden gesteld, Zib&ikzbb, 23 Maart 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE, Bu.gem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. UIT 's LANDS VERGADERZAAL. Gelijk te verwachten was, heeft de Ka mer zich wederom tegen handhaving van het veelbesproken gezantschap bij den Paus uitgesproken. Op 11 November viel het bekende votum tot afschaffing en de Kabinetscrisis brak uit. Het nieuwe extra-parlementaire Kabinet wilde ech ter een nieuwe beslissing, thans los van politieke motieven. Dit kan alleen slaan op de vrijzinnig-democraten, die op 11 November inderdaad door onzakelijke mo tieven geleid ywertfen en die dan ook ter stond daaptfö hel gezantschap aan de KatholieX&L- «renboden, mits dezen met socialisten en vrijzinnig-democraten in één Ministerie wilden zitting nemen. De Ka tholieken weigerden echter en Mrg. No- lens heeft nog eens in de Kamer ver klaard, dat hij de uiteengespatte coalitie de l^este blijft^achten. Mr. 'Marchant werd juist, tijdig overtuigd, dat het dubbele gezantschap bij den Paus geen lands belang was De Regeering, hoewel met mr. Marchant's bekeering bekend, stelde toch prijs op een nieuwe beslissing. Wel nu, zij heeft die gekregen: met 48 tegen 41 stemmen heeft de Kamer opnieuw uitgesproken, dat er geen reden is oir. b'ij den Paus een apart gezantschap te onderhouden. Wederom waren het al leen de Katholieken en de anti-revolutio nairen. Wat zullen de Katholieken den loop van zaken betreuren! Zij waren het, die op 10 November door hun dreige ment niet alleen de vrijzinnig-democra ten tot .tegenstemmen brachten; zij wa ren het, die hun mannen er toe brachten uit het Kabinet-Colijn te treden, wanneer hun dierbaar gezantschap mocht verval len. Zij brachten onnoodig het Ka binet-Colijn ten val en in het nieuwe Kabinet trad slechts één Katholiek op (In plaats van vier, gelijk in het Coalitie- ministerie) en het gezantschap blééf ge schraptEr heeft nog een breedvoe- Oorspronkelijke Hoil. detective-roman l door R. J. BRANDENBURG. EVEN FIJN ALS 28 Ik ging maar weer naar bed en poogde nog wat te slapen. Arthur schoof het raam op, ging in zijn luien stoel er voor zitten en stak een sigaret op. Ik werd wakker uit een onrustige slui mering, doordat Arthur uit zijn zetel ver rees. Zullen wij het huis aan den buiten kant eens inspecteeren? Ik heb de be dienden al gehoord, die zijn ook vroeg vanmorgen. Ik kleedde mij aan en wij gingen naar buiten. De koele ochtendwind verfrischte mij en woei verkwikkend langs mijn sla pen. Wij stonden onder het raam van De Weerden's kamer. Het klimop toonde geen speren dat daarlangs iemand was afgedaald Aljeen lagen op het grint een /paar groene blaadjes. Dat was alles. Voet sporen waren er niet. Die Chinees is natuurlijk zoo rap als een aap! Misschien is hij wel in eens naar beneden gesprongen. Waarschijnlijk was hij op bloote voeten. Ja, riep ik, het schoot mij in eens te binnen, ik had het gezien, toen hij in de auto was gewipt.' Óp dat oogenblik klonk het knarsen van 't raam. De Weerden stak zijn hoofd naar buiten. rig debat over het gezantschap plaats gehad Minister van Karnebeek heeft dit maal, wel wat heel laat, noodig gevon den, wat meer op de beteekenis van dit gezantschap in te gaan. Het was eet; keurige rede, maarhij bekeerde nie mand Het gezantschap bij den Paus wordt dus opgeheven. Voor goed? Dit dient men af te wachten. Merkwaardig was verder bij de be grooting van Buitenlandsche Zaken, dat de heer Braat een armelijk soort ob structie voerde. Hij meent, dat de Ka tholieken met hun gezantschap obstruc tie hebben gevoerd en dus „mag" hij, Braat, het ook! Het was een stumperige vertooning en hij zal er den Zomertijd niet mee afgeschaft krijgen. Wel zullen er weer vele plattelanders door over tuigd worden, dat deze afgevaardigde toch hun vertrouwensman niet kan zijn. Wij zullen bij het gr.oote debat tus- schen regeering en Kamer niet heel lang kunnen stilstaan. Vele punten van re- geeringsbeleid zullen trouwens na de Pa sehen afzonderlijk tusschen de nieuwe Ministers en de Kamer bediscusieerd wor den. Voorloopig had men slechts een soort Troonrede, waarin het Kabinet-De Geer zijn voornemens had uitgestippeld. Over 't algemeen was de ontvangst, wel ke de nieuwe heeren in de Kamer ge noten, niet onvriendelijk. De eenigepartij leider, die eerst een zeer schamperen toon tegen het nieuwe Kabinet aansloeg, mr. Heemskerk, krabbelde na het waar dige en sterke antwoord van den Pre mier al een heel eind terug. Minister de Geer kon werkelijk aantoonenp'dat hij alleen door nood gedrongen de teugels in handen had genomen; iedere andere oplossing was te voren onmogelijk ge bleken. ZIERIKZEE. Het heemraadschap van de Roosendaalsche en Steenbergsche vliet heeft i ngevolge de besprekingen der jong ste vergadering te Roosendaal, nadat ir. Bongaerts ten behoeve van de beneden- polders de noodige wijzigingen in het plan had aangebracht, een verzoek ge richt tot de regeering en de Prov. Staten om een bijdrage in de kosten tot uit voering der voorgenomen ontwaterings- werken van West-Brabant, gepaaTd gaan de aan den aanleg van een kanaal uit Kruisland's polder naar de Eendracht. Hoewel we de Lente vieren in 't hoekje van den haard zie het Lente- gedicht werd ons hedenmorgen een volwassen, levende meikever getoond, op een stuk land in 't Gouweveer gevangen. Komt de langverbeide Lente straks toch? Goeden morgen, klonk het. U is al vroeg op onderzoek uit. Vertrouwt u het zaakje hier nog niet? Maakt u zich over mij anders maar niet ongerust. Arthur beantwoordde zijn groet, mom1- pelde iets van: dat wij toch niet hadden kunnen slapen. Ik was te boos om iets te zeggen. Wij slenterden naar den voorkant van het huis. De sporen van de wielen van de auto waren flauw zichtbaar, er was niets uit af te leiden. Dien morgen vertelde Arthur aan oom onder vier oogen en onder belofte van geheimhouding wat ons overkomen was. Wat hij wist en dacht van De Weerden, zeide hij niet. Besloten werd het perso neel met een kluitje in '1 riet te sturen, de bedienden zouden wel niet bij ons in- formeeren, maar den oudsten dienaar zou oom' bij zich laten komen en dezen een verhaaltje opdisschen over het schoon maken van een revolver. Zij mochten 't gelooven, als zij wilden. Ook aan tante werd iets dergelijks ver teld en eveneens aan Charles. Tot mijn verwondering vroeg hij verder niet veel. Wist hij iets van de wegen, die door zijn vriend De Weerden werden bewan deld? Deze zelf deed alsof hij veel be langstelling had voor de nachtelijke scho ten, hij was Slimmer dan Charles en be greep, dat hij interesse moest toonen voor een zoo ongewoon geval. Hoofdstuk XIII. Ben onderhond. Later maakte ik met Arthur 'n groote wandeling door de bosschen. Wij wilden samen alleen zijn. ZEEUWSCHE L ANDBOU W ONDERLINGE!. Volgens het jaarverslag van de Zeeuw - sche Landbouwonderlinge, loopende van 1 Nov. 1924 tot 31 Oct. 1925, telde zij 2536 leden met een jaarloon van f 7,813,061. Er werden 912 ongevallen aangegeven; in 58 gevallen werd langer dan 6 weken schadeloosstelling verleend. Er kwamen 2 gevallen met doodelijken afloop voor, één daarvan had toekenning van rente aan nagelaten betrekkingen tot gevolg. De kosten van de verzekering beliepen f 1,12 per f 100 jaarloon. SIRJANSLAND. De heer M. de Rijke Johz., vrachtrijder, had het ongeluk om' bij het op zijn wagen trekken van een zak aardappelen, de handen te slippen, zoodat hij van den wagen viel, een bloe dende hoofdwonde bekwam en zich ern stig bezeerde aan zijn schouders. Genees kundige hulp was spoedig ter plaatse, die overbrenging naar het Ziekenhuis te Noordgouwe noodzakelijk achtte. KERKWERVE. Maandagavond had, als vervolg op de vorige, een derde bijeen komst van belanghebbenden plaats, thans om tot een bepaalde stichting van een ziekenkas in deze gemeente te geraken. Statuten en huishoudelijk reglement wer den vervolgens behandeld en vastgesteld op 22 Maart, terwijl de in werking tre ding werd bepaald opi 1 April. Een nieuw bestuur werd gekozen, bestaande uit de volgende heeren: C. J. Boogerd, voorz., J. Evertse, secr., G. J. v. d. Cingel, pen ningmeester, P. Rotte Mz. en J. van Strien, commissarissen. Het aantal aan geslotenen bestaat op het oogenblik uit 33 personen, zoowel werkgevers als werk nemers. Tot 1 April kan men zich nog aanmelden op dezelfde voorwaarden, als de reeds toegetredenen. Na dien datum kan men nog wel aansluiten, maar onder andere meer beperkende bepalingen. NOORDGOUWE. Vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Dins dag 16 Maart. Voorzitter de burgemees ter. Allen tegenwoordig. Na lezing der notulen en mededeeliog der ingekomen stukken, deelt de voorzitter mede, dat de verkoop der boomen op het dorp heelt opgebracht f 366, en dat. de Pen sioenraad bericht, zijn beschikking, be treffende inkoopsom voor pensioen van Dir. L. Metz, intrekt, zoodat deze ge meente van het betalen der inkoopsom is ontlast. Met algemeene stemmen wordt de heer J. J. Vink herbenoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur. Goedge vonden wordt dat do heer G. Poldermans, bouwkundige te Zierikzee, het toezicht op het bouwen i n deze gemeente op zich neemt tegen 41/2 ct. per inwoner en per jaar, ingaande 1 Januari j.l. Na be handeling der reclame's tegen den aan slag in het schoolgeld, wordt overgegaan tot het volgende punt der agenda: „ver betering weg Zierikzee—Brouwershaven". In een nader schrijven berichten Ged. Staten, dat ze ten aanzien van de be ginselen, welke ten grondslag liggen aan DOET UW SCHOENEN GOED het plan tot grondige verbetering van dezen weg, geen wijzigingen kunnen toe laten, omdat ze die beginselen ook elders in Zeeland wenschen toe te passen. Het college zal evenwel gaarne bereid zijn op onderdeelen, waar zulks mogelijk is, tegemoet te komen. Na discussie wordt besloten met den brief van Ged. Staten accoord te gaan en verder dat college te verzoeken, dat met betrekking tot hec beheer en het onderhoud van den weg de kom der gemeente zich niet verder zal kunnen uitstrekken dan tot het punt van den weg, waar de trambaan der R- T. M. den weg snijdt. De voorzitter deelt mede, dat de Zeeuwsche Brandwi- Mpij te Zierikzee voor de j.l. plaats ge had hebbenden brand te Schuddebeurs een premie beschikbaar gesteld heeft van 1' 30,— aan het bestuur der Brandweer ter verdeeling aan hen, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt bij den brand. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan allen, die aan de blussching van den brand hebben medegewerkt, uit de gemeentekas te geven een bedrag van' f 1 en aan de firma Akkerdaas f 5 voor ge bruik van een auto tot vervoer der spuit. Aan de mondharmonicaclub alhier wordt tot wederopzegging vergunning verleend tot het gebruik van een der lokalen der o.l. school tot het houden barer repeti- tie's, doch niet op Vrijdag en Zaterdag en zulks in overleg met het Hoofd der school. Op verzoek van de commissie voor de openbare leesbibliotheek in deze gemeente wordt f 10 toegestaan, als bij drage. Aan het hoofd der school wordt toegestaan bij het Koloniaal Museum te Haarlem leermiddelen aan te schaffen voor een bedrag van f 25, de aardrijks kunde van onze Oost-Indische bezittin gen betreffende. De gemeentebegrootingen voor 1925 en 1926 worden vervolgens gewijzigd. De heer Ganzeman vestigt er de aandacht op, dat de brandnetel» langs de kerkgracht gemakkelijk kunnen wor den verwijderd door ze met kali te be strooien. Dit zal worden gedaan. De voor zitter deelt mede dat de gemeente Drei- schor de helft betaalt in de kosten van de telefoonaansluiting van zijn perceel. Hierna sluiting. NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 16 Maart. Voorzitter de burgemeester. Te genwoordig alle leden. Gelezen wordt een verzoek van den heer M. J. Waale, om eervol ontslag om! gezondheidsrede nen als hoofd der o.l. school met in gang van 1 September 1926. De voorzit ter deelt mede, dat dit verzoek eerst pas is ingekomen en stelt voor het ge vraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. De heer Waale is hier van af 1 Januari 1897 als hoofd werk zaam. Wanneer men spreekt over iemand, die zich geheel gegeven heeft voor bet onderwijs, dan is het wel de heer Waale. De heer Geleijnse zegt zelden zoo'n werkzaam mensch gezien te hebben als de heer Waale en met zooveel liefde voor zijn school. Spr. gelooft, dat de voorzitter er niets te veel van heeft ge zegd. Het voorstel van den voorz. wordt zh.s. aangenomen. Het bestuur der ouder commissie verzoekt om eene subsidie van f 45,75 in de kosten van eene van harent wege in den winter 1925-'26 gegeven cursus voor voortgezet onderwijs aan de niet meer leerplichtige jeugd. Z.h.s. wordt de gevraagde subsidie verleend. De voor- zitter stelt voor aan den cursus uit gaande van het bestuur der bijzondere school een gelijk bedrag uit te keeren. Het spijt hem nog altijd, dat beide cur sussen niet één zijn. Hem ds medege deeld, dat het hoofd der school, de heer de Jonge geen regeling wilde treffen. Arthur was weinig spraakzaam. Hij liep naast mij voort ir.et gebogen hoofd, de handen in de zakken. Af en toe ram melde hij met zijn sleutels. Ik was zoo verstandig hem niet in zijn gepeins te storen. Eindelijk kon ik het niet langer uit houden. Ben je_nu al besloten? aarzelde ik. En tegelijkertijd viel mij in het: „Nie solltest du es wagenu-." uit de „Lo hengrin". Gelukkig waren de gevolgen van mijn vraag niet zoo ernstig als voor Else ar nieuwsgierigheid. Mijn Lohengrin vlood niet henen. Hij antwoordde: Ik kan het niet met mezelf eens worden. Mij dunkt zeide ik, dat wij nu lang zamerhand zooveel materiaal hebben ver zameld, dat wij het best wagen kunnen hem» er mee te bombardeeren. Daar heb ik ook over gedacht. Maar het is uiterst gevaarlijk. Wij leven alleen nog maar in de wereld der veronderstel lingen En dat weet De Weerden natuur lijk heel goed. Ik ben toch benieuwd of hij het bombardement zal doorstaan. -— Dat is een kwestie van zenuwen en van temperament. Juist. Maar als je De Weerden het vuur heel na aan de schenen legt, geloof ik niet, dat zijn zenuwen daartegen be stand zijn. Een pauze Arthur was het met zich zelf lang niet eens, dat zag ik wel. Wij weten, een heeleboel dingen, ging Ik na eenigen tijd voort, meer dan hij denkt. Weer een stilte. En zulke nachten als de laatste hoop ik niet veel meer mee te maken. Dat begrijp je toch wel. Ja, het wordt gevaarlijk. Ik neb er al over gedacht of het maar niet hel beste zou zijn, dat je naar Londen terug ging en ik alleen hier bleei. Maar Arthur! riep ik uit en de tra nen sprongen mij in de oogen. Het is voor mij hier heelemaal niet gevaarlijk, stiet ik uit, alleen maar voor jou, en daarom wil ik juist bij je zijii. Ik zal er niet meer over spreken, zei hij heel gedwee. Dat is je ook maar geraden, ant woordde ik en schudde mijn vuisten on der zijn neus. Aan de boschwachterswoning aten wij dikke boterhammen met kaas en dronken wij melk, voor de lunch op het huis zou den wij toch te laat gekomen zijn, en dus telefoneerden wij naar „Den en Beuk" dat wij niet kwamen. De vrouw van den boschwachter was heel vriendelijk voor ons, in het begiu zei zij niet veel en men kon duidelijk bemerken dan zij weinig menschen sprak en een afgezonderd leven leidde. Kinde ren had zij niet. Alleen was er een groote hond, die zijn meesteres overal volgde en af en toe haar aankeek en -dan met zijn staart kwispelde. Van ons nam hij heelemaal geen notitie en toch houd ik zooveel van dieren. Toen de boschwachter thuis kwam1, in zijn groenlaken uniform, waarop dennen naalden en miosvleklcen zichtbaar waren, gekleed en met het geweer op den rug, kwam het gesprek natuurlijk op den moord op baron Lucius. ■v~ O De heer Stoutjesdijk merkt op, dot de raad dan van zijn eenmaal genomen be sluit afgaat; dat zag alleen op de rege ling van het schoolgeld. Wat het samen gaan der beide cursussen betreft, dat is niet doenlijk, wat ook door den heer Waale is verklaard. Het bestuur der bij zondere school moet bovendien rekening houden met de gezindheid der oudera. De heer van Klinken vindt dat het niet opgaat om de kinderen de dupe te laten worden, wanneer de gemeente te weinig subsidie verleent. De voorz. vindt, dat het aantal uren aan beide cursussen te geven gelijk diende te zijn; wanineer de cursus der bijzondere school meer uren geeft, moeten die maar voor eigen re kening worden genomen. De heer Stout jesdijk merkt op, dat de heer de Jonge niets doet dan op gezag van het school bestuur Besloten wordt deze zaak aan te houden. Vastgesteld wordt een besluit tot wijziging der begrootinjg voor 1925; Goedgekeurd wordt een door het Bur gerlijk Armbestuur ingediend besluit tot wijziging der begrooting voor 1926. Het primitief kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld met 78 aanslagen en in totaal op een bedrag van f 256. Aan het Bestuur der vereeniging „School roet den Bijbel" wordt overeenkomstig zijn verzoek voor 1926 een voorschot van f 388,59 toegekend op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der Lageronderwijswet 1920. In behandeling komt een ontwerp-instructie voor de vroedvrouw. Dhr. Geleijnse bevreemdt het dat deze instructie er meer eene is voor de ziekenverpleegster en er zoo weinig in staat te lezen over de verloskunde^ Uit de notulen hebben we gehoord, dat mej. Roukema als verpleegster geen amb tenares is. De voorz. meent, dat we niet kunnen voorschrijven hoe zij als verlos kundige moet handelen. Ce heer Stoutjei- dijk is het eens met den heer Geleijnse? mej. Roukema is niet aangesteld tot zie kenverpleegster. De voorz. vindt, dat de geheele instructie achterwege kan blijven, indien de punten, de ziekenverpleging be treffende. worden weggelaten. De heer Geleijnse stelt voor in de instructie een bepaling op te nemen, dat mej. Roukema bij zelfstandig optreden zich onthoudt van het voorschrijven van geneesmidde len. Hiertoe wordt z.h.s. besloten. De heer Boogerd vindt het ook wel een beetje vreemd. Wel is hem bekend, dat de vroedvrouw eene toelage krijgt van f 200, voor de oerpleging, doch van een aanstelling is hem niets bekend. Spr. vraagt wat we voor die f 200 krijgen? De voorz deelt mede, dat zij daarvoor iedere ingezetene, die dit verlangt en behoeft, moet verplegen. De heer Boo gerd vindt dit een koopje, doch betwij felt of zij het dan niet te druk zal krij gen. Naar hij heeft gehoord, wactrtte de vroedvrouw in een geval te lang om de kraamvrouw voor de tweede maal te bezoeken. De voorz. zal "dit onder zoeken. Hierna wordt de instructie met 6 stemmen vastgesteld. De heer Stoutj'es- De vrouw verklaarde, dat het haar nog in haar beenen zat. De boschwachter, die vernomen had, dat Raven weer vrijgelaten was, vond 't een raadselachtige zaak. De politie zou er mij nog op aan zien, zei hij glimlachend, om den angstl- gen blik in de oogen van zijn vrouw. Een moment voelde ik verdenking te gen dezen man bij mij oprijzen, hij» was immers op het oogenblik, dat het schot viel, in het bosch geweest, robar toen ik zijn open en eerlijk gezicht zag, schaam de ik mij. De Weerden was de schuldige en niemand anders! Toch viel het mij op hoe zwak wij eigenlijk stonden tegenover dezen man. Wij namen hartelijk afscheid en wan delden terug. De zon had de regenbuien van den vorigen nacht verjaagd en zond triomfantelijk haar stralen uit. In het bosch hing een doordringende geür van vochtig hout. Je plan lijkt mij het eenige middel, waardoor wij zoo spoedig mogelijk ach ter de waarheid kunnen komen en. het zou gevaarlijk kunnen worden ^oor ons, wanneer wij langer draalden. De wijze, waarop hij reageert op de beschuldigin gen, die ik hem naar zijn hoofd zal §ün- deren, zal ons veel kunnen leeren." Ik blijf het echter een bedenkelijk middel vinden. 1 (Wordt vervolgd);

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1