BiJ VOEGSEL Gemeeu tera»d»»«*WM in g ran Zierikzee, behooreade bQ de ui Viudig 22 Heart 1926» ao. 11866. gehouden op Dimdag 16 Maart 1»26, dei mm. 2 nor. (.Viol). De heer Doeleman schaart zich aan de zijde van wethouder Koopman; hij is Ier tegen een recht uit handen te geven |dat van de gemeente is, en dat Ged. St. niet noodig hebben. Wanneer Zierikzee nu eens sterk ver meerderde en velen huizen gingen bou wen aan den Blokweg, dan zou 't struik gewas op den duur toch ook heelemaal worden opgeruimd, zegt de voorzitterdie verder tegen het betoog van dhr. Koop* man aanvoert, dat het onderhoud niet aan de gemeente is. De gemeente Zierik zee kan niet zeggen, laten we zelf ons stukje weg onderhouden. Nooit zullen Ge- dep. St. goedvinden, dat ieder voor zijn eigen gedeelte zorgt. De reden waaróm spr. op aanneming van het voorstel aandringt, is, dat men l bij niet aanvaarding de kans loopt, de gemeente voor grootere kosten zal ko men te staan. Spr. dringt er bij den Raad op aan, niet vast te houden aan het Plantrecht. De heer Versteeg vraagt inlichtingen over de som, die Zierikzee moet bijdra gen, welke de voorzitter hem Verstrekt. De heer Versteeg hoopt, dat, wanneer men met het grondwerk in den winter begint, geen misbruik zal worden ge maakt van het te veel aan arbeidskrach ten, door de menschen lage loonen te geven De voorzitter dringt nogmaals op aan neming aan. Spr. heelt er gee-n persoon lijk "belang bij, maar hij voorziet, dat Ged. Staten wel eens een lesje zouden kunnen uitdeelen en zeggen: wij willen dat zoo! Nadat nog de heeren Koopman en van der Kwast over deze kwestie het woord hebben gevoerd en de voorz. nogmaals op aanneming van het voorstel heelt aange drongen, stelt de heer Doeleman een amendement voor op het voorstel van B. en W., om wel bij te dragen wat ge vraagd wordt, doch dat het Plantrecht aan de gemeente blijft. In stemming ge bracht wordt dit amendement aangeno men met 7—5 stemmen. Voor het amende ment stemden de heeren Koopman, de Broekert, van Schelven, Panny, den Boer, Guinee en Doeleman. Onder overleggging van een adres van het Dag. Bestuur der 2.L.M. over den hier u...-cï„vm,4. met het oog op de toekomst en wel wat de electriciteit betreft. Nu spr. de over tuiging heeft gekregen dat met de Goffin- oven ook, zooals gebleken is, gewoon gas gemaakt kan worden, kan hij met den bouw van een nieuwe Goffin-oven mede gaan. Met de leening van 2 ton kan hij ook medegaan, want staat men de 30 mille toe voor een nieuwe oven, dan blijft men zitten met het oude en ver sleten buizennet. Spr. geeft zijn stem op voorwaarde, dat de gasprijs met 1 cent w per M3. wordt verhoogd. Indertijd is bij daarvan moet de oven 3 maanden buiten j de invoering van het nieuwe systeem veel werking worden gesteld. De gasfabriek i beloofd dat niet is uitgekomen. De gas- dateert van 1857 en in de laatste jaren is prijsverlaging is gekomen, miaar dat is, ontzettend veej geld in de buisleidingen j volgens spr juist verkeerd geweest. Gaat gestoken. Men moet steeds blijven leenen x - -1 voor de fabriek en daarom beveelt hij is, maar ten opzichte van een tweede oven, eenstemmig is. Weth. Koopmandie, naar hij zegt, on geveer 20 jaar in de gascommissie zit, weet van de techniek niet veel af. Dat is voor den directeur. In de toekomst van het gasbedrijf is hij niet ongerust, daar overal gas naast electriciteit bestaat en groote gemeenten in ons land en daar buiten dure gasfabrieken bouwen. Wat de Goffin-oven betreft, die is gegaran deerd voor 10 jaar, maar de kamertjes gaan niet zoo lang mede en voor herstel te openen cursus in 1 andbo u whuishoud - zijn voorste] tol converteeren aan. De fa briek bezit geen cent bedrijfskapitaal en moet leven op den kassier. Dat heeft hem1 bewogen dit voorstel te doen. Reke ning dient gehouden met de komende electrificeering en men moet dus flink afschrijven, niet geheel, dat vindt spr. te straf. Teneinde meer te kunnen afschrij ven Ls hij voor een verhooging van den gasprijs met 1 cent per M3. Zierikzee is niet duur met zijn gas volgens het Goffin- systeem. De meeste fabrieken in ons land leveren menggas, slechts enkele leveren alleen koiengas. Wijzende op de klaagto nen over het Goffin-gas, beweert spr., dat tal' van menschen in 1923, '24 en '25 het zelfde kwantum gas hebben verbruikt dan voordien. Hij dringt aan op de geheele som, die gevraagd wordt, toe te staan en de gasprijs met een cent per M3. te ver- hoogen om aan het voortdurend leenen een eind te maken. De heer de Broekert herinnert aan het besluit, nu drie jaar geleden genomen, om gelden toe te staan tot invoeren van het Goffin-systeem. Spr. kan niet verklaren, dat hij en de andere leden, die tegen dit voorstel stemden,, ongeluk hebben gehad. Van al het moois, dat toen is voorgespie geld, is z.i. geen steek terecht gekomen en is het een fiasco geworden van de grootste soort. De gasprijs is wel ver laagd, maar hoe spr. zijn gaskwitantie ook keert of draait, de voordeelen, inder tijd toegezegd, heeft hij nimmer kunnen bespeuren. Het toen ingevoerde reductie- stelsel is een straf geworden voor de vroegere groot-gebruikers. Met een twee tal voorbeelden illustreert spr. zulks. Hij blijft erbij dat het goedkoopere tarief wiordt opgeslokt door het meerder ge bruik van mindere kwaliteit gas. Hij zal J de toenmalige gascommissie daar geen i verwijt van maken, maar hij zou willen, dat zij nu ronduit erkenden: We hebben gefaald! Voor de raad verder gaat gelden te voteeren, wenscht spr. een onpartijdig deskundige te laten komen die na onder- i zoek een rapport zal uitbrengen. Aan het j accountantsrapport hecht hij geen zier, maar spr. wenscht een deskundig rapport. Over den verkoop van cokes is spr. niet voldaan en wijst op verlies aan product. uitgaven aan arbeids men nu de prijs met 1 cent verhoogen, dan krijgt men jaarlijks 8 mille meer, directeur en de gascommissie nu 2 jaar geleden gegeven, blijkt anders te zijn dan de werkelijkheid Als voorbeelden haalt spr. o.m. aan, dat de directeur betoogde, dat het Goffin-gas groot wanntevermogen heeft; lichtsterkte en warmteverrr.ogen zouden gelijkwaardig zijn aan het kolen - gas "bij een lageren gasprijs; voor de sto kerij was maar 1 man noodig. Evenwél ;zou aan niemand ontslag worden gegeven, maar worden gewacht tot die arbeiders den 'dienst zouden verlaten met pensioen. Op de stokerij is thans 7 man personeel De bewering dat eenige arbeiders zouden worden gepensionneerd, is een grove onjuistheid gebleken. Deze mededeeling sloeg op 2 arbeiders, die een loon genie ten van f 16 per week, maar in werke- geeft dir. van der Kwast gelijk waar deze betoogt, dat de heer de Broekert weer veranderd zou zijn. De inhoud Van den brief aan B. en W., waarin deze ont slag nam als lid der gascommissie, was bezijden de waarheid. Spr. móet bevestigen wat de heer van der KWast heeft' gezegd, want de heer de Broekert heeft als Lid der gas commissie voör tal' van zaken gestemd, in verband met hef nieuwe systeerr/. Spr. betreurt het,'dat hier de gaSfabrièk wordt afgebroken- in plaats van opgebouwd en de directeur- aangevallen. Spr. is ver plicht dien te verdedigen. De heer-Catshoek zegt niet te willen afbreken, maar de commissie moét de critiek, dié'uitgeoefend'wordt, niet schro- Zoodat men niet meer voor leeningen be hoeft aan te kloppen. Het voorstemmen beteekent niet, dat spr. over het bele/d van den directeur tevreden is, want onder zijn beheer zijn er geen winsten gemaakt, hetgeen spr. wijt aan den' te laag ge- steldeii gaspTijs. De voorzitter schorst daarop de ver gadering tot 8 uur, nadat eenige compta biliteit sbesluiten zijn onderzocht en goed gekeurd, waarvoor een commissie, be staande uit de heeren De Broekert, Panny en van Schelven was benoemd. De rap porteur, de heer Panny, wees er op, dat Zierikzee aan de grindwegen voor Schou wen f 1700 heeft bijgedragen. Bij de heropening der vergadering om 8 uur, verkrijgt de heer Doeleman het woord. Spr. gaat niet heelemaaj accoord met hetgeen de heer Koopman beweerde ten aanzien van het techinsche deel der fabriek. De leden der gascommissie kun nen van alles inzage nemen en spreken in alle zaken mede. Zij zijn daarom nog niet technisch deskundig. Te zeggen, het technisch gedeelte gaat buiten de gas commissie om, gaat z.d. te ver. De leden hebben alles voor zich en kunnen alles eontroleeren aan de hand wat wordt me degedeeld door de andere gasfabrieken in ons land. Het betoog van den heer de Broekert bestrijdt hij, waar deze zeide, dat het Goffin-si/steem een fiasco zou zijn geoleken. Spr. deelt die meening niet. Dr. van der Kwast sprak over gas van meer calorieën dan 4200. In verband hiermede vraagt spr. waarvoor de gasfabriek is ge bouwd? Die is gebouwd voor de fabricatie van lichtgas. Hij kan zich indenken, dat wanneer de electriciteit komt, men gas de gasfabriek. lijkheid maar f 13, daar hun. f 3 staats- j men. Wat er gaande is aan de fabriek pensioen op onrechtmatige wijze door de gasfabriek wordt opgeslokt. Verder wijst de heer Catshoek op den stoomke tel, die geleverd werd voor opvanging van rookgassen, maar die nu oud-roesf is, evenals de twee andere stoomketels, die bij invoering van het nieuwe systeem buiten werking zouden komen. Spr. vraagt wat men gelooven kan van het geen de directeur zegt? Zonder den raad te hooren zijn den laatsten tijd aange schaft eenige machinerieën van ongeveer f 8000. B. en W. hebben de gascommissie hierop gewezen. Het schrijven noemt spr. te slap, omdat de commissie verscheidene malen buiten haar bevoegdheid is ge gaan. De in 1923 gebouwde Goffin-oven, die een levensduur van 10 jaar werd toegeschreven, heeft van begin af niet gedeugd De berekeningen betreffende 't Gaf fin-systeem zijn zeer geflatteerd. Bij Goffin-gas rekent de commissie met een omzetcijfer van 900,000 M3., bij steen- kolengas met een omzetcijfer van 750,000 M3. Aan de hand van deze cijfers zou men kunnen zeggen, dat Goffin-gas zich tot steenkolengas verhoudt als 5 tot 6, of 5 M3. gewoon gas a 12 cent is 60 cent, is gelijk aan 6 M3. Goffin-gas 10 cent, is ook 60 cent. Bovendien zou terugkeer tot het oude systeem dit voor deel opleveren, dat men beter licht kreeg en vlugger kon koken. Vooraleer tot een leening zal worden overgegaan dient een ernstig onderzoek vooraf te gaan, niet alleen naar den finanoieelen, maar ook naar den bedrijfstoestand. Zoolang dit niet is geschied, zal spr. niet mede werken aan het toestaan van gelden voor kunde, stellen B. en W. voor, aan adres- verlies aan rente en santé tol wederopzegging in gebruik te j loonen voor 't opstapelen. Spr. zou wel geven de middelste drie lokalen en het 6ens willen weten hoe de gascommissie voorste lokaal in den linkervleugel der denkt door de massa cokes heen te ko- verdieping van het schoolgebouw in de men? het zal spr. benieuwen hoe het Wipnure Roogerdstraat, tegen een vergoe- j nieuwe gascommissielid hierover denkt wïonc rpHp in de begrj Nieuwe Boogerdstraat, tegen ding van f 800; 2e een bedrag vani f 900 beschikbaar te stellen voor het aanbren gen van een houten granietvloer in drie lokalen. Waar de raad in een vergadering, het vorig jaar gehouden, B. en W. machtigde om le trachten het oude registratiege bouw tegen billijken prijis van het Rijk te koo'pen, geven B. en W. in overweging aan den minister van financiën kennis te geven, dat het verzoek om inlichtingen als vervallen moeten worden beschouwd. Aldus wordt besloten. Het punt der agenda: ontslag schoon maakster M.U.L.O.-SchooI en benoeming schoonmaakster 6chool B en U.L.O.-Sdhool wordt teruggenomen. Aan den heer J. J. van den Bout wordt op zijn verzoek om gezondheidsredenen met ingang van 1 Mei e.k. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking als waag- meester. Tot zijn opvolger bevelen B. en W. aan de he»eren A. Arnold en W. de Vries. Na i de gehouden stemming blijkt de heer A. j Arnold gekozen te zijn. De heer de Vries kreeg, 4 stemmen. j Tot hoofd der O.L. school in de Nieuw- straat wordt benoemd no. 1 van de voor- i dracht, de heer P. de Bree te Middelburg. De agenda is thans afgewerkt en de heer Catshoek stelt voor de zaak, de gas fabriek betreffend nog uit te stellen ten einde de leden in de gelegenheid te stel len de zaak eens nauwkeurig te onder zoeken en hij herhaalt zijn vraag oi het juist is dat de nieuwe oven reeds be steld is? De Gascommissie heeft niet besteed, verklaart Weth. Koopman Dr- van der Kwast stelt voor het ad ministratief eri kasbeheer aan de gasfa briek te scheiden. Wat de oven betreft, verklaart spr., dal de directeur met dien ove:i te voorbarig is geweest en door de Gascommissie die zaak is afgewimpeld. De heer Cat&hek blijft bij zijn voorstel om de zaak de gasfabriek betreffende uit te stellen en de gascommissie uit te noD- digen de firma Haasters een verklaring te laten teekenen, dat van levering of op dracht voor een nieuwe oven geen sprake is. In stemmting gebracht wordt 't voor stel tot aanhouding verworpen. Voor stemden de heeren van der Kwast, Ver steeg en Catshoek. Het aangehouden voorstel tot het ver strekken van eon leening aan het gemeen telijk gasbedrijf komt thans in behande- ling. De vzorzitt?r: deelt mede, dat er ten aanzien van het voorloopige voorstel het college van B. é(n W. het absoluut oneens verband met diens rede in de begroo- tingsvergadering. Voorts bespreekt dhr. de Broekert het voorstel, dat thans aan de orde is iü. de leening en eventueele gasprijsverhooging. Spr. betoogt uitvoe rig, dat drie jaar geleden de gasfabriek voor 2 ton te boek stand. Geven we de gevraagde gelden, dan zijn we precies even ver. Zoolang spr. niet de overtui ging heeft, dat het bedrag wat gevraagd wordt, aanleiding zal geven tot betere resultaten, kan hij zijn stem niet geven voor dit voorstel en beveelt hij zijn idee, het hooren van een deskundige tot het uitbrengen van een rapport aan, om daar uit te kunnen concludeeren, of nog lan ger mag worflen voortegaan op den weg, die naar hij meent, de verkeerde is. Dr. v. d. Kwast betoogt, dat, gehoord de rede van dhr, de Broekert, deze weer van opinie Veranderd schijnt. EeTst was hij tegen het Goffinsysteem, toen, als lid der gascommissie er voor, en nu er weer tegen. Wat de cokes betreft, verwijst hij naar zijn rede in de begrootingsvergade- ring gehouden. Spr. betoogt verder, dat het Goffin-systeem dient, om het gas tc vervalschen. Om tc kunnen vervalschen heeft men een electrische laadinrit'hting. wat voor een klein fabriekje een kostbare zaak is en oneconomisch werkt. Hij blijft voorstander dat iedere leening moet wor den gespecificeerd voor het doel, waar voor ze gesloten wordt. De accountant moet volgens spr niel eens, doch 4 maal per jaar de boeken nazien. Hij dient een -i Un4 o/?.r.,tnic( i-ofipf hpllCftr voorste! in otni het administratief beheer en het kasbeheer volkomen te scheiden en 't kasbeheer op te dragen aan iemand buiten het gasbedrijf. Spr. deelt boven dien mede, als lid der gascommissie, ge stemd te hebber; tegen de Goffln-ove omdat hij goed kook- en verwarmingsgas wil hebben van meer dan 4200 eaLorieëri. Spr. heeft niet geteekend, om de Goffin- oven te bestellen, zooals de andere leden wel hebben gedaan De. Sloom wet wordt j herhaaldelijk op de gasfabriek volgens spr. overtreden, omdat er 's pachts maar 1 man op de fabriek is, De heer de Broekert werpt het verwijt, dat hij bijgedraaid zou zijn, van zich, want toen hij in de gascom missie kwam, was het nieuwe systeem al ingevoerd. Daarna wordt het woord gevoerd door weth. Timmerman. Deze deelt mede, dat toen de eerste aanvrage van de gascom missie 'bij B. en W. kwam, hij de aanmer king heeft gemaakt, dat het niet is zoo als het behoort, dat reeds 15 mille uit gegeven was, zonder dat de raad daarin gekend was. Hij is er voor een gewone oven te bouwen, geschikt yooor kookgas zal moeten leveren voor kookdoeleinden, maar op het oogenblik dient het gas hoofdzakelijk voor verlichting en niemand kan volgens den heer Doeleman tegen spreken dat het gas voor verlichting niet voldoet aan de eischen die door deskun digen worden gesteld, wanneer men heeft goede buizen en goede kousjes. Wat de heer de Broekert opmerkte met betrek- king tot het meerdere gasverbruik na de invoering van het nieuwe systeem, deze kwestie is reeds vroeger in deze verga dering behandeld en spr. beweert nog, dat gas van 42 a 4300 cal. voor verlich ting voldoende is. Kookgas is ,i/7 duurder, maar dit wordt gecompenseerd in den goedkooperen gasprijs, die sedert 1922 geldt. De politiek, die in gewone handels zaken gevolgd wordt, gaat voor de ge meente niet op, want de fabriek mag niet gebracht worden op een cijfer, ver be neden de waarde die de gasfabriek altijd heeft vertegenwoordigd. Komt er elec- trisch licht, dan is de gasfabriek toch nog onmisbaar en daarom mag men, volgens spr., niet te ver gaan met de afschrijvin gen. In de vorige vergadering heeft spr. de bedragen voorgelezen, die aan .afschrij ving zijn besteed. Op de fabriek wordt in ruime mate afgeschreven, terwijl groote bedragen voor de buisleiding zijn besteedt Indien we de leening krijgen vain f 45 duizend dan wordt uit die leening ook de tweede Goffin-oven bekostigd. Dan heeft men twee ovens en een laandinrich- ting We hebben een gasprijs, zooals maar in enkele plaatsen van ons land en meest al een cokesprijs lager dan van honderd andere fabrieken. Spr. zou het verkeerde politiek noemen, wanneer men de gas prijs ging verhoogen. Kastgeld is niet noo dig, want bij den kassier loopt een reke ning-courant. Komt de leening tot stand, dan staat, zoo wordt gerekend, oveT 10 jaar de fabriek opj f 125000 en dan zullen in die 10 jaar geen leeningen behoeven te worden aangevraagd. Op al die gron den heeft volgens spr. niemand het recht te zeggen, dat het Goffin-systeem een fiasco is. We zitten niet in de put, en we kunnen rondkomen zcoals wordt votor- gesteld, zonder dat de gasprijs behoeft te „worden verhoogd De heer Catshoek herinnert eraan, dat hij en zijn partijgenoot, in 1923 voor in voering van hel Goffin-systeem gestemd hebben, hetgeen hij volkomen verdedig baar acht, omdat de verkregen inlichtin gen van den gasdlrecteur, de eenige des kundige, gunstig waren en de directeur steeds als een hoogst bekwaam directeur was voorgesteld. Als men in die dagen, toen deze zaak aan de orde kwam, alles voor ernstig had genomen, wat over heni werd vertéld, dan zou men volgens spr. tot de gedachte zijn gekomen wat een verlies voor de gemeente zou het zijn, als deze man wegging. Bovendien had de fabriek voor de in voering van het nieuwe systeem steeds normaal gewerkt. Spr. meent dat daarin wel eenige verandering Is gekomen en de zoó gesmade oppositie in 1923 met haar felle critiek op de door den directeur ontworpen plannen, heeft tot spr.'s spijt, lang niet ongelijk gehad, Tot zijn spijt, want als soc :dem. is hij voorstander van gemeentelijke exploitatie van bedrijven en zou tyj niets liever zien dan dat ,ons gasbedrijf een voorbeeld zou zijn van goede exploitatie en kundig be hoor De voorstelling van feiten door den De voorzitter begint met te constatee- ren, dat gebeurd is wat hij verwacht had, n.m. dat geen bespreking is gehou den over het eigenlijke voorstel, maar moet niet- wordeh - bestendigd. Spr. zou niets liever zien, dan dat onze gasfa briek een voorbeeld was, maar om een gezonde toestand te krijgen, wenscht spr.. een onderzoek naar de techniek en de financiën. De uitkomst, *zegt spr., zal aantoonen of ik gelijk heb. Spr. zal voor geen cent stemmen vooraleer een ernstig onderzoek heeft plaats gehad. De heer Panny staat aan de zijde van den voorzitter, die betoogt, dat men een nieuwe tweede oven moet hebben, maar hij wil spreken over de rente der voor gestelde leening. Daarmede kan hij zich niet vereenigen. Hij wenscht die leening te sluiten tegen een rente van 41/? °/o, terwijl hij zich tegen verhooging van den gasprijs verklaart. De heer :ie Broekert antwoordt op de tegen hem ingebrachte beschuldigin gen door den voorzitter der Gaseommis- sie en betoogt verder dat de heer Cats hoek zeer rake dingen heeft gezegd. Een practisch rapport is niet blameerend voor den directeur. Hij zal zijn stem niet voor eenig geld aan de fabriek geven, voor een onderzoek heeft plaats gehad. Weth. Koopman: Waarom hebt U als lid van de gascommissie geen pogingen aangekend om verbetering aan te bren gen? De heer Doeleman kan niet begrij pen, waarom nu zoo'n storm opgaat te gen de gasfabriek. Niemand zal kunnen tegenspreken, dat we hier geen goedkoop gas hebben en ongeveer de goedkoopste cokesprijs. De gasfabriek wordt goed be heerd. Waarom nu die storm tegen de fabriek? Er zijn menschen, die klagen, omdat een ander ook klaagt De heer Catshoek bestrijdt de mee* ning van den heer Panny, dat men moet leenen tegen 41/» pCt., terwijl hij voorts de afschrijvingscijfers bespreekt. De aan een algemeen debat over de merites van schafwaarde van die artikelen weet hij de gasfabriek, dat niets met hetgeen hier j niet- voorgesteld wordt te maken heeft en dat gedeeltelijk urgent is. De Goffin-oven kan geen maand meer mede; daarin mioet in ieder geval voor- j zien worden; anders zit men op een J goeden dag zonder licht. Een tweede Goffin-oven kost f 15000 en dit bedrag moet gevoteerd worden. Spr. is het vol- j komen eens met een "heeleboel wat de heer de Broekeirt heeft gezegd, n.l. dat dit systeem niet heelt opgeleverd, wat j men zich ervan heeft voorgesteld. Maar dit doet op hel oogenblik niets af aan de kwestie der tweede oven. We moeten j een remplacant hebben voor de eerste oven en in elk geval moet f 15000 ge voteerd worden. Wat de f 14000 voor reeds betaalde uitbreiding betreft, B. en W. hebben een brief geschreven aan de gascommissie, dat het niet te pas komt, dat die uitgaven zijn gedaan en met pro test voor de toekomst, dat dergelijke dingen zich niet meer moeten herhalen. Met heel de zaak te converteeren in een leening va\n( 2 toin^ kan spr. niet me- 'j degaan. Op 1 Jan. j.l. bedroeg de schuld der fabriek f 154192 en deze zou in 1935 afgelost zijn. Waar is het dan voor noodig, dat men nu voorstelt alles te converteeren in een leening van. 2 ton? Als we de 15 duizend voor oven en kel der voteeren, dan kunnen de aflossingen blijven zooals ze zijn en heeft men in dien tusschentijd geld noodig, dan kan men dat krijgen. Bij de verbetering van het buizennet waarvoor f 16807 wordt geraamd wordt ook gesproken van een duiker te maken, met het oog op even tueele verstoppingen. Deze werken kun nen door de gascommissie beter bij-apart schrijven worden aangevraagd, maar de raad moet in ieder geval, hoc men ook over de zaak denkt, een besluit nemen een tweede oven te bouwen, terwijl de raad er ook niet buiten kan, de reeds betaalde f 14000 te voteeren. Spr. be- toogt, da. men beter doet niet allee lee ningen onder één te brengen, want in dc toekomst zullen electriciteit en wa terleiding genoeg lasten léggen op dc burgerij. Weth. Koopman verdedigt het voorstel tot converteeren, want leent me(T f 30,000, af te lossen in 10 jaar, dan legt men een verbazende belasting op het tegen woordige geslacht. Spr. betoogt, dat dhr. Catshoek alles op den directeur werpt. In de oorlogsjaren zijn alleen duizen den guldens besteed voor muntgaslei- tiingen Vele arme menschen hebben toen gas genomen en de fabriek kon gas leveren, omdat de kolendistributie voor- deelig uitviel. Spr. verwijt den heer Cats hoek dat hij een ambtenaar in den raad aanvalt, waar hij zich niet verdedigen kan. Heel het betoog van dhr. Catshoek is vol onwaarheden, roept spr. uit, ter wijl nog andere stemmen zich in dit onmelodieus concert gaan mengen, wat den voorzitter doet zeggen: we kunnen wel tegelijk zingen, maar niet tegelijk praten! Heftig betoogt weth. Koopman, dat het niet waar is, dal er twee men schei, op straat zouden worden gezet en hij roept uit, dat dhr. Catshoek het beter weet dan de gascommissie! Hij Dan moet U de inventaris nazien, zegt de heer Doeleman. De heer Koopman ontraadt het voor stel Panny. De voorzitter merkt op, dat bij het voorstel-Panny de gasfabriek een voor deel heeft, doch de gemeente een na deel, zoodat de H. O. zou moeten wor den verhoogd. De heer Panny trekt zijn voorstel in. De voorzitter stelt voor een beslissing te nemen over al dan geen gasprijsver- hooging van 1 cent per 'M8< De heer de Broekert dient een motie in, den raad verzoekend, vooraleer gel- den te voteeren, eerst het oordeel te hooren van een alleszins deskundige. Weth, Koopman betoogt, dat 't einde dezer motie niet is te voorzien. Tegen een onderzoek heeft hij geen bezwaar, maar als dat lang duurt, dan wordt het voor de fabriek moeilijk. De heer Doeleman merkt op, dat, wan neer de motie de Broekert aangenomen wordt, Zierikzee op een oogenblik in het donker zal zitten. In stemming gebracht, wordt de motte - de Broekert verworpen. Vóór stemden de heeren de Broekert, Versteeg, Cats hoek en dr. van der Kwast De voorzitter stelt aan de orde hat voorstel'tot verhooging van den gas prijs met 1 cent, mits het voorstel van en W- wordt aangenomen. In stemming gebracht, staken de stem men. Vóór dit voorstel verklaarden zich ide heeren Timmerman, Koopman, Quant, de Broekert, van Schelven en vaif der Kwast. Tegen stemden de heeren Ver steeg, Panny, den Boer, Catshoek, Gumée en Doeleman. Het voorstel wordt aan gehouden tot de volgende vergadering. Daarna is aan de orde het voorstel van dr. van der Kwast, om administratie en kasbeheer te scheiden en het kasbeheer op te dragen aan iemand die buiten bet gasbedrijf staat. Wethouder Koopman ziet er geen nut in; wel wordt een nieuwe ambtenaar ge schapen, die f 2000 kost, ln stemming gebracht, wordt het voorstel verworpen met 8 tegen 4 stemmen, die der heeren Versteeg, den Boer, Catshoek en dr. van der Kwast. Thans komt aan de oerde een voorstel-Catshoek—Versteeg, om een deskundige aan te wijzen, ten einde ewt onderzoek in te stellen naar het tech nisch en administratief beheer der gas fabriek, welk voorstel op advies van den voorzitter gewijzigd wordt in: onderzoek naar het beheer. De heer Doeleman acht het onderzoek niet noodig, maar zal vóóz stemmen. Weth. Koopman verklaart geen onder zoek te schuwen. Met algemeene stemmen wordt daar op het voorstel, een onderzoek te laten instellen naar het beheer aan de gasfa briek, aangenomen. De agenda is met dit belangrijke punt afgehandeld en de voorzitter houdt rond vraag. De heer Versteeg herinnert aan de ge nomen besluiten door 't waterschap Schou wen, waarbij 6 of 21 centen zullen wpr-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5