ZierikzeaschB Nieuwsbode DERDE BLAD behoorende bjj de Tu Yrtydag 19 Maart 1926, uo. 11366. GemBenteraadarergaderlng Tan Zierikzee, gehouden op Dinidug 16 Maart 1126, des nam. 2 uur. Voorzitter de burgemeester, Mr. A. J. |F. Fokker van Crayesteyn van Rengers- kerke. Afwezig de heer Lunenberg. Na vaststelling der notulen worden o.<m. de volgende ingekomen stukken ter tafel gebracht: a. missive van den minister van Justitie, waarin wordt medegedeeld, op het ver zoek van B. en W., naar aanleiding van een idoor den raad aangenomen motie om de jaarwedde van den commissaris van politie alhier te verlagen tojt f 3000, dat de Iminister geen termen aanwezig acht, een regeling te bevorderen, waarbij de bezoldiging van den commissaris wordt verlaagd; b. missive van de oommissie voor de gasfabriek, waarbij wordt medegedeeld, dat 30 Dec. 1.1. ook de tweede stoom ketel boven de vuurhaard is doorgezakt en gescheurd. Beide ketels zijn door in werking van 't zfoute water Versleten. Ook voor de tweede ketel is een nieuwe aan geschaft. De oommissie verwacht de kos ten van vernieuwing voor de beide ke tels uit de bedrijfssaldi der jaren 1925 en 1926 te kunnen bekostigen; c. missive van Ged. Staten, waarbij zij berichten, dat zij geen termen aanwezig achten den heer I. de Broekert van zijn lidmaatschap van den raad vervallen te verklaren; d. idem, dat de beslissing op de be grooting is verdaagd tot 1 April a.s.; e. een verzoek van J. Hagesteiijn wordt als zijnde ongezegeld ter zijde gelegd De commissie, benoemd tot 't nazien der rekening van de Burgerbewaarschool, rapporteur de heer van Schelven, deelt mede, dat de r ekening accoord is be vonden, weshalve Zij tot goedkeuring ad viseert tot een bedrag Van f 1920,18. Con form* dit advies wordt besloten. Van 2 pachters van aan de gemeente toebehoorende pereeelen mosselvisscherij, te Philippine woonachtig, wordt een ver zoek ingewilligd, om de pacht met in gang van 1 Me- e.k. te ontbinden, mits de over' het eerste pachtjaar ioopende .pachtsom van elk perceel, bedragende voor ieder f 300, vóór of op 31 Maart betaald wordt. Door C. de Wilde is aan de gemeente gelegateerd f 100,—, om een graf op de algemeen e begraafplaats voortdurend te onderhouden. Waar de Tente van het le- - gaat voor dit doel voldoende is, heeft de raad tegen aanvaarding van die schen- king geen bezwaar. 1 De Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen verzoekt voor een door haar uit te geven brochure over de provincie •Zeeland 'een subsidie teneinde vreemde lingenverkeer te bevorderen. Op voorstel van B^ en W. wordt besloten aan de al gemeene V. V. V. te 's-Gravenhage ten behoeve van deze brochure een bijdrage bit de gemeentekas te verleenen vam f 2fo. Aan de tuinbouwvereeniging Schouwen- Eiuiveland wordt o'p gedaan verzoeK f 21 subsidie verleend, ten behoeve yan een te geven tuinbouwcursus. Aan A. J. Schneiders, tot voor keurt leider van den cursus voor vervolgonder wijs, w-ordt f '50, zijnde de helft van de toegestane gemeentelijke subsidie, ver leend, terwijl de andere helft zal worden uitbetaald aan diens opvolger. Het koetshuis aan de Noord-Havenpoort wordt wederom voor den tijd van drie jaar verhuurd aan den heer W. Merle. Om aan (het verzoek van enkele be woners van den Langen Blokweg te vol doen, stellen B. en W. voor de gaslan taarn, staande aan de Regenboogstraat, welke ter plaatse weinig of geen doel heelt, naar den Langen Blokweg over te plaatsen. De heer Doeleman verklaart zich tégen dit voorstel; ook dhr. Panny ken zich er niet mee vereenigen. Ook de heeren Catshoek en Quant zijn het met de ziens wijze van B. en W. n»et eens. De heer' Panny stelt voor de lantaarn in de Re genboogstraat te laten staan en een nieu De verordening, regelende het getal on derwijzers, wordt ingetrokken, terwijl de verordening op hel L.O. wordt herzien. De verordening betreffende het school geld voor het L. en U,L. onderwijs wordt eveneens gewijzigd. Dr. van der Kwast betoogt dat door de progressieve heffing van het schoolgeld er wel standenscholen zijn. De voorzitter bestrijdt zulks. Ieder is vrij waar hij zijn kind zal laten school gaan. Bovendien bepaalt de wet de in gestelde regeling. De heer Catshoek zegt, dat dr. van der •Kwast de zaak verwart. Om eenheidsscho- len te hebben 'moet progressief schoolgeld worden geheven. De eer.heidsscholen zijn een mislukking, betoogt weth. Koopman. De heer Versteeg stelt voor art. 4 der verordening te brengen op1 f 800, inplaats va|ii f 700. B. en W. ontraden het amen dement. Het wordt met 10—2 stemmen verworpen. Voor de heeren Catshoek en Versteeg. Aan de R.-K. school wordt ingevolge art. 101 der wet .o'p- het L.O. een subsidie verleend van f 1345,17i/o, en aan de Bij zondere schooi in het Vrije, idem van f 1972,91i/2. Van de gemeentelijke lijkdragers is een adres ingekomen, waarin zij verzoeken hun op kosten der gemeente van nieuwe rouwmantels te voorzien, voor welk ver zoek zij als reden aanvoeren, dat hun geringe verdiensten niet toelaten de aan schaffing van nieuwe mantels zelf te be kostigen. Aangezien de lijkdienaars volgens hun instructie zalf voor hun kleeding moe ten zorgen, stellen B. en W. voor, af wijzend te beschikken, terwijl zij tevens adviseeren niet In te gaan op een schrij ven van den opzichter der algemeene be graafplaats, waarbij in overweging wordt gegeven den lijkdragers toe te staan in een behoorlijk zwart costuum ter be grafenis te verschijnen. Teneinde te voor komen, dat meergenoemde beambten in verschillende kleedij hun dienst verrich ten, achten "B. en W. handhaving van dc bepaling, dat zij 'rouwmantels moeten dra gen, noodzakelijk. Dr- van der Kwast gaat niet heelemaal met het voorstel van B. en W. accoord. Hij vindt de Rinaldo Rinaldini-mantels niet zoo fraai. Een gekleede jas vindt hij deftiger. De voorzitter merkt op, dat door de genoemde functionarissen aardig verdiend wondt. Wanneer een voorschrift gegeven wordt, dan dienen ze zich daaraan te houden, Laat men de menschen vrij, dan gelooft spr. naet, dat het decorum er beter op zal worden. De heer de Broekert bejammert het, dat de marktmeester bij zijn advies geen opgaaf heeft bijgevoegd van hetgeen de lijkdienaren verdienen. De beer van Schelven wil aan het ver zoek tegemoet komen en de mensehen nieuwe mantels verstrekken. De heer Doeleman gaat met het voor stel van B. en W. accoord. Hij wensc'hte evenwel een onderzoek naar de verdien sten van adressanten in verband met de werkzaamheden die zij verrichten. De voorzitter stel't voor bet voorstel van B. en W. aan te nemen, waarbij wordt toegezegd, dat in de volgende raadszitting rapport hierover zal worden uitgebracht. Aldus wordt goedgevonden, nadat de heer van Schelven zijn voorstel had ingetrokken. Verscheidene bewoners van de Bree- straat hebben, den raad verzocht de boo romen voor hunne huizen staande te doen verwijderen. B. en W. stellen voor, ge hoord het advies Van den gemeente-bouw- m'eester, aan adressanten kennis te geven de boombn niet te rooien, maar toe te zeggen dat de keibestrating zal worden verbeterd. Conform dit voorstel wordt besloten. De verordening op de heffing en invoi - dering van belasting op het gebruik van gemeentegrond wordt opnieuw vast gesteld. De heer van Schelven zal hieraan zijn stem niet geven. Hij wenscht wijziging van art. 3 betreffende het nederleggen van bieten. Die tarieven zijn volgens spr. veel te hoog. Hij stelt voor een tarief be rekend per 1000 K.G. De heer Panny ontraadt zulks ten sterk ste. Onze haven is niet ingericht voor het nederwerpen van bieten. Weth. Koopman herinnert aan het door het vroegere raadslid den heer W. den I Boer hierover voorgestelde. Wordt het voorstel ingewilligd, dan ligt in het na we lantaarn in den Blokweg te plaatsen. De raad nam met algemeene stemmen dit j jaar de haven direct weer onder de bie- voorstel aan. j ten. Ook de heeren de Broekert en Quant De begrootingen van hel Burgerl. Arm- s verklaren zich tegen het ingediende voor- bestuur over 1925 en 1926 worden gewij- I stel, dat in stemming gebracht, alleen de zigd. (In 1925 is f 2490,49'/o uitgegeven stem van den heer van Schelven ver- voor werkverschaffing aan werkloozen). wierf. v De r ooilijn aan de Weststraat wordt, Ter tafel komt thans een adres van nadat door de heeren van der Kwast kerkvoogden der Ned. Herv. Gem., waar- en de Broekert hierover het woord is in verzocht wordt te besluiten tot afslui- gevoerd en gewezen is'op het feit, dat ten van de Beurs onder de Kleine Kerk, eerst gebouwd wordt en dan een rooi- door het aanbrengen van een ijzeren lijn vastgesteld, z. h. s. goedgekeurd. j hek, in harmonie met het gebouw. B. Aan de heeren J. J. Romeijn en V. M. en W. stellen voor afwijzend te beschik- Krepel wordt het genot van jacht ge- j ken. Van het bestaan af is de Beurs gund op een vijftal pereeelen land, aan j openbaar terrein geweest, dat niets met de gemeente in eigendom toebehoorend. w' "J<" cta!in WMr vp- Naar aanleiding van een adres van M de Jonge, stellen B. en W. voor, de 'pacht prijs van hef bij de Jonge in pacht zijnde bouwland bij de Ronde Weel, gedurende den nog loopenden pachttijd te verlagen van f 34 per jaar, zijnde de huidige de kerk had uit te staan. Waar door ve len van de zitbanken wordt gebruik ge maakt, achten B. en W. het niet ge- wenscht de Beurs voor het publiek te sluiten. De heer de Broekert kan begrijpen, dat er bezwaren tegen afsluiting zijn te voetballen, te fietsen of ongerechtig- j heden te deponeeren. Dr. van der Kiuast gaat met B. en W. mede. Het plaveisel is ook op kos ten der gemeente gemaakt en Kerkvoog den hebben daaraan ook niet bijgedra gen. Die kosten zijn gemaakt in hoofd zaak voor de kerk. Laten we er geen gevangenis van maken, betoogt spr. De heer Doeleman zal voor het voor stel van B. en W. stemmen. Hij wenscht de ouden van dagen hun zonnestraaltje niet te ontrooven en bovendien de bus passagiers hun schuilplaats te laten be houden. De voorzitter merkt op, dat er nooit een band is geweest tusschen de kerk en de gemeente t. a. v. de Beurs. Deze laatste is altijd een gemeentelijke instel ling geweest, indertijd gemaakt om' er dagelijks beurs in te houden. Voor de kerk vloeien geen nadeelen uit het voor stel voort. De heeren Panny en Versteeg verklaren zich eveneens voor het voor stel van B. en W. De eerste hoopt dat er met gelegenheden, als Paarden markt, kermis e.d. nu geen zware voor werpen in de Beurs op het nieuwe pla veisel zullen worden neergezet. De heer Quant schaart zich aan de zijde van den heer de Broekert. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. De heeren de Broekert Quant stemden tegen. Van A. C. Bolle en A. van Donge komt een adres in behandeling, waarin zij ver zoeken demping in rioleering van het vroon achter hun woningen in de Zuid Wellestraal en uitgifte in erfpacht van den aan te winnen grond. B. en W. stel len voor hierop gunstig te beschikken, waartoe conform besloten wordt. De jaarliijksche erfpachtsom bedraagt f 15. De schippersvereeniging „Helpt Elkan der" alhier verzoekt den raad een 4-tal meerpalen te plaatsen nabij het aan dhr. T. J. van Tilburg verpachte terrein aan den Sdieepstim'merdijk. Onder overleg ging van de ingewonnen adviezen van gemeen te-bouwm'eester en havenmeester stellen B. en W. voor aan Tiet verzoek te voldoen, onder bepaling, dat de palen door deu heer Tilburg voor zijn rekening onderhouden zullen worden. Z.h.s, wordt dit voorstel aangenomen. Op het ingekomen verzoek van den heer J. Catshoek, om vergoeding van reis- en verblijfkosten ten bedrage van f 7,60, stellen B. en W. voor, dit bedrag aan adressant te restitueeren. De heer De Broekert vraagt of die reis is gemaakt op verzoek van Ged. Staten of ging zij op eigen initiatief? Spr. verwijt, in verband met de oproep naar Middel burg, den gemeente-bouwmeester plichts verzaking. Dr. Dan der Kwast geeft den heer Catshoek den raad zijn verzoek in te trekken. Aanneming van gelden uit de gemeentekas acht hij niet conform'. Anders heeft spr. geen bezwaren. De heer den Boer verdedigt den meente-'bouwtr.eester, evenals wethouder Koopman, die ernstig tegen de woorden plichtsverzaking opkomt;- Hij protesteert daar ten sterkste tegen. Ce voorzitter sluit zich aan bij de hee ren den Boer en Koopman. De woorden van den heer de Broekert zijn in een onbewaakt oogenblik van diens lippen gekomen, maar bovendien is deze zaak hier niet aan de orde. Ged. Staten heb ben den heer Catshoek opgeroepen als lid van den Raad. Het is niet onbillijk, wanneer de gemaakte onkosten worden gerestitueerd. De heer Quant wil dan ook den heer de Broekert de onkosten vergoeden. Dit is niet aan de orde, zegt de voorzitter- De heer Catshoek bestrijdt den heer v. d. Kwast, die betoogde, dat aanneming van gelden uit de gemeentekas in strijd zou zijn m'et de gemeentewet. Deze zaak gaat buiten de wet. In stemlming gebracht wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Tegen stemden de heeren Quant, de Broekert en van Schelven. De heeren Catshoek en Versteeg bleven buiten stemming. De te Middelburg gevestigde Inspec teur van de algemeene Mpij. van verze kering tegen ongelukken en wettelijke aansprakelijkheid, biedt de gemeente aan een verzckQi ing tegen wettelijke aanspra kelijkheid, tegen eer. premie van f 113,50 per jaar of met 10 '»/o reductie bij een 10-jarig contract. Waar B. en W. ,een dergelijke verzekering gewenscht achten, stellen zij voor, onder overlegging van een concept-pods, de gemeente tegen wet telijke aansprakelijkheid te verzekeren voor den tijd van 10 jaar en op de be- I palingen in de polis genoemd. De voorzitter, dit voorstel toelichtend, deelt mede, dat zulks een gevolg is van een vermaard arrest van den Boogen Raad, dat in Nov. is gewezen en waarbij dat College aan dit arrest een verstrek kende explicatie heeft gegeven betreffen de de verantwoordelijkheid van publiek rechterlijke lichamen. Wanneer een amb tenaar in dienst der gemeente, wetend of onwetend, iets verzuimt, is de ge meente daarvoor aansprakelijk. De h eer Panny meent, dat dit de licht vaardigheid in de hand zal werken. De voorzitter gelooft dat niet en illus treert met een voorbeeld, hoe de ge meente aansprakelijk kan worden gesteld. Weth. Koopman is het met dhr. Panny eens. Hij is er tegen zich voor 10 jaar te binden. De heer Versteeg dient een amende ment in het contract voo.r 1 jaar aan te leiden, stellen B. en W. voor hierop af wijzend te beschikken. De heer Doelërrian kan zich vereenigen met het idéé, ,om; niet vast te leggen, dat geregeld een gratificatie zal worded gegeven Voor een tijdelijke kracht. - Voor den heer van der Velde wil hij een uit zondering maken. Deze - heeft zich aan de gemeente verplicht. De voorzitter wijst op de. ingewikkelde Onderwijswet. De heer de Regt heeft in strijd met die wet zelfstandig een klasse geleid en dhr. van der Velde mtoetP geen onderwijs geven dan onder toezicht van een onderwijzer. Wordt het verzoek toegestaan dan werkt dat be sluit weer terug op de bijzondere scho len. B. en W. stellen voor om „der kon- sekwentie wille" afwijzend op het ver zoek te beschikken. Dc heer Catshoek betoogt, dat iedere gratificatie op zich zelf beschouwd kan worden. De raad is niet verplicht allen over een kam te scheren. :Weth. Koopman merkt op, dat het nog de kwestie is, of er een gratificatie mag gegeven worden. De heer Versteeg stelt voo,r f 25 per maand gratificatie te geven als bewijs van dankbaarheid die de volontairs heb ben verdiend tegenover de kinderen. De voorzitter ontraadt dit amendement en brengt daarop het voorstel van B. en W. in stemming om afwijzend op het verzoek te beschikken. Het wordt aan genomen. Tegen stemden de heeren van der Kwast, Catshoek en Versteeg. De voorwaarden voor de levering en het gebruik van gas en wat daartoe be hoort worden gewijzigd. In behandeling- komt thans het adres van de vereeniging tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders Schouwen—Duiveland, welk adres verzocht wordt om een 30- jarige jaarlijksche bijdrage van f 115,15 per jaar. B. en W. merken op, dat hun bij in formatie gebleken is, dat de in de ver gadering van 19 September 1925 in hun voorstel gedane mededeeling, dat de ge meenten Nieuwerkerk en Zonnemaire aan de zaak in kwestie schuldig zijn, op on juistheden berust. Verder moeten B. en W. aannemen, dat er te lichtvaardig aan koop van grond heeft plaats gehad. Zij achten voorts geen termen aanwezig on'. in de daardoor ontstane financieele ge volgen deze gemeente te betrekken, wel ke daar geheel buiten staat en stellen daarom1 voor, afwijzend te beschikken. De voorzitter leest in verband met voorstel een brief van den burgemeester van Zonnemaire voor,, waarin wordt be toogd, dat alléén het bestuur der Ver eeniging de schuldige is en niet de ge meenten Nieuwerkerk en Zonnemaire. Door koop en verkoop van gronden is een schadepost voor bovengenoemde ver eeniging ontstaan van f 7000. Op het ver zoek om een bijdrage hebben 10 genteen- ten gevolg gegeven, 8 niet. B. en W, achten geen reden aanwezig, aldus de voorzitter, om gelden te voteeren aan het bestuur der genoemde vereeniging, die eigenmachtig schijnt te hebben ge handeld. De heer Catshoek herinnert er aan wat hij in de vorige vergadering over deze kwestie heeft gezegd. Het Rijk adviseer de tot verkoop van den bewusten grond en dus moet volgens hem het Rijk ook de nadeelige gevolgen daarvan dragen, Het voorstel om1 geen gelden aan die vereeniging te verstrekken, wordt dan ook aangenomen. Ter. tafel komt nu het voorstel 'der Gascommissie betreffende het convertee ren van de aan het gasbedrijf door de gemeente verstrekte leening en het ver strekken van een nieuwe leening van f 200,000 a 51/d 0/0. De schulden van het gasbedrijf aan de gemeente bedroegen op 1 Jan. 1926 f 154,192,86, zoodat, wordt het verzoek ingewilligd, nu verstrekt zou moeten worden een leening van: f 45807,14, welke leening dan zou dienen tot het aanschaf fen van a. een tweede Goffin-oven. f 12000 b. een waterdichte kelder daarvocjr f 3000 c. reeds betaalde uitbreiding f 14000; d. De heer Catshoek vraagt of het niet raadzaam zou zijn dit voorstel van de agenda af te voeren en in een aparte raadszitting te behandelen, omdat de le den zich niet voldoende op de hoogte hebben kunnen stellen. De voorzitter wenscht aanhouding tot aan het slot der agenda. De heer Catshoek vraagt of hel waar dat de Gascommissie met den. direc teur de bewuste oven al besteld hebben. Hij wenscht overlegging van bewijs van de firma Baasters, dat er van bestelling of aankoop geen sprake is. Het voorstel van den voorzitter om dit punt aan het slot der agenda te be handelen, wordt aanvaard. B. en W. leggen den raad nu over een schrijven van Ged. Staten, 'betref fende verbetering van den weg Zierik zee— Brouwershaven en stellen voor, aan Ged. Staten te berichten, dat deze ge meente bereid is in ,de annuïteit ,ad f 6000,(van een aan te gane geldlee- ning van f 102,500) tot een maximum bedrag van f 150Ö bij te dragen. Wat de beplanting van den Blokweg betreft, welke gespaard zal worden, wenscht de meerderheid van B. en W., daaromtrent een bepaling en wel dat rooiïngen in het algemeen de wijze van beplanting van dien weg steeds zal plaats hebben in overleg met en onder goedkeuring van het gemeentebestuur van Zierikzee; de minderheid wenscht te bepalen, dat de gemeente het Plantrecht en de be schikking over den grond en de beplan ting houdt. Aangaande het aandeel der onderhoudskosten, waarvan de helft ten laste der provincie komt, stellen B. en W. voor, Ged. Staten te berichten, dat Zierikzee genegen is, zijn aandeel mi de helft der onderhoudskosten te dragen, naar den maatstaf, zooals die heden tus schen de verschillende onderhoudsplüdh- tigen bestaat. Op een desbetreffende vraag van deri heer Catshoek licht de voorzitter toe, dat het voorgestelde bedrag is gerekend naar de bedragen, die op het oogenblik onge veer voor het onderhoud betaald worden. De heer Doeleman schaart zich aan de zijde van de minderheid van B. en W. De voorzitter wijst er met klem op. dat, wanneer het Plantrecht niet aan de Provincie wordt overgedragen. Gedep. Staten zullen weigeren. Dit staat vol gens hem als een paal boven water. Overal wordt overgave van dat recht geëischt. De heer Doeleman wil dat eigendom behouden. De zaak staat of valt daar niet mede. De heer de Broekert ondersteunt het betoog van den heer Doeleman om het Plantrecht te behouden. Weth. Koopman bestrijdt den voorz. Spr. is van meening, dat, gehoord de besprekingen in de laatst gehouden ver gadering met het College van Ged. St., deze van het Plantrecht geen principi- eele kwestie zullen maken. Spr. waar schuwt den Raad het Plantrecht los te laten. Dit recht komt ook niet aan Ged. Staten, maar aan die menschep die over den weg te zeggen hebben. Hij zou het betreuren als weer een mooi stukje rond Zierikzee verloren gaat. Wordt het meer- derheidsvoorstel door den Raad aange' nomen, dan zal hij Heemschut in den arm nemen om het rooien van 't hout gewas tér plaatse te voorkomen. Weth. Timmerman betoogt, dat op de vergadering, door dhr. Koopman genoemd, wel verzekerd is, dat het lage hakhout aan dien weg gespaard zal worden, maar dat het Plantrecht beslist aan Ged. St. moet komen. De heer Panny staat aan de zijde van dhr. Koopman. Dr. van der Kwast informeert of de Rijkswegenraad zich niet met dezen weg kan bemoeien. In het jaar nul, roept weth. Koopman De voorzitterOp den Rijkswegenraad kunnen wij niet wachten. Spr. betoogt verder, dat het houtgewas aan de W.zijde van den straatweg leelijke hiaten ver toont, dat van het oorspronkelijke plan, een fietspad te maken, is afgezien en verbetering buizennet Poststraat, Wevers- dat de verbreeding van den weg zal ge hoek, Nieuwstraat, en alle straten tus- schieden aan de Westzijde. In tegenstelling met wethouder Koop man, verklaart de voorz., dat hij her haaldelijk heeft gehoord, dat voor alle wegen, die de Provincie overneemt, als schen Sl.-Domusstraat en Nieuwe Haven de rest of f 16807,14. B. en W. kunnen zich er mede ver eenigen, dat er een nieuwe „Goffin"- oven gemaakt wordt. Anders is het ge- eisch gesteld wordt, overgave van het steld met het verstrekken der leening Plantrecht aan de Provincie. Spr. waar- en de verhooging van den gasprijs. Hier- schuwt met klem tegen vasthouden aan 1 Dlo»»+,.ArtV.t n.r.A pachtprijs, tot f 25 per jaar en het 1 gerezen, maar men weet hoe de toestand I gaan. Dit amendement wordt door B. perceel aan den tegenwoordigen pachter, Aa w ingaande rooven oogst 1927, onderhands te verpachten voor 7 jaren. (Het be sluit op 15 Oct. 1.1. genomen komt hier door te vervallen.) Aldus wordt besloten. De school aan de Nieuwe Boogerdstraat wordt „School B" gedoopt. is. Hij1 dankt voor de aangebrachte ver betering in de Beurs. Kerkvoogden heb- ben hem gemachtigd mee te deelen, dat dit college voor een aan te brengen hek I f 400 wil schenken. Wordt dit verzoek o:mi een. hek aan te brengen niet aanvaard, dan wenscht hij de politieverordening te wijzigen. De Beurs is geen plaats om en W. overgenomen en door den Raad goedgekeurd. Op het verzoek van de vereenigiog voor Volksonderwijs en de commissie van plaatselijk toezicht op het L.O. om belooning toe te kennen aan volontair- onderwijzers, dio zelfstandig een klasse omtrent bestaan er drie stroomingen in het^college van B. en W.; le. om geheel te voldoen aan het verzoek der commis- sie, aangaande, het converteeren der be- staande leening en het verstrekken van een nieuwe leening van f 200,000 a 5'/i 0/0 en 2e. als sub' 1, maar met bepaling dat de gasprijs met 1 cent verhoogd wordt; 3e. om aan het gasbedrijf een leening te verstrekken van f 30,000 a 6 0/0 en dusv de bestaande leening niet te converteeren en verder om de gas prijs met 1 cent te verhoogen. Het geheele college kan er zich mede vereenigen, dat bij aanneming van de voorstellen sub1 1 en 2 de rente wordt bepaald op 5x/i Het wenscht ech ter daarbij de voorwaarde gesteld te zien, dat voor de thans bestaande leening welke afloopt in 1934 het totale rente- bedrag gegarandeerd blijft, dat over de jaren 1926-1934 zou ontvangen worden, wanneer die leening niet geconverteerd wordt. Dit om1 te voorkomen, dat de gemeente van de bestaande leening min der rente zou ontvangen. Wat de stor ting in het uitbreiding- en vernieuwings fonds betreft, zij opgemerkt, dat het bedrag van de in het.fonds te storten som jaarlijks door den raad moet wor den bepaald, zoodat dit bedrag niet voor af vastgesteld kan worden. het Plantrecht en voorspelt, dat Ged. Staten zullen weigeren dit voorstel te aanvaarden. De weg zal dan bij verschil lende colleges in onderhoud blijven en na 1927, wanneer het tijdvak, waarvoor de bijdragen zijn vastgesteld, voorbij is, begint het gekibbel tusschen de gemeen ten en polders opnieuw. Wanneer de Raad het 'plan, een provincialen weg te maken, afstemt, dan zal dit tot gevolg hebben, dat men met de tegenwoordige bijdrage er niet komt. Dat bedrag zal belangrijk moeten worden vermeerderd. Maar men loopt ook de kans dat Ged. Staten Zullen zeggen: zóó moet het nu in orde ge maakt worden en dan zal men meer moeten betalen dan die f1500! De hee ren zijn nu gewaarschuwd, eindigt 9pr. Weth. Koopman betoogt, dat de groot ste kosten voor den weg niet op Zierik- zeesch grondgebied liggen, maar onder Noordgouwe en Zonnemaire, waar men zal moeten gaan onteigenen. Toen de commissie hier is geweest, werd ver klaard, dat de weg naar Zierikzee erg medeviel, uitgezonderd de Vijfminuiteiv- weg. Voor het geld, dat Zierikzee reeds geeft en wat ze nu bij het nieuwe voor stel zal moeten betalen, ongeveer f3000, kan Zierikzee zijn eigen weg royaal on derhouden. Wordt vervolgdv

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 9