Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND's ROEM KWATTAfV ROOMBOTER. abonnementi advertentiën Vrijdag 19 Maart 1926, zierikzeesche courant. sm EERSTE BLAD. Dr. C. E. LIESKER, VOLLE-MELK-REEP Deter dan Goed: DE BESTE Uit Stad en Provlnole. Prill P«r 3 mundec f l,6u, Jrsnos per poit f 1,80. Teer bet bnltenlend per Jeer f 10,—. AfsenderUJke nummers 6 oont. Versotdjnt Mssndsf, Weenidep u Vrtjdsf. van 1—ê regels 80 ot».. 4 regels en daarboven 20 ots. jpsr regel. Reclames SO ots. p. régel, By contract belangrijke korting» Dit nummer bestent uit 8 bieden. ZQ, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 April a s. ver schijnende nummers GRATIS. Mond- on Tandarto, iel op D0NDEBDA6 36 MAART e.B. spreekuur houden voor Tend- heolkunde te Zlerlkiee, ven 10-3 uur nemlddage, ten hnlie ren I. HAWK Meubelhendel, Appelmerkt 365. ZIERIKZEE. Bij de opvoering van „Prinsen Lizi" op Woeensdagavond, door het „Zierikzeesch Dilettanten Tooneel" is gebleken, dat deze club niet alleen uit nemend spel levert, maar dat ook een groot deel van de burgerij graag haar, in sporttermen uitgedrukt, „thuis-club" ziet spelen. De club is de belangstelling dan ook ten volle waard, daar zij steeds met zorg haar stukken kiest en alles doet om het geheel spel, zoowel als aankleeding op te voeren tot een hoog peil. En hierin is de vereeniging ook ditmaal geslaagd, want de opvoering van Prinses Lizi was uitnemend verzorgd en het publiek, dat flink was komen opzetten, heeft genoten van het beschaafde spel der dilettanten. Sommigen hunner, die reeds meermalen yoor het voetlicht traden, handhaafden hun tooneelreputatie, terwijl eenige nieu welingen de vuurproef goed doorworstel den en waarbij één hunner blijk gaf too- neelbloed geërfd te hebben. Het stuk verplaatste ons in een Duitsch vorstendommetje, waar de erfprins van het rijk, door een diplomatiek in elkaar gedraaid rendez-vous, het meisje der vór stelijke keuze „Prinses Lizi", zal ontmoe ten vóór zijn huwelijk. De prinses krijgt er de lucht van en weet te bewerken, dat haar vroegere speelkameraad voor prinses zal spelen, terwijl eveneens de prins zijn adjudant overhaalt om „de erfprins" te spelen. Dat dit tot zonder linge, komische gevolgen leidt, was le voorzien, maar ook hier geldt: eind goed, al goed. De prins krijgt niet alleen, maar wil ook de prinses. Hartelijk klonk na elk der bedrijven een welverdiend applaus. Aan het slot dezer succesvolle opvoe ring, sprak de burgemeester, namens de aanwezigen, de dilettanten hartelijk toe. Z.E.A. complimenteerde de club met de wijze waarop zij het publiek heeft ge boeid door het beschaafde spel. Aan de vertolkster der titelrol bood Z.E.A. een bloemstuk aan onder instemming van het publiek. De heer T. de Regt dankte den burge meester voor zijn vriendelijke woorden, terwijl hij tevens het Zierikzeesche Strijk orkest hartelijk dank zegde voor zijne .welwillende medewerking. Aan de pi aniste, moj. v. d. Ven, werden, namens het Dilettantentooneel bloemen aangeboden. Het Strijkorkest heeft, als het ware, een ikleine uitvoering tijdens de pauzes ge geven, die met aandacht en instemming werd gevolgd. „Uit mijn jongensjaren is de titel van de film, die deze week in de Concertzaal ^vordt vertoond. Eenige episoden uit het leven van den wereldbenoemden Harold (Lloyd, aan de vergetelijkheid ontrukt, ten wij hem zelf aan het woord. Het is niets nieuws meer voor U, als ik U vertel, dat ik mijn loopbaan als krantenjongen ben begonnen. Maar even als alle menschen van verandering houden, was hel geen wonder, dat ik die betrek king vaarwel zei, en in het antiek ging. Ik kwam in dienst bij de firma Bedotter en bleek in de zaak een bijzondere aan winst, doch mej. Bedotter, de eenigste dochter van mijn patroon, was niet van mijn attentie gediend, zelfs niet toen ik op zeer handige wijze een radicale uit verkoop Van de oudheden organiseerde. Uit dank voor het fortuin, dat ik haar vader in de schoot wierp, schonk zei haar hart en hand aan mijn medeminnaar, Snub Pallard. Ik kon het toen niet lan ger in de leege antikiteiten winkel vol houden, en terwijl mijn gewezen vriend bij mijn gewezen baas en bij mijn ge wezen meisje bleef, ging ik er op uit om iets anders te zoeken en vond een be trekking als... Neen, laat ik U die illusie van mijn jongensavonturen niet benemen door alles te vertellen, gij kunt ze beter komen zien, Na de antiek verlaten te hebben, werd ik beurtelings strandwachter, badmeester, politie-agent, ontdekkingsreiziger en uit smijler. Hoe het zich allemaal toedroeg, en wat ik al allemaal beleefd heb, toont U de film. Veel plezier heb ik'er niet van .beleefd, want ik bleek voor geen dier be trekkingen in de wieg te zijn gelegd. Daarna ging ik in de patentgeneesmidde len en heb een onfeilbaar medicijn ont dekt, het lachelixer. Als vinder, versprei der en colporteur van dit elixer tree! ik binnenkort voor u op. U zult daar zeker naar verlangen als gij eerst de avonturen van „Mijn Jongensjaren" hebt gezien. OOSTERLAND. Woensdagmiddag vond de installatie plaats van den heer A. C. van der Have, burgemeester dezer ge meente. Reeds vroeg in den mórgen wap perde de driekleur van het gemeentehuis, den toren en uit de huizen der gemeente naren. Voor de aankomst van Z. E. A. schaarden zich een groot aantal belang stellenden voor het gemeentehuis, om de aankomst af te wachten. Het getoeter van auto's bewees de naderende komst. De gemeenteraad had zich intusschen in cje raadzaal vereenigd. Door de oudste dochter van den heer Zeijler werd bij' het uitstijgen der auto, de echtgenoote van den burgemeester een bloemstuk aan geboden. De burgemeester met diens echtgenoote werd in de raadzaal bin nengeleid door den secretaris. Mevrouw Baronesse Schimtnelpenninck van der Oye, Ambachtsvrouwe van Ooster- en Sirjans- land en Oosterstein, die in de vergadering aanwezig was, bood mevr. van der Have bloemen aan. De loco-burgemeester, de heer de Weeze, opende d& vergadering en heette allen welkom. Nadat door den secretaris het Kon. besluit van benoe ming en het prpces-verbaaL van eeds aflegging waren voorgelezen, werd tot de installatie overgegaan. De heer de Weeze sprak daarop als volgt: Mijnheer van der Have! Het is heden voor Ooster- en Sirjansland een blijde dag. Na ruitn twee maanden zonder bur gemeester te zijn geweest genieten wij thans het voorrecht, in U onzen nieuwen burgemeester te mogen begroeten. Na mens den raad, namens het college van B. en W., ja, namens dé gansche ge meente, roep ik U het welkom toe. Wees welkom als voorz. onzer verg. Wees welkom als hoofd der gemeente. Dank baar gedenkende, het vele goede, door Uw hooggeachte voorganger verricht, ver trouwen wij, dat U in dezelfde richting zult werkzaam zijn. Ook Mevrouw, Uw echtgenoote, heet ik hartelijk welkom* zij zal U zeer zeker steeds aanmoedigen en steunen in Uw gewichtig ambt. Moge Ooster- en Sirjansland onder Uw beleid, een schoone toekomst tegengaan, en het U gegeven worden, lange jaren werkzaam te zijn, tot heil van beide ge meenten. Ontvang het teeken Uwer waar digheid en aanvaard Uw arn'bt, met goe den moed en frissche kracht tot welzijn van onze geheele burgerij en dat de ze gen Gods U niet onthouden worde. Daarna overhandigde de heer de Weeze den ambtsketen en den voorzittershamer. De burgemeester aanvaardde zijn ambt met de volgende rede: Dames en Heeren, Het is mij een ge noegen Uwe vriendelijke welkomstwoor den in het kort te mogen beantwoorden, en zij het mij vergund allereerst dank te brengen aan H.M. de Koningin voor hare benoeming, aan Z.Ex. den Minister van Binnenlandsehe Zaken voor zijn voor dracht en aan den Commissaris der Ko ningin in onze provincie voor zijn aan beveling. Zeker niet in het m'iinst aan de verschillende personen, zoowel in als buiten de provincie, welke direct of in direct tot deze benoeming hebben mee gewerkt. Verder aan degenen, die het initiatief namen om lijsten te doen cir- culeeren; aan de verschillende menschen, die zich de moeite hebben getroost, daar mede rond te gaan en ten slotte aan de zeer velen, die door het plaatsen hunner handteekening op die lijsten, mijn solli citatie hebben willen steunen. Het doet prettig aan dat zoovele menschen hiei tegenwoordig zijn, om deze installatie bij te wonen. Daaronder zooveel goede bekenden te zien, waardeeren wij ten zeerste. Een bijzonder woord van har- leiijken dank mag ik echter richten tot mevrouw Baronesse Schimmelpenninck v. d. Oije, die als Ambachtsvrouwe van deze gemeente de beleefdheid heeft f. speciaal uit den Haag naar hier over te komen om van deze plechtigheid getuige te kunnen zijn. Ik moge U de verzeke ring geven, Mevrouw Schimmelpenninck, dat ik deze groote vriendelijkheid op zeer hoogen prijs stel. Zooals U zult kunnen begrijpen, is het niet zonder een zeker gevoel van diepen weemoed dat ik deze betrekking aanvaard. Immers de oorzaak der vacature is geweest, het overlijden van mijn Oom, dat ons, als familieden, zoo zéér getroffen heeft. De achting en waardeering, welke hem als burgemees ter door de ingezetenen werd toegedra gen, kwam sponjaan tot uiting ter ge tegenheid van zijn zilveren ambtsjubi leunt in 1920, terwijl ook bij zijn over lijden de burgerij op zoo treffende wijze haar deelneming te kennen gaf. En werkelijk, het behoeft geen ver wondering té wekken, dat velen hem dankbaar gedachten, want bij het op ruimen zijner nagelaten papieren, was ik in de gelegenheid een denkbeeld te krij gen van de wijze, waarop door hem het burgervaderschap werd opgevat. Hoeve- len heeft hij niet uit moeilijkheden ge holpen en met raad en daad gesteund! Oók zal het wel zelden zijn voorge komen, dat men tevergeefs een beroep deed op zijn offervaardigheid, en op gulle wijze werd dan ook vaak de beurs getrokken, waartoe zijn middelen hem' in staat stelden. Het zij mij veroorloofd, van deze gelegenheid gebruik te maken, iomi uit naam' mijsier tante, het portret, dat dezer dagen werd afgeleverd, aan iden gemeenteraad te ir.iogen aanbieden uit erkentelijkheid aan zijn nagedachtenis, met het verzoek er in dit vertrék een plaats voor te willen inruimen, zoodra ook de lijst gereed zal zijn. Wanneer ik zoo aan mjjn voorganger dank, dan kom ik als vanzelf tot de overtuiging dat de taak die mij te wachten staat, geen ge makkelijke is. Hoe lichf is men niet geneigd tot het maken van vergelijkin gen en dan zal het niet anders mogelijk zijn of deze moeten, voaral in 't eerst, in mijn nadeel uitvallen, jk wil daarom' een beroep doen op Uwe toegevend heid, doch ik geef U de verzekering, mijn nieuwe werkkring met lust en op- giewektheid te beginnen, en er gaarne naar te zullen streven, de belangen der gemeente zoo goed en onpartijdig en eerlijk mogelijk te behartigen. Dat het daarbij niet mogelijk is, het iedereen naar den zin te maken, spreekt wel vanzelf en dat ik teleurstellingen zal ontmoeten ligt voor de hand. Het aanvaarden van mijn taak wordt mij echter bijzonder aan trekkelijk gemaakt door de buitengewoon vriendelijke en sympathieke wijze, waar op men mij tegemoet komt, 'en, ook uit naam' van mijn vrouw, moge ik hier onzen welgemeenden dank uitspreken voor de honderden gelukwenschen, die wij uit deze gemeente mochten ontvan gen. Thans wensch ik een speciaal woord te richten tot U, mijnheer de Weeze. In de eerste plaats omI U te bedanken voor de hartelijke woorden, waarmede U mijn vrouw en mij hier hebt willen ontvan gen. De ambtsketen, die U me hebt om gehangen als het teeken mijner waar digheid, hoop ik met eere te mogen dra gen, terwijl ik den hamer, als symbool van tucht, uit Uwe handen aanvaard, en deze met gepaste strengheid in onze vergaderingen hoop te mogen hanteeren. In de tweede 'plaats hebt U gedurende de ziekte van mijn Oom en tijdens de vacature zoo langen tijd het burgemees tersambt waargenomen. Ik zeg U bij deze hartelijk dank voor de velerlei be moeiingen, die U zich dn de periode hebt willen getroosten en waarvan het mij genoegen doet U heden Ate mogen ont lasten. Gaarne beveel ik mij aan in Uwe voorlichting en in een aangename sa menwerking met U en met den heer Zeij ler, zoowel als de overige leden van den Raad. Met terzijdestelling van speciale of groeps- of partijbelangen, hoop ik dat U air, raadslede,:, in de allereerste plaats het oog zult willen richten op algemeene belangen, waarmede de gemeente toch altijd het meest gebaat is. Het splijt mij alleen zéér te ervaren, dat de sa menwerking met U, mijnheer de secre taris, van slechts korten duur zal kun nen zijn, daar ik verneem dat U gemeend hebt, tegen 1 April a.s. Uw ontslag te moeten vragen. Al hébben wij Uw be sluit te eerbiedigen, zoo wil ik toch mijn leedwezen daarmede te kennen ge ven. Ik mag er U alleen zéér erkentelijk voor zijn, dat ik Uwe administratie der gemeente in alle opzichten zoo voor treffelijk in orde zal mogen vinden. Ver der doe ik gaarne een beroep op de wel willende medewerking van het personeel ter secretarie, den gemeente-ontvange; de politie, het onderwijzend personeel en van alle verdere ambtenaren in dienst der gemeente. Uit een historisch oog punt bekeken, is het zeker aantrekkelijk dat de band, die tusschen deze gemeente en onze familie nu reeds ongeveer 73 jaar heeft bestaan, door mij zal worden den bestendigd. Een eigenaardigheid van 't geval is ookdat zoowel mijn Groot vader en mijn oom', als ik, allen van Guwerkerk afkomstig waren. Thans wil ik besluiten, met de hoop uit te spre ken, dat ik met mijn gezin in deze ge meente met evenveel genoegen m'o.ge vcr-~ Coevven als ik dat gedurende T4 jaren in mijn tegenwoordige woonplaats heb gedaan, en dat het mij gegeven mclge zijn hel burgemeestersambt te vervullen op een wijze, die voldoening geeft aan de burgerij, zoodat de goede verwach tingen, die men van mij koestert, niet al te veel teleurgesteld zullen worden. Het woord werd nog gevoerd door 't raadslid den heer van der Hulle. Deze memoreerde hetgeen door den vorigen burgemeester werd gesproken bif diens ambtsaanvaarding. De taak van den bur gemeester is een tweeledige: een zware en een aangename taak. Zwaar, omdat ze is buitenshuis en niet zoo kan zijn, dat ieder het naar den zin wordt ge maakt. Aangenaam, omdat gerekend kan worden op den steun van den Raad. Wanneer U zich aan de gemeente geeft, dan geeft de gemeente zich aan U. Laat het U in de allereerste plaats niet te doen zijn om' gediend te worden, maar om te dienen. Hij hoopt, dat de burge meester zich boven de partijen zal hou den en alzoo zal werkzaam zijn in belang der gemeente. .Hierna sluit de voorzatter de vergadering en worden-de ingezetenen in (die gelegenheid gesteld om1 met den burgemeester en mevrouw kennis te maken en hen geluk te wen EVEN FIJN ALS schen. Tegen half vier begaf zich de Burgemeester met de leden van den Raad, den secretaris en genoodigden naar Sirjansland. Daar werd het woord ge voerd door het raadslid, den heer van Hoeve, die den burgemeester met wel gekozen woorden het welkom toeriep. Daarna werd de burgemeester toegespro ken door den heer K. Oudshoorn, hoofd der o.l. school aldaar, die de belangen van het onderwijs in zijn goede zorg aanbeval. De burgemeester dankte beide sprekers voor hun vriendelijke woorden en gaf de verzekering, dat ook de be langen van Sirjansland zouden worden behartigd. Hierna werden, evenals te Oos- terland, de inwoners in de gelegenheid gesteld hunne gelukwenschen aan te bie den. Omstreeks vijf uur was de plech tigheid afgeloopen en vertrok het ge zelschap huiswaarts. PREDIKBEURTEN. Zondag 21 Maart te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg (Doopsbediening, Oogstpreek en Collecte Pastoriefonds). Kleine Kerk. 10 ure, da. de Roode. 's Avonds 6.30 ure, da. Waardenburg. Geref. Kerk. 10, Leesdienst en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, da. v» d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref Gem, 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. RECHTZAKEN. DE VALSCHE FRANSCHE BANK BILJETTEN. De Haagsche rechtbank veroordeelde drie Hongaren Janskovich, journalist dr. Marsowski en ir. Mankovich, beschuL digd van het verspreiden en in voorraad hebben ln groote hoeveelheid van valsche Fransche bankbiljetten en de eerste ver dachte bovendien van de uitgifte van een dergelijk biljet tot resp. drie, twee en twee jaren gevangenisstraf. Het O. !M. had tegen de verdachten ge- eischt resp. 9, 7 en 7 jaren gevangenis straf. LANDBOUW EN VEETEELT. SUIKERBIETEN. Voor het aanstaande gewas' beetworte len heeft de Centrale Suikermaatschappij paar men uit Gorinchem meldt, de na volgende prijzen vastgesteld: voor leve ring t/m. 9 Oct. f 16,75, van 11 t/m. 23 Oct. f 15,25, van 25 Oct. t/m. 13 Nov. f 14,25, van 15 t/m. 20 Nov. f 13, na 20 Nov. f 12, alles per 100 K.G. In 1925 was de prijs van de eerste levering f 2,75 hooger en bij de laatste levering f 3 hooger dan de vastgestelde prijs van thans. gekomen. Een Engelsch schip heeft 10 schipbreukelingen opgepikt. De „Broadcasting Company Tokio" heeft aan de Japansche regeering toestem ming verzocht .voor het opstellen van vaste microfoons in het parlementsge bouw aldaar, teneinde de besprekingen draadloos te kunnen uitzenden. Er schijnt vrij veel kans te 'zijn, dat dit ver zoek ingewilligd zal worden. Wanneer volgt Nederland? ONDERWIJS. Aan de bijz. school te Rijssen is be noemd als onderwijzer, de heer M. W. Moret te Tholen. KERKNIEUWS, Ned- Herv. Kerk. Aangenomen: Naat Haarlem, L. D. Poot te Amsterdam. Naar Nijkerk o/d. Ve- luwe, A. H. J. G. van Voorthuizen te Huizen (N.-H.) Bedankt: Voor Den Briel, P. Hofstede te Noordwijkerhout. Voor Zegveld, P. Enklaar te Ter-Aar. Voor Mijdrecht, H. Japchen te Ede. Geref. Kerk- Beroepen: Te Velseroord en te West- zaan, cand. N. Willemse te Amsterdam. Bedankt: Voor Kollum en voor Delft, J. Wymenga te Charlois (Rotterdam). DE ZAAK-GEELKERKEN. De Generale Synode der Gereform. kerken heeft in haar openbare zitting be sloten dr. J. G. Geelkerken af te zetten en de kerkeraadsleden, voor zoover die hebben meegewerkt aan de niet-uitvoe- ring van het schorsingsbesluit der Sy node, uit hun ambt te ontzetten. VAN HEINDE EN VER De Volkenbondsraad heeft besloten tot instelling eener commissie, welke het vraagstuk van de Raadsuitbreiding en alle daarmede samenhangende vraagstukken zal onderzoeken. Tevens werd besloten 1 September een conferentie te houden om de moeilijkheden voor Amerika om toe te treden tot het Internationaal Gerechts hof uit den weg te ruimen. Tien millioen Duitsche kiezers heb ben de lijsten voor een te houden volks stemming, over de schadevergoeding aan de gewezen vorsten, geteekend. Het Italiaansche stoomschip „Fa- gernes is na een aanvaring ter hoogte van Cornwallis (Eng.) gezonken. Men vreest, dat 21 leden van de bemanning zijn om V1R8CMLL.ENDB BERICHTEN. Ondeugdelijke postelein. Te Kortgene zijn Zondag de heer W. en zijn echtge noote, na het eten van postelein uit een Weckflesch ongesteld geworden. Dat ver ergerde steeds en Woensdag was overbren ging van beide naar het Gasthuis te Mid delburg noodzakelijk. Mevrouw W. is nog denzelfden avond aldaar overleden, ter wijl de heer W. Donderdagavond nog in levensgevaar verkeerde. Auto te water. Donderdagmiddag is de heer P., van Helder, met zijn auto bij het pont veer Westeinde in het Noord-Hol- landsch kanaal gereden. De auto kwam van den dijk en reed over op de pl.m. 9 M. lange pont, voordat de veerman den ketting had gespannen. De auto schoot door en reed in het kanaal, waar hij over den kop sloeg en in de diepte ver dween. Na ongeveer 20 minuten gelukte het den direct toegeschoten veerman met behulp van twee burgers den heer P. uit den auto te halen. Hij gaf echter geen teekenen van leven meer. Ook de toege paste kunstmatige ademhaling mocht niet baten, zoo dat de inmiddels gewaar schuwde arts uit Anna Paulowna slechts den dood kon constateeren. De heer P. was gehuwd en 49 jaar oud. TELEGRAMMEN. TIEL (V.-D.) H. M. de Koningin heeft heden een bezoek gebracht aan het Land van (Maas en Waal. Van Tiel ging de tocht naar Wamel. AMSTERDAM (V.-D.) Naar „de Tijd" verneemt, is "de commissie voor buiten- landsche zaken uit de Tweede Kamer op initiatief van jhr. van Karnebeek in het begin dezer week bijeen geweest. In deze bijeenkomst is aan de leiders der groote Kamerfracties mededeeling gedaan o. m. van de feiten, welke in 's Lands belang, handhaving van het gezantschap bij den Paus door de regeering ge- wenscht doen achten en welke feiten, in de openbare vergadering van de Ka mer niet kunnen worden medegedeeld. BERGEN-OP-ZOOM (V.-D.) Hedenmor gen brak brand uit in de biskwiefabriek „Liga", alhier. De brand liet zich aan vankelijk ernstig aanzien, doch het spoe dig ingrijpen van de brandweer, die met twee stralen water gaf, werd men het vuur weldra meester. De brand' schijnt ontstaan te zijia in de glaceerinrichting, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting. De schade wordt door verzekering gedekt. Het bedrijf kan on gestoord worden voortgezet. AMSTERDAM (V.-D.) In de gisteren avond gehouden vergadering van den ker- keraad der Ger. Kerk Amsterdam-Zuid waren alleen aanwezig die leden, welke tegen dr. Geelkerken waren. Deze laatste zal Zondag voorgaan «in den dienst iin de Parkkerk en de Schinkelkerk. Buffgeriy&o Stand van Zierlkseo» Geboren! 12 Maart. Corneliszoon van D. van der Welle en J. van der Wekken. 12 Iréna Phelomena, doohter van L. J. Blommaert en M. v. Sikkelerus. 15 a Bernardus Jozef Maria, zoon van F. A. P. Ideler .en J. A. Fokkelman. 16 Krina, dochter van J. Berrevoets en E van den Hoek. Gehuvrdi 17 Maart. Johannes Anthonie Schoula. 20 j., im, en Lucretia Tromper, 23 ,i id.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1