Zierikzeesche itfr Nieuwsbode KV^TTAS5 ZEELAND's ROEM ROOMBOTER. abonnementi Woensdag 17 Maart 1926 zierikzeesche courant. 5*^ advertentiën I H.V. DE CONCERTZAAL hedenavond: DIENSTPLICHT. I n speet i e. feuilleton. De vrouw zonder hart ets. vóór 1 AUGUSTUS 1926 1 prima verzilverd vulpotlood por 3 maanden f 1.60, franca per poit ƒ1,80. Voor hot haltenland per jaar f 10,—. Afsonderltyke aammari 5 cent. Verioh^nt Maandag, Woemdaf om Vr^dag. ▼u 1S rogols 80 ati. v&s t regeli en deerboven 30 et,, per regel. Seelunei 80 oti. p. regel, By oontraot belangryke korting. No. 11364. In«">dlng op den dag ti» jls- UII(.-MhI. N. J. KOSTU. ™r Z(J. die ®Ieh van af beden op ons blad abobneeren, ont vangen de tot 1 April a.s. ver schijnende nummers GRATIS. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zal in Juni a s. het jaarlljksch onderzoek plaats Hebben voor de gewone dienstplich tigen der landmacht van de lichtingen 1914 en 1917. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt. Zierikzee, 16 Maart 1926. De Burgemeester van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYBSTEYN VAN RENGERSKERKE. ZEEMILITIE. De BURGEMEESTER van Zibrikzbe roept bij dezen JAN SCHOT. zeemilicien-verlofganger van de lichting 1928 dezer gemeente op, om zich op 7 Mei 1926 aan te melden aan de marine-kazerne te Helder, tot het volbrengen van de in art. 38 der Dienstplichtwet bedoelden werkeljjken dienst voor herhalingsoefeningen. Zierikzee, den 16 Maart 1926. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. ^TfTwlTwLA N P," DE TABAKSWET. Gelijk bekend, heeft in Februari 1925 de toenmalige minister van financiën, de heer H. Colijn, een commissie geïnstal leerd, welke een onderzoek had in te stellen naar de mogelijkheid van een sys teem1 belasting-heffing op ruwe tabak, zonder dat de opbrengst daarvan lager zou zijn dan die van de huidige bande- rolle-belasting. Deze commissie heeft uit haar midden een sub-commissie benoemd om aan de Staatscommissie voornoemd omtrent bovenstaande kwestie te rappor teeren. Deze subcommissie, waarin ver tegenwoordigd zijn de drie groepen si garenfabrikanten, sigarettenfabrikanlén en kervers, heeft ongeveer 4 maanden gele den een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin zij concludeert tot de wenschelijk- heid en mogelijkheid van afschaffing van het banderolle-stelsel en een systeem be lasting-heffing ontwikkelt, gaande dn de richting van heffing bij de bron. DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben in Februari f 35,787,000 opgebracht of f 2,427.000 meer dan verleden jaar. Sedert 1 Jan. was de opbrengst van alle gewone bron nen f 78,854,000, of 4,689,000 meer. Van die stijging was f 3,549,000 aan de in voerrechten te danken. DE OPVOEDING VAN PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen is aan dr. N. Ja- pikse, directeur van het bureau geschied kundige publication, door de Koningin Oorspronkelijke Holl. detective-roman door R. J. BRANDENBURG- UITKNIPPEN EN BEWAREN. Re6p6H mei Cadeau Inzenders van 250 Sterretjes geknipt uit de achterzijde der S CTS. Kw&ttft Reêp«etikott@n en mot deze Advertentie in gestuurd ontvangen gratis en franco merk .Marquise". Het beste Fransehe Vulpotlood, winkelwaarde f 8, Koopt een UEELE DOOS Kwatta's 5 Cts. Reepen (Melk- of JaTareepes) en gl) zult daarbty nog een verrassing verpakt vinden bestaande nlt K.G. PRIMA KWATTA CACAO. Deze advertentie wordt 6 maal geplaatst. - Inzendingen met opgaaf van juist adres aan 80 KWATTA BREDA, Afdeoling RECLAME. KWATTA SOLDAATJES blijven ALTIJD geldig. en den Prins opdracht gegeven tot on derwijs in de nieuwere geschiedenis aan de Prinses. 27 Er werd geklopt. Ik zag, dat Arthur oprees en zijn brow ning greep. Ik hield mijn adem in. Weer werd er geklopt. Arthur begaf zich behoedzaam naar de deur om den sleutel om te draaien. Ik vloog mijn bed uit, trok hem met een ruk op zij. Net op .tijd! Er klonk een schot. De kogel boorde een gat enkele hand breedten boven het sleutelgat en zou Ar thur zeker getroffen hebben. Ik heb Arthur 2elden hooren vloeken, maar nu deed hij het. Wij hoorden geritsel, alsof iemand hard over de gang liep. Met een sprong was Arthur bij de deur en draaide den steulel om, Kijk uit het raam, riep hij mij toe, terwijl hij de deur uitstoof. Het volgend oogenblik hoorde ik hem vallen en klonk het schot van zijn re volver, die afging. Uit Stad en Provlnoie. ZIERIKZEE. In de bestuurskamer der Ambachtsschool werd Maandagavond een algemeene vergadering gehouden onder presidium van mr. S. R. Bakker. Het verslag over 1925 is ter perse en wordt binnenkort den leden toegezonden. Blijkens mededeelingen van den voor zitter, bleef het aantal leerlingen der school zeer stabiel. Twee bizondere cur sussen werden gehouden; één in verband leer, onder leiding van dr. J. de Vrieze, en één in kennis van automobielen, onder leiding van den heer Ilcken. De verband- cursus wordt niet meer betaald 'door 't Rijk, maar de Nutsspaarbank heeft dit jaar haar subsidie van f 200 gehand haafd onder beding, dat die gelden zou den. worden aangewend voor den ver- bandcursus. Het nut van dezen cursus is meermalen door de practijk 'bewezen. De ombouw van motoren, in verband hret aan te schaffen machines voor hout bewerking, hetgeen een groote besparing zal opleveren, is nog niet met het Rijk in. orde gekomen. De penningmeester, de lieer Beelaerts. van Emmichoven, bracht hierop de rekening over 1925 en de be grooting voor 1926 ter tafel. De rekening, nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren M. Poldermans en J. J. Cock, werd goedgekeurd, alsmede de be grooting voor dit jaar. Den penningm, en den directeur werden dank gebracht voor hun zorgen aan deze beide stukken besteed. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren H. A. J. Pie- ters en C. van Westen werden herkozen. In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad is aan dhr. J. 'J. v. d. Bout eervol ontslag ver leend als waagmeester en is in zijn plaats benoemd de heer A. Arnold. Nu de betrekking van waagmeester alhier weder vervuld zal zijn door de benoeming van den heer A. Arnold, moge hier een lijs.tje volgen van de personen, die sedert 1690 als zoodanig te Zierikzee in functie geweest zijn: Robbrecht Blom, 1690—1699; Roeland Vergale, 1699—1724; Gijsbrechl de Jonge, 1724—1772; Pieter Speijer, 1772—1786; Gerbrand Renou,1786 —17.37; Coenraad Visser, 1787—1795; Jan Ik liep naar het raam', dat uitzag op 't groote grasveld. Voor het huis stond een dichte auto, 't portier stond open. Aan het stuur zatMiily Raven. Daar vloog iemand den hoek om en wipte den auto in, het portier achter zich dichtslaande. Het was een der Chineezen. De auto schoot vooruit en was in een oogenblik' uit het gezicht verdwenen. Ik haastte mij Arthur te volgen. Toen ik de slaapkamer uitging, werd het mij duidelijk waardoor Arthur gevallen was. De looper was enkele meters opgerold en het zeil was met groene zeep inge smeerd, het was zoo glad als een spie gel. Arthur was de gang uitgeloop en en stond oir» den hoek te bonzen op de ge sloten kamerdeur van De Weerden. Van binnen klonk een slaperige stem. Wat is dat toch voor kabaal, zeg? Wat beteekent dat schieten?! Maak open Wacht even, ik kom' zoo. Arthur haastte zich naar de tegenover liggende kamer, het was de bibliotheek. Een raam was opengeschoven. Dat zegt niets, antwoordde Arthur op m'ijm vragenden blik. 't Kan gister avond al qpengezet zijn. Wij bogen ons over de vensterbank. Geen spoor van krassen. Weer terug naar de deur van De Weer- dien's kamer. Daar kwamen Charles aangeloopen en EVEN FIJN ALS der notulen van de vorige vergadering en behandeling van ingekomen stukken, w.o. een voor den kassier zeer gunstig in spectie-rapport. Rekening en balans over 1925 werden na toelichting door den kassier en gunstig rapport van de finan- cieele oommissie door de vergadering met alg. stemmen goedgekeurd. Wat deze voor onze streek zoo nuttige instelling presteert blijkt uit het omzetcijfer, dat in 1925 de som van, f 1147184,30 bedroeg. De gegeven voorschotten beliepen f 73890 de terugbetaalde voorschotten f 57332,50. Aan spaargelden werd ontv. f 227651,53 en terugbetaald f 186793,21. De ontvang sten in loopende rekening bedroegen f 430568/62, de uitgaven in loopende re kening f 447162,82, het reservefonds f 11099,12, waarop het saldowinst over 1925 a*d f (1519,25 zaL worden overgeschre ven. Als bestuurslid werd herkozen dhr. C. Blom, als lid van den Raad van Toe zicht dhr. G. A. v. Zuijen, als waarne mende bestuursleden de heeren G. A. v. Zuijen en W. G. Boot Wz., terwijl als leden der financieele oommissie voor '26 werden benoemd de heeren P. L. Vis, M. O. Hanse en C. Moelijker. ST.-ANNALAND. In de Zaterdag gehou den vergadering van den dijkraad der waterkeering van den caLamiteuzen Su- zannapolder werd het dijkgeschot, voor dezen polder in den dienst 1926-'27 op i te brengen, vastgesteld op f 2447,24. De j aanslag der aangrenzende polders in de kosten der zeew^ing en oeververdedi ging van den cal. polder werd voor dien dienst bepaald op; f 1309,161/2, t.w. voor den. polder Annavosdijk f 45,291/2; Bree- 1 denvliet f 269,87 en Oudeland met Ra- vensoord op f 994. De begrooting werd voor 1926-'27 vastgesteld in ontvang op f 4215,50!/2 en in uitgaaf op f 13993,691/2- De jaarwedde van den waterbouwkun digen ambtenaar, werd voor het volgend vijf-jarig tijdvak, ingaande 1 Mei 1926, weder vastgesteld op f 2200 toet f 176 voor vergoeding voor het gemis van vrije woning. zal veroordeelen wegens mishandeling, den dood tengevolge hebbende, tot 6 jaar gevangenisstraf, met aftrek Van 6 maan* den voorloopige hechtenis. (Deze straf had ook de rechtbank opgelegd. ONDERWIJS, de .Vries, 1795—1797; Gerbrand Renou (opnieuw) 1797—1800; Francois van Mee- rem, 1800—1825; Petrus Gielen, 1828— 1833; Jan Smits, 1835—1845; Maurice Bes- nard, 1846—1847; George Christiaan Bethe, 1847—1884; Johannes Tobias Bethe, 1834— 1909; Jan Jacob van den Bout, 1909— 1926; Arij Arnold, 1926. „De KroniekMaandblad voor Hof, Diplomatie, Society, Kunst en Letteren, heeft, als vervolg op de eerder versche nen „Jubileum-aflevering", een uitgebreid, overvloedig geïllustreerd „Huldigingsnum mer" uitgegeven, in verband met het Zilveren Huwelijksfeest van H.M. 'Konin gin Wilhelmina en Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden. Verschillende autoritei ten stonden bijdragen voor dit nummer af. WESTELIJK SCHOUWEN. De narcis- senvelden beginnen reeds flink te kleuren. Met een paar dagen zonneschijn zullen de vroege soorten in Vollen bloei komen en kunnen de bloemenliefhebbers weer volop genieten van de kleurenpracht dier vroege voorjaarskinderen. HAAMSTEDE. Maandagavond j.l. hield de Coöp. Boerenleenbank „Haamstede" een algemeene ledenvergadering in het hotel „Bom". Vertegenwoordigd waren 163 leden, waaronder 17 volmachten. In zijn openingswoord gaf de directeur, dhr. C. Blom, een terugblik op het afgelöopen jaar, dat gunstig is geweest voor de in stelling en herinnerde aan de vele werk zaamheden in verband met de nieuwe Coöperatiewet, statuten, wijziging enz. Daarna volgde lezing en goedkeuring oom, beiden in fantastisch costuum en met hevig verschrikte gezichten. Van d* trap naar de bovenverdieping kwamen de bedienden toegesneld, de gezichten van het vrouwelijk personeel waren van over de trapleuning zichtbaar. Gaat allen oogenblikkelijk weer naar bed. Het is niets, een ongeluk. Oom1 ge last den bedienden weer naar boven te gaan. Ik zal u morgen nadere verkla ring geven, nu niet. Terwijl De Weerden den steutel om draaide en in een blauwgestreepte pya- ma in de deuropening verscheen gehoor zaamden allen aan Arthur's bevel, maar schoorvoetend. Ziet u wel, dat het niets is? Hij ós volkomen ongedeerd, voegde Arthur er nog aan toe, aldus den schijn wekkend alsof van uit de kamer van De Weerden geschoten was, en hij stapte snel langs dezen, naar binnen. Wij dachten, dat bij u geschoten was, zei ik argeloos tegen De Weerden. U vergist zich, mevrouw. Zooveel te beter. Ik dank u voor uwe belangstelling. Maar waarvandaan kwamen dan die schoten? Dat vraag ik mezelf ook af. Inmiddels was Arthur naar het raam gegaan, dat gesloten was Hij schoof het open en ik merkte op, dat de pin er niet op zat. Dan onderzocht hij de venster bank in het licht van zijn electrisobe lantaarn, maar scheen niets verdachts te kunnen ontdekken, RECHTZAKEN, HET DOORSTEKEN VAN EEN DIJK. Voor de rechtbank te Arnhem hebben terecht gestaan zes landbouwers uit Zei- hem, M. F., G. J. te V., G. te V., H. W., G. J. P. en H. N., van wie de twee eerstgenoemden niet verschenen waren, terzake dat ze in den laten avond van den 4en Januari den Piersdijk bij Zei- hem hadden doorgestoken, .met de be doeling het water uit hun woning te hou den. Kort te voren waren reeds twee andere dijken in de büurt door de boe ren doorgestoken. De verdachten beken- tien; ze hadden een gleuf van een halve Meter breedte in den dijk gemaakt om het water rondom hun woning niet hoo- ger te doen komen dan het al was. De dijk werd niet bereden, zoodat er voor het verkeer geen gevaar bestond. De menscheri aan den anderen kant van den dijk hadden niet zooveel last van het water als zij, terwijl het dijkbestuur hun handelwijze zou kunnen billijken. Het O. M. eischte tegen de zes ver dachten elk 14 dagen gevangenisstraf. DE ZAAK-MUYLWIJK. Het gerechtshof te Amsterdam heeft voortgezet de zaak van den 43-jarigen bouwondernemer M. M,, door de recht bank te Amsterdam veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, wegens mishande ling van den makelaar Busch met den dood als gevolg, en berooving van diens lijk. Het O. M. bij de rechtbank had wegens moord en diefstal 20 jaar ge vangenisstraf geëischt; zoowel beklaagde als het O. !M. was van dit vonnis in hoo- ger beroep gekomen. De Officier van Justitie vroeg nietig verklaring van het vonnis der rechtbank en opnieuw rechtdoende, de2e, beklaagde De heer P. dc Bree te Middelburg is in de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad te Zierikzee benoemd tot hoofd der O.L. School in de Nieuwe Boogerdstraat aldaar. AANBESTEDINGEN. SCHERPENISSE. Voor het herstel, de vernieuwing en het onderhoud deer wer ken aan de waterkeering van het water schap „Seherpenisse" is ingeschreven door de heeren L. van PopeTing, Brui- nisse, voor f 24520; M. v. d. Velde, id., 24370; J. de Maagd, Hontenissial, f 24260; J. de Pree, Terneuzen, f 24230; V. C. P. Bolier, Middelburg, f 24130; C. van der Klippe, Oosterland, f 24100; N.V. Mpij. tot uitvoering van BurgeTl. en Waterb. werken te Willemstad, f 24100; W. van Vossem, St.-Annaland, f - 24050; W. L. Klos, Seherpenisse, f 23990; M. L. Duijn- houwer, id. f 23499; begrooting f 23259,72. Onder hoogere goedkeuring aan den laag- sten inschrijver gegund. VERKOOPINGEN, ENZ. BROUWERSHAVEN, 16 Maart. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden alhier, voor den heer M. Wester weel Iz., publiek verkocht: paard met veulen voor f 436; kpeien voor f 33p, 381, f 32|1 e[n f 270; vaars voojri f 232; os voor f 150; vaarsje voor f 100; kalf voor f 31. j. KERKNIEUWS. Wat zoekt u daar toch aan dat raam? vroeg De Weerden. Men zou bij u kunnen inklimmen. Het raam is den geheelen nacht ge sloten geweest. Bent u daar zeker van Absoluut Toch stak de pin er niet op. Dat kan door het personeel ver geten zijn. Natuurlijk. Ik wensch u verder een aangename nachtrust. Dank u. Wel te rusten. De Weerden liet ons met een volmaakte buiging uit. Ik wierp nog een blik door de kamer en merkte nog op, dat het bed- beslapen was. Toen wij in ons eigen slaapvertrek wa ren aangekomen zette ik mij met een zucht op den rand van mijn bed neer. Arthur liep op "en neer, in nadenken verzonken. De slimme vos ontsnapt ons telkens, barstte hij eindelijk >uit. Ik kan maar geen vat op hem krijgen. Ook nu weer is er niets tegen hem aan te voeren. Aprês tout hebben wij niets anders dan aan wijzingen, die sterk tegen hem getuigen. Wij hebben onze vaste overtuiging dat hij een gevaarlijke misdadiger is. Dat is niet voldoende, dat is geen bewijs. Geen wettig bewijs, verbeterde ik. Ik zal er nog toe komen dien schurk ta bewonderen als hij' tenminste dit plan- netje in elkaar gezet heeft en niet die Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Werkhoven, M. Niem'eijer Ph-Sz. te Wilsum'. Te Vreeswijk, C. Vlasblom' te Driesumi Te Voorthuizen, J. H. Koster te Montfoort. Aangenomen: Naar Hoogeveen, A. Melj- ers te 's-ürevelduin—Capelle. Naar Koud urn, N. J. Cupedo te Marken. Naar Lutten (toez.), S. H. Voors te Op perdoes. Naar Veenendaal, S. C. van Wijngaarden te Linschoten. Naar Den Bommel, W. J. van Lokhorst te Rotter dam (Delfshaven). Bedankt: Voor Buren (toez.), H. Kluin te Angeren. //et was intens gemeen, dat schot door de deur. Geraffineerd, echt iets voor een vrouw. Dank je. Arthur vergat zelfs te glimlachen. Uit een crimineel oogpunt was het meesterlijk. Wat heb ik gezien: alleen een Chinees, die hard weg liep. Het staat niet eens vast, dat hij het schot gelost' heeft. Charles zou het ook gedaan kun nen hebben. 1 Misschien heeft die dat zeil zoo netjes opgeboend. Nu lachte hij toch. Wij weten niets. En die Chinees lis natuurlijk niet te herkennen. Ik heb ook nog wat gezien. En Ik vertelde wie de auto bestuurd had. Dat verwondert mij niets. Wat moeten wij nu beginnen? Ik weet het niet. Wachten pp een nieuw feit. Dank je wel, ik vind dat het nu mooi genoeg geweest is. Dat schot had eens raak moeten Zijn. Gelukkig dat je me weg trok. Ja, gelukkig. Wij omhelsden elkaar en ik voelde ho« zielsveel ik van Arthur hield. Ik zal er nog eens klam over na- danken, zei Arthur tenslotte. Ga jij nu maar rustig slapen. (Wordt vervolgd)'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1