Zierikzeesche Nieuwsbo L ZEELU's ROEM ROOMBOTER. Maandag 15 Maart 1926. zierikzeesche courant. j* ÉÉRSTE BLAD. Bü I TÉ NL A N P Uit Stad en Provinoie, ABONNEMENTi PrU» per 3 maanden f 1,60, feanoe per port f 1,80. Voor bet buitenland per Jaar f 10,—. Afzonderlijke nununers 6 cent. Veriohynt Haandag:, Woensdag •n Vrydag. No. 11363 uiit.-ws»! a. j. mi a, ADVERTENTliN »a 1regel» 60 ote. T»n o i'egelt ell durbcven 30 oti. pci regel. Socleme. SO et,. p. regel By eoatraoi belangrijke kortl/g, Imendlng ep den dag Tan nit- gave voor II ore. Dit nummer bestaat nit 3 bladen. Zydie zich van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 iprll a s. ver schijnende nummers GRATIS. DE BUITENGEWONE ZITTING VAN DEN VOLKENBOND. De 'berichten uit Genève melden eenslui dend, dat de besprekingen over de uit breiding van het aantal Vaste zetels in den Raad van den Volkenbond vastgeloo- pen zijn en dat er geen vooruitzicht is op een bevredigende oplossing. De cor respondenten melden, dat Chamberlain de zaak als volkomen hopeloos beschouwt. Er wordt een uitlating van Chamberlain tegenover journalist|en aangehaald, dat Locarno dood is en Europa weer eens. in twee gewapende kampen verdeeld is. De hoop op een vreedzame regeling is on gedaan gemaakt. Chamberlain verklaarde voorts, dat uitsluitend Duitschland voor deze mislukking verantwoordelijk is. De Britsche en de Fransche gedelegeerden zijn het er over eens, dat de Verantwoor delijkheid voor het niet-toetreden van Duitschland tot den Volkenbond uitslui tend bij Duitschland berust. De correspon denten voegen er bij, dat het echter nog zeer de vraag is of de Britsche openbare meening er evenzoo over zal oordeel en. Men is het er nog niet over eens hoe de zaak zal eindigen. De voorzitter van den Raad heeft opdracht gekregen, de algemeene vergadering te sluiten en ver wacht wordt, dat hij dit in de eerstko mende dagen zal doen. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken, Stresemann, verklaarde, dat de Franschen den Duitschers den bal hadden toegeworpen en dat deze hem teruggegeven hadden.- Hij is van meening, dat de verantwoordelijkheid niet bij Duitschland, maar bij de Fransche dele gatie ligt. Daar de onderhandelingen niet zullen worden hervat, zal wellicht een der mogendheden van Locarno het denk beeld opperen, dat de onderteekenaars van Locarno zich zullen verbinden over eenige maanden weer samen te komen om de uitvoering van het verdrag van Locarno te regelen, de toelating van Duitschland tot den Volkenbond te ver wezenlijken en den Volkenbond eventu eel te hervormen. Concertzaal-Bioscoop. DEZE WEEK: EVEN FIJN ALS ZIERIKZEE. Met ingang van heden (Maandag) is de prijs van de melk te Middelburg met 2 cent verlaagd en terug gebracht op 12 cent per liter. Nogmaals verwijzen wij naur de in dit blad voorkomende advertt-nne, waar in Het Zierikzeesch Diilettanten-Tooneel, de opvoering van het 3-bedrijving vroo- lijk spel „Prinses Lizi" door Thilo Von Trotha, aan/condigt. Wij vertrouwen, dat de successen, die deze dilettanten moch ten, behalen met stukken als „Groote Stadslucht", „Ernst", „Lentewolken" enz., aanleiding zullen zijn dat het den spe lers ook ditmaal wederom aan geen be langstelling zal ontbreken. Zooals reeds gemeld, dat „Het Zierikzeesch Strijkor kest" op- zijn bekende wijze voor goede entre-acte muziek zorg dragen, hetwelk hieraan ten volle is toevertrouwd, 't Voor het voetlicht te brengen werk, munt uit door geestige dialogen en heeft de auteur van „Hofgunst", met de schepping van „Prinses Lizi", Zich mederom als een uit stekend scenario-schrijver doen kénnen. Wij twijfelen dan ook niet, of deze co- medie zal in het „Zierikzeesch Dilettan- ten-Tooneel waardige vertolkers hebben gevonden. Niemand verzuime, zoo hij daartoe eenigszins in de gelegenheid- is, bij deze uitvoering aanwezig te zijn. In ons nummer van hedenavond is ingelegd een lijst van cadeaux, verkrijg baar bij de Pionier-Margarine. KERKWERVE. Onlangs had te Zierik- zee in de kleine bovenzaal van het Huis van Nassau" de uitreiking plaats der di ploma's aan de jongelui, die den cur sus i n veekennis, gehouden door den heer Kooijman, rijksveearts te Zierikzee, in den afgelpopen winter te Moriaanshoofd hadden gevolgd. De heer D. Koopman van Nieuwerkerk opende de bijeenkomst, sprak de deelnemers toe, bedankte de Commissie van Toezicht; en den heer Kooijman voor zijn gegeven onderwijs, dat zoowel theoretisch als prachtisdh| al len lof verdiende. De heer van Oeveren, voorzitter van den Kring Schouwen-Dui- veland der Z.L.M., richtte eveneens een woord tot de cursisten en wees inzon derheid als één der voornaamste pun ten op het vereenigingsleven. De heer Kooijman dankte wederkeerig de Com missie "Van Toezicht voor hare hulp en sprak een waardeerend woord tot zijn leerlingên. De volgende jongelieden ont vingen hun diploma uit de hand van den kringvoorzitter: J. Schouls, J. Kloet, C. Kloet, C. v. d. Sluis te Zierjkzee; C. de Keijzer, J. de Keijzer, M. Kurvink te Schuddebers; D. v. d. Sluis, B. J. bij de Va ate, A. G. Kloet, J. Legemaate, P. 1 Beije Hz., C. Boot Mz., J. L. Boot Cz., I C. de Vlieger Pz., C. Hanse Mz., S. Boot Cz., B. Boot Cz. en Z. Verhage, allen te Kerkwerve en J. den Boer te Zonnemaire. Door J. L. Boot werd als oudste leerling een woord van dank gesproken, voor alles wat voor hen was gedaan. Nadat nog door den heer Koopman op zeer dui delijke wijze het puntenstelsel was be sproken, eindigde deze bijeenkomst. RENESSE. Zaterdagavond hield de afd. „Renesse" van den Bond voor Staats- pensionneering een propaganda-vergade- ring in het café van meg. wed. Kappers. De voorz., de heer M. de Roo. opende deze met een welkomstwoord, waarin hij zijn vreugde uitsprak, dat het publiek in zoo'n grooten getale (de zaal was tjokvol), was opgekomen. In zijn ope ningswoord ging spreker nog eens in het kort de geschiedenis na van de ein- delijke totstandkoming van het Staats pensioen en herinnerde even aan de vele •moeiten en zorgen en taaie volharding der hoeren Ds. van Veen en A. Frankel, als ijveraars voor Staatspensioen en stich ters van vele afdeelingen in Schouwen— Duiveland. Spr. wees er op, dat over eenige jaren zal blijken, dat de tegen woordige wijze van pensionneering niet zal voldoen, omdat vele arbeiders, die soms tijdelijk werkloos zijn, straks met een niet-volgeplakt renteboekje zullen ko men, daar dit voor hen op die tijden niet is geplakt en zij niet bij machte waren het zelf te doen. Hij besprak nog de verschillende leemten in de wet en wijst op de vele uitgestotenen. Spreker noemt de verbreking van de coalitie een zeer gelukkig verschijnsel en hoopt, dat onder een vrijzinnige, liever nog een democra tische regeering, een premievrij staats pensioen voor armen en ouden van dagen zal tot stand komen. Het zal wel strijd kosten, maar moedig volhouden. Spr. wees er op, dat het voor al een taak der jongeren is te strijden tegen het oud en arm. Hun is de zege! De avond werd opgeluisterd door het muziekgezelschap „Luctor et Emergo", dat een 8-tal uitstekend uitgevoerde num mers ten gehoore bracht, die door het belangstellend publiek daverend werden toegejuicht. Dank zij de goede spelers, die wij bezitten, werd hel propaganda tooneelstuk: „Oude Antje" opgevoerd. De rollen bleken in goede handen te zijn, flink en met ernst ingestudeerd en uitste kend vertolkt. Het keurige spel maakte een machtigen indruk op de aanwezigen. De '12-jarige „Willy" kweet zich heel goed van de haar opgelegde taak! De voorzitter was zeker de tolk der vergadering als hij het muziekgezelschap hartelijk dankte voor de belanglooze, wel willende medewerking, en de dilettanten voor de mooie, juiste uitvoering van het toon eels tukje, dat bijzonder in den smaak was gevallen. Door een der aanwezigen werd nog de opmerking gemaakt, dat er op zoo'n propaganda-avond door ze kere catagorie ingezetenen zoo weinig blijken van belangstelling wordt betoond. Zij schitterden door afwezigheid! Daarna sluiting. BURGH. Voor een overtalrijk publiek gaf de Rederijkerskamer „Vooruitgang zij ons Streven" Vrijdagavond j.l. een dona- teursuilvoering in de zaal van dhr. v. d. Moer. Opgevoerd werden het tooneelspel ,,'t Oude lied" en het blijspel „In den mist". Beide stukken, die bepaald niet gemakkelijk weer te geven zijn, bleken goed ingestudeerd te zijn; alle rollen zonder onderscheid weïden vlug en na tuurlijk vertolkt. Het aandachtig en be langstellend publiek beloonde speelsters en spelers met een hartelijk applaus. V.Z.O.S. heeft ons een iprachtigen avond bezorgd; wij houden ons voor een vol gend seizoen aanbevolen. De voorzitter, dhr. C. Groenleer, dankte bij het einde allen, die tot het welslagen van dezen avond hebben meegewerkt. Tot laat in den avond bleef men gezellig bijeen". NOORDWELLE. In één der lokalen van de O. L. S. alhier hield Donderdag Cle ment's Kinderkoor z'n jaarlijksche gezel lige bijeenkomst. Onder de talrijke genoo- digden merkten we ook twee leden der Kerkvoogdij op. De heer Clement heeft ons een avond van zuiver genot gegeven. We moeten Tiem dan ook onze hulde en dank brengen en we schrijven dit hier niet neer als een veel gebruikte en mis bruikte holle phrase, neen, waarlijk, wat Clement met zoo weinig 'hulpmiddelen tot stand heeft gebracht, mag werkelijk gerekend en erkend werden als een groote prestatie. En de 'eer van vertrou wen en toewijding tot de edele zangkunst, die hij in z'n betrekkelijk klein clubje heeft weten te scheppen, is wel de voor naamste oorzaak van z'n' succes. Wij wis ten waarlijk niet, dat hij met dat troepje kinderen iets zou kunnen geven, dat niet alleen voor die kinderen -zelf opvoedkun dige waarde had, maar dat ook de o'uden genoegen kon geven. We wenschen den heer Clement toe, dat hij nog veel ple zier in z'n werk moge vinden en bevelen z'n vereeniging in den steun en belang stelling onzer dorpsgenooten aan. Wat het meer zakelijke gedeelte betreft moe ten we opmerken, dat kritiek hier zeer misplaatst zou zijn. Zang (koor en solo) vorpide de hoofdschotel van den avond. Heel aardige liedjes, soms zqer eenvoudig, werden zuiver en met gevoel gezongen. Ook werden voordrachteh door de kinde ren gedaan, die zeer in den smaak vielen. Er werd getracteerd op chocolademelk c.'a. Met een kort woord dankte de heer Clement voor de opkomst en belangstelling. DOET UW SCHOENEN GOED NOORDGOUWE. De mondharmonica- club „K. N. A."" alhier, gaf op 10 en 11 dezer in café Coomans een uitvoering voor hare donateurs en belangstellenden, onder leiding van den heer J. J. van Tig- gele. Uit het herhaalde applaus mogen we opmaken, dat het ten gehoore ge brachte zeer in den smaak van het op gekomen publiek is gevallen. We mee- nen dan ook een woord van hulde voor de wakkere leiding der club niet te mo gen onthouden. De vereeniging heeft ze ker geloond reden van bestaan te heb ben. Men steune daarom haar door zich als donateur op te geven en ga eens op een uitvoering luisteren. Voor de aiwisseling werden op beide avonden eenige voordrachtjes gegeven, welke eveneens in den smaak vielen, v.n. het laatste: „Een pleizierritje". DREISCHOR. Met een waar jubileums- programma vierde ons zoo populair har moniegezelschap „Crescendo" Donderdag en Zaterdagavond j.l. ini de keurig versier de en door firma Akkerdaas electrisch verlichte zaal van den heer Aarnoudse, onder groote belangstelling haar 25-jarig bestaan. Na de opening met de marsch „Leve Crescendo" van den heer Theewis, sprak de voorzitter, de heer Verjaal, tot de aanwezigen het welkom en bracht in de eeerste plaats hulde aan den heer Theewis, als hun eerste en eenige direc teur en wat door hem in al die jaren is gepresteerd, lief en leed met de vereeni ging deelend. Deze hulde ging vergezeld van de aanbieding van een geschenk onder couvert, waarvoor de heer Thee wis ontroerd dankte. Daarna de verdere afwikkeling van het programma, waar uit de ijverige studie weer bleek en wel niet het minst uit de ouverture „Merce des" van Kessels en „Künstler Leben", van Straus, met zijn vreemde dissonan ten. Ter afwisseling de opvoering van von Moser's blijspel in 3 bedrijven „Het Zangersfeest". De vele haast onoverkome lijke moeielijkheden de opvoering hiervan in den weg gelegd, overwonnen zijnde, hebben tot een schitterend resultaat ge leid. De weergave van karakters en per sonen zijn op ongeëvenaarde wijze ge slaagd, vooral ten opzichte van de mede werkende dames. Zaterdagavond sprak de heer A. P. der Weduwen een woord van hulde tot de jubileerende vereeniging, onder aanbieding van een traktatie en met aller wensch in 't hart: „Crescendo" naar het gouden jubileum I NIEUWERKERK, Donderdagavond werd alhier door het „Onderling Ondersteu ningsfonds bij ziekte" de gewone jaar vergadering gehouden. Uit 't verslag van den penningmeester bleek, dat in het af- geloopen jaar aan 9 personen een be drag van. 166 gulden werd uitgekeerd, en de vereeniging werd gesteund door 72 be gunstigers. De contributie as wederom vastgesteld op 5 cent per week. BRUINISSE. Zaterdagmiddag had een aanvaring plaats op den hoek Zijpe-Gre- velingen tusschen de twee zeilschepen „Dankbaarheid", schipper J. ten Hove, geladeai met straatklinkers van Terneuzen naar Stad aan 't Haringvliet en de uit Holland komende „Espsrance", schipper Grinvis, met zand bestemd voor Antwer pen. Van beide schepen, werd de voor steven ingedrukt, en ze verkeerden al direct in zinkenden toestand. De „Dank baarheid" werd door motor-visschersvaar- tuigeii" op de slikken gesleept en is daar gezonken, doeh zit bij laag water droog. De schepelingen zijn aan boord gegaan van de motorvaartuigen alsook werd het huisraad enz. door Bru. 112, schipper M. Boot, en Bru. 66, schipper R. de Waal, geborgen. De „Esperance" is door een passeerende „Telegraaf" op de slikken gezet. Door aanhoudend pompen is ciït vaartuig drijvende gebleven. Het mosselvaartuig „Bru. 103", schip per J. Muller, heeft verleden week voor Antwerpen, tengevolge van het varen over een draad het roer verloren. Doof motorvaartuigen is het stuurlooze vaar- tuig naar de haven alhier gesleept. Voor den betrokken schipper beteekent dit een aanzienlijke schadepost. OOSTERLAND. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 12 Maart. Voorzitter de heer de Weeze. Af wezig de heer de Vos. Wordt gelezen een brief van den Commissaris der Ko ningin, waarbij wordt medegedeeld, dat de heer A. C. van der Have te Ouwer- kerk benoemd is tot burgemeester dezer gemeente. De voorzitter feliciteert de ver gadering met deze benoeming en deelL mede, dat de installatie zal .plaats vin den op Woensdag 17 dezer te 2i/g uur en dat daarna ten gemeentehuize en te Sirjansland om half vier in de o. 1. school gelegenheid zal bestaan om den burge meester geluk te wenschen. Aan den heer L. J. van Vessem, die eervol ontslag vraagt als secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand tegen 1 April a.s., wordt, nadat de voorzitter gevraagd had dit ontslag alsnog in te trekken, op de meest eervolle wijze ontslag verleend, met dankbetuiging voor de zeer vele diensten aan de gemeente bewezen. Ged. j Staten hebben vrijstelling verleend tot j 1 Jarifri 1927 van het geven van onder- wijs in het vak „lichamelijke oefening" aan de beide scholen in deze gemeente. De verzoeken van P. M. Vaane, om vrij- stelling van de betaling van schoolgeld en van Joh. van der Zande te Bruinisse om onderstand voor zijn moeder, wor- den afgewezen. Aan M. van Dijke Wz. i wordt een half jaar ontheffing verleend van de betaling van belasting op de honden. Aan een huurder van een wo- i ning op het Tuindorp, wordt overeen- i komstig diens verzoek, de opzeggings- termijn met 14 dagen verkort. Wordt j besproken de toepassing van eenige be palingen der bouwverordening betreffen de de fundeeringen van spouwmuren, het metselen van trasramen enz. en besluit men om in den loop van het jaar de ge zegde verordening te wijzigen. Aan den heer J. M. de Waal, volontair ter secre tarie alhier, wordt toegekend een gra tificatie van f 150, wegens het waarne mer van het ontvangerschap, gedurende de ongesteldheid van dien ambtenaar. Tot lid der commissie tot wering van school verzuim te Sirjansland wordt benoemd de heer P. J. Fluijt, in de plaats van den heer J. M. Onderdijk, die vertrokken is. Van de leeningen, aangegaan, in 1916, worden uitgeloot 1 obligatie, groot f 125, No. il en 1 ad f 175, No. 12, aflosbaar 1 April. Men besluit overtollige kasgelden tijdelijk te beleggen bij de Boerenleen bank. Voorts wordt besloten de straat lantaarns te laten branden tot 15 Maart. De voorzitter deelt mede, dat de pee- slijk is verkocht voor f 2 en eenig hak hout op de begraafplaa.s te Sirjansland .voort f 12. Men besluit de nog voorradige asch op de boschblokdreef te brengen en deze te bedekken met zand. Nadat nog is gesproken over den kaaimuur, de pee- rekken en het spui, sluit de voorzitter de vergadering. Donderdagavond j.l. vergaderde in de conferentiekamer de afd. Groene Kruis alhier, welke werd gepresideerd door dr. W. H. Weeda. In zijn openingswoord her dacht deze het overlijden, van burgemees ter J. O. v. d. Have, die zoowel fihan- tieel als moreel voor de afd. een, grooten steun is geweest. Na lezing der notulen werd door den secretaris, den heer M. Otte, verslag uitgebracht over het afge- loopen boekjaar. Hieruit ontleenen wij, dat de afd. in 1925, 379 leden sterk was, met een contributie groot f' 482,50; dat de verschillende verplegingsartikelen 93 maal in gebruik werden genomen en dat thans door benoeming van mej. v. d. Hoeven, het verplegingswerk wordt ter hand genomen. Uit de rekening van den penningmeester, dhr. M. Capelle bleek, dat de inkomsten, met inbegrip goed slot, f' 920,38, de uitgaven f 228,62 bedroeg, zoodat het boekjaar sluit met een goed slot groot f 691,76. De aftredende be stuursleden, de heeren dr. Weeda, van As en Meerman, werden met groote meer derheid van stemmen herkozen. Als af gevaardigde naar de Algemeene Vergade ring der Provinciale Vereeniging worden benoemd, dr. W. H. Weeda, met dhr. M. Otto als plaatsvervangend. Daar het bestuur reeds had besloten tot aankoop van een derde Iighal, werden de inschrij vingsbiljetten naar dat werk geopend, en werd dhr. W. Eoogert voor f 292,31 aannemer. Nog wordt besloten tot aan koop van enkele andere artikelen, en ver der het bestuur gemachtigd tot aankoop van die artikelen die in den loop van het jaar blijken noodig te zijn. Daar men algemeen de meening is toegedaan, dat de bestaande vuilnisbak, staande achter de kerk, een onzer mooiste hoekjes van het tfo.'p ontsiert, en uit een hygiënisch - oogpunt bekeken, vooral met het oog op de vlak daarbij staande school, schadelijk voor de gezondheid kan zijn, besluit men den Raad der Gemeente te verzoeken, deze b£k op te ruimen. Nadat dhr. Zeij- ler nog een opwekkend woord tot de leden richt, dal ieder zijn contributie trouw zal betalen en zoo mogelijk iets verboogen, sluit de voorzitter de ver gadering. STORM? Wil je goedkoop profiteeren Van een zeer bijzonder iets? Wil j'een uur of wat genieten Gratis, kosteloos, voor niets? Wil je eens v/at wiss'ling brengen In de sleur van eiken dag? Meen je dat je van het goede Ook wel eens wat hebben mag? Stemt het triestig weer je somber? Plaagt je de zwaarmoedigheid? Is je werkkring maar eentonig? Haak je naar gezelligheid? Houd je van iets sterks, iets pittigs? Trek de romantiek je aan? Eisch je dat met 't aangename 't Nutiige zal samengaan? Wil je graag van and'ren leeren? Onverschillig wie' dit zij? Prefereer je geest'lijk voedsel Met een beetje zout er bij? Mag je wel een beetje wrijving? En een bloedloos tweegevecht? Zie je graag dat d' een den ander Op de fiets zet? zoo men zegt. Ga dan morgenmiddag twee uur Naar de zitting van den Raad, Want ik zag, dat op d' agenda GASFABRIEK en LEENING staat 1 L1NDBOUW EN VEETEELT. VEEUITVOER NAAR BELGIË. Krachtens beschikking van den Belgi schen Minister van Landbouw worden de Belgische grenzen met ingang van 16 Maart a.s. weder onder bepaalde voor waarden voor Nederiandsch vee openge steld. SEROOSKERKE. Vrijdagavond verga derden in café Berrevoets de leden van het varkenshoudersfbnds. Deze vereeni ging neemt steeds in bloei toe. Het aan tal leden bedraagt thans 28. De rekening over het algeloopsn jaar sloot met een voordeelig saldo va'n/ f 98,60. Aan gestor ven. varkens werd uitbetaald f 56. De af tredende bestuursleden C. Hart, A. Berre- voois werden herkozen, t erwijl laatstge- noemde te kennen gaf, niet meer voor de betrekking van penningmeester in aan- j merking te willen komen. In zijn plaats werd gekozen P. Geleijnse Az. Met alg. stemmen werd besloten 75 o/0 uit te keeren voor een gestorven dier. Eveneens werd met algemeene stemmen besloten de varketns te doen inënten. VEJIKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 12 Maart. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden al hier voor den heer G. Schouls, publiek i verkocht: paarden voor f 245 en f 141. Koeien voor f 225 en f 220. een kalf voor f 26. ORKNIEUm Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Gieaaan-Oudokark en Psursum (toez E Jorgena te Kystuske (Heerenveon) Te Odoorn (toozda. KMn Waasink te Rottovallo Te Leeg- kerk, gem. Hoogkerk, M. O 81ootem«kor do i?rultio Terkappil. To Putten o. d Ve!uwa(2dopred.-pl.), P. vanToorc te Botterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1