Zierikzeesche 0 Nieuwsbode ZEELAND's IDEM ROOMBOTER. Moosterb&Lsem Vrijdag 12 Maart 1926. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. Dr. C. E. LIESKER, Algemeen Overzicht. ABONNEMENTa ?r(j» per 3 munden f 1.60, trance per poet f 1,80. Veer het bnltenlend per |»»r f 10, ifeonderUlke numinera 6 cent. Verieyjnt Heand»*, Woened»? en VrUdef, ADVERTENTIÊN ▼en 1—8 regels 60 et». v»u i regel» os daarboven 20 et», per regel. Seelame» 30 ot>. p. regel, SU contract belangrUko korting! 88sto JAARGANG. - No, 11362. =s> don d«* 111. i. i. BE LOOZE J(, Ullg.-IMHl. H. I tOSTES. *m ?Mr Dit nummor bestaat alt 3 bladen. ZJ), die zich van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 April a s. ver schonende nummers GRATIS. Mond- en Tandarts, nal op D0NDBRDA6 18 HAART a.i. spreekuur honden voor Tand heelkunde te Zlerlkiee, van 10-3 unr namiddags, ten hnlae van I. HAGE Henbelhandel, Appelmarkt 365. Maandagmiddag is de vergadering van den Volkenbond te Genève geopend op de gebruikelijke manier, waarin de voor zitter, een Japansch diplomaat, wees op het buitengewone karakter van deze bij eenkomst. De ware stemming in deze hooge ver gadering ontbrak. De verdeeldheid over de samenstelling van den Raad van den j Volkenbond werkte neerdrukkend op de gemoederen. Feitelijk zou het een feestelijke bijeen- komst moeten zijn. Immers Duitschland zou in den Bond der Natiën worden op genomen. Maar de feestvreugde werd ge temperd door de verdeeldheid over de uitbreiding van het aantal permanente zetels in den Raad. Tusschen Frankrijk en Duitschland dreigt een conflict, dat voortspruit uit aanspraken van Spanje en Polen, bene nevens nog eenige andere kleine staten op een vasten zetel in den Volkenbonds raad, en terwijl nu de groote diplomaten onder het aanroepen van hoog draVende beginselen van menschenmin, elkaar tot toegeven trachten te bewegen, wordt Zwe den, dat de macht van het veto bezit, bui ten de politieke onderonsjes gehouden. Zweden's positie - is niet gebaseerd op politieke sympathieën, doch op constitu tioneel principes. Dit land is dus een machtige factor, waarmede men reke ning zal moeten houden. Zweden is lid van den Raad en kan zijn veto uitspreken over elk compro mis, waartoe de groote mogendheden zou den willen komen. Zweden heeft daarbij den steun van verschillende kleinere mogendheden, doch deze stemmen slechts mede in de Alge meen© Vergadering, waar een meerder heid beslist. Alléén het verzet van Zwe den is dus van belang. Het kan niet wor den overstemd. Teekenend is het in dit verband, dat de groote heeren Zweden thans links laten liggen. Over het verder verloop der komende gebeurtenissen is niets met- zekerheid te j voorspellen. Naar Briand, die weer met grooten spoed een Fransch ministerie in elkaar timmerde en onmiddellijk daarna naar de stad van den Volkenbond afreisde, heeft medegedeeld, zal eerst Zaterdag een duidelijk inzicht in den toestand, die thans vrij verwaird lijkt, kunnen worden ver kregen. BINNENLAND, REGEERINGSVERKLARING. Minister de Geer heeft Donderdagmid dag in de Tweede Kamer een regeerings- verklaring afgelegd, waaraan het volgen de is ontleend: Politieke vraagstukken, die verband houden met de partij-groepeering, zooals die tot dusver heeft bestaan, blijven rusten en gehandhaafd in 'het stadium van dit oogenblik. Geen lid van het Kabinet zal beschouwd mogen worden als vertegen woordigende de partij waartoe hij be hoort. Meer in het bijzonder zal op de volgende maatregelen de werkzaamheid regeering gericht worden: Voortgezette bezuiniging zoowel door vereenvoudiging en reorganisatie van den staatsdienst, als door zoo efficient mogelijk gebruik van gebouwen en andere hulpmiddelen; be lastingverlaging voor zoover mogelijk zoowel in de richting van bevordering der kapitaalvorming als door ontlasting van groote gezinnen; als eerste maatregel, naast Halveering van de Verdedigingsb'e- lasting 2, schrapping der leeningsopcenten op de personeele belasting en op de sui keraccijns; herziening der financiëele ver houding van rijk en gemeenten; krachtige medewerking aan alles wat op internati onaal terrein de heerschappij van 'f recht kan bevorderen en lean voeren tot gelijk tijdige en wederzijdsche vermindering van bewapening; samenvoeging van Oorlog en Marine tot één departement van lands verdediging; nadere overweging der ma rinesplitsing; voortgezette versobering der weermacht, onder meer door de landsverdediging te concentreeren in mo biele strijdkrachten; vereenvoudiging van de bevelvoering. Met handhaving der beginselen der on- derwijspacaficatie, nagaan hoe daaraan minder kostbare toepassing kan worden verzekerd; verbetering van het wegennet; bespoedigde uitvoering der Zuiderzeewer- EVEN FIJN ALS m ken en ter handneming van groote pro ductieve werken, inzonderheid tot be vordering van de productiviteit van den bodem en tevens als bestrijding der wer keloosheid nadere wettelijke r egeling van het collectief arbeidscontract; unificatie der sociale verzekering en uitbreiding van de toepassing de»- Arbeidswet; wijziging der Drankwet, o. m. door invoering van plaatselijke keuze; verdere uitvoering van het beginsel, dat in Indië het regeerings- beleid zooveel mogelijk door of met me dewerking van uit de bevolking voortge komen krachten wordt gevoerd. In hoeverre voor het Kabinet mogelijk zal zijn deze en andere voorzieningen tot een goed einde te brengen, zal ook af hangen van de" vraag hoelang de politieke verhoudingen handhaving van dit inter mezzo zullen vereischen. Zoodra de parlementaire meerderheid zich zal blijken gevormd te hebben, zal het kabinet de portefeuilles ter beschik king stellen. Uit Stad en Provinoie. ZIER1KZEE. Dolle Dries" is de titel van'de film, die thans in de Concertzaal- Bioscoop zal worden vertoond: Deze co- medie brengt ons in kennis met Hans Hikkop (Tom Mix), onder cowoy's bekend om zijn dolle invallen. Op zekeren dag is Hans aan hel rijden in de wildernis, en ontmoet een man, die tracht een defecte auto te herstellen. Hans geeft hem zijn paard in ruil voor den wagen. Hij probeert hem weer aan den gang te krijgen, maar de voorwielen weigeren hun dienst. Daarom bindt hij de'vooras stevig vast met het touw en bestuurt daarmee den wagen tot aan zijn vaders ranch. Hij rijdt door een greppel, en alle cowboys stuiven verschrikt uiteen. Zij 'moeten op de motor schieten om den wagen eindelijk te doen stoppen. Op ze keren dag gaat hij rijden, en ontmoet onderweg Macabre en Patricia Madley, die zich oefenen voor de aanstaande groote wedstrijden. Hans en Macabre houden een geïmproviseerde race, maar ■worden wegens te groote snelheid door een agent bekeurd. Patricia geeft hem een handschoen, met de belofte, dat hij ook de anderen mag komen halen als hij wint, Na allerlei avonturen behaalt Ma cabre de zege. Bij de volgende race is Hans weer present. Ditmaal bestuurt hij een wagen van Patricia's vader. Het kost Hans veel moeite, maar hij wint. Welnu, 't is waar dat ook Dolle Dries een cow-boy is; doch hij bepaalt zich niet bij ritten te paard door de uitge strekte vlakte; ditmaal gebruikt hl) ook een moderne 40 H.P.-auto; en het is waar dat zijn mededinger niet bepaald onder de eerlijksten mag gerekencUworden, een schurk is hij loch niet.- Daarbij komt het er minder op aan of het scenario veel of weinig afwijkt van het gebruike lijk patroon, dan wel of de regisseur en zijn artisten er in geslaagd zijn'de film zoodanig boeiend te maken, dat men de indruk heeft iets geheel nieuws voor oogen te hebben. Dit laatste is nu het geval met „Dolle Dries". Puik is de vertolking; met zorg worden de natuur lijke decors gekozen. Blijkens een in dit blad voorko mende advertentie, zal „Het Zierikzeescb Dilettanten Tooneel" op Woensdag 17 Maart a.s. in de Concertzaal opvoeren: „Prinses Lizi", vroolijk spel in 3 be drijven, door Thilo Von Trotha, van welk stuk wij reeds eerder melding hebben gemaakt. „Het Zierikzeesch Strijkorkest" zal on der leiding van zijn directeur, de heer A. van den Houten, bij deze uitvoering zijn welwillende medewerking vepleenen. Gezien hetgeen het Zierikzeesch Dilet tanten Tooneel ons vorige, jaren steeds placht te brengen, belooft ook deze voor stelling wederom een succes te worden, waartoe het Zierikzeesch Strijkorkest niet weinig zal bijdragen. Wij wekken onze lezers dan ook volgaarne op deze uit voering bij te wonen. BRUINISSE. Woensdagmorgen was de 21-jarige zoon van den molenaar Z. in een der molenwieken geklommen om een touw' te bevestigen. Hoog in de wiek zijnde, bij de kap, plan. 10 M. boven den beganen grond, werd hij .onwel, ver loor het bewustzijn en sloeg achterover, doch bleef gelukkig met zijn beenen in de wiek hangen. ,Men kan zich voorstel len, hoe hevig verschrikt de vader was die beneden stond en zag wat er gaande was. Hij bedacht zich evenwel niet lang, klom1 ijlings naar boven en met boven- mensehelijke krachtsinspanning mocht 't hem gelukken zijn bewusteloozen zoon veilig op dein grond te brengen. In huls gebracht kwaan hij gelukkig weer spoe dig bij. SCHERPEN1SSE. Donderdag j.l. werd door het bestuur van het Waterschap „Scherpenisse", publiek aanbesteed, de le vering, lossen en vervoer van de benoo- digde grind en steenslag, waarvoor het minst werd ingeschreven door den heer T. Koopman te Nijmegen, voor de onder- houdsgrind, voor f 2,7§fdé M3., en voor de steenslag door W. Kieboom te Gor- kum voor f 4,67 per s<jheepston, beiden vrij voor den wal. Voor het lossen der grind, voor den Hoogenweg, vo,or f 0,90 en op de haven voolr 0,68 de M3. De steenslag op de haven voor f 0,65 per scheepston door P. Bevelander. Het ver voer der grind van den hoogenweg voor f 0,75 en van de haven voor f 0,64 de Ms. en de steenslag van de haven voor f 0,34 per scheepston door G. Anthonisse. ONDERWIJS. De voordracht voor hoofd van de O.L. School in de Nieuwe Boogerdstraat be staat uit de navolgende heeren: P. de Bree te Middelburg, D. Hoek te Schie dam, W. A. Schippers te Elburg en J. H. Visser te Eindhoven, zijn lastig en pijn lijk x en komen tel kens, terug.. Akkers Kfooslerbalsem kan er echter'voor 'goecTvan verlossen. Wacht daarom niet langer maar koop nog heden een 'pot AkkerV Eveneens ongeëvenaard tegen wonden door 1 snijden, branden, slooten of schrammen en>^ als wrijfmiddel bij rheumatiek of jicht. Overal verkrijgb. ia porceleinen pot! f. 20Gt. f0 50. 50Gr.fl.- lOOGr.f I 75,sf Elscht handtcckenlng: L f. Akker/if VERKOOPINGEN, ENZ. Z1ER1KZEE, 12 Maart. Ten overstaan van notaris Kórteweg werden heden al hier publiek verkocht: 1. Het woonhuis en erf aan de Noordzijde van het Kerk hof, nagelaten door den heer C, de Wilde, voor f 2750 2. de schuur en erf in de Weststraat, eigendom van den heer G. Sehouls, voor f 650,—. RECHTZAKEN. HET AUTOBUSONGELUK TE THOLEN. Voor de Bredasche rechtbank is Don derdag behandeld de zaak tegen den chauffeur L. v. V. te Stavenisse, bestuur der der autobus, die op 29 Dec. 1925 de Eendracht in reed en waardoor 7 per sonen het leven verloren. (Zie Nieuwsbode van Maandag onder deze rubriek). Tien getuigen a charge en 5 getuigen a décharge zijn gedagvaard. A. J. Voer man, Rijksveldwachter brig, majoor te Tholen, hierna als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij de lijken, welke uit het water zijn opgehaald, heeft iribeslag ge nomen en deze op 31 December 1925 heeft overgegeven aan den deskundige Hulst, arts te Leiden. Tevens had dezen .getuige de autobus in beslag genomen en ter hand gesteld aan getuige Groo- tens voor deskundig onderzoek. Toen de autobus uit het water kwam had getuige Schot hem verteld, dat niets aan de remmen was veranderd. Ook verklaarde dezen getuige nog, dat de autobus, nadat deze uit het water was gehaald, eenigen tijd zonder politietoezicht had gestaan. De tweede getuige, M. Evertse, gem.- en onbezoldigd Rijksv. te Poortvliet, ver klaarde, dat hij een der lijken had her kend als dat van L. M. Kesselaars. Hier na werd als getuige gehoord C. van Os, gem.- en onbez. Rijksveldw. te Tholen. Dezen getuige had gezien, dat, toen de autobus in het water lag, er met dreg gen en staaldraden is gedregd. Toen de kap eraf ging kwamen verschillende lij ken boven drijven, waaronder een lijk was, dat door den vorigen getuige werd herkend als dat van L. M. Kesselaar. Toen de autobus uit het water kwam, was het rechterachterwiel met touwen omwonden en slipte, toen dit er echter af was, draaiden de wielen weer. Voorts verklaarde getuige nog, niemand aan de remmen te hebben zien komen. Vervol gens werd gehoord G. Dorst, arbeider te Stavenisse, die op den bewusten dag als passagier met de autobus was mee gereden van Bergen-op-Zoom naar het Tholensche Veer. In de autobus zaten, behalve hij, nog zeven vrouwspersonen. Dat, toen de auto de helling rechts op reed, hij achteraan in de autobus zat; dat, toen de auto Ij'oven op de helling was gekomen, bleef staan en terug ging. Toen de auto terug reed gooide ver dachte de rem over en draaide zijn stuur om. Toen de bus halfweg de hel ling was gekomen, liepen de vrouwelijke passagiers naar voren en drongen den verdachte van het stuur weg. Dezen ge tuige had zich gered door langs de ach teropening boven op de kap te klimmen, terwijl de auto in 't water terecht kwam. Ook had getuige niets bijzonders be merkt toen de autobus de helling op reed. De vijfde getuige die gehoord werd werd, was M. v. d- Linden, chef-veerman te Tholen, die het ongeluk had zien ge beuren en daaromtrent verklaringen af legde. Ook had hij gezien, dat beklaagde uit de autobus sprong toen deze vlak bij het water was en dat eenige vrouwelijke passagiers naar voren liepen. Beklaagde had hij niet zien remmen, want de wie len draaiden bij het terugrijden. J. M. Schot, veermansknecht te Tho len, verklaardeongeveer gelijk den vori gen getuige. Ook' hij had de passagiers in de autobus naar voren zien gaan, toén deze vlak bij het water was. Tevens verklaarde getuige nog, dat de helling niet glad was. Vervolgens werd als ge- tuige-deskundige gehoord J. P. L. Hulst, arts te Leiden, die verklaarde, na door den rechter-commissaris beëedigd te zijn, de lijken te hebben onderzocht, welke hem door getuige Voerman waren ter hand gesteld. Dezen getuige bleef ove rigens bij zijn desbetreffend rapport vol harden. A. Grootens, chauffeur te Breda, als getuige deskundige gehoord, had de rem men onderzocht en verklaarde dat deze niet in orde waren. Toen hij op de voet- rem drukte kon het wiel draaien. Tevens verklaarde hij nog, dat de rem vet was. De volgende getuige die gehoord werd, was A. Vijgeboom, ass. werktuigkundig ingenieur te Vlissingen, die eveneens de remmen had onderzocht en tot de con clusie gekomen was, dat een remstang ontbrak, welke onmogelijk onder het rijden verloren kon zijn, omdat het boutje aan een der zijden compleet aanwezig was. Ook werkte de voetrem niet omdat deze vet was. Indien dit niet het geval was geweest had de autobus tot stilstand kunnen worden gébracht. In deze zaak werden tevens nog vijf getuigen-deskundigen a décharge gehoord, die echter niets bizonders verklaarden. Vervolgens werd de verdachte ge hoord, die verklaarde geremd te hebben, doch dat de wielen slipten. Ook had hij zijn stuur omgegooid om te trachten tegen de muur aan te rijden, waarin hij echter verhinderd werd door de passa giers, die hem van zijn stuur verdrongen. Hierna nam de officier van justitie zijn requisitoir, die het verloop dezer treurige zaak nog eens na ging en het wettig en overtuigend bewijs geleverd achtte en tegen bekl. eene gevangenisstraf eischte van Vier maanden met vijf jaar en vier maanden ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te 'besturen. Als verdediger Voor beklaagde trad op mr. Kegge, advocaat te Goes, die op verschillende gronden vrijspraak bepleitte. De president bepaalde hierna de uit spraak in deze zaak op 25 Maart e.k. KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Bleiswijk (toez.), A. M- den Oudsten te Middelharnis. Te Hien en Dodewaard, D. J. Peterse te Oud- Loosdrecht. Te Zetten, J. J. Timmer te Ermelo.* Te Polsbroek, J. Enkelaar te Rijssen. Te Lutten (toez.), S. H. J. Voors te Opperdoes. Te Assen H. R. Kruijt te Valtermond. Aangenomen: Naar Hoogezand (toez.), B. J. Aris te Nieuweschans. Naar Maarssen, H. J. van Sehuppen te Groot- Ammers. Bedankt: Voor Putten o. d. Veluwe, G. Benes te Monster. Voor Ouddorp, H. Ewoldt te Raamisdonksveer. Voor Tho len, cand. S. Koster te Terneuzen. ST.-ANNALAND. Bij herstemming voor notabele zijn er 111 stem'men uitgebracht op den heer C. van Dussen en 70 op den heer J. van Luijk, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Naar men zegt zou hij de be noeming evenwel niet aannemen. Geref. Gem. Beroepen: Te Leiden, G. H. Kersten te lerseke. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 Maart te Zierikaee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. 's Avonds 6.30 ure, de beer E. R. Damsté, Luth. Kerk. 10 ure, ds. Makkink van Leiden. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.80, ds. v* d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. VERSCHILLENDE BERICHTEN* Een gouden tientje .besnoeid. Te Delft is een student geverbaliseerd, die langs electrolytischen weg een gouden tientje voor 1/'f) deel had besnoeid en daarna bij een melkhandelaar in betaling had ge geven. Het geldstuk is in beslag genomen. De Storm. Van schipper Bruins, die Dinsdag uit Kampen met zijn klipper naar zee is vertrokken, heeft men sinds dien niets meer vernomen. Te Harder wijk zijn deelen van het schip aange spoeld. Aan boord bevonden zich schip per Bruins, zijn vrouw, 4 kinderen en een knecht. Familieleden, in de haven te Kampen liggende, vreezen het ergste. De mogelijkheid bestaat, dat zij door den een of anderen schipper geborgen zijn, maar deze kans is zeer gering. ZEEUWSCHI KALENDER. Herisnepiages der week. 7 Maart. 1832. De Groote Kerk te Veere wordt door de gemeente aldaar aan het Rijk afgestaan. 8 Maart. 1574. Eerste consistoriale vergadering der Hervormden te Middelburg. 9 Maart. 1733. Eenige vaartuigen met Saltsburg- sche emigranten komen in Nieu- werhaven bij Breskens aan. 10 Maart. 1481. Arnemuiden door een brand zoo goed als geheel verwoest. 11 Maart. 1254. Graaf Willem II geeft een keur aan Middelburg. 12 Maart. 1834. Johan Pieter Bnurjé, geleerde Zeeuw en kunstschilder, overlijdt te Middelburg. 13 Maart. 1575. De Sint-Maartenskerk te Middel burg, gestaan hebbende op de Groo te Markt, wordt voor het laatst door de Hervormden vpor den ee,re- dienst gebruikt. Stranding. Donderdagmorgen vroeg heeft men een ladder tegen het te Hoek van Holland gestrande Itaiiaansche s.s. „Sirena" kunnen plaatsen en de beman ning (31 man) van boord kunnen bren gen en vervolgens over de pier naar den vasten wal. Het schip, waarin gaten geslagen zijn, zal worden gesloopt. Noorderlicht. Uit tal van plaatsen van ons land komen berichten over Noorder licht, dat zich Dinsdagavond 8 uur don kerrood tegen de Noord-Westelijken he mel over een groote oppervlakte zich afteekende. Geleidelijk ging het donker rood over in lichtrood, terwijl het ver schijnsel zich steeds meer naar het Wes ten verplaatste. Tegen half negen ver toonden zich in het rood breede lichtgele verticale strepen, die evenwijdig aan el kaar liepen. Het verschijnsel was nu en dan bijna onzichtbaar, terwijl het direct daarna weer zeer duidelijk zichtbaar w,as, waarbij het alle tinten van rood door liep. Tegen 9 uur was het geheele ver schijnsel verdwenen. Onweer. Woensdagmorgen is de blik sem1 geslagen in de hofstede Plasendaal, bij Walenburg, op Texel. Dc boerderij is geheel afgebrand, Negentien koeien wer den gered, 42 lammeren zijn in de vlam men omgekomen. Ongeluk. Dinsdajgmiddag was de 46- jarige gehuwde timmerman G. te Groot-, schermer (N.-H.) werkzaam in het trans formatorgebouw, toen hij door eèn on gelukkig toeval in aanraking kwam met

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1