Zierikzeesche dB Nieuwsbode ZEELAND'! DOEM f RWATTAS5 ROOMBOTER. Reepen mei Cadeau 'abonnement i Woensdag 10 Maart 1926. zierikzeesche courant. advertentiën Kennisgeving. buitenland.. f e uïl letio n. De vrouw zonder hart ets. vóór 1 AUGUSTUS 1926 1 prima verzilverd vulpotlood i binnen lan d. Mooie handen PUROL. frttB por 8 maanden f 1,60» franc* por poit 1,80. Voor hot buitenland por laar f 10,—. AfaonderUJke nummer» 5 oont. VorsohUnt Haandag, Woemdaf sa Vrjjdaff. 83ste JAARGANG. - No. 11361. Mr. i. J. SE LOOZE Jr. Ultt.-IMMt. M. J. KOSTE». ▼an 1—1 roffel» 60 oti. ran 4 roffel» en daarboven 20 et», per roffel. Seolamei SO et», p. roffel» BO oontraot belangrijke korting» Intending op den dag Tan uit- gare vöór 11 ore. Z|J, die zleh van af bedien op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 April a.8. ver schonende nummers GRATIS. De BURGEMEESTER van Zibbikzbb brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 16 Maart a.s., des namid dags te 2 ujr, op het Raadhuis, eene open bare vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Vaststelling rekening Burgerbewaar school 1924. 4. Voorstel tot ontbinding pacht van twee visschergperceelen. 5. Aanvaarding legaat. 6. SobBidie voor uit te geven Gids v. Zeeland. 7. Subsidie voor Tuinbouwwintercursus. 8. Voorstel in zake subsidie cursus voor vervolgonderwijs. 9. Verhuur koetshuis aan W. Merle. 10. Voorstel aangaande plaatsen lantaarn aan den Langen Blokweg. 11. Wyziging begrooting Burgerlijk Arm bestuur, dienst 1925 en 1926. 12. Vaststelling rooilijn Weststraat. 13. Voorstel verpachting van het genot van jacht. 14 Voorstel 'tot verpachting van grond aan M. de Jonge. 15. Voorstel om de o. 1. school aan de Nieuwe Boogerdstraat „school B" te noemen. 16. Voorstel intrekking verordening, rege lende getal onderwijzers enz. 17. Herziening verordening op het Lager Onderwijs. 18. Wjjziging verordening schoolgeld Lager »n U. L. Onderwijs. 19. Vaststelling vergoeding volgens art. 101 L. O. wet 1920. 20. Adres lijkdragers in zake kleeding. 21. Voorstel aangaande adres tot rooien van boomen. 22. Opnieuw vaststelling verordening op de heffing en invordering van belasting op het gebruik van gemeentegrond. 23. Adres Kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente over afsluiting van de Beurs. 24. Demping en rioleering van een vroon en het in erfpacht geven van het gedempte. 25. Adres Schippersvereen. „Helpt Elkander" tot het plaatsen van meerpalen. 26. Vaststelling primitief kohier hondenbe- - lasting 1926. d 27. Verzoek van J Catshoek om vergoeding van reis- en verblijfkosten. 28. Voorstel tot verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid. 29. Adressen aangaande belooning volontair- onderwgzers o. 1. scholen. 30. Wijziging verordening regelende de gas- prijzen. 31. Adres Bestuur Ver. Sehouwen-Duiveland volgens Landarbeiderswet om bjjdrage. 32. Voorstel tot het verstrekken van eene leening aan het gemeentelijk gasbedrijf. 33. Voorstel aangaande het schrgven van Gedep. Staten betreffende verbetering van den weg Zierikzee-Brouwershaven. 34. Ingebruikgeving van leegstaande lokalen der U.L.O. school. 35. Ontslag schoonmaakster M.U.L.O. school en benoeming schoonmaakster school B en U.L.O. school. 36. Ontslag waagmeester. 37. Benoeming waagmeester. 38. Benoeming hoofd der O. L. School aan de Nieuwe Boogerdstraat. 39. Comptabiliteitsbesluiten (Wjjzigingen be grootingen 1925 en 1926). Ziirikzbb, den 9 Maart 1926. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE. DE ROMAN VAN DEN ROEMEEN- SCHEN KROONPRINS. Sedert een dag of tien vertoeft ex- kroonprins Carol van Roemenië met zijn jeugdige echtgenoote, mevr. Lupescu, voor wier schoonheid en charme hij zijn rechten op den troon en zijn familie kring heeft prijs gegeven, te Parijs. Vorige week echter wij hebben het in het kort vermeld is den ex-kroon- Oorspronkelijke Hotl. detective-roman [s door R. J. BRANDENBURG. 25 Na de lunch bleven Wij nog even na praten en toen werd het onze tijd om te vertrekken, want wij hadden afge sproken, dat Wij aan het diner weer op „Den en Beuk" aanwezig zouden zijn. Mr. van den Drent bracht ons naar 't station en Wij namen hartelijk afscheidt, Wij zouden hem tijdens ons verblijf in Holland niet iweer ontmoeten. Wij spoorden door het Hollandsche landschap. De zon Was schuil gegaan achter donkere wólken en vergulde tel kens de randen, goot dan een Rembran- tiek licht over de groene weiden, door sneden door rechte slootjes, Waarvan het water grauw van tint was. In de weiden graasde het gezonde wat-zwarte geblokte vee dat zich met loome bewegingen ver plaatste. In Gouda kocht Arthur een ochtend blad en las mij voor, dat Raven op vrije vleten gesteld was. EVEN FIJN ALS prins een dagvaarding overhandigd, waar in hij wordt opgeroepen voor de civiele rechtbank te verschijnen. Deze dagvaar ding was afkomstig van mevr. Zizi Lam- brino, de Roemeensche, die kroonprins Carol in Augustus 1918 te Odessa huwde. Dit morganatisch huwelijk belette niet, dat de kroonprins drie jaren later de echtgenoot werd van prinses Helena van Griekenland, dochter van wijlen koning Konstantijn. JDe kroonprinses werd op haar beurt verlaten toen de kroonprins on langs zijn jongste liefde, mevr. Lupescu, volgde. Intusschen woont mevr. Lambrino se dert eenige jaren met haar vijfjarig zoon tje Mircea in Neuilly-sur-Seine, bij Pa rijs. Zij verklaart, dat zij zich destijds voor prinses Helena heeft teruggetrokken om den kroonprins in de gelegenheid te stellen een huwelijk te doen volgens zijn rang. Nu echter mevr. Lupescu de prin ses weer heeft verdrongen, beschouwt zij zich als een verlaten echtgenoote en eischt tien millioen francs schadevergoe ding. In de dagvaarding wordt gezegd, dat „madame de Hohenzollern", zooals me vr. Lambrino wordt genoemd, destijds uit zuiver dynastieke en patriotische over wegingen in de vernederde positie heeft toegestemd om voor de prinses te wijken. Haar huwelijk werd z.g. ontbonden tegen den wil der jonggehuwden en ge heel buiten hen om. Den 4en Januari 1926 echter deed de Kroonprins afstand van zijn rechten op den troon en verbrak zijn huwelijk met prinses Helena van Griekenland. Tn plaats van het leven met zijn eerste vrouw te hervatten, vestigde hij zich toen te Parijs zonder tot haar terug te keeren. Naar aanleiding van dezen eisch lot schadevergoeding heeft de „Matin" een onderhoud gehad met den veel bespraken prins. „Ik ben niet in Parijs gekomen, om met mevrouw1 Lambrino te polemi- seeren", zeide Karei. „De ontbinding van mijn huwelijk met mevr. Lambrino is door een zeer bevoegd rechtscollege van mijn land uitgesproken en bovendien heeft mevr. Lambrino nooit eerder een dergelijke actie ingesteld. Sedert eenige jaren ontvangt zij geregeld jaarlijks 110 duizend francs, de rente van een bedrag, dat bij de Banca General te Boekarest gedeponeerd is en over welk bedrag zij eerst na verloop van 20 jaar kan be schikken''. De prins zal als rechtskundig adviseur een der knapste advocaten kiezen. EEN BANGE REIS. Te Plymouth (Z.-Eng.) zijn de 6 Bril- sche zeelieden aan Wal gebracht, die door de „Volendam" van de Holl.-Amerika-lijn gered werden, nadat hun schip, de Brit- sche vrachtboot „Generaal Smuts", van Spanje met een lading zout op Weg naar Nieuw-Schotland, een en zeventig dagen hulpeloos had rondgedreven, door nood weer geteisterd. De laatste maand had den zij moeten leven op drie stukken scheepsbeschuit en een beperkte hoeveel heid water per dag. De „Generaal Smuts" was 18 December uit een Spaansche ha- Blijkbaar had de politie geen voldoen de bewijsmateriaal tegen hem kunnen verzamelen, wat ons niet verwonderde Het valt mij mee van de Holland- sche politie, dat zij hem zoo gauw! vrij laat. De schijn was sterk tegen hem, zei Arthur. Het begon te regenen en de druppels sloegen met korte tikjes tegen de coupé ramen en liepen in straaltjes naar be neden, w'aar zij in de st9ffige richels ver dwenen. Ik keek naar buiten, waar 't gras frisch kleurde, als was het door een nieuW vernisje bestreken. riet :s te hopen, dat zij met den dichten wagen komen, zei ik. Dat zal natuurlijk wiel. Maar te Utrecht stond de race wagen op ons te wachten. -- De heeren zijn met den dichten wa gen uit, verontschuldigde Peter, die er gelukkig om gedacht had regenjassen mee te brengen. Even later stoven wij de glimmend- natte stad door. Arthur en ik zaten vei lig in onze Matamac-jassen gehuld, ik had een sjaal om mijn hoofd geslagen. De droppels sloegen ons in het gelaat. Wij reden snel, het wós alsof wij dén regen wilden ontvluchten. Maar het ging niet, die Was rondom ons en viel gelijk matig uit den nu egaal-grijzen hemelkoe pel. Er was niet aan te ontkomen. De UITKNIPPEN EN BEWAREN. Inzenders van 250 Sterretjes geknipt alt de aohterztyde der 5 CTS. Kwattrt Reêp-etlketton «n met deze advertentie in gestuurd ontvangen gratia en franco merk „Marquise". beste Fran»che Vulpotlood, winkelwaarde f 3, Koopt eem HEKLK BOOS Kwatta's 5 Cts. Keepen (Melk- of Javareepen) en gU zult daarby nog een verrassing verpakt vinden bestaande uit v, K.G. PRIMA KWATTA CACAO. Deze advertentie wordt 6 maal geplaatst. - Inzendingen met opgaaf van juist adres aan KWATTA - BftEOA, Afdaling RECLAME 80 KWATTA SOLDAATJES blijven ALTIJD geldig. ven vertrokken en had al dadelijk met ruw' weer te kampen, jnaar eerst in het begin van Januari kreeg de storm een gevaarlijk karakter. De reddingsbooten wérden weggeslagen en hét tuig werd vernield. Zonder draadloos toestel dreef de boot weken lang hulpeloos rond in een storm, die de ergste was welke men in dertig jaar had beleefd. Het ruim be gon vol te 1-oopen en alle hens moesten uren aaneen dagelijks aan de pompen staan om het schip drijvende te houden. De lading Werd grootendeels door het Water 'bedorven, evenals de proviand. Eind Januari moest de bemanning óp rantsoen worden gesteld. Het schip had zulk een zWare slagzij, dat de opvaren den uren aaneen op dezelfde plaats moesten blijven. Reeds had men bijna alle hoop op redding opgegeven, daar het schip buiten de Noordelijke route ge raakt Was, toen men na een en zeventig dagen sedert het vertrek op een avond in de schemering de „Volendam" in zicht kreeg. De pompen in den steek latend, maakten dc schepelingen toortsen van hun kleeren, die ze om stukloen hout bonden. Dc toortsen Werden in terpen tijn gedompeld en aangestoken. Een der opvarenden, die nog in staat w'as om.te klimmen, bevestigde de toort sen zoo hoog mogelijk aan het overblijf sel van den grooten mast. De „Volen dam" draaide bij en zond booten uit om de zeelieden te redden, wat, daar de storm opnieuw opstak, groote moeite kostte. De „Generaal Smuts" werd in den steek gelaten, maar zou naar ver wacht werd spoedig zinken. VOOR DE NOODLIJDENDEN IN DE VENEN. H.M. de Koningin heeft f 1000 geschon ken aan het Centraal Steun Comité te Uw handen worden mooier en teven» blanker door en 0ÓET UW SCHOENEN GOED rails van de tram naar Zeist waren als vochtige linialen,.de boomen, de landen zagen wij door een grijzen mist, die als een sluier uit de grond scheen op te rijzen. Wij waren spoedig thuis en werden in de vestibule door tante ontvangen, die de handen inéén sloeg. Wat een 'weer, wat een weer! En nu hebben de jongens den dichten wa gen meegenomen! Wij hebben het vanmorgen heerlijk getroffen! antwoordde ik. Ik durf u geen zoen geven, ik ben zoo vreeselijk nat. Ik kreeg den zoen toch en nadat een bediende ons van onze druipende spullen had ontlast, gingen Wij gauw naar boven. Toen Wij onze slaapkamer binnengin gen, zag ik op de mat achter de deur een vierkant stukje papier liggen. Ik stap te er over heen, schonk er verder geen aandacht aan, maar Arthur raapte hel op. Ik zag, dat hij bij de lezing er van even zijn wenkbrauwen fronste. Wat kon dat voor bijzonders zijn? Hij reikte hel mij over. „Wanneer lady Cornway het leven lief heeft, zal zij cogenblikkelijk van „Den en Beuk" afreizen. Het briefje Was heel dun met potlood geschreven en onderteekend met een doodshoofd. Blijkbaar was de schrijver dezelfde als die van het eerste briefje, Dooa 30 oent. Emmen, in verband met den toestand in de veen streken. FORENSENAANSLAGEN. Een groot bezwaar voor personen, die in een andere gemeente een gemeubeld landhuis of optrekje zouden wienschen te bezitten, is het feit dat zij bij uit voering van dat plan Wórden aangeslagen als forens op grond van het bepaalde bij art. 224a, sub 40 der Gemeentewet. Door Ged. Staten van Zeeland is nu dezer dagen een beslissing genomen, die voor velen van belang kan zijn. De heer V. B. F., elders woonachtig, te Zoute- lande een landhuis bezittend, heeft aan de forensen belasting willen ontkomen, door na de bewpning des zomers van het landhuis, dit te doen onttakelen en doo|r deze en andere maatregelen, de Woning in zoodanigen toestand te doen brengen, dat zij niet langer tot bewoning was ingericht. Niettemin werd hij door het gemeentebestuur van Zoutelande als forens aangeslagen, amdait ondanks de onttakeling, de Wóning „met weinig moei te Wieer tot bewonen was in te richten" en dus een „gemeubileerde wóning" was in den zin der Wet. De heer V. B. F. ging van dezen aan slag in hooger beroep bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, die hem' in het ge lijk stelden en bij besluit van 19 Febr. j.l. den opgelegden aanslag vernietigden. ;NA DE CRISIS. Naar aanleiding van hel verrassende feit, dat Mr. de Geer Wèl kon slagen in de formatie van een extra-parlementair Kabinet met dezelfde personen, welke Mr. Limburg had aangezocht en bereid gevonden, wórdt ons van betrouwbare zijde medegedeeld, dat verschillende om standigheden het wenschelijk maakten, dat niet Mr. Limburg, doch Mr. de Geer als formateur en premier optrad, to.8. ter wille van de rechtsehe signatuur van het Kabinet. Daarbij is o.m. op de vol gende punten overeenstemming verkre gen: le. De heer van Karnebeek, de aan gewezen persoon om het verdrag met België te verdedigen, zal aftreden, indien dit verdrag door de Kamer wórdt ver worpen, hetgeen zeer waarschijnlijk is. In dat geval zal hij worden opgevolgd door Mr. Limburg, die steeds voorkeur heeft getoond voor de portefeuille van Buitenlandsche Zaken; 2e. De voorgeno- Waarvan mr. Van den Drent zoo ge schrokken was. Ook ik, ik moet het eerlijk bekennen, voelde mij allesbehalve prettig gestemd. Was die eerste waarschuwing niet de voorbode geweest van de reeks tragische en Wonderlijke gebeurtenissen, die zich gedurende onze vacantie op „Den en Beuk" hadden afgespeeld? En zou dit nu wleer het sein zijn van nieuwe verras singen Terwijl wij ons kleedden, hielden wij krijgsraad. Wat moeten, wiij nu doen? vroeg ik, niet bijzonder v rooi ijk, al probeerde ik te glimlachen. In de eerste plaats kalm blijven en ons goed humeur geen oogenbilik verlie zen. Evenals voor den Chineeschen dolk ben ik dankbaar voor dit epistel. Het is een bewijs, dat men ons weg wil hebben, dat Wij lastig beginnen te worden. Dat is voor ons een reden om verheugd te zijn. Ik geloof, dat dit maar loos alarm is. Men wil ons bang maken. Daarom be dreigt men ook jouw1 leven. Men veron derstelt, dat jij banger bent dan ik. Daar mee geeft men blijk het karakter van 't Bngelsche meisje te onderschatten. Ik knikte eens, maar Arthur ging on verstoorbaar voort 't Kan ook zijn, dat men denkt, dat ik voor jou bezorgder zal zijn dan voor KoodZto Groen..35 et.J /jj. Geel30 et}*™* NV&xjvt CoeeoTo TABAMAAMOD» JOUQE - UTB£OfT Ja Attrss' a| men splitsing der marine wordt terug genomen; '3e. de heer Colijn zal 'wórden benoemd lot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië. i.1 lii I...I l II a—i Uit Stad en Provlnole. ZIERIKZEE. Bij beschikking van hef Departement van Oorlog is aan C. A. Struijk te Oosterland met ingang van 26 Maart e.k. voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Hedenmorgen 10 uur werd de ten toonstelling van de Pluim vee vereeniging yExselsior" geopend. Aanwezig is een keurcollectie van allerlei kippen, duiven, eenden, konijnen, apen enz. Men zie de catalogus die gratis verstrekt 'wordt. ELLEMEET. Ook hier heeft men het jaarlijksche stra-teest, dat door de bevol king hoog in aanzien schijnt te worden gehouden, weer gehad. Een veertiental jongelui maakten van de gelegenheid om te kunnen „stra-rideh" gebruik. Op hun versierde paarden verzamelden ze zich 'Émiddags op het dorp om gezamenlijk 1 de gebruikelijke route over Burgh en Haamstede af te leggen. Toen de ruiter- j stoet tegen vieren terugverwacht werd, trok het muziekcorps er op uit ze af te halen. Met muziek voorop deden de „stra- i riders" daarop hun intocht. Terwfijl het corps nog eenige nummers ten beste gaf, wórd er nog eenige malen het dorp rond gereden. Dat deze vertooning in het an ders zoo stille dorpje heel wat volk op 1 de been bracht spreekt van zelf j 's Avonds wierd het Stra-feest besloten met een druk bezochte uitvoering van I de Rederijkerskamer „H.Z.O.D." in 't café j „De Roo". Voor het voetlicht wórden gebracht: „Een noodlottige Dag", drama - j tische schets in twee bedrijven en „Wil- j ly's Trouwdag", klucht in drie bedrijven. Aan. 't spel 'was te zien, dat er met ernst j was gewerkt. Zoowel de uitspraak als j de voordracht Waren goed verzorgd. Ook I de houding en bewegingen op het too- neel Waren goed ingestudeerd. Aan kamer t en directeur komt een Wóórd van lof toe, voor Wat ze hebben ten beste gegeven, j Uit het krachtig applaus bleek, dat het i voor het publiek een genotvolle avond I geweest is. i ELKERZEE. De wijkzuster legde behal- ve de reeds vermelde bezoeken in de pe riode 1 Juli—31 Dec. '25 nog af: 606 bezoeken bij t.b.c.-patiënten, waardoor 't totaal over genoemd tijdvak stijgt tot 1275. J ZONNEMAIRE. Vrijdagavond j.l. trad I in het hótel „Van Splunter" alhier als spreker op Dhr. L. Penning uit Utrecht, hiertoe uitgenoodigd door de Chr. Jon- gelingsvereeniging. De voorz. dier ver- eeniging, dhr. W. van Splunter opende mezelf, en -dit is ongetwijfeld juist. Maar Wij zullen ons toch niet door deze paar regels laten intirrrideeren. Laat ze maar opkomen! Arthur's oogen schoten vonken en zijn kin lag als vierkant gehouwen op zijn boord. Ik hoop, dat er wat gebeurt, wij zijn, nu immers toch materiaal aan 't ver zamelen. Wij hebben werkelijk behoefte aan eenige nieuwe feiten Ik kuste hem en fluisterde: Als jij maar geen gevaar loopt, lie veling. i Gearmd gingen Wij naar beneden. Het zou onwaarheid zijn, wanneer ik zieide, dat Wij dien nacht rustig sliepen. Ik althans deed geen oog dicht. Ten einde op alles voorbereid te zijn, hadden wij onze kleeren zooveel mogelijk aan gehouden, W'ij hadden alleen onze schoe nen uitgetrokken en Arthur zijn boord Ik draag geen, corset. Er gebeurde even- Wei dien nacht niets. Dat zul je altijd zien als je op iets rekent, dan valt er niets buitengewóóns voor. Ook den volgenden dag was er niets aan 't handje De Weer den was heel gewoon en wij waron het natuurlijk ook. (Wordt vwvolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1