Zierikzeesche Nieuwsbode Melkfabriek „VACGA" ZEELAND's IDEM Veehouders van Tholen. ROOMBOTER. ABONNEMENT Maandag 8 Maart 1926. zierikzeesche courant. advertentiën EERSTE BLAD. BINNENLAND. Vraagt alyorens Uw melk te verkoopen In- llohtingen omtrent de prijzen betaald door de te Oud-Gastel, bij Chrs. Dekkers, Café, Steen bergen, of bij A. J. Engelvaart, Oud-Vossemeer, of bi] P. Janssen, Poortvliet. Uit Stad en Provincie. Schrale Huid PUROL jfrV* per 3 maanden f 1,50, trance per port ƒ1,80. Voor he? buitenland per Jaar f 10,—. £fsonderiyke nummer* 5 cent. VersohUnt Maandag, Woenidaf «hl Vrüdaf> van 1—8 regels 60 ote. var 4 regels en daarboven 20 otfe. per regel. Reoiames 80 oti. p. regel* By contract bolangryke korting* 82ste JAARGANG. - No. 11360. In,<mdin« '",- Sir. 1, J. BE LOOZE Ir, UII(.-fMnf. H. J. KOSTER *m ™r 11 Dit nummer bo§ta*t alt 2 bladen. NA DE CRISIS. Naar de „Rsb." mededeelt, zal het nieu we kabinet een voorstel inzake het her stel van het gezantschap 'bij het Vaticaan doen. Blijft de Kamer ter zake weiger achtig, dan zou althans het kabinet hierin geen reden van aftreden zien. De Kath. minister, de heer Waszink, zou uit een afstemming van het gezantschap echter zijn consequenties trekken. EXTRA. Eerstens valt de extra sterke Coalitie uit den band, Door de extra scherpe houding Van den extra protestant. Dan een extra aantal malen Extra vlijtig geprobeerd, Of de extra diepe klove Niet kan worden bijgesmeerd. Als ondanks dat extra zwoegen Met verschil toch blijft bestaan, Zijn er extra knappe manneri Extra aan het werk gegaan. Al die extra formateuren Hebben extra werk verricht; Doch ten slotte zijn ze alle Voor de extra taak gezwicht. Daarna volgt een extra zitting Van de Kamer, die 't geval, Wijl het hier een extra zaak geldt, Extra onderzoeken zal. En zelfs in die extra zitting Speelde zich iets extra's af, Daar men op Albarda's rede Heelemaal geen asem gaf. Dan, tot slot, iets dubbel extra's, Driemaal extra en nog meer, ln één oogenblik formeert men 't Extra kabinetde Geer. Laten we van harte hopen, Dat dit extra kabinet Voor zijn extra taai; geschikt zij Eh de zaak op pooten zet. R. Overwerkte Zenuwen hebben In de Eerete plaats een Kalm eerend en Versterkend middel noodlg. MIJnherdt'a Zenuwtebletten geven kalmte en nemen gejaagdheid en over spanning weg. Glazen buisje 75 et. By Apoth en Drogisten. ZIERIKZEE. Onder leiding van haar directeur, de heer E. van Bergen, gaf de „Vereeniging voor Kamermuziek" al hier, met medewerking van den heer E. W. Oskam, cellist aan het Residentie orkest te Den Haag, Vrijdagavond in de Concertzaal een concert, dat slechts ma tig was bezocht. Zangnummers ontbra ken op het programma, daar het zang koor, dat anders een welkome afwisse ling bood, ter ziele is, wat wij, en velen wellicht met ons, betreuren. We zullen het niet wagen een oordeel te vellen over muziek van Schubert, Wag ner en Beethoven, welke zware muziek stukken op Jt programma voorkwamen, maar wel willen we vermelden, dat het grootste deel der toehoorders genoot tijdens dit concert. Na elk nummer klonk een hartelijk applaus. De heer Oskam, cel list, heeft ons doen genieten van zijn mooi instrument, waaraan hij zulke prach tige tonen wist te ontlokken in „Sérénade Oriëntale" en „Tarantella", begeleid door den heer van Bergen op de piano. Na deze vertolking juichte het audito rium hem levendig toe en werden hem en dhr. van Bergen bloemen overhandigd. Als toegift kregen we daarna „Ave Maria" van Schubert, dat eveneens hartelijk werd toegejuicht. Jammer dat niet meerderen aanwezig waren! Wij verwiijzen naar een in dit num mer voorkomende advertentie der Pluim- veevereeuigïng „Excelsior", w'aarin nog maals de tentoonstelling in het „Huis van Nassau" wordt aangekondigd. Naar wij vernemen heeft „Kunst en Eer", het operette-gezelschap van het bu reau Pisuisse uit Den Haag uitgenoodigd om 5 en 6 April voor haar donateurs op Ie treden. NOORDGOUWE. Zondagmiddag onge veer vier uur brak op de hofstede van den heer L. A. van Gastel Jacz. te Schud- debeurs brand uit in een strooklamp. Onmiddellijk begon men met em'mers water het blusschingswerk, terwijl de brandspuit der gemeente met materialen, getrokken cl>or een auto van de firma Akkerdaas, spoedig op het terrein aan wezig was, en niet lang daarna over vloedig water gaf. Ofschoon de brand zich aanvankelijk voor de belendende ge bouwen ernstig liet aanzien, was men het vuur toch spoedig meester. Oorzaak onbekend. Dat de brand nogal belangstel ling trok, behoeven we wel niet nader te vermelden. DRE1SCHOR. Raadsvergadering, gehou den op 5 Maart j.l. Alle leden aanwezig. Voorzitter de burgemeester. De heer der Weduwen deed eenige mededeelingen in zake de door de gemeente verhuurde grondoppervlakte op het haventerrein. Een gedeelte van die grond is eigen dom van de erven A. der Weduwen. Deze familie behoudt zich het redht van eigen dom voor, maar wil tegen betaling van I' 1 per jaar, dit in bruikleen aan de ge meente afstaan. Na eenige bespreking werd bet voorstel van de erven der Weduwen aanvaard en zal de grond- oppervlakte tegen een huur van f 52 per jaar aan de N.V. van As te Rotterdam worden afgegeven. Van A. Geluk, sedert kort naar elders vertrokken, was een verzoekschrift ter tafel, 64 cent school geld, dat betaald was, te mogen terug ontvangen. B. en W. kwamen daarna met een plan tot het bouwen van een nieuW'e autogarage ten behoeve van den dokter. Een voorloopig plan en begroe ting voor een gebouw van 4 X 7 M. is gemaakt. De kosten worden geraamd op f 845. Eenstemmig wtas de raad van oor deel, dat de plaatsing van de doktersauto, zooals ze nu is, niet kan blijven, doch een paar leden schrikken af voor de kosten van onderhoud in de toekomst en de nasleep aan deze zaak verbonden. Op voorstel van B. en W. wérd z.h.s. besloten een crediet in deze toe te staan van f 900 als maximum, waarvan de gebruiker-5 <>/0 Zal betalen, en den heer Polderman te Zierikzee een ontwerp te laten maken om1 daarna den bouWi aan te besteden. De heer v. Langeraad drong bij dezen bouwi aan op zuinigheid; dhr. der Weduwien op solied werk om on derhoud te voorkomen. Verder was ter tafel het plan tot vernieuwing der ha- vanbeschoeiïng, ter lengte van 22 M. De berekeningen van den gemeente-op zichter luiden aldus: in hout f 2573, in toetan. f 4600 .en in basalt f 4800. Besloten Werd het werk te doen uitvoeren in ba salt; met het uitwferken van het plan zoo' spoedig mogelijk een aanvang te nemen en de besteding te houden on derling, onder die aannemers welke op gebied van besaltwlerk reeds naam heb ben. In verband hiermee zal een geld- leening worden aangegaan, tot een later vast te stellen bedrag. Bij de omvraag vestigde de heer W. v. d. Linde de aan dacht op de sinds 2 maanden lang ove.r: loopende goot boven de graftombe en der. slechten toestand der goten aan de O.L. School. De heer A. P. der Weduwien wijst op het onvoldoende onderhoud der tombe, die volgens sommigen vuil is. De voorzitter zal er zijn aandacht aan schenken. Daarna sluiting. OOSTERLAND. Voor een volle zaal gaf Vrijdagavond j.l. „Oosterlands Fan fare", onder leiding van haren Directeur, den heer A. van den Berge, haar tweede winterconcert in de conferentiezaal, dat uitstekend geslaagd is. Er werden een 6-tal muzieknummers ten gehoore ge bracht, die allen vlot en zeer goed Wer den gespeeld. Vooral no. 2 van het pro gramma „Le Reine Aurore", een zeer moeilijk, doch prachtig nummer, verwierf een daverend applaus. Ook het 4-tal num mers voor piano, viool, fluit en piston werden zeer mooi uitgevoerd. De mu ziek viel zeer in. den smaak. Na elk num mer klonk een welverdiend applaus. Ter afwisseling werden opgevoerd „De rechte weg is de beste". Blijspel in één bedrijf, en „Zijn Zoon" (Een ontaard Vader), blij spel in 3 bedrijven. Het spel was cor rect. De rollen waren goed verdeeld en uitstekend ingestudeerd. Grime en too- neelaankleeding kwamen goed tot hun recht, telkens klonken de lachsalvo's door de zaal. De volksuitvoering, die Zater dagavond werd gegeven, geschiedde ook voor een flink bezette zaal. Ook deze uitvoering wias even correct als de vo rige. ST.-PHILI POLAND. Te Anna-Jacoba- polder is gecollecteerd voor den Water snood f 476,50. Hiervan gaat f 50 naar het Prov. Comité, de rest naar het Nat. Comité. Onze geheele gemeente (St.-Phi- lipsland en A. J.-Polder) heeft f 1017,75 bijeengebracht. STAVENISSE. Zaterdagmorgen werd te Scherpenisse de openbare eindles ge houden van den cursus in Bedrijfseon- tröle, gegeven door den heer Buijze en- van den cursus in Plantkennis, gegeven door den heer Oudesluijs. Behalve dhr. Stevens, RijkslandbouWconsulent, waren aanwezig de beide' wethouders, de leden der commissie van toezicht en eenige belangstellenden. Aan alle deelnemers van beide cursussen kon een diploma of be lwijs van getrouw en Vlijtig volgen door den heer Stavens uitgereikt worden. De oudste der deelnemers dankte alle auto riteiten. en 3e 'beide onderwijzers, wien hij namens allen een stoffelijk voorwerp aanbood. SCHERPENISSE. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad is tot onderwijzer aan de O. L. S- alhier be noemd de heer I. D. C. Duijnhouwer, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. RECHTZAKEN. Door de Arr.-rechtbank te Middelburg wérden. Vrijdag o.m. de volgende zaken behandeld: W. van T., 52 jaar, arbeider te Noordgouwe, werd te* laste gelegd dat bij op 1 Januari 1926 te Brouwershaven een rijwiedlantaarn, toebehoorende aan A. Lokker heeft weggenomen. Eisch: 14 d. gev.str. C. T. P., 20 j., bakkersknecht te Noordgouwe, gedetineerd te Middelburg, wierd ten laste gelegd, dat hij op 4 Jan. 1926 te Noordgouwe heeft weggenomen een geldsbedrag van f 116, welk gelds bedrag toebehoorde aan C. de Ruijter; 2e. op 15 October 1925 "en 29 October 1925 te Noordgouwe heelt weggenomen geldsbedragen van) f 20 en f 40, toebe hoorende aan J. Braber. Eisch 1 jaar gev.str. met aftrek voorarrest. HET AUTOBUS-ONGELUK BIJ HET THOLENSCHE VEER. Den Hen Maart zal zich voor de Arr.- Rechtbank te Breda te verantwoorden hebben een 23-jarige chauffeur uit Stave- niss£, beschuldigd dat hij op 29 Decem ber 1.1. te Tholen, als bestuurder van een autobus, waarin 2ich passagiers bevon den, daarmede den oprit van het Tho- lensche Veer heeft opgereden deze openbare rijweg is een steile helling, uit loopend in de Eendracht, Waar het wa ter, reeds dicht aan den Tholenschen kant, eene diepte van vele meters heeft, teiWijl aan dit motorrijtuig wel is w'aar onder bereik van den bestuurder, geen andere remmen aanwezig waren, dan een niet krachtig wlerkende hand en vbetrem, Welke onafhankelijk van el kander functionneerend, geen van beiden in staat waren, de bus eik oogenblik tot stilstand te brengen. De voetrem ver keerde in zeer vetten toestand, waar door deze slipte, terw'ijl; Hij de handrem, Welke op de, onmiddellijk met de ach terwielen verbonden, remtrommel moest Werken, de trekstang van de rem, welke de rechter-achter-remtrommel bedient, geheel ontbrak, waardoor bij het aan wenden van de handrem op het rechter- achterwiel volstrekt niet en op het lin- ker-achterwiel slechts in zeer geringe mate geremd Werd, terwijl de auto even min voorzien w'as van eene inrichting, in staat, om bij het bestijgen van steile hellingen, terugloopen te beletten, ten gevolge waarvan, toen bij het oprijden de motor weigerde, beklaagde niet kon beletten, dat de bus achteruit in de Een dracht liep, onder water geraakte, waar door passagiers verdronken. EVEN FIJN ALS VERKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 8 Maart. Notaris v. Nou- huijs te Zierikzee verkocht op heden in het openbaar: Het huis en erf alhier aan de Manhuisstraat, kad. sectie B no. 1246, groot 64 c.a., voor f 1164. AANBESTEDINGEN. i iSTAVENISSE. Zaterdag werd alhier aanbesteed door het bestuur der water- keering van de Cal. polders Oud-Kem- penshofstede en Moggershil het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1927 van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiïngswerken aan genoemde wa- terkeering: Dijkvak „O. K. H„ raming f 730. Inschrijvers waren de heeren: D>. Dorst J.Az., alhier, f 685; Joh. v. Vos sen, St.-Annaland, f 658; A. Wesdorp, Sta- venisse, f 640; Dijkvak Moggershil, ra ming) f 15486. Inschrijvers waren de hee ren: P. Andries9e, Walsoorden, f 15815; C. v. d. Klippe, Oosterland, f 15790; J. de Maagd, Hontenisse, f 15786; IM. v. d. Velde, Bruinisse, f 15670; L. v. Pope- ring, Bruinisse, f 15455; Joh. Elenbaas, St.-Annaland, f 15400; A. Wesdorp, Sta- venisse, f 15270; Joh. v. Vossen, Sint- Annaland, 1 14828. Behoudens nadere Puóoirvö fAQQ/Cn POi.s*n Caofi/ftatM goedkeuring zijn de werken aan de laag ste inschrijvers gegund. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Oudewater, J. J. Timmer te Ermelo. Te Haarlem, L. D. Poot te Amsterdam en H. E. Beker te Gors- sel. -— Te Blokzijl, J. A. Raams te Rijs wijk (Gld.) Te Buiksloot, N. J. Cupedo te Eiland Marken. Aangenomen: Naar Wirdum (Gron.) H. de Zwart, hulppredikant te Uithuizen. Geref. Kerk. Beroepen: Te Gerkesklooster-Stroobos, Tj. Petersen te Wolvega. Aangenomen: Naar 's-Gravenhage-West dr. J. Hoek te Soest. Naar Groningen, H. van de Elskamp te Koog-Zaandijk. Bedankt: Voor Bedum en Bunschoten Spakenburg, A. H. van de Elskamp te Koog-Zaandijk. ZIERIKZEE. Woensdag 10 Maart (bid dag), 9,30 ure, ds. Wielenjga, 6 iure ds. Es- selink van Eindhoven. NIEUWERKERK. Woensdag 10 Maart (biddag), 9.30, 2 en 6 ure ds. J. D. v. d. Velde te Rotterdam. OOSTERLAND'. Woensdag 10 Maart (biddag), 9.30 ure, ds. Ringnalda van TJmuiden, 2 ure, ds. Bremmer. Chr. Geref. Kerk. ZIERIKZEE. Woensdag 10 Maart (bid dag), 9.30 ure ds. v. d. Molen, 2 en 6 ure, ds. v. d. Meiden van Dordrecht. Geref. Gem- NIEUWERKERK. Woensdag 10 Maart (biddag), 9, 2 en 5.30 ure, leesdienst. OOSTERLAND. Woensdag 10 Maart (biddag), 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Romijn. Oud-Geref. Kerk. ST.-F1LIPSLAND. Woensdag 10 Maart 9—2 en 5,80 ure, ds. Boone. Indien de huid van handen, ge laat of lippen, schraal, ruw of gesprongen Is, gebrnlk dan de terstond verzachtende en spoedig genezende Doos 30 cent. VAJf HETKDE ES TER. In Praag (Tsjechow'-Slow.) zijn tij dens het vervoer 400 handgranaten, die mét tritol Waren gevuld, ontploft, w'aardoor in de "straat, waardoor het transport trok, groole verwoestingen wer den aangericht. 2 menschen Werden ge dood en 69 geWbnd. De „Messagero" meldt uit Messina, dat door een orkaan de bouiwivallige mu ren van het vroegere klooster van Santa Barbara zijn ingestort. De muren kwa men op twee barakken terecht, die ver pletterd werden. Er zijn 4 dooden en 3 gewénden. Sedert Vrijdagavond woedt er een hevige sneeuwstorm1 in de Ardennen, die gepaard gaat met strenge koude. Zater dagmiddag bereikte de sneeuwlaag op sommige punten in de hooge venen een dikte van 10 centimeter en meer. Te Chicago hebben roovers een bru taal stuk uitgehaald. Op klaarlichten dag zijn acht bandieten de kantoren van het paleisachtige; gebouw der Internationaal Harvester Company binnengedrongen. Door het lossen van pistoolschpten heb ben zij 28 bedienden in bedwang weten te houden; zij roofden 90,000 dollar en namen daarmee de vlucht. Gedurende de laatste jaren is er in Rusland een sterke trek van Zwervende kinderen gelwieest naar de Rrim. De or ganisatie „Vrienden der kinderen" aldaar, onderhoudt thans ongeveer een 14,000 kinderen; het aantal onverzorgde kinde ren loopt echter nog in de duizenden en om1 haar zorg ook tot dezen uit te 9trekken zijn de middelen, waarover de organisatie beschikt, niet toereikend. De commissie uit het Deensche Fol- keting heeft rapport uitgebracht over het ontwapeningsontwerp der regeering. De meerderheid (socialisten en radicalen) adviseert tot aanneming, de minderheid (die in het Landsting meerderheid is) acht de wiet van 1922 de uiterste grens Waartoe het land mag gaan. Een hevige cycloon heeft gewoed over de geheele streek in die omgeving van Genua. Tal van menschen zijn ge wond en er is groote schade aangericht. Hevige branden hebben het bosch op de hellingen van den Portofino verwoest. Belga meldt, dat een hevige storm de Fransche kusten, in het. bijzonder dé Atlantische Oceaankusten, blijft teisteren. Br wordt veel schade aangericht. Uit X'-., tal van. plaatsen worden bovendien sneeuwstormen gemeld. Te Boüssu (België) kiWam het, drie wieken geleden, om een nietigheid tot een geschil, tusschen twiee inwoners, die el kaar onaangename dingen verweten, met het gevolg dat de zaak voor en door den vrederechter zou worden beslecht. Toen deze dan ook, een paar dagen geleden, de zaak opriep, bleek, dat zoowel de tW'ee belanghebbenden als hunne beide getuigen en een door den klager aan gesteld advocaat inmiddels gestorven wa ren, en "haast elkaar op dezelfde be graafplaats te ruste w'aren gelegd. De Fransche regeering is afgetreden. Briand heeft president Doumerque het ontslag van zijn ministerie aangeboden. Briand is evenwel naar Genève afgereisd tot het bijwonen der besprekingen over de uitbreiding der zetels in den Raad van, den Volkenbond. ^EBSCHÏIJ^ËNHEBEMCHTEN. Gestikt. Zaterdagmorgen wilde een 19- jarig meisje te Rheezerveen (O.), hooi uit een hooiberg halen. De berg stortte in, Waardoor ze onder het hooi bedolven geraakte. Toen het meisje er onder weg gehaald Werd, bleek zij reeds te zijn gestikt. Overreden. Zaterdagmiddag Wilde bij de Tenkatestraat te Amsterdam een 80-jarige man de tramrails oversteken, toen juist een motorwagen van lijn 7, aankwam. De oude man werd gegrepen en een eind Weegs medegesleurd. Ern stig geWond naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, overleed de man reeds des middags aan de 'bekomen verwondingen. Zaterdagmorgen is in Den Haag een 56-jarig heer, die onder een parapluie Liep en blijkbaar in gedachten Was ver zonken, zoodat hij dep tram naar Sche- veningen niet zag aankomen, door een wagen der N.Z.H. T.M., op het Bezuiden- hout, gegrepen en overreden. De dO,od trad onmiddellijk in. Het lijk was vree- selijk verminkt. Schoener gestrand. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de Letlandsche schoener „Dainha", met een lading hout uit Suriname, met bestemming Middel burg onderweg, na vruchteloos getracht te hébben den mond van de Schelde te bereiken, door den hevigen wind op kor ten afstand van het havenhoofd van Zee- brugge gestrand. De negen leden van de bemanning sprongen in het water en trachtten zwemmend de kust te berei ken, waarbij echter vier hunner, onder wie de kapitein, omkwamen. Drie der. geredden waren zoo zwaar gewond, dat zij onmiddellijk naar het hospitaal te Brugge -moesten worden overgebracht. Belangrijke verduisteringen. De justitie te Amsterdam houdt zich sinds eenige dagen bezig, met ernstige malversaties, ge pleegd ten nadeele van een bevrachtings bureau van de Kon. Nederl. Stoomboot- Mij. en den Kon. Wpst-Indischen Mail dienst. Directeur van dit bevrachtingsbu reau was de inmiddels in zijn betrekking geschorste R., vroeger een der hoogere employé's van de Kon. Nederl. Stoom boot-Mij. Bij het gewone accountants onderzoek 'van de administratie van het bureau werden ernstige onregelmatighe den in de boeken ontdekt; het bleek, dat voor een groot bedrag betaalde posten als nog openstaand waren geboekt. De ver duisteringen loopen over tamelijk gerui- men tijd; het bedrag van het tekort is nog niet vastgesteld, maar is in elk ge val aanzienlijk, men vermoedt ongeveer 5 ton. TELEGRAMMEN.» DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft he denmiddag 1iW.ee uu r de nieuw-benoemde minister in het kabinet-De Geer ten Kon. Paleize beëedigd, met uitzondering van Jhr. Mr. van Karnebeek, die met dezelf de portefeuille, Wélke hem in het vorige Kabinet was toebedeeld, voor het nieu- Iwé Kabinet is toegetreden. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is de afgetreden minister van Oorlog, J. M. J. A. Lambooy, majoor bij den Generalen Staf, voornemens den mi litairen dienst te verlaten, Kort na het ieëedigen door do Koningin hedenmiddag van de nieuw, be noemde ministers, heeft de overdracht van de portefeuilles aan de verschillende departementen plaats gehad. Op het de partement van Oorlog Werd, behalve de portefeuille van Oorlog, ook die van het departement van Marine aan tien min, van Oorlog, tevens minister van Marine, ad interim, prof. van Rooyen overgedra-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1