Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND'! ROEM ROOMBOTER. Vrijdag 5 Maart 1926. hierikzeesche courant. advertentiër EERSTE BLAD. Dr. C. E. LIESKER, Keuriog ïoor dso PiBDStplicbt binnenland. Jongens PUROL ABONREiMEBTi frill per 3 auuadea f 1,60, franco per pott f 1,80. Voor he» buitenland per Uar f 10, AtioEderiyke nnuimer^ 5 c»sj. VertehUnt Httndsg, Woemd.fj it Vr(Jdftf van 1—» regels 80 ets. tab regel» on d«fcrbovon 20 et», f ®y regel. Heoi&moa 80 ets. p. reg-ai. By contract belangrijke korting. 82ste JAARGANG. - No. 11359. l0,«ntllEer °p den <u( t*« si» Kr, A J. SE LOOZE Jr. UIH.-Shh!. B. J, WSTEü vfll>r 11 Dit nummer bostest uit 2 bieden. Mond- en Tandarts, eel op D0NDERDA6 11 MAART e.s. spreeknur bonden roor Tend- heelknnde te Zlerlkeee, ren 10-3 uur uemlddegs, ten hnlee Ten 1. HAGE, Menbelhendel, Appelmarkt 365. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees' gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mljnhardt's Zenuwtabletten De BURGEMESTEER van Zibrikzbb maakt bekend, dat de Keurlngs aad voor de in geschrevenen voor den Dienstplicht, lich ting 1927, dezer gemeents, zitting zal houden te Zierikzee, in het Stadhuis, op: Woensdag 17 Maart 1926, des namiddags 1,30 uur voor de nos. 1 t/m 13; Donderdag 18 Maart 1926, des voormiddags te 9 uur voor de nos. 14 t/m 33 Donderdag 18 Maart 1926, des voormiddags te 10,30 uur voor de nos. 34 t/m 49; Donderdag 18 Maart 1926, des namiddags te 1,30 uur voor de nos. 50 t/m 64. De nummers verwijzen naar die, waaronder de ingeschrevenen in het Alphabetisch Register voorkomen Zibrikzbb, dep 4 Maart 1926. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYE8TEYN VAN RENGERSKERKE. DE KABINETSCRISIS OPGELOST. De Koningin beeft Maandagmiddag de formatie van een extra-parlementair ka binet opgedragen aan jhr. mr. D: J. de Geer. Alvorens deze opdracht in beraad te nemen, heeft de heer de Geer, ver zocht eenige besprekingen te mogen hou den, deze hebben tot het resultaat ge leid, dat hij Donderdag aan H.M. de vol gende ministers heeft voorgedragen. Buitenlandsche zaken: jhr. mr. H, A. van Karnebeek. Justitie: mr. J. Donner, raad-adviseur bij het departement van justitie. Binnenlandsche zaken en landbouw: mr. J. B Kan, secretaris-generaal in algemee- nen dienst. 'Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: mr. M. A. M. Waszink, burgemeester van Heerlen. Oorlog, a. i. marine: prol. L. A. van Royen, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. 'Financiën: jhr. mr. D. J. de Geer. Waterstaat: mr. H. van der Vegte, lid van Ged. Staten van Overijsel. Arbeid, handel eit nijverheid: prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, lid yan de Eerste Kamer. Koloniën: dr. J. C. Koningsberger, oud- voorzitter van den Volksraad in Ned.- Indië. Wat de politieke richting der nieuwe ministers betreft, de heeren De Geer en Slotemaker de Bruine' zijn ehrislelijk-his- toriseh, de heeren Donner en Van der Vegte anti-revolutionair; de Roomsch-Ka- tholieken 'worden door Mr. Waszink ver tegenW'oordigd. Vrijzinnigen zijn Mr. Kan, prof. van Royen en dr. Koningsberger, en neutraal is de heer van Karnebeek. Uit Stad en Provinoie Donderdagavond bracht het stede lijk muziekcorps „Kunst en Eer" aan onzen burgemeester een serenade, in ver band met de benoeming van Z.E.'A. tot commandeur in de Orde van Oranje Nas sau. Niettegenstaande het onstuimige 'we der, lokte deze' plechtigheid velen op straat. Nadat een tweetal vaderlandscbe liederen gespeeld waren voor de woning van den burgemeester en een deputatie Z.E.A. met zijn onderscheiding had geluk geWenscht, trok het gezelschap door en kele straten 'weer naar haar oefenlokaal j in de school in de Nieu'wstraat. KERKWERVE. De alhier gehouden col lecte voor de slachtoffers van den wa tersnood heeft ruim f 230 opgebracht. 'DUIVENDIJKE. De collecte voor de slachtoffers van den watersnood heelt in deze gemeente i 338,45 opgebracht. BRUINISSE. Donderdag 4 Maart her dacht dhr. H. Kok, machinist op de tram- boot Zijpe— Numansdorp den dag, waar op hij 25 jaar geleden als zoodanig in dienst trad bij de R.T.M. Voor den ju bilaris en zijné- familie is deze dag niet onopgemerkt voorbijgegaan, en heeft het hem niet aan belangstelling ontbroken. Van de directie der R.T.M. alsmede van zijn mede-personeel werden den jubilaris souvenirs aangeboden, en zeer talrijk w'a- ren de "huldeblijken in den vorm van kaartjes, brieven enz., terwijl 's avonds het fanfarecorps „Nu met Hope" hem een serenade bracht. Moge het „Meester- Kok" gegeven zijn nog tal van jaren met de hem eigen nauwgezetheid zijn taak te vervullen in dienst der R.T.-M. en in het belang van het reizend publiek. ST.-ANN AL AND. Het bouiwland dat Woensdagavond ten verzoeke van mej. de Iwed. C. Geluk—Bierens in „Haven zicht" Werd verkocht, heeft 'hpöge prij zen opgebracht. Toen tegen het einde de verkoop zijn beslag zou krijgen en notaris Bierens meedeelde dal het „goeie woord" er was, gang er onder de me nigte gelach op. De 3 perceelen in den Kerkeblok, groot te zamen 4 gemeten 56 roeden zijn na de combinatie gekocht door den heer Matlheus Heij'boer Wz., tegen f 2310 het geniet (39 a. 24 c.a.). De 2 perceelen in den Barenditenhoek ter gezamenlijke grootte van 4 gem. 78 roe den Zijn na de combinatie gekocht door den 'heer W. M. Snoep, tegenj f 2170 het gemet. De rechtbank ging in raadkamer en verwierp "na terugkomst de exceptie. Daarop werden beklaagden verhoord. Na het verhoor der getuigen nam de officier van justitie requisitoir. Hij eischte schuldigverklaring der drie verdachten aan het misdrijf van art. 209 Swb., quali- ficatie daarvan als het in voorraad heb ben van Valsche buitenlandsche bankbil jetten, waarvan de valschheid hem be kend was, ten aanzien van Verd. J. bo vendien veroordeeling wegens uitgifte van zoodanige biljetten en veroordeeling van den eersten verd. A. J. tjoitj 9 jaar gevange nisstraf en van de beide andere verdach ten dr. G. M. en G. M. tot 7 jaar gevan genisstraf. Nadat deJ verdedigers het toord hadden gevoerd, werd de uitspraak bepaald op 18 Maart a.s. Voor de Arrond.-Rechtbank te Bre da Werden op Donderdag 4 Maart o.a. de navolgende zaken behandeld: P. M., Tholen, overtreding Bouwverordening, ap pèl Kantongerecht Tholen, ambtenaar O. M. niet ontvankelijk verklaard in zijn ver dere vervolging. Een gelijk voiinis werd gestreken voor P. K. B. te Tholen, J. M. te Tholen, L. V. te Tholen en W. B. te Tholen. ZIERIKZEE. In de Concertzaal-Bioscoop loopt deze Iweek de film Sho.rlok Ju nior", klucht in 5 acten, door Buster Kealon. Buster Keaton heeft een baantje gekregen in een bioscoop. Hij is het ma nusje van alles, Maar zijn baantje bevalt hem maar halt. Door het zien van de vele drama's besluit hij zich te gaan bekwamen als detective. Een boekje van dertig cent als handleiding is spoedig gekocht en bestudeerd en gelukkig ge beurt er een diefstal, waarin hij betrok ken wordt om den dief te ontdekken. Het is een peulschilletje voor hem om alles op te lossen. Binnen 24 twintig uur iweet hij alles van het geval en heeft hij alles ontsluierd en ontdekt behalve den dief en het gestolen collier. Gelukkig heeft hij zijn baantje nog als operateur en hij besluit dit na zijn vermoeiende dagtaak als detective maar wéder ter band te nemen. Naast zijn „power ma chine" volgt hij de aandoenlijke scène op het doek en wie herkent hij plotse ling in het meer dan hartroerende dra ma.... De dief.... Buster is niet meer te houden in de cabine. Hij snelt naar het witte doek en juist als hij het podium beklimt om den dief te arresteeren, ver andert de scène en kan hij zijn vervolging opnieuwt beginnen. Ettelijke keeren tast 'hij weder bijna goed tot hij tenslotte maar opgeeft. Daarna „Arendsveer", een Wild-West Film van de allerbeste soort in 6 be drijven. Als men de photo's ziet zijn het. 6 acten vol emotie en vol schitte rende opnamen. Beide films zijn trou (wens van de Nordisk Film Cie. Door den penningm. van het plaatse lijk watersnood-Comité alhier is op Febr. 1.1. aan dc algemeene penningm opgezonden f 2618, en heden nog f 31 aan nagekomen „giften, waarbij één van f 15 van de Schoenmakers-patroonsver. Schouwen en Duiveland, gevestigd alhier. RECHTZAKEN- DE VALSCHE FRANSCHE BANK BILJETTEN. Donderdag heeft1 de rechtbank te 's-Gra- venhage behandeld de .geruchtmakende zaak tegen1 de drie hier te lande gearres teerde Hongaren A. J., dr. G. M. en G. M., beschuldigd van het in voorraad heb ben van valsche Fransche bankbiljetten van 1000 francs, zulks met het oogmerk, die biljetten als echt uit te geven. Zooals men zich herinneren zal, werd eerstge noemde verdachte in den Haag gearres teerd, bij) een poging een valsch bankbiljet te wisselen, en werden de beide andere verdachten, als gevolg van een naar aan leiding van de eerste arrestatie ingesteld onderzoek, daarna te Amsterdam aange houden. De belangstelling voor deze zaak was zeer groot. Voor de gereserveerde tribune waren liefhebbers te over. Ook Van de zijde der pers, niet het minst van die der buitenlandsche, bestond groote be langstelling. Journalisten uit verschiïlien- de deelen van Europa waren aanwezig. Onder de aanwezigen in de rechtzaal waren vertegenwoordigers van de Fran sche, de Hongaarsche en de. Tsjecho-Slo- waaksche legatie in den Haag. Nadat de griffier het bevel Van verwij zing van de zaken tegen de verdachten naar de rechtbank had voorgelezen, en de Duitschetolk dezfe had vertaald, vroeg mr. De Vrieze, een der verdedigers, het woord. Bij voorbaat wilde pleiter waar schuwen voor een opvatting, die opper vlakkig Voor de hand ligt: beklaagden hebben gedaan, gehandeld, alsof de bil jetten echt en onvervalscht waren. Maar bij dat in voorraad hebben heeft nooit één der beklaagden de biljetten als echt beschouwd. Pleiter vroeg nietigverklaring van de dagvaarding en invrijheidstelling van de EVEN FIJN ALS AANBESTEDINGEN. ZIERIKZEE. Bij de Donderdag gehou den aanbesteding door de landbouw'ver „V.Z.O.S." van Galfox of La Plata Maïs was laagste inschrijver de firma Ribbens Co., voor f 8,34 per 100 k.g. (gegund). VERKOOPINGEN, ENZ. HAAMSTEDE, 2 Maart. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse 'werden heden voor den heer P. L. Vis aldaar publiek verkocht: kalf vaarzen voor f 276, f 235|, f 225», f 215 en f 280; een aftandsruinpaard voor f 230. ELLEMEET, 3 Maart. Ten overslaan van Notaris J. C. Dalebout te Renesse werden heden voor den heer M. de Meij alhier publiek verkocht: een 12-jarige merrie voor f 330; een 13-jarige" merrie voor f 110; een hengstveulen voor f 81; melkkoeien voor f410, f387, f 386, f 4Q6, f 356, f 403, f 238, f 221, f 188 em f 343; kalf vaarzen voor f 305 en f 195; jaarling ossen voor f 160, f 121, f 86, f 97 én f 95; jaarling-vaarzen voop f 145 en f 123; stierkalveren voor f 31, f 25, f 25 en f 15. Brouwershaven. 10 ure dr. Proost. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, Leeskerk, Woen»dag 10 Maart (Biddag). 9.30 en 2 ure, ds. Esselink van Eindhoven. Zonnernalre. 2 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Woensdag 10 Maart (Biddag). 9.30 en 2 ure, idem. ftoordgonwet 9.30 ure, ds, v. Griethugsen. Drelscbor. 2 ure, ds. v. d. Griend (Doop). Ouwerkerk. 2 ure, dr. Weeda. Nienwerkerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. d- Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure> Leesdienst. Geref. Gem» 9,' 2 en 5.30 ure> Leesdienst. Oosterland. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, ds. Bremmer en 2 ure, Lees dienst. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, ds. Vreugdenhil van Bruinisse. Slrlanstand. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Bralnlsse. 9.30 en 2 ure, ds. Bokma van Schiedam. Geref. Kerk. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Bremmer. Geref. Gem. 9.30 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref, Kerk. 9.30 en 2 ure, Theol.-caud. Allaart van Oegstgeest. 8t.-PIIIpiland. 9.30 ure, ds. Van Doorn. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Tholen. 9.30, ds. Moerman en 2 ure, ds. Datema. Geref. Kerk. 9.30 en 3 ure, ds. Drost te Utrecht. Woensdag 10 Maart (Biddag). 10 en 6 ure, ds. Zglst-a te Rotterdam. Geref. Gem. 9.80, 2 en 6 ure, Leeskerk. kt.-MaartosidlJk. 9.30, ds. Datema en 2 ure, Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Ond-Vossomear. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds. Van Doorn. Woensdag 10 Maait (Biddag). 9.30 en 2 ure, ds. Datema. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, cand. Steenblok te Nieuwdorp. Woensdag 10 Maart (Biddag). 9.30 en 2 ure, ds. Brouwer te Herwgnen. Oud-Geref. Gem. 9 80, 2 en 6 ure, Leesdienst. Woensdag 10 Maart (Biddag). 9.30, 2 en 6 ure, de neer Kolijn te Oostburg. Poortvliet. 9.30 en 2 ure, ds. Verschoor (DoopBbed.) Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Bouma; 6 ure, Leeskerk. ftcherpoalasa. 9.30 en 2 ure, ds. Los (Doopsbed.) Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesketk. Stavealasa. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Moerman. Woendag 10 Maart. 7 ure, ds. Moerman (Bidstond ro'or 't gewas). Oud-Geref. Kerk» 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. gt.-AaaaUad. 9.30 en 2 ure, ds. Oskam- .Geref, Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. VKBSCmLIiENIMB BESE&CHTm De dubbele moord te Heerlen. In ver band met den gepleegden doodslag in het café „Bergerode" te Heexlerheide, heeft de politie een nader onderzoek in gesteld, waarbij gebleken is, dat de her bergier C; een week te voren ook reeds menschen, die zijn café niet wilden ver laten, met, 'zijn revolver bedreigd en eenige schoten in de lucht gelost heeft. De mijn werker H., M., bijgenaamd „de lange Huib" moet toen daarbij bedreigd zijn gewor den door den herbergier en in verband hiermede gezworert hebben den herbergier te zullen dooden. Bij het sectie-onderzoek is voorts komen .vast te staan, dat een kogel een der slachtoffers in den rug heeft getroffen. De officier van justitie te Maastricht heeft in verband hiermede termen gevonden, C. voorloopig in ver zekerde bewaring te houden. KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Bussum, Dr. W. Lodder te Doorn. Aangenomen: Naar Maassluis (toez.), A. J. Bosman te 's-Gravendeel. Bedankt: Voor Gouderak, C. Vlasblom te Driesum. Geref. Kerk. BeroepenTe Lexmond en te Aals meer, cand. N. Willemse te Amsterdam'. Te Haamstede, cand. H. J. Kouwen- hoven Jr. te Leiden. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Zeist, A. M. Berkhof f te Amsterdam. Bedankt: Voor Zwijndrecht, A. Zwiep te Hillegom. Geref. Gem- Beroepen: Te Vlaardingen, H. Kieviet Jz. te Veenendaal. PREDIKBEURTEN, Zondag 7 Maart. Kerkwerve. 2 ure, ds. Mortier (Doopsbed.) f erooskerke. 9.30 ure, ds. Mortier. Burgh. 9.30 ure, Gemeensoh» dienst, dn. Boogaard in de consistorie. Geen dienst. Noordwell*. 9.30 ure, ds. de Leur. Haamstede. 9.30 v. d. mannen en 2 ure v. d. vrouwen, ds. v. Binsbergen in de con sistorie (Beidé diensten OrgelcollGeref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Theol.-cand. J. F. de Gier van Kampen. Woensdag 10 Maart (Bid dag). 9.30 en 2 ure, ds. J. C. Megnen van Baarn. Oud-Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, Leeskerk. BlkeriM. 9.30 ure, ds. Neeleman. Woens dag 10 Maart (Biddag). 9.30 en 2 ure, idem. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, ds. v. Tol. Woens- Maart (Bif PREDIKBEURTEN. Zondag 7 Maart te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, de heer E. R. Damstó. Kleine Kerk. 10 ure, ds. de Roode. 's Avonds 6.30 ure, de heer E. R. Damsté. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga» Woensdag 10 Maart (Biddag). 10 en 6 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. 9.80, 2 en 6 ure, Preeklezen. Evangelisatie JeruSl II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. )DEN HAAG. De Staatscourant van he denavond zal bevatten een Kon. besluit, Waarbij: le. niet wordt aangenomen het door Mr. van Karnebeek aangeboden ont slag; 2e. aan de overige ministers, uit het tegenwoordig "Kabinet, met ingang van 8 Maart eervol ontslag wordt verleend met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hen aan de Kroon en den lande bewezen; 3e. met ingang van 8 Maart benoemd w'orden de giste ren reeds medegedeelde nieuwe minis ters in de daarbij aangeduide formatie. Naar w'ij vernemen, zullen de nieuw benoemde ministers a.s. Maandag door de Koningin Wérden beëedigd, waarna de overneming van de portefeuille uit han den van hun ambtsvoorganger zal plaats hebben, De Tweede Kamer is bijeengeroe pen tegen Donderdagmiddag 11 Maart te 1 ure. De voorzitter is voornemens om, nadat in deze vergadering door de re- geering mededeelingen zijn gedaan in verband met de beëindiging der Kabi netscrisis, voor te stellen, eventueeie be sprekingen, naar aanleiding van die me dedeelingen, den volgenden dag te hou den. Naar w!ijvernemen zal dh-r. Colijn na zijn aftreden weder het hoofdredac' teursehap van „de Standaard" op, zich nemen en zal hij weder optreden als voor zitter van het centraal comité der Anti- Rev. Kiesvereenigingen, bovendien is hem een Kamerzetel aangeboden. De heer v. d. Heuvel is bereid zijn plaats aan hem af te staan. Intusschen heeft dhr. Colijn hieromtrent nog geen beslissing genomen, aangezien hij voornemens is eerst een reis te ondernemen' om de financieels en economische verhoudingen in verschil lende landen van Europa te bestudeeren, AMSTERDAM (V.-D.) De zesde kamer der Amsterdamsche._ rechtbank behandelde heden de zaak tegen den 48-jarigen P, ceel in de Lutmastraat te Amsterdam, te zamen met anderen, verschillende per sonen beroofde, nadat hij de slachtoffers een staat van bewusteloosheid had gebracht, door in hun drinken antropine- sulfaat te doen, met het oogmerk den diefstal te vergemakkelijken. De recht bank veroordeelde bekl. tot 4 jaar ge vangenisstraf, conform den eisch. De ver dediger van B. heeft tegen dit vonnis appèl aangèteekend. HAARLEM. (V.-D.)'In een besloten dans club in het gebouw „Olympia" alhier, waren gisterenavond onder de bezoekers der club, de 24-jarige R. V. uit Haarlem en de 19-jarige F. M. uit Heemstede, waarmede eerstgenoemde jongeman nog niet officiëel verloofd was. Toen het meisje met een ander dan met V. danste, loste deze uit een browning een schot op het meisje, doch raakte haar niet. Een tweede schot, op korten afstand gelost, trof het meisje in de linkerborst De ko gel ging dwars door het lichaam, na ernstige verwondingen te hebben aan gericht. Voor de jongeman een derde schot wilde lossen, werd hij overmand en in verzekerde bewaring gesteld. V. stond als een keurig netten jongen be kend. De( omgang met het meisje was van recenten datum. LONDEN (V.-D.) Volgens hier ontvan gen berichten hebben de Spanjaarden een groote nederlaag in Marokko geleden bij hun pogingen om de artillerie der Riffi, die Tetuan bombardeert, tot zwijgen te brengen. Del verliezen aan Spaansche zijde moeten groot zijn. PARIJS (V.-D. De Duitsche Ambassa deur heeft in een onderhoud met Bri- and voorgesteld een voorbereidende con ferentie te houden tusschen de Duitsche, Engelsche en Fransche gedelegeerden ter conferentie te Genève, aan den vooravond van de opening der bijeenkomst. Verno men wordt, dat Duitschland te Londen eenzelfde demarche zou hebben onder nomen. stoeien en ravotten graag, maar vallen bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd ln hnls voor een doos Doos 80 cent. Bnrgcrmbe Stond ran Zlerltiee. Geboieii 26 Febr Adriana Wilhelmina Maria, doch ter van C. Jongmans en P. D. B. Bleekemolen. Overleden: 1 Maart. Dina Catharioa de Vries, 71 j., ongeh. dochter van G. de Vries en D. M. Grans. WEERBERICHT. Verwaoht tot den avond van 6 Maart: krachtige, tijdelijk afnemende noord westelijke tot zuldweateiyko wind, ge deeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, later zaohter. Fletsere lleht «t> Van 6—6 Maart van 8 13n.m.—6.08 v.m. 6-7 6.15 —6.06

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1